školské tašky pre prvákovMáte doma budúceho prváka? V tom prípade s veľkou pravdepodobnosťou premýšľate, akú školskú tašku mu vybrať. Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych modelov, ktoré sa od seba odlišujú nielen dizajnom, ale aj veľkosťou, funkciami či ergonómiou. Celý proces výberu tak môže byť o niečo komplikovanejší a zdĺhavejší ako ste očakávali.

Kvalitná školská taška musí spĺňať niekoľko základných parametrov. Inak deťom neposkytne dostatok miesta na knihy, bude negatívne ovplyvňovať zdravie ich chrbtice či iných častí tela, a celkovo im nebude dobre slúžiť. Ako sa však uistiť, že výrobok, ktorý ste zvolili, spĺňa všetko potrebné? Čítajte ďalej a nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu tašku pre prváka?

TOP školské tašky pre prvákov

NáhľadNázov produktuParametre
školská taška Bagmaster ALFA 21 B batoh kostičky modrá
Objem: 23 l
Hmotnosť: 920 g
Nosnosť: 7 kg
školská taška Topgal Elly 23014 B/Turguoise 23 l
Objem: 23 l
Hmotnosť: 900 g
Nosnosť: 7 kg
školská taška Stil aktovka Dancing Mouse
Objem: 17 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 7 kg
4.
školská taška Baagl aktovka Shelly Batman Dark City
Objem: 23 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 6 kg
5.
školská taška Baagl aktovka Zippy Sova ružová 18 l
Objem: 18 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 6 kg
6.
školská taška Stil aktovka Cute Pets
Objem: 17 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 7 kg
7.
školská taška Stil batoh Hearts
Objem: 20 l
Hmotnosť: 900 g
Nosnosť: 7 kg
8.
školská taška Baagl aktovka Ergo Chameleon fialová 19 l
Objem: 19 l
Hmotnosť: 1 350 g
Nosnosť: 6 kg
9.
školská taška Stil aktovka Joy Rainbow Bubbles Go Green
Objem: – l
Hmotnosť: 990 g
Nosnosť: 7 kg
10.
školská taška Bagmaster batoh Element 8 A čierna/sivá/ružová
Objem: 22 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 9 kg
11.
školská taška Bagmaster Polo 7 B modrá/zelená/čierna
Objem: 21 l
Hmotnosť: 1 000 g
Nosnosť: 7 kg

↑ TOP školské tašky pre prvákov

1 Ako vybrať tú najlepšiu školskú tašku pre prváka?

Jedna univerzálna a dobrá školská taška, ktorá bude vyhovovať úplne všetkým prvákom, neexistuje. Každé dieťa má iné potreby a nároky. Od nich sa následne odvíja, či mu zaobstaráte aktovku, alebo batoh.

Na samotnom školákovi ďalej závisí, akú veľkosť tašky potrebuje, aká by mala byť jej hmotnosť a aké funkcie má poskytnúť. Počas nákupu taktiež nezabúdajte na ergonómiu batoha, jeho vnútorné členenie a materiál z ktorého je vyrobený.

V neposlednom rade je dôležitý aj dizajn, no ten nechajte na prvákovi. Taška by sa mu mala páčiť, aby ju každý deň s radosťou naplnil učebnicami, perami a ďalším príslušenstvom a vydal sa do školy.

Ak by dieťa túžilo po dizajne s obľúbenými rozprávkovými postavičkami, pokojne mu ho doprajte. Prvá školská taška totižto nie je niečo, čo s ním bude rásť až do strednej školy. Spravidla ju budete musieť po niekoľkých rokoch vymeniť, pretože mu už nebude stačiť.

2 Normy školských tašiek

Každá kvalitná školská taška, ktorá spĺňa základné potreby dieťaťa, musí byť vyrobená v súlade s normou STN 79 6506. Podľa nej môže mať prevedenie pre žiakov prvého stupňa maximálne 1 200 g a pre žiakov druhého stupňa 1 400 g.

Informáciu o norme by mala mať taška uvedenú priamo na štítku, resp. v popise výrobku (ak ju nakupujete cez internetový obchod). V prípade, že by údaj o norme chýbal, taška ju pravdepodobne nespĺňa, kvôli čomu by ste sa jej mali oblúkom vyhnúť.

Netreba sa však ničoho báť. Na trhu je dnes množstvo overených značiek, ktoré predávajú kvalitné výrobky spĺňajúce všetky pravidlá. Môžete si byť tak istí, že svojmu prvákovi nájdete kúsok, ktorý bude bezpečný, praktický a zároveň aj štýlový.

💡 Na hmotnosť tašky si dávajte veľký pozor. Štúdie totižto zistili, že príliš ťažké batohy alebo aktovky majú v ranom veku (7 až 9 rokov) výrazný vplyv na držanie tela.

3 Školské tašky pre prvákov – typy

V súčasnosti je na trhu nespočetné množstvo školských tašiek pre prvákov. Jednotlivé kúsky sa pritom od seba odlišujú viacerými detailmi a parametrami, podľa ktorých ich delíme do troch základných kategórií:

A Aktovka

Školská aktovka je charakteristická tým, že má pevnejšie steny a chrbtovú výstuž. Zvyčajne má hranatý tvar, vďaka ktorému sa do nej zmestia aj väčšie knihy a zošity. V porovnaní s batohom je však kompaktnejšia a prispôsobená aj tým najmenším deťom.

Aktovka je ideálna najmä pre prvákov a druhákov. Starším žiakom by nemusela vyhovovať, pretože neposkytuje dostatok miesta na všetky ich potreby. Nehovoriac o tom, že nie je tak detailne členená ako batoh. Jednotlivé veci sa v nej preto môžu pomerne ľahko stratiť.

Najväčšou výhodou aktovky je to, že je odolná voči nárazom, pádom a iným externým faktorom. Zvládne tak aj horšie zaobchádzanie, ktoré je u menších detí úplne bežné. Následne jej nechýbajú nastaviteľné popruhy, pomocou ktorých ju viete svojej ratolesti dokonale prispôsobiť, a reflexné prvky zaručujúce tú najvyššiu úroveň bezpečnosti.

A1 Výhody aktoviek
 • vysoká odolnosť voči rôznym externým faktorom,
 • štýlový dizajn,
 • rôzne veľkosti,
 • možnosť prispôsobenia pomocou nastaviteľných popruhov,
 • reflexné prvky,
 • hranatý tvar,
 • pevnejšie steny,
 • chrbtová výstuž.
A2 Nevýhody aktoviek
 • niektoré aktovky nemusia byť dostatočne členené,
 • aktovka je určená najmä pre prvákov a druhákov, takže nie je ideálnou voľbou, ak chcete, aby s dieťaťom rástla a slúžila mu dlhé roky.

B Batoh

Školské batohy sú starou dobrou klasikou, ku ktorej inklinuje veľké množstvo rodičov a školákov. Ich tvar je oblejší a nemajú tak pevné steny ako aktovka. Zvyčajne sú väčšie, takže sa do nich zmestí viac kníh, zošitov a ďalšieho školského príslušenstva.

Batohy sa môžu pochváliť detailnejším členením. Ich súčasťou sú rôzne, menšie aj väčšie priehradky, ktoré zabraňujú vzniku chaosu a neporiadku. Dieťa v taške nájde všetko, čo potrebuje v priebehu niekoľkých minút.

Školské batohy sa vo všeobecnosti odporúčajú starším deťom, ktoré si už zvykli na aktovku. To ale neznamená, že ich nemôžete zaobstarať aj prvákom. Stačí sa len uistiť, že nie sú príliš ťažké a že ste im ich správne prispôsobili.

Plusom batohov je hlavne to, že na rozdiel od aktoviek, ktoré sú určené na jeden alebo dva roky, ich môžu školáci používať oveľa dlhšie. Pokojne aj celý prvý stupeň. V takomto prípade sa ale zamerajte na univerzálnejší dizajn, ktorý nebude veľmi detský a školákovi sa bude páčiť aj vtedy, keď bude starší.

B1 Výhody batohov
 • viac miesta na knihy a ďalšie školské potreby,
 • štýlový dizajn,
 • detailné členenie,
 • možnosť prispôsobenia presne podľa potrieb dieťaťa,
 • investícia na dlhé roky,
 • niektoré modely disponujú reflexnými prvkami,
 • rôzne veľkosti.
B2 Nevýhody batohov
 • nie sú tak odolné ako aktovky,
 • deti si na ne môžu zvykať dlhšie.

C Batoh na kolieskach

Špeciálny typ tašky, ktorý u nás zatiaľ nie je tak populárny ako v zahraničí (napr. v Španielsku). Ide o bežný typ batoha doplnený o kolieska a výsuvné madlo, pomocou ktorého sa dá ťahať za sebou ako cestovný kufor. Dieťa ho preto nemusí neustále nosiť na chrbte.

Batoh na kolieskach je praktický a znižuje riziko toho, že by sa školákovi z dôvodu ťažkých kníh deformovala chrbtica. Treba však dbať na to, že malému prvákovi môže robiť problém ťahať ho za sebou. Investíciu doň si dobre premyslite a zvážte, či by nebolo vhodné kúpiť ho neskôr, keď bude dieťa staršie.

Veľkosť batoha na kolieskach je rôzna. Stretnete sa ako s menšími a kompaktnejšími, tak aj rozmernejšími kúskami. To isté platí o dizajne. Siahnuť môžete po minimalistických prevedeniach v jednej farbe, alebo po výrazných modeloch s rozprávkovými hrdinami.

C1 Výhody batohov na kolieskach
 • viaceré možnosti použitia,
 • rôzne dizajny,
 • desiatky veľkostí,
 • množstvo vreciek a priehradiek,
 • reflexné prvky (nemusia ich mať všetky).
C2 Nevýhody batohov na kolieskach
 • prvák môže mať problém s ťahaním batoha za sebou.

školské tašky pre prvákov

4 Výška prváka

Výška prváka je jeden z parametrov, ktoré majú veľký dopad na to, akú veľkú tašku mu vyberiete. Podľa odborníkov by ste sa mali držať týchto odporúčaní:

 • Drobní prváci s výškou pod 116 cm – vyberajte im predovšetkým aktovky, ktoré nie sú príliš masívne, no pritom poskytnú dostatok úložného priestoru. V rámci výšky je ideálne poobzerať sa po modeloch v rozmedzí od 34 do 36 cm.
 • Priemerne vysokí prváci s výškou od 116 do 125 cm – aj v tomto prípade stále platí, že je lepšie siahnuť po aktovke ako veľkom batohu, ktorý by mohol dieťaťu robiť problém. Výška tašky by mala predstavovať od 36 do maximálne 38 cm.
 • Prváci s priemernou stavbou tela a výškou 125 až 130 cm – vhodná je aktovka aj vak. Tým, že je dieťa vyššie, môže byť taška väčšia, no jej výška by nemala presahovať 40 cm.
 • Prváci so športovou postavou a výškou nad 130 cm – pre vyššie deti sú ideálne tašky s výškou okolo 41 cm.

5 Hmotnosť tašky

Hmotnosť prázdnej tašky upravuje spomínaná norma STN 79 6506. Podľa nej nesmie batoh alebo aktovka pre žiakov prvého stupňa presahovať 1 200 g a pre žiakov druhého stupňa 1 400 g. Ako však všetci dobre vieme, deti nechodia do školy s prázdnymi taškami. Každý deň v nich nosia knihy, zošity, perá, ceruzky a ďalšie potreby. Aká je teda maximálna prípustná hmotnosť v prípade naplnenia?

Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča držať sa nasledovných údajov:

Ročník ZŠ Maximálna hmotnosť tašky
1. a 2. ročník 2,5 kg
3. a 4. ročník 3,5 kg
5. a 6. ročník 4,5 kg
7. až 9. ročník 5 kg

V praxi sa môžete okrem tejto tabuľky držať aj odporúčaní odborníkov, ktorí tvrdia, že plná taška by nemala predstavovať viac ako 10 % telesnej hmotnosti dieťaťa.

Zároveň nezabúdajte na to, že každá taška má nejakú nosnosť. Tú by mali deti pri jej plnení rešpektovať, aby sa po krátkom čase nezničila a nemuseli ste im kupovať novú. Väčšina školských aktoviek má nosnosť do 7 kg, pričom študentské batohy, ktoré sú určené pre starších študentov, zvládnu aj 10 kg.

💡 Štúdie varujú, že nosenie tašky presahujúcej 10 % telesnej hmotnosti vedie k výraznej svalovej námahe a môže spôsobiť, že dieťa nebude mať správny postoj.

6 Ergonómia školskej tašky

Ergonómia je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste mali dávať pozor. Prváci sú vo veku, kedy veľmi rýchlo rastú a vyvíjajú sa. Nesprávne zvolená taška môže viesť k rôznym zbytočným problémom, ako je napríklad vznik deformácií (predovšetkým na chrbtici). Tých sa budú neskôr vaše ratolesti len ťažko zbavovať.

Aby sa mohla školská taška považovať za ergonomickú, musí spĺňať niekoľko základných požiadaviek:

 • Musí byť anatomicky tvarovaná – zadná časť aktoviek alebo batohov by mala byť tvarovaná tak, aby podporovala správne zakrivenie chrbtice. To znamená, že by k nej mala správne priliehať. Okrem toho platí, že nesmie byť príliš tvrdá. Deti by tlačila, čo by viedlo k diskomfortu, a nedokázala by sa im správne prispôsobiť. Na druhej strane, nesmie byť ani veľmi mäkká, pretože školáka by mohli do chrbta tlačiť tvrdé predmety, ktoré sa budú nachádzať vo vnútri tašky.
 • Mala by sa dať prispôsobiť – kvalitná školská taška by sa mala dať pomocou popruhov upraviť tak, aby nebola príliš nízko ani vysoko. Popruhy by mali byť taktiež široké približne 4 cm. Takáto šírka zaistí, že sa nebudú zarezávať do ramien a nebudú ani tlačiť na podpazušie a ruky z vnútornej strany.
 • Nesmie byť príliš vysoká – o výške batoha a aktovky sme si už niečo povedali. Vyberať by ste ju mali podľa výšky prváka.
 • Nesmie byť veľmi hlboká – hlboké školské tašky budú po naplnení ťahať školáka smerom dozadu, kvôli čomu sa bude nezdravo predkláňať alebo hrbiť. Stavte preto skôr na prevedenia, ktoré sú plytšie a kompaktnejšie.
 • Nesmie byť príliš ťažká – pri výbere sa držte noriem a uistite sa, že taška pre prváka nemá viac ako 1 200 g.

7 Vnútorné členenie školskej tašky

Platí, že čím má školská taška viac rôznych priehradiek a vačkov, tým lepšie. Dieťa v nej udrží poriadok oveľa ľahšie a jednotlivé knihy, perá alebo ceruzky nájde v priebehu niekoľkých sekúnd.

Tie najjednoduchšie aktovky sú zvyčajne členené minimálne. Ich súčasťou je jedna alebo dve hlavné priehradky, ktoré sú doplnené žiadnym alebo jedným bočným vačkom.

Modernejšie a kvalitnejšie aktovky disponujú viacerými bočnými vačkami nachádzajúcimi sa na vonkajších stranách. Ďalej im nechýba ani sieťka na fľašu a menšie vačky vo vnútri.

Batohy sú vo všeobecnosti členené viac. Je to najmä kvôli tomu, že okrem prvákov sú určené aj pre starších žiakov. Spolu s miestom na knihy a zošity poskytujú aj špeciálne priehradky napríklad na telefón, kalkulačku alebo peňaženku. Niektoré môžu mať aj postranné časti a vrecká, do ktorých sa dá vložiť fľaša či dáždnik.

školské tašky

8 Materiál školskej tašky

Na výrobu školských tašiek pre prvákov sa dnes využíva predovšetkým polyester alebo jeho kombinácia s inými materiálmi. Ideálne je však, keď zvolíte prevedenie s impregnáciou, ktoré odolá aj vode. Ak by teda dieťa zastihol dážď, nemusí sa báť, že sa mu zničia knihy a zošity, ktoré so sebou nesie.

Uistite sa, že materiál je pevný a nebude mu vadiť ani horšie zaobchádzanie alebo vyššie zaťaženie, ktorému bude pravidelne vystavovaný.

Pozornosť by ste mali venovať aj celkovému prevedeniu tašky. Skontrolujte, či sa v niektorých častiach nenachádzajú tvrdé alebo ostré hrany, ktoré by mohli dieťa ohroziť. A v neposlednom rade dbajte na kvalitu prešívania a sledujte, či je na najviac namáhaných miestach zosilnené.

9 Bezpečnostné prvky školskej tašky

Školská taška by mala mať bezpečnostné prvky vo forme reflexných pásikov. Vďaka nim si prváka všimnú vodiči áut a ďalší účastníci cestnej premávky aj počas zhoršenej viditeľnosti.

Reflexné prvky by mali byť dostatočne veľké a našité vpredu, po bokoch aj na popruhoch.

Medzi bezpečnostné prvky patrí aj malé zabudované LED svetlo. To môže mať viaceré farby (najčastejšie sa objavuje červená) a zaručuje ešte lepšiu viditeľnosť dieťaťa napríklad v šere alebo vo večerných hodinách.

10 Funkcie školskej tašky

Školská taška pre prvákov môže mať viaceré funkcie, ako napríklad:

 • Vystužené dno – ide o veľmi praktickú funkciu, ktorá sa stará o to, aby mala taška vyššiu nosnosť a bola stabilnejšia po tom, ako ju dieťa položí na zem. Drahšie a kvalitnejšie výrobky majú dno doplnené o pogumovanie alebo nožičky, ktoré zabraňujú jeho zašpineniu.
 • Odvetranie chrbta – niektoré aktovky a vaky majú zadnú časť vyrobenú z perforovaných materiálov, ktoré podporujú prúdenie vzduchu a zaisťujú odvetranie chrbta. Dieťa sa tak počas horúcich letných dní potí menej a cíti sa komfortnejšie. Iným riešením je špeciálna kovová výstuž, ktorá batoh udržuje ďalej od chrbta. Tá je však vhodná skôr pre starších žiakov.
 • Pláštenka – k vybraným školským taškám dostane dieťa pláštenku proti dažďu, ktorú na ne môže ľahko natiahnuť a zabrániť tak premočeniu a znehodnoteniu vecí nachádzajúcich sa vo vnútri. Ak by pláštenka nebola súčasťou tašky, môžete ju dokúpiť samostatne.
 • Doplnkové pútka – na tašku sa pomocou nich dajú pripevniť rôzne predmety, ako napríklad kľúče, menovky a podobne.
 • Menovka – dieťa si vďaka nej nikdy nepomýli svoj batoh s batohom niekoho iného. Okrem toho menovka poslúži aj vtedy, keď školák svoju tašku náhodou niekde zabudne.

11 Dizajn školskej tašky

Dizajn školskej tašky je ideálne nechať na samotného prváka. Ten ju totižto bude nosiť do školy každý deň. Ak nakupujete aktovku, ktorá je určená len na jeden, maximálne dva roky, nebojte sa siahnuť aj po modeloch s rozprávkovými bytosťami.

Trochu iné pravidlá platia, keď deťom kupujete školský batoh, ktorý im má slúžiť dlhšie obdobie. V takomto prípade sa zamerajte na niečo neutrálnejšie, čo sa vašim ratolestiam bude páčiť aj keď mierne vyrastú. Vhodné sú univerzálne jednofarebné prevedenia alebo dizajn doplnený o geometrické tvary.

školská taška

Tipy, ktoré vám uľahčia výber školskej tašky pre prváka

 • Každá školská taška pre prváka musí spĺňať normu STN 79 6506, podľa ktorej výrobok pre žiakov prvého stupňa nemôže byť ťažší ako 1 200 g.
 • Školské tašky sa delia do troch základných skupín, a to na aktovky, batohy a batohy na kolieskach. Každá alternatíva má svoje plusy a mínusy, ktoré by ste mali pred nákupom poznať.
 • Na výber školskej tašky má výrazný vplyv výška prváka. Platí, že pre drobných žiakov pod 116 cm je vhodná malá aktovka, pričom vysokým prvákom nad 130 cm môžete kúpiť aj väčšie batohy.
 • Hmotnosť naplnenej tašky by nemala presiahnuť 10 % telesnej hmotnosti dieťaťa.
 • Medzi kľúčové parametre kvalitnej školskej tašky sa radí ergonómia, ktorá zabraňuje deformácii chrbta.
 • Pri výbere nesmiete zabúdať ani na vnútorné členenie, ktoré výrazne ovplyvní to, ako sa bude deťom taška používať.
 • Kľúčovou súčasťou školských tašiek sú bezpečnostné prvky vo forme reflexných pásikov a LED svetla.
 • Školská taška môže mať viacero funkcií. Platí, že čím ich je viac, tým lepšie.

Najčastejšie otázky pri výbere školskej tašky pre prváka

Na čo si dávať pozor pri výbere školskej tašky pre prváka?
Pri výbere školskej tašky pre prváka dávajte pozor najmä na jej hmotnosť, ktorá by podľa noriem nemala presahovať 1 200 g. Následne sa uistite, že nie je príliš veľká a nechýbajú jej ergonomické prvky. Vďaka tomu sa vašej ratolesti bude dobre nosiť. Medzi ďalšie kľúčové faktory, na ktoré by ste počas kúpy školskej tašky nemali zabúdať, patria aj materiál, vnútorné členenie, bezpečnostné prvky a dizajn.
Ktoré značky školských tašiek sú najpopulárnejšie?
Medzi najpopulárnejšie značky školských tašiek pre prvákov sa radia Topgal, Stil, Bagmaster a Reybag, ktoré potešia vysokou kvalitou a primeranými cenami.
Ako čistiť školskú tašku pre prvákov?
Spôsob čistenia školských tašiek pre prvákov sa odlišuje v závislosti od daného produktu a výrobcu. Niektoré kúsky môžete vložiť do práčky, iné budete musieť čistiť ručne. Dôkladne si preto prečítajte štítok alebo pokyny, ktoré sa nachádzajú v balení.
Koľko stoja školské tašky pre prvákov?
Cena školských tašiek pre prvákov je rôzna. Najlacnejšie prevedenia začínajú na približne 40 eurách. Tieto kúsky nemusia byť hneď nekvalitné. Môže ísť o výrobky, ktorým cena po určitom čase klesla napríklad kvôli tomu, že ich dizajn už nie je tak moderný ako býval. Keď však takúto tašku nájdete, vždy zbystrite pozornosť a skontrolujte, či spĺňa potrebné normy. Najdrahšie modely tašiek sú v cene od 100 eur. Charakteristické sú vysokou kvalitou, mnohými doplnkovými funkciami a moderným výzorom.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]