toastovačeMáte chuť na dobré a chrumkavé panini? Alebo by ste si dali skôr opečenú hrianku či sladké waffle? Toto a ešte oveľa viac dokáže v priebehu niekoľkých minút vyčarovať toustovač, ktorý je neoceniteľným pomocníkom v každej jednej domácnosti. Malý a nenápadný prístroj, ktorý uskladníte v akejkoľvek skrinke v kuchyni, má jednoduché ovládanie a hneď niekoľko funkcií. Nechýba ani nenáročná údržba a minimalistický vzhľad, vďaka ktorému sa bude hodiť na akúkoľvek kuchynskú linku.

Moderné toustovače s desiatkami funkcií dnes efektívne nahrádzajú mnohé elektrospotrebiče, urýchľujú varenie a dovoľujú vám, aby ste si v nich pripravili nie jedno či dve, ale pokojne aj tri či viac rôznych pokrmov. Máte tak istotu, že nikdy nezostanete bez obeda alebo večere. Plánujete kúpu toustovača a neviete, ktorý by bol pre vás ten najlepší? Čítajte ďalej a nechajte si poradiť našimi overenými tipmi.

↓ Ako vybrať ten najlepší toustovač?

TOP toustovače

NáhľadNázov produktuParametre
Toustovač Tefal SW 854 D 16
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 4
Tvar sendvičov: lastúry
Toustovač Tefal SW 342 D 38
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 3
Tvar sendvičov: trojuholníky
Toustovač Tefal SW 701110
Príkon: 850 W
Počet nástavcov: 2
Tvar sendvičov: trojuholníky
4.
Toustovač Sencor SSM 9977
Príkon: 900 W
Počet nástavcov: 4
Tvar sendvičov: trojuholníky
5.
Toustovač Sencor SSM 9510
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 5
Tvar sendvičov: štvorce, trojuholníky, lastúry
6.
Toustovač Sencor SSM 9410
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 3
Tvar sendvičov: trojuholníky
7.
Toustovač Gorenje SM 701
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 1
Tvar sendvičov: vrúbkovaný povrch
8.
Toustovač Tefal SM 155212
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 1
Tvar sendvičov: trojuholníky
9.
Toustovač Rohnson R-2755
Príkon: 900 W
Počet nástavcov: 1
Tvar sendvičov: štvorce
10.
Toustovač Vigan SVC 1
Príkon: 750 W
Počet nástavcov: 2
Tvar sendvičov: trojuholníky
11.
Toustovač Sencor SSM 4221
Príkon: 700 W
Počet nástavcov: 1
Tvar sendvičov: štvorce

↑ TOP toustovače

1 Ako vybrať ten najlepší toustovač?

Toustovače, známe aj pod názvom sendvičovače, vyzerajú na prvý pohľad ako jednoduché zariadenia, ktoré majú jednu funkciu – zapekať rôzne druhy pečiva. A síce je toto ich hlavnou úlohou, nie je to ani zďaleka to jediné, čo vedia. V súčasnosti nájdete na trhu modely, ktoré vám pripravia sladké waffle alebo chrumkavé panini, ktorými ohúrite každého rodinného príslušníka či priateľa.

Keďže sa z toustovačov v priebehu rokov stali multifunkčné zariadenia, pred ich výberom si budete musieť odpovedať na niekoľko základných otázok:

 • Čo všetko chcete v toustovači pripravovať? Ak len chrumkavé obložené hrianky, bude vám stačiť aj bežný a lacnejší model. Naopak, ak chcete pripravovať waffle, panini alebo niečo iné, budete sa musieť poobzerať po zariadení, ktoré je na také niečo pripravené a má nielen vhodný tvar, ale taktiež dostatočne vysoký príkon.
 • Koľko ľudí bude sendvičovač používať? Ak je vás v domácnosti viac a toustovač plánuje používať hneď niekoľko ľudí, spravíte dobre, keď si zaobstaráte výkonnejšie a masívnejšie prevedenie. To dokáže urobiť viac hrianok, resp. wafflí alebo čohokoľvek iného za kratší čas. Na prípravu jedla tak nebudete musieť čakať príliš dlho.
 • Koľko chcete do sendvičovača investovať? Sendvičovače sú vo všeobecnosti lacným zariadením, do ktorého nemusíte investovať stovky eur. Za bežné modely dáte spravidla od 30 do 70 eur. Lacnejšie výrobky (pod 30 eur) sa neoplatí kupovať. Tým, že väčšina nemá dostatočne vysoký výkon, im trvá príprava jedla príliš dlho. Nehovoriac o tom, že nedisponujú praktickými funkciami, ich platničky môžu prihárať a podobne. Naopak, drahšie toustovače, ktoré stoja aj cez 100 eur, môžu byť pre bežného používateľa, ktorý si chce pripraviť raz za čas hrianku či waffle, zbytočné. Vhodné sú pre tých, ktorí plánujú zariadenie používať pravidelne a na rôzne typy pokrmov od panini cez waffle až po grilovanú slaninu.
 • Čo všetko od toustovača vyžadujete? Aké ďalšie funkcie chcete, aby toustovač mal? Potrebujete reguláciu teploty, možnosť čistenia v umývačke, izolovanú rukoväť, ochranu proti prehriatiu alebo spúšťacie tlačidlo? Ideálne je, keď má zariadenie kombináciu viacerých (ak nie všetkých) spomenutých. Zaistí vám tak tie najlepšie výsledky pri práci.

toustovač

2 Typy toustovačov

Podľa toho, aké majú funkcie a akým spôsobom pracujú, sa toustovače delia na dva základné typy, ktorými sú:

 • klasické toustovače,
 • multifunkčné toustovače.

O oboch typoch si povieme viac a spomenieme si aj ich najväčšie plusy a mínusy.

A Klasický toustovač

Klasický toustovač je základný a najjednoduchší typ sendvičovača, aký objavíte na trhu. Vo väčšine prípadov má iba niekoľko funkcií, pričom dokáže pripraviť len pečivo. To znamená, že v ňom nemôžete robiť waffle alebo opekať slaninu.

Klasické sendvičovače sú ideálne pre tých, ktorí nepotrebujú zložité zariadenie. Ich výhodou je nižšia cena a ľahké ovládanie. Spravidla ich stačí len pripojiť k elektrine, počkať, kým sa nahrejú, vložiť do nich pečivo a chvíľu počkať.

Rýchlosť prípravy jedla, rovnako ako aj samotného nahriatia, sa odvíja od príkonu zariadenia. Na trhu nájdete viac aj menej výkonné modely. Za tie najvýkonnejšie si budete musieť niečo priplatiť, no poskytnú vám vyššiu úroveň komfortu a jedlo pripravia v zlomku sekundy.

A1 Výhody klasického toustovača
 • jednoduché používanie,
 • nižšia cena v porovnaní s multifunkčným toustovačom,
 • k dispozícii sú rôzne modely, z ktorých si môžete vybrať presne podľa svojich predstáv,
 • minimalistický dizajn,
 • väčšina má kompaktné rozmery.
A2 Nevýhody klasického toustovača
 • nemajú žiadne doplnkové funkcie,
 • vedia pripraviť len jeden typ jedla (tousty).

B Multifunkčný toustovač

Na rozdiel od klasického toustovača vám multifunkčný poskytne veľké množstvo zaujímavých funkcií. Zároveň vás poteší aj skutočnosťou, že okrem toustov vie pripravovať aj waffle, panini, grilovanú slaninu a veľa iného. Pomerne jednoducho tak dokáže nahradiť panvicu alebo gril.

Multifunkčné sendvičovače sú spravidla masívnejšie. Na kuchynskej linke zaberajú viac miesta. Ich dizajn môže byť minimalistický alebo prepracovaný. Všetko sa odvíja od zvolenej značky. Spôsob ovládania býva mierne komplikovanejší v porovnaní s klasickým toustovačom, no to neznamená, že by ste to nezvládli. Práve naopak. Na jednotlivé funkcie a ich spúšťanie si zvyknete pomerne rýchlo.

Multifunkčný toustovač disponuje vymeniteľnými platňami, ktoré majú rôzny tvar a sú prispôsobené tak, aby ste si v priebehu niekoľkých minút vedeli pripraviť všetko od wafflí až po panini.

Mínusom multifunkčného toustovača je len to, že je drahší. Jeho cena môže byť vyššia ako 100 eur. V porovnaní s tým, čo všetko vám však poskytne a aké zariadenia dokáže nahradiť, je mnohokrát zanedbateľná.

B1 Výhody multifunkčného toustovača
 • veľa funkcií,
 • väčšina modelov má vysoký výkon, aby dokázala pripraviť rôzne druhy pokrmov,
 • možnosť zmeniť tvar platničky,
 • náhrada za iné zariadenia,
 • zaujímavý dizajn – od minimalistického až po prepracovaný.
B2 Nevýhody multifunkčného toustovača
 • vyššia cena,
 • ovládanie môže byť komplikovanejšie ako u klasických sendvičovačov.

3 Rozdelenie toustovačov podľa tvaru

Toustovače môžeme deliť aj podľa tvaru, a to na:

A Trojuholníkový toustovač

Trojuholníkové sendvičovače sú klasikou, ktorá nikdy neomrzí. Po tom, ako do nich dáte zapiecť toust, ho rozdelia na dve menšie časti, ktoré sa veľmi jednoducho konzumujú.

S trojuholníkovým tvarom sa stretnete najčastejšie pri klasických toustovačoch určených len na prípravu pečiva. Môžu ho ale mať aj multifunkčné, ktoré následne umožňujú platničky meniť.

V niektorých trojuholníkových toustovačoch pripravíte okrem pečiva aj niečo iné, napríklad mäso či zeleninu. Takéto zariadenia však bývajú oveľa drahšie, pretože disponujú vysokým výkonom a dodatočnými funkciami.

Trojuholníkové toustovače môžu robiť dve alebo štyri hrianky naraz. Výber je čisto na vás a vašich potrebách. Platí, že rozmernejšie prevedenia určené na štyri hrianky majú vyššiu cenu, no v prípade veľkej rodiny vám ušetria veľa času aj energie.

Menšou nevýhodou trojuholníkových toustovačov je to, že do pečiva sa zmestí oveľa menej náplne v porovnaní so štvorcovým tvarom. Dôvodom je to, že platnička ho rozdeľuje na dve časti. Ak by ste ho preplnili, náplň by mohla vytiecť.

B Štvorcový toustovač

Štvorcový sendvičovač je po trojuholníkovom druhým najobľúbenejším. Charakteristický je tým, že býva hlavne súčasťou klasických (lacnejších) zariadení. Len málokedy sa s ním stretnete v tých multifunkčných.

Štvorcové toustovače umožňujú naplniť hrianky väčším množstvom náplne. Nedelia ich totižto na dve časti, takže všetko, čo do nich vložíte, by v nich malo aj zostať.

Tým, že štvorcové platničky sa nachádzajú najmä v klasických zariadeniach, len málokedy umožňujú prípravu niečoho iného ako pečiva. Počet hrianok sa pritom odvíja od zvoleného zariadenia. Spravidla sa stretnete s možnosťou prípravy dvoch alebo štyroch hrianok naraz.

toustovač

C Toustovač s lastúrami

Toustovač s lastúrami vám vytvorí dokonalý mušľovitý tvar sendvičov, ktorý sa bude krásne vynímať na tanieri. Hrianka býva po tepelnej úprave celá, nie rozdelená na niekoľko častí.

Zariadenia s lastúrovým tvarom nájdete na trhu v menších aj väčších rozmeroch. Naraz vám tak vedia pripraviť dve aj štyri hrianky. Mnohé výrobky taktiež disponujú výmennými opekacími doskami, takže vám dovoľujú spraviť aj iné druhy pokrmov.

D Toustovač na waffle, panini a iné

Na waffle, panini alebo ďalšie menej tradičné pokrmy, ktoré dokáže toustovač urobiť, budete potrebovať špeciálne platničky. Tie zaistia dokonalé výsledky bez rôznych komplikácií, ako je napríklad vytekanie wafflového cesta zo zariadenia a podobne. Urýchlia tak celý proces varenia.

Toustovače na waffle a panini sa radia do kategórie multifunkčných. To znamená, že v nich viete robiť aj ďalšie pokrmy, napríklad klasické hrianky alebo grilovanú slaninu či zeleninu.

Niektoré platničky určené do tohto typu toustovača môžu mať aj hravé motívy smajlíkov či zvierat (rovnako ako panvice na lievance). To poteší predovšetkým najmenších členov rodiny.

4 Veľkosť toustovača

Veľkosť toustovača nepodceňujte. Dopredu vám napovie, koľko času strávite v kuchyni pri príprave jedla.

Podľa tohto parametra rozoznávame:

 • Toustovač na 2 hrianky – najčastejšie prevedenie, ktoré je na trhu v širokom zastúpení. Na jedenkrát s ním pripravíte dve hrianky, z ktorých budete mať v prípade trojuholníkovej platničky štyri kusy. Ide tak o ideálne riešenie pre jednotlivcov a do menších a stredne veľkých rodín.
 • Toustovač na 4 hrianky – masívne zariadenie, ktoré je ako stvorené do veľkých domácností. Na jedenkrát vám pripraví až štyri hrianky, z ktorých sa pri trojuholníkovej platničke stane osem menších kúskov. A síce sú takéto sendvičovače o niečo drahšie, rozhodne sa oplatia. Šetria veľa času aj energie.

5 Príkon toustovača

Príkon je kľúčovým parametrom, od ktorého sa odvíja rýchlosť ohrevu a následne aj samotný čas prípravy. Väčšina bežných a lacnejších výrobkov, ktoré sú určené predovšetkým na prípravu pečiva, má príkon 700 až 750 W. Ten je postačujúci na pomerne rýchle opečenie dvoch hrianok naraz.

Toustovače na prípravu rôznych pokrmov alebo masívne zariadenia, ktoré dokážu pripraviť aj 4 hrianky, disponujú príkonom 1 000 W a viac. Bez problémov si tak okrem pečiva poradia aj s cestom na waffle, so slaninou, zeleninou či dokonca s mäsom. Samozrejmosťou je aj rýchla príprava v priebehu niekoľkých minút.

Mínusom toustovačov s príkonom viac ako 1 000 W je len to, že majú vyššiu spotrebu.

6 Materiál toustovača

Telo toustovača býva zvyčajne vyrobené z plastu. Vďaka nemu nie je zariadenie príliš ťažké a pri práci sa nezahrieva. V spojitosti s plastom si však treba dávať pozor. A to hlavne v prípade lacnejších zariadení. U tých by totižto mohlo pri vyšších teplotách dochádzať k deformácii.

Drahšie toustovače sú vyrobené z kovovej zliatiny, pričom ich rúčky bývajú potiahnuté kvalitným a pevným plastom, aby ste sa pri práci nepopálili. Takéto riešenie je veľmi pevné a odolné, no je taktiež ťažké. Práve preto je ideálne nájsť zariadeniu stabilné miesto na linke, kde ho budete môcť nechať aj po tom, ako skončíte s jeho používaním.

7 Materiál platničiek toustovača

Spolu s materiálom tela toustovača musíte dbať aj na materiál platničiek. Na ich výrobu sa používajú najmä tieto tri:

 • Teflón – jeden z najpopulárnejších materiálov na trhu, ktorý má široké použitie. Známy je tým, že výborne vedie teplo a je odolný. Poteší aj nízkou priľnavosťou a tým, že nie je príliš drahý. Mínusom je skutočnosť, že  je pomerne krehký. Pri čistení alebo vyťahovaní toustov ho môžete ľahko poškriabať.
 • Nerez – v rámci toustovačov sa používa minimálne, a to hlavne kvôli tomu, že sa zahrieva oveľa pomalšie ako teflón. Na druhej strane, veľmi dobre vedie teplo, je vysoko odolný a vďaka antiadhéznej povrchovej úprave jedlo nepripaľuje.
 • Keramika – rovnako ako nerez, aj keramika sa v toustovačoch objavuje menej. To ale neznamená, že nemá množstvo výhod. Tousty či iné jedlo nepripaľuje a je vodivá. Nehovoriac o tom, že je odolnejšia voči škrabancom a inému typu zničenia ako nerez.

8 Rukoväť toustovača

Rukoväť je časťou, za ktorú budete chytať toustovač najčastejšie. A to dokonca aj vtedy, keď v ňom budete piecť hrianky a iné jedlo. Práve preto musí byť neustála studená.

Väčšina toustovačov disponuje pevnou plastovou rukoväťou, ktorá sa nedeformuje ani vtedy, keď zariadenie dosahuje svoj plný výkon. Niekedy však môže byť nahradená nerezom. Na ten si ale dávajte pozor. Síce by mal vydržať dlhšie ako plast, no je náchylný na škrabance.

toustovače

9 Funkcie toustovača

Moderným a kvalitným toustovačom by nemali chýbať praktické funkcie. K tým základným patria:

 • Svetelný indikátor – upozorňuje vás, kedy je zariadenie nahriate a môžete doň vložiť pokrm. A zároveň vás informuje o tom, kedy sú sendviče či waffle hotové a je potrebné vytiahnuť ich.
 • Tepelná regulácia – majú ju drahšie toustovače. Umožňuje prispôsobiť teplotu zariadenia podľa typu pripravovaného jedla.
 • Tepelná poistka – toustovaču nesmie chýbať. Zabraňuje jeho vznieteniu. V praxi funguje tak, že po zapnutí spotrebiča neustále sleduje jeho teplotu a v prípade, že by prekročila určitú hranicu, ho automaticky vypne.
 • Protišmykové nožičky – zaručujú, že toustovač zostane na svojom mieste a nezvýši riziko úrazu, požiaru alebo znehodnotenia jedla.
 • Izolovaná rukoväť – ako sme už spomínali, rukoväť budete chytať aj vtedy, keď bude zariadenie pracovať. Práve preto musí byť neustále studená. Najlepšie je prevedenie z pevného plastu alebo nerezu.

10 Dizajn toustovača

Zaujímať by vás mal hlavne vtedy, keď chcete mať toustovač neustále položený na kuchynskej linke, poličke alebo inom mieste, kde ho bude vidno. Inak ho po použití vložíte do skrinky, takže nebude nijakým spôsobom ovplyvňovať výzor kuchyne.

Dizajn väčšiny toustovačov, ktoré nájdete aktuálne na trhu, je minimalistický. Zariadenia sú odeté do jednej, maximálne dvoch univerzálnych farieb, napríklad čiernej alebo bielej. Niektoré majú aj zaujímavý, mierne metalický povrch, ktorý z nich robí štýlového pomocníka.

Minimalistický výzor sendvičovačov ešte dopĺňajú malé nožičky a jednoduchá rúčka. Tá môže mať oblý alebo hranatý tvar.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber toustovača

 • Toustovače sa podľa spôsobu práce delia na klasické a multifunkčné. Klasické sú určené len na zapečenie pečiva. Multifunkčné využijete aj na prípravu wafflí, zeleniny či mäsa.
 • Toustovače môžeme deliť aj podľa tvaru, a to na trojuholníkové a štvorcové. Následne existujú aj toustovače s lastúrami a toustovače na waffle, panini a iné. Ich výber sa odvíja od vás a vašich potrieb. Ak však chcete viac tvarov, ideálne je siahnuť po multifunkčnom sendvičovači, ktorý vám dovolí platničky meniť.
 • Veľkosť toustovača vyberajte podľa veľkosti domácnosti. Pre jednotlivcov a menšie rodiny je najlepšie riešenie na 2 hrianky. Pre veľké rodiny s viac ako 5 členmi je k dispozícii prevedenie na 4 hrianky.
 • Z technických parametrov je kľúčový príkon, ktorý vám napovie, koľko energie zariadenie spotrebuje a ako dlho bude trvať, kým vám pripraví váš pokrm.
 • Telo toustovača býva vyrobené z pevného plastu alebo kovovej zliatiny.
 • Platničky toustovača bývajú z teflónu, nerezu alebo keramiky, pričom najrozšírenejším je teflón.
 • Rukoväť toustovača musí byť z materiálu, ktorý sa nezahreje ani počas toho, ako bude zariadenie pracovať. Ideálny je pevný kov alebo nerez.
 • Sendvičovač môže mať viaceré funkcie. Platí, že čím viac ich je, tým lepšie. K základným, ktoré by nemali chýbať žiadnemu zariadeniu, patria svetelný indikátor, tepelná poistka, protišmykové nožičky a izolovaná rukoväť. Následne poteší aj tepelná regulácia, no s tou sa stretnete len pri drahších modeloch.
 • Dizajn síce nie je tak dôležitý ako iné parametre, pretože neovplyvňuje výkon toustovača alebo výsledky, ktoré vám poskytne, no v prípade, že ho budete mať neustále vystavený na kuchynskej linke alebo poličke, bude mať vplyv na celkový dizajn interiéru. Práve preto naň nezabúdajte. Väčšina zariadení má minimalistický výzor v jednej, maximálne dvoch farbách, ktorý je doplnený o malé nožičky a oblú alebo hranatú rukoväť.

Najčastejšie otázky pri výbere toustovača

Môžem toustovač použiť aj na grilovanie?
Áno, ale len v prípade, že máte multifunkčný model, ktorý je určený aj na takúto tepelnú úpravu. Bežné lacné toustovače funkciou grilovania obyčajne nedisponujú.
Ako si zvoliť vhodnú veľkosť toustovača?
Veľkosť toustovača vyberajte podľa počtu členov žijúcich v dome alebo byte. Pre jednotlivca alebo stredne veľké domácnosti je vhodné zariadenie na dva tousty. Veľkým rodinám, kde je 5 a viac členov, sú určené masívnejšie zariadenia, ktoré na jedenkrát pripravia aj štyri tousty.
Ako sa starať o toustovač?
Starostlivosť o toustovač nie je náročná. Po tom, ako ho použijete, ho nechajte vychladnúť a následne všetky nečistoty opatrne zotrite mokrou handričkou. V prípade, že by sa na platničky niečo nalepilo, nalejte na ne vodu a zopár hodín počkajte. V ďalšom kroku vodu vylejte, zoberte handričku alebo mäkkú hubku a platničky vyčistite. Pomôcť si môžete aj čistiacim prostriedkom. Vyhýbajte sa však výrobkom so zrnitou štruktúrou a drôtenkám. Povrch zariadenia by ste mohli veľmi jednoducho zničiť.
Ktoré značky toustovačov sú tie najlepšie?
K najpopulárnejším značkám toustovačov sa radia Tefal, Eta a Sencor. Pamätajte však, že značka nie je všetko. Ak chcete, aby vám zariadenie dobre slúžilo, musíte sledovať aj vyššie uvedené parametre.
Koľko stoja toustovače?
Cena toustovačov nie je jednotná. Ovplyvňuje ju totižto množstvo rôznych faktorov, ako je napríklad značka, funkcie alebo veľkosť. Kvalitné klasické toustovače však začínajú na sume 30 eur a môžu dosahovať sumu 70 eur. Niekedy aj viac. Multifunkčné sendvičovače, v ktorých si viete okrem pečiva pripraviť aj mäso, zeleninu alebo waffle, stoja cez 100 eur.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]