robotické vysávače s mopomNebaví vás namáhavé umývanie podláh, ktoré sa krátko po tom, ako ich zotriete, zašpinia znova? V tom prípade stavte na robotické vysávače s mopom, ktoré tento problém raz a navždy vyriešia. Parkety, kachličky aj iné povrchy umyjú v priebehu niekoľkých minút bez toho, aby ste pohli prstom. Tým, že sú kompaktné a nízke, sa dostanú do každého jedného kúta a vyčistia všetky, aj tie najmenšie nečistoty. Váš domov tak bude čistý, príjemný a plný pohody.

Robotický vysávač s mopom je inteligentné zariadenie, ktoré v sebe kombinuje dve základné funkcie – vysávanie a umývanie. Dokáže vám tak zaistiť tie najlepšie výsledky kedykoľvek ho použijete. Spotrebič je samostatný a výkonný. Po tom, ako ho zapnete, ho môžete nechať v pokoji pracovať. Vďaka navigácii a mnohým ďalším funkciám nevynechá ani jednu časť miestnosti a veľmi znečistené oblasti prejde rovno niekoľkokrát. Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte robotický vysávač s mopom, no neviete, ako si zvoliť ten najlepší? Nechajte si poradiť našimi overenými tipmi.

↓ Ako vybrať ten najlepší robotický vysávač s mopom?

TOP robotické vysávače s mopom

NáhľadNázov produktuParametre
robotický vysávač s mopom iRobot Roomba S9+
Kapacita akumulátora: 3 300 mAh
Doba používania: 120 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
robotický vysávač s mopom Xiaomi X10+
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 120 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
robotický vysávač s mopom Roborock S8 Black
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: - min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
4.
robotický vysávač s mopom Rowenta RR 8587 WH
Kapacita akumulátora: 2 700 mAh
Doba používania: 120 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
5.
robotický vysávač s mopom Roborock Q7 Max+ Black
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 180 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
6.
robotický vysávač s mopom Xiaomi Mi Mop 2 Ultra
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 240 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
7.
robotický vysávač s mopom Roidmi Eve Plus White
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 250 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
8.
robotický vysávač s mopom Roborock Q7 Max Black
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 180 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
9.
robotický vysávač s mopom Xiaomi Mi Mop 2 Pro Black
Kapacita akumulátora: 5 200 mAh
Doba používania: 180 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
10.
robotický vysávač s mopom ETA Aron 3512 90000
Kapacita akumulátora: 2 400 mAh
Doba používania: 120 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce
11.
robotický vysávač s mopom Lauben Robot Vacuum 15BB Pet
Kapacita akumulátora: 1 500 mAh
Doba používania: 90 min
Typ podláh: tvrdé podlahy/koberce

↑ TOP robotické vysávače s mopom

1 Ako vybrať ten najlepší robotický vysávač s mopom?

Robotický vysávač s mopom je výborným pomocníkom do každej jednej domácnosti. Charakteristický je tým, že disponuje minimálne dvoma nádobami. Jedna je určená na zber nečistôt, ako je napríklad prach. Druhá slúži na vodu, ktorú zariadenie využije na umývanie podláh. Veľkosť nádob sa odvíja od modelu vysávača, ktorý si zvolíte. Spravidla sú však dostatočne veľké na to, aby vystačili na minimálne jeden čistiaci cyklus.

K ďalším vlastnostiam robotických vysávačov s mopom sa radí to, že sú vybavené inteligentnými technológiami a funkciami. Nechýbajú im senzory alebo kamery, ktorými nasnímajú celú miestnosť. Takto si zaistia, že nevynechajú ani jeden kút a zároveň sa na niektoré miesta nebudú zbytočne vracať. Samozrejmosťou sú aj mnohé ďalšie funkcie zvyšujúce komfort pri používaní, ako je napríklad plánovanie čistenia, detekcia schodov alebo indikátor batérie.

Spolu s funkciami a veľkosťou zásobníka na vodu a prach musíte pri výbere spotrebiča sledovať aj ďalšie parametre. K nim sa radí sací výkon, akumulátor, doba nabíjania, výdrž batérie, hlučnosť, spôsob navigácie a veľa iného.

2 Sací výkon

Jednou z hlavných funkcií robotického vysávača s mopom je vysávanie. Práve preto musí mať vysoký sací výkon, vďaka ktorému vás zbaví všetkých nečistôt.

Vo všeobecnosti platí, že v porovnaní s klasickými robotickými vysávačmi je sací výkon modelov s mopom o niečo nižší. To však neznamená, že príbytok nedokážu vyčistiť. Práve naopak. Výkon je dostatočne vysoký na to, aby vás vysávač zbavil bežného neporiadku z tvrdých podláh alebo kobercov s krátkym vlasom.

Na druhej strane, v spojitosti s výkonom predsa len existuje jeden limit. Vysávače s mopom nie sú vhodné do domácností, kde je veľa kobercov s vysokým vlasom. Nemuseli by ich dobre vyčistiť.

Sací výkon robotických vysávačov sa uvádza vo wattoch, ktoré majú skratku W. Tento parameter hovorí o tom, aký veľký tlak dokáže stroj pri práci vyvinúť. Bežné hodnoty predstavujú od 10 do 40 W. Niekedy sa môžete stretnúť aj s vyššími číslami, no takéto zariadenia sú veľmi drahé a do domácností zbytočné.

3 Typ podláh

Výber robotického vysávača s mopom výrazne ovplyvňuje typ podláh, ktorý máte doma. Ako sme už spomenuli, zariadenie nie je určené na čistenie kobercov s vysokým vlasom. Nemá totižto dostatočne vysoký výkon na to, aby z nich vedelo získať úplne všetky nečistoty.

Väčšina bežných vysávačov s mopom je ideálna na tvrdé podlahy (parkety, kachličky, plávajúca podlaha a pod.) a na koberce s nízkym vlasom. Informáciu o type podlahy by ste mali nájsť priamo v špecifikácii produktu. Vždy ju skontrolujte a uistite sa, či je pre vás výrobok vhodný.

robotické vysávače s mopom

4 Akumulátor robotického vysávača s mopom

Robotické vysávače s mopom disponujú rôznymi typmi akumulátorov. K tým, s ktorými sa stretnete najčastejšie, patria:

  • Li-Ion batérie (Lítiovo-iónové batérie) – ide o jednu z najpoužívanejších alternatív na trhu. Okrem vysávačov sa nachádza aj v mobiloch, tabletoch, notebookoch či fotoaparátoch. Jej silnou stránkou je to, že má dlhú životnosť a vysokú energetickú účinnosť dosahujúcu až 95 %. To znamená, že pri svojej práci stráca len minimum energie, ktorá sa premení napríklad na teplo. Plusom Li-Ion batérií je taktiež to, že ich dobíjanie je veľmi rýchle. Na rozdiel od iných batérií bude vysávač pripravený na prácu do pár hodín. A zabúdať netreba ani na to, že Li-Ion zanecháva oveľa menšiu uhlíkovú stopu. Efektívne tak podporuje životné prostredie.
  • Ni-MH akumulátory – druhé najrozšírenejšie riešenie hneď po Li-Ion. Objavuje sa však čoraz menej. Tento typ batérie má totižto množstvo nevýhod, ktoré zatieňujú výhody. K nim sa radí napríklad to, že sú obmedzené na približne 500 cyklov, pričom počas doby skladovania dochádza k ich samovybíjaniu. Pri izbovej teplote predstavuje toto vybíjanie približne 30 % kapacity za mesiac. Vysávače s Ni-MH akumulátormi vás tak môžu po určitom čase obmedzovať, pretože po pár minútach práce sa budú musieť ísť dobiť.
  • Li-Pol batérie (Lítium-polymérové batérie) – sú veľmi podobné Li-Ion s tým rozdielom, že namiesto tekutej formy elektrolytu používajú pevný elektrolyt. Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že sa dajú vyrobiť v oveľa kompaktnejších rozmeroch pri zachovaní rovnakej výkonnosti ako Li-Ion. Výsledkom je tak zariadenie, s ktorým sa oveľa ľahšie manipuluje. Plusom Li-Pol je taktiež to, že dobre zvláda mráz a dokáže pracovať v teplotách až do -15 °C.
  • Lítiové akumulátory – v súčasnosti sa takmer nevyužívajú. Nie sú tak efektívne ako tri predošlé typy.

5 Výdrž batérie robotického vysávača s mopom

Výdrž batérie, resp. akumulátora sa odvíja hlavne od toho, aký typ sa vo vysávači nachádza a aký výrobok ste si zaobstarali. Niektoré modely sú totižto masívne, ťažké a výkonné. Batériu tak zaťažujú oveľa viac ako lacnejšie kompaktné zariadenie so základnými funkciami.

Vo všeobecnosti platí, že pre malé a stredne veľké domácnosti postačí zariadenie, ktoré vydrží do 90 minút. Za tento čas stihne vyčistiť rovno niekoľko miestností. Ak však žijete vo veľkom dome alebo byte, oplatí sa vám investovať do drahšieho a výkonnejšieho stroja s výdržou od 130 do 180 minút. Zaistíte si, že nebude domácnosť umývať celý deň po krátkych úsekoch.

Výdrž batérie robotického vysávača s mopom sa udáva dvoma spôsobmi:

  • Minútami – sleduje ich väčšina zákazníkov, pretože si pomocou nich vedia oveľa lepšie predstaviť, ako dlho bude vysávač pracovať na jedno nabitie a čo všetko u nich doma stihne spraviť.
  • Ampérhodinami – známe sú aj pod skratkou mAh. Lacné modely disponujú kapacitou v hodnote do 1 000 mAh. Drahšie a výkonnejšie majú aj 5 000 mAh.

6 Doba nabíjania

S batériou sa priamo spája aj dĺžka jej nabíjania. Robotické vysávače s mopom sa nabíjajú prostredníctvom dokovacej, resp. nabíjacej stanice, ktorú nájdete v ich balení. Spravidla má minimalistický dizajn a kompaktné rozmery, takže ju môžete umiestniť do prázdneho rohu alebo pod schody.

Mnohé moderné vysávače sa vedia tesne pred vybitím vrátiť do dokovacej stanice, kde sa nabijú a následne pokračujú vo svojej práci. Ide o praktickú funkciu, pretože ich nemusíte neustále sledovať a premýšľať nad tým, či nie je čas preniesť ich do stanice manuálne.

Pred použitím vysávača sa odporúča nabiť ho doplna, aby mohol domácnosť vyčistiť čo najlepšie a nemusel sa po krátkej dobe vracať späť do stanice.

Doba nabíjania sa odvíja od zariadenia, ktoré si vyberiete. Dopredu sa však uistite, že nie je príliš dlhá. Staršie zariadenia totižto potrebujú na plné nabitie až 6 či 8 hodín. Ich kúpu si preto dobre premyslite. Naopak, novšie výrobky sa nabijú v časovom rozmedzí od 2 do 6 hodín. Krátko po tom, ako sa vybijú, sú pripravené pracovať znova.

7 Hlučnosť robotického vysávača s mopom

Robotické vysávače s mopom sú zariadeniami, ktoré pri svojej práci vydávajú určitý zvuk. Ten by však nemal byť tak vysoký alebo nepríjemný, aby vás rušil pri bežných činnostiach, ako je napríklad upratovanie alebo rozprávanie sa s ostatnými členmi domácnosti.

Hlučnosť vysávačov sa udáva v decibeloch (dB) a dosahuje spravidla hodnotu od 60 do 70 dB. Takúto hladinu dosahujú aj iné spotrebiče, napríklad práčky alebo sušičky.

8 Režimy čistenia

Kvalitné robotické vysávače s mopom majú niekoľko režimov čistenia. K tým základným patria:

  • Mokré stieranie – ide o čistenie, pri ktorom robotický vysávač uvoľňuje väčšie množstvo vody a čistí aj viac zanesené povrchy. Po podlahe pritom prechádza niekoľkokrát, aby ju dokonale umyl a zároveň zbavil nahromadenej vody.
  • Vlhké stieranie/zametanie – klasické umývanie, pri ktorom vysávač používa menej vody a po podlahe neprechádza v tak častých intervaloch ako pri mokrom stieraní.
  • Suché stieranie/zametanie – zvyčajne sa púšťa po mokrom alebo vlhkom stieraní. Vysávač prechádza po podlahe, aby ju vysušil a zbavil prípadných nečistôt, ktoré na nej mohli po umývaní zostať.

Hybridné modely vysávačov majú často cyklus vysávania spojený s mopovaním a zametaním. Nemusí to byť však pravidlo. Na trhu sa nachádza veľké množstvo zariadení, ktoré potešia aj špeciálnym režimom vysávania. Ten sa dá spustiť samostatne, takže ho môžete využívať aj vtedy, keď podlahy nechcete umývať a stačí vám len rýchle odstránenie menších nečistôt.

robotické vysávače s mopom

9 Maximálna výška prekážok

Každý robotický vysávač s mopom bude v domácnosti čeliť nejakým prekážkam. Tými sú prahy, káble alebo len menšie nerovnosti na podlahe. Aby mohol vo svojej práci nerušene pokračovať, musí vedieť ako ich prekonať. Väčšina vysávačov dokáže prekonať prekážky vo výške od 1,5 do 2 cm.

Maximálna výška prekážok je parametrom, na ktorý pri nákupe nesmiete zabúdať. Ak by ste si totižto zaobstarali zariadenie, ktoré nebude vedieť prechádzať cez prahy, budete ho musieť cez ne prenášať manuálne. A to nie je ani zďaleka praktické.

10 Spôsob navigácie

Na plynulý pohyb bez zbytočného narážania do všetkého naokolo využívajú robotické vysávače s mopom jeden z dvoch základných spôsobov navigácie:

  • Senzory – sú na viacerých častiach vysávača. Slúžia na detekciu prekážok v blízkom okolí a zisťujú, kadiaľ zariadenie môže prejsť. Niektoré výrobky majú aj senzor na detekciu schodov, čím sa znižuje riziko ich pádu a zničenia. Zaujímavosťou je následne aj to, že drahšie a prepracovanejšie vysávače majú taktiež senzory, ktoré vedia rozlíšiť, na akom povrchu sa práve nachádzajú. Podľa toho prispôsobujú svoj štýl práce a výkon.
  • Mapovanie – ide o funkciu, na základe ktorej si vysávač podrobne zmapuje okolie, uloží si ho do pamäte a začne pracovať.

11 Ovládanie robotického vysávača s mopom

Ovládanie robotického vysávača s mopom má viacero podôb:

  • Tlačidlá na tele vysávača – spravidla ich má každý jeden vysávač a sú doplnené o ďalší spôsob ovládania. Tlačidiel na tele vysávača býva len zopár. Najčastejšie slúžia iba na zapnutie a vypnutie.
  • Diaľkový ovládač – zvyšuje váš komfort, pretože na zapnutie, vypnutie alebo výber režimu nemusíte ísť až k vysávaču. Ovládať sa dá aj z diaľky niekoľkých metrov. Ovládač môže, no nemusí byť súčasťou balenia. Dopredu sa o tejto skutočnosti informujte a v prípade potrieb si ho dokúpte.
  • Mobilná aplikácia – jedno z najmodernejších riešení súčasnosti. Do mobilu si stačí stiahnuť aplikáciu vysávača a následne si pomocou nej vyberať rôzne programy. Dávajte si však pozor. Aj napriek tomu, že je ovládanie prostredníctvom aplikácie čoraz populárnejšie, nepodporuje ho úplne každý vysávač. Disponujú ním len modely s bezdrôtovým Wi-Fi pripojením.
  • Hlasové ovládanie – tento doplnkový spôsob ovládania majú hlavne najdrahšie a najprepracovanejšie robotické vysávače s mopom na trhu. Na ovládanie sa pritom využívajú obľúbení hlasoví asistenti ako Alexa alebo Google.

12 Funkcie robotického vysávača s mopom

Robotický vysávač s mopom má okrem vysávania a umývania aj veľa ďalších funkcií. K nim sa radia napríklad:

  • Mapovanie – slúži na to, aby si vysávač vytvoril mapu priestoru, podľa ktorej bude vysávať a zaručí, že nevynechá ani jeden kút. Zároveň si tiež ukladá do pamäte, kde je dokovacia stanica, aby sa do nej mohol bez problémov vrátiť.
  • Plánované čistenie – môžete si pomocou neho naplánovať, kedy bude vysávač čistiť. Viete si tak zaistiť napríklad to, že si svoju prácu spraví počas toho, ako budete v práci, takže vás nebude vyrušovať večer pri pozeraní filmu alebo čítaní knihy.
  • Detekcia schodov – praktická funkcia, ktorá zabraňuje tomu, aby vysávač pri práci spadol zo schodov a zničil sa. O všetko sa starajú špeciálne senzory nachádzajúce sa na rôznych častiach zariadenia.
  • Indikátor batérie – jeho úlohou je informovať o stave nabitia batérie. Zvyčajne tak robí prostredníctvom svetelných diód alebo mobilnej aplikácie.
  • Čistenie okrajov – vďaka tejto funkcií dokáže robotický vysávač s mopom čistiť nielen podlahu, ale aj okraje stien, nábytku či iných prekážok.
  • Indikátor plného zásobníka – informuje vás o tom, že je čas, aby ste vyčistili prachovú nádobu. V inom prípade by sa mohol znížiť výkon zariadenia.
  • Power Control – funkcia, pomocou ktorej si nastavíte optimálny sací výkon na základe typu povrchu a množstva nečistôt.
  • Anti-tangle – slúži na chránenie vysávača pred tým, aby sa zamotal do káblov, vlasov koberca alebo iných nástrah, ktoré ho v interiéri čakajú.
  • Bodové čistenie – ide o funkciu, na základe ktorej sa vysávač pohybuje v špirále až dovtedy, kým nezachytí každý kúsok prachu a inej nečistoty. Takéto čistenie je výborné hlavne na miesta, kde je veľa škvŕn a zájdenej špiny.

13 Objem zbernej nádoby a nádoby na vodu

Robotické vysávače s mopom majú dve nádoby. Jednou je zberná nádoba, do ktorej ukladajú všetky nečistoty. Druhou je nádoba na vodu. V tej je čistá voda určená na umývanie podláh.

Veľkosť nádob je rôzna. Výrazne ju ovplyvňuje najmä veľkosť vysávača. Platí, že ak je veľký, zmestia sa doň masívnejšie nádoby, ktoré zo stroja nemusíte vyťahovať príliš často. Ich objem by mal byť dostatočný na minimálne jeden celý cyklus. Naopak, v malom vysávači budú kompaktnejšie nádobky, ktoré bude potrebné vyprázdňovať, resp. plniť vodou častejšie.

Bežná kapacita nádob sa pohybuje od 0,3 do 0,8 litrov. Do malých domov a bytov pritom stačí objem od 0,3 do 0,5 litra. Veľké domácnosti budú potrebovať nádoby s kapacitou od 0,5 do 0,8 litra.

vysávače s mopom

14 Rozmery, tvar a hmotnosť

Drvivé percento robotických vysávačov s mopom má okrúhly tvar s priemerom od 30 do 40 cm. Ten im umožňuje ľahký a rýchly pohyb po celom interiéri. Dokonca, problém im nerobia ani užšie priestory, ktoré čistia pomocou špeciálnych bočných kefiek.

Inou alternatívou je tvar do písmena D. Ten sa stará o detailnejšie vyčistenie rohov. Na trhu je však v menšom počte, preto môže byť výber mierne obmedzený.

V rámci výšky sa stretnete s hornou hranicou 8,5 cm. Samozrejme, existujú aj vyššie vysávače, no tie sa nemusia dostať pod skrinky, preto nad ich kúpou dobre popremýšľajte.

A v neposlednom rade nezabúdajte ani na hmotnosť robotických vysávačov s mopom. Tá dosahuje od 3 do 4,5 kg. Drahé a výkonné kúsky však môžu mať aj viac ako 8 kg.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber robotického vysávača s mopom

  • Kľúčovým parametrom pri výbere robotického vysávača s mopom je sací výkon.
  • Počas nákupu sledujte aj typ podláh, aby ste mali istotu, že zariadenie na tej vašej budete môcť používať.
  • Akumulátor vysávača býva riešený formou Li-Ion batérie, Ni-MH akumulátorov alebo Li-Pol batérie. Všetky tri varianty majú svoje plusy a mínusy.
  • Výdrž batérie nachádzajúcej sa v klasických vysávačoch býva 90 minút. Drahšie modely však pracujú aj 180 minút.
  • Doba nabíjania je rôzna a pohybuje sa od 2 do 8 hodín.
  • Hlučnosť robotického vysávača s mopom dosahuje 60 až 70 dB. Na trhu sú ale aj tichšie prevedenia.
  • Kvalitný robotický vysávač by mal disponovať niekoľkými režimami čistenia.
  • Maximálna výška prekážok vám dopredu napovie, či si vysávač poradí s prahmi alebo káblami v miestnosti. Väčšina zariadení dokáže prekonať prekážky až do výšky 2 cm.
  • Spôsob navigácie robotických vysávačov s mopom býva riešený dvoma spôsobmi – senzormi a mapovaním.
  • Ovládanie robotického vysávača má štyri formy – tlačidlá na tele vysávača, diaľkový ovládač, mobilná aplikácia alebo hlasové ovládanie.
  • Robotické vysávače majú rôzne funkcie vrátane mapovania, čistenia okrajov, detekcie schodov a mnohých ďalších.
  • Objem zbernej nádoby a nádoby na vodu je zvyčajne v hodnote od 0,3 do 0,8 litrov.
  • Robotické vysávače majú okrúhly tvar alebo tvar do písmena D. Ich výška by mala byť maximálne 8,5 cm, aby sa pri svojej práci dostali aj pod nábytok.

Najčastejšie otázky pri výbere robotického vysávača s mopom

Ktoré značky robotických vysávačov s mopom patria medzi najpopulárnejšie?
Medzi najpopulárnejšie značky robotických vysávačov s mopom sa radia iRobot, Xiaomi, Sencor, Symbo, Concept, ETA, Samsung, Rowenta, Tesla a Niceboy.
Aký je rozdiel medzi klasickým robotickým vysávačom a robotickým vysávačom s mopom?
Klasické robotické vysávače sú určené len na vysávanie. Prevedenia s mopom dokážu okrem toho podlahy aj umyť a zbaviť ich tak rôznych škvŕn či zaschnutých nečistôt.
Na aké typy podláh je vhodný robotický vysávač s mopom?
Robotický vysávač s mopom je ideálny na tvrdé podlahy (parkety, kachličky) a na koberce s krátkym vlasom. Na koberce s dlhým vlasom nemusí byť dostatočne výkonný.
Ako dlho sa robotický vysávač s mopom nabíja?
Bežný robotický vysávač s mopom sa nabíja od 2 do 8 hodín. Platí, že čím je doba nabíjania kratšia, tým lepšie. Zariadenie totižto môže za veľmi krátky čas pokračovať vo svojej práci.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]