ergonomické vertikálne myšiPri výbere myší k počítaču sa stretnete s rôznymi typmi, ktoré sa od seba odlišujú spracovaním, výzorom aj používaním. Jedným z veľmi obľúbených druhov určených pre osoby pracujúce dlhé hodiny za počítačom, sa radia ergonomické vertikálne myši. Tie sú charakteristické svojím zaujímavým tvarom. Ich cieľom je znížiť riziko vytvorenia zdravotných komplikácií, ako napríklad karpálneho tunela tým, že znižujú dlhodobú záťaž vašej ruky. Okrem toho sa tiež starajú o to, že ruka pri držaní myši nie je v neustálom napätí, vďaka čomu necítite komfort nielen v zápästí, ale ani v chrbtici či v iných častiach tela.

Počítačová myš je základným počítačovým príslušenstvom. V rukách ju často držíme aj viac ako 10 hodín, čo sa môže negatívne odraziť na našom zdraví. Ak sa chcete vyhnúť rôznym komplikáciám, najlepšie je siahnuť po vertikálnom ergonomickom modeli. Tých je na trhu veľké množstvo, takže sa nemusíte báť, že by ste nenašli taký, ktorý vám bude vyhovovať po dizajnovej aj funkčnej stránke. Ak máte pred sebou nákup ergonomickej vertikálnej myši, ste na správnom mieste. V dnešnom článku vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu.

↓ Ako vybrať najlepšie ergonomické vertikálne myši

TOP ergonomické vertikálne myši

NáhľadNázov produktuParametre
ergonomická vertikálna myš Logitech MX Master 3S Performance Wireless Mouse 910-006559
DPI: 8 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 7
ergonomická vertikálna myš Logitech MX Vertical Ergonomic Mouse 910-005448
DPI: 4 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 4
ergonomická vertikálna myš Logitech G703 Hero 910-005640
DPI: 25 600
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
4.
ergonomická vertikálna myš Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse 910-006473
DPI: 4 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
5.
ergonomická vertikálna myš Razer Basilisk V3 RZ01-04000100-R3M1
DPI: 26 000
Prenos signálu: káblový
Počet tlačidiel: 11
6.
ergonomická vertikálna myš Razer Basilisk X RZ01-03150100-R3G1
DPI: 16 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
7.
ergonomická vertikálna myš Logitech G305 910-005282
DPI: 12 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
8.
ergonomická vertikálna myš Logitech Marathon Mouse M705 910-006034
DPI: 1 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 7
9.
ergonomická vertikálna myš Logitech G203 Lightsync 910-005796
DPI: 8 000
Prenos signálu: káblový
Počet tlačidiel: 6
10.
ergonomická vertikálna myš Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879
DPI: 1600
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
11.
ergonomická vertikálna myš Connect IT FOR HEALTH CMO-2510-BK
DPI: 1 600
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
12.
vertikálna myš Connect IT CMO-2600-BK
DPI: 1 600
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
13.
ergonomická vertikálna myš Asus WT425 90XB0280-BMU000
DPI: 1 600
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 6
14.
ergonomická vertikálna myš Logitech M190 Wireless Mouse 910-005908
DPI: 1 000
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 3
15.
ergonomická vertikálna myš Xiaomi Mi Dual Mode Wireless Silent Edition Black
DPI: 1 300
Prenos signálu: bezdrôtový
Počet tlačidiel: 5

↑ TOP ergonomické vertikálne myši

1 Ako si vybrať ergonomické vertikálne myši a aké sú ich výhody?

Ergonomické myši sa často označujú aj ako myši na karpálny tunel. Dôvodom je skutočnosť, že vďaka svojmu zakriveniu uvoľňujú napätie a tlak v zápästí, čím proti tejto zdravotnej komplikácii efektívne bojujú.

Aj napriek tomu, že sa to nemusí hneď na prvý pohľad zdať, používanie klasickej myši a klávesnice nie je pre človeka prirodzené. Dlhé hodiny za počítačom v neprirodzenej polohe sa často prejavujú vo forme bolesti v zápästí, nepríjemným mravčením a brnením v prstoch, stratou citlivosti, zhoršenou pohyblivosťou či dokonca narušenou silou úchopu, kvôli ktorej sa môže stať, že vám z rúk začnú vypadávať predmety.

Mnohí často nad bolesťou v zápästí mávnu rukou. „Vyliečiť“ sa ju snažia pomocou studených obkladov, ktoré zmierňujú opuchy vnútorných tkanív, precvičovaním rôznymi cvikmi určenými na karpálne tunely, používaním rôznych protizápalových mastí či dokonca injekčnou aplikáciou kortikoidov. Všetky tieto riešenia sú však len dočasné a bolesť sa po krátkom čase znova vráti.

Karpálny tunel nie je dobré brať na ľahkú váhu. Ak budete bolesť len tlmiť a nespravíte nič na to, aby ste proti zdravotnej komplikácii efektívne zabojovali, môžete sa dostať do štádia, kedy vám pomôže len operácia. Tá si však vyžaduje pomerne dlhú rekonvalescenciu a fyzioterapiu, ktorá vám znemožní prácu za počítačom nie na pár dní, ale rovno na niekoľko týždňov.

Ak teda pracujete za počítačom dlhé hodiny, vertikálna myš je pre vás tým najlepším riešením. Zápästie udržuje v prirodzenej polohe, vďaka čomu nedochádza k utláčaniu nervov a ciev medzi kosťami. Jej používanie sa môže zdať v prvých dňoch náročné, no keď si na ňu zvyknete, nebudete chcieť inú.

Keď už viete o všetkých výhodách ergonomických myší, môžeme sa pustiť do samotného výberu modelu, ktorý bude pre vás ideálny. Čo všetko pri nákupe tohto zariadenia sledovať?

2 Technológia ergonomických myší

Ergonomická vertikálna myš môže vyzerať ako niečo nové, no v skutočnosti sa na trhu nachádza už desiatky rokov. Prvá vznikla ešte v roku 1994, kedy však ľudí príliš nezaujala. Niet sa však ani čomu čudovať. V 90. rokoch sa využívali počítače minimálne. A ten, kto ich aj používal, za nimi sedel spravidla len zopár hodín.

Rozšírením internetu a celkovo aj počítačov sa však zistilo, že práca s myšou nie je pre ruky úplne ideálna. Jej dlhodobé používanie vedie k bolesti zápästia a ďalším problémom, proti ktorým sa musí efektívne bojovať. Práve v tomto čase prišla na rad ergonomická myš, ktorá medzitým prešla viacerými zmenami. Používateľom tak mohla poskytnúť všetky funkcie a benefity, ktoré poskytovala aj klasická myš, plus niečo navyše.

Obľuba ergonomických vertikálnych myší v posledných rokoch výrazne stúpla. Dôvodom je hlavne fakt, že čoraz viac ľudí pracuje za počítačom. Práve preto sa na trhu stretnete s množstvom rôznych modelov. Tie sa od seba odlišujú viacerými parametrami, pričom technológia je jednou z tých hlavných.

V rámci technológie delíme ergonomické vertikálne myši na dva typy:

  • Optické ergonomické vertikálne myši – hodia sa na bežnú prácu za počítačom. Sú tak ideálne pre väčšinu populácie.
  • Laserové ergonomické vertikálne myši – hodia sa hlavne pre hráčov hier a osoby pracujúce v IT oblasti, pretože disponujú citlivejšou technológiou snímania povrchu a vyšším DPI rozlíšením.

V minulosti existoval aj tretí typ technológie, ktorým boli guľôčkové vertikálne myši. Tie však v súčasnosti na trhu už nenájdete. Plne ich nahradili optické a laserové prevedenia.

ergonomické vertikálne myši

3 DPI rozlíšenie ergonomických myší

DPI rozlíšenie znie veľmi komplikovane a odborne, no nejde o nič náročné. DPI ovplyvňuje hlavne citlivosť myší. Sledovať by ho mali preto hráči, dizajnéri, web developeri a ostatní používatelia, ktorým by mohla citlivosť výrazne ovplyvniť prácu.

Pre lepšiu predstavu, najlacnejšie modely myší disponujú 400 DPI. Pri takejto hodnote nie je myš pri maľovaní v skicári schopná vykonať presné a hladké kontúry. Na druhej strane, drahšia myš s 8 000 DPI dokáže urobiť nielen hladké kontúry, ale takisto ňou viete nakresliť menšie detaily.

Dobrou správou však je, že ak máte bežnú kancelársku prácu, DPI rozlíšenie sledovať nemusíte. Ak by vás však zaujímalo, držte sa jednoduchého pravidla – čím vyššiu hodnotu DPI má, tým je myš citlivejšia a lepšia.

4 Počet tlačidiel ergonomických myší

Výber vertikálnej myši ovplyvňuje aj počet tlačidiel. V minulosti mali základné modely len tri tlačidlá – pravé, ľavé a stredné (koliesko). Dnes disponujú aj rôznymi doplnkovými tlačidlami nachádzajúcimi sa po bokoch.

To, koľko tlačidiel bude mať vaša myš, sa odvíja spravidla od toho, ako ju plánujete používať.

  • Myš s tromi až piatimi tlačidlami – ideálna je pre používateľov, ktorí vykonávajú bežnú kancelársku prácu, surfujú po internete a hrajú jednoduché hry, ako napríklad solitaire. Takáto myš nie je ani príliš drahá, vďaka čomu do nej nemusíte investovať desiatky až stovky eur.
  • Myš s viac ako piatimi tlačidlami – určená je pre hráčov hier, pre programátorov a grafikov, ktorí potrebujú mať po ruke viacero funkcií. Takéto zariadenie má spravidla vyššie DPI a je drahšie.

5 Drôtové vs bezdrôtové ergonomické vertikálne myši

Bezdrôtové myši sa spravidla delia do niekoľkých základných kategórií podľa technológií či podľa spracovania. Okrem toho sa môžu deliť aj podľa toho, či disponujú drôtom alebo nie. V takomto prípade hovoríme o drôtových a bezdrôtových myšiach. Aké sú medzi nimi rozdiely a ktorá je pre vás lepšia?

A Drôtové ergonomické vertikálne myši

Drôtové vertikálne myši sú charakteristické tým, že sa do notebooku alebo počítača pripájajú pomocou USB kábla. Ide o najrozšírenejší typ, ktorý poskytuje množstvo výhod vrátane toho, že sa nemusí nabíjať, prípadne v ňom nemusíte meniť baterky. Drôtové modely myší sú spoľahlivé, spravidla sú za výhodnú cenu a majú nižšiu hmotnosť, vďaka čomu sa s nimi veľmi dobre pracuje.

Na druhej strane, drôtové ergonomické myši majú aj svoje mínusy. K nim sa radí skutočnosť, že kábel dokáže v niektorých prípadoch zavadzať a spomaľovať celý proces práce. Následne netreba zabúdať ani na to, že kábel sa po určitom čase pravidelného používania môže zničiť a poškodiť, kvôli čomu myš prestane fungovať a je nutné vymeniť ju.

Pri drôtových ergonomických myšiach je tiež nutné myslieť ešte na jeden parameter, o ktorý sa pri bezdrôtových myšiach nemusíte starať. Je ním dĺžka kábla. Tá by sa mala odvíjať hlavne od toho, ako ďaleko máte počítač. Spravidla však platí, že čím je kábel dlhší, tým lepšie. Ak by ste niekedy v budúcnosti náhodou menili svoju kanceláriu, budete si istí, že myš na stôl dosiahne, aj keď počítač umiestnite ďalej.

ergonomické vertikálne myši

B Bezdrôtové ergonomické vertikálne myši

Druhým typom ergonomických myší sú bezdrôtové. Tie sú charakteristické tým, že nedisponujú káblom, ktorý by ich prepájal s počítačom. Ich výhodou je ľahké prenášanie z miesta na miesto a jednoduché používanie. Pri bezdrôtových myšiach sa vám totižto nikdy nestane, že by vás pri práci obmedzoval drôt.

Nevýhodou bezdrôtových myší je to, že ich musíte nabíjať. Ak by ste na to zabudli, myš vám môže v priebehu práce jednoducho vypnúť. Na to, aby ste ju mohli použiť znova, budete musieť čakať niekoľko minút. K ďalším mínusom bezdrôtových myší sa radí to, že majú vyššiu hmotnosť, pretože sa v nich nachádza batéria, na základe ktorej fungujú, sú drahšie a majú horšiu presnosť.

Na druhej strane, kvalita bezdrôtových myší je čoraz vyššia. Jednotlivé modely poskytujú čoraz dlhšiu výdrž batérie, lepšiu presnosť aj nižšiu hmotnosť, vďaka ktorej sa s nimi lepšie pracuje.

V rámci bezdrôtových ergonomických vertikálnych myší hovoríme o dvoch základných typoch:

B1 Bezdrôtové ergonomické vertikálne myši s wireless USB

Ide o myši, ktoré disponujú tzv. nano prijímačom (USB dongle), ktorý sa pripája do USB portu v počítači. Nano prijímač následne vyšle signál, na základe ktorého sa myš pripojí k počítaču. Celý proces pripojenia je automatický. Myš stačí len zapnúť a začať používať.

Menšou nevýhodou tohto typu myší je mierne oneskorenie pohybu kurzora. Ak ste teda grafikom alebo osobou, ktorá hľadá kvalitnú myš s vysokou presnosťou, mali by ste sa poobzerať skôr po drôtových modeloch.

Cena bezdrôtových ergonomických myší s wireless USB je spravidla rovnaká, ako cena bezdrôtových myší s Bluetooth.

B2 Bezdrôtové ergonomické vertikálne myši s Bluetooth

Druhým typom ergonomických vertikálnych myší sú modely fungujúce na Bluetooth. Ide o populárnejšie a viac rozšírené riešenie ako wireless USB, pretože naň nepotrebujete žiadny nano snímač. Myš sa dokáže prepojiť s počítačom len na základe Bluetooth signálu, ktorý zariadenie vysiela.

Sprevádzkovanie myši s Bluetooth je jednoduché a rýchle. Stačí len zapnúť Bluetooth na počítači a myš. Na obrazovke počítača by sa následne mal zobraziť názov vašej novej myši. Po kliknutí naň začne párovanie, ktoré by nemalo trvať viac ako zopár sekúnd. Po spárovaní je vaša myš pripravená na to, aby ste ju začali používať.

Pred kúpou bezdrôtovej myši s Bluetooth si overte, či má váš počítač funkciu Bluetooth. Platí to hlavne pre majiteľov starších počítačov, pre ktoré nebolo úplne bežné disponovať ňou. A v prípade, že by Bluetooth chýbalo, bezdrôtovej myši sa nemusíte vzdať. Stačí si zvoliť model s wireless USB, ktorý si vytvorí signál na prepojenie s počítačom sám.

6 Ergonomické vertikálne myši pre pravákov vs pre ľavákov

Vertikálne myši sa delia aj na základe toho, či sú určené pre ľavákov alebo pravákov. Väčšina značiek vyrába svoje myši pre pravákov, čo môže komplikovať výber osobám pracujúcim s ľavou rukou. Ľaváci však nemusia zúfať. Pri prehľadávaní trhu totižto zistia, že existujú aj modely pre nich. A síce je ich menej, určite si prídu na svoje.

Iným riešením je zvoliť tzv. obojrukú ergonomickú myš, ktorá je vhodná ako pre pravákov, tak aj pre ľavákov. Týchto myší je však veľmi málo a majú spravidla vyššiu cenu. Práve preto je pri nich dobré porozmýšľať, či sa skutočne oplatia a nie je výhodnejšie zvoliť si myš určenú pre pravú alebo ľavú ruku.

7 Špeciálne ergonomické vertikálne myši

Okrem vertikálnych myší pre ľavákov, prípadne obojručných modelov, objavíte na trhu aj rôzne iné špeciálne ergonomické vertikálne myši. Do tejto kategórie sa radia napríklad myši určené pre malú ruku, ktoré sú čoraz obľúbenejšie. Tento typ myší je ako stvorený pre deti, ktoré musia posledné roky tráviť hodiny pred počítačom najmä kvôli škole.

Menšie prevedenia ergonomických myší však nie sú len pre deti, ale takisto pre ženy, ktoré majú často menšie ruky a veľké vertikálne myši by mohli byť pre ne zbytočne masívne a ťažké. Prípadne po nich môžu siahnuť aj niektorí páni, ktorí hľadajú kompaktnejšie zariadenie.

8 Dizajn vertikálnych myší

Dizajn myši síce nie je hlavným parametrom, ktorý by výrazne ovplyvňoval to, ako sa vám s ňou pracuje, no určite naň netreba zabúdať. V rámci dizajnu môžeme hovoriť o parametroch ako:

A Výzor

Ak sa snažíte, aby vaša kancelária alebo pracovný stôl vyzerali moderne, mali by ste sa zamerať na štýlové vertikálne myši, ktoré sa aktuálne nachádzajú na trhu. Vybrať si môžete rôzne farebné prevedenia, zaujímavé tvary či doplnkové vlastnosti ako osvetlenie. Myš môže mať takisto zaujímavý dekor vo forme ornamentov, kvetov alebo nápisov.

B Hmotnosť

Platí, že čím je myš ľahšia, tým lepšie. S ľahkou myšou sa jednoducho pracuje, po čase v ruke neoťažie a nerobí problémy ani pri prenášaní z miesta na miesto. Hmotnosť myši ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad jej veľkosť, materiály použité na výrobu a zabudovaná batéria (disponujú ňou len bezdrôtové myši).

C Rozmery

O tomto parametri sme si už niečo spomenuli. Menšie vertikálne myši sú ideálne pre deti a ženy, väčšie zas pre mužov. Dbajte však na to, že od rozmerov sa odvíja aj hmotnosť myší, preto si zbytočne nevyberajte masívne prevedenie, ktoré by vám mohlo v budúcnosti zbytočne komplikovať prácu.

D Povrch

Povrch priamo ovplyvňuje to, ako sa vám s myšou narába a či je na dotyk príjemná. Jednotlivé materiály dokážu takisto zlepšovať alebo zhoršovať manipuláciu, spôsobovať potenie ruky, zachytávať prebytočnú mastnotu či prach a množstvo ďalšieho.

Aké povrchy sú najbežnejšie?

  • Pogumovanie – vďaka tomuto povrchu sa myš z ruky nešmýka, a to ani v prípade, že je dlaň spotená. Pogumovanie je takisto príjemné na dotyk, takže vám pri používaní nebude prekážať. Nevýhodou je, že guma sa ľahko mastí a dokáže akumulovať množstvo nečistôt.
  • Povrch s tenkou vrstvou gumy alebo matným plastovým povrchom – jeho výhodou je, že sa mastí menej, ako čisto pogumovaný povrch. Na druhej strane, myš sa z ruky šmýka viac a guma stále zachytáva určité množstvo nečistôt.
  • Plastový povrch s pogumovanými bokmi – ide o ideálne riešenie, ktoré sa dobre drží aj v prípade, že je ruka spotená. Pogumovanie po bokoch totižto drží ruku na svojom mieste, pričom plastový povrch sa stará o to, aby bola myš príjemná na dotyk a nezachytávala nečistoty. Nevýhodou je len to, že ak myš pravidelne nečistíte, pogumované časti sa kvôli mastnote šmýkajú a práca s myšou je náročnejšia.
  • Plastový lesklý povrch – najčastejšie prevedenie, ktorého výhodou je to, že nezachytáva vôbec žiadne nečistoty a to, že v lete sa príliš nezahrieva, takže dlaň sa ani pri dlhšom používaní myši príliš nepotí. Plast je však šmykľavý a spôsobuje, že s myšou sa pracuje náročne nielen vtedy, keď máte spotené, ale aj suché ruky.

ergonomické vertikálne myši

Tipy, ktoré vám uľahčia výber vertikálnej myši

  • Pri výbere vertikálnej myši zohľadnite hlavne jej technológiu, ktorá sa odvíja od toho, ako ju plánujete používať. Ak ste grafik, web developer alebo hráč, pravdepodobne budete potrebovať citlivejší model, ktorý vám poskytne laserová myš. Na druhej strane, ak vykonávate klasickú kancelársku prácu, stačiť vám bude aj lacnejšia optická myš.
  • DPI rozlíšenie je dôležitým parametrom len pre tých, ktorí hľadajú kvalitnú a vysoko citlivú myš. V prípade, že nehráte hry alebo nepracujete v IT oblasti, vás nemusí vôbec zaujímať.
  • Kľúčovým parametrom v rámci vertikálnych myší je aj to, či fungujú drôtovo, alebo bezdrôtovo. Pred výberom jednej z možností najprv porovnajte všetky výhody a nevýhody. Až následne sa rozhodnite.
  • Bezdrôtové vertikálne myši sa delia aj na tie, ktoré fungujú na základe Bluetooth, a na modely, ktoré fungujú na základe wireless USB. Aj v tomto prípade platí, že na to, aby ste si vybrali správne, si musíte jednotlivé kúsky porovnať a zistiť, aké výhody a nevýhody majú.
  • Pri výbere nezabúdajte na zakrivenie myši, od ktorého sa odvíja to, či výrobok môže používať pravák, alebo ľavák. Na trhu okrem modelov pre jednu z rúk nájdete aj obojručné prevedenia.
  • V rámci vertikálnych myší si môžete vybrať aj špeciálne modely s menšími rozmermi, ktoré sú vhodné najmä pre deti a ženy.
  • Pri výbere bezdrôtových myší dbajte aj na menej dôležité parametre, ako napríklad rozmery, hmotnosť, výzor či povrchová úprava.

Najčastejšie otázky pri výbere ergonomickej myši

Aké sú najväčšie výhody ergonomických vertikálnych myší?
Najväčšou výhodou ergonomickej myši je to, že ruka je pri jej používaní v prirodzenej polohe, vďaka čomu sa uvoľňuje napätie a tlak v zápästí. Vo výsledku tak predchádzate nepríjemným problémom spojeným s karpálnym tunelom, ako napríklad brnenie v prstoch, mravčenie, bolesť v zápästí, strata citlivosti, zhoršená pohyblivosť či dokonca narušená sila úchopu. Vertikálna myš je okrem toho oveľa pohodlnejšia a pracuje sa s ňou veľmi dobre. 
Je vertikálna myš drahšia ako klasická?
Cena ergonomických myší sa líši v závislosti od toho, aký model a značku si vyberiete. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že cena sa príliš nelíši od ceny klasických myší. Ak za vertikálnu myš nechcete zaplatiť príliš veľa, môžete si zvoliť lacnejšie modely, ktoré nájdete v cene už od 30 eur. Na druhej strane, ak by ste si chceli zaobstarať prémiové kúsky, zaplatíte za ne cez 100 eur. 
Je lepšia drôtová alebo bezdrôtová vertikálna myš?
Každému vyhovuje niečo iné, preto sa nedá jednoznačne povedať, či je lepšia drôtová, alebo bezdrôtová myš. Drôtové myši sú spravidla presnejšie, spoľahlivejšie, lacnejšie a ľahšie. Na druhej strane, pri ich používaní vás môže kábel výrazne obmedzovať. Bezdrôtové myši zas majú výhodu v tom, že vás pri práci neobmedzujú, ľahko sa prenášajú a sú skladné. Ich slabými stránkami je však nutnosť nabíjania, vyššia hmotnosť kvôli batérii nachádzajúcej sa vo vnútri zariadenia a vyššia cena. 
Čo je DPI a je dôležité?
DPI je údaj, ktorý hovorí, o koľko pixelov na monitore dokáže myš naviesť kurzor pri pohybe na vzdialenosť jedného palca. Platí, že čím je hodnota DPI vyššia, tým je myš presnejšia, rýchlejšia a lepšia. DPI by mali sledovať hlavne ľudia pracujúci v IT oblasti a hráči, ktorí potrebujú, aby sa myš pohybovala skutočne rýchlo. Pre bežných používateľov nie je tento parameter dôležitý. 
Vyrábajú sa vertikálne myši pre ľavákov?
Áno, na trhu nájdete aj vertikálne myši určené pre ľavákov. Je ich síce menej, no určite si aspoň jednu vyberiete. Okrem toho si z ponuky jednotlivých značiek môžete vybrať aj rôzne špeciálne kúsky, ako napríklad obojručné myši vhodné pre pravákov aj ľavákov alebo menšie kompaktné myši určené najmä pre deti a ženy. 
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 13 Priemerne: 4.8]