odšťavovače ovociaDomáce odšťavovače si za posledné roky získali množstvo pozornosti. Dôvodom je hlavne komfort, ktorý poskytujú. Namiesto toho, aby ste si jednotlivé šťavy kupovali, si ich môžete veľmi jednoducho urobiť v pohodlí domova. Prístroje v súčasnosti disponujú rôznymi zaujímavými funkciami a možnosťami, vďaka ktorým si viete pripraviť ovocné aj zeleninové osviežujúce nápoje. Tie vám dodajú potrebnú energiu, poskytnú dôležitý prídel vitamínov a podporia zdravie. Ak premýšľate, že by ste do jedného investovali, robíte dobre. Ešte pred samotným výberom by ste ale mali vedieť, že na trhu sa stretnete s viacerými typmi a modelmi. Tie sa od seba odlišujú desiatkami parametrov, prípadne cenou. Zvoliť z takého množstva ten správny sa môže zdať nemožné. Nie je to však pravda.

Odšťavovače sa radia k populárnym spotrebičom, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Vedia urýchliť prípravu množstva skvelých nápojov. Nehovoriac o tom, že niektoré modely umožňujú aj výrobu chutných a hustejších smoothies. Ich nákup nie je náročný ak viete, ktoré parametre sú tie najdôležitejšie. V dnešnom článku vám poradíme, ako si vybrať správny odšťavovač a čo počas nákupu sledovať.

↓ Ako vybrať najlepšie odšťavovače

TOP odšťavovače

Šnekové

odšťavovače Sana Juicer EUJ-828

ODPORÚČAME
Odstredivé

odšťavovače Philips HR 1855

ODPORÚČAME
Hriadeľové

odšťavovače Angel 7500

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších šnekových odšťavovačov

NáhľadNázov produktuParametre
odšťavovač Sana Juicer EUJ-828
Príkon: 150 W
Objem nádoby: 0,45 l
Max. otáčky: 43 ot/min
odšťavovač Sana Juicer EUJ 707
Príkon: 200 W
Objem nádoby: 1 l
Max. otáčky: 70 ot/min
odšťavovač G21 Gracioso
Príkon: 200 W
Objem nádoby: 1 l
Max. otáčky: 70 ot/min
4.
odšťavovač Concept LO-7065
Príkon: 240 W
Objem nádoby: 1 l
Max. otáčky: 60 ot/min
5.
odšťavovač Sencor SSJ 4042
Príkon: 400 W
Objem nádoby: 0,8 l
Max. otáčky: 60 ot/min

TOP 5 najlepších odstredivých odšťavovačov

NáhľadNázov produktuParametre
odšťavovač Philips HR 1855
Príkon: 700 W
Objem nádoby: 2 l
Max. otáčky: 11 000 ot/min
odšťavovač Bosch MES 3500
Príkon: 700 W
Objem nádoby: 1,25 l
odšťavovač Concept LO 7027
Príkon: 1 000 W
Objem nádoby: 1 l
Max. otáčky: 16 800 ot/min
4.
odšťavovač Concept LO 7026
Príkon: 1 000 W
Objem nádoby: 1 l
Max. otáčky: 16 800 ot/min
5.
odšťavovač Russell Hobbs 20366
Príkon: 550 W
Objem nádoby: 0,75 l
Max. otáčky: 22 000 ot/min

TOP 5 najlepších hriadeľových odšťavovačov

NáhľadNázov produktuParametre
odšťavovač Angel 7500
Príkon: 150 W
Spôsob odšťavenia: lis
Max. otáčky: 86 ot/min
odšťavovač Angel 5500
Príkon: 150 W
Spôsob odšťavenia: lis
Max. otáčky: 86 ot/min
odšťavovač Angel 8500
Príkon: 150 W
Spôsob odšťavenia: lis
Max. otáčky: 86 ot/min
4.
odšťavovač Vidia VTG-001
Príkon: 150 W
Spôsob odšťavenia: lis
Max. otáčky: 160 ot/min
5.
odšťavovač Green Star Elite
Príkon: 190 W
Spôsob odšťavenia: lis
Max. otáčky: 110 ot/min

↑ TOP odšťavovače

1 Ako si vybrať ten najlepší odšťavovač?

Pri výbere odšťavovača spravíte dobre, keď sa zameriate na hlavné parametre ovplyvňujúce jeho výkon a funkciu. K nim sa radí nielen typ samotného prístroja, ale takisto kapacita nádoby, priemer plniaceho otvoru či materiál, z ktorého je vyrobené telo stroja a čepele. Pre mnohých spotrebiteľov bude takisto kľúčová cena. Príliš drahé prístroje sú spravidla profesionálne a do bežnej domácnosti zbytočné. Na druhej strane, lacné modely vám nemusia poskytovať presne to, čo hľadáte. Práve preto sa zamerajte aj na ďalšie údaje, ktoré vám o spotrebiči povedia oveľa viac.

Kúpu vedia ovplyvniť aj detaily, ako je bezpečnosť a príslušenstvo. Platí, že kvalitné doplnky dokážu celé používanie uľahčiť. Niekedy dokonca vedia pomôcť vytvoriť iný druh nápoja či dokonca dezertu. Na niečo také si ale budete musieť dokúpiť špeciálne nadstavce. Napríklad na tvorbu krémovej zmrzliny alebo obľúbeného sorbetu.

Poďme sa pozrieť na hlavné a kľúčové prvky ovplyvňujúce nákup, ktoré vám celý proces urýchlia a uľahčia.

2 Základné otázky pri výbere

Ešte predtým, ako sa vôbec rozhodnete odšťavovač kúpiť, si musíte odpovedať na niekoľko základných otázok. Tie vám pomôžu vyfiltrovať si len prístroje, ktoré skutočne potrebujete.

A Čo všetko chcete odšťavovať?

Na trhu nájdete odšťavovače, ktoré dokážu odšťaviť len mäkké plodiny, ako je bobuľové ovocie, no takisto prístroje, ktoré si poradia s tvrdými plodmi. Okrem tvrdšieho ovocia, napríklad jabĺk či hrušiek, im často nevadia ani orechy. Majú totižto vysokú výťažnosť, ktorá zabezpečuje, že aj zo suchších plodín dokážu získať veľa šťavy.

V jednoduchosti povedané, ak potrebujete odšťavovač len na citrusy a plodiny, ktoré nie sú tvrdé, vyberte si odstredivý model. Ten je známy tým, že pracuje rýchlo a efektívne. Každé ráno vám pripraví chutnú raňajkovú šťavu presne podľa vašich predstáv.

Ak ale potrebujete odšťavovač učený aj na tvrdšie potraviny, určite si vyberte závitkový typ. Ten nekladie žiadne obmedzenia a môžete sa naň vždy spoľahnúť.

B Koľko času na odšťavovanie máte?

Robíte si šťavy ráno, v zhone a potrebujete, aby prístroj pracoval rýchlo, bez zdĺhavého nastavovania? V tom prípade si zaobstarajte odstredivý odšťavovač. Ten je charakteristický tým, že má síce menšiu výťažnosť, no na citrusy a iné podobné plodiny vám bude stačiť. Ovocie doň vložíte, prístroj zapnete a o pár sekúnd si vychutnávate svoj nápoj.

Keď si šťavy robíte počas dňa a nevadí vám pri celom procese stráviť viac času, vyberte si závitkový odšťavovač, známy aj pod názvom šnekový. Pracuje síce pomalšie, no aj zo suchšieho ovocia a zeleniny získate dostatok šťavy.

odšťavovače

C Koľko šťavy budete pripravovať?

Čím viac šťavy budete robiť, tým výkonnejší prístroj potrebujete. Množstvo sa zvyčajne odvíja od počtu členov v domácnosti. Ak je vás viac alebo pripravujete niekoľko litrov šťavy pre seba, zakúpte si odšťavovač s dostatočne veľkými nádobami, aby ste počas odšťavovania nemuseli proces prerušiť a nápoj prelievať.

Platí to však aj opačne. Keď robíte len zopár mililitrov šťavy denne, načo si kupovať stroj s veľkými nádobami? Stavte na malý a kompaktný model s jednoduchým používaním a ešte ľahším skladovaním.

D Je pre vás dôležitá hlavne kvalita šťavy?

Samozrejme, kvalitnú a vitamínmi nabitú šťavu vám poskytne každý prístroj. Platí ale, že niektoré majú výsledky lepšie ako tie ďalšie. Dôvod je ten, že dužina, kde je najviac živín, niekedy zostáva v prístroji a nedostáva sa do nápoja. Tento fakt platí pri odstredivých modeloch, ktoré pracujú rýchlejšie.

Ak teda chcete všetky živiny z ovocia, najlepším riešením sú šnekové odšťavovače (závitkové), známe tým, že si dávajú na vytváraní šťavy skutočne záležať. Síce im to nejaký čas trvá, no stojí to rozhodne za to.

3 Typy odšťavovačov

Niektoré typy odšťavovačov sme už spomenuli. Na trhu sa však nachádza viac základných druhov, z ktorých si môžete vybrať. Sú to:

  • odstredivé odšťavovače
  • šnekové odšťavovače
  • kuchynské roboty s funkciou odšťavovania
  • mechanické odšťavovače
  • lis na citrusy

O každom type si povieme niečo viac.

A Odstredivé odšťavovače

Odstredivé odšťavovače sa radia k základným typom, ktorý je veľmi obľúbený. Predáva sa za príjemnú cenu a vyrábajú ho mnohé značky. Na to, aby z plodín získal potrebnú šťavu, využíva odstredivú silu vytvorenú rotáciou pri vysokých otáčkach. Čepele plody rozsekajú a následne z nich získajú šťavu, ktorú vám „nalejú“ do pohára alebo nádoby.

Odšťavovanie odstredivými odšťavovačmi je rýchle a jednoduché, no treba počítať s tým, že nie tak efektívne, ako v prípade šnekových odšťavovačov. Určené je hlavne na pevné a dužinaté plody. Ak chcete odšťavovať bobuľové ovocie alebo listovú zeleninu, siahnite po inom type.

Výhody odstredivých odšťavovačov:

  • kompaktné rozmery
  • jednoduché a rýchle používanie
  • určené hlavne na pevné a dužinaté plody
  • vhodné pre milovníkov riedkych štiav

Nevýhody odstredivých odšťavovačov:

  • nevedia poskytnúť tak kvalitnú šťavu ako šnekové odšťavovače
  • nie sú vhodné na úplne všetky typy plodov
  • z plodov zostáva veľa odpadu

B Šnekové odšťavovače

Šnekové odšťavovače, známe aj pod názvom závitkové, sú druhé najobľúbenejšie. Práca s nimi je náročnejšia a zdĺhavá, no rozhodne stojí za to. Prístroje dokážu pracovať s akýmkoľvek druhom ovocia, zeleniny aj byliniek. Na to, aby získali šťavu, využívajú závitový mechanizmus, ktorý plody vylisuje a prepasíruje cez sitko. Šťava je hustejšia a nabitá vitamínmi.

Odšťavovače sa delia ešte na:

  • jednozávitové
  • dvojzávitové

Dvojzávitové sú precíznejšie, no oba typy vedia vo všeobecnosti poskytnúť zdravý nápoj, ktorý obsahuje všetky potrebné živiny.

Výhody šnekových odšťavovačov:

  • vhodné na akékoľvek ovocie, zeleninu aj bylinky
  • nápoj je nabitý vitamínmi a minerálnymi látkami
  • šťava vydrží dlhšie
  • robia málo odpadu

Nevýhody šnekových odšťavovačov:

  • zdĺhavé a náročnejšie používanie
  • väčšie rozmery
  • náročnejšie čistenie

C Kuchynské roboty s funkciou odšťavovania

Ak by ste nechceli do domácnosti ďalší prístroj, ktorý zaberie miesto, vyberte si kuchynský robot s funkciou odšťavovania. Ten je charakteristický tým, že okrem možnosti prípravy šťavy vie takisto mixovať a pripravovať rôzne cestá, polievky alebo detské výživy. Nechýbajú ani kaše a teoreticky všetko, čo od kuchynských robotov vyžadujete.

Výhody kuchynských robotov s funkciou odšťavovania:

  • ušetríte, pretože namiesto dvoch prístrojov kúpite len jeden
  • zaberú menej miesta ako dva prístroje
  • jednoducho sa používajú
  • čistenie by nemalo byť príliš náročné
  • majú množstvo funkcií

Nevýhody kuchynských robotov s funkciou odšťavovania:

  • prístroje sa nešpecializujú na výrobu štiav, preto sú výsledné nápoje spravidla kvalitovo také, ako v prípade odstredivých odšťavovačov

lis na citrusy

D Mechanické odšťavovače

V minulosti boli na výrobu štiav určené práve mechanické odšťavovače. Tie sú charakteristické tým, že na to, aby ste dostali nejaký výsledok, musíte použiť vlastnú silu a energiu. Práca tak nie je automatická a môže trvať dlhšie. Nehovoriac o tom, že z plodov nemusíte získať úplne všetku šťavu.

Niektoré odšťavovače majú podobu menšieho pohárika so špeciálnou úpravou navrchu, kde ovocie pripevníte a začnete z neho vytláčať šťavu. Prístroj sa dá využiť zvyčajne len na citrusy. Niektoré modely vyzerajú aj ako ručný mlynček. Ich výhodou je, že v nich pomeliete aj jablká a hrušky.

Výhody mechanických odšťavovačov:

  • malé rozmery
  • zvyčajne nižšia cena
  • zdravé a ekologické odšťavovanie
  • možnosť použitia kdekoľvek, nezávisle od elektrickej energie
  • bezporuchové

Nevýhody mechanických odšťavovačov:

  • náročnejšie čistenie
  • nie vždy získate z ovocia všetku šťavu
  • nie sú vhodné na každodenné používanie v prípade, že potrebujete viac šťavy

E Lis na citrusy

Poslednou možnosťou je ešte lis na citrusy, ktorý sa radí k jednoduchším prístrojom. Zameraný je hlavne na citrusy. Na rozdiel od iných odšťavovačov, do tohto môžete dávať aj ovocie so šupkou. Stačí, keď ho len prekrojíte na polovicu.

Výhody lisov na citrusy:

  • šetrné a efektívne odšťavovanie
  • nenáročné na čistenie
  • rýchle odšťavovanie
  • ako stvorené na citrusy

Nevýhody lisov na citrusy:

  • nie je možné používať ich na odšťavovanie iných plodín ako citrusov

4 Ďalšie delenie odšťavovačov

Odšťavovače sa delia ešte na ďalšie typy. A to presnejšie na:

  • vertikálne šnekové odšťavovače
  • horizontálne šnekové odšťavovače

A Vertikálne šnekové odšťavovače

Výhodou vertikálnych odšťavovačov je hlavne to, že dokážu odšťaviť aj väčšie množstvo surovín naraz. Zbavujú vás tak povinnosti stáť pri nich a čakať, kým sa nádoba vyprázdni a následne ju dopĺňať. Tento typ prístroja je takisto skvelý aj pre tých, ktorí radi odšťavujú ovocie a mäkké plody.

Vertikálny odšťavovač nie je vhodný na odšťavovanie koreňovej zeleniny. Dôvodom je hlavne to, že pri používaní tvrdých plodín sa môže veľmi jednoducho opotrebovať silikónové tesnenie v komore. Ak by sa tesnenie zničilo, šťava by mohla z prístroja vytekať a predstavovať nebezpečenstvo.

Pri používaní tohto typu prístrojov si dávajte takisto pozor na množstvo plodín. Aj napriek tomu, že sa do nádoby zmestí viac kusov, zbytočne to s ich počtom nepreháňajte, aby ste sa vyhli riziku zahltenia odšťavovača. V takomto prípade by došlo k aktivácii poistky, ktorá zastaví motor.

B Horizontálne šnekové odšťavovače

Druhou možnosťou je horizontálny šnekový odšťavovač. Ten sa hodí v prípade, že okrem ovocia chcete odšťavovať aj koreňovú zeleninu a bylinky. Na výber máte jednošnekový (jednohriadeľový) alebo dvojšnekový (dvojhriadeľový) typ.

Horizontálne odšťavovače vybavené jedným šnekom (čiže jednohriadeľové), sú skvelé hlavne na tvrdú koreňovú zeleninu. Majú menší otvor na vkladanie, takže predstavujú menšie riziko zahltenia prístroja. To však, na druhej strane, spôsobuje, že plodiny musíte krájať na menšie časti.

Druhým typom sú horizontálne odšťavovače vybavené dvomi šnekmi (čiže dvojhriadeľové). Charakteristické sú tým, že vďaka dvom slimákom vedia získať z plodín maximum živín a vitamínov. Lepšia kvalita štiav vás ale bude niečo stáť. Tieto prístroje sú oveľa drahšie ako jednohriadeľové.

Horizontálne modely sú vhodné aj na iné veci ako len odšťavovanie. Napríklad na vyrábanie cestovín (potrebujete špeciálny nadstavec), sorbetov, orechových masiel a detských príkrmov.

5 Výkon

Odšťavovač bude pravidelne získavať šťavu z mäkších aj tvrdších plodín. To znamená, že musí mať dostatočný výkon. Priemerne drahé spotrebiče vhodné do bežných domácností disponujú zvyčajne výkonom do 1 000 Wattov. Profesionálne modely s cenami v hodnote niekoľkých stoviek až tisíc eur majú aj viac ako 1 400 Wattov.

Výkon sa odvíja hlavne od toho, čo chcete odšťavovať. Ak len mäkšie plody, nemusí byť taký vysoký. Ak však túžite po šťave z pevnejších plodín, stavte na spotrebiče s väčšou silou.

odšťavovače ovocia

6 Rýchlosť odšťavovania

Rýchlosť odšťavovania sme spomenuli už vyššie. Platí, že odstredivé odšťavovače sú rýchlejšie, ako šnekové. Väčšina z nich vám však umožní nastaviť si rýchlosť podľa svojich potrieb. Najčastejšie sa objavujú dve alebo tri rýchlosti.

Rýchlosť by ste nemali nastavovať podľa toho, koľko času máte, ale podľa typu plodín. V zásade platí, že vyššia rýchlosť, čiže vyšší počet otáčok, sa využíva pri pevnejších plodinách ako sú jablká, mrkva a hrušky. Nižšia rýchlosť, čiže nižší počet otáčok, je určený pre mäkšie plody ako banány, jahody a kiwi.

7 Hlučnosť

Pri kupovaní odšťavovača musíte počítať s tým, že ide o hlučnejší prístroj, ktorý vás bude pri práci vyrušovať. Nie je však zapnutý niekoľko hodín denne, takže tento parameter nie je tak dôležitý, ako napríklad výkon. Ak by ste si však zakladali na tichších spotrebičoch, hľadajte modely, ktoré dosahujú maximálne 60 dB.

8 Funkcie

Odšťavovače môžu mať rôzne funkcie, ako napríklad:

  • spracovanie neštandardných plodín
  • výroba cestovín
  • výroba zmrzliny a sorbetov
  • výroba ovocného pyré
  • výroba orechových masiel

Čím viac funkcií spotrebič má, tým drahší bude. Ak teda výrobu cestovín alebo zmrzliny nepotrebujete, zbytočne do takého prístroja neinvestujte.

9 Veľkosť plniaceho otvoru

A, samozrejme, nezabúdajte ani na veľkosť plniaceho otvoru. Na základe neho zistíte, či môžete plodiny do prístroja vkladať celé. Bežný priemer je do 8 cm, čo znamená, že menšie ovocie a zelenina sa dajú vkladať priamo. Bez toho, aby ste ho nejako upravovali. Väčšie je ale nutné pokrájať.

Samozrejme, existujú aj modely odšťavovačov, ktoré majú väčší otvor. Ide spravidla o masívnejšie a drahšie prevedenia.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber odšťavovača

  • Na začiatok si odpovedzte na základné otázky, ktoré vám celú ponuku vyfiltrujú len na prístroje, ktoré sa vám budú hodiť podľa potreby.
  • Ak na otázky neviete odpovedať, prezrite si jednotlivé typy odšťavovačov a zistite, ktoré modely poskytujú funkcie určené pre vaše potreby.
  • Jedným z najdôležitejších parametrov je výkon. Od toho sa odvíja, či si prístroj poradí len s mäkými plodinami, alebo vám pripraví aj orechové maslo. Bežné modely dosahujú výkon 1 000 – 1 200 Wattov.
  • Dôležitá je takisto rýchlosť odšťavovania. Spravidla platí, že vyššie otáčky sú nutné pri pevnejších plodinách a nižšie zas pri mäkších.
  • Výber vie ovplyvniť aj hlučnosť a ponuka funkcií. V rámci funkcií je známe to, že čím je stroj drahší, tým viac ich poskytuje.
  • A nezabúdajte ani na veľkosť plniaceho otvoru a spôsob čistenia. Prístroj by sa mal dať čistiť ľahko a rýchlo. Niektoré časti by sa mali dať umývať aj v umývačke riadu.

Najčastejšie otázky pri výbere odšťavovačov

Ako čistiť odšťavovač?
Odšťavovače sa dajú zvyčajne čistiť špeciálnou kefkou, ktorá dostanete v balení. Okrem toho, niektoré plastové a kovové časti je možné vložiť do umývačky. Ak by vám to nestačilo, môžete si zaobstarať aj špeciálne príslušenstvo, ktoré vám s celým umývaním pomôže.
Dá sa k odšťavovačom kúpiť aj príslušenstvo?
Áno, dá. V ponuke obchodov nájdete rôzne zaujímavé nadstavce na výrobu cestovín alebo sorbetov. Dopredu si ale zistite, či niečo takéto váš prístroj poskytuje. Nie všetky odšťavovače vedia, ako pripraviť cesto, polievky alebo iné pokrmy. 
Je pri odšťavovaní dôležitá aj zrelosť surovín?
Rozhodne áno. Z čerstvých surovín dostanete spravidla oveľa viac šťavy ako z tých, ktoré máte doma niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. 
Dokáže urobiť odšťavovač smoothie?
Niektoré šnekové odšťavovače majú možnosť robenia smoothies. Spravidla poskytujú praktický nadstavec. Väčšina vám však spraví len redšiu alebo hustejšiu šťavu. Ak teda chcete hlavne smoothies, zaobstarajte si radšej mixér.
Existuje ovocie, ktoré sa na odšťavovanie nehodí?
Áno, existuje. Zvyčajne ide o druhy s vyšším obsahom škrobu, napríklad avokádo, mango, figy či banány. Na tieto druhy plodín vám bude vyhovovať skôr mixér. V odšťavovači by totižto mohli upchať sitko.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.8]