najlepšie herné notebookyHerné notebooky predstavujú špeciálny typ zariadenia, ktorý musí zvládať aj vyššiu záťaž. Ako z jeho názvu vyplýva, určený je najmä na hranie hier, no využívať sa môže aj na rôzne iné činnosti. Najväčším rozdielom medzi herným a klasickým notebookom je v tom, že herné modely majú silnejší výkon, spravidla sú robustnejšie a nechýba im ani zaujímavý dizajn doplnený o rôzne detaily, ako napríklad farebne podsvietená klávesnica.

Herných notebookov je na trhu v súčasnosti veľké množstvo. Niektoré sú lacnejšie, iné zas drahšie. Namiesto toho, aby ste však pri nákupe sledovali len cenu, sa zamerajte aj na ďalšie parametre a detaily. Od tých bude závisieť to, či za vami bude zariadenie stíhať a či vám poskytne plynulý výkon aj vtedy, keď zapnete graficky náročnejšiu hru. Ak neviete, ktoré parametre treba pri výbere sledovať alebo potrebujete poradiť s výberom, ste na správnom mieste. V tomto článku vám poskytneme praktické tipy, ktoré vám celý proces nákupu zjednodušia.

↓ Ako vybrať najlepšie herné notebooky

TOP herné notebooky

Do 700 €

herné notebooky Asus Tuf Gaming F15 FX506HF-HN004

ODPORÚČAME
Do 1 000 €

herné notebooky Gigabyte G5 KF-E3EE313SD

ODPORÚČAME
Nad 1 000 €

herné notebooky Lenovo Legion 5 Pro 82JQ00GUCK

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších herných notebookov nad 1 000 €

NáhľadNázov produktuParametre
herný notebook Lenovo Legion 5 Pro 82JQ00GUCK
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: AMD Ryzen 7
Počet jadier procesora: 8
herný notebook Lenovo Legion 5 82JY00AXCK
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: AMD Ryzen 7
Počet jadier procesora: 8
herný notebook Lenovo Legion 5 82JH00KYCK
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: Inter Core i5
Počet jadier procesora: 6
4.
herný notebook Lenovo Legion 5 82JY00HKCK
Operačný systém: bez OS
Procesor: AMD Ryzen 5
Počet jadier procesora: 6
5.
herný notebook Asus VivoBook Pro 15 K6500ZC-MA016W
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 12

TOP 5 najlepších herných notebookov do 1 000 €

NáhľadNázov produktuParametre
herný notebook Gigabyte G5 KF-E3EE313SD
Operačný systém: bez OS
Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 12
herný notebook Lenovo Legion S7 82K8006CCK
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: AMD Ryzen 5
Počet jadier procesora: 6
herný notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200RNCK
Operačný systém: bez OS
Procesor: AMD Ryzen 5
Počet jadier procesora: 6
4.
herný notebook Lenovo Legion 5 Pro 82JQ00XTCK
Operačný systém: bez OS
Procesor: AMD Ryzen 5
Počet jadier procesora: 6
5.
herný notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200RBCK
Operačný systém: bez OS
Procesor: AMD Ryzen 5
Počet jadier procesora: 6

TOP 5 najlepších lacných herných notebookov do 700 €

NáhľadNázov produktuParametre
herný notebook Asus Tuf Gaming F15 FX506HF-HN004
Operačný systém: Windows 11 Home Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 6
herný notebook Acer Nitro 5 NH.QEKEC.002
Operačný systém: Windows 11 Home
Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 6
herný notebook Acer Nitro 5 NH.QEKEC.001
Operačný systém: bez OS
Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 6
4.
herný notebook Asus G513IH-HN002T
Operačný systém: Windows 10 Home
Procesor: AMD Ryzen 7
Počet jadier procesora: 8
5.
herný notebook HP Pavilion Gaming 16-a0020nc 3Z3R9EA
Operačný systém: Windows 10
Procesor: Intel Core i5
Počet jadier procesora: 4

↑ TOP herné notebooky

1 Ako vybrať ten najlepší herný notebook?

Herný notebook je špecializované zariadenie, ktorý si dokáže poradiť s mnohými výpočtovými prácami vrátane renderovania 3D alebo 2D návrhov, hrania hier a podobne. Pri jeho výbere je dôležité sledovať viacero základných parametrov. Niektoré z nich sú rovnaké ako v prípade nákupu klasického laptopu, iné sú odlišné.

Tým najdôležitejším parametrom je výkon, ktorý by mal byť dostatočne vysoký na to, aby si poradil aj s náročnejšími grafickými hrami. Výkon ovplyvňuje najmä procesor, grafická karta, RAM pamäť a pevný disk. Tí, ktorí plánujú notebook prenášať z miesta na miesto, nesmú zabúdať ani na rozmery zariadenia a jeho hmotnosť. Príliš veľký a ťažký notebook by vám mohol pri pravidelnom dochádzaní do práce, školy alebo na iné miesto robiť problémy.

Pri výbere môžete sledovať aj parametre ako napríklad dizajn alebo rôzne dekoratívne prvky notebooku. Pamätajte však na to, že nejde o parametre, na základe ktorých by ste sa mali rozhodnúť. Oveľa dôležitejšie ako štýlový dizajn je dostatočne vysoký výkon.

2 Procesor

Jadro celého herného notebooku. Presne to je procesor, ktorého hlavnou úlohou je zaistiť plynulý a správny chod zariadenia. Okrem toho slúži aj na komunikáciu medzi jednotlivými komponentami. Procesor je pomerne citlivý na teplo. Príliš teplé prostredie by ho dokázalo veľmi jednoducho zničiť. V notebookoch, kde je na komponenty veľmi málo miesta, sa práve preto nachádzajú podtaktované procesory.

Podtaktované procesory sú procesory, ktoré majú znížený výkon. Pri výbere silného herného notebooku by ste sa im preto mali vyhnúť. Dôležité je zvoliť si zariadenie, ktoré má nielen silný procesor, ale aj vhodné komponenty na jeho ochladzovanie, čím sa zabráni zvýšeniu teploty a následnému zničeniu.

Na to, aby ste si zvolili správny procesor, je dôležité sledovať niekoľko dodatočných parametrov, ktorými sú:

A Jadrá

Procesor sa delí na niekoľko jadier, vďaka čomu dokáže efektívne deliť prácu a zabezpečiť plynulosť v spracovávaní jednotlivých úloh. Herný notebook by mal mať minimálne štyri jadrá. Ak však máte rozpočet aj na drahší model s väčším počtom jadier, neváhajte a zainvestujte doň.

B Vlákna

Ide o logické delenie procesoru. Platí, že čím je vlákien viac, tým efektívnejší výkon počítač má. Mnohé herné notebooky majú aj viac vlákien ako jadier, napríklad 8 vlákien na 4 jadrá. Tým sa zaisťuje plynulý chod bez mrznutia a sekania.

C Takt

Takt predstavuje parameter, ktorý opisuje rýchlosť, akou procesory pracujú. Takty sa uvádzajú v hertzoch so skratkou GHz. Herný notebook, ktorý disponuje štyrmi jadrami, by mal mať minimálny takt v hodnote 2,6 GHz. Nikdy nie menej.

Pri takte je dôležité vedieť, že nie každý procesor si je rovný. Niektoré staršie AMD procesory mali síce uvedený rovnaký výkon ako nové procesory Intel, no neboli výkonnostne ekvivalentné, pretože výpočet na jeden takt bol v ich prípade oveľa nižší. Práve to je dôvod, prečo by ste pri výkone mali sledovať aj ďalšie parametre, ako napríklad jadrá či vlákna.

D Turboboost

Ide o špeciálnu technológiu, ktorá dokáže zvýšiť základný takt procesorov. Ak by ste si teda zvolili notebook s taktom v hodnote 2,5 GHz, turboboost sa dokáže postarať o navýšenie na 4 GHz. Táto technológia je skvelým doplnkom, ktorý dokáže zlepšiť výkon počítačov, no nie je nevyhnutná. A to najmä v prípade, keď je notebook sám o sebe výkonný.

Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že turboboost zvyšuje teplotu vo vnútri systému. Notebook je kvôli tomu nutné pravidelne čistiť, aby sa neznižovala účinnosť ventilátorov (napríklad z dôvodu prachu). Dokonca, v niektorých situáciách je potrebné notebook chladiť aj externými pomôckami, ako sú napríklad špeciálne chladiace podložky. Ak by ste tak nerobili a notebook by sa prehrial, mohlo by dôjsť k odpáleniu niektorých súčiastok.

herné notebooky

3 Grafická karta

Grafická karta je príslušenstvom, ktoré sa zameriava na renderovanie, čiže na tvorbu reálneho obrazu na základe počítačového modelu, najčastejšie 3D. Grafické karty sú veľmi dôležité najmä pri hrách, pretože vo veľkom ovplyvňujú finálnu kvalitu obrazu a celkový chod hry.

Platí, že čím má grafická karta väčšiu pamäť, tým lepšie a vyššie rozlíšenie textúr, obrazu a tieňov vám poskytne. Minimálna veľkosť grafickej karty pre nové počítačové hry predstavuje 3 GB. Ide však skutočne o minimum, ktoré vám v niektorých prípadoch nemusí stačiť. Preto je vhodné siahnuť skôr po 6 alebo 8 GB.

Grafické karty sa delia na tri základné typy, a to na:

 • Low-end – ide o grafickú kartu, ktorá je síce vhodná na hranie novodobých hier, no nezobrazí vám menšie detaily.
 • Mid-end – zlatá stredná cesta pre tých, ktorí nechcú do zariadenia príliš investovať, no pritom túžia vidieť na obrazovke aj rôzne detaily.
 • High-end – drahé riešenie vhodné pre ľudí, ktorí si potrpia aj na tých najmenších detailoch a chcú ten najlepší zážitok z hrania hier.

Výber grafickej karty s nedostatočnou pamäťou komplikuje hranie hier. Mnohí hráči sa môžu stretnúť so sekaním alebo úplným vypnutím hry. Na grafickej karte zbytočne nešetrite. Nemusí sa vám to vyplatiť.

4 RAM pamäť

RAM je dočasná pamäť, ktorá je charakteristická tým, že sa pravidelne čistí. Spravidla sa tak deje po tom, ako počítač vypnete. Ide o dôležitý parameter, ktorý sa stará o plynulý chod zariadenia. Prečo je tomu tak?

Pri hraní hier sa dáta, ktoré aktívne využívate v hre, ukladajú práve do RAM pamäte, odkiaľ sa veľmi jednoducho čítajú. Hra je tak plynulá, pretože zariadenie s čítaním dát nemá problém. Ak je však RAM pamäť nedostatočná, zariadenie ukladá dáta priamo do pevného disku, odkiaľ je ich čítanie pomalšie. To sa následne prejavuje sekaním a mrznutím.

Minimálna veľkosť RAM pamäte pre herné notebooky je 8 GB. Ak však máte dostatočne veľký rozpočet na kúpu počítača, pokojne zainvestujte aj do 16 GB. Budete mať tak istotu, že na zariadení budete môcť hrať hry dlhé roky bez nutnosti jeho výmeny.

5 Pevný disk

Pri pevných diskoch máte tri možnosti. Buď si zvolíte HDD disk, SSD disk alebo ich kombináciu. Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody.

A HDD disk

Mechanický HDD disk je klasikou, ktorá sa v notebookoch aj počítačoch objavuje už dlhé roky. Spravidla má dostatočne veľký objem aj na väčšie dáta. Silnou stránkou HDD diskov je to, že zariadenia s nimi sú spravidla lacnejšie. Ide tak o výbornú voľbu pre tých, ktorí hľadajú skôr lacnejší model herného notebooku. Na druhej strane, HDD disk je v porovnaní s SSD diskom pomalší. Na načítanie hry či samotného operačného systému budete musieť čakať o niekoľko sekúnd dlhšie.

B SSD disk

Druhou možnosťou je mechanický SSD disk, ktorý je založený na pamäťových čipoch. Na rozdiel od HDD disku je rýchlejší. Načítanie operačného systému alebo hry netrvá príliš dlho. Keď sa však rozhodnete kúpiť si počítač s SSD diskom, počítajte s vyššou cenou. Takéto herné notebooky môžu byť aj o stovky eur drahšie.

C Hybridy

Na trhu sa stretnete aj s hybridnými hernými notebookmi, ktoré kombinujú HDD a SSD disk. Tieto notebooky využívajú výhody z oboch sfér, vďaka čomu vám vedia poskytnúť výborný výkon. Ich mínusom je skutočnosť, že sú vo väčšine prípadov veľmi drahé.

6 Obrazovka

V rámci obrazovky notebooku je nutné sledovať dva základné parametre, ktorými sú:

 • rozmery obrazovky,
 • rozlíšenie.

herné notebooky

A Rozmery obrazovky

Veľká obrazovka zjednodušuje hranie hier a poskytuje skvelý zážitok z hrania. Platí však, že príliš veľká obrazovka môže skomplikovať prenášanie notebooku. Ak teda plánujete s notebookom chodiť z miesta na miesto, spravíte dobre, keď si vyberiete stredne veľkú obrazovku, ktorá bude kompaktná, no zároveň nebude príliš malá.

Zlatá stredná cesta pre herné notebooky je 15,6″. Takáto veľkosť by mala vyhovovať každému hráčovi nehľadiac na to, akú hru hrá najradšej. Pre niektorých však môžu byť takéto zariadenia stále malé. Ak by ste hľadali notebook s väčšou obrazovkou, na ktorej by ste mohli vidieť všetky detaily, zainvestujte do veľkosti 17,3″.

Ak sa neviete rozhodnúť, spravíte dobre, keď si notebook pozriete naživo a zistíte, ako v skutočnosti 15,6″ a 17,3″ prevedenia vyzerajú.

B Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie obrazovky ovplyvňuje to, aké detaily na displeji uvidíte. Je úplne zbytočné, aby ste mali výkonný procesor a veľkú grafickú kartu, ak nemáte kvalitnú obrazovku. Minimálnym štandardom pre herné notebooky je Full HD rozlíšenie 1 920 x 1 080 px. Niektoré notebooky disponujú aj špeciálnym QHD rozlíšením v hodnote 2 560 x 1 440 px, ktoré je čoraz obľúbenejšie. Jeho mínusom je len vyššia cena. Oplatí sa však doň investovať, pretože vám poskytne skutočne perfektný zážitok z hrania.

Spolu s rozlíšením sledujte aj obnovovaciu frekvenciu. Tá by mala byť minimálne 120 Hz. V niektorých prípadoch notebooky umožňujú aj frekvenciu 144 alebo až 300 Hz.

7 Batéria

Batéria je síce jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré je nutné pozerať pri výbere bežného notebooku, no pri herných modeloch ide o vedľajší detail, ktorý nákup príliš neovplyvňuje. Dôvod je ten, že akumulátorové používanie notebooku sa neodporúča, pretože ani ten najvýkonnejší model nevydrží dlhé hodiny hrania náročných hier. Ak chcete hrať bez prerušovania, je dôležité, aby bol notebook zapojený do siete.

Na kapacitu batérie pozerajte najmä vtedy, keď chcete herný notebook používať aj na iné aktivity, ako napríklad na pozeranie filmov či surfovanie po internete. Na bežné používanie by mala batéria poskytnúť výdrž v hodnote aspoň 5 hodín.

8 Konektivita

Konektivita je pri notebookoch veľmi dôležitá. Odvíja sa od nej to, koľko zariadení k nemu môžete pripojiť. Klasikou bývajú USB 3.0, USB 3.1 a USB-C. Ich počet je rôzny a odlišuje sa v závislosti od toho, aký model si vyberiete. Platí však, že čím viac, tým lepšie. Naraz tak budete môcť pripojiť myš, externú klávesnicu, USB kľúč, slúchadlá a veľa ďalšieho.

Ak by ste chceli k notebooku pripojiť aj externý monitor, budete potrebovať HDMI 2.0. Okrem toho je v rámci konektivity dôležité spomenúť aj bezdrôtové technológie, ktorými sú Bluetooth a Wi-Fi. Tie zariadeniu nesmú chýbať.

9 Hmotnosť

Nezabúdajte, že praktickosť notebooku a jednoduchosť pri prenášaní vo veľkom ovplyvňuje aj jeho celková hmotnosť. Príliš ťažké notebooky vám budú zbytočne komplikovať život. Preto je dobré vyhnúť sa im.

Bežná hmotnosť vysokovýkonných herných notebookov je od 1,7 do 2,5 kg. Ľahšie zariadenia majú spravidla slabší procesor, ktorý nepotrebuje tak výkonné chladenie. Vo vnútri výrobku je preto menej komponentov. Ľahšie notebooky sú taktiež zvyčajne menšie. Vhodné sú na prenášanie do práce, školy alebo pri cestovaní na dovolenku. Neposkytujú však tak dobrý zážitok z hrania ako prevedenia s uhlopriečkou 15,6″ či 17,3″.

10 Doplnkové funkcie

Herné notebooky môžu mať aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré zvyšujú ich praktickosť. K nim sa radí napríklad web kamera s vysokým rozlíšením či dotykový displej aký majú tablety alebo čítačky kníh. Bežnou klasikou je taktiež podsvietená klávesnica. Tá môže disponovať klasickým, jednofarebným prevedením, alebo zaujímavým viacfarebným prevedením lákajúcim pohľady. Mnohé herné notebooky disponujú aj veľkým touchpadom, ktorý uľahčuje celé hranie hier.

11 Dizajn

Mnohí používatelia hľadajú nielen výkon, ale aj zaujímavý a štýlový dizajn, ktorý skvelo doplní ich pracovňu či inú miestnosť, kde sa bude notebook nachádzať. V súčasnosti nájdete na trhu množstvo zaujímavých herných notebookov, ktoré disponujú farebným podsvietením klávesnice či rôznymi farebnými detailmi, ktoré sú viditeľné po zatvorení alebo otvorení notebooku.

Pamätajte však, že dizajn je druhoradým parametrom, ktorý by ste mali sledovať až po tom, ako si overíte, že zariadenie je dostatočne výkonné a zvládne aj vyššiu záťaž.

herné notebooky a počítače

Tipy, ktoré vám uľahčia výber herných notebookov

 • Pri výbere herných notebookov sledujte najmä procesor, ktorý zaisťuje správny a plynulý chod zariadenia.
 • V rámci procesora je nutné zamerať sa na jeho jadrá, vlákna a takt. Procesor môže mať okrem toho aj funkciu turboboost, ktorá zvyšuje jeho základný takt.
 • Grafická karta slúži na tvorbu reálneho obrazu na základe počítačového modelu. Čím je karta výkonnejšia, tým lepšie rozlíšenie textúr, kontúr a obrazu získate. Okrem jej veľkosti je dôležité zvoliť si jeden z troch základných typov, ktorými sú low-end, mid-end a high-end.
 • Celkový výkon herného notebooku ovplyvňuje aj RAM pamäť. Jej veľkosť by mala byť minimálne 8 GB. Ak by bola nižšia, spomaľovala by načítanie operačného systému aj hry.
 • Pevný disk môže byť v hernom notebooku riešený ako HDD disk, SSD disk alebo ich kombináciou. Každá možnosť má svoje plusy aj mínusy, ktoré je nutné pred kúpou zvážiť.
 • Pri obrazovke sa sledujú dva parametre, ktorými sú rozmery a rozlíšenie. Rozmery vplývajú najmä na komfort a rozlíšenie zas na celkový zážitok.
 • Batéria nie je v rámci herných notebookov príliš dôležitá. Pri hraní hier budete musieť mať zariadenie zapojené do siete. Tento parameter sledujte len vtedy, keď chcete notebook používať aj na bežné úkony, ako napríklad na surfovanie po internete.
 • Herné notebooky musia mať aj dostatočnú konektivitu. To znamená, že musia disponovať USB a inými portami, cez ktoré k nim pripojíte myš, klávesnicu či externý monitor.
 • V prípade, že budete notebook prenášať z miesta na miesto, sledujte aj hmotnosť. Tá nesmie byť príliš vysoká, aby vám zariadenie zbytočne nekomplikovalo dochádzanie do práce či školy.
 • Pri nákupe notebooku nezabúdajte ani na doplnkové funkcie, ktoré vedia zvýšiť komfort a celkovú funkčnosť.
 • Ak vám záleží na tom, ako notebook vyzerá, nezabúdajte ani na dizajn. Ide však o jeden z tých najmenej dôležitých detailov, ktoré by ste mali riešiť až po výkone, konektivite a ďalších už spomenutých parametroch.

Najčastejšie otázky pri výbere herných notebookov

Aký operačný systém je najlepší do herných notebookov?
Väčšina herných notebookov využíva jeden z najrozšírenejších operačných systémov, ktorým je Windows. Ten si rozumie s takmer všetkými novodobými hrami. Nehovoriac o tom, že je praktický a jednoduchý na používanie. Dobre vám poslúži aj vtedy, keď budete len surfovať po internete alebo sledovať filmy.
Koľko je vhodné investovať do herných notebookov?
Suma, ktorú zainvestujete do herných notebookov, sa odvíja od vašich finančných možností. Na trhu nájdete lacnejšie aj drahšie modely. Zlatou strednou cestou sú herné notebooky do 1 000 eur, ktoré vám poskytnú dostatočný výkon na hranie aj graficky náročnejších hier.
Aká grafická karta je vhodná do herných notebookov?
Do herného notebooku by ste si mali zvoliť grafickú kartu s úložiskom minimálne 3 GB. Ak si však chcete byť istí, že notebook bude správne pracovať, vyberte si 6 alebo 8 GB prevedenie. V rámci jednotlivých značiek sa využívajú najmä karty od nVidia – GeForce, AMD Radeon alebo Gigabyte.
Je dobré zvoliť si notebook s dotykovým displejom?
Dotykový displej vyzerá ako skvelé riešenie, no mnohým hráčom môže zbytočne komplikovať používanie. Tento typ displejov má totižto lesklejší povrch, na ktorý sa horšie pozerá. Nehovoriac o tom, že má oveľa vyššiu spotrebu energie. Ak by ste teda notebook používali aj bez pripojenia do siete, batéria by vám vydržala oveľa kratšie. Výber dotykového displeja si preto vždy dobre premyslite.
Ktorý disk je najlepší pre herný notebook – HDD alebo SSD?
Väčšina odborníkov a hráčov sa zhoduje na tom, že SSD disky sú oveľa lepšie ako HDD. Dôvod je ten, že HDD disky sú oveľa pomalšie, čo sa odráža nielen na samotnom hraní hier, ale aj na načítaní operačného systému. SSD disky sú síce drahšie, no sú oveľa rýchlejšie a dokážu sa prispôsobiť aj tým najnáročnejším používateľom.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 3]