indukčné platneIndukčné dosky patria v súčasnosti k najobľúbenejším na trhu. Poskytujú rýchle, čisté a bezpečné varenie, ktoré teší hlavne rodiny s malými deťmi. A síce sa zdá, že indukcia je niečo nové, opak je pravdou. Prvé dosky sa na trhu objavili už pred desiatkami rokov. Kvalitné a konkurencieschopné modely sa však začali vyvíjať len pred určitým časom. Dnes nájdete na trhu kvalitné výrobky, ktoré zaujmú vysokým výkonom, minimalistickým dizajnom a jednoduchým používaním.

Indukčné varné dosky sú pre mnohých synonymom kvality, nadčasovosti a modernosti. V porovnaní s plynovými sporákmi alebo elektrickými doskami predstavujú nádych novosti. Ide o technológiu, ktorá sa neustále vyvíja a má potenciál priniesť do domácností nové možnosti prípravy pokrmov. Ak máte radi nové technológie alebo len túžite po kvalitnej doske, na ktorej môžete uvariť svoje obľúbené jedlá, ste na správnom mieste. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili praktické rady, ako si vybrať indukčnú dosku, a porovnanie tých najlepších.

↓ Ako vybrať najlepšie indukčné dosky

TOP indukčné dosky

Nad 400 €

indukčné dosky Electrolux EIV835

ODPORÚČAME
Do 400 €

indukčné dosky Electrolux EIT61443B

ODPORÚČAME
Do 250 €

indukčné dosky Electrolux LIR60430

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších indukčných dosiek nad 400 €

NáhľadNázov produktuParametre
indukčná platňa Electrolux EIV835
Počet varných zón: 5
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa AEG IKE64441IB
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa Electrolux EIV744
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
4.
indukčná platňa Bosch PIF 675FC1E
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 400 W
Typ ovládania: dotykové
5.
indukčná platňa Bosch PVS851FB5E
Počet varných zón: 3
Maximálny príkon: 7 400 W
Typ ovládania: dotykové

TOP 5 najlepších indukčných dosiek do 400 €

NáhľadNázov produktuParametre
indukčná platňa Electrolux EIT61443B
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 200 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa AEG IKB64301FB
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa Electrolux LIV63431BK
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
4.
indukčná platňa Bosch PUE 611FB1E
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 4 600 W
Typ ovládania: dotykové
5.
indukčná platňa Bosch PUE611BB1E
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 4 600 W
Typ ovládania: dotykové

TOP 5 najlepších lacných indukčných dosiek do 250 €

NáhľadNázov produktuParametre
indukčná platňa Electrolux LIR60430
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 350 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa Electrolux EHH 6240 ISK
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 6 600 W
Typ ovládania: dotykové
indukčná platňa Gorenje IT 640 BSC
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 7 200 W
Typ ovládania: dotykové
4.
indukčná platňa Candy CH 64 CCB
Počet varných zón: 4
Maximálny príkon: 5 700 W
Typ ovládania: dotykové
5.
indukčná platňa Klarstein VariCook Domino 3000W
Počet varných zón: 2
Maximálny príkon: 3 000 W
Typ ovládania: dotykové

↑ TOP indukčné dosky

1 Ako si vybrať tú najlepšiu indukčnú dosku?

Na trhu sa stretnete s veľkým počtom rôznych indukčných dosiek. Niektoré sú drahšie, iné lacnejšie. Zopár z nich má viac funkcií, ďalšie ich zas majú menej. Ako si zo stoviek rôznych prevedení vybrať to najlepšie? Riešením je sledovať základné parametre, podľa ktorých zistíte, či ide o model, ktorý vám bude vyhovovať, alebo by ste mali hľadať ďalej. K týmto parametrom sa radia:

 • Veľkosť dosky – odvíja sa od nej počet varných zón a to, aké veľké hrnce na nej môžete používať.
 • Počet varných zón – väčšina bežných dosiek disponuje štyrmi varnými zónami. Ak by vám to nestačilo, mali by ste sa poobzerať po väčšom prevedení, napríklad so šiestimi zónami.
 • Výkon – pri platni so štyrmi varnými zónami by mal dosahovať okolo 7-tisíc W.
 • Ovládanie – malo by byť jednoduché a intuitívne. Ovládací panel sa spravidla nachádza v spodnej časti a je dotykový.
 • Funkcie – niekoľko z nich patrí do kategórie základných a doske nesmú chýbať. Následne sa však stretnete aj s doplnkovými. Tie síce pre varenie a prípravu jedál nie sú kľúčové, no dokážu zvýšiť užívateľský komfort.
 • Cena – dôležitý parameter, ktorý vo veľkom ovplyvňuje výber a následne aj kúpu dosky. Na začiatok by ste si mali zadať orientačný rozpočet, podľa ktorého sa budete riadiť. Na doske sa ale nesnažte príliš ušetriť, Nemuselo by sa to vyplatiť.

2 Ako fungujú indukčné dosky?

Indukčné dosky sú síce obľúbené, no len málokto vie, ako vlastne fungujú. Celý proces je pomerne jednoduchý. Varná doska využíva tzv. elektromagnetizmus, pomocou ktorého vytvára magnetické pole medzi hrncom alebo iným riadom a cievkou nachádzajúcou sa pod sklom. Aby celý tento proces mohol byť úspešný, na dosku musíte položiť špeciálne hrnce, ktoré disponujú feromagnetickým dnom. Ide o špeciálne dno obsahujúce veľký podiel železa.

Po tom, ako na varnú dosku položíte panvicu alebo hrniec a zapnete ohrev, vznikne elektromagnetická energia, ktorá prechádza cez varnú dosku priamo do kuchynského riadu. Pri tomto procese varná doska produkuje (indukuje) prúd uvoľňujúci teplo. To sa stará o veľmi rýchle varenie a prípravu jednotlivých pokrmov.

Indukčný ohrev patrí medzi najefektívnejšie, aké na trhu vôbec nájdete. Výrobcovia uvádzajú, že strata tepla je maximálne 10 %. Dôvodom takéhoto nízkeho čísla je skutočnosť, že pri varení sa zahrieva iba dno hrnca. Teplo sa tak nerozptyľuje do priestoru, ako napríklad v prípade sklokeramickej platne.

Základom indukčných platní je to, že nehľadiac ako dlho s nimi pracujete, vždy zostávajú „cool to touch“, čiže studené na dotyk. Akonáhle dáte riad preč, platnička vychladne. Ak by ste sa jej teda chytili, nepopálite sa.

Indukčné dosky sú moderným prvkom vhodným do každej jednej domácnosti. Ostatné spôsoby ohrevu nechávajú v rámci technologického pokroku ďaleko za sebou. Mnohé disponujú aj zaujímavými funkciami, ako napríklad booster, časovač, flexibilita varných zón alebo stop and go. Vedia sa tak perfektne prispôsobiť presne vašim potrebám.

3 Výhody indukčných dosiek

Varné dosky potešia množstvom silných stránok, vďaka ktorým zjednodušia používanie a zvýšia užívateľský komfort. K tým hlavným sa radia:

 • Minimálna strata tepla – výrobcovia uvádzajú, že pri práci s doskou sa stráca maximálne 10 %.
 • Najrýchlejší ohrev – na rozdiel od plynového sporáku alebo elektrickej platne poskytuje indukcia najrýchlejší ohrev zo všetkých.
 • Jednoduchá údržba – po tom, ako dovaríte, stačí dosku len pretrieť mokrou handričkou.
 • Jedlo sa na doske nepripáli – ak vám náhodou niečo kvapne na dosku, netreba sa báť. Jedlo alebo tekutina sa na povrchu nepripáli.
 • Nízka spotreba – spotreba energie je v priemere o 40 % nižšia ako u plynových sporákov a o približne 15 % nižšia ako u sklokeramických varných dosiek.
 • Bezpečný spôsob varenia – pri práci zostáva doska „cool to touch“, čiže studená. Ak by sa jej dotklo dieťa alebo ktokoľvek z domácnosti, nepopáli sa.
 • Okamžitá zmena teploty – keď pri varení znížite alebo zvýšite teplotu, zmenu si všimnete okamžite.

indukčné platne

4 Nevýhody indukčných dosiek

Indukčné dosky majú aj svoje nevýhody, o ktorých by ste pred nákupom mali vedieť. Sú to:

 • Vyššia cena – na rozdiel od sklokeramických dosiek alebo plynových sporákov je cena indukčných dosiek oveľa vyššia.
 • Vyššia hlučnosť – pri práci s indukčnými doskami musíte počítať s tým, že sú oveľa hlučnejšie, ako sklokeramické.
 • Nutnosť používať špeciálny riad – ak máte doma klasický riad, budete ho musieť vymeniť, pretože vám na indukčnej platni nebude fungovať.
 • Zložitejšia inštalácia – inštalácia tohto typu varných dosiek je náročnejšia.

5 Veľkosť a rozmery indukčných dosiek

Poďme však už na samotný výber indukčnej platne a jej základné parametre. K najdôležitejším sa radia rozmery. Tie sa odlišujú od toho, koľko varných zón vám doska poskytuje. Najčastejšie sa stretnete s takýmito hodnotami:

 • 55 – 60 cm – varná doska s tromi zónami
 • 70 – 75 cm – varná doska so štyrmi zónami
 • 90 cm a viac – varná doska s piatimi alebo šiestimi zónami

Ak by ste chceli len maličkú varnú dosku, ktorá disponuje jednou zónou, zaobstarajte si prenosný model. Ten je veľmi praktický, poskytuje rovnaké výhody ako klasická doska, plus ho môžete so sebou vziať kamkoľvek idete.

Rozmery takisto ovplyvňujú to, ako sa vám bude na doske pracovať. Ak by ste našli napríklad dosku v rozmeroch 60 cm a so štyrmi zónami, mohlo by sa stať, že by ste na ňu nezmestili dva väčšie hrnce vedľa seba. Prípadne by mohli hrnce zakrývať ovládací panel alebo byť v jeho blízkosti, čo by komplikovalo ovládanie. Ak sa vám do kuchyne nezmestí veľká doska so štyrmi alebo piatimi zónami, vyberte si radšej menšiu s tromi a jedlá varte postupne.

6 Počet varných zón indukčných dosiek

Indukčné varné dosky môžu disponovať dvomi až šiestimi varnými zónami. Ich počet sa spravidla odvíja od toho, aká veľká varná doska je. Platí, že čím viac varných plôch má, tým by mala mať väčšie rozmery, aby sa na ňu zmestili aj väčšie hrnce.

Univerzálnym riešením pre väčšinu domácností je varná doska so štyrmi varnými zónami. Tie vám dávajú istotu, že naraz pripravíte rovno niekoľko pokrmov. Pre jednotlivcov alebo páry, prípadne pre domácnosti, kde sa veľa nevarí, sú najlepším riešením indukčné dosky s dvomi alebo tromi varnými zónami.

Na trhu nájdete aj indukčnú dosku s jednou varnou zónou. Ide o prenosnú platničku, ktorú môžete so sebou nosiť aj na chaty, kde nie je žiadny ohrev.

7 Výkon indukčných dosiek

Výkon dosiek by sa mal takisto odvíjať od ich veľkosti a počtu varných zón. Platí, že čím je doska výkonnejšia, tým vyšší výkon bude potrebovať. Vďaka tomu získate tie najlepšie výsledky pri varení a príprave jednotlivých jedál. Akým výkonom by jednotlivé dosky mali disponovať?

 • 2 platničky – minimálne 3 500 W
 • 3 platničky – minimálne 5 250 W
 • 4 platničky – minimálne 7 000 W
 • 6 platničiek – minimálne 10 500 W

Tieto hodnoty sú len orientačné. Každý výrobca poskytuje varné dosky s iným výkonom. Nižší výkon, ako ten spomínaný, by ste si však vyberať nemali. Mohlo by sa stať, že by doska za vami nestíhala.

8 Ovládanie indukčných dosiek

Ovládanie indukčných dosiek je jednoduché a intuitívne. Zvládne to úplne každý. Dokonca aj osoba, ktorá doteraz so žiadnou varnou doskou nikdy nepracovala. Najčastejšie sa stretnete s dotykovým ovládaním vo forme ovládacieho panelu nachádzajúceho sa v spodnej časti, prípadne na boku dosky.

Na ovládacom paneli sa nachádzajú dotykové tlačidlá na nastavenie teploty pre jednotlivé varné zóny. Okrem toho nechýbajú ani tlačidlá na výber jedného z predpripravených programov. Keď majú varné dosky aj nejaké doplnkové funkcie, napríklad detský zámok alebo booster, na ovládacom paneli nájdete tlačidlá aj pre ne.

9 Doplnkové funkcie a vlastnosti indukčných dosiek

Indukčné dosky môžu mať viacero zaujímavých doplnkových vlastností a funkcií, ktoré ocení každý používateľ. Funkcie sa delia do troch kategórií. Niektoré predstavujú základ a nesmú chýbať. Iné sú zas len doplnkové a, síce ich na varenie nutne nepotrebujete, dokážu celý proces prípravy zjednodušiť.

indukčné platne

A Základné funkcie

Základné funkcie sa spravidla spájajú s bezpečnosťou. Zaisťujú, že používanie dosky vás nijakým spôsobom neohrozuje. Do tejto kategórie patria funkcie ako:

 • Bezpečnostný snímač – sleduje teplotu v spodnej časti riadu, aby sa náhodou, v prípade, že na platni zostane prázdna panvica alebo hrniec, nepoškodil riad a samotná varná zóna. Doska takisto pomocou tejto funkcie prispôsobuje teplotu, čím zabraňuje rôznym komplikáciám, ktoré by mohli viesť napríklad k požiaru.
 • Automatické vypnutie – varná doska sa v niektorých situáciách, ako napríklad prehriatie alebo odobratie panvice, sama vypína. Nemusíte sa tak báť, že by ste ju pred odchodom z domu zabudli vypnúť a mohlo by dôjsť k rôznym problémom.
 • Bezpečnostné vypnutie – funguje veľmi podobne ako automatické vypnutie. Ak je varná zóna dlhý čas zapnutá bez zmeny teploty, sama sa vypne. To, kedy sa varná doska vypne, závisí na jej tepelnom nastavení. Platí však, že čím je teplotné nastavenie nižšie, tým dlhšie bude varná zóna zapnutá. Ako táto funkcia vyzerá v praxi? Napríklad, pri najnižšom tepelnom nastavení sa varná doska môže vypnúť až po piatich hodinách. Pri vysokom nastavení sa zas vypne napríklad do hodiny. Tento údaj je veľmi špecifický a odlišuje sa v závislosti od modelu varnej dosky.
 • Ochrana proti pretečeniu – ak by sa náhodou stalo, že vám začne niečo tiecť, varná doska sa vypne a zablokuje ovládacie tlačidlá, aby náhodou nedošlo k prepnutiu režimu. Opätovne ju môžete zapnúť až po tom, ako ju vyčistíte a osušíte.
 • Detekcia podpätia alebo prepätia – väčšina indukčných dosiek disponuje zvukovou signalizáciou, vďaka ktorej máte zaistené, že elektrické obvody sú ochránené pred poškodením.
 • Detekcia riadu – táto funkcia slúži na to, aby doska nefungovala dovtedy, kým na ňu nepoložíte správny riad. Práve z tohto dôvodu si musíte zaobstarať hrnce a panvice, ktoré sú s indukciou kompatibilné.
 • Detekcia prázdneho hrnca – varná doska dokáže podľa hmotnosti a rýchlosti zohriatia zistiť, či je hrniec plný, poloprázdny alebo úplne prázdny. Podľa toho upravuje svoj ohrev tak, aby nepoškodila jeho dno.
 • Detekcia veľkosti riadu – niektoré varné dosky majú aj funkciu detekcie veľkosti riadu a nespustia sa dovtedy, kým na ne nepoložíte dostatočne veľký hrniec. Takéto varné dosky však môžu mať niekedy problém rozoznať menší riad. A to aj napriek tomu, že má kompatibilné dno.

B Doplnkové funkcie

Okrem základných sa stretnete aj s doplnkovými funkciami, ktoré zvyšujú užívateľský komfort a zaisťujú tie najlepšie výsledky pri varení.

 • Automatické zahrievanie – slúži na to, aby sa varná zóna zahriala na maximum a následne automaticky prešla do prednastaveného menu. Ide o skvelú funkciu pre tých, ktorí varia napríklad ryžu alebo iné pokrmy, ktoré je potrebné najprv upraviť pri vysokej teplote a následne ich stačí dovariť aj na nižšej.
 • Booster – môže ním disponovať len jedna zóna, prípadne viacero. Len málo dosiek má touto funkciou vybavené všetky zóny. Booster funguje veľmi podobne, ako automatické zahrievanie. Jedlo najprv zahreje na vysokej teplote a následne prejde do nižšej. Spravidla však funguje maximálne 10 minút a počas toho, ako ho používate, nemôžete využívať ďalšie dosky.
 • Časovač – skvelý pomocník, ktorý slúži na to, aby sa varná doska sama, po určitom, vami zvolenom čase, vypla. Nemusíte tak sledovať čas.
 • Detská poistka – blokuje ovládací panel, aby dieťa náhodou dosku nezaplo. Funkciu možno použiť nielen počas používania, ale aj v čase nečinnosti.
 • ECO – funguje podobne, ako klasický časovač s tým rozdielom, že posledné minúty pred koncom sa vypne a využíva len zostatkové teplo, takže šetrí energiu.
 • Flexibilita varných zón – zaisťuje, že varná doska sa dokáže prispôsobiť veľkosti vašich hrncov. Vďaka tomu energia neuniká ani vtedy, keď používate menší riad.
 • Zlúčenie varných zón – ak používate veľký riad, niektoré varné zóny môžete navzájom zlúčiť do jednej a naraz ich ovládať.

C Profesionálne funkcie

Ak chcete indukčnú platňu, ktorá z vás spraví šéfkuchára, mali by ste sa poobzerať po profesionálnych funkciách, ako napríklad:

 • Stop and go – zaisťuje vám, že varenie môžete kedykoľvek zastaviť a pokračovať v ňom až po tom, ako vybavíte telefonát alebo návštevu. Nemusíte tak odbiehať a sledovať, či je na sporáku všetko v poriadku. Funkcia vám zaisťuje, že po niekoľkých minútach či dokonca hodinách sa môžete vrátiť k rovnakému nastaveniu, ktoré ste mali zvolené aj predtým. Nemusíte tak vyberať funkciu či teplotu odznova.
 • LED plamene – túto funkciu poskytujú najnovšie indukčné dosky. Tie vytvárajú ilúziu plameňov, na základe ktorých môžete sledovať aktuálnu intenzitu tepla. LED plamene sú takisto veľmi zaujímavé a varnú dosku skvelo dopĺňajú.
 • Synchronizácia s digestorom – niektoré varné dosky môžete prepojiť s digestorom, vďaka čomu sa digestor dokáže v prípade potrieb sám zapnúť a odsať potrebnú paru. Vy sa tak môžete venovať len vareniu.
 • Udržiavanie tepla – ak ste navarili o niečo skôr a hostia ešte neprišli, môžete jedlo udržať teplé a vyhnúť sa tak jeho dodatočnému zohrievaniu v mikrovlnke.
 • Pause – zablokuje ovládací panel, aby ste mohli v prípade zašpinenia varnú dosku kedykoľvek utrieť bez rizika z prepnutia nastavenia.
 • Nastavenie presnej teploty – ak varíte nejaké jedlo, ktoré potrebuje špecifickú teplotu, pomocou tejto funkcie si ju viete nastaviť s presnosťou na 1°C.

indukčné dosky

10 Dizajn indukčných dosiek

Väčšina indukčných varných dosiek sa pýši jednoduchým dizajnom, ktorý sa skvelo hodí do minimalistických domácností. Aj napriek tomu sa však jednotlivé modely od seba v niektorých detailoch odlišujú. Môže to byť napríklad tvarom varných zón alebo farebným vyhotovením.

Pri nákupe sa najčastejšie stretnete s čiernym prevedením, no zvoliť si môžete aj sivé či dokonca biele. V rámci tvaru varných zón je najobľúbenejší kruh, no stretnete sa aj so štvorcom alebo obdĺžnikom.

Na dizajn má veľký vplyv tiež to, či je doska orámovaná, alebo nie. To, aký variant si zvolíte, je čisto na vás. Rám dokáže dosku ohraničiť a vymedziť priestor na varenie. Ak však chcete, aby doska s kuchynskou linkou splývala, vyberte si ju bez neho.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber indukčnej dosky

 • Indukčná doska funguje, na rozdiel od sklokeramickej, trochu inak. Potrebujete na ňu špeciálny riad s feromagnetickým dnom. Ak teda žiadny taký nemáte, budete si ho musieť zaobstarať.
 • Pri výbere indukčnej platne myslite na niekoľko základných parametrov. K nim sa radia rozmery a počet varných zón. Platí, že čím viac varných zón doska má, tým musí byť väčšia, aby sa vám na nej dobre pracovalo.
 • Ďalej myslite na výkon indukčných dosiek. Ten sa odvíja od počtu platničiek, čiže varných zón.
 • Dôležité je aj ovládanie. Väčšina indukčných dosiek sa ovláda pomocou dotykového panela (rovnako ako práčky alebo iné spotrebiče), ktorý zaručuje jednoduchosť a intuitívnosť.
 • Užívateľský komfort zaručujú aj základné a doplnkové funkcie. Varné dosky ich môžu mať veľké množstvo.

Najčastejšie otázky pri výbere indukčnej dosky

Ako si zvoliť správnu indukčnú platňu?
Aby vám indukčná platňa vyhovovala, musí disponovať všetkými funkciami, ktoré potrebujete pri pravidelnom varení. Okrem toho jej nesmie chýbať vysoký výkon, správny počet varných zón a a dostatočne veľké rozmery. Jednotlivé parametre pri nákupe sledujte a navzájom ich porovnávajte. Konečný výber môže ovplyvniť aj cena. Platí však, že na doskách netreba zbytočne šetriť, pretože sa to nemusí vyplatiť.
Je varenie s indukciou bezpečné?
Varenie s indukciou sa považuje za veľmi bezpečné. Indukčné dosky sú dokonca označované za tie najbezpečnejšie na trhu, pretože zostávajú studené aj po niekoľkohodinovom varení. Sú tak ideálne hlavne do rodín s malými deťmi.
Ako čistiť indukčnú platňu?
Indukčné platne nie sú vôbec náročné na čistenie. Spravidla stačí vziať mokrú handričku a pretrieť ich. Následne ich nezabudnite vyutierať do sucha. Ak by ste potrebovali čistiť niečo zaschnuté, použite jemný čistiaci prostriedok, napríklad saponát. Pripálenín sa báť nemusíte, ak vám niečo počas varenia vytečie, nepripáli sa to. Jedinou surovinou, ktorá dokáže urobiť problém, je cukor. Na ten si dávajte pozor.
Na čo si pri varení na indukcii dávať pozor?
Najčastejším problémom, s ktorým sa stretajú mnohí noví užívatelia je to, že im niečo vykypí alebo v hrnci niečo pripália. Je to z dôvodu, že indukcia je výkonnejšia, ako sklokeramická platňa a jedlo sa pripraví oveľa skôr. Keď teda s indukčnou platňou ešte len začínate, dávajte si na tento detail pozor. Spočiatku pri hrncoch stojte, aby ste mohli v prípade potrieb hneď zasiahnuť.
Z čoho je indukčná platňa vyrobená?
Indukčná platňa je vyrobená zo špeciálneho keramického skla, ktoré je veľmi pevné a dokáže odolávať aj mechanickému poškodeniu, ako je napríklad poškriabanie. Sklo takisto toleruje rôzne výkyvy teploty. A síce materiál dokáže odolať rôznym vplyvom, dávajte si pri jeho používaní pozor. A to hlavne vtedy, keď máte ťažký riad. Ak by ste ho na sklo hodili z výšky, povrch by sa mohol rozbiť.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]