najlepsie sluchadlaNa chvíľu vypnúť okolitý svet a len tak jednoducho sa započúvať do tónov hudby alebo obľúbeného podcastu. Slúchadlá dnes patria do našej povinnej výbavy. Môžeme ich použiť pri mnohých činnostiach – športe, ku televízii alebo do štúdia. Výber ideálnych slúchadiel závisí na tom, na aký účel ich plánujete využívať. Voľba rozhodne nie je taká jednoduchá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Okrem toho existuje i množstvo ďalších doplnkových funkcií, ktoré je možné využiť.

Nehovoriac o tom, že dnes máme možnosť rozhodnúť sa medzi slúchadlami s klasickým pripojením alebo bezdrôtovými modelmi pôsobiacimi mimoriadne elegantne. Ako sa správne rozhodnúť? Dnes sme si pre vás pripravili článok, ktorý predstavuje sprievodcu svetom slúchadiel. Netrúfame si povedať, aké sú najlepšie, ale predstavíme vám všetky ich parametre, ktoré je pri výbere potrebné zvážiť. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

↓ Ako vybrať tie najlepšie slúchadlá?

TOP slúchadlá

Štupľové

slúchadlá Sony WF-1000XM5

ODPORÚČAME
Kôstkové

slúchadlá Anker Soundcore Liberty 3 Pro

ODPORÚČAME
Náhlavné

slúchadlá Apple AirPods Max

ODPORÚČAME
Bezdrôtové

slúchadlá Apple AirPods Pro 2022 MQD83ZM/A

ODPORÚČAME

Športové

slúchadlá JBL Endurance Peak 3

ODPORÚČAME
Štúdiové

slúchadlá Beyerdynamic DT 900 PRO X

ODPORÚČAME

TOP 3 najlepšie štupľové slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Sony WF-1000XM5
Účel: audiofilské
Hmotnosť: 5,9 g
slúchadlá JBL Wave Beam
Účel: športové
Hmotnosť: 4,4 g
slúchadlá Niceboy Hive Podsie 3
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 4 g

TOP 3 najlepšie kôstkové slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Anker Soundcore Liberty 3 Pro
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 57 g
slúchadlá Niceboy HIVE Beans Pop
Účel:
Hmotnosť: 26 g
slúchadlá Yenkee FLEET PRO YHF F20BK
Účel: kancelárske
Hmotnosť: 16 g

TOP 3 najlepšie náhlavné slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Apple AirPods Max
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 384,8 g
slúchadlá Sony WH-1000XM4
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 254 g
slúchadlá Marshall Major IV Bluetooth
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 165 g

TOP 3 najlepšie bezdrôtové slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Apple AirPods Pro 2022 MQD83ZM/A
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 10,6 g
slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro SM-R510
Účel: univerzálne
Hmotnosť: 11 g
slúchadlá PlayStation PS5 Pulse 3D Wireless Headset
Účel: univerzálne
Hmotnosť: – g

TOP 3 najlepšie športové slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá JBL Endurance Peak 3
Účel: športové
Hmotnosť: 25 g
slúchadlá Jlab Go Air Sport True Wireless Headphones
Účel: športové
Hmotnosť: 6,2 g
slúchadlá Philips TAT1207
Účel: športové
Hmotnosť: 34 g

TOP 3 najlepšie slúchadlá (headsety) pre hráčov

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Logitech G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset
Účel: herné
Hmotnosť: 278 g
slúchadlá JBL Quantum 350 Wireless
Účel: herné
Hmotnosť: 450 g
slúchadlá HyperX CloudX
Účel: herné
Hmotnosť: 337 g

TOP 3 najlepšie štúdiové slúchadlá

NáhľadNázov produktu
slúchadlá Beyerdynamic DT 900 PRO X
Účel: štúdiové
Hmotnosť: 345 g
slúchadlá Beyerdynamic DT 770 PRO 80 Ohm
Účel: štúdiové
Hmotnosť: 270 g
slúchadlá Audio-Technica ATH-M50x
Účel: štúdiové
Hmotnosť: 285 g

↑ TOP slúchadlá

1 Ako vybrať tie najlepšie slúchadlá?

Hneď na začiatku je potrebné zvážiť, na čo všetko plánujete slúchadlá využívať. Ideálne je mať doma po ruke slúchadlá, ktoré môžete využiť pri Home Office, i menší model, ak pravidelne športujete. Samozrejme, všetko však záleží na vašich individuálnych potrebách. Existujú však i parametre, ktoré by ste mali zvážiť ďalej. Dnes vám predstavíme tie najčastejšie, na ktoré sa naozaj oplatí zamerať.

2 Typ slúchadiel

Ako už naznačujeme vyššie, pri výbere slúchadiel v podstatnej miere závisí na tom, na čo ich plánujete používať. Veľmi hrubo môžeme jednotlivé skupiny slúchadiel rozdeliť na:

  • Štupľové slúchadlá
  • Kôstkové slúchadlá (v starších publikáciách sa môžete stretnúť i s označením „pecky“)
  • Náhlavné slúchadlá
  • Bezdrôtové slúchadlá
  • Športové slúchadlá
  • Slúchadlá (headsety) pre hráčov počítačových hier
  • Štúdiové slúchadlá
  • Slúchadlá na lícne kosti

A. Štupľové slúchadlá

Mimoriadne obľúbená voľba. Štupľové slúchadlá (niekedy sú v hovorovej reči označované i ako špuntové) sa vkladajú priamo do zvukovodu. Na tento účel sú opatrené gumovou časťou, ktorá umožňuje pohodlnú aplikáciu i nosenie po dlhý čas. Tieto gumové časti je možné po opotrebovaní jednoducho vymeniť a slúchadlá používať ďalej. Ich veľkou výhodou je i fakt, že sú dostupné v niekoľkých veľkostiach, vďaka čomu si štupľové slúchadlá dokážu nájsť množstvo fanúšikov. Ich konštrukcia zabezpečuje, že vďaka nim bude k vám prenikať minimum zvukov z vonkajšieho prostredia.

B. Kôstkové slúchadlá

Pre mnohých sú priateľnejšou alternatívou predchádzajúcich štupľových slúchadiel. Voľne sa vkladajú do ušnice, ale nie tak hlboko do zvukovodu ako štupľové slúchadlá. Z tejto vlastnosti vyplýva i ich značná pohodlnosť. Dnes sa s nimi stretávame i pri bezdrôtových slúchadlá, o ktorých budeme hovoriť neskôr, a ich rozmery sú naozaj miniatúrne. Nedokážu tak efektívne tlmiť zvuky prenikajúce z vonkajšieho prostredia, čo je však pri niektorých aktivitách značnou výhodou.

C. Náhlavné slúchadlá

Tento typ slúchadiel sa zameriava predovšetkým na pohodlné nosenie a vyššiu kvalitu zvuku v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma kategóriami. Existuje niekoľko typov náhlavných slúchadiel, ktoré sa odlišujú konštrukciou i využitím. Pohodlne ich môžete využiť doma i pri počúvaní hudby vonku. Náhlavné slúchadlá sú charakteristické masívnou konštrukciou. Časť smerujúca cez hlavu sa zvykne nazývať i hlavový most. Táto časť je polstrovaná, aby bolo zaručené príjemné nosenie slúchadiel po dlhý čas. I túto kategóriu môžeme rozdeliť na dve ďalšie podkategórie (veľmi často sú zamieňané a len naozaj veľmi málo ľudí ich dokáže rozlíšiť):

  • slúchadlá okolo uší – ich polstrovanie je mäkké, čo v podstatnej miere zabraňuje vzniku otlakov
  • slúchadlá na uši – sú oveľa masívnejšie než predchádzajúci typ. Vďaka svojej konštrukcii dokážu veľmi účinne tlmiť hluk prenikajúci z vonkajšieho prostredia. Zároveň je však masívna konštrukcia niekedy drobnou nevýhodou a môžu pri ich nosení vznikať otlaky (časti na uši prekrývajú ušnice)

Práve pri náhlavných slúchadlách existuje množstvo typov, ktoré sa oplatí poznať. Do tejto kategórie spadajú i:

  • slúchadlá k televízii – vyznačujú sa skvelým Typická je pre ne i uzavretá konštrukcia, ktorá naozaj umožňuje vychutnať si zvukový zážitok. Spoznáte ich tak, že nedisponujú mikrofónom. Zohnať ich môžete v drôtovom aj bezdrôtovom prevedení (najčastejšie sú radiofrekvenčné a rozoberieme ich v kategórii pre bezdrôtové slúchadlá).
  • slúchadlá k notebooku a počítaču – sú vybavené i mikrofónom. Ten môže byť zabudovaný na kábli slúchadiel (pri bezdrôtových modeloch sa najčastejšie nachádza na spodnej strane častí priliehajúcich na uši), alebo môže byť časťou vybiehajúcou zo slúchadiel v prednej časti
  • HiFi slúchadlá – menej známe, ale poskytujú naozaj skvelý zážitok z hudby. Dnes je možné zvoliť už i bezdrôtovú alternatívu, ktorá je ideálna na cesty

nahlavne sluchadla

D. Bezdrôtové slúchadlá

Momentálne najobľúbenejší typ, ktorý je už dostupný v niekoľkých rôznych konštrukciách. O bezdrôtových radiofrekvenčných slúchadlách hovoríme už vyššie. V skutočnosti existujú dve technológie, ktoré tieto slúchadlá využívajú:

  • Radiofrekvenčné slúchadlá – sú zamerané predovšetkým na použitie pri televízii, ale niekedy sa môžeme stretnúť i s modelmi, ktoré sú určené na použitie pri PC. Súčasťou týchto slúchadiel je stojan, ktorý funguje ako stanica na dobíjanie a vysielanie zároveň. Dosah týchto slúchadiel je vo väčšine prípadov obmedzený na 100 metrov
  • Bluetooth slúchadlá – táto technológia je v prípade bezdrôtových slúchadiel využívanejš Slúchadlá sú zároveň oveľa všestrannejšie v porovnaní s technológiou spomenutou v predchádzajúcom bode. Vďaka technológii Bluetooth je možné vzájomné ich prepojiť napríklad s inteligentnými hodinkami, telefónmi, tabletmi i notebookmi. Za nevýhodu môžeme považovať, že majú oveľa menší rozsah (len okolo 10 metrov)

E. Športové slúchadlá

Pri slúchadlách na šport sa najčastejšie stretneme s typom slúchadiel do uší, o ktorých hovoríme vyššie. Väčšinou ide o typ štupľových slúchadiel, ktoré sú navyše vybavené klipom umožňujúcim lepšie fixáciu. Ani pri náročnej fyzickej aktivite tak nehrozí ich vypadnutie z ucha von. Niektoré modely sú navyše vybavené mikrofónom, čo umožňuje prijať hovor i počas ranného cvičenia.

Športové slúchadlá sa môžu pýšiť i vyššou odolnosťou, ktorá je zameraná na ochranu proti:

  • vode a vlhkosti
  • prachu
  • mechanickému poškodeniu pri spadnutí
  • UV žiareniu (v tomto bode by sme mohli povedať, že sú navrhnuté z kvalitnejších materiálov, ktoré sú odolné voči krehnutiu spôsobeného práve UV žiarením)

F. Slúchadlá (headsety) pre hráčov počítačových hier

sluchadla pre gamerov

Pohodlnosť pri používaní je taktiež dôležitý parameter pri výbere herných slúchadiel/headsetu

Táto skupina sa veľmi často zaraďuje medzi náhlavné slúchadlá, my sme sa však rozhodli venovať jej samostatné miesto. Rovnako, ako pri profesionálnych, i pri herných slúchadlách sú kladené vysoké nároky na pohodlnosť pri dlhom nosení. Vyznačujú sa prítomnosťou kvalitného mikrofónu a rovnako sa kladie dôraz i na zvuk. Typické herné slúchadlá majú zvyčajne hlbšie basy, ktorých cieľom je maximalizovať zážitok z hrania počítačovej hry.

G. Štúdiové slúchadlá

Možno si myslíte, že profesionálne slúchadlá sú len o naozaj perfektnom zážitku z hudby. A áno, máte pravdu. Zároveň však profesionálne slúchadlá zabezpečujú svojmu nositeľovi komfort i počas naozaj dlhého nosenia. Speváci a producenti majú slúchadlá nasadené niekoľko hodín, a preto je potrebné dosiahnuť najväčší možný komfort. Od bežných slúchadiel je možné odlíšiť ich vďaka atypickému dizajnu, ktorý je navrhnutý tak, aby bolo možné dosiahnuť najvyššiu možnú kvalitu zvuku. Ich súčasťou nebýva mikrofón, pretože ten je využívaný v štúdiu ako externá časť.

H. Slúchadlá na lícne kosti

Samostatný typ, ktorý funguje tak, že ho nasadíte na lícne kosti a samotný zvuk sa prenáša prostredníctvom vibrácií kostí. Bubienok v uchu sa rozkmitá vďaka rozkmitaniu kostí, na ktorých sú slúchadlá umiestnené. Momentálne existuje len niekoľko predajcov tohto typu slúchadiel, slúchadlá tohto typu ešte nie sú tak etablované na trhu ako typy vopred spomenuté.

3 Vlastný pocit zo slúchadiel

Hneď na začiatku musíme podotknúť, že v prípade slúchadiel sa nič nevyrovná osobnej skúsenosti. Môžete vyskúšať rôzne typy i dať na odporúčanie majstrov. Ale pravdou je, že samotná ergonómia a vnímanie zvuku sú mimoriadne individuálne. Ak hľadáte slúchadlá, s ktorými budete spokojný na 100%, mali by ste ich vyskúšať. Rovnako i ich konštrukcia a hmotnosť sa vám môžu pozdávať na obrázku (respektívne v informáciách), ale až si konkrétny model vyskúšate, môžete prísť na to, že toto nie je to pravé orechové pre vás.

Rovnako nemusíte byť vhodným adeptom pre štuple, ale kôstkové slúchadlá vám môžu sedieť dokonale. Pri výbere slúchadiel je veľmi veľa vecí najmä o osobných preferenciách. A hoci možno momentálne nemáte presne vyhradený typ, pri samotnom skúšaní už môže byť situácia úplne iná. Preto sa nespoliehajte len na názory odborníkov a technické parametre – zvlášť, ak ste vo výbere slúchadiel úplným nováčikom.

4 Konštrukcia slúchadiel

Rozlišujeme tri rôzne typy konštrukcie slúchadiel:

  • Otvorená konštrukcia – netlmí prenikanie zvukov z vonkajšieho prostredia, ale hudba znie vernejšie, pretože dochádza k menšiemu skresleniu ako pri nasledujúcich dvoch konštrukciách
  • Polouzavretá konštrukcia – predstavuje zlatú strednú cestu medzi otvorenou a uzavretou konš V jej prípade dochádza len k čiastočnému prepúšťaniu zvukov z vonkajšieho prostredia a zvukov, ktoré idú zo slúchadiel
  • Uzavretá konštrukcia – v prípade týchto slúchadiel nedochádza ani k prepúšťaniu zvukov von a tlmia i hluk pochádzajúci z vonkajšieho prostredia

5 Hmotnosť slúchadiel

Masívne slúchadlá sa vyznačujú vysokou hmotnosťou, ktorá môže byť pre niektorých veľkou nevýhodou. Čím väčšie slúchadlá, tým väčšia hmotnosť a tým väčšia pravdepodobnosť, že sa vám so slúchadlami nebude dobre počúvať po dlhšiu dobu. Zamerajte sa na ich hmotnosť a ako spomíname i v prvom bode, najlepšie bude, ak ich ešte pred kúpou vyskúšate. Ak sa už po prvých minútach necítite s nimi komfortne, je lepšie sa poobzerať po jednoduchšom a ľahšom prevedení.

6 Drôtové alebo bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové slúchadlá, ktoré využívajú Bluetooth, sú dnes pre mnohých jasnou voľbou. Napriek tomu sa stále nájdu zástancovia drôtových slúchadiel. Bezdrôtové slúchadlá vám môžu poskytnúť voľnosť pohybu, pri ktorom vás nebudú obmedzovať žiadne káble ani pripojenia. Sú ideálnou možnosťou pre beh, ale obľúbite si ich i pri každodennom nosení. Na druhej strane je tu i niekoľko nevýhod. Prvou z nich je najmä to, že môžu mať nižšiu kvalitu zvuku, ako ste zvyknutý pri klasických slúchadlách. Táto komplikácia sa však dá vyriešiť prítomnosťou kodekov AptX a AAC, ktoré zvyšujú kvalitu zvuku a tá sa bude blížiť tej, ktorú poznáme práve z drôtových modelov.

Napriek tomu je bezdrôtové slúchadlá potrebné neustále nabíjať a budete sa musieť vyrovnať i s tým, že spárovanie nie je vždy tak jednoduché, ako by sme si priali.

7 Typ pripojenia slúchadiel

Dostupných je hneď niekoľko typov. Snáď najvyužívanejším typom je práve 3,5 mm Jack. Existuje ich však oveľa viac. My prinášame prehľad tých najčastejších:

  • 3,5 mm Jack – jeden z najčastejších spôsobov pripojenia, ktoré bolo možné až donedávna použiť na akýkoľvek prístroj. Dnes už nie je možné slúchadlá s týmto pripojením zapojiť do telefónov iPhone
  • 6,3 mm Jack – menej rozšírený ako predchádzajúci, ale stále veľmi častá voľba
  • USB – slúchadlá je možné zapojiť napríklad do televízora, stolného počítača i notebooku
  • Lightning – stretávame sa s ním u slúchadiel od spoločnosti Apple, ktoré až donedávna tvorili bežnú súčasť balenia inteligentných telefónov iPhone. Dnes je možné slúchadlá s týmto typom pripojenia kúpiť zvlášť alebo si zvoliť bezdrôtovú alternatívu

8 Skladacia konštrukcia

Skladacia konštrukcia je výhodná v prípade, že plánujete slúchadlá často prenášať. Pri ich kúpe si však overte, či je skladanie plynulé a najmä jednoduché. Najväčším problémom je zasekávanie, a preto si overte, či to nebude komplikáciou i vášho modelu. Pri často prenášaných modeloch by ste sa mali zamerať i na to, či majú ovládanie hlasitosti alebo to budete musieť robiť priamo na prehrávači. Vždy je výhodnejšie, ak máte ovládanie hlasitosti na dosah.

9 Aktívne potlačenie hluku

Táto funkcia nevychádza len z konštrukcie, niektoré slúchadlá priamo disponujú aktívnym potlačením hluku. Vďaka tejto funkcii k vám nebudú prenikať zvuky z vonkajšieho prostredia a užijete si naozaj kvalitný hudobný zážitok. Táto funkcia je skvelou vymoženosťou, ale dajte si na ňu pozor. Nie je vhodnou voľbou, ak plánujete slúchadlá nosiť napríklad pri behu vonku. Vtedy je výhodné vedieť, čo sa okolo vás deje a ak sa budete snažiť znížiť hlasitosť zvukov, ktoré k vám prenikajú, môžete ohroziť svoju bezpečnosť i bezpečnosť iných.

10 Mikrofón

U slúchadiel pre hráčov počítačových hier je mikrofón nevyhnutnou súčasťou. Pri ostatných typoch je však potrebné overiť si, či slúchadlá disponujú mikrofónom. Zvlášť ak ich plánujete používať na prácu z domu. Je len na vás, aký mikrofón zvolíte – pre bežné hovory do práce alebo na online výuku môžete siahnuť i po slúchadlách, ktoré disponujú zabudovaným mikrofónom (nachádza sa na kábli alebo na spodnom okraji častí priliehajúcich na uši pri bezdrôtových slúchadlách). Ak potrebujete slúchadlá so skutočne kvalitným mikrofónom, oplatí sa staviť práve na tie hráčske, alebo voliť mikrofón ako samostatné zariadenie (investícia do mikrofónu sa oplatí napríklad vtedy, keď plánujete doma nahrávať napríklad výuku pre študentov alebo podcasty).

Tipy a triky pri výbere slúchadiel

  • Vždy sa zamerajte na to, na aký účel plánujete slúchadlá využívať a aké sú vaše preferencie ohľadom jednotlivých typov
  • Pri rozhodovaní medzi drôtovými a bezdrôtovými modelmi je potrebné sa rozhodnúť, či sa dokážete vyrovnať s častým nabíjaním. Rovnako musíte počítať i s tým, že kvalita zvuku pravdepodobne nebude taká, ako v prípade drôtových (v tomto smere to však podstatne závisí i na tom, koľko do bezdrôtových slúchadiel investujete)
  • Pri športových slúchadlách sa nesnažte izolovať všetky zvuky z vonkajšieho prostredia – môžete tak ohroziť svoju bezpečnosť
  • Ak plánujete slúchadlá často prenášať, siahnite po skladacej konštrukcii
  • Spoľahnite sa na svoj vlastný názor – pred kúpou slúchadlá vyskúšajte a overte si, ako znejú. Tento krok je výhodný najmä, ak ste úplným začiatočníkom pri výbere slúchadiel
  • Ak vyberáte drôtové slúchadlá, overte si typ pripojenia a či budete môcť slúchadlá zapojiť do zariadenia, s ktorým ich plánujete používať
  • Vyššia hmotnosť slúchadiel pravdepodobne nebude ideálna, ak plánujete slúchadlá nosiť dlho
  • Pri športových slúchadlách voľte modely, ktoré sa dajú dobre zafixovať na ušnice – zabránite tak ich vypadnutiu napríklad pri behu
  • Slúchadlá s mikrofónom je dobré voliť, ak potrebujete často telefonovať, alebo je súčasťou vášho denného plánu online výuka

Najčastejšie otázky a odpovede o slúchadlách

Čo je najdôležitejší parameter pri výbere slúchadiel?
Najdôležitejším parametrom je jednoznačne vaša vlastná skúsenosť. Zamerajte sa na to, ako vám slúchadlá znejú a ako sa s nimi cítite. Okrem kvality zvuku je podstatné i to, ako pohodlne sa pri ich nosení cítite.
Čím sa odlišujú športové slúchadla od bežne dostupných slúchadiel do uší?
Hoci športové slúchadlá môžeme s čistým svedomím zaradiť do kategórie štupľových, odlišujú sa tým, že je možné ich spoľahlivo zafixovať na ušnicu. Vďaka tejto vlastnosti nie je potrebné obávať sa ich vypadnutia. Rovnako sú športové slúchadlá oveľa odolnejšie ako bežné. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči vode a vlhkosti, prachu i mechanickému poškodeniu.
Disponujú každé slúchadla mikrofónom?
Nie. Všetky slúchadlá rozhodne nedisponujú mikrofónom a v prípade, že ho potrebujete, overte si, či ho konkrétny model má.
Prečo sa slúchadlá pre profesionálov vyznačujú atypickým tvarom?
Atypický tvar profesionálnych slúchadiel je navrhnutý s dôrazom na perfektnú kvalitu zvuku. Zároveň sa však pri nich myslí i na zabezpečenie pohodlia.
Sú lepšie drôtové alebo bezdrôtové slúchadlá?
Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď, pretože všetko je o konkrétnych preferenciách. Záleží na tom, s ktorými sa cítite pohodlnejšie a či vám kábel skutočne veľmi prekáža. Rovnako je pri bezdrôtových potrebné rátať s nabíjaním. Frekvencia nabíjanie závisí od konkrétneho modelu, výrobcu a tiež času, počas ktorého ich používate.
Majú bezdrôtové slúchadlá horšiu kvalitu zvuku ako drôtové slúchadlá?
Vo väčšine prípadov sa stretávame s tvrdením, že bezdrôtové slúchadlá vynikajú horšou kvalitou zvuku. Nemusí to však byť nutne pravda. Závisí i od ich ostatných parametrov a tiež od ceny, ktorú ste pripravený do nich investovať. Rovnako kvalitu zvuku ovplyvňuje i prítomnosť kodekov AptX a AAC – pri nich je možné získať kvalitu zvuku ako pri klasických drôtových slúchadlách.
Je vždy výhodné voliť funkciu aktívneho potláčania hluku?
Rozhodne nie. Pri niektorých aktivitách môže byť táto funkcia výhodná. Napríklad pri cestovaní, keď si chcete vychutnať obľúbenú hudbu vo vlaku a nechcete byť rušený vonkajšími vplyvmi. Na druhej strane pri športovaní vonku môže byť použitie tejto funkcie nebezpečné.
Ako fungujú slúchadlá na lícne kosti?
Zvuk sa prenáša vibrovaním lícnych kostí, ktoré prenášajú tento podnet na zvukový bubienok.
Ako vybrať tie najlepšie slúchadlá?
Výber skvelých slúchadiel je viazaný na niekoľko krokov. V prvom kroku sa rozhodnite, na čo plánujete slúchadlá využívať. V našom zozname nájdete stručného sprievodcu všetkými typmi. Je fajn zamerať sa i na typ pripojenie a na prítomnosť ďalších funkcií, ako je napríklad prítomnosť mikrofónu.
Kedy je výhodné voliť slúchadlá so skladacou konštrukciou?
Skladaciu konštrukciu oceníte najmä vtedy, keď často cestujete a potrebujete, aby slúchadlá zabrali vo vašej batožine čo najmenej miesta. Pri cestovaní je fajn umiestniť slúchadlá do ochranného vrecka vyrobeného z jemnej tkaniny. Zabránite tak ich mechanickému poškodeniu a zároveň tiež zamedzíte ich zaprášeniu.
Hrá pri výbere slúchadiel úlohu i ich hmotnosť?
Rozhodne áno. Masívne a ťažké slúchadlá sa vám pravdepodobne nebudú nosiť pohodlne počas dlhého času. Ak plánujete mať slúchadlá nasadené dlho, voľte ľahšie modely.
Existuje ideálna konštrukcia slúchadiel?
Nie, neexistuje. Otvorená, polouzatvorená a uzatvorená konštrukcia vynikajú výhodami i nevýhodami. Uzatvorená napríklad neprepúšťa zvuky z prostredia, čo môže byť skvelou aj negatívnou vlastnosťou zároveň.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 17 Priemerne: 4.6]