liatinové panvicePri výbere panvíc do kuchyne sa vám naskytuje široká ponuka viacerých modelov a prevedení. Tie sa od seba odlišujú nielen rozmermi a hĺbkou, ale taktiež dizajnom, povrchovou úpravou a materiálom, z ktorého sú vyrobené. Medzi veľmi populárne a obľúbené sa radia liatinové panvice. Ide o praktického pomocníka vhodného na prípravu rôznych pokrmov. Okrem univerzálnosti poteší aj množstvom prevedení a jednoduchou údržbou.

Liatinové panvice sú kľúčovým príslušenstvom určeným do každej jednej kuchyne. Skvelo vám padnú do ruky a pomôžu pri varení aj pečení. Ak ste sa pre ne rozhodli, je dôležité, aby ste pri výbere sledovali niekoľko základných parametrov. Podľa toho zistíte, či vám daný kúsok bude skutočne vyhovovať. V prípade, že by ste potrebovali pri nákupe nového kuchynského vybavenia poradiť, pripravili sme si pre vás prehľadný návod s praktickými tipmi.

↓ Ako vybrať najlepšie liatinové panvice

TOP liatinové panvice

NáhľadNázov produktuParametre
liatinová panvica GreenPan Smart set nepřilnavých pánví 20 + 28 cm
Priemer: 28 cm
Hmotnosť: 2 kg
Typ: univerzálne
liatinová panvica KELA WOK set MINI 5-dielny liatina, kov, sklo, drevo KL-77747
Priemer: 24 cm
Hmotnosť: 3,03 kg
Typ: wok
liatinová panvica GreenPan Smart Shape nepriľnavá keramická panvica 20 cm
Priemer: 20 cm
Hmotnosť: 0,7 kg
Typ: univerzálne
4.
liatinová panvica TESCOMA Panvica na palacinky i-PREMIUM 26cm
Priemer: 26 cm
Hmotnosť: 1 kg
Typ: palacinkové
5.
liatinová panvica Orion Panvica liatinová 30 cm
Priemer: 30 cm
Hmotnosť: 3,175 kg
Typ: grilovacie
6.
liatinová panvica Orion Grilovací litinová pánev 24 cm
Priemer: 24 cm
Hmotnosť: 2,225 kg
Typ: grilovacie
7.
liatinová panvica Orion Panvica liatinová 25 cm
Priemer: 25 cm
Hmotnosť: 1,995 kg
Typ: grilovacie
8.
liatinová panvica MagicHome Panvica Enamel Line liatinová grilovacia 27x27 cm
Priemer: -
Hmotnosť: 3,38 kg
Typ: grilovacie
9.
liatinová panvica Orion Liatinová panvica s doskou 22 cm
Priemer: 22 cm
Hmotnosť: 1,85 kg
Typ: servírovacie
10.
liatinová panvica Banquet panvice litinová na dřevěném prkénku 27x17,5cm Grada
Priemer: 27 cm
Hmotnosť: 1,55 kg
Typ: servírovacie
11.
liatinová panvica Banquet panvice litinová na dřevěném prkénku 22cm Grada
Priemer: 22 cm
Hmotnosť: 1,65 kg
Typ: zapekacie

↑ TOP liatinové panvice

1 Prečo zvoliť liatinové panvice?

Liatinové panvice nie sú žiadnou novinkou. Na trhu sa predávajú už dlhé roky. V ponuke ich má veľké množstvo známych a overených značiek, ktoré sú zárukou kvality. Pri nakupovaní sa tak nemusíte báť, že by ste nenašli odolný výrobok, ktorý vám pomôže pri varení akéhokoľvek jedla.

Dôvodov, prečo si zvoliť tento typ panvice, je rovno niekoľko. Tým prvým je vysoká rezistencia voči mechanickému poškodeniu. Výrobok môžete používať dlhé roky bez nutnosti výmeny alebo opravy. Plusom je aj odolnosť voči vysokým teplotám, a to až do výšky 280 °C.

Ďalej treba myslieť na rýchlu výhrevnosť, čím vám panvica šetrí veľké množstvo energie aj času, a schopnosť kumulovania a izolovania tepla. To v praxi znamená, že zariadenie si udržuje teplotu ešte dlho po tom, ako vypnete sporák.

Mnohí kuchári využívajú liatinové panvice najmä na prípravu steakov. Ak však nie ste príliš veľkými fanúšikmi mäsa, pokojne na nich grilujte zeleninu alebo ryby. Možnosti použitia sú skutočne široké. Každý si tak príde na svoje.

2 Ako vybrať tie najlepšie liatinové panvice?

Ak chcete kvalitnú, odolnú a overenú liatinovú panvicu, na ktorú sa budete môcť kedykoľvek spoľahnúť, venujte jej výberu dostatok času. Porovnávanie jednotlivých modelov a študovanie ich parametrov je pre úspešný nákup kľúčové.

Na začiatok sa budete musieť rozhodnúť, aký typ liatinovej panvice potrebujete. Všetko sa odvíja od toho, čo v nej plánujete pripravovať. Hlbšie prevedenie sa vám zíde pri varení ázijských pokrmov so šťavou, plytšie modely sú zas ideálne na grilovanie steaku alebo zeleniny.

Následne sa zamerajte na celkové rozmery a hmotnosť. Liatinové panvice sú vo všeobecnosti ťažšie, preto ak nepotrebujete, vyhýbajte sa príliš veľkým a masívnym modelom. Zbytočne by vám skomplikovali celý proces práce.

V poslednom kroku nezabúdajte ešte na materiál rukoväte, ktorý musí odolávať aj vyšším teplotám, a na dizajn výrobku. Ten vo veľkom ovplyvní výsledný výzor kuchyne.

wok liatinové panvice

3 Základné typy liatinových panvíc

Liatinové panvice delíme do dvoch základných skupín, ktorými sú:

A Liatinové panvice so smaltovaným povrchom a liatinovým telom

Tento typ panvíc je charakteristický tým, že jeho liatinové telo je potiahnuté tenkou vrstvou smaltu. Tá zaručuje moderný dizajn a odolnosť voči korózii. Telo liatinových panvíc so smaltovým povrchom je zvyčajne menej robustnejšie, takže sa s ním pracuje oveľa ľahšie.

Plusom týchto panvíc je taktiež to, že ich po kúpe nemusíte vypaľovať. To v praxi znamená, že ich používanie je jednoduché a takmer rovnaké ako používanie panvíc z iných materiálov.

B Celoliatinové panvice bez povrchovej úpravy

Ako už z ich názvu vyplýva, tieto panvice nedisponujú žiadnou povrchovou úpravou, ktorá by ich chránila pred koróziou. Pri skladovaní si preto musíte dávať väčší pozor na prebytočnú vlhkosť.

Celoliatinové panvice bez povrchovej úpravy sú známe taktiež tým, že ich po kúpe musíte vypaľovať. Tento proces je kľúčový pre udržanie panvice v dobrej kondícii a získanie tých najlepších vlastností pri varení.

4 Typy liatinových panvíc podľa použitia

Okrem základného rozdelenia sa pri nákupe môžete stretnúť aj s rozdelením podľa spôsobu použitia.

A Hlboké liatinové panvice

Hlboké liatinové panvice známe aj pod názvom „wok“ sú výborným pomocníkom pre každého, kto pravidelne pripravuje ázijské alebo iné podobné pokrmy. Ich tvar je veľmi praktický a zamedzuje tomu, aby z nich niečo vypadlo.

Výhod hlbokých liatinových panvíc je veľa. K tým najväčším sa radí napríklad skutočnosť, že v nich môžete pripraviť takmer všetky obľúbené jedlá od tých mäsitých až po zeleninové. Niektoré prevedenia disponujú aj praktickou pokrievkou, ktorá vám umožňuje suroviny efektívne dusiť.

B Plytké liatinové panvice

Rovnako ako hlboké liatinové panvice, aj plytké majú široké použitie. Tie najplytšie sú ideálne na prípravu palaciniek, placiek alebo lievancov. V niektorých prípadoch poslúžia aj na rýchle opekanie steaku. Modely s mierne vyššími okrajmi sú klasikou, ktorá nikdy nesklame. Použiť sa dajú na prípravu mäsa, prílohy aj zeleniny.

C Obdĺžnikové liatinové panvice

Obdĺžnikové liatinové panvice si obľúbite najmä pri zapekaní v rúre. Spravidla majú väčšie rozmery ako klasické okrúhle, takže v nich môžete na jedenkrát pripraviť pokrm pre väčšiu rodinu. Pri výbere takéhoto modelu sa uistite, že vyšším teplotám dokáže odolávať nielen jeho telo, ale aj samotná rukoväť.

D Štvorcové liatinové panvice s mriežkami

Štvorcové liatinové panvice s mriežkami sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšie. Väčšina domácností ich používa na prípravu steaku, no ideálne sú aj na grilovanie rýb alebo zeleniny. V porovnaní s obdĺžnikovými prevedeniami sú zvyčajne menšie. Na bežné používanie však rozhodne postačia.

5 Rozmery liatinových panvíc

Rozmery liatinových panvíc by ste mali vyberať na základe dvoch faktorov. Prvým je veľkosť domácnosti. Platí, že väčšie rodiny budú potrebovať masívnejšie panvice a naopak. Malé rodiny si zas vystačia aj s kompaktnými modelmi.

Druhým faktorom ovplyvňujúcim výber veľkosti panvice sú pokrmy, ktoré na nej chcete pripravovať. Ak budete robiť len steaky, stačí vám menší model. Na druhej strane, ak by ste chceli v panvici pripravovať ázijské pokrmy obsahujúce mäso, zeleninu a omáčku, vyberte si robustnejšie prevedenie, z ktorého vám nebude nič vypadávať.

Rozmery sú kľúčovým parametrom, ktorý nastoľuje, ako sa vám bude s výrobkom pracovať. Neberte ho preto na ľahkú váhu.

Liatinové panvice môžu mať rôzne rozmery. Vo väčšine prípadov sa delia do troch základných skupín:

  • Liatinové panvice s rozmermi od 20 do 24 cm – ide o najmenšie panvice, ktoré nájdete na trhu. Vhodné sú na rýchle grilovanie, vysmážanie alebo dusenie mäsa či zeleniny. Najviac ich ocenia jednotlivci, páry a menšie domácnosti.
  • Liatinové panvice s rozmermi od 26 do 30 cm – klasika, ktorá nikdy nesklame. Tento typ panvíc je vhodný do stredne veľkých aj veľkých rodín, pretože v ňom môžete pripravovať aj väčšie množstvo jedla. Aj napriek väčším rozmerom je však panvica ľahká a dobre uchopiteľná. Pri varení by teda nemala robiť problémy.
  • Liatinové panvice s rozmermi od 32 cm – najväčšie panvice ideálne do veľkých domácností alebo pre profesionálov, ktorí musia pripravovať väčšie množstvo jedla. Tým, že poskytujú viac miesta, vedia pri varení šetriť čas aj energiu. Ich mínusom je len to, že sú ťažšie a masívnejšie, kvôli čomu v niektorých prípadoch komplikujú prácu.

liatinové panvice

6 Hmotnosť liatinových panvíc

Hmotnosť liatinových panvíc sa odvíja hlavne od ich rozmerov. Platí, že čím sú väčšie, tým sú ťažšie. Práve preto je úplne zbytočné, aby ste do malej domácnosti vyberali masívne prevedenie, ktoré v skutočnosti nevyužijete naplno a bude vám len komplikovať varenie alebo pečenie.

Okrem veľkosti sa hmotnosť vami zvoleného modelu odvíja aj od spôsobu spracovania, typu rukoväte a ďalších menších detailov. Kompaktné liatinové panvice do 25 cm spravidla disponujú hmotnosťou do 2 kg. Stredne veľké kúsky do 30 cm nájdete do 3 – 3,5 kg a najväčšie prevedenia od 32 cm môžu mať aj viac ako 4,5 kg.

7 Materiál rukoväte

Rukoväť by mala byť pevná, kvalitne spracovaná a zároveň odolná voči vysokým teplotám. To vám zaručí, že sa nezničí ani po tom, ako panvicu umiestnite do rúry. Materiálov, ktorým nevadí ani vyššia teplota, je veľké množstvo a závisí na samotnej značke, ktorý použije. Dopredu sa však informujte, či vami zvolený model môže ísť priamo do rúry, alebo je určený len na použitie na sporáku.

K materiálom, ktoré nie sú vhodné do rúry a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať, sa radia plast a drevo. Už po prvom použití by sa kvôli vysokým teplotám zničili.

8 Dizajn liatinových panvíc

Dizajn liatinových panvíc je dôležitý najmä pre tých, ktorí ich chcú vystaviť na kuchynskej linke alebo zavesiť nad kuchynský ostrovček. Dobrou správou je, že väčšina panvíc má minimalistický a nadčasový výzor vhodný do akéhokoľvek interiérového štýlu. Krásne tak doplní každú jednu domácnosť.

Niektoré modely však môžu byť doslova štýlovou dekoráciou priťahujúcou pozornosť. Disponujú totižto zaujímavým sfarbením, prepracovanou rúčkou alebo iným výrazným detailom.

Pamätajte ale, že dizajn je vedľajším parametrom. Pozerajte naň až po tom, ako zoberiete do úvahy rozmery, hmotnosť a typ panvice.

9 Značky liatinových panvíc

Overený a dobrý výrobca poskytne širokú ponuku kvalitných produktov, ktoré budete môcť používať dlhé roky. V súčasnosti je takýchto výrobcov na trhu rovno niekoľko. K nim sa radí napríklad Orion, Klarstein, Tescoma, Lava Metal, WOLL či Strend Pro.

Aj v tomto prípade platí to isté, čo pri dizajne. Najprv skontrolujte hlavné parametre ako veľkosť, hmotnosť a typ, a až následne pozerajte na to, kto daný výrobok vyrobil.

10 Výhody liatinových panvíc

Liatinové panvice majú veľké množstvo výhod. K tým najväčším sa radia:

  • Vhodné na všetky druhy sporákov – liatinové panvice môžete využívať na plynových sporákoch aj elektrických a indukčných varných doskách. Predstavujú tak univerzálneho pomocníka, ktorého nebudete musieť meniť v prípade, že by ste vymenili sporák.
  • Výborná tepelná vodivosť – liatinové panvice sa rýchlo zahrievajú, pričom po vypnutí sporáka si dokážu veľmi dlho udržať teplo. Efektívne tak šetria čas aj energiu.
  • Nepriľnavý povrch – povrch liatinových panvíc je nepriľnavý a bez chemických zlúčenín. Jedlo je tak zdravotne nezávadné a má svoju pravú chuť. Plusom tohto typu povrchu je taktiež to, že suroviny sa na ňom príliš nepripaľujú, takže varenie aj pečenie je bez akýchkoľvek problémov, rovnako ako následné čistenie.
  • Dlhá životnosť – liatinové panvice sú investíciou na dlhé roky. Pri správnom používaní vám vydržia hneď niekoľko dekád. Stačí, aby ste ich vypálili a následne pri každom umytí dobre vysušili. Len tak sa vyhnete korózii, ktorá by mohla výrobok v krátkom čase zničiť.
  • Mechanická odolnosť – pri používaní liatinových panvíc bez špeciálnej povrchovej úpravy sa nemusíte báť, že by sa ľahko zničili. Materiál je totižto vysoko odolný a nevadia mu ani ostré predmety, ako napríklad drôtenka.
  • Varenie bez tuku – ak je pre vás dôležité zdravé stravovanie, liatinové panvice vám nesmú chýbať. Ich nepriľnavý povrch totižto umožňuje varenie aj bez pridania tuku.
  • Rôzne prevedenia – na trhu nájdete liatinové panvice v desiatkach rôznych prevedení. Zvoliť si môžete menšie alebo väčšie modely, štvorcové alebo obdĺžnikové tvary, či hlbšie alebo plytšie kúsky. Všetko závisí od veľkosti domácnosti a toho, čo na panviciach chcete pripravovať najčastejšie.
  • Minimalistický dizajn – väčšina liatinových panvíc disponuje minimalistickým dizajnom, ktorý neláka pozornosť a skvelo dopĺňa akúkoľvek kuchyňu. Pokojne ich tak môžete nechať vonku na kuchynskej linke alebo zavesiť nad ostrovček.

11 Nevýhody liatinových panvíc

Liatinové panvice majú aj zopár nevýhod, o ktorých by ste pred kúpou mali rozhodne vedieť. Sú to:

  • Vyššia cena – cena liatinových panvíc je vo všeobecnosti vyššia ako cena tých klasických. Na rozdiel od nich vám však dokážu poskytnúť vysokú odolnosť a dlhú životnosť. Ide tak o investíciu na desiatky rokov, čo je dôvod, prečo by vám táto nevýhoda nemala príliš vadiť.
  • Vyššia hmotnosť – v porovnaní s panvicami z iného materiálu sú tie liatinové ťažšie. Práca s nimi je tak o niečo komplikovanejšia. Pokým si však nezvolíte masívne modely s priemerom viac ako 32 cm, vyššia hmotnosť by vám nemala robiť žiaden problém.
  • Náchylnosť na koróziu – ak sa o liatinové panvice nebudete správne starať, môžu sa jednoducho zničiť. Sú totižto veľmi náchylné na koróziu. Po každom umytí ich preto dobre vysušte a skladujte na suchom mieste.
  • Nemožnosť umývania v umývačke riadu – po každom použití musíte liatinové panvice umyť ručne. Umývačka riadu by ich totižto mohla zničiť. Umývanie by ale nemalo byť zdĺhavé, pretože panvice majú nepriľnavý povrch, na ktorom nezostane takmer nič.
  • Náročnejšia starostlivosť – ako sme spomenuli, liatinové panvice musíte umývať len ručne. Okrem toho ich musíte vždy poriadne vysušiť a nesmiete zabúdať na pravidelné vypaľovanie zaručujúce nepriľnavý povrch.
  • Nemožnosť uchovávania v chladničke – liatinové panvice nie sú vhodné do chladničky. Jedlo, ktoré by ste v nich chceli skladovať, preto radšej presuňte do inej panvice, hrnca alebo nádoby.

liatinové panvice a jedlo

12 Údržba liatinových panvíc

Údržba liatinových panvíc nie je náročná. Ak si však zvolíte celoliatinové modely bez povrchovej úpravy, musíte počítať s tým, že je mierne odlišná od tej, ktorá sa spája s klasickými panvicami. Najväčším rozdielom je nutnosť vypálenia povrchu, ktorá sa označuje aj ako „seasoning“. Pri tomto procese sa na povrchu výrobku vytvára prirodzený nepriľnavý povlak, a to bez použitia rôznych chemikálií alebo umelých prípravkov. Cieľom vypálenia je zaistiť, že panvica bude správne pracovať a poskytne vám tie najlepšie výsledky.

Vypálenie, čiže seasoning, je nutné vykonať pred prvým použitím panvice. Ak by sa vám aj po ňom pokrmy stále pripekali, zopakujte ho.

Celý proces vypálenia nie je vôbec náročný. Opísať sa dá v niekoľkých krokoch:

  • Do panvice nalejte olej a rozotrite ho po celom povrchu.
  • Sporák zapnite na najsilnejší výkon.
  • Panvicu položte na sporák a nechajte ju tam dovtedy, kým sa olej nezačne prepaľovať (z panvice sa začne šíriť biely dym).
  • Panvicu stiahnite z ohňa a nechajte ju vychladnúť.
  • Olej zotrite suchou utierkou.
  • Celý proces opakujte minimálne dvakrát. V prípade potreby aj viac.

V niektorých prípadoch sa môže stať, že vypálená vrstva sa po čase začne oslabovať. Zistíte to tak, že sa jedlo začne znova pripekať. Ak by ste sa s niečím takýmto stretli, vypálenie jednoducho zopakujte.

Po tom, ako dokončíte proces vypaľovania, sa môžete presunúť na bežnú údržbu. Panvicu stačí umyť bežným saponátom a hubkou na riad. Keď sa na povrchu nachádzajú pripálené zvyšky, nebojte sa použiť drôtenku. To však platí len vtedy, keď vlastníte model bez povrchovej úpravy. Ak ste si kúpili liatinovú panvicu s povrchovou úpravou, drôtenke a iným ostrým predmetom sa vyhýbajte.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber liatinových panvíc

  • Liatinové panvice sa delia do dvoch základných skupín, a to na liatinové panvice so smaltovaným povrchom a liatinovým telom a celoliatinové panvice bez povrchovej úpravy. Každý typ má iné výhody a nevýhody, o ktorých by ste mali pred kúpou vedieť.
  • Liatinové panvice sa následne delia ešte podľa použitia, a to na hlboké, plytké, obdĺžnikové a štvorcové.
  • Kľúčovým faktorom pre výber správnej liatinovej panvice rozmery.
  • Od rozmerov sa odvíja hmotnosť panvíc a to, ako sa vám s nimi bude pracovať.
  • Okrem tela nezabúdajte ani na rukoväť. Tá musí byť v prípade použitia v rúre odolná voči vysokým teplotám.
  • Dizajn liatinových panvíc je skôr minimalistický. Stretnúť sa však môžete aj s kúskami disponujúcimi zaujímavými detailmi.
  • Údržba liatinovej panvice začína jej správnym vypálením. Po použití ju následne stačí len ručne umyť. Vyhýbajte sa umývačke riadu.

Najčastejšie otázky pri výbere liatinových panvíc

Ako sa odlišuje liatinová panvica od tých ostatných?
Liatinové panvice sú charakteristické tým, že sú ťažšie, masívnejšie a pred použitím ich musíte vypáliť (neplatí pre modely so špeciálnou povrchovou úpravou). Okrem toho sú taktiež drahšie a potešia vysokou odolnosťou voči teplu a mechanickému poškodeniu.
Ako sa starať o liatinové panvice?
Liatinové panvice musíte po kúpe vypáliť. Keď tak spravíte, môžete ich začať používať. Po každom varení alebo pečení ich umyte ručne. Pomôcť si môžete hubkou, prípadne aj drôtenkou. Tú však používajte len vtedy, keď máte model bez špeciálnej povrchovej úpravy.
Na akom type sporáku môžem používať liatinové panvice?
Výhodou liatinových panvíc je to, že sú vhodné na všetky druhy sporákov vrátane plynových, elektrických a indukčných.
Ktoré značky liatinových panvíc sú najobľúbenejšie?
V súčasnosti nájdete na trhu množstvo značiek vyrábajúcich liatinové panvice. K obľúbeným sa radia Orion, Klarstein, Tescoma a Lava Metal.
Koľko stojí liatinová panvica?
Cena liatinových panvíc je rôzna a odvíja sa od viacerých parametrov. Veľký vplyv na ňu má výrobca, veľkosť, spôsob výroby a použité materiály. Vo všeobecnosti však platí, že liatinové panvice sú drahšie ako panvice z iných materiálov.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]