sada hrncovZákladom každej kuchyne je minimálne jedna sada hrncov, ktorá, okrem samotných hrncov, obsahuje spravidla aj niečo navyše. Týmto niečím navyše býva zvyčajne hlboká panvica, prípadne prevedenie hrnca s dlhou rúčkou, ktorý je veľmi praktický a dá sa využiť na varenie takmer každého jedla. Sadu by ste mali vyberať spolu s ďalším vybavením do kuchyne. Nakupovať ju môžete podľa ceny, prevedenia, množstva hrncov alebo vami preferovanej značky.

Sady majú množstvo výhod. Tou hlavnou však je, že jednou kúpou získate rovno niekoľko potrebných hrncov, ktoré môžete využívať pri chystaní raňajok, obedov aj večerí. Zabúdať netreba ani na fakt, že všetky hrnce sú rovnaké, takže na sporáku budú pri používaní vyzerať štýlovo a podporia nadčasový a moderný vzhľad kuchyne. Plus, viete na nich aj ušetriť. Vo všeobecnosti vás vyjdú lacnejšie ako nákup jednotlivých hrncov samostatne. Neviete, ako si vybrať sadu a potrebujete poradiť? Máme pre vás praktické tipy!

↓ Ako vybrať najlepšie sady hrcov?

TOP 7 sád hrncov

NáhľadNázov produktuParametre
sada hrncov Tescoma HOME PROFI 13 ks
Počet ks v sade: 13 ks
Materiál: nerez
Aj na indukciu: áno
sada hrncov Tescoma President 780210 10 ks
Počet ks v sade: 10 ks
Materiál: sklo
Aj na indukciu: áno
sada hrncov Tescoma Ultima 10 ks
Počet ks v sade: 10 ks
Materiál: nerez
Aj na indukciu: áno
4.
sada hrncov Tescoma Ambition 10 ks
Počet ks v sade: 10 ks
Materiál: nehrdzavejúca oceľ
Aj na indukciu: áno
5.
sada hrncov Tefal Duetto G719SA74 10 ks
Počet ks v sade: 10 ks
Materiál: nerez
Aj na indukciu: áno
6.
sada hrncov Tefal Cook&Cool E493S874 8 ks
Počet ks v sade: 8 ks
Materiál: nerez
Aj na indukciu: áno
7.
sada hrncov BLAUMANN BL-1637 JUMBO GOURMET LINE 10 ks
Počet ks v sade: 10 ks
Materiál: nerez
Aj na indukciu: áno

↑ TOP sady hrncov

1 Ako si vybrať tú najlepšiu sadu hrncov?

Pred samotným nákupom či výberom je potrebné zistiť, čo všetko je nutné pri sadách zohľadňovať a na aké parametre sa treba orientovať. To vám dá približnú predstavu o celom procese, ktorý vás čaká.

Úplne prvou vecou, ktorú však musíte urobiť, je opýtať sa samých seba, čo najčastejšie varíte. Prípadne, čo plánujete variť. Od toho sa totižto odvíja veľkosť hrncov a ich typ. Ak odpoveď nepoznáte, je dobré siahnuť po univerzálnom type sád, kde nájdete zo všetkého niečo. Menšie aj väčšie hrnce.

Druhou, a zároveň poslednou otázkou je, koľko členov má vaša rodina. Platí, že čím je ich viac, tým väčšiu sadu budete potrebovať. Do úvahy môžete brať aj nedeľné obedy, kedy sa u vás zídu vzdialení príbuzní. Na takéto stretnutia budete potrebovať určite viac ako jeden či dva hrnce.

2 Obsah sady

Výber by ste mali začínať vždy obsahom sady. To znamená, aké typy hrncov vám po kúpe poskytne. Mnohé sú zložené len z hrncov rôznych veľkostí, iné sú zas poskladané aj z panvíc alebo menších hrnčekov s predĺženými rúčkami (rajnice).

Lacnejšie možnosti prichádzajú často bez pokrievok. Je to nevýhoda, pretože samostatné nakupovanie pokrievok v určitej veľkosti nemusí byť práve najjednoduchšie. Nehovoriac o tom, že niektoré si nemusia s hrncom rozumieť. Pri varení by vám aj milimetrová medzera mohla spraviť problémy.

Okrem typu hrncov sa zamerajte aj na ich počet. Na trhu sa stretnete spravidla s tromi druhmi sád, a to:

  • menšie – sú určené pre menšie rodiny do 3, maximálne 4 členov. Zvyčajne obsahujú 5 – 7 kusov hrncov.
  • stredne veľké – predstavujú zlatú strednú cestu pre väčšinu domácností. Obsahujú do 10 hrncov.
  • veľké – sú vhodné v prípade, že pravidelne varíte pre viacerých členov rodiny, žijete v dvojgeneračnom dome alebo sa len vyžívate v spoločných nedeľných obedoch. Obsahujú 12 a viac hrncov či panvíc.

V sade hrncov môžete ešte objaviť:

  • rajnicu – nižší hrniec s praktickou dlhou rukoväťou. Je veľmi praktický a nemal by vám chýbať.
  • panvicu – plochá nízka nádoba vhodná na prípravu sladkých aj slaných pokrmov. V sade sa môže, no nemusí nachádzať.

To, akú veľkú sadu zvolíte, sa však odvíja aj od toho, či už doma niečo máte. To znamená, že keď v kuchyni už panvica je, zvoľte taký variant, ktorý obsahuje len hrnce.

3 Veľkosť hrncov

Od veľkosti hrncov sa odvíja veľmi dôležitý parameter – objem. Ak vyberáte sadu do úplne prázdnej a nezariadenej kuchyne, zvoľte si štartovaciu alternatívu. To znamená, sadu obsahujúcu všetky základné veľkosti. Tie sú:

  • veľký hrniec – objem od 4 do 6 litrov
  • stredne veľký hrniec – objem od 2 do 4 litrov
  • malý hrniec – objem do 2 litrov

Keď doma už nejaké hrnce máte, zistite, aké sú veľké a čo vám chýba. Sú to skôr väčšie prevedenia, ktoré by ste mohli použiť na varenie polievky? Alebo potrebujete menšie modely na varenie raňajkovej ovsenej kaše či omáčok k dezertom?

Väčšie hrnce, nad 6 litrov, sa v sadách objavujú len zriedka. Keď také potrebujete, vyskúšajte ich pohľadať samostatne. Ide o špecifickejšie modely. Nevyužívajú sa na pravidelnej báze. Preto ich výrobcovia nekombinujú do sád s inými, klasickými typmi.

4 Materiál hrncov

Materiál hrncov je kapitolou samou o sebe. V rámci nej sa stretnete s rôznymi možnosťami a kombináciami. Je dobré poznať ich výhody a nevýhody, aby ste vedeli, s čím počítať a čomu sa rozhodne vyhnúť.

K najčastejšie využívaným materiálom sa radia:

  • nerez
  • liatina
  • keramika
  • smalt
  • titan
  • meď
  • sklo

Poďme sa na ne pozrieť a spomenúť si všetky silné aj slabé stránky.

A. Nerez

S nerezovými sadami sa na trhu stretnete najčastejšie. Ich výhodou je pomerne nízka cena, vďaka čomu si ich môže dovoliť skoro každý. Mnohí takisto chvália minimalistický dizajn hodiaci sa do každého štýlu bývania.

Nerez je charakteristický svojou odolnosťou. Aj pri pravidelnom používaní vám vydrží dlhé roky. Veľkým benefitom je skvelé držanie tepla a možnosť používať ho aj v rúre. Tento benefit vám často uľahčí celú prácu v kuchyni. Mnohé pokrmy, ktoré je nutné zapiecť alebo len rýchlo ohriať, môžete položiť na mriežku v rúre a zapnúť jeden z programov.

Vzhľad nerezu je však plusom aj mínusom zároveň. Dôvodom je fakt, že na to, aby si udržal pekný vzhľad, sa oň musíte správne starať. Aj pri menšom dotyku na ňom môžu zostať nepekné odtlačky prstov. Čistiť by ste ho mali bavlnenou handričkou. Prípadne ho vložte do umývačky. To, čomu sa pri umývaní vyhýbajte, je drôtenka. Spravidla by doň nepekné ryhy. A tých by ste sa už nezbavili.

Druhou nevýhodou je, že s nerezom neušetríte množstvo energie. Veľmi ťažko sa zohrieva. Trvá aj niekoľko desiatok minút, kým v ňom získa polievka, ryža alebo akýkoľvek iný pokrm potrebnú teplotu.

Výhody nerezu

  • štýlový dizajn
  • drží dlho teplotu
  • príjemná cena
  • možnosť použiť ho aj v rúre

Nevýhody nerezu

  • ťažšia údržba
  • pokrmy v ňom sa zohrievajú dlhšie

sada hrncov

B. Liatina

Druhým obľúbeným materiálom je liatina, ktorá má výborné vlastnosti. Jej nevýhodou je však to, že si za ňu priplatíte. Na rozdiel od nerezu sa ceny bežnej sady môžu vyšplhať na desiatky až stovky eur. Ak vám však nevadí vyššia investícia, môžete sa tešiť na pevnú a odolnú konštrukciu s možnosťou použitia aj v rúre. Keďže dokáže viesť veľmi dobre teplo, skvelo sa v nej varí. Zabudnite na prihorené jedlo.

Okrem vysokej ceny má liatina nevýhodu aj v tom, že je sama o sebe ťažká. Prenášanie jedla z miesta na miesto v liatinovom hrnci je dobrým silovým cvičením. Preto si dávajte pozor.

Výhody liatiny

  • skvelo vedie teplo
  • vysoká odolnosť
  • výborná vodivosť tepla
  • po kúpe vám vydrží roky (aj v prípade pravidelného používania)

Nevýhody liatiny

  • vysoká cena
  • vyššia hmotnosť

C. Keramika

Keramika bola mimoriadne populárna pred niekoľkými desiatkami rokov. V súčasnosti ju nahrádzajú iné, praktickejšie materiály. V mnohých ohľadoch sa podobá liatine. A to hlavne svojou vyššou hmotnosťou a dobrou vodivosťou tepla. Väčšina keramických hrncov je pekne zdobená. Hodí sa do vintage, retro alebo rustikálneho štýlu. Jednotlivé výrobky sa dajú používať aj v rúre.

Nevýhodou keramiky je, okrem vyššej hmotnosti, aj pomerne nízka odolnosť. Stačí, aby vám hrniec náhodou spadol, a môžete sa s ním rozlúčiť. V niektorých prípadoch sa rozbije úplne celý, inokedy sa z neho “len” odbije veľká časť.

Výhody keramiky

  • mierne retro dizajn
  • skvelá vodivosť tepla
  • možnosť používania aj pri vysokých teplotách (napríklad v rúre)
  • náklady nie sú tak vysoké ako pri liatine

Nevýhody keramiky

  • nie je príliš odolná

D. Smalt

Smaltované hrnce sú takisto mierne retro kúskom, ktorý vás dokáže preniesť do obdobia detstva alebo dospievania. V minulosti sa tento materiál nachádzal v takmer každej domácnosti. Mal príťažlivý vzhľad a nízku cenu.

Malá počiatočná investícia ale neznamenala zlé vlastnosti. Práve naopak. Smalt sa dal používať na množstvo spôsobov a bol celkom odolný. Jeho nevýhoda bola v tom, že pri rýchlej zmene teploty praskal. Plus, nedokázal udržať teplo tak, ako napríklad nerez alebo liatina. Dôvodom bolo to, že hrnce sa vyrábali tenšie. A síce boli celkom ľahké, jedlo ste museli zohrievať viackrát, pretože už po pár minútach bolo vlažné.

Výhody smaltu

  • skvelá cena
  • retro dizajn
  • pomerne nízka hmotnosť

Nevýhody smaltu

  • pri zmene teplôt praská
  • nevie udržať teplo tak dobre, ako liatina alebo nerez

E. Titan

Ak sa stravujete zdravo, prípadne vám nevadí do sady hrncov investovať vysokú čiastku, stavte na titan. Ten je charakteristický tým, že je veľmi odolný a vydrží vám roky. S veľkou pravdepodobnosťou ho budete môcť používať celý život. Na prípravu jedál nepotrebujete žiaden olej, čo určite poteší každého, kto si stráži denný príjem.

Titan má nevýhodu nielen vo vysokej cene, ale aj v hmotnosti. Hrnce z neho sú masívne a ťažké. Preto si dávajte pozor hlavne pri prenášaní jedál. Ak by vám ale náhodou padol, netreba sa ničoho báť. Je odolný voči nárazom.

Titanové hrnce pokojne čistite drôtenkou. Nič sa im nestane. Vkladať ich môžete aj do rúry alebo umývačky. Pri nákupe je však dobré vedieť, že hrnce nie sú takmer nikdy vyrobené čisto z jedného materiálu. Väčšinou sa do nich pridáva ešte iný typ, ako napríklad keramika.

Výhody titanu

  • vysoká odolnosť
  • minimalistický dizajn
  • skvelo drží teplo
  • po kúpe vám vydrží dlhé roky

Nevýhody titanu

  • finančne náročný
  • ťažký

F. Meď

Mnohí volia meď hlavne kvôli jej veľmi peknému dizajnu. Ten je charakteristický kombináciou ružovej a zlatej farby. Ak by ste však chceli o tomto materiáli vedieť trochu viac, určite vás poteší rovnomerné rozvádzanie tepla a rýchle ohrievanie

Meď nie je príliš drahá, aj keď, na trhu nájdete lacnejšie alternatívny. K nim sa radí napríklad nerez. Menším mínusom je náročnejšie čistenie (v porovnaní s ostatnými spomenutými materiálmi). Na to, aby aj po rokoch vyzerala dobre, sa o ňu musíte správne starať.

G. Sklo

Posledným materiálom, s ktorým sa pri nakupovaní sady hrncov stretnete, je sklo známe svojou minimalistickosťou. Jeho silnými stránkami sú odolnosť a dlhá výdrž. Starostlivosť oň je veľmi jednoduchá a rýchla. Stačí ho vložiť do umývačky alebo umyť, pokojne aj drôtenkou.

Pri skle je dobré spomenúť, že čisto sklenené hrniec nenájdete. Spravidla sa využíva na výrobu pokrievok alebo menších detailov. Mnohokrát sa stretnete s nádobami v tvare hrncov, ktoré sú určené na skladovanie potravín v chladničke alebo pečenie v rúre. Ak teda nad takýmto doplnkom premýšľate, určite by ste doň mali investovať. Oplatí sa to.

Sklo sa tiež považuje za jeden z najzdravších materiálov. Pokrm v ňom nenapáchne. A to ani vtedy, keď ho skladujete dlhšiu dobu. Menšou nevýhodou skla je to, že je ťažké a môže sa šmýkať. Preto s jeho prenášaním opatrne.

Výhody skla

  • vysoká odolnosť
  • štýlový dizajn
  • jednoduchá údržba
  • pomerne nízka cena
  • dokáže odolávať aj vysokým teplotám

Nevýhody skla

  • vyššia hmotnosť

čierna sada hrncov

5 Typ platne

Keď si vyberáte sadu hrncov, musíte zohľadniť aj typ platne, ktorú používate na varenie alebo ohrievanie. Najčastejšie sa využívajú tieto:

  • plynový sporák
  • sklokeramická platňa
  • indukčná platňa

A. Plynový sporák

Na plynový sporák sa dá využiť takmer každá jedna sada hrnca. Nehľadiac na to, či má označenie s určením na sklokeramickú, alebo indukčnú platňu. Varné plochy sú charakteristické tým, že majú vysokú odolnosť, takže by ich rôzne materiály nemali zničiť.

V tomto prípade ale netreba myslieť len na sporák, ale takisto na samotné hrnce. Počas varenia na plyne sa totižto dostávajú do priameho kontaktu s plameňom. Ten ich nesmie zničiť. Najlepší je vysoko odolný titan, ktorému nevadí takmer nič. Na tomto type sporáka ho môžete využívať pravidelne. Druhou možnosťou je liatina s podobnými vlastnosťami.

Na plyne určite nepoužívajte teflón, ktorý sa však na výrobu hrncov takmer nepoužíva. Túto skutočnosť by ste si mali uvedomiť hlavne pri panviciach. Druhým rizikovým materiál je nerez. Ten sa niekedy môže poškodiť, inokedy nie. Všetko závisí od spracovania daného výrobku.

B. Sklokeramická platňa

Elektrické sklokeramické platne sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Niet sa však ani čomu čudovať. Majú množstvo výhod vrátane jednoduchého používania. Platí pri nich takmer to isté čo pri plynových sporákoch. Sú tu však isté rozdiely.

Prvým je odolnosť materiálov. V tomto prípade sa netreba báť poškodenia z dôvodu otvoreného ohňa. Používať môžete ako teflón, tak aj nerez či čokoľvek iné.

Jediné, čo vám na sklokeramickej platni nebude určite fungovať, sú špeciálne typy hrncov a panvíc určených na indukčnú platňu. Tým sa vyhnite.

C. Indukčná platňa

Posledným typom je indukčná platňa charakteristická tým, že na ňu musíte vyberať špeciálne prevedenia hrncov. Klasické materiály, ktoré fungujú na plyne alebo elektrickej sklokeramickej platni vám budú zbytočné. Platňa s nimi nie je kompatibilná.

Hrnce na indukčnú platňu bývajú zvyčajne v rovnakej cene ako klasické. Niekedy môžu byť o pár eur drahšie. Nemalo by ísť však o príliš veľký rozdiel. Práve preto sa do tohto typu ohrevu rozhodne oplatí investovať.

6 Dizajn hrncov

Dizajn by mal byť posledným z parametrov, na ktoré budete pri výbere pozerať. Dôvod je ten, že nijakým spôsobom neovplyvní to, ako sa vám bude hrniec používať. Samozrejme, v dnešných moderných kuchyniach je nutné, aby aj samotné príslušenstvo na varenie poskytlo pekný vzhľad a vyzeralo dobre pri práci, no nejde o ten najdôležitejší detail.

Pri nákupe najprv zhodnoťte, či sú hrnce a panvice dostatočne veľké. Následne sa pozrite na materiál a ich počet v sade. Ďalším krokom je typ vašej platne a to, či je vôbec vybraný kúsok kompatibilný s varnou zónou, ktorú pravidelne používate.

Keď týmito všetkými krokmi prejdete, môžete sa orientovať na dizajn. Vo všeobecnosti ale platí, že väčšina hrncov je minimalistická a dá sa skombinovať do akéhokoľvek typu zariadenia a s rôznymi spotrebičmi, ako napríklad s kuchynskými robotmi či kávovarmi.

7 Pokrievky

Najlepším riešením je kúpiť sadu, ktorá obsahuje nielen hrnce, ale aj pokrievky. A síce to znie ako samozrejmosť, niektoré ich aj napriek tomu neobsahujú. Na tento detail si dávajte pozor, aby ste neboli následne nútení samostatne ich dokupovať. Mohlo by sa stať, že by ste potrebné rozmery nenašli, alebo by ste kúpili nesprávny model.

Pokrievky sú vo väčšine prípadov vyrobené z rovnakého materiálu ako hrniec. To znamená, nerezový hrniec má aj nerezové pokrievky. Niekedy sa však môžete stretnúť s kombináciou odlišných materiálov. Mnohí výrobcovia využívajú sklo. Cez to vidíte, čo sa vo vnútri hrnca deje. A to aj bez toho, aby ste ho otvorili.

Pri pokrievkach sledujte aj typ rúčky. Tá by mala byť z materiálu, ktorý sa ani pri tej najvyššej teplote nezohreje. Máte tak istotu, že hrniec otvoríte aj bez rukavice.

8 Úchytky

Úchytky sú základom každého hrnca. Niektoré ich majú klasické, iné majú predĺžené rameno, podobné panvici. Pri úchytkách si dávajte pozor na materiál. Ak sú z materiálu, ktorý dobre vodí teplo, pravdepodobne budú pri varení páliť. Hrniec sa tak bude dať prenášať len vtedy, keď si na ruky dáte rukavice.

Najlepšie rúčky sú z plastu. Nemusia byť z neho urobené celé. Stačí len plastová povrchová úprava. Tu si ale dávajte pozor. Hrnce s plastovými úchytkami nesmú ísť do rúry. Celé by sa zničili.

9 Špeciálne vlastnosti

Hrnce môžu mať aj rôzne špeciálne vlastnosti, ako napríklad odmeriavaciu stupnicu alebo špeciálne držiaky pokrievok. Ide o výhodné doplnky, ktoré dokážu v mnohom pomôcť. Ak ich však na hrnci nemáte, o nič neprichádzate. Dokonca, takéto príslušenstvo si často viete dokúpiť aj samostatne.

sada hrncov

Tipy pri výbere sady hrncov na jednom mieste

  • Pred kúpou sa vždy uistite, že sada obsahuje všetko, čo potrebujete.
  • Počet hrncov v sade sa musí odvíjať od počtu rodinných príslušníkov. Prípadne od vašich potrieb. Napríklad, ak robíte veľké rodinné obedy, budete potrebovať viac hrncov, aj keď vás je doma len zopár.
  • Materiál vplýva nielen na samotný výzor hrnca, ale takisto na to, ako sa vám bude používať a či je vhodný na typ vašej platne. Dopredu si tiež zistite, aké výhody a nevýhody majú jednotlivé materiály, s ktorými sa stretnete na trhu.
  • Na plynový sporák sa hodia hlavne vysoko odolné hrnce z titanu a liatiny.
  • Na sklokeramickú dosku využijete všetky typy hrncov.
  • Na indukčnú platňu budete potrebovať špeciálne typy hrncov.
  • Dizajn hrncov nie je príliš dôležitý. Sledujte ho medzi poslednými parametrami.
  • Ku koncu výberu nezabudnite ani na pokrievky a úchytky. Ide o kľúčové detaily.

Najčastejšie otázky a odpovede o sadách hrcov

Aké typy hrncov sú najpotrebnejšie?
Typ hrncov sa odvíja čisto od vás a vašich potrieb. Vo všeobecnosti platí, že sada by mala obsahovať jeden veľký hrniec s objemom 5 – 6 litrov, následne jeden menší do 4 litrov, rajnicu a panvicu. Ak niečo zo sady už máte, snažte sa nájsť takú, ktorá to neobsahuje.
Ktorému materiálu sa treba vyhnúť na indukčnej platni?
 Na indukčnej platni je nutné vyhnúť sa liatine. Tá nie je s týmto typom ohrevu kompatibilná. Na druhej strane, najlepšie funguje kombinácia hliníka s mramorom. Pri indukcii ale vždy sledujte, či sú na ňu hrnce vhodné. Univerzálne modely by na nej nemuseli fungovať.
Môže sa sada hrncov umývať v umývačke?
 Áno. Väčšina sád sa v umývačke dá umývať. Túto informáciu by ste mali mať uvedenú na spodnej časti hrnca, prípadne na obale, v ktorom ich kupujete.
Môžu ísť hrnce do rúry?
 Vo všeobecnosti sa väčšina hrncov dá používať aj v rúre. Dávajte si ale pozor. A to hlavne pri modeloch s plastovými rúčkami. Tie by sa vo vysokých teplotách zničili.
Je sada výhodnejšia ako kupovanie hrncov?
 Kupovanie hrncov v sade je vo väčšine prípadov výhodnejšie, ako ich samostatný nákup. Mnohé obchody majú tiež rôzne výhodné zľavy, čo výslednú cenu ešte znižuje.
Ktorým materiálom sa vyhýbať?
 Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Najmenej používaným je však v súčasnosti smalt charakteristický tým, že pri zmene teploty praská. Jeho problém je takisto v tom, že nedokáže príliš dobre udržať teplo.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]