teplovzdušné fritézyKto by nemal rád vyprážané jedlo? Chrumkavé zemiaky, kurča alebo zelenina vedia pohladiť chuťové poháriky a skvelo zasýtiť. Problém je však v tom, že táto alternatíva nie je vôbec zdravá. Pokrmy majú vysokú kalorickú hodnotu a obsahujú veľa tuku, ktorý vedie k rôznym zdravotným komplikáciám. Mnohí preto hľadajú zdravšie alternatívy, ktoré im vedia pripraviť napríklad teplovzdušné fritézy.

Teplovzdušné fritézy sú výbornou voľbou pre každého, kto sa snaží jesť zdravo, no raz za čas si rád vychutná niečo smažené. Prístroj pracuje len s minimálnym množstvom tuku, pričom zachováva charakteristickú chuť fritovaných jedál. Okrem toho poteší jednoduchým používaním a viacerými funkciami, vďaka ktorým ho môžete využiť na prípravu všetkého, na čo máte chuť. Plánujete nákup teplovzdušnej fritézy a neviete, ako na to? Nechajte si poradiť našimi overenými radami.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu teplovzdušnú fritézu?

TOP teplovzdušné fritézy

NáhľadNázov produktuParametre
teplovzdušná fritéza Tefal EY 801815
Objem: 6,5 l
Počet programov: 8
Príkon: 1 830 W
teplovzdušná fritéza Tefal FZ 720015
Objem: 1 l
Počet programov:
Príkon: 1 520 W
teplovzdušná fritéza TESLA AirCook DualZone Q450 XXL
Objem: 7,6 l
Počet programov: 8
Príkon: 2 850 W
4.
teplovzdušná fritéza TESLA AirCook Q60 XL
Objem: 6 l
Počet programov:
Príkon: 1 700 W
5.
teplovzdušná fritéza Tefal EY501815
Objem: 4,2 l
Počet programov: 8
Príkon: 1 400 W
6.
teplovzdušná fritéza Klarstein AeroVital Deluxe
Objem: 5,4 l
Počet programov: 8
Príkon: 1 700 W
7.
teplovzdušná fritéza Tefal EY 201815
Objem: 4,2 l
Počet programov: -
Príkon: 1 500 W
8.
teplovzdušná fritéza Tefal EY 130815
Objem: 3,5 l
Počet programov:
Príkon: 1 430 W
9.
teplovzdušná fritéza Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L
Objem: 3,5 l
Počet programov:
Príkon: 1 500 W
10.
teplovzdušná fritéza Sencor SFR 3130
Objem: 3 l
Počet programov:
Príkon: 1 300 W
11.
teplovzdušná fritéza TEFAL EY 101815
Objem: 1,6 l
Počet programov:
Príkon: 1 030 W

↑ TOP teplovzdušné fritézy

1 Ako vybrať tú najlepšiu teplovzdušnú fritézu?

Teplovzdušná fritéza je moderným spotrebičom, ktorý dokáže výrazne zjednodušiť prípravu smažených, no pritom stále zdravých pokrmov. Charakteristický je ľahkým používaním, viacerými funkciami a ďalšími benefitmi, vďaka ktorým si ho zamilujete na prvé použitie.

Pri výbere teplovzdušných fritéz je dôležité sledovať niekoľko základných parametrov. Na základe nich zistíte, či vám zvolený model bude vyhovovať a či splní všetky vaše potreby.

Ako prvé by ste sa mali najprv zoznámiť s ponukou teplovzdušných fritéz a zistiť, aké základné typy existujú. Keď tak spravíte, môžete prejsť na samotné parametre. K nim sa radí objem, výkon a teplota fritovania. Ďalej dbajte na materiál tela fritézy, ktorý by mal byť pevný a odolný, spôsob ovládania, funkcie, rozmery a hmotnosť. Výber následne môže ovplyvniť aj samotný dizajn spotrebiča, no na ten by ste mali pozerať až na konci nákupu.

2 Ako funguje teplovzdušná fritéza?

Fungovanie teplovzdušných fritéz nie je vôbec náročné na pochopenie. Charakteristické sú tým, že disponujú vykurovacím telesom, ktoré ohrieva vzduch v ich vnútri na vami zvolenú teplotu. Tento vzduch následne rovnomerne rozptyľuje ventilátor, čím sa zaisťujú dokonalé výsledky bez rizika pripálenia alebo nedostatočného uvarenia jedla.

Niektoré teplovzdušné fritézy majú aj špeciálnu otáčaciu lopatku. Jej úlohou je jedlo v pravidelných intervaloch premiešavať, aby ste do priebehu fritovania nemuseli vôbec zasahovať.

Na rozdiel od klasických fritéz, teplovzdušné pre svoje fungovanie nepotrebujú litre oleja. Na to, aby ste z nich vytiahli šťavnaté nugetky, chrumkavé hranolčeky alebo smažené kurča, im stačí len minimálne množstvo tuku. Dokonca, v niektorých špecifických prípadoch ho môžete úplne vynechať.

💡 Podľa štúdií majú teplovzdušné fritézy veľa výhod, ku ktorým patrí hlavne príprava jedla s nižším obsahom kalórií, ktoré je ideálne aj pre ľudí s cieľom schudnúť. Prípadne pre tých, ktorí športujú a hľadajú zdravšie alternatívy prípravy pokrmov.

3 Typy teplovzdušných fritéz

Teplovzdušné fritézy, ktoré nájdete na trhu, sa delia do niekoľkých základných skupín, ktorými sú:

A Halogénové teplovzdušné fritézy

Halogénové teplovzdušné fritézy používajú halogénové svetlo, ktoré produkuje teplo potrebné na fritovanie jedál. Svetlo sa taktiež stará o rovnomerné osvetlenie vnútra spotrebiča, vďaka čomu môžete celý proces prípravy sledovať. Samozrejme, za predpokladu, že veko fritézy je priehľadné.

Halogénové teplovzdušné fritézy sú v súčasnosti obľúbené, pretože vedia jedlo pripraviť veľmi rýchlo. Na druhej strane, ich nevýhodou je vyššia cena, ktorá môže dosahovať aj stovky eur.

A1 Výhody halogénových teplovzdušných fritéz
  • vysoký výkon,
  • jednoduché používanie,
  • osvetlenie interiéru spotrebiča,
  • rýchla príprava pokrmov.
A2 Nevýhody halogénových teplovzdušných fritéz
  • vyššia cena.

hranolky pripravené v teplovzdušnej fritéze

B Statické teplovzdušné fritézy

Statické teplovzdušné fritézy využívajú na vyprážanie cirkuláciu horúceho vzduchu. Okrem chutných vysmážaných pokrmov tak vedia pripraviť aj pizzu, pečené mäso alebo koláče. Na trhu sa predávajú za nižšie ceny, čo je dôvod, prečo lákajú veľké množstvo zákazníkov.

Pri kúpe statických teplovzdušných fritéz si dávajte pozor, aby ste bez premýšľania nevzali najlacnejšiu možnosť. Príliš lacné modely majú nerovnomerný ohrev, čo vedie k tomu, že jedlo nie je pripravené správne.

B1 Výhody statických teplovzdušných fritéz
  • nízka cena,
  • jednoduché používanie,
  • možnosť prípravy pizze či dokonca koláčov,
  • viacero funkcií.
B2 Nevýhody statických teplovzdušných fritéz
  • lacné modely majú nerovnomerný ohrev.

C Dynamické teplovzdušné fritézy

Dynamické teplovzdušné fritézy majú špeciálne integrované rameno, ktorým premiešavajú potraviny nachádzajúce sa v ich vnútri. Zaručujú tak rovnomernú prípravu jedla a uľahčujú celý proces varenia.

Väčšina dynamických teplovzdušných fritéz sa predáva za vyššiu cenu. Investícia do nich sa však rozhodne oplatí. Okrem integrovaného ramena majú aj desiatky funkcií a vysoký výkon. Vedia tak pripraviť rôzne druhy jedla – od mäsa až po zeleninu.

C1 Výhody dynamických teplovzdušných fritéz
  • rovnomerná príprava jedla,
  • ľahké používanie,
  • desiatky funkcií,
  • vysoký výkon.
C2 Nevýhody dynamických teplovzdušných fritéz
  • vyššia cena.

D Multifunkčné fritovacie hrnce

Multifunkčné fritovacie hrnce sú určené pre tých, ktorí pravidelne varia a potrebujú zariadenie, ktoré im pomôže s prípravou rôznych jedál. A to nielen vyprážaných, ale aj varených, dusených alebo pečených. Hrniec je univerzálny a disponuje viacerými funkciami. Okrem toho poteší aj kompaktnými rozmermi, jednoduchým používaním a tým, že má vysoký výkon.

Multifunkčné fritovacie hrnce sú síce drahšie, no ak v kuchyni trávite veľa času, mali by ste nad nimi určite popremýšľať.

D1 Výhody multifunkčných fritovacích hrncov
  • desiatky funkcií,
  • vhodné na pečenie, grilovanie, varenie aj dusenie,
  • pokročilé technológie,
  • skvelá náhrada za iné spotrebiče.
D2 Nevýhody multifunkčných fritovacích hrncov
  • vyššia cena.

teplovzdušné fritézy

4 Najsilnejšie stránky teplovzdušných fritéz

Teplovzdušné fritézy, nehľadiac na to, aký typ si vyberiete, majú desiatky výhod. K tým hlavným patria:

  • Zdravšia príprava pokrmov – na rozdiel od klasických fritéz, teplovzdušné pri svoje práci potrebujú len minimálne množstvo oleja. Výsledné jedlo tak nemá príliš vysokú kalorickú hodnotu a je oveľa zdravšie. Plusom je tiež to, že do spotrebiča môžete naliať akýkoľvek olej – slnečnicový, olivový, sezamový aj repkový. Dôvodom je najmä skutočnosť, že teplovzdušná technológia umožňuje smažiť aj na nižšej teplote, vďaka čomu sa zvolený tuk tak rýchlo neprepáli.
  • Žiaden zápach – zápach z fritovania je úplne bežný. Byt alebo dom zamorí predovšetkým vtedy, keď smažíte v hrnci alebo na panvici. Občas ho však cítiť aj pri používaní klasických fritéz, ktoré dnes síce disponujú rôznymi filtrami, no ani tie nie sú stopercentné. Dobrou správou ale je, že pri fritovaní v teplovzdušnej fritéze sa ničoho podobného nemusíte báť. Teplovzdušná technológia neuvoľňuje takmer žiadne zápachy ani mastné pary. A ak by sa tak náhodou stalo, zariadenie má špeciálne filtre, ktoré všetko zachytia.
  • Ľahké používanie – väčšina teplovzdušných fritéz sa ovláda pomocou dotykového displeja alebo tlačidiel nachádzajúcich sa na ich tele. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, o ktorých si povieme viac nižšie.
  • Viacero spôsobov prípravy jedla – touto výhodou potešia multifunkčné fritézy, ktoré vedia okrem fritovania jedlo aj grilovať, piecť alebo dusiť. Jedno zariadenie vám tak pripraví všetky obľúbené pokrmy.
  • Jednoduchá údržba – tým, že sa vo fritéze používa len minimum oleja, celková starostlivosť o ňu je minimálna. Oddeliteľné časti, ako je napríklad fritovací kôš, nádoba alebo veko, môžete pokojne vložiť do umývačky. Ostatné časti stačí len pretrieť vlhkou handričkou.
  • Žiaden prepálený olej – ako sme spomenuli vyššie, teplovzdušná fritéza pracuje pri nižších teplotách ako tá klasická. Olej sa preto neprepaľuje tak rýchlo, vďaka čomu v nej môžete používať aj druhy, ktoré majú nižší bod prepálenia.
💡 Odborníci zistili, že teplovzdušné fritézy vedia znížiť riziko tvorby toxického akrylamidu na minimum. Ten sa tvorí v určitých potravinách počas tepelných metód spracovania, ako je napríklad klasické vyprážanie, a súvisí so vznikom niektorých druhov rakoviny.

5 Objem teplovzdušnej fritézy

Objem teplovzdušnej fritézy je kľúčovým parametrom. Dopredu vám napovie, aké množstvo jedla v nej môžete pripraviť.

Objem by ste mali vyberať na základe veľkosti vašej domácnosti. Jednotlivcom a malým rodinám odporúčame poobzerať sa po fritézach s objemom do 3 litrov. Ide o kompaktné zariadenia, ktoré majú spravidla stredne vysoký výkon a výhodnú cenu. Nechýbajú im ani viaceré funkcie a jednoduchý spôsob ovládania.

Stredne veľké rodiny by mali popremýšľať nad väčším a výkonnejším zariadením s objemom od 3 do 5 litrov. A veľké domácnosti sa nemusia báť investovať do zariadení s objemom nad 5 litrov.

6 Príkon teplovzdušnej fritézy

Príkon je technický parameter, ktorý vám prezradí, koľko energie spotrebuje zariadenie za hodinu a aký výkon poskytne.

  • Lacné zariadenia vhodné napríklad pre jednotlivcov, páry alebo menšie rodiny, majú pod 1 500 W. Charakteristické sú tým, že bez problémov pripravia rôzne druhy jedál, no nie sú úplne najlepšie na intenzívne a pravidelné používanie.
  • Teplovzdušné fritézy strednej triedy majú príkon od 1 500 W do 2 100 W. Sú tak dobrou voľbou aj pre väčšie rodiny alebo pre domácnosti, kde sa frituje na pravidelnej báze.
  • Najvýkonnejšie a zároveň aj najdrahšie teplovzdušné fritézy majú viac ako 2 100 W. Ide zvyčajne o multifunkčné hrnce, ktoré vedia nielen fritovať, ale aj dusiť či variť.

7 Teplota fritovania

Rozhodujúcim faktorom pri kúpe fritézy je aj maximálna teplota fritovania. Podľa nej zistíte, či v spotrebiči budete môcť pripravovať svoje obľúbené pokrmy.

Rozpätie teplôt fritovania sa odlišuje v závislosti od daného modelu. Väčšina si však poradí s teplotami od 80 do 200 stupňov Celzia, takže vás nijakým spôsobom nelimituje. Dokonca, niektoré teplovzdušné fritézy môžu olej ohriať aj na 220 či 230 stupňov.

Pri vyšších teplotách si dávajte pozor, aby ste zvolili správny typ oleja. Zdravšie alternatívy, ako napríklad olivový olej, majú nízky bod prepálenia, čo znamená, že po krátkom čase sa znehodnotia a môžu byť karcinogénne.

8 Materiál tela teplovzdušnej fritézy

Materiál, z ktorého je teplovzdušná fritéza vyrobená, by mal byť kvalitný a pevný. Len tak zaistí vysokú úroveň bezpečnosti pri každom jednom varení.

Ďalej myslite na to, že fritézy pri fritovaní dosahujú vysoké teploty. Aby ste sa vyhli popáleniu, časti zariadenia, ktoré budete chytať (napr. úchop alebo veko), by mali byť z plastu odolného voči prehriatiu.

Rovnako tiež skontrolujte, či je materiál varnej nádoby z nepriľnavého materiálu. Na ten sa totižto jedlo pri fritovaní neprilepí a vy sa neskôr vyhnete komplikovanému a náročnému čisteniu.

9 Spôsob ovládania teplovzdušnej fritézy

Teplovzdušné fritézy majú spravidla jeden z dvoch základných spôsobov ovládania:

  • Tlačidlá – sú klasikou, ktorá funguje aj vtedy, keď sa zariadenie zašpiní. Ich mínusom je len to, že neposkytujú takú voľnosť pri nastavovaní jednotlivých režimov ako displej.
  • Dotykový displej – je skvelý v tom, že je intuitívny a ľahko si naň zvyknete. Na druhej strane, keď sa zašpiní, nemusí správne reagovať.

Následne existuje aj kombinácia dotykového displeja a tlačidiel, ktorá poskytuje výhody oboch alternatív. Ide tak o zlatú strednú cestu pre mnohých používateľov.

teplovzdušné fritézy

10 Funkcie teplovzdušnej fritézy

Počet a typ funkcií, ktoré má teplovzdušná fritéza, sa odvíjajú od zvoleného modelu. K tým, s ktorými sa stretnete najčastejšie, patria:

  • Regulácia teploty – viete pomocou nej vybrať odlišnú teplotu pre každý typ pokrmu. Ide o bežnú funkciu, ktorou dnes disponujú aj tie najlacnejšie fritézy.
  • Priehľadné veko – umožňuje vám sledovať prípravu jedla bez toho, aby ste zariadenie otvorili. Zbytočne tak neochladzujete vzduch v jeho vnútri a nepredlžujete celý proces fritovania.
  • Indikátory – slúžia na signalizovanie rôznych vecí, ako je napríklad výmena oleja alebo to, že je zariadenie pripravené, aby ste doň vložili jedlo a začali ho fritovať.
  • Časovač – ďalšia praktická funkcia, vďaka ktorej si zaistíte, že jedlo bude dokonale pripravené aj bez toho, aby ste nad fritézou neustále postávali. Viete si pomocou nej totižto nastaviť, kedy zariadenie vypne, čím sa vyhnete napríklad vysušeniu alebo spečeniu pokrmu.
  • Prednastavené programy – výrazne uľahčujú prípravu pokrmov. Namiesto toho, aby ste premýšľali, akú teplotu jedlu zvoliť a potom ju sami nastavovali, si len vyberiete potrebný program a zariadenie spustíte.
  • Bezpečnostné prvky – mala by ich mať každá teplovzdušná fritéza. Spadá sem napríklad ochrana pred prehriatím, odizolovanie vonkajšieho plášťa a rukoväte pred teplom, protišmykové nožičky a podobne.

11 Rozmery teplovzdušnej fritézy

Rozmery teplovzdušnej fritézy výrazne ovplyvňujú manipuláciu s ňou. Masívne zariadenie sa vám bude len ťažko prenášať. Nehovoriac o tom, že bude náročné nájsť mu miesto na kuchynskej linke. Ak teda žijete v menšej domácnosti a nepotrebujete veľkú fritézu, ktorá naraz pripraví aj štyri či päť porcií jedla, zbytočne do nej neinvestujte.

V prípade, že chcete fritéze nájsť stále miesto na kuchynskej linke, premyslite si, kde presne ju položíte. Priestor si odmerajte a pri nákupe zariadenia skontrolujte, či nie je príliš veľké.

💡 Vedeli ste, že … vyprážanie pomocou teplovzdušnej fritézy má podľa štúdií znižovať množstvo kalórií v jedle o 70 % až 80 %?

12 Dizajn teplovzdušnej fritézy

Ide o parameter, na ktorý by ste mali pozerať hlavne vtedy, keď fritéze plánujete urobiť stále miesto na kuchynskej linke. V inom prípade vás jej výzor nemusí trápiť. Po použití ju vrátite do skrinky, kde ju nebude nikto vidieť.

Dizajn moderných teplovzdušných fritéz je minimalistický. Väčšina z nich je odetá do čiernej, bielej alebo striebornej, čo výrazne uľahčuje celý proces kombinovania s ostatným zariadením.

Samozrejme, na trhu nájdete aj rôzne prepracované a špeciálne modely, ktoré lákajú svojím netradičným dizajnom. Dopredu si však vždy overte, či spolu s pekným vzhľadom poskytujú aj potrebné funkcie.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber teplovzdušnej fritézy

  • Pred výberom teplovzdušnej fritézy zistite, aké typy existujú a ako sa od seba odlišujú.
  • Na trhu sa v súčasnosti stretnete s halogénovými, statickými a dynamickými fritézami. Následne existujú aj multifunkčné fritovacie hrnce, ktoré okrem fritovania vedia variť, dusiť a piecť.
  • Jedným z najdôležitejších parametrov teplovzdušných fritéz je objem. Ten vyberajte na základe počtu členov domácnosti.
  • Príkon fritézy vám napovie, koľko energie zariadenie spotrebuje za hodinu a aký výkon poskytne. Pre menšie rodiny je ideálny príkon do 1 500 W. Stredne veľké a veľké domácnosti by mali pouvažovať nad kúpou zariadení s príkonom od 1 500 W do približne 2 100 W.
  • Teplota fritovania by sa mala pohybovať od 80 do 200 stupňov Celzia. Niektoré modely však vedia dosiahnuť aj 220 či 230 stupňov.
  • Spôsob ovládania teplovzdušných fritéz je riešený prostredníctvom dotykového displeja alebo tlačidiel. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody.
  • Teplovzdušné fritézy môžu mať viacero funkcií, medzi ktoré sa radí napríklad regulácia teploty, indikátory, prednastavené programy alebo bezpečnostné prvky.
  • Výber môžu ovplyvniť aj rozmery fritézy či jej dizajn, ktorý by mal korešpondovať s ostatným zariadením v priestore.

Najčastejšie otázky pri výbere teplovzdušnej fritézy

Čo všetko sa dá pripravovať v teplovzdušnej fritéze?
V teplovzdušnej fritéze sa dajú pripravovať všetky typy jedál, ktoré by ste pripravovali v tej klasickej. To znamená hranolčeky, kurča, zelenina, šampiňóny, ryby a veľa ďalšieho. Jediným rozdielom je to, že na fritovanie nemusíte použiť príliš veľké množstvo oleja. Zvyčajne stačí zopár kvapiek.
Musím na prípravu jedál v teplovzdušnej fritéze použiť olej?
Výrobcovia vo všeobecnosti odporúčajú, aby ste pri fritovaní v teplovzdušnej fritéze používali aspoň zopár kvapiek oleja. Zaistíte si tak tie najlepšie a najchutnejšie výsledky. Vo väčšine zariadení však môžete fritovať aj úplne bez neho.
Ktoré značky majú najlepšie teplovzdušné fritézy?
K populárnym značkám, ktoré majú vo svojej ponuke teplovzdušné fritézy, patria Klarstein, Sencor, Tefal, Philips a Delimano. Ich výrobky sú charakteristické vysokou kvalitou, skvelou cenou a dlhou životnosťou.
Je lepšia klasická alebo teplovzdušná fritéza?
Všetko sa odvíja od vašich požiadaviek a predstáv. Klasická fritéza je spravidla lacnejšia a zaistí vám tradičnú chuť vyprážaných pokrmov. Na druhej strane, výsledné jedlá majú vysokú kalorickú hodnotu a nie sú zdravé. Teplovzdušná fritéza má výhodu v tom, že pomocou nej pripravíte zdravšie pokrmy, no je drahšia a jedlo nemá vždy tradičnú vyprážanú chuť.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]