smoothie mixérSmoothie mixéry sa radia k tým najvyužívanejším v domácnostiach. Dôvodom je hlavne fakt, že sú univerzálne, viete si v nich urobiť oveľa viac, ako len smoothie, a majú kompaktné rozmery. Zmestia sa aj do menších kuchýň, kde ich pohodlne uskladníte v skrinke alebo väčšej zásuvke. Tento typ mixérov milujú nielen športovci, ktorí potrebujú kvalitný zdroj živín, ale takisto tí, ktorí sa snažia stravovať zdravo, prípadne chcú schudnúť zopár kíl. Zíde sa vám takisto pri pečení a varení, kde bude výborným pomocníkom pri tvorbe tekutých ciest alebo hustejších omáčok.

Mixéry na smoothie sú charakteristické tým, že majú ostré čepele, vďaka ktorým vedia posekať nielen väčšie kusy ovocia, ale takisto aj tvrdšiu zeleninu, či dokonca orechy a menšie semienka. V porovnaní s inými mixérmi sú spravidla chudobnejšie na funkcie, no to neznamená, že za nimi zaostávajú. Majú množstvo silných stránok, ktoré ich dostávajú do popredia a uisťujú vás, že ich rozhodne využijete. Na trhu sa stretnete s rôznymi modelmi. Niektoré sú výhodnejšie viac, iné menej. Ak si chcete byť svojím výberom istí, máme pre vás niekoľko praktických rád.

↓ Ako vybrať najlepšie smoothie mixéry

TOP smoothie mixéry

Nad 100 €

mixéry Tefal Infinymix+ BL91HD31

ODPORÚČAME
Do 100 €

mixéry SBU 7878BK SENCOR

ODPORÚČAME
Tyčové mixéry

mixéry G21 VitalStick Pro

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších stolných smoothie mixérov nad 100 €

NáhľadNázov produktuParametre
smoothie mixér Tefal Infinymix+ BL91HD31
Príkon: 1 600 W
Objem nádoby: 1,7 l
Počet rýchlostí: 10
smoothie mixér Concept SM 3050
Príkon: 1 500 W
Objem nádoby: 2 l
Počet rýchlostí: 8
smoothie mixér Tefal Ultrablend Cook BL962B38
Príkon: 1 300 W
Objem nádoby: 1,75 l
Počet rýchlostí: 10
4.
smoothie mixér Bosch MMB6382M
Príkon: 1 200 W
Objem nádoby: 1,5 l
Počet rýchlostí: 3
5.
smoothie mixér Sencor SBU 7730 BK
Príkon: 1 800 W
Objem nádoby: 2 l
Počet rýchlostí: 8

TOP 5 najlepších lacných stolných smoothie mixérov do 100 €

NáhľadNázov produktuParametre
smoothie mixér SBU 7878BK SENCOR
Príkon: 1 500 W
Objem nádoby: 1,5 l
Počet rýchlostí: 7
smoothie mixér Tefal BL 811 D38
Príkon: 1 200 W
Objem nádoby: 2 l
Počet rýchlostí: 10
smoothie mixér Sencor SNB 6600BK
Príkon: 1 200 W
Objem nádoby: 1 l
Počet rýchlostí: 3
4.
smoothie mixér Sencor SNB 4303BK
Príkon: 1 000 W
Objem nádoby: 1 l
Počet rýchlostí: 1
5.
smoothie mixér SENCOR SBL 2214RD
Príkon: 500 W
Objem nádoby: 0,6 l
Počet rýchlostí: 1

TOP 5 najlepších tyčových mixérov

NáhľadNázov produktuParametre
smoothie mixér G21 VitalStick Pro
Príkon: 1 000 W
Hmotnosť: 2,4 kg
Počet rýchlostí: 14
smoothie mixér Bosch MSM67170
Príkon: 750 W
Hmotnosť: 1,5 kg
Počet rýchlostí: 12
smoothie mixér Bosch MSM67160
Príkon: 750 W
Hmotnosť: 1,7 kg
Počet rýchlostí: 12
4.
smoothie mixér Bosch MSM 66150
Príkon: 600 W
Hmotnosť: 1,348 kg
Počet rýchlostí: 12
5.
smoothie mixér Braun MQ 7087
Príkon: 1 000 W
Hmotnosť: 1 kg
Počet rýchlostí: 2

↑ TOP smoothie mixéry

1 Ako si vybrať ten najlepší smoothie mixér?

Výber smoothie mixéra by ste mali porobiť niekoľkým základným parametrom. Podľa nich zistíte, či je model pre vás skutočne vhodný, alebo by ste mali hľadať ďalej. Väčšina smoothie mixérov vám poskytne dostatočne vysoký výkon na výrobu chutných a zdravých, ovocných alebo zeleninových nápojov, ktoré podporia vaše zdravie a imunitu. Niektoré, drahšie typy si poriadia aj s tvrdými časťami a môžete v nich spraviť dokonca aj orechové maslo.

Dôvodov, prečo si kúpiť smoothie mixér je veľké množstvo. Dokáže pomôcť pri varení a pečení. Jednoducho sa ovláda, je skladný a nemá náročnú údržbu. K jeho najväčším výhodám sa radia:

 • jednoduché ovládanie
 • kompaktné rozmery
 • jednoduchý na prenášanie
 • rýchla príprava obľúbených zdravých nápojov
 • možnosť využiť ich aj na prípravu ciest, polievok, omáčok a krémov
 • dobrá cena

A množstvo ďalšieho.

Počas nákupu smoothie mixéra sa orientujte na samotný typ, jeho príkon, počet otáčok, počet rýchlostí, materiál a spôsob čistenia. Výber ovplyvnia aj samotné prednastavené programy, hlučnosť alebo hmotnosť. Chcete si vybrať ten najlepší prístroj, ktorý vám vydrží dlhé roky? V tom prípade čítajte ďalej a zistite, ako na to.

2 Typy smoothie mixérov

Smoothie mixérov je na trhu rovno niekoľko. Spravidla sa stretnete s:

 • klasickými a najlacnejšími smoothie mixérmi
 • automatickými smoothie mixérmi
 • nutričnými mixérmi
 • stolnými smoothie mixérmi
 • tyčovými mixérmi

O každom si povieme niečo viac.

A Klasické smoothie mixéry

Ide o smoothie mixér s kompaktnými rozmermi a veľmi dobrou cenou. Má zopár funkcií a veľmi jednoduché ovládanie. Spravidla sa dá využiť len na mixovanie ovocia a zeleniny. Niekedy si poradí aj s menšími kúskami orechov a ľadom. Výhodou je, že v nádobe, v ktorej si potraviny mixujete, môžete nápoj tiež prenášať.

Mínusom týchto mixérov je to, že sa nedajú použiť na nič iné. To znamená, že ak si tak často smoothies nerobíte, doma vám budú zbytočné. Hustejšie polievky alebo krémy by im mohli robiť problém.

Najväčšie výhody klasických smoothie mixérov:

 • malé rozmery
 • jednoduché používanie
 • množstvo farebných prevedení
 • nádoba sa dá používať aj ako fľaša
 • rýchla príprava nápojov

smoothie mixer

B Automatické smoothie mixéry

Automatické smoothie mixéry sú drahšie, no na druhej strane, poskytujú oveľa viac funkcií. Dajú sa využiť ako na prípravu ovocných a zeleninových nápojov, tak aj na rôzne kaše, polievky, cestá a krémy. Disponujú vyšším výkonom a ich čepele si poradia aj s tvrdými orechmi alebo semienkami. Nádoba na mixovanie sa niekedy dá použiť ako fľaša.

Automatické smoothie mixéry majú kompaktné rozmery a nemusíte do nich investovať stovky eur. K ich silným stránkam sa radia hlavne prednastavené programy. Tie majú optimalizovanú dĺžku a intenzitu mixovania. Vedia vám tak pripraviť dokonalé smoothies.

Najväčšie výhody automatických smoothie mixérov:

 • jednoduché používanie
 • väčšina nádob sa dá používať aj ako prenosná fľaša
 • kompaktné rozmery
 • väčšina má vyšší výkon a poradí si aj s hustejšími pokrmami

C Nutričné mixéry

Medzi drahšie mixéry na trhu, ktoré sú určené na smoothies, sa radia nutričné. Tie sú charakteristické vysokým, takmer profesionálnym výkonom, ktorý zaručuje extrahovanie aj ťažko dostupných živín ukrytých v semienkach, obilninách alebo šupkách. Máte tak istotu, že nápoj bude obsahovať úplne všetko, čo potrebujete. Cena je, samozrejme, vyššia oproti automatickým a klasickým smooothie mixérom, no ak si zdravé nápoje, kaše alebo cestá robíte pravidelne, určite sa nad prístrojom oplatí aspoň porozmýšľať.

Nutričný mixér zvládne nielen prípravu smoothies, ale takisto kokteilov, káš, nátierok, omáčok, zeleninových pyré a krémov. Inak povedané takmer všetkého, čo má tekutú aj hustejšiu konzistenciu. Problém mu nerobia ani tvrdšie častice, ako napríklad orechy alebo semienka.

Najväčšie výhody nutričných mixérov:

 • vysoký výkon
 • jednoduché používanie
 • kompaktné rozmery
 • ideálne na prípravu kokteilov, smoothie a polievok, ktoré majú vysoký obsah živín

D Stolné mixéry

Stolné mixéry sú zlatou strednou cestou pre každého, kto hľadá výkonného, no pritom univerzálneho robota vhodného nielen na prípravu smoothies, ale takisto na výrobu káš, ciest a krémov. Je zo všetkých najväčší. Na rozdiel od nutričných alebo smoothies mixérov má vo vrchnej časti džbán, ktorý vám umožňuje urobiť oveľa viac ako len jednu porciu nápoja.

Stolné mixéry si poradia aj s orechmi, ľadom a semienkami. Majú vyšší výkon, no väčšie rozmery. V malých kuchyniach môžu spraviť problémy, pretože sa ťažšie skladujú.

Najväčšie výhody stolných mixérov:

 • vysoký výkon
 • veľká nádoba na nápoje a pokrmy
 • vhodný aj na drvenie ľadu a orechov
 • univerzálny prístroj

E Tyčové mixéry

Samostatnú kategóriu smoothie mixérov tvoria tyčové modely, ktoré majú v domácnostiach široké zastúpenie. Ich výhodou sú zaujímavé funkcie, vysoký výkon a možnosť použiť ich takmer na všetko. Nie sú limitované na jednu nádobu. Môžete s nimi mixovať aj v hrnci alebo v miske. Spravidla sa dajú poskladať, no môžu byť aj z jedného kusa. Ich cena nie je zvyčajne príliš vysoká. Sú skladné, dajú sa ľahko prenášať a problém nerobí ani ich čistenie. Niektoré časti sa dajú zvyčajne umývať v umývačke.

Nehľadiac na to, či chcete univerzálny mixér na smoothie, alebo skôr hľadáte len prístroj, ktorý vám pomôže aj pri pečení a varení, tyčové mixéry by vám doma určite nemali chýbať. Patria k základnému vybaveniu.

Najväčšie výhody tyčových mixérov:

 • ľahké používanie
 • jednoduché čistenie
 • možnosť použiť ich pri varení aj pečení
 • univerzálny kúsok vhodný do každej jednej domácnosti

3 Príkon smoothie mixéra

Príkon je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré je pri mixéroch nutné dávať pozor. Ak chcete, aby vám prístroj pripravil to najchutnejšie a živinami nabité smoothie, musí byť tento parameter dostatočne vysoký. Vo všeobecnosti platí, že čím je príkon vyšší, tým je smoothie maker výkonnejší. Plus, spotrebuje aj viac energie.

Pre lepšiu predstavu, príkon sa pri smoothie mixéroch pohybuje od 100 W do 1 700 W, pričom tie najnižšie hodnoty majú lacnejšie modely vhodné na bežné, sporadické použitie. Najvyššie hodnoty dosahujú profesionálne mixéry, ktoré by vám boli doma úplne zbytočné. A to aj v prípade, že si nápoj robíte niekoľkokrát do dňa.

Aký príkon teda zvoliť? Ideálne rozmedzie je 350 – 500 W. Takýto prístroj sa zbytočne nezahrieva, je dostatočne výkonný a poradí si aj s menšími tvrdými časticami. Ak by ste chceli niečo, čo vám poseká aj ľad, orientujte sa na modely s výkonom 500 W a viac.

4 Počet otáčok

Počet otáčok v praxi znamená, koľkokrát sa za minútu otočia čepele v mixéri. Aj v tomto prípade platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie výsledky. Nezabúdajte však, že príliš vysoké množstvo otáčok vám bude pri bežnom používaní zbytočné.

Ideálny počet otáčok je približne 20 000 za minútu. Smoothie máte v takomto prípade hotové do niekoľkých minút. Vhodné je aj množstvo 15 000 otáčok za minútu. Pod 10 000 však rozhodne nechoďte.

5 Počet rýchlostí

Klasické a tie najlacnejšie smoothie mixéry majú len jednu rýchlosť. Ak chcete robiť len zeleninové a ovocné nápoje, nemalo by vám to vadiť. Na druhej strane, keď chcete, aby mixér robil aj nejaké iné pokrmy, napríklad kaše alebo polievky, s veľkou pravdepodobnosťou budete potrebovať aspoň dve či tri rýchlosti.

Dve a viac rýchlostí sa vám zíde aj vtedy, keď viete, že sa ráno ponáhľate, a chcete nápoj hotový v priebehu niekoľkých sekúnd.

6 Maximálna doba nepretržitej prevádzky

Tento detail by vás nemal trápiť v prípade, že chcete robiť klasické smoothie z ovocia a zeleniny. Sledovať by ste ho mali v prípade, keď túžite mixovať aj orechy alebo ľad. Dôvod je ten, že ich mixovanie trvá dlhšie. Mixér bude preto musieť pracovať viac ako len zopár sekúnd alebo jednu či dve minúty.

Výrobca by mal na krabici alebo v špecifikácii produktu vždy uvádzať maximálnu dobu nepretržitej prevádzky. Tej sa držte a snažte sa ju nepresiahnuť. V inom prípade by sa mohol prístroj zničiť.

smoothie mixér

7 Materiál smoothie mixéra

Platí, že lacnejšie mixéry majú skôr plastové detaily a lacnejšie konštrukcie. Na druhej strane, drahšie a pevnejšie využívajú materiály ako kov. Ten je síce odolnejší, no počítajte s vyššou hmotnosťou, čo sťažuje prenášanie z miesta na miesto.

Materiál mixéra sa odvíja nielen podľa ceny, ale aj podľa toho, v akej časti sa využíva. Základňa je zvyčajne konštruovaná z niečoho iného ako nádoby.

 • materiál základne – základňa býva zvyčajne vyrobená z plastu alebo nerezovej ocele. Plast je charakteristický kratšou životnosťou a menšou stabilitou. Ak sa však oň dobre staráte, mal by vydržať. Nehrdzavejúca oceľ je odolná a vydrží roky aj v prípade horšieho zaobchádzania. Myslite ale na to, že je síce stabilnejšia, no aj ťažšia.
 • materiál nádoby – nádoby smoothie mixéra sa vyrábajú z plastu, skla alebo nerezu. Plast musí byť nezávadný, inak je skvelý na prenášanie. Nehovoriac o tom, že vydrží dlhé roky. Pri väčšine moderných mixérov sa však stretnete s materiálom, ktorý sa volá Tritan. Ide o ľahký a nezávadný plast, ktorý je možné vystaviť aj vysokej teplote. Sklu sa vyhýbajte. Je ťažké a ľahko sa rozbije. Nerez je síce dobrý, no ťažko sa udržuje čistý.
 • materiál sekacích nožov – čepele sú zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s poťahom z titánu, ktorý minimalizuje stratu enzýmov a vitamínov. Plastovým čepeliam sa vyhýbajte veľkým oblúkom.

8 Objem nádob

Smoothie mixér môže disponovať rovno niekoľkými nádobami, ktoré sa v niektorých prípadoch dajú využívať aj ako fľašky na pitie a prenášanie nápoja. Hlavná je najväčšia. Jej objem začína na 600 ml a môže dosiahnuť až 800 ml. Stolné mixéry majú zas veľký džbán, ktorý môže mať aj jeden liter.

Ďalšie nádoby sú zvyčajne menšie a ideálne na prenášanie z miesta na miesto. Ich počet je rôzny. Niekedy dostanete len jednu, inokedy aj tri.

9 Bezpečnostné prvky

Takmer každý mixér má v súčasnosti bezpečnostné poistky, ktoré zaistia, že kým nie je nádoba správne nasadená, proces mixovania sa nezapne. Nechýbajú ani protišmykové nožičky, prípadne poistka proti prehriatiu. Toto vybavenie sa už odvíja od samotných produktov.

10 Hmotnosť a hlučnosť smoothie mixéra

Smoothie mixéry sú hlučné spotrebiče. S tým by ste mali dopredu počítať. Dobrou správou však je, že nepracujú počas celého dňa, ale len zopár minút. Hlučnosť preto nemusíte nijakým spôsobom riešiť. Ak by ste však chceli vedieť, aké hodnoty dosahujú, je to zvyčajne od 70 do 90 dB.

Hmotnosť sa odvíja od použitých materiálov. Platí však, že čím je mixér ťažší, tým je stabilnejší. Ak chcete robiť len zeleninové a ovocné nápoje, pokojne siahnite po ľahkých plastových modeloch. Keď však plánujete drviť ľad a orechy, vyberte si kovové prevedenie.

11 Funkcie a príslušenstvo smoothie mixéra

Smoothie mixéry môžu disponovať niekoľkými zaujímavými funkciami a príslušenstvom:

 • pulzná funkcia – funkcia umožňujúca krátkodobé zapnutie smoothie mixéra na plný výkon. Zaistí efektívne premixovanie väčších a tvrdších kúskov.
 • prednastavené programy – niektoré mixéry majú zaujímavé prednastavené programy, ktoré sa o celý nápoj samé postarajú. Výsledkom je perfektné smoothie za každých okolností.
 • drvenie ľadu – praktická funkcia pre každého, kto miluje chladné a osviežujúce nápoje. Mixér sa postará aj o väčšie kusy ľadu, orechy alebo semienka.
 • príprava polievok, omáčok a detskej výživy – mnohé mixéry umožňujú prípravu chutných omáčok, polievok aj detskej výživy plnej vitamínov a minerálnych látok.
 • príslušenstvo – výrobcovia môžu k mixéru pridať rôzne príslušenstvo, ako napríklad smoothie fľaša, termoobal na udržanie teploty nápoja alebo mlynček.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber smoothie mixéra

 • Pred nákupom zistite, či je pre vás postačujúci klasický smoothie mixér, alebo by ste mali investovať do nutričného či stolového typu.
 • Počas nakupovania sa zamerajte na príkon mixéra, ktorý by nemal byť v hodnote pod 200 W.
 • Kľúčový je aj počet otáčok, čo znamená, koľkokrát za minútu sa čepele v mixéri otočia. Najlepší počet je 20 000.
 • V rámci počtu rýchlostí sa spravidla stretnete s jednou. Modernejšie a drahšie prístroje však majú aj dve či dokonca desať.
 • Maximálna doba nepretržitej prevádzky znamená, koľko minút vkuse môže mixér pracovať. Model, ktorý dokáže pracovať menej ako 2 minúty, by ste si nemali vybrať.
 • Materiál smoothie mixéra je rôzny, no zvyčajne sa používa plast, nehrdzavejúca a oceľ a sklo.
 • K ďalším kľúčovým prvkom sa radí objem a počet nádob, a bezpečnostné prvky.
 • Pri nákupe sa ešte zamerajte na funkcie a príslušenstvo. Čím viac toho mixér má, tým lepšie. Väčší počet funkcií sa však spája s vyššou cenou.
 • Kúpu vie ovplyvniť aj samotné čistenie a údržba mixéra. Ak je náročná a komplikovaná, mali by ste sa poobzerať po inom modeli. Najlepším mixérom je taký, ktorý umožňuje niektoré časti umývať aj v umývačke.
 • Hlučnosť spravidla nie je príliš dôležitá, pretože mixér pracuje len zopár minút. Ak by ste však chceli tichší výrobok, mali by ste si zaobstarať taký, ktorý nemá viac ako 65 dB.

Najčastejšie otázky pri výbere smoothie mixéra

Ako smoothie mixér umývať?
Umývanie a čistenie smoothie mixéra nie je vôbec náročné. Niektoré časti sa dajú dať do umývačky, ktorá sa o ne postará. Iné umývajte ručne, prípadne len mokrou handričkou.
Ako sa o smoothie mixér starať?
Okrem umývania a čistenia jednotlivých častíc nezabúdajte ešte na správnu starostlivosť. Základom je mixér nepreťažovať. Do nádoby dávajte len toľko ovocia a zeleniny, koľko sa doň zmestí. Nesnažte sa to zbytočne preháňať. Takisto nepoužívajte suroviny, ktoré sa v mixéri nemajú používať. Ich zoznam by ste mali nájsť v príručke alebo návode na používanie. Dobrým riešením je takisto väčšie kúsky ovocia a zeleniny rozkrájať. A to hlavne v prípade, že máte lacnejší a menej výkonný model mixéra.
Je nutričný mixér skutočne lepší?
Nutričný mixér má množstvo skvelých výhod. Okrem vysokého výkonu sa stará aj o  extrakciu dôležitých látok zo šupiek, semienok a jadierok. Zaisťuje vám tak ten najlepší nápoj plný živín. Treba si ale uvedomiť, že nie každý ho využije naplno. Určený je skôr pre športovcov a ľudí, ktorí si zakladajú na zdravom stravovaní a cvičení. Ak si robíte smoothies len raz za čas, ušetrite a zaobstarajte si skôr lacnejší spotrebič.
Čo sa nesmie mixovať v smoothie mixéri?
Vo všeobecnosti neexistuje zoznam potravín, ktoré by ste nemohli dať do mixéra. To, čo by ste v ňom nemali mixovať, sa odvíja od jeho výkonu. Platí, že lacnejšie a menej výkonné modely si neporadia s orechmi a tvrdými časťami. Tie by mohli čepele a celkovo motor mixéra zničiť.
Dá sa v smoothie mixéri urobiť aj niečo iné ako smoothie?
To, či sa v smoothie mixéri dá urobiť niečo iné, ako len smoothie, závisí od modelu, ktorý ste si vybrali. Platí, že lacné smoothie mixéry sú vhodné len na smoothie. Drahšie stolné mixéry využijete aj na prípravu káš, ciest aj krémov.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]