autorádiáV dnešnej dobe, kedy takmer každý deň trávime niekoľko hodín v aute, je autorádio neodmysliteľným spoločníkom našich ciest. Vieme sa vďaka nemu odreagovať, zabaviť, dozvedieť sa niečo nové alebo si len užiť obľúbenú hudbu. Kúpa auta bez rádia je už skôr raritou ako niečím bežným, no mnohé autorádiá často poskytujú len obmedzený počet funkcií alebo nekvalitný zvuk. V takýchto prípadoch je ideálne zvážiť ich výmenu.

Kúpa nového autorádia musí byť dobre premyslená. Ak chcete zariadenie, ktoré splní všetky vaše hudobné požiadavky a zároveň sa bude ľahko používať, musíte pri výbere sledovať niekoľko základných parametrov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

↓ Ako vybrať to najlepšie autorádio?

TOP autorádiá

NáhľadNázov produktuParametre
autorádio Kenwood DMX-5020BTS
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty:
autorádio Kenwood KDC-BT450DAB
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: MP3 / WMA / WAV / FLAC
autorádio Pioneer SPH-20DAB
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty:
4.
autorádio JVC KD-X560BT
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: AVI / MKW / BMP / PNG / WAV / WMA / JPEG / FLAC / MP3 / MPEG4 / MPEG1 / 2
5.
autorádio Sony DSX-A416BT
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: MP3 / WMA / FLAC
6.
autorádio Alpine UTE-200BT
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: MP3 / AAC / WMA / FLAC
7.
autorádio Sony DSX-A410BT
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: MP3 / WMA
8.
autorádio Blow AVH-9930
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: MP3 / WMA
9.
autorádio Akai CA015A-4108S
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty:
10.
autorádio Blow AVH-9810
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty:
11.
autorádio NAVITEL RD3
Bluetooth: áno
USB: áno
Formáty: FLAC / MP3 / WAV / WMA

↑ TOP autorádiá

1 Ako vybrať to najlepšie autorádio?

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo autorádií. Kým niektoré sú lacnejšie a poskytnú priemerný zvuk, za iné si priplatíte, no zaručia vám nezabudnuteľný zážitok. Nie je to však len cena, ktorá ovplyvňuje kvalitu zariadenia, ale aj veľa iných faktorov. K nim sa radí napríklad veľkosť autorádia, typ, kompatibilita či podpora formátov.

Zároveň dbajte aj na spôsob ovládania, typy tunerov, kompatibilitu autorádia s vozidlom a možnosti pripojenia. Všetky tieto faktory určujú, či bude zariadenie pre vás vhodné a či splní vaše predstavy.

2 Autorádiá podľa veľkosti

Autorádiá sa dajú deliť do viacerých kategórií podľa rôznych parametrov. Jedným z nich je veľkosť, na základe ktorej hovoríme o dvoch základných typoch. Tými sú:

A 1DIN autorádiá

1DIN autorádiá pripomínajú svojím dizajnom aj veľkosťou zariadenia z 90. rokov. Charakteristické sú tým, že sú úzke a dlhšie, pričom sa zmestia do otvoru s veľkosťou 184 x 53 mm vrátane rámika, resp. 178 x 50 mm bez rámika. Rozmery čelnej hrany sú pritom 189 x 58 mm.

1DIN autorádiá majú len základné funkcie a jednoduché ovládanie, ktoré je riešené prostredníctvom jedného veľkého tlačidla a viacerých menších. Ich štandardom je počúvanie hudby z pamäťovej karty alebo USB vstupu. Prípadne bežné počúvanie hudby z rádia. Niektoré špeciálne modely umožňujú aj prehrávanie z CD alebo cez Bluetooth, no to je skôr výnimkou ako pravidlom.

Väčšina 1DIN rádií sa predáva za nízke ceny. Tie najlacnejšie modely nájdete už od 20 eur. Netreba sa preto obávať toho, že by ste do nich museli investovať stovky eur. Na druhej strane, počítajte s tým, že vám nikdy neposkytnú tak veľa funkcií ako pokročilejšie 2DIN autorádiá.

A1 Výhody 1DIN autorádií
  • jednoduché používanie,
  • výhodná cena,
  • kompaktné rozmery,
  • vybrané zariadenia umožňujú prehrávať hudbu z CD alebo cez Bluetooth.
A2 Nevýhody 1DIN autorádií
  • majú iba základné funkcie,
  • neposkytujú tak kvalitný zvuk ako 2DIN autorádiá.
💡 Vedeli ste o tom, že prvé komerčné autorádio sa objavilo v roku 1930? Stálo 130 dolárov a vyrobili ho Paul a Joseph Galvinovci, zakladatelia spoločnosti Galvin Manufacturing Corporation, ktorá je dnes známa pod názvom Motorola.

B 2DIN autorádiá

2DIN autorádiá sú moderné zariadenia, ktoré sú výrazne väčšie a masívnejšie ako 1DIN prevedenia. Charakteristické sú tým, že majú spravidla dotykový displej, ktorý zjednodušuje používanie a zaručuje tak oveľa vyššiu úroveň komfortu.

2DIN autorádiá sú technicky pokročilejšie. Mnohé majú vlastný operačný systém a podporujú GPS, prehrávanie videí alebo prepojenie s parkovacou kamerou. Následne nechýba ani možnosť prepojenia s mobilom prostredníctvom Bluetooth.

Silnou stránkou 2DIN autorádií je to, že výrobky kvalitných a overených značiek poskytujú ten najlepší zážitok z počúvania hudby. Aby ste si ho však mohli užiť aj vy, budete si zaň musieť priplatiť. 2DIN rádiá stoja od 100 do 200 eur, pričom ceny tých najvyspelejších modelov môžu byť ešte vyššie.

B1 Výhody 2DIN autorádií
  • jednoduché používanie,
  • veľký displej, ktorý je spravidla dotykový,
  • možnosť prepojenia s mobilom, GPS alebo parkovacou kamerou,
  • rôzne doplnkové funkcie.
B2 Nevýhody 2DIN autorádií
  • vyššia cena.

autorádiá

3 Typy autorádií

Autorádiá môžeme ďalej deliť aj na:

A Autorádiá bez CD mechaniky

Autorádiá bez CD mechaniky sa dnes na trhu objavujú čoraz častejšie. Niet sa však ani čomu čudovať. Technológie idú neustále dopredu a CD pomaly nahrádzajú iné zariadenia, ako napríklad USB kľúče. Tie sú oveľa skladnejšie a poskytujú veľké úložisko, do ktorého uložíte stovky až tisíce piesní od obľúbených interpretov.

Autorádiá bez CD mechaniky môžu podporovať aj pamäťové karty alebo Bluetooth, pomocou ktorého s nimi prepojíte svoj mobilný telefón a zapnete hudbu priamo z neho.

B Autorádiá s CD mechanikou

Autorádiá s CD mechanikou sú starou dobrou klasikou, ktorá sa používa už dlhé roky. Ako z ich názvu vyplýva, zariadenia umožňujú prehrávanie hudby z CD, no podporovať môžu aj pripojenie USB kľúča, pamäťovej karty alebo mobilného telefónu.

Autorádiá s CD mechanikou sú výbornou voľbou pre tých, ktorí majú svoju obľúbenú hudbu na CD nosičoch a nechcú sa ich vzdať. Pri výbere takéhoto riešenia sa však uistite, že podporuje aj iné zdroje (napr. spomínaný USB kľúč), aby vás pri počúvaní hudby zbytočne nelimitovalo.

C Autorádiá s DVD mechanikou

Autorádiá s DVD mechanikou sú špeciálnou kategóriou, ktorá vám okrem počúvania umožňuje aj sledovať obraz. Určené sú predovšetkým pre ostatných cestujúcich, nie pre vodičov. Charakteristické sú veľkou obrazovkou a tým, že ich cena je v porovnaní s inými autorádiami vyššia.

Výhodou autorádií s DVD mechanikou je tiež to, že na ich obrazovke si môžete zrkadliť GPS alebo mapu, čím si výrazne uľahčíte šoférovanie na miestach, ktoré nepoznáte.

Väčšina autorádií s DVD mechanikou sa ovláda dotykom a disponuje mnohými funkciami vrátane prepojenia s mobilom prostredníctvom Bluetooth.

D Autorádiá s podporou USB

Autorádiá s podporou USB sú populárnym riešením pre tých, ktorí chcú prehrávať veľké množstvo svojej obľúbenej hudby, no nechcú investovať do drahších zariadení s Bluetooth. Na USB kľúče uložíte desiatky až stovky skladieb, ktoré si následne so sebou môžete vziať kamkoľvek pôjdete.

Autorádiá podporujúce USB poskytujú taktiež vstup na pamäťové karty, ktoré v tomto prípade fungujú podobne ako kľúč. Stačí si na ne uložiť potrebnú hudbu, vložiť ich do rádia a začať používať.

Cena autorádií s podporou USB je zvyčajne o niečo vyššia ako cena bežných rádií s CD mechanikou.

E Autorádiá s Bluetooth/Wi-Fi

Jedno z najmodernejších riešení, ktoré dnes nájdete na trhu. Autorádiá vám pomocou Bluetooth alebo Wi-Fi umožnia pripojiť mobil a púšťať si z neho všetky obľúbené piesne. Tie pritom môžete mať stiahnuté priamo v zariadení, alebo si ich môžete vyberať z knižnice streamovacej služby (Apple Music, Spotify a podobne).

Autorádiá s Bluetooth alebo Wi-Fi majú veľký dotykový displej, ktorý zjednodušuje ich ovládanie. Ďalej nechýbajú ani doplnkové funkcie a minimalistický dizajn. Ich mínusom je len vyššia cena, ktorá dosahuje stovky eur.

4 Typy tunerov

Autorádio má viacero funkcií. Okrem toho, že vie prehrávať hudbu z CD, mobilu, USB kľúča, pamäťovej karty alebo iného zdroja, dokáže tiež zachytávať rádiové frekvencie. Na to využíva tunery, ktoré delíme do štyroch skupín:

A FM tuner

FM tunerom je dnes vybavené snáď každé autorádio, domáci stereo systém alebo iné zariadenie určené na počúvanie rádia. Jeho úlohou je príjem rádiových vĺn, ktoré sú vysielané vo frekvenciách od 87,9 až 107,6 megahertzov.

Výhodou FM tuneru je relatívne dobrá kvalita zvuku a to, že umožňuje príjem množstva rádiových staníc v rôznych lokalitách. Takéto rádiové vysielanie je bežné a dostupné prakticky všade. Máte tak neustály prístup k hudbe, správam aj inému obsahu.

Netreba však zabúdať na to, že aj napriek dobrej pokrytosti má FM tuner obmedzený dosah. Signál môže byť ovplyvnený prekážkami, čo následne vedie k viacerým problémom, ako je napríklad šum.

B AM tuner

AM tuner spravidla dopĺňa FM tuner, vďaka čomu autorádio poskytuje širšie možnosti pri počúvaní hudby. AM je skratka pre anglické slovné spojenie Amplitude Modulation. Ide o typ analógovej rádiovej frekvencie, ktorá je výhodná najmä v tom, že dokáže vysielať aj na dlhé vzdialenosti. Na druhej strane, má zlú kvalitu zvuku, kvôli čomu je dôležité, aby ju dopĺňal FM tuner.

Silnou stránkou AM tuneru je tiež to, že mu nerobia problémy prekážky. Rádiové vysielanie si preto môžete užívať aj v oblastiach s horším signálom.

AM tuner sa dnes používa len minimálne. Vytláčajú ho novšie technológie, ktoré zaručujú ten najlepší zážitok z počúvania.

C DAB/DAB+ tunery

Pri kúpe autorádia by ste sa mali uistiť, že zariadenie disponuje DAB/DAB+ tunermi, ktoré sú čoraz populárnejšie. DAB predstavuje skratku pre tzv. Digital Audio Broadcasting a umožňuje prehrávať digitálny signál. Ten je známy tým, že sa vysiela na frekvenciách od 174 do 240 megahertzov, čo znamená, že má väčšie pokrytie ako FM signál.

Samozrejme, aj DAB/DAB+ tunery majú svoje mínusy. K nim patria:

  • znížená kvalita zvuku,
  • samovoľné prepínanie medzi stanicami,
  • nutnosť použitia antény.

D RDS tuner

Úlohou RDS tunera je prečítať a zobraziť textový obsah, vďaka čomu ste neustále informovaní o tom, čo počúvate. Na displeji sa vám pomocou RDS tuneru môžu zobraziť informácie ako meno interpreta, názov piesne, album, rok vydania a podobne.

RDS tuner nie je ničím novým. V autorádiách sa objavuje už niekoľko rokov a stal sa bežným štandardom, ktorý je súčasťou lacnejších aj drahších zariadení.

autorádiá

5 Kompatibilita autorádia a možnosť pripojenia

Značky autorádií sa snažia vyrábať svoje produkty tak, aby boli univerzálne a kompatibilné s čo najväčším množstvom automobilov. Občas sa však môže stať, že nejaký výrobok nebude vhodný pre vaše vozidlo. Preto si dopredu naštudujte všetky technické parametre a uistite sa, zariadenie po kúpe budete môcť bez problémov použiť.

6 Displej autorádia

Dôležitou súčasťou autorádií je displej. Podľa jeho spracovania hovoríme o jednom z troch základných typov, ktorými sú:

A Autorádiá s maticovým displejom

Maticový displej sa označuje aj ako bodový. Ide o bežný malý displej, ktorý je súčasťou 1DIN rádií. Charakteristický je tým, že zobrazuje len niekoľko slov a číslic, napríklad názov skladby, dátum alebo čas. Nič viac z neho nezískate.

Autorádiá s maticovým displejom sú vhodné pre nenáročných vodičov, ktorí chcú lacné zariadenie len na prehrávanie hudby. Nezabúdajte ale na to, že takáto obrazovka vám nikdy neumožní prispôsobiť si podsvietenie alebo zmeniť farbu, čo vám môže prekážať najmä počas jazdy večer a v noci.

B Autorádiá s LCD displejom

Zlatá stredná cesta pre každého, kto chce moderne vyzerajúce autorádio s veľkou obrazovkou, na ktorej uvidí dôležité informácie o skladbe a interpretovi. Väčšina rádií s LCD displejom umožní aj prepojenie s mobilom, čo je výhoda napríklad pri používaní navigácie.

LCD displeje majú uhlopriečku od cca 3 do 7 palcov a môžu byť klasické alebo dotykové. Druhá možnosť je obľúbenejšia, pretože zjednodušuje používanie rádia.

Niektoré LCD obrazovky tiež dovoľujú prehrávanie videa a prispôsobenie jasu a farby.

C Autorádiá s výsuvným displejom

Najmodernejšie a zároveň aj najdrahšie riešenie, ktoré si aktuálne môžete zaobstarať. Ide o bežný LCD displej, ktorý je však väčší (jeho uhlopriečka má od cca 7 do 9 palcov) a nie je neustále na očiach. Po vypnutí motora sa sám zasunie do otvoru nachádzajúcom sa na palubnej doske.

Výsuvný LCD displej môže, no nemusí byť dotykový. Tým, že je veľký, zobrazuje veľa informácií a dajú sa na ňom prehrávať aj videá.

Autorádio s výsuvným displejom je bežnou súčasťou výbavy drahších áut. Ak by ste ho nemali a chceli by ste ho dodatočne nainštalovať, uistite sa, že je to možné a že zvolený model je kompatibilný s vaším vozidlom.

💡 Prvé rádio, ktoré dokázalo zachytávať FM frekvencie a zároveň aj prehrávať kazety, predstavila značka Becker v roku 1969. Po nej s podobným produktom prišli aj konkurenti, ako napríklad Pioneer či Blaupunkt.

7 Výkon autorádia

Výkon rádia je parameter, ktorý bežného používateľa nemusí príliš zaujímať. Väčšina kvalitných zariadení poteší výkonom 4×50 W, čo úplne stačí na počúvanie hudby. Ak by ste chceli prehrávať aj videá alebo využívať pokročilé funkcie, poobzerajte sa po výrobkoch s výkonom 4×60 W alebo 4×100 W.

8 Podpora formátov

Platí, že čím viac formátov autorádio podporuje, tým lepšie. Môžete ho vďaka tomu využiť na prehranie rôznych súborov.

K najčastejším podporovaným formátom patria:

  • Audio formát – MP3, WMA, WAV, AAC
  • Video formát – MP4, MPEG4, MOV
  • Audio kodeky – FLAC

9 Funkcie autorádií

Funkcií autorádií je veľké množstvo. Tými základnými sú:

  • Úložisko – autorádio by malo mať nejaké úložisko, pomocou ktorého si bude vedieť zapamätať vaše obľúbené rádiové stanice. Takýmto spôsobom sa k nim budete môcť kedykoľvek vrátiť bez toho, aby ste ich zdĺhavo hľadali.
  • Diaľkový ovládač – zjednodušuje ovládanie ostatným pasažierom v aute. Na trhu sa zvyčajne predávajú tzv. kartové IR ovládače, ktoré sú spoľahlivé a ľahko sa používajú. K niektorým rádiám ich dostanete automaticky, k iným si ich budete musieť dokúpiť. Ak ich budete dokupovať, uistite sa, že sú kompatibilné s autorádiom, ktoré vlastníte.
  • Podsvietenie – nemalo by chýbať žiadnemu rádiu. Ak by sa tak stalo, nemohli by ste ho používať vo večerných hodinách. Najlacnejšie modely majú pevne stanovené podsvietenie, ktoré sa nedá meniť. Na druhej strane, prepracovanejšie a drahšie modely vám umožnia nastaviť si jas podľa svojich potrieb.
  • Bass Boost – pomocou tejto funkcie môžete upravovať a regulovať basy. Ideálna je najmä pre tých, ktorí si zakladajú na kvalitnom zvuku a plánujú využívať externý subwoofer. Ten by totižto mohol hudbu pri hlasnejšom počúvaní skresľovať.
  • MIC vstup – dovoľuje vám pripojiť si k autorádiu externý mikrofón, vďaka čomu ho môžete využívať na handsfree telefonovanie alebo hlasitý odposluch. Vstup na pripojenie mikrofónu nájdete na zadnej strane rádia.
  • DSP procesor – ide o pokročilé nastavenie, pomocou ktorého môžete robiť časovú korekciu, aktívne zapájať reproduktory alebo digitálne určiť veľkosť reproduktorov a ich umiestnenie.
  • Ekvalizér – jeho úlohou je nastavenie zvuku na jednotlivých frekvenciách. Býva základný alebo parametrický.
  • NFC – zabezpečuje bezdrôtovú komunikáciu medzi rádiom a ďalším zariadením, zvyčajne mobilom. Veľmi jednoducho tak doň prenesiete hudbu alebo iné súbory.
  • Loudness – ide o funkciu, pomocou ktorej upravíte a zvýrazníte niektoré zvukové frekvencie. Najčastejšie sa používa pri nízkej hlasitosti rádia.
  • Priame ovládanie subwoofera – táto funkcia vám poslúži, ak ste si okrem autorádia zaobstarali aj subwoofer. Viete pomocou nej stlmiť alebo zvýrazniť basy, zapnúť alebo vypnúť subwoofer a podobne.
  • Ochrana proti krádeži – autorádiá boli v minulosti jedným z najčastejších cieľov mnohých zlodejov. V niektorých prípadoch to platí aj dnes. Ak teda o to svoje nechcete prísť, uistite sa, že zariadenie disponuje aspoň možnosťou zakódovania.

autorádio

Tipy, ktoré vám uľahčia výber autorádia

  • Autorádiá sa delia do viacerých skupín, pričom podľa veľkosti hovoríme o 1DIN a 2DIN rádiách.
  • Autorádiá ďalej delíme aj na modely s CD mechanikou a bez nej, zariadenia s DVD mechanikou, rádiá s podporou USB a modely s Bluetooth alebo Wi-Fi.
  • Pri výbere autorádia je kľúčové sledovať, akú kombináciu tunerov poskytuje. Základom je FM, ktorý býva doplnený o AM. Posledné roky sa však objavujú aj DAB/DAB+ tunery a RDS tuner.
  • Autorádio musí byť plne kompatibilné s vaším vozidlom. V inom prípade sa nebude dať používať. Pred kúpou si preto naštudujte všetky technické špecifikácie.
  • Displej autorádií môže byť maticový, LCD alebo výsuvný. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, ktoré by ste mali pred výberom poznať.
  • Autorádiá môžu mať viaceré funkcie. Patria sem napríklad úložisko, diaľkový ovládač, bass boost, MIC vstup, DSP procesor, ekvalizér, NFC, loudness, priame ovládanie subwoofera, podsvietenie a ochrana proti krádeži.

Najčastejšie otázky pri výbere autorádia

Akým spôsobom sa dajú ovládať autorádiá?
Spôsob ovládania autorádia sa odvíja od toho, aký model si zvolíte. Najčastejšie sa však stretnete s klasickými tlačidlami, dotykovým displejom alebo kombináciou oboch. Tlačidlá sú výhodné v tom, že sa veľmi jednoducho používajú a dobre reagujú. Dotykový displej zas poskytuje viaceré možnosti ovládania a vyšší komfort, no v niektorých prípadoch, napríklad keď máte zašpinené ruky, nemusí reagovať.
Ktoré značky majú najlepšie autorádiá?
Medzi značky, ktoré majú v ponuke najlepšie autorádiá, patria Pioneer, Blaupunkt, Kenwood a Sony. Ich produkty sú charakteristické vysokou kvalitou a skvelými cenami.
Na čo si dávať pozor pri výbere autorádia?
Pri výbere autorádia si dávajte pozor predovšetkým na konektivitu. Uistite sa, že zariadenie je kompatibilné s vaším vozidlom. Následne si premyslite, aký typ rádia je pre vás vhodný. 1DIN je síce lacný, no bude vám skutočne stačiť? Lepším riešením môže byť 2DIN, ktorý je síce drahší, no bude sa vám dobre používať a zobrazí všetky potrebné informácie.
Dá sa autorádio prepojiť s mobilom?
S mobilom sa dajú prepojiť autorádiá disponujúce technológiou Bluetooth. Pomocou nej môžete veľmi jednoducho prehrávať rôzne druhy obsahu, ktoré sú uložené priamo v mobile, alebo sa nachádzajú na streamovacích platformách (Spotify, Apple Music a pod.).
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]