najlepsie kuchynske robotyDomáca príprava jedál má rozhodne svoje čaro. Dnes nám ju výrazne zjednodušujú rôzne technologické vychytávky z modernej kuchyne. Nemôžeme sa čudovať – záplava nových receptov zo všetkých kútov sveta i kuchynské technologické novinky si dokážu veľmi jednoducho opantať každého. Skvelou vymoženosťou je i kuchynský robot, ktorý dokáže v kuchyni značne zjednodušiť a zefektívniť prípravu domácich pokrmov.

Jeho ovládanie je bezproblémové a zvládnu ho i úplní začiatočníci. V našom dnešnom článku vás svetom kuchynských robotov prevedieme. Dozviete sa, na aké parametre sa skutočne oplatí zamerať. Veríme, že s našou pomocou vyberiete kuchynský robot, ktorý vám vo vašej domácnosti alebo podnikaní spríjemní celkovú prácu. Poďme sa do toho spoločne pustiť, pretože sme nezabudli ani na užitočné rady a tipy, ktoré sa oplatí poznať.

↓ Ako vybrať ten najlepší kuchynský robot?

TOP kuchynské roboty

Od 200 € do 400 €

kuchynský robot ETA Gratus 0028 90030

ODPORÚČAME
Do 200 €

kuchynský robot ORAVA Chef 2

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších kuchynských robotov nad 400 eur

NáhľadNázov produktuParametre
kuchynský robot Kenwood Titanium Chef Patissier XL KWL90.244SI
Príkon: 1 500 W
Objem misy: 7 l
kuchynský robot ETA Gratus Vital II 0028 90092
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l
kuchynský robot KitchenAid Artisan 5KSM175PSEER
Príkon: 300 W
Objem misy: 4,8 l
4.
kuchynský robot ETA Gratus Retro 0028 90064
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l
5.
kuchynský robot ETA Gratux Max III 0028 90061
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l

TOP 5 najlepších kuchynských robotov od 200 do 400 eur

NáhľadNázov produktuParametre
kuchynský robot ETA Gratus 0028 90030
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l
kuchynský robot Kenwood Chef KVL4170S
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 6,7 l
kuchynský robot ETA Gustus IV Gulliver 4128 90010
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l
4.
kuchynský robot Kenwood KMX 750RD
Príkon: 1 000 W
Objem misy: 5 l
5.
kuchynský robot ETA Gustus Maximus III 3128 90030
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5,5 l

TOP 5 najlepších lacných kuchynských robotov do 200 eur

NáhľadNázov produktuParametre
kuchynský robot ORAVA Chef 2
Príkon: 1 400 W
Objem misy: 7 l
kuchynský robot Sencor STM 6350WH
Príkon: 1 000 W
Objem misy: 4,5 l
kuchynský robot ETA Gratussino Smart 0023 90090
Príkon: 800 W
Objem misy: 4,5 l
4.
kuchynský robot Gorenje MMC 700 LBW
Príkon: 700 W
Objem misy: 4 l
5.
kuchynský robot Klarstein Bella Pico 2G
Príkon: 1 200 W
Objem misy: 5 l

↑ TOP kuchynské roboty

1 Ako vybrať ten najlepší kuchynský robot?

Kuchynské roboty predstavujú mimoriadne rôznorodú kategóriu pýšiacu sa rôznymi funkciami a z toho vyplývajúcimi parametrami. Najlepší kuchynský robot je ten, ktorý obsahuje všetky pre vás potrebné funkcie. Jeho úlohou je spríjemniť vám každodennú alebo i občasnú prácu v kuchyni.

2 Typy kuchynských robotov

Kuchynský robot – typy, ktoré poznáme

Kuchynský robot je zariadenie, ktoré disponuje hneď niekoľkými funkciami, ktoré môžete pri príprave jedla použiť. Je naozaj efektívnym pomocníkom a mnoho domácností si bez jeho existencie nedokáže predstaviť svoje fungovanie. Kuchynské roboty môžu disponovať hneď niekoľkými funkciami, medzi ktoré patrí:

 • mletie potravín
 • miesenie a hnetenie cesta
 • šľahanie krémov
 • mixovanie zamerané na tvorbu obľúbených smoothie alebo detskej výživy
 • strúhanie alebo iná studená úprava zeleniny či ovocia
 • príprava domácich typov cestovín
 • odšťavovanie ovocia alebo zeleniny na obľúbené domáce šťavy

kuchynske roboty1

Okrem nášho výpočtu funkcií sa môžete stretnúť i s ďalšími funkciami. Hneď na začiatku však musíme podotknúť, že najlepší kuchynský robot je taký, ktorý dokážete naplno využiť. Možno práve teraz neviete, čo máme na mysli, ale je zbytočné investovať do drahého modelu, ak plánujete využiť len obmedzený počet funkcií. Ak však plánujete svoje kulinárske umenie rozvinúť, nenechajte sa obmedzovať.

Hoci predstavuje kuchynský robot mimoriadne multifunkčného pomocníka, predsa len sa môžeme pokúsiť rozdeliť kuchynské roboty do niekoľkých jednoduchých kategórií. Samozrejme, do jednoduchého delenia sa môžete pustiť i vy podľa konkrétnych funkcií, ktoré spomíname vyššie. Hrubo však môžeme rozdeliť kuchynské roboty na:

 • Kuchynské roboty na domáce použitie
 • Profesionálne kuchynské roboty

Kuchynské roboty na domáce použitie

Snáď najznámejšia kategória, ktorá zahŕňa množstvo ďalších častí. Stretnúť sa môžete napríklad i s tým, že do kategórie domácich kuchynských robotov sú zaradené i:

 • food processory – vyznačujú sa jednoduchým použitím, ale sú primárne určené na spracovanie ovocia a zeleniny. Ich obľuba rastie spolu s nástupom vegetariánskej a vegánskej diéty. Je veľmi diskutabilné, či patria do tejto kategórie, i keď sú sem zaradené niektorými výrobcami
 • kuchynské roboty s mixérom – mnohí výrobcovia uvádzajú túto kategóriu samostatne, ale pravdou je, že vo väčšine prípadov je mexér súčasťou vybavenia klasických kuchynských robotov
 • kuchynské roboty s odšťavovačmi – opäť jedna z funkcií, ktoré sa objavujú pomerne často. Odšťavovanie si počas posledných rokov získava čoraz väčšiu obľubu, pretože umožňuje jednoduchú konzumáciu väčšieho množstva zeleniny. V tomto prípade však stavte na opatrnosť – šťava z ovocia je najjednoduchší spôsob, ako do svojho stravovania nevedomky zaradiť nadmerné množstvo cukru

Domáce kuchynské roboty sú vo väčšine prípadov vytvorené z menej odolných materiálov a vyznačujú sa menšími rozmermi, ktoré umožňujú jednoduchú a bezproblémovú manipuláciu. Nájdu sa však i výnimky, ktoré predstavujú kríženca medzi bežným a profesionálnym kuchynským robotom.

Profesionálne kuchynské roboty

Vyznačujú sa väčším množstvom funkcií a extrémne odolnou konštrukciou, ktorá zabezpečí, že vydržia svoju úlohu plniť dlhé roky. Na druhej strane je však potrebné počítať i s vyššími finančnými nákladmi na ich kúpu a oveľa väčšími rozmermi, než sme v prípade bežných kuchynských robotov zvyknutí. Rovnako je potrebné poznamenať, že napriek svojim nepopierateľným kvalitám nie sú profesionálne kuchynské roboty určené pre bežnú domácnosť. Sú zamerané na cukrárne, pekárne a reštaurácie, ktoré na svoje vybavenie kladú oveľa vyššie nároky než priemerná domácnosť.

3 Materiál

kuchynske roboty2Materiál predstavuje jeden z hlavných parametrov, na ktorý by ste sa mali zamerať. Možno vás prekvapí, že nezačíname funkciami, výkonom či počtom rýchlostí, ale vo väčšine prípadov je to práve materiál, ktorý rozhoduje o tom, ako dlho vám bude kuchynský robot robiť spoločnosť vo vašej kuchyni. Môžeme rozlišovať materiál, z ktorého je vytvorené telo robota alebo misa.

V prvom bode sa zameriame na telo kuchynského robota. Na výber sú väčšinou dve možnosti:

 • Kovové telo – kovové telo predstavuje nákladnejšiu, ale trvácnejšiu investíciu. Ak chcete investovať do kvalitného robota, kov je ideálnou možnosťou. I po rokoch používania narazíte len na jemné škrabance alebo odery, celkovo je však tento materiál mimoriadne trvácny
 • Plastové telo – populárna voľba, pretože predstavuje množstvo farebných kombinácií, ktoré vyhovejú všetkým estetickým nárokom. Rovnako sa môže pýšiť i menšími finančnými nákladmi. Na druhej strane je však potrebné obávať sa pri plastovom tele postupného opotrebovania, zmeny farby a prasknutia, ktoré v podstatnej miere ovplyvní samotnú funkčnosť celého prístroja

Pri výbere je okrem tela potrebné zvážiť i materiál misy, v ktorej prebieha šľahanie, miešanie a ďalšie funkcie poskytované vaším novým zariadením. Misy sú vytvorené z troch typov materiálov:

 • Nerezová oceľ – odolný a tvrdý materiál, ktorý sa nepoškodí ani po dlhých rokoch používania. Nevýhodou je vyššia hmotnosť misy – spolu s ingredienciami môže predstavovať problém v manipulácii
 • Plast – obľúbená a finančne nenákladná voľba. Výhodou tohto typu mís v kuchynských robotoch je ich nízka hmotnosť, ktorá umožňuje jednoduchú manipuláciu
 • Sklo – je krehké, a preto mu mnoho užívateľov nedáva prednosť. Sklo má však jednu nepopierateľnú výhodu – mimoriadne dobre a jednoducho sa čistí a neostávajú v ňom žiadne arómy, ktoré by mohli ovplyvniť ďalšie jedlo pripravované vo vašom kuchynskom robote. Okrem toho sú nádoby pre kuchynské roboty vytvorené z tvrdého skla, ktoré sa vyznačuje značnou odolnosťou

4 Hmotnosť kuchynského robota

V určitej miere naznačujeme hmotnosť už pri výbere materiálu. Je samozrejmosťou, že kuchynské roboty vytvorené zo zliatín kovov budú ťažšie ako plastové kuchynské roboty rovnakých rozmerov. Pri výbere sa však na hmotnosť oplatí spoľahnúť. Ak máte dostatok miesta v kuchyni a na kuchynský robot čaká presne určené miesto, nebojte sa voliť ťažší model. Ťažšie modely sú oveľa stabilnejšie a nemusíte sa obávať ich preváženia alebo inej nehody.

Na druhej strane však môž vyššia hmotnosť znamenať výrazný problém, ak potrebujete prenášať kuchynský robot z jedného miesta na druhé. V tom prípade je potrebné zvážiť všetky klady a zápory plastového a kovového tela. Napríklad pri prenášaní potrebujete odolnosť, ktorú kovové telo poskytuje, ale na druhej strane vás môže odradiť vyššia hmotnosť (pri prenášaní je značne nepraktická a hovorí proti výberu kovového tela).

5 Príkon kuchynského robota

Potrebujete, aby kuchynský robot všetko spoľahlivo zvládol? Naozaj naň potrebujete naložiť veľa povinností, s ktorými sa nechcete trápiť? V tom prípade by ste si mali na príkon posvietiť. Na trhu sa pohybuje obrovské množstvo značiek a modelov – keď sa na ne zameriame, zistíme, že príkon kuchynského robota sa pohybuje až v rozmedzí 280 až 1 800 W. To je naozaj obdivuhodné rozpätie, však?

Rozhodne vás neprekvapí, že by ste nemali voliť kuchynský robot, ktorého príkon sa pohybuje na spodnej hranici rozmedzia. Tento typ robotov neposkytne vašej domácnosti to, čo potrebuje a veľmi často sa stáva, že tieto typy bývajú príčinou sklamania užívateľov nad kuchynskými robotmi. Nízky príkon toho jednoducho zvládne príliš málo na to, aby ste ho volili na časté používanie.

Ak s kuchynským robotom práve začínate, odporúčame vám voliť model, ktorého minimálny príkon dosahuje 700 W. Tak budete mať istotu, že ste vybrali pomerne kvalitný kúsok, ktorý vás pri práci v kuchyni nesklame.

Chcete však niečo viac a staviate na použití kvalitných produktov? V tom prípade by ste sa mali zamerať na príkon až 1 200 W. Tento typ prístrojov sa môže pýšiť naozaj skvelým príkonom a kvalitou. Môžete sa na neho spoľahnúť i v prípade hustejšieho cesta. Pri príkone kuchynského robotu platí, že čím viac budete od tohto zariadenia chcieť, tým väčší príkon musíte zvoliť.

Neoplatí sa automaticky podceňovať nízky príkon, pretože niekomu môžu vyhovovať ostatné parametre a na kuchynský robot sa plánuje spoľahnúť len raz za čas. Na druhej strane však odporúčame nebrať túto kategóriu na ľahkú váhu zvlášť, ak to myslíte so svojimi kulinárskymi experimentami vážne.

6 Objem misy

Pri výbere objemu sa môžeme spoľahnúť na naše predchádzajúce delenie kuchynských robotov – na profesionálne modely a na typy učené na domáce použitie. Pri profesionálnych modeloch nemá zmysel uvažovať nad žiadnymi typmi, ktorých objem misky klesá pod 20 l. Na profesionálne účely je totiž potrebné mať k dispozícii dostatok miesta, ktoré vám umožní efektívnu prácu s kuchynským robotom.

V prípade domácich modelov sa objem misky pohybuje medzi 3,5 až 7 litrami. Ako si poradiť v tomto výbere? Jednoducho – premyslite si počet stravníkov, pre ktorých budete domáce dobroty pripravovať. Väčšine 4-členných rodín pokojne vystačí misa s objemom 4 litre, maximálne 5. Ak však myslíte svoje kulinárske vášne vážne, nebojte sa uvažovať vo veľkom a vybrať si misu s väčším objemom. Samozrejme, nemusíte automaticky zvažovať robot určený pre profesionálnu kuchyňu. Odolnejší materiál a väčšia miska však môžu vašu snahu posunúť na vyššiu úroveň.

7 Dostupné funkcie

Už na samom začiatku sme vám naznačili, že kuchynský robot toho zvládne viac než akékoľvek iné kuchynské zariadenie. Ideálny robot je ten, ktorý dokáže všetko, čo momentálne potrebujete.

 • Mixovanie – s pomocou tejto funkcie si môžete pripraviť obľúbené smoothie alebo detskú výživu pre svojich najmenších. Výkonné modely zvládnu i sekanie orechov alebo drvenie ľadu do nápojov – pri ľade a orechoch však pozor. Ak váš kuchynský robot touto funkciou nedisponuje, môžete ho veľmi rýchlo a jednoducho nenávratne poškodiť
 • Strúhanie, sekanie a krájanie – efektívna príprava ovocia i zeleniny
 • Odšťavovanie ovocia alebo zeleniny – ponúka možnosť pripraviť si skvelé ovocné a zeleninové šťavy priamo v pohodlí svojho domova

Zaujímavosť: História dizajnu kuchynských robotov siaha až do roku 1908 v USA, kedy inžinier Herbert Johnson vyvinul prvého kuchynského robota.

8 Počet dostupných rýchlostí

V podstatnej miere sa viaže k nášmu predchádzajúcemu bodu. Je potrebné podotknúť, že rôzne funkcie kuchynského robota vyžadujú rôzne rýchlosti. Ak túžite mať všetko hladko nasekané a vyšľahané, pravdepodobne strávite dosť času skúmaním, ktorá rýchlosť je pre daný proces vhodná. Čím viac funkcií kuchynský robot má, tým viac rýchlostí by malo byť užívateľom k dispozícii. Samozrejme, hovoríme o ideálnom prípade, ale práve tento bod pre vás môže byť skvelým odrazovým mostíkom pri rozhodovaní sa medzi viacerými modelmi.

Funkcie, ktoré sa rozhodne oplatí mať k dispozícii

V tomto prípade nebudeme hovoriť o funkciách, ktoré sú dostupné pri samotnej príprave jedla. Funkcie v tomto bode umožňujú jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s kuchynským robotom. Príkladom užitočných prvkov, ktoré na svojom kuchynskom robote rozhodne oceníte, sú:

 • protišmykové časti – spolu s vyššou hmotnosťou kuchynského robota zabezpečujú skvelú stabilitu i na hladkej kuchynskej doske. Pri naozaj intenzívnom mixovaní alebo hnetení cesta by mohlo v opačnom prípade dôjsť k postupnému posúvaniu, ktoré by mohlo znamenať spadnutie kuchynského robota z dosky. Vzniká tak nebezpečenstvo zranenia i obrovského neporiadku, ktorý rozhodne nechcete mať na svedomí
 • možnosť umývať jednotlivé časti v kuchynskej umývačke – každý prvok, ktorý je možné umiestniť do umývačky riadu je označený. Nikdy neumiestňujte zariadenie, ktoré nie je označené možnosťou umývania v kuchynskej umývačke riadu. Môže tak dôjsť k jeho nenávratnému poškodeniu
 • poistka zabraňujúca náhodnému spusteniu – zaručuje, že sa kuchynský robot nespustí, ak ste náhodou zle nasadili niektorú z jeho častí. Táto funkcia chráni nielen samotný kuchynský robot, ale i vaše zdravie
 • poistka zabraňujúca prehriatiu kuchynského robota – ak používate kuchynský robot dlho, môže dôjsť k prehriatiu jeho motora a následnému poškodeniu. Táto poistka tomu samozrejme spoľahlivo zabráni

Tipy, ktoré by ste mali pred kúpou kuchynského robota poznať

 • Vyberajte si vždy kuchynský robot s funkciami, ktoré využijete a oceníte
 • Pri výbere sa oplatí zvážiť materiál, z ktorého je robot vyrobený. Kovové telo kuchynského robota sa vyznačuje vyššími nákladmi na kúpu, ale na druhej strane predstavuje odolnejšiu a trvácnejšiu možnosť
 • Sklenená misa pri kuchynskom robote je síce krehkejšou voľbou, ale predstavuje materiál skvelý na čistenie a nezanecháva žiadne nepríjemné chute, ktoré by sa mohli preniesť na ďalšie jedlo (napríklad pach cibule z predchádzajúcej prípravy na sladké dezerty)
 • Vyššia hmotnosť kuchynského robota znamená väčšiu stabilitu. Neváhajte sa však v tomto prípade zamerať i na protišmykové prvky, ktoré zabezpečia, že kuchynský robot ostane naozaj spoľahlivo na svojom mieste
 • Čím viac funkcií robot má, tým viac rýchlostí by mal mať užívateľ k dispozícii. Každá funkcia totiž vyžaduje optimálnu rýchlosť pre dosiahnutie naozaj skvelých výsledkov
 • Skôr, ako sa pustíte do drvenia ľadu alebo strúhania orechov overte si, či to váš kuchynský robot podporuje. V opačnom prípade môže veľmi jednoducho dôjsť k jeho poškodeniu
 • Kuchynské roboty disponujú i možnosťou dokúpiť potrebné doplnky. Pamätajte však, že je potrebné overiť si, či konkrétna firma vyrába doplnky i pre váš model. Vo väčšine prípadov je možné nakupovať príslušenstvo k robotom len od značky, od ktorej pochádza i samotný prístroj
 • Je výhodné, ak je možné čistiť časti robota v umývačke riadu. Vždy si však pozrite, či dané časti obsahujú značku umožňujúcu veci v umývačke čistiť
 • Pre profesionálne používanie je vhodné vždy voliť objem misky nad 20 litrov. V prípade používania v bežnej domácnosti sa rozsah objemu nádoby pohybuje medzi 4 až 7 litrami

Často kladené otázky a odpovede o kuchynských robotoch

Existuje rozdiel medzi profesionálnym modelom a kuchynským robotom určeným do bežnej domácnosti?
Samozrejme, existuje. Profesionálne kuchynské roboty sa väčšinou vyznačujú odolnejším materiálom a väčšími rozmermi. Rovnako i ich miska má väčší objem, čo zaručuje možnosť umiestnenia väčšieho množstva ingrediencií.
Čo znamená označenie planetárny kuchynský robot a aké nevýhody z neho plynú?
Toto označenie sa vzťahuje na bežný kuchynský robot, ktorý sa vyznačuje šľahaním a hnetením cesta. Metla tohto typu kuchynského robota sa otáča okolo svojej osi. Kopíruje okraje misky, čo má zabezpečiť perfektné spracovanie ingrediencií. Pri nešetrnom zaobchádzaní však môže dôjsť k nadmernému prášeniu alebo striekaniu mimo okraj misky. Pri tomto type je potrebné dbať na šetrné zaobchádzanie. Rovnako ako mnoho ďalších robotov, i tento typ môže disponovať množstvom ďalších funkcií.
Je potrebné zvážiť pri výbere kuchynského robotu i príkon?
Samozrejme, je to jeden z najdôležitejších parametrov, ktoré potrebujete poznať. Väčšina robotov sa pohybuje od 280 W až do 1 800 W. Ak však chcete skutočne kvalitného kuchynského spoločníka, odporúčame vám zamerať sa na modely, ktorých príkon začína až na 700 W.
Je možné nakupovať príslušenstvo k domácemu robotu od rôznych výrobcov?
Vo väčšine prípadov to možné nie je a ďalšie príslušenstvo môžete kúpiť len od výrobcu, z ktorého dielne pochádza i váš kuchynský robot. Toto tvrdenie však nie je pravidlom a nevylučujeme, že nemôžete naraziť na výnimky.
Dokáže kuchynský robot zabezpečiť i strúhanie orechov alebo drvenie ľadu?
Samozrejme. I tieto funkcie je možné od kuchynského robota očakávať, ale ak ich priamo vyhľadávate, je fajn zamerať sa na modely, ktoré ich vyslovene ponúkajú. Predsa len orechy dokážu byť skutočne tvrdým protihráčom a váš kuchynský robot nemusí odísť z tohto zápasu ako víťaz.
Na aký materiál sa oplatí v prípade kuchynského robota staviť?
V tomto prípade je dôležité, aké máte zámery s kuchynským robotom. Kov je vždy trvácnejší, ale na druhej strane plast je ľahší, čo oceníte v prípade, že chcete kuchynský robot často prenášať z jedného miesta na druhé.
Oplatí sa zvážiť i materiál, z ktorého je vytvorené misa kuchynského robota?
Rozhodne áno, materiál je v tomto momente veľmi podstatný. Sklo a nerezová oceľ sú trvácnymi a skvelými voľbami, plast zas vyniká nízkou hmotnosťou. Sklo je možné veľmi účinne čistiť a neostávajú v ňom zachytené žiadne nežiadúce pachy.
Je kuchynský robot a food processor rovnaké zariadenie?
Nie, nie je. Food processor je zameraný predovšetkým na jednoduchú a rýchlu prípravu zeleniny a ovocia, kuchynský robot sa vyznačuje i ďalšími užitočnými funkciami.
Prečo je plast takým obľúbeným pri kuchynských robotoch?
Plastové telo umožňuje výber z veľkého množstva farieb kuchynských robotov. Týmto spôsobom je možné vytvoriť zaujímavú farebnú škálu, ktorá perfektne osvieži i tú najmodernejšiu kuchyňu. Okrem toho časť výrobcov dokonca umožňuje vybrať si kuchynský robot a ostatné spotrebiče v rovnakom farebnom odtieni, čo zaujme mnohých fanúšikov štýlovej a zladenej kuchyne.
Dokáže kuchynský robot pomôcť i pri výrobe domácich cestovín?
Áno, existujú kuchynské roboty, ktoré disponujú i funkciou domácej výroby cestovín.
Sú i ďalšie funkcie, ktoré sa oplatí pri výbere zariadenia zvážiť?
Rozhodne. Vývodnou voľbou môžu byť napríklad poistky proti náhodnému spusteniu alebo prehriatiu motora. Tieto poistky pomáhajú ochrániť samotný prístroj i vaše zdravie.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 11 Priemerne: 4.7]