wi-fi routerWi-Fi routery sa dnes radia k základnému vybaveniu takmer každej domácnosti. Kvalitné zariadenia majú stabilné a rýchle pripojenie na internet, vďaka čomu uľahčujú prácu a poskytujú vysokú úroveň komfortu. Veľkým plusom je tiež jednoduché nastavenie, bezproblémové používanie a možnosť napojenia nie jedného, ale rovno niekoľkých zariadení.

Ak chcete, aby mali Wi-Fi routery všetky spomenuté výhody, je dôležité, aby ste ich výber nebrali na ľahkú váhu. Jednotlivé modely si vždy dobre porovnajte a uistite sa, že poskytujú funkcie, ktoré potrebujete. Čaká vás nákup routeru a netušíte, ktorý by bol pre vás ten najlepší? Prečítajte si náš prehľadný návod. V tom spolu s tipmi nájdete aj odpovede na najčastejšie otázky.

↓ Ako vybrať ten najlepší Wi-Fi router?

TOP Wi-Fi routery

NáhľadNázov produktuParametre
Wi-Fi router Asus TUF-AX6000
Šifrovanie: WPS, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA3
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: áno
Wi-Fi router TP-Link Deco M4, 3ks
Šifrovanie: WPA, WPA2
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: -
Wi-Fi router TP-Link Archer MR200
Šifrovanie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: nie
4.
Wi-Fi router TP-Link Archer AX53
Šifrovanie: WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA3
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: nie
5.
Wi-Fi router TP-Link TL-MR6400
Šifrovanie: WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz
USB port: -
6.
Wi-Fi router Asus RT-AX53U
Šifrovanie: WPA3-Personal, WPA2-Personal, WPA-Personal, WPA-Enterprise, WPA2-Enter
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: áno
7.
Wi-Fi router TP-Link Archer AX23
Šifrovanie: WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: nie
8.
Wi-Fi router TP-Link Archer C80
Šifrovanie: WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: -
9.
Wi-Fi router TP-Link Archer C6 v3.2
Šifrovanie: WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: nie
10.
Wi-Fi router TP-Link Archer C6
Šifrovanie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/ WPA2-PSK
Frekvenčné pásmo: 2,4/5 GHz
USB port: nie
11.
Wi-Fi router TP-Link TL-WR840N
Šifrovanie: WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz
USB port: nie

↑ TOP Wi-Fi routery

1 Ako vybrať ten najlepší Wi-Fi router?

Wi-Fi router je zariadením, ktoré vám umožňuje bezdrôtovo pripojiť k internetu nielen stolné počítače, ale aj notebooky, tablety či mobily. Má softvér a hardvér, ktoré prenášajú dáta medzi počítačovými sieťami. Ich hlavnou úlohou je usmerňovať údaje, pričom na celý proces používajú súbor pravidiel nazývaný smerovací protokol.

Aj napriek tomu, že router vyzerá ako nové zariadenie, na trhu je už dekády. Prvý vznikol v roku 1975. Od tohto času sa jednotlivé modely neustále vyvíjali až sa zmenili na malé kompaktné krabičky, ktorým nájdete miesto na komode, skrinke, poličke aj stolíku. Veľmi jednoducho splynú s okolím a nebudú na seba lákať príliš veľa pozornosti.

Okrem dizajnu sa zmenili aj ďalšie detaily. K nim sa radí napríklad rýchlosť pripojenia či veľkosť pokrytia. Výrobcovia začali taktiež myslieť na bezpečnostné protokoly, konektivitu a stabilitu, vďaka čomu sa na internetové pripojenie môžete plne spoľahnúť.

Na trhu sa v súčasnosti nachádza nespočetné množstvo routerov. Moderné zariadenia majú desiatky funkcií, čo je dôvod, prečo si musíte svoj nákup dobre premyslieť. Sledujte počas neho základné parametre, ako sú štandardy, antény, frekvenčné pásma a režimy. Následne však nezabúdajte ani na dodatočné funkcie, bezpečnosť a dizajn. Len tak si zaistíte, že vám zvolené zariadenie bude slúžiť dlhé roky.

2 Kde umiestniť Wi-Fi routery?

Umiestnenie routera je kľúčové, rovnako ako jeho nastavenie a natočenie antén. Platí, že ak zariadeniu vyberiete vhodné miesto, nikdy sa nestane, že by ste v niektorej z častí domácnosti nemali dobré pripojenie.

Pri výbere umiestnenia si odpovedzte na niekoľko základných otázok:

  • Chcete sa pripájať na Wi-Fi v každej miestnosti? Väčšina ľudí túži po tom, aby bola internetom pokrytá každá jedna miestnosť v budove. To zvyčajne nie je problém, ak máte menší byt alebo klasický rodinný dom. Moderné routery sú totižto výkonné a dokážu poskytnúť potrebné pokrytie. Stačí len, aby ste ich dali do miestnosti nachádzajúcej sa približne v strede nehnuteľnosti. Na druhej strane, veľké, poschodové alebo netradične tvarované domy či budovy firiem môžu robiť jednému routeru problém. Práve preto je ideálne zaobstarať si tzv. Wi-Fi Mesh systém. Ten tvorí viacero zariadení, ktoré prijímajú signál z vašej siete a následne ho rozširujú ďalej. Vo výsledku tak vytvárajú jednu veľkú sieť dostupnú úplne všade.
  • Chcete sa na Wi-Fi pripájať len v niektorých miestnostiach? Ak internet využívate sporadicky a potrebujete sa naň pripájať iba v jednej miestnosti (napr. home office), stačí vám aj lacnejší router, ktorý umiestnite priamo do nej.
  • Budete k internetu pripájať zariadenia len bezdrôtovo, alebo aj cez kábel? K Wi-Fi routeru sa môžete pripojiť bezdrôtovo, napríklad cez mobil, tablet či dokonca televízor, alebo drôtovo prostredníctvom stolného počítača. Ak vlastníte len zariadenia, ktoré využívajú bezdrôtové pripojenie, máte o starosť menej, pretože ich pri výbere umiestnenia nemusíte brať do úvahy. Na druhej strane, keď sa v domácnosti nachádza PC, routeru by ste mali nájsť miesto v jeho blízkosti. Prepojenie medzi nimi bude oveľa jednoduchšie. Nehovoriac o tom, že sa vyhnete ťahaniu kábla po celom dome.

wi-fi router

3 Wi-Fi routery a ďalšie zariadenia

V spojitosti s Wi-Fi routermi sa stretnete aj s ďalšími zariadeniami, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať veľmi podobné. V skutočnosti však majú iné vlastnosti a funkcie.

K výrobkom, ktoré si používatelia mýlia s Wi-Fi routermi, sa radia:

A Modemy

Modemy sú v hovorovej reči často používané ako synonymum pre Wi-Fi routery. Pravou ale je, že ide o dve diametrálne odlišné zariadenia. Modemy realizujú internetové pripojenie cez poskytovanú mobilnú sieť DSL, LTE alebo kábel. Na druhej strane, routery slúžia na to, aby vzájomne prepojili jednotlivé počítače. Samé o sebe sú bez prístupu na internet, ktorý neskôr získavajú prostredníctvom sieťového káblu.

Dôvod, prečo si mnohí mýlia modem a router je hlavne v tom, že posledné roky sú čoraz populárnejšie modemy s integrovaným routerom. Takéto riešenie je vysoko praktické, pretože zabezpečuje ako internetové pripojenie, tak aj vytvorenie počítačovej siete, čiže prepojenie počítačov.

B Prístupové body

Prístupové body, známe aj ako Access Point (AC), sú známe tým, že vysielajú signál na bezdrôtové pripojenie k sieti. Najčastejšie sa s nimi stretnete vo verejných priestoroch, kde sa využívajú bez routera. Všetky zariadenia tak pristupujú k internetu priamo a ich identita nie je nijako skrytá.

Prístupové body môžete používať aj v kombinácii s routerom. V takomto prípade sa zariadenia pripájajú do vnútornej siete cez AC a do vonkajšej cez router.

C Extendery

Extendery, čiže zosilňovače, sú menšou krabičkou, ktorá sa pripája priamo do zásuvky. Ako už z ich názvu vyplýva, slúžia na posilnenie pripojenia. Fungujú tak, že prijímajú vysielané dáta a následne ich preposielajú ďalej. Sú tak výbornou voľbou do väčších domácností alebo firiem, kde router nestačí.

Používanie extenderu je jednoduché. Zvládne to úplne každý. Po tom, ako ho raz nastavíte, s ním už nemusíte nič robiť. Jeho menšou nevýhodou je len to, že znižuje rýchlosť pripojenia, čo si môžu všimnúť hlavne milovníci počítačových hier.

4 Typy Wi-Fi routerov

Wi-Fi routery sa delia do niekoľkých základných kategórií. Nižšie si ich všetky detailne opíšeme.

A Wi-Fi routery do domácnosti

Klasické Wi-Fi routery vhodné na bežné domáce použitie. Sú dostatočne rýchle na to, aby ste vďaka nim mohli bez zdĺhavého čakania surfovať po internete, pozerať obľúbené seriály alebo nakupovať v internetových obchodoch. Na trhu ich nájdete v širokom zastúpení a v rôznych dizajnoch. Moderným prevedeniam nechýba ani vysoká úroveň bezpečnosti a viacero možností pripojenia.

Mínusom Wi-Fi routerov do domácnosti je to, že spravidla nemajú dodatočné funkcie. Plus, nie sú tak výkonné ako iné prevedenia. Môže sa preto stať, že signál z nich nedosiahne do úplne každej miestnosti. Ak teda bývate vo väčšom dome, porozmýšľajte nad extendermi alebo Mesh systémom.

B Wi-Fi routery pre podnikanie

Wi-Fi routery pre podnikanie vyhovejú aj tým najnáročnejším požiadavkám. Ich výhodou je množstvo pokročilých funkcií, vysoká úroveň stability, široká konektivita a veľké pokrytie. Jeden router zabezpečí pripojenie rovno v niekoľkých kanceláriách či iných miestnostiach.

Nevýhodou Wi-Fi routerov pre podnikanie je len to, že sú drahšie ako modely určené do domácnosti. Ich cena býva o desiatky až stovky eur vyššia.

C Herné Wi-Fi routery

Každý milovník počítačových hier vie, že základom pre ten najlepší herný zážitok je nielen výkonný notebook, ale aj router, ktorý zaisťuje stabilné a silné pripojenie k sieti. Niektoré značky preto vyrábajú špeciálne herné zariadenia. Tie sú charakteristické prepracovaným a masívnym dizajnom a tým, že disponujú väčším počtom antén. Okrem toho potešia rôznymi doplnkovými funkciami, ako napríklad bezpečnostnými protokolmi.

Mínusom herných routerov je ich vyššia cena. Na druhej strane, keď do nich raz zainvestujete, vydržia vám dlhé roky pravidelného používania.

D Mesh routery

Ako sme spomínali vyššie, Mesh routery, resp. Mesh systémy, sú zariadením určeným do veľkých domácností a firiem. Tvoria ich viaceré zariadenia, ktoré posilňujú signál a dovoľujú vám využívať internet v akejkoľvek miestnosti.

Rovnako ako Wi-Fi routery pre podnikanie a hranie, aj Mesh prevedenia sú drahšie. Rozhodne sa však oplatia.

wi-fi router

5 Frekvenčné pásma

Rýchlosť pripojenia ovplyvňuje aj frekvenčné pásmo. V súčasnosti fungujú Wi-Fi zariadenia v dvoch, ktorými sú:

  • Pásmo 2,4 GHz – poskytuje iba tri neprekrývajúce sa kanály. Nie je preto úplne ideálne na náročnú prácu. Postačí používateľom, ktorí chcú prezerať len jednoduché webové stránky a odpisovať na e-maily alebo správy na sociálnych sieťach.
  • Pásmo 5 GHz – ponúka až 23 neprekrývajúcich sa kanálov, vďaka čomu ho môžete využiť aj na prezeranie graficky náročnejších webových stránok, sledovanie seriálov alebo filmov v HD kvalite a hranie online hier.

Niektoré routery a prístupové body môžu fungovať na oboch pásmach. Takéto modely sa nazývajú dvojpásmové.

6 Štandardy Wi-Fi

Štandardy Wi-Fi prešli v minulosti viacerými zmenami. Dlho sa označovali písmenami a číslicami, ako napríklad 802.11b. To sa ale v roku 2019 zmenilo hlavne z dôvodu prehľadnosti.

Keďže však k zmenám nedošlo príliš dávno, je možné, že niektoré modely routerov nájdete ešte stále pod starým označením.

K základným štandardom Wi-Fi patria:

  • 1. generácia – WiFi 1 (802.11a) – routery, ktoré fungujú v pásme 2,4 GHz. To je vhodné na jednoduché úlohy, ako napríklad surfovanie po internete, prezeranie sociálnych sietí alebo odpisovanie na e-maily. Priepustnosť je iba v hodnote 2 Mbps.
  • 2. generácia – WiFi 2 (802.11b) – rovnako ako predchádzajúca generácia, aj druhá funguje v pásme 2,4 GHz. Ideálna je preto na jednoduché úkony, ako napríklad prezeranie webových stránok alebo nakupovanie na internetových obchodoch. Teoretická rýchlosť dosahuje hodnotu 11 Mbps.
  • 3. generácia – WiFi 3 (802.11g) – prevádzkuje sa v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz, pričom pásmo 5 GHz je vhodné aj na náročnejšie činnosti, ako napríklad na hranie online hier alebo streamovanie videa v HD kvalite. Teoretická rýchlosť dosahuje až 54 Mbps.
  • 4. generácia – WiFi 4 (802.11n) – taktiež sa prevádzkuje v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Ide o ideálnu voľbu pre tých, ktorí potrebujú pripojenie aj na komplikovanejšie úkony, ako napríklad na načítavanie graficky náročnejších stránok či streamovanie videa. Prenosová rýchlosť je teoreticky až 600 Mbps, no reálne dosahuje hodnoty okolo 150 Mbps. Na zvýšenie rýchlosti v porovnaní s treťou generáciou sa používa technológia MIMO (Multiple Input Multiple Output).
  • 5. generácia – WiFi 5 (802.11ac) – predstavuje vôbec prvý štandard, ktorý začal využívať dve pásma súčasne, a to 2,4 GHz a 5 GHz. Jeho najväčšou výhodou je to, že poskytuje väčší počet kanálov a zároveň v ňom funguje menšie množstvo zariadení. Výsledkom toho je plynulý prenos dát, ktorý nie je rušený do takej miery, ako je to v prípade pásma 2,4 GHz. Piata generácia je skvelá pre milovníkov online hier alebo tých, ktorí si chcú užívať videá vo vysokom rozlíšení. Routery strednej kategórie, ktoré do nej spadajú, ponúkajú kombinovanú rýchlosť v hodnote až 1,2 Gbps. Výrobky vyššej triedy pritom majú rýchlosť až v hodnotách 3 Gbps.
  • 6. generácia – WiFi 6 (802.11ax) – posledná generácia je najnovším štandardom, ktorý je odpoveďou na rýchlu modernú dobu. Zariadenia, ktoré sú jej súčasťou, sú charakteristické tým, že majú vysoký výkon a sú schopné vysielať vo všetkých pásmach, čiže od 1 do 7 GHz. Do bežných domácností sú zbytočné, no vo veľkých firmách poslúžia viac ako dobre.

Väčšina zariadení na bežné domáce použitie sa nachádza v 1. až 4. generácií. Ostatné dve sú určené skôr do veľkých firiem alebo pre veľmi náročných zákazníkov.

7 Antény

Od antén Wi-Fi routerov sa odvíja príjem signálu. Aktuálne sú najrozšírenejšie tri typy:

  • Všesmerové – obľúbená alternatíva, ktorá zaisťuje pokrytie vo všetkých smeroch. Signál vysiela do 360°, vďaka čomu sa hodí ako do menších bytov, tak aj do väčších domov.
  • Smerové – výhodné sú najmä v oblasti prenášania Wi-Fi signálu na veľké vzdialenosti. Bohužiaľ, robia tak len jedným smerom, preto nie sú tou najlepšou voľbou v bežných domácnostiach. Zvoliť ich však môžete do firiem, kde potrebujete na internet napojiť viacero zariadení.
  • Sektorové – pokrývajú len určitý výsek z uhla, najčastejšie od 30 do 180°. Môžete ich tak pokojne umiestniť do rohu.

Antény sa následne môžu deliť ešte na:

  • Externé – dajú sa kedykoľvek dopĺňať, upravovať alebo vymieňať. Dokonca, môžete ich kombinovať so zosilňovačmi signálu.
  • Zabudované – zo zariadenia nevytŕčajú, takže ľahko splynie s celkom. Ich menšou nevýhodou je to, že sa nedajú vymeniť ani doplniť. Ak by vám router nestačil, museli by ste si kúpiť nový.

8 Konektivita

Wi-Fi routery klasickej triedy disponujú piatimi portmi na sieťové káble, ktoré majú koncovku RJ-45. Štyri z nich sú pritom LAN a jeden WAN. Následne ich dopĺňa minimálne jeden USB 2.0 alebo 3.0 port či dokonca GLAN. Ten je však súčasťou len vysokorýchlostných modelov.

9 Bezpečnosť

Nedostatočná úroveň bezpečnosti zvyšuje riziko zneužitia vašich osobných údajov. Preto sa pred kúpou informujte, aký typ šifrovania a zabezpečenia router má.

A Zabezpečenie

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – nedostatočná ochrana, ktorú prelomí takmer každý útočník.
  • WPA (WiFi Protected Access, teda chránený prístup k WiFi) – v porovnaní s WEP poskytuje vyšší štandard, no aj napriek tomu nemusí byť vždy dostatočný.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – najúčinnejšie zabezpečenie, s akým sa v súčasnosti stretnete.

B Šifrovanie

  • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – používal sa hlavne v minulosti, dnes je už zastaralý. Jeho najväčšou nevýhodou je to, že sa dá veľmi ľahko prelomiť.
  • AES (Advanced Encryption Standard) – oveľa účinnejšie šifrovanie, ktoré zaistí vyššiu úroveň ochrany.

Ak chcete najsilnejšie zabezpečenie, poobzerajte sa po kombinácii WPA2-AES.

router wi-fi

10 Funkcie

Wi-Fi routery môžu mať viaceré funkcie, ako napríklad:

  • MIMO – zvyšuje priepustnosť signálu a zlepšuje pokrytie.
  • QoS – slúži na nastavenie priorít na prijímanie signálu.
  • Squid – šetrí prenášané dáta tým, že ukladá niektoré časti stránok (tzv. cache).
  • POE – zaručuje prenos dát aj elektrického napájania pomocou jedného kábla.
  • Beamforming – stará sa o to, aby router nevyžaroval signál všade do okolia, ale len k zariadeniu.

11 Dizajn

Dizajn routera nepodceňujte. Umiestnený bude na poličke alebo inom viditeľnom mieste, čo znamená, že výrazne ovplyvní výzor miestnosti. Netreba sa však báť, že by ste nenašli model, ktorý by sa vám hodil. Výrobcovia dnes vyrábajú routery v univerzálnych tvaroch aj farebných prevedeniach, aby ste pri ich umiestňovaní do interiéru nemali žiadne problémy.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber Wi-Fi routera

  • Podľa veľkosti domu alebo bytu zistite, aký typ routera by sa vám hodil a kam ho umiestnite.
  • K dispozícii máte niekoľko základných typov routerov, ktorými sú routery do domácnosti, pre podnikanie, herné a mesh routery. Každý má svoje plusy a mínusy.
  • Nemýľte si modemy, prístupové body a extendery s routermi. Ide o odlišné zariadenia s inými funkciami.
  • Wi-Fi routery majú niekoľko štandardov a frekvencií, ktoré ovplyvňujú rýchlosť pripojenia. Dopredu sa informujte, ktorá z možností je na čo určená, aby ste si nevybrali príliš slabý alebo naopak, zbytočne silný výrobok.
  • Routery majú všesmerové, smerové alebo sektorové antény, ktoré sú externé alebo zabudované. Do bežných domácností je najobľúbenejšia kombinácia všesmerových externých antén.
  • Routery majú päť portov (jeden WAN, štyri LAN), ktoré sú doplnené o USB port a niekedy aj GLAN.
  • Najlepšie zabezpečenie routera vám poskytne kombinácia WPA2-AES.
  • Wi-Fi routery disponujú aj doplnkovými funkciami, ako sú napríklad MIMO, QoS, Squid, POE alebo Beamforming.

Najčastejšie otázky pri výbere Wi-Fi routera

Aký je rozdiel medzi modemom a routerom?
Modemy realizujú internetové pripojenie cez poskytovanú mobilnú sieť DSL, LTE alebo kábel. Routery zas slúžia na to, aby vzájomne prepojili počítače. Samé o sebe nemajú prístup na internet. Výrobcovia však čoraz častejšie produkujú modemy s integrovaným routerom, čím sa dosahujú tie najlepšie výsledky.
Aké sú najobľúbenejšie značky Wi-Fi routerov?
K najobľúbenejším značkám sa radia Asus, Netis, Linksys, D-Link, Tenda a TP-Link. Ak si vyberiete router od niektorej z nich, môžete si byť istí vysokou kvalitou a spoľahlivosťou.
Aké riešenie zvoliť do väčších interiérov?
Do veľkých domov alebo firemných priestorov odporúčame zvoliť Mesh systém. Jeho súčasťou je viacero zariadení, ktoré prijímajú signál a rozširujú ho ďalej. Výsledkom je jedna sieť dostupná v každej miestnosti.
Na čo si dávať pozor pri výbere Wi-Fi routerov?
Pri výbere Wi-Fi routerov si dávajte pozor hlavne na to, aby nemali zastarané bezpečnostné protokoly. V inom prípade by sa k vašim osobným údajom mohol dostať každý útočník. Okrem toho sa uistite, že zariadenie pracuje na vhodnom frekvenčnom pásme, má dostatok antén a nechýbajú mu potrebné porty.
Koľko stoja Wi-Fi routery?
Na základe ceny môžeme routery deliť do troch hlavných kategórií. Prvou sú modely v cene do 35 eur, ktoré sú pomalšie a majú menšie pokrytie. Druhou sú výrobky od 35 do 75 eur, ktoré vyhovejú snáď každému bežnému zákazníkovi. Poslednou kategóriou sú routery nad 75 eur určené pre najnáročnejších zákazníkov a veľké spoločnosti.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]