najlepsie prackyPranie je jednou z najmenej obľúbených domácich prác. Mení sa na nekonečný príbeh, ktorý vždy začína rovnako – plným košom špinavej bielizne. Ani netušíte ako a hneď po praní na vás vyskočí ďalšia kopa, ktorá potrebuje akútny zásah pracieho prostriedku. So správne zvolenou automatickou práčkou sa však i neobľúbená činnosť môže stať znesiteľnou.

Dnes sme si pre vás pripravili kompletný návod, ako si vybrať automatickú práčku, ktorá vám nepríjemné povinnosti v domácnosti dokáže zjednodušiť. Máme tipy a triky, ktoré budú perfektne vyhovovať vašim potrebám. Pamätajte na jedno – výber automatickej práčky sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Ak máte doma starú práčku, je pravý čas poobzerať sa po novej skôr, ako nadíde čas odchodu pôvodnej. Hoci nevýhodou je vyššia investícia, nové automatické práčky vás prekvapia nižšou spotrebou vody i pracieho prostriedku. Výber rozhodne neoľutujete.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu práčku?

TOP práčky

S predným plnením

pracka AEG ProSteam L7FBE48SC

ODPORÚČAME
S vrchným plnením

pracka AEG ProSense LTX6G261C

ODPORÚČAME
Vstavané práčky

pracka AEG ÖKOMix L8WBE68SI

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších práčiek s predným plnením

NáhľadNázov produktuParametre
pracka AEG ProSteam L7FBE48SC
Hlučnosť pri odstreďovaní: 75 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
pracka Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W
Hlučnosť pri odstreďovaní: 51 dB
Maximálna náplň práčky: 7 kg
pracka Electrolux PerfectCare 600 EW6F528SC
Hlučnosť pri odstreďovaní: 79 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
4.
pracka Gorenje WE62SDS
Hlučnosť pri odstreďovaní: 57 dB
Maximálna náplň práčky: 6 kg
5.
pracka Gorenje WE60S3
Hlučnosť pri odstreďovaní: 57 dB
Maximálna náplň práčky: 6 kg

TOP 5 najlepších práčiek s vrchným plnením

NáhľadNázov produktuParametre
pracka AEG ProSense LTX6G261C
Hlučnosť pri odstreďovaní: 77 dB
Maximálna náplň práčky: 6 kg
pracka Electrolux EW6T4262IC
Hlučnosť pri odstreďovaní: 77 dB
Maximálna náplň práčky: 6 kg
pracka Whirlpool TDLRB 65241BS EU/N
Hlučnosť pri odstreďovaní: 78 dB
Maximálna náplň práčky: 6,5 kg
4.
pracka Candy CSTG 48TE/1-S
Hlučnosť pri odstreďovaní: 81 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
5.
pracka WHIRLPOOL TDLR5030LEU/N
Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
Maximálna náplň práčky: 5 kg

TOP 5 najlepších vstavaných práčiek

NáhľadNázov produktuParametre
pracka AEG ÖKOMix L8WBE68SI
Hlučnosť pri odstreďovaní: 70 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
pracka Electrolux EW7W368SI
Hlučnosť pri odstreďovaní: 70 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
pracka Electrolux EW7F447WI
Hlučnosť pri odstreďovaní: 72 dB
Maximálna náplň práčky: 7 kg
4.
pracka Candy CBD 485D1E-S
Hlučnosť pri odstreďovaní: 77 dB
Maximálna náplň práčky: 8 kg
5.
pracka BEKO WITC7612B0W
Hlučnosť pri odstreďovaní: 73 dB
Maximálna náplň práčky: 7 kg

↑ TOP práčky

1 Ako vybrať tú najlepšiu práčku?

Parametre, ktoré by ste pri výbere práčky rozhodne mali zvážiť

Výber automatickej práčky nemusí byť jednoduchý, ak nemáte správneho pomocníka. Dnes sa na trhu nachádza množstvo zariadení, ktoré disponujú rozličnými funkciami. V tejto časti vás prevedieme parametrami, ktoré by ste pri výbere automatickej práčky rozhodne nemali zanedbať.

2 Typy práčok (podľa spôsobu plnenia)

Automatická práčka je nenahraditeľným spoločníkom, ak chcete mať svoju domácnosť jednoducho pod kontrolou. Kľúčové je vybrať si správny typ, ktorý presne dokáže vyhovieť vašim potrebám. Najznámejším delením je rozdelenie podľa spôsobu plnenia. Samozrejme, zameriame sa i naň, ale v našom zozname objavíte oveľa viac užitočných rozdelení.

  1. Práčka s vrchným plnením

Chápeme, že rozmery kúpelne alebo práčovne nie je vždy v našich silách ovplyvniť. Ak máte v domácnosti naozaj málo miesta a bojujete o každý centimeter, ideálnou voľbou sú práčky s vrchným plnením. Ich úzka konštrukcia vám umožní umiestniť ich oveľa jednoduchšie ako ostatné typy.

Na druhej strane v nich tkvie jedna podstatná nevýhoda, ktorá opäť pramení z úzkej konštrukcie. Disponujú tiež úzkym valcom, ktorý je zodpovedný za to, že sa do nich zmestí menej bielizne. Menší objem pracieho valca môže byť pre niektoré domácnosti značnou nevýhodou.

Práčky s vrchným plnením sa však z hľadiska technológie rozhodne neoplatí odsudzovať. I v tejto kategórii je možné objaviť modely, ktoré sú vybavené parným praním a sú mimoriadne úsporné. Výhodou, ktorú v tejto kategórii objavíme, je, že sa k práčkam s vrchným plnením nemusíte zohýbať a bielizeň vyberiete jednoduchšie.

pracky1

  1. Práčky s predným plnením

Najčastejšia voľba väčšiny domácností. Objemný prací valec umožňuje umiestniť do práčky väčšie množstvo bielizne. Ak máte menšie priestory a nechcete siahnuť po práčke s vrchným plnením, možnosťou sú práčky s predným plnením v prevedení slim. Týmto spôsobom je možné získať všetky výhody práčky s predným plnením a v dosť podstatnej miere ušetriť miesto. Samozrejme, nie vždy sa tu táto možnosť vyskytuje, ale pred kúpou automatickej práčky by ste ju rozhodne mali zvážiť.

  1. Vstavané práčky

Vstavané práčky predstavujú v väčšine prípadov len ďalšie prevedenie práčok s predným plnením, ale napriek tomu si myslím, že si zaslúžia svoje samostatné miesto. Vstavané práčky umožňujú využiť každý centimeter priestoru a mať na dosah inteligentné riešenia. Často sa stretávame so zabudovaním pod kuchynskú dosku, ale výnimkou nie je ani zabudovanie v práčovni. V skrinkách okolo môžete mať umiestnené pracie prostriedky alebo koše na bielizeň. Vstavaná práčka je možnosťou, ako využiť i priestor nad práčkou s vrchným plnením.

V tomto prípade však odporúčame poradiť sa o konštrukčných riešeniach priamo s odborníkom. Niektoré typy práčok nie sú stavané na to, aby boli zaťažené zvrchu. Nadmerná záťaž môže spôsobovať problémy najmä pri odstreďovaní a práčka sa veľmi rýchlo pokazí.

  1. Parná práčka

Parná práčka môže predstavovať samostatný spotrebič, ale stretnúť sa môžete i s bežnými práčkami, ktoré ponúkajú čistenie parou ako jeden zo svojich programov. Ako funguje čistenie parou a prečo je parná práčka stále obľúbenejšou možnosťou pre množstvo domácností? Odpoveď je jednoduchá – parná práčka v dosť podstatnej miere šetrí váš čas pri ďalšej extrémne neobľúbenej činnosti, ktorú predstavuje žehlenie.

Bielizeň z parnej práčky je:

  • oveľa menej pokrčená – parná práčka je vhodná i pri bielizni vyrobenej z veľmi jemného materiálu (hodvábna bielizeň)
  • sviežejšia – v porovnaní s predchádzajúcimi typmi práčok je čistenie v pare lepšie i z hľadiska sviežej vône
  • dokonale čistá – častou obavou pri použití parnej práčky je práve fakt, že by para nedokázala dostatočne efektívne odstrániť nečistoty, nie je to však pravda, parná práčka dokáže tiež zabezpečiť perfektnú čistotu

Parnú práčku môžete zohnať v podstate v akomkoľvek prevedení. Dostupné sú modely s vrchným i predným plnením a dokonca i mini modely, ktoré vám umožnia zvoliť parnú práčku i do skutočne stiesnených priestorov.

  1. Zariadenia 2v1 – práčky so sušičkou

Sušička je obľúbený domáci spotrebič, ale vyznačuje sa vysokou cenou a v mnohých prípadoch priestorové riešenie neumožňuje jej kúpu. Riešením však môžu byť práve práčky so sušičkou, ktoré pohodlne umiestnite tam, kde by za bežných okolností putovala vaša práčka. Okrem toho, že získate dva spotrebiče a ušetríte priestor, budete mať i ďalšiu výhodu – nemusíte vynakladať financie na dva spotrebiče, pretože sa pokojne uspokojíte s jedným.

Skôr, ako sa pustíme do parametrov, ktoré spájajú všetky modely automatických práčok, poradíme vám pri výbere zariadenia 2v1. Zlé jazyky hovoria, že kvalita nikdy nebude rovnaká, ako keď stavíte na dve samostatné zariadenia. Toto tvrdenie sa nemusí zakladať na pravde v prípade, že sa spoľahnete na správny výber parametrov.

Pri výbere zariadenia 2v1 by pre vás mali byť podstatné informácie o:

  • efektivite prania
  • spotrebe vody
  • spotrebe elektrickej energie
  • efektivite sušenia
  • celkovej hlučnosti

Pomôcť vám môžu i užívateľské recenzie, ktoré vám o zariadení napovedia v mnohých prípadoch viac ako samotné porovnávanie na základe vybraných parametrov. Zariadenia 2v1 sa neoplatí podceňovať skôr, ako o nich zistíte všetky podstatné informácie.

  1. Inteligentná automatická práčka

Dnes sa snažíme v čo najväčšej možnej miere zjednodušiť svoj život dostupnými technológiami. Rozhodne to nie je na škodu. Inteligentná automatická práčka vám vďaka svojim funkciám prinesie jednoduchšie pranie. S jej pomocou sa môže i neobľúbená činnosť odohrávať oveľa efektívnejšie.

Inteligentné práčky (naraziť môžete i na označenie práčky so SMART funkciami) disponujú možnosťou mať celé pranie pod kontrolou i v prípade, že sa pri práčke práve nenachádzate. Chcete pustiť pranie zo svojej práce? Inteligentné práčky sú napojené na Wifi a prostredníctvom svojho inteligentného telefónu ich môžete ovládať a kontrolovať i zo svojej práce.

Medzi najobľúbenejšie funkcie inteligentných práčok patrí:

  • naplánovanie prania
  • kontrola pracieho cyklu
  • efektívne pracie programy, ktoré dokážu vyhodnotiť konkrétne potreby
  1. Práčky na profesionálne pranie

V tomto bode sa bavíme o práčkach, ktoré sú určené predovšetkým do prevádzok a práčovní. Vyznačujú sa oveľa väčšími rozmermi, čo umožňuje pranie väčšieho množstva bielizne v jednom pracom cykle.

Práčky na profesionálne pranie ocenia napríklad hotely alebo iné typy prevádzok. Ich hlavnou výhodou sú objemné bubny, do ktorých pokojne umiestnite i niekoľko desiatok kilogramov bielizne. Stavajú hlavne na maximálnom výkone, ale požadovaná je i perfektná spoľahlivosť. Vyznačujú sa vyššími cenovými nárokmi a do domácnosti sa po nich určite neoplatí siahnuť.

3 Rozmery automatickej práčky

V tomto prípade bude pre vás rozhodujúcim faktorom i priestor, do ktorého plánujete práčku umiestniť. Rozmery práčky sú vo väčšine prípadov udávané podľa hĺbky. Dnes je možné umiestniť automatickú práčku do akéhokoľvek priestoru. Rôzne verzie vám umožňujú perfektne čarovať s priestorom. Ak zvolíte správne rozmery, realitou sa môže pre vás stať i práčka s predným plnením.

  • mini práčky – malé práčky, ktoré sa vyznačujú naozaj kompaktnými Pokojne ich môžete umiestniť i na chatu, ale ich čaro objavia i domácnosti, ktoré nemajú na pranie vysoké nároky a pokojne im stačí prať v dlhších časových intervaloch
  • slim práčky – úzke práčky, ktoré sa vyznačujú hĺbkou do 48 cm perfektne vyhovejú stiesneným priestorom (pri niektorých výrobcoch sa môžeme stretnúť s označením slim len do 45 cm)
  • štandardné práčky – ich hĺbka sa vo väčšine prípadov začína na 49 cm a pokračuje vyššie (niektorí výrobcovia uvádzajú, že štandardná hĺbka je až 60 cm). Výhodou tohto typu práčok je, že dokážu vybrať veľké množstvo bielizne a ocenia ich predovšetkým početné rodiny, v ktorých je pranie pravidelným programom

pracky3

4 Kapacita automatickej práčky

Spolu s predchádzajúcim parametrom je kapacita práčky rozhodujúca. Mali by ste sa na ňu zamerať podľa toho, koľko členov domácnosti bude práčku využívať a ako často plánujete prať. Ak vynecháme profesionálne práčky, v ktorých pohodlne vyperiete niekoľko desiatok kilogramov bielizne, v ponuke pre bežné domácnosti sú väčšinou práčky s objemom do 13 kilogramov bielizne.

Menšie domácnosti však ocenia najmä modely, ktoré sú menšie a ich hranica končí pri 4 alebo 6 kilogramoch bielizne. Podľa množstva bielizne sú upravené i jednotlivé programy. Práčky s menšou kapacitou sú zvyčajne lacnejšie, a preto mnohých priťahujú. V tomto prípade neodporúčame kapacitu podceňovať. Samozrejme, do práčky je možné vložiť viac bielizne, ako je stanovená kapacita, dôsledky sú však neblahé.

Kapacita nie je len teoretickým parametrom, ktorý je pri každom prevedení uvádzaný. Ak vložíte do automatickej práčky viac bielizne, ako je stanovená kapacita, pri odstreďovaní môže dôjsť k vnútornému poškodeniu, ktoré nie je možné opraviť (prípadne vyžaduje viac finančných prostriedkov ako kúpa nového zariadenia). Kapacitu z toho dôvodu rozhodne nezanedbávajte a ak skutočne periete väčšie objemy bielizne, zamerajte sa na práčky, ktoré sú na tento fakt stavané.

Prinášame i prehľad, ktorý vám napovie, ako správne vybrať kapacitu (údaje sú vždy platné pre jeden prací cyklus):

  • 3–5 kilogramov bielizne – práčky, ktoré sú vhodnou voľbou pre jedného človeka alebo pre domácnosť, ktorá automatickú práčku využíva len zriedkavo
  • 6–8 kilogramov bielizne – ideálna možnosť pre domácnosti, v ktorých automatickú práčku využívajú najviac 3 osoby
  • 8–13 kilogramov bielizne – na tento typ by sa mali zamerať viacčlenné rodiny, u ktorých je časté pranie väčšieho množstva bielizne nevyhnutnosťou
  • 13–23 kilogramov bielizne – sú určené pre domácnosti, ktoré majú viac ako 6 členov, umožňujú vyprať naozaj veľké množstvo bielizne v jedom pracom cykle
  • viac ako 24 kilogramov bielizne – profesionálne práčky, ktoré sú využívané predovšetkým v hoteloch a prevádzkach

pracky2

  1. Spotreba vody a elektrickej energie

Ako už spomíname na začiatku nášho článku, v mnohých prípadoch sa oplatí starú práčku vymeniť za novú najmä z dlhodobého hľadiska. Nové modely práčok vynikajú väčšou úsporou elektrickej energie, vody i pracieho prostriedku. Hoci na začiatku sa môže javiť ako následná investícia, z dlhodobého hľadiska je správnym krokom. Nehovoriac o tom, že porucha práčky sa často práčky sa často prejavuje vytopením celého bytu (prípadne i susedov), čo vám môže spôsobiť ďalšie nemalé výdavky.

5 Spotreba energie

Práčky v prípade spotreby energie môžeme rozdeliť do jednotlivých tried s označením:

  • A+++
  • A++
  • A+
  • A
  • B

Čím vyššiu triedu zvolíte, tým menšiu spotrebu elektrickej energie bude vaša práčka mať. Je to rozhodne správny krok, ako ušetriť nemalé financie. V prípade spotreby elektrickej energie máme pre vás ešte jeden užitočný typ. Spotreba práčky by sa mala nachádzať pod 1kWh/cyklus. Tento fakt môže byť pre vás skvelým sprievodcom pri výbere práčky, ktorá bude šetrná a umožní vám ušetriť.

Dôležitá je i spotreba vody. V tomto prípade sa práčky nedelia do jednotlivých tried, ale rovnako existuje hranica, ktorú by vaša práčka nemala prekročiť. Hranica spotreby vody je stanovená na 45 litrov/cyklus. Častým postrachom bývajú programy, ktoré trvajú dlho. Každý z nás by s radosťou vypral bielizeň v priebehu okamihu, ale dnešné práčky nám často navrhujú programy, ktoré trvajú viac ako 3 hodiny.

Aká je spotreba vody a je ptorebné uchyľovať sa ku skracovaniu dlhých programov? V tomto prípade máme možno pre vás prekvapivú správu, ale dlhšie programy spotrebujú menej vody ako skrátené programy. Z hľadiska úspory sú z toho dôvodu lepšou možnosťou.

6 Počet programov

Programy zabezpečia vašej bielizni správnu starostlivosť. Dnes je súčasťou práčok niekoľko programov, ktoré umožňujú napríklad šetrné vypranie bavlny, športového oblečenia alebo vlny. Vyberte si programy, ktoré presne zodpovedajú typu a množstvu bielizne, ktoré pravidelne periete.

Veľký počet programov nemusí byť vždy výhodou, ak ich nevyužijete. Na druhej strane však musíme podotknúť – prečo si nenechať otvorené všetky dvere? Ideálne je, ak vaša práčka disponuje i parným čistením (viac o ňom prezrádzame v jednom z našich predchádzajúcich bodov). Výhodné je myslieť na prítomnosť programov, ako je Baby Care, ktorý umožňuje šetrné vypranie detského oblečenia.

Často sa môžeme stretnúť i s označením programu Allergy Plus (Baby Care a Allergy Plus v mnohých zariadeniach predstavujú rovnaký program), ktorý umožňuje efektívne odstránenie všetkých roztočov a alergizujúcich častíc z vášho oblečenia. Ponuku programov vám odporúčame preskúmať ešte skôr, ako sa pustíte do konkrétneho rozhodnutia, ktorá práčka bude pre vás tou správnou voľbou.

7 Hlučnosť

Je dôležitým parametrom najmä v prípade, že sa práčka bude nachádzať v obývanej časti domu (napríklad v kuchyni). Pri práčkach sa môžeme stretnúť s 2 uvádzanými hlučnosťami – jedna charakterizuje hlučnosť pri praní a druhá pri odstreďovaní. Ak umiestnite práčku do obývanej zóny, ubezpečte sa, že je jej hlučnosť nízka a nebude vás obmedzovať.

  • hlučnosť pri praní – 55 dB
  • hlučnosť pri odstreďovaní – 75 dB

V našom prehľade uvádzame najčastejšie hodnoty, ale pri kúpe práčky do kuchyne by ste sa mali zamerať na produkt, ktorého hlučnosť nepresahuje hranicu 60 dB.

8 Dostupnosť príslušenstva

Ak ste sa rozhodli pre konkrétnu značku práčky, zamerajte sa i na dostupnosť náhradných dielov alebo hadíc. Problém je najmä u práčok nižších cenových kategórií, ktoré nemajú bežne dostupné náhradné diely a na ich dodanie budete musieť počkať. V prípade bežného príslušenstva sa však oplatí staviť napríklad i na antivibračnú podložku, ktorá obmedzí hluk pri praní.

9 Funkcie modernej automatickej práčky

Náš posledný bod už tradične patrí funkciám, ktoré vám dokážu pranie spríjemniť. Dnes existuje množstvo funkcií, ktoré dokážu garantovať vyššiu mieru bezpečnosti. Rôzni výrobcovia uvádzajú rôzne názvy, preto sme vybrali štyri najužitočnejšie funkcie. Nepopierame však, že pri svojej novej práčke ich nemôžete objaviť viac alebo pod iným názvom.

  • AquaStop – ak s práčkou nie je niečo v poriadku, táto funkcia vypne prívod vody a vy sa nemusíte obávať vytopenia
  • Fuzzy Logic – podľa množstva bielizne (presne ju zváži) určí, aký dlhý má byť prací cyklus pre efektívne vypranie
  • Parné pranie – viac o ňom prezrádzame v predchádzajúcich bodoch
  • Delay start – nastavíte začiatok prania podľa svojich preferencií

Tipy a triky pri výbere automatickej práčky

  • Zvážte priestorové podmienky svojho interiéru a podľa nich vyberte správnu práčku
  • Ak máte problémy s pohyblivosťou, automatická práčka s vrchným plnením je jednoduchšia pre vyberanie bielizne – nie je potrebné skláňať sa k nej
  • Pri výbere práčky sa zamerajte i na počet členov domácnosti, ktorí ju budú využívať
  • Nikdy sa nesnažte prekročiť kapacitu, ktorú daná práčka má – môžete ju nenávratne poškodiť
  • Nová práčka môže byť napriek prvotnej investícii možnosťou, ako ušetriť na nákladoch za elektrickú energiu, vodu i prací prostriedok
  • Ak plánujete práčku umiestniť do kuchyne spojenej s obývačkou, stavte na zariadenie, ktorého hlučnosť nepresahuje 60 dB
  • Užitočné funkcie práčky vám umožnia docieliť vyššiu mieru bezpečnosti
  • Zariadenia 2v1 sú skvelou voľbou pre každého, kto túži po práčke a sušičke, ale je limitovaný priestorom
  • Najmä pri práčkach nižšej cenovej kategórie si overte, aká je dostupnosť náhradných dielov

Najčastejšie otázky a odpovede o automatických práčkach

Je lepšou možnosťou práčka s vrchným alebo predným plnením?
Na túto otázku neexistuje presná odpoveď, pretože oba typy sa vyznačujú výhodami i nevýhodami. Práčka s vrchným plnením je úzka a vhodná do stiesnených interiérov, s predným plnením zas umožňuje vyprať väčšie množstvo bielizne.
Aká je optimálna spotreba elektrickej energie a vody pri jednom pracom cykle?
V prípade elektrickej energie je toto číslo stanovené na 1kWh/cyklus. Spotreba vody by nemala prekročiť 45 litrov na jeden prací cyklus.
Vyžadujú dlhšie programy väčšiu spotrebu vody?
Práve naopak. Dlhšie programy sa vyznačujú nižšou spotrebou vody ako tie skrátené.
Dokáže práčka samostatne určiť, ako dlho by mal program trvať?
Áno, na túto úlohu slúži funkcia Fuzzy Logic, ktorá zváži bielizeň a presne určí dĺžku trvania pracieho cyklu.
Sú zariadenia 2v1 menej účinné ako samostatná práčka a sušička?
V tomto prípade je potrebné presne sa zamerať na parametre charakteristické pre dané zariadenie. Zariadenia 2v1 však dokážu byť mimoriadne efektívne a potešia najmä domácnosti so stiesnenými priestormi.
Aká by mala byť hlučnosť práčky, ak bude umiestnená v kuchyni spojenej s obývacou izbou?
Hlučnosť by nemala prekročiť 60 dB.
Aký je optimálny počet programov pre automatickú práčku?
Neexistuje univerzálna odpoveď. Zvoľte si programy, ktoré budú perfektne vyhovovať vašim potrebám a typu pravidelne pranej bielizne.
Čo sa stane, ak prekročím odporúčanú kapacitu práčky?
Ak prekročíte túto kapacitu len o malý kúsok, nemusí sa stať nič. V prípade výrazného prekročenia kapacity môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu zariadenia.
Je možné umiestniť i práčku s predným plnením do stiesnených priestorov?
Všetko záleží od konkrétneho typu priestoru – práčky s predným plnením typu slim by mohli túto úlohu zvládnuť.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 11 Priemerne: 4.8]