fritézyFritézy sú funkčným pomocníkom, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých minút pripraviť desiatky rôznych chutných jedál. Kým v minulosti slúžili hlavne na rýchle vysmaženie mäsa alebo zemiakov, v súčasnosti majú množstvo funkcií, vďaka ktorým ich môžete používať aj vtedy, keď sa stravujete zdravo. Zo širokej ponuky je však dôležité vybrať si kvalitný a dostatočne výkonný model, ktorý vyhovie všetkým vašim požiadavkám.

Moderné fritézy ponúkajú v porovnaní s tradičným vyprážaním na panvici oveľa zdravšiu prípravu jedál. Nehovoriac o tom, že sú praktickejšie a v tom, čo robia, aj rýchlejšie. Bez akýchkoľvek problémov vám vedia pripraviť mäso, zemiaky, zeleninu či čokoľvek iné, vďaka čomu sa na ne môžete plne spoľahnúť. Ešte predtým, ako sa ale pustíte do výberu a nákupu fritézy, si o tomto spotrebiči naštudujte viac informácií a zistite, na aké detaily sa zamerať. Len tak si zaistíte, že si zvolíte správne.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu fritézu?

TOP fritézy

NáhľadNázov produktuParametre
fritéza Tefal FR491870
Objem: 2 l
Typ: klasické
Príkon: 1 600 W
fritéza TESLA AirCook Q60 XL
Objem: 6 l
Typ: teplovzdušné
Príkon: 1 700 W
fritéza Tefal FF 175D71
Objem: 2,1 l
Typ: klasické
Príkon: 1 900 W
4.
fritéza Tefal FF215D30
Objem: 1,8 l
Typ: klasické
Príkon: 1 600 W
5.
fritéza Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L
Objem: 3,5 l
Typ: teplovzdušné
Príkon: 1 500 W
6.
fritéza ETA Fritola 3172 90000
Objem: 3 l
Typ: klasické
Príkon: 2 000 W
7.
fritéza DOMO DO 464 FR
Objem: 3 l
Typ: klasické
Príkon: 2 200 W
8.
fritéza SEVERIN FR 2431
Objem: 3 l
Typ: klasické
Príkon: 2 000 W
9.
fritéza DOMO DO 461
Objem: 2,5 l
Typ: klasické
Príkon: 1 800 W
10.
fritéza Clatronic FR 3587
Objem: 3 l
Typ: klasické
Príkon: 2 000 W
11.
fritéza Tefal FF 230831
Objem: 1,2 l
Typ: klasické
Príkon: 1 000 W

↑ TOP fritézy

1 Ako vybrať tú najlepšiu fritézu?

Fritézy patria medzi základné vybavenie každej kuchyne. Ich hlavnou úlohou je ohrievanie väčšieho množstva oleja, v ktorom sa následne vyprážajú rôzne typy potravín vrátane mäsa, zemiakov či syra. Počet programov, rovnako ako spôsob používania jednotlivých fritéz, sa odlišuje v závislosti od toho, aký model si vyberiete. Vo väčšine prípadov však máte k dispozícii programy na prípravu hranoliek, rezňov, rýb a kurčaťa.

Funkcie a programy sú síce dôležité, no pri nákupe fritéz zavážia aj iné parametre. K nim sa radí napríklad objem nádoby na olej alebo veľkosť koša na jedlo. Ďalej je kľúčový aj príkon, výkon a samotná hmotnosť zariadenia. Tá by nemala byť príliš vysoká, aby vám zbytočne nekomplikovala manipuláciu.

V neposlednom rade nesmieme zabúdať ani na samotný typ fritéz. Okrem klasického olejového prevedenia môžete porozmýšľať aj nad teplovzdušným alebo rotačným. Dokonca, vhodnou voľbou môže byť aj multifunkčný hrniec.

fritézy

2 Prečo si zaobstarať fritézu?

Pri nákupe fritézy sa vám môže naskytnúť otázka, na čo si ju zaobstarať? Predsa len, jedlo sa dá vysmažiť aj priamo na panvici alebo v hrnci. Bez toho, aby ste investovali do ďalšieho spotrebiča. A síce je tento argument pravdivý, fritézy vám poskytujú veľa výhod, ktoré vám manuálne smaženie na panvici nikdy neposkytne. K tým najväčším sa radia:

  • Bezpečnejšie vysmážanie – počas vysmážania jedla sa kedykoľvek môže stať, že olej vyfrkne a popáli vás alebo zašpiní stenu či čokoľvek, čo sa nachádza v blízkom okolí. Ak sa tomu chcete vyhnúť, vyberte si fritézu, ktorá jedlo smaží v uzavretom priestore.
  • Čistejšia práca – vďaka tomu, že fritézu po vložení potravín zatvoríte, nehrozí žiadne riziko zašpinenia okolia. Nemusíte sa preto trápiť zdĺhavým čistením kuchynskej linky alebo sporáka.
  • Zdravšie vysmážanie – vysmážané jedlo nie je vo všeobecnosti príliš zdravé, no fritéza vie zabrániť tomu, aby malo tak veľký dopad na váš organizmus ako to, ktoré si vypražíte na panvici. Dôvodom je najmä skutočnosť, že fritovanie vo fritéze prebieha pri vysokej teplote, takže potraviny nasiaknu len minimum oleja. Okrem toho netreba zabúdať ani na to, že na trhu nájdete aj teplovzdušné fritézy, ktoré na prípravu jedla používajú len minimum oleja. Sú tak skvelou alternatívou pre každého, kto dbá na svoje zdravie.
  • Rýchlejšia príprava – príprava jedla pomocou fritézy je rýchla a jednoduchá. Do spotrebiča stačí len naliať olej, zvoliť program alebo teplotu a počkať, kým sa zahreje. Keď sa tak stane, jedlo doň len vložte a niekoľko minút počkajte. Nemusíte ho pretáčať ani pri ňom stáť ako v prípade smaženia na panvici.
  • Chutnejšie výsledky – fritéza dokáže upražiť jedlo oveľa chutnejšie ako panvica. Mäso či čokoľvek iné totižto vkladáte do rozpáleného oleja, kde sa pripraví rovnomerne. Nikdy sa tak nestane, že by ste ho vytiahli napoly zhorené alebo surové.
  • Žiaden zápach – s vysmážaním na panvici sa spája smrad, ktorý je len veľmi náročné vyvetrať. Dobrou správou však je, že pri použití fritézy sa niečoho takéhoto nemusíte vôbec báť. Po tom, ako jedlo vložíte do oleja, zariadenie zatvoríte, takže všetky arómy zostávajú vo vnútri. Plus, moderné fritézy sú dnes vybavené filtrom, ktorý redukuje akýkoľvek zápach na minimum.
  • Možnosť prípravy rôznych jedál – fritéza vám umožňuje pripravovať viaceré typy jedál – od mäsa a zemiakov až po ryby, šampiňóny a zeleninu. Máte tak istotu, že spotrebič skutočne využijete a po kúpe ho neodložíte do skrinky, kde naň zabudnete.
💡 Odborníci varujú, že nebezpečenstiev spojených s vysmážaním na panvici je viac ako len znečistenie okolia, zápach či popálenie. Problémom môže byť aj rýchle prepálenie oleja z dôvodu jeho nedostatočného množstva či zmena chuti jedla a jeho nutričného zloženia kvôli nesprávnemu materiálu panvice.

3 Typy fritéz

Fritézy, ktoré dnes nájdete na trhu, sa delia do niekoľkých základných kategórií, ktorými sú:

A Klasické fritézy so skrytým vykurovacím telesom

Ide o bežné fritézy, ktoré vlastnia mnohé domácnosti. Fungujú tak, že do ich nádoby nalejete potrebné množstvo oleja, spotrebič zapnete a necháte ho, aby sa nahrial. Keď olej dosiahne požadovanú teplotu, vložíte doň mäso, zemiaky alebo iné potraviny a začnete smažiť.

Fritézy so skrytým vykurovacím telesom pracujú s veľkým množstvom oleja, do ktorého sa jedlo ponára. Výrobcovia sa však snažia objem minimalizovať, aby bola príprava jedla čo najzdravšia.

Povrch nádoby nachádzajúcej sa v spotrebiči je hladký. Vyrobený býva z tepelne vodivého materiálu, vďaka ktorému sa olej dokáže zohriať veľmi rýchlo. Efektívne tak šetríte čas aj energiu.

Medzi ďalšie charakteristické vlastnosti tohto typu fritéz sa radí to, že olej nie je v priamom kontakte s výhrevným telesom. Plus, samotná nádoba na fritovanie je spravidla väčšia. Zariadenie je tak ideálne aj do stredne veľkých a veľkých rodín.

A1 Výhody klasických fritéz so skrytým vykurovacím telesom
  • veľký objem nádoby,
  • nižšia cena,
  • pravá chuť smažených pokrmov,
  • jednoduché používanie.
A2 Nevýhody klasických fritéz so skrytým vykurovacím telesom
  • náročnejšia údržba,
  • vysoká spotreba oleja.

B Klasické fritézy s vykurovacím telesom ponoreným v oleji

Princíp fungovania klasických fritéz s vykurovacím telesom ponoreným v oleji je podobný tomu, ktoré majú prevedenia so skrytým telesom. Existuje však medzi nimi niekoľko rozdielov, medzi ktoré patrí napríklad to, že teleso je v týchto fritézach v priamom kontakte s olejom. Efektívne sa tak eliminujú tepelné straty a zaručuje sa ten najlepší výsledok smaženia.

Druhý rozdiel je v rámci drôteného koša, do ktorého vkladáte potraviny. Ten sa v modeloch s vykurovacím telesom ponoreným v oleji dá veľmi ľahko rozobrať a umyť. Údržba tak nie je vôbec komplikovaná alebo zdĺhavá.

Fritézy s telesom ponoreným v oleji sa najčastejšie nachádzajú vo fast foodoch a reštauráciách, no môžete si ich pokojne zaobstarať aj domov.

B1 Výhody klasických fritéz s vykurovacím telesom ponoreným v oleji
  • eliminácia tepelných strát,
  • nižšia cena,
  • pravá chuť smažených pokrmov,
  • rovnomerný ohrev,
  • ľahké čistenie.
B2 Nevýhody klasických fritéz s vykurovacím telesom ponoreným v oleji
  • vysoká spotreba oleja.

hranolky

C Teplovzdušné fritézy

Teplovzdušné fritézy sú výbornou voľbou pre tých, ktorí sa snažia jesť zdravo. Zariadenie totižto pracuje len s minimálnym množstvom oleja alebo úplne bez neho, pričom potraviny upravuje horúcim vzduchom. Výsledkom sú šťavnaté a chutné pokrmy, ktoré neobsahujú takmer žiadny prebytočný tuk.

Mínusom teplovzdušných fritéz je najmä to, že ich cena je vo všeobecnosti vyššia. Investícia do nich sa však rozhodne oplatí. Okrem zdravšej prípravy pokrmov potešia aj viacerými funkciami a jednoduchým používaním.

C1 Výhody teplovzdušných fritéz
  • nižšia kalorická hodnota jedla,
  • zdravší spôsob prípravy,
  • jednoduchá údržba,
  • rýchlejšia príprava jedla,
  • vysoká variabilita pri príprave pokrmov,
  • viacero funkcií.
C2 Nevýhody teplovzdušných fritéz
  • vyššia cena,
  • chýba tradičná chuť vysmažených pokrmov.
💡 Štúdie zistili, že teplovzdušné fritézy dokážu znížiť množstvo kalórií nachádzajúcich sa vo vyprážanom jedle, čo má pozitívne účinky predovšetkým na reguláciu hmotnosti a celkové zdravie. Navyše, takéto smaženie pomáha zachovať viac živín v potravinách v porovnaní s klasickým fritovaním.

D Rotačná fritéza

Rotačná fritéza je jedným z najpopulárnejších typov fritéz, ktoré dnes nájdete na trhu. Na prvý pohľad sa podobá klasickému modelu s vykurovacím telesom, no na rozdiel od neho využíva menej tuku. Plusom je tiež to, že fritovací kôš je po spustení do nádoby mierne naklonený. Jedlo tak nie je úplne ponorené v oleji.

Ďalšou odlišnosťou rotačnej fritézy je aj to, že jedlo počas prípravy v zariadení rotuje. Zaručujú sa tak rovnomerné výsledky.

Slabou stránkou rotačných fritéz je to, že príprava pokrmu je dlhšia.

D1 Výhody rotačných fritéz
  • nižšia cena,
  • jednoduché používanie,
  • rovnomerná príprava pokrmov.
D2 Nevýhody rotačných fritéz
  • pomalá príprava jedál.

E Multifunkčné hrnce

Samostatnou kategóriou sú multifunkčné hrnce, ktoré vedia nielen fritovať, ale taktiež dusiť, ohrievať, piecť a zapekať. Predstavujú tak skvelého a univerzálneho pomocníka, ktorý vie nahradiť mnohé ďalšie spotrebiče.

Multifunkčné hrnce sú spravidla masívnejšie a drahšie ako klasické fritézy. Ak však pravidelne varíte, určite sa vám oplatia. Disponujú desiatkami funkcií, vďaka čomu skrátia váš pobyt v kuchyni na minimum. Okrem toho potešia aj ľahkým používaním a jednoduchou údržbou.

E1 Výhody multifunkčných hrncov
  • viac programov varenia,
  • jednoduché používanie,
  • ľahká údržba,
  • možnosť prípravy zdravších/nízkotučných pokrmov.
E2 Nevýhody multifunkčných hrncov
  • vyššia cena.

4 Objem fritézy

Hlavnou časťou fritézy je nádoba, do ktorej sa nalieva olej. Od jej veľkosti závisí, aké množstvo pokrmov môžete pripraviť na jedenkrát.

Jednotlivcom a dvojiciam bude stačiť fritéza, ktorej nádoba má objem do 3 litrov. Stredne veľké a väčšie rodiny by sa zas mali poobzerať po modeli, ktorý má objem od 3 do 5 litrov.

Veľké domácnosti alebo domácnosti, kde sa vysmáža na pravidelnej báze, by mali pouvažovať nad masívnejšími zariadeniami s objemom nad 5 litrov.

5 Príkon fritézy

Pri nákupe fritézy by ste mali zohľadniť aj jej príkon. Tento parameter vám napovie, koľko energie spotrebuje za hodinu a aký má výkon.

Lacné a menej výkonné fritézy majú pod 1 500 W. Ideálne sú preto len na občasnú prípravu pokrmov pre jednotlivcov, dvojice alebo menšie rodiny.

Fritézy strednej triedy majú od 1 500 W do 2 100 W, vďaka čomu sú výbornou voľbou pre väčšie aj menšie domácnosti. Bez problémov pripravia mäso, zemiaky aj zeleninu, pričom celý proces smaženia nie je príliš zdĺhavý ani náročný.

Poslednou alternatívou sú prevedenia, ktorých príkon je vyšší ako 2 100 W. Do tejto kategórie spadajú predovšetkým multifunkčné hrnce s množstvom funkcií a profesionálnejšie fritézy, ktoré vedia jedlo pripraviť vo veľmi krátkom čase. Ich mínusom je len vyššia cena.

💡 Fritovanie pomocou teplovzdušných fritéz je podľa odborníkov nielen zdravšie, ale aj bezpečnejšie. Redukujú totižto riziko vyfrknutia oleja, ktoré hrozí v prípade panvíc. Ako sme však spomínali vyššie, tento benefit majú aj všetky ostatné klasické fritézy či multifunkčné hrnce, pretože sú pri svojej práci zatvorené.

6 Funkcie fritézy

Fritézy môžu disponovať viacerými funkciami, medzi ktoré sa radia:

  • Časovač – jedna z najpraktickejších funkcií. Fritéza dovoľuje nastaviť začiatok a koniec fritovania. Zabráni sa tak tomu, že by sa jedlo prepieklo z dôvodu vašej nepozornosti. Nastavenie časovača je rýchle a jednoduché. Väčšina fritéz má špeciálne tlačidlo, ktoré umožňuje vybrať si, ako dlho chcete pokrm smažiť.
  • Regulácia teploty – viete si pomocou nej nastaviť intenzitu vyprážania podľa daného pokrmu. Túto funkciu má dnes snáď každá, dokonca aj tá najzákladnejšia fritéza.
  • Multifunkčnosť – fritéza vie okrem smaženia jedlo taktiež dusiť, grilovať, variť alebo ohrievať. Uľahčuje vám tak prípravu akéhokoľvek pokrmu.
  • Kontrolka výmeny oleja – praktická funkcia, vďaka ktorej nemusíte olej kontrolovať vy sami.
  • Digitálny displej – disponujú ním modernejšie a drahšie fritézy. Môže byť LED alebo OLED. Niekedy je doplnený tlačidlami, inokedy je dotykový. Tlačidlá sú výhodné v tom, že fungujú veľmi dobre aj vtedy, keď sa zašpinia. Neposkytujú však takú voľnosť v ovládaní ako dotykový displej. Na druhej strane, dotykový displej zjednodušuje používanie fritézy, no keď sa zašpiní, nemusí správne reagovať.
  • Tepelná izolácia – zaručuje, že telo spotrebiča bude aj počas fritovania studené. Znižuje sa tak riziko popálenia.
  • Pachový filter – zabraňuje šíreniu zápachu oleja a ponecháva len vôňu fritovaného jedla.
  • Priehľadné veko – dovoľuje vám kontrolovať jedlo bez toho, aby ste fritézu otvárali.
  • Vyberateľná nádoba – výrazne uľahčuje čistenie spotrebiča. Po fritovaní ju stačí len vytiahnuť a vložiť do umývačky alebo drezu, kde ju umyjete.
  • Možnosť umývania v umývačke – v umývačke môžete zvyčajne čistiť len niektoré časti fritézy, napríklad nádobu na olej. Aj to vám však pomôže ušetriť čas a energiu.

fritézy

7 Hmotnosť fritézy

Ak fritéze nenájdete stále miesto na kuchynskej linke, budete s ňou vždy, keď sa rozhodnete variť, manipulovať. Preto dbajte na jej hmotnosť.

Väčšina bežných fritéz do domácnosti má od 2,5 do 7 kg. Všetko závisí od ich veľkosti. Okrem toho nezabúdajte ani na to, že zariadenie nebude pri manipulácii prázdne. Takmer vždy sa v ňom bude nachádzať niekoľko litrov oleja, ktoré výslednú váhu výrazne navýšia.

8 Rozmery fritézy

Fritéza by mala mať také rozmery, aby sa bez problémov zmestila na vašu kuchynskú linku a následne aj do skrinky, kde ju budete skladovať. Ak teda nežijete vo veľkej domácnosti a nepotrebujete masívne zariadenie, vyberte si skladnejší a kompaktnejší model. Ten sa vám bude aj ľahšie prenášať.

9 Otváranie veka

Otváranie veka ovplyvňuje najmä to, ako sa vám bude s fritézou pracovať. Stretnúť sa môžete s:

  • vekom, ktoré sa dá z povrchu spotrebiča úplne odstrániť,
  • vekom, ktoré sa neoddeľuje.

Spravidla platí, že druhá možnosť je výhodnejšia, pretože po otvorení nemusíte premýšľať, kam veko odložiť. Nehrozí vám tak riziko zašpinenia okolia alebo popálenia.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber fritézy

  • Fritézy sa delia do niekoľkých základných skupín, a to na klasické so skrytým vykurovacím telesom, klasické s vykurovacím telesom ponoreným v oleji, teplovzdušné a rotačné.
  • Do skupiny fritéz patria aj multifunkčné hrnce, ktoré okrem fritovania vedia aj variť, piecť, grilovať a dusiť.
  • Jednotlivé typy fritéz sa od seba odlišujú najmä funkciami a spôsobom fritovania.
  • Objem fritézy vyberajte podľa počtu členov domácnosti. Zaistíte si tak, že príprava pokrmov nebude príliš zdĺhavá.
  • Príkon bežných fritéz do domácnosti sa pohybuje od 1 500 W do 2 100 W.
  • Fritézy disponujú rôznymi funkciami. K tým najpraktickejším patrí časovač, regulácia teploty, multifunkčnosť, kontrolka výmeny oleja a digitálny displej.
  • Ak fritéze neplánujete urobiť stabilné miesto na kuchynskej linke, nezabúdajte pri výbere sledovať aj jej hmotnosť a rozmery.

Najčastejšie otázky pri výbere fritézy

Aký typ fritézy je pre mňa ten najlepší?
Typ fritézy vyberajte podľa svojich potrieb a toho, čo v nej chcete pripravovať. Ak potrebujete len jednoduché zariadenie, ktoré vysmaží mäso, zemiaky alebo zeleninu, siahnite po klasickej fritéze so skrytým vykurovacím telesom alebo s vykurovacím telesom ponoreným v oleji. Keď potrebujete zariadenie, pomocou ktorého si pripravíte aj zdravšie pokrmy, stavte na teplovzdušnú fritézu. A v prípade, že chcete univerzálne zariadenie, ktoré bude aj variť či dusiť, najlepšou voľbou je multifunkčný hrniec.
Ako sa starať o fritézu?
Starostlivosť o fritézu nie je vôbec náročná. Stačí ju len pravidelne umývať buď v rukách, alebo v umývačke. Pri čistení si dávajte pozor, aby ste nepoužívali ostré drôtenky. Tie by mohli narušiť povrch spotrebiča. A v prípade, že fritéza nemá kontrolku oleja, po každom fritovaní ho skontrolujte a zistite, či nie je čas na jeho výmenu.
Môžem umývať fritézu v umývačke?
Všetko závisí od modelu, ktorý si zvolíte. V súčasnosti však väčšina značiek vyrába zariadenia, z ktorých minimálne nádobu na olej môžete vložiť do umývačky.
Akú veľkú fritézu si vybrať?
Veľkosť fritézy vyberajte na základe počtu členov domácnosti. Jednotlivcom a dvojiciam bude stačiť model do 3 litrov. Stredne veľké rodiny by sa mali poobzerať po prevedeniach s objemom od 3 do 5 litrov a tie najväčšie domácnosti môžu siahnuť po zariadeniach s objemom viac ako 5 litrov.
Ktoré značky majú najlepšie fritézy?
Medzi najpopulárnejších výrobcov fritéz patria Klarstein, Sencor, Tefal a Delimano. Ich výrobky potešia najmä kombináciou vysokej kvality a skvelej ceny.
Existujú fritézy, ktoré sa dajú použiť bez oleja?
Áno, existujú. Zvyčajne ide o teplovzdušné modely, ktoré jedlo pripravujú pomocou horúceho vzduchu. Výrobcovia však aj v tomto prípade odporúčajú použiť aspoň zopár kvapiek oleja.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]