wi-fi zosilňovačV dnešnej dobe, kedy sa domy stávajú čoraz inteligentnejšie a internet je ich bežnou súčasťou, je kvalitné a stabilné Wi-Fi pripojenie kľúčové. Nie všetky routery ho však vedia zaistiť. Niektoré sú vo všeobecnosti slabšie a nedokážu pokryť ani menší dom. Iné zas môžu byť výkonnejšie, no nie je v ich silách zaistiť dostatočné Wi-Fi pripojenie v rozľahlej nehnuteľnosti. V takýchto prípadoch prichádzajú na pomoc Wi-Fi zosilňovače, ktoré signál efektívne podporia a zaistia, že internet budete môcť využívať v každej jednej miestnosti.

Wi-Fi zosilňovače, ktoré na trhu nájdete aj pod názvom Wi-Fi extendery, sú skvelým pomocníkom pre tých, ktorí potrebujú posilniť Wi-Fi signál. Charakteristické sú jednoduchým použitím, pričom k dispozícii je veľké množstvo rôznych produktov. Máte tak istotu, že si určite prídete na svoje. Ak by ste si však zo širokej ponuky nevedeli vybrať, žiaden problém. Veľmi radi vám s celým procesom pomôžeme.

↓ Ako vybrať ten najlepší Wi-Fi zosilňovač?

TOP Wi-Fi zosilňovače

NáhľadNázov produktuParametre
wi-fi zosilňovač Ubiquiti UAP-AC-LR
Zabezpečenie: WEP, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2, TKIP/AES)
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
wi-fi zosilňovač Ubiquiti UAP-AC-LITE
Zabezpečenie:
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
wi-fi zosilňovač Ubiquiti NBE-M5-16
Zabezpečenie: WPA2
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 5 GHz
4.
wi-fi zosilňovač TP-Link RE315
Zabezpečenie:
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
5.
wi-fi zosilňovač TP-Link RE450
Zabezpečenie: WPA-PSK / WPA2-PS
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4GHz a 5 GHz
6.
wi-fi zosilňovač TP-Link RE300
Zabezpečenie: 64/128-bit WEP, WPA-PSK / WPA2-PS
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
7.
wi-fi zosilňovač Tenda A18
Zabezpečenie: WEP / WPA / WPA2
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
8.
wi-fi zosilňovač Mercusys ME30
Zabezpečenie: WPA-PSK, WPA2-PSK
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
9.
wi-fi zosilňovač TP-Link RE200
Zabezpečenie:
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
10.
wi-fi zosilňovač TP-Link TL-WA855RE
Zabezpečenie:
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
11.
wi-fi zosilňovač Mercusys MW300RE
Zabezpečenie: WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
Počet LAN konektorov: 1
Frekvenčné pásmo: 2,4 GHz

↑ TOP Wi-Fi zosilňovače

1 Ako vybrať ten najlepší Wi-Fi zosilňovač?

Pri výbere Wi-Fi zosilňovača je dôležité sledovať viacero detailov, ktoré vám dopredu napovedia, či je vami zvolený výrobok vhodný a či vám bude skutočne slúžiť tak, ako potrebujete. K nim sa radia frekvenčné pásma, štandardy bezdrôtovej siete, spôsob napájania, počet a typ antén či porty.

Zároveň je pred výberom dobré zodpovedať si niekoľko otázok, ako napríklad:

  • Akú plochu má extender pokryť? Máte veľký dom a chcete stabilné pripojenie v každej jednej miestnosti v domácnosti, alebo žijete v menšom byte a túžite posilniť signál len v jednej izbe?
  • Akým spôsobom využívate internet najčastejšie? Pozeráte videá, čítate články, prechádzate sociálnymi sieťami alebo len riešite e-maily? Ide o dôležitý faktor, pretože kým na videá, filmy a hudbu potrebujete silnejšie pripojenie, na načítanie e-mailov a článkov vám bude stačiť aj slabšie.
  • Koľko používateľov, resp. zariadení využíva internetové pripojenie? Platí, že čím viac zariadení/používateľov je, tým musí byť pripojenie silnejšie.
  • Aký je váš rozpočet? Na Wi-Fi extenderoch sa neoplatí šetriť. Príliš lacné zariadenie neposkytne potrebné zosilnenie, čo vo výsledku spôsobí, že si k nemu budete musieť dokúpiť ďalšie.
  • Máte nejakú preferovanú značku? Wi-Fi zosilňovače dnes vyrábajú a predávajú viaceré značky. Ak máte nejakú preferovanú, môžete sa zamerať na jej portfólio. Pamätajte však, že celosvetovo známe značky majú spravidla vyššie ceny. Ak je teda váš rozpočet obmedzený, pouvažuje nad výrobkami od iných, menej známych výrobcov.

2 Potrebujem Wi-Fi zosilňovač?

Wi-Fi extender je skvelým pomocníkom, no nie vždy je potrebný. V niektorých prípadoch stačí len presunúť Wi-Fi router do inej miestnosti, vďaka čomu signál dosiahne aj do častí domu, v ktorých predtým nebol.

Wi-Fi zosilňovače sa vo všeobecnosti odporúčajú tým, ktorí:

  • presunuli router do iných častí domu, no aj napriek tomu majú „hluché“ miesta, kde signál vôbec nedosiahne,
  • potrebujú signál aj na záhrade, dvore alebo terase, kde inak Wi-Fi nie je,
  • majú v niektorých miestnostiach veľmi slabý signál, kvôli ktorému nemôžu prehrávať videá alebo načítavať iné multimédiá,
  • žijú vo väčšej domácnosti a Wi-Fi využíva naraz viac ľudí, kvôli čomu je signál slabší.

Pred nákupom zosilňovača musíte vedieť aj to, že ak chcete, aby dobre pracoval, budete v prvom rade potrebovať kvalitný router, ktorý vysiela dostatočne silný signál. S tým môže extender pracovať a rozširovať ho do celého domu.

💡 Štúdia z roku 2017 zameraná na Wi-Fi extendery sledovala technické aspekty merania a zlepšovania sily signálu Wi-Fi. Jej autori zistili, že kľúčovými parametrami pre výber extenderov sú frekvenčné pásma a štandardy bezdrôtovej siete, ktoré sú zároveň dôležité aj na pochopenie ich celkovej účinnosti.

3 Kam umiestniť Wi-Fi zosilňovač?

Správne umiestnenie Wi-Fi extendera je základom. Len tak bude môcť zachytiť dostatočné množstvo signálu, ktoré následne posilní.

Najlepšie spravíte, keď extender položíte do stredu priestoru medzi routerom a hluchým miestom. Popritom sa uistite, že nie je príliš ďaleko od routera, aby dokázal zachytiť jeho signál. Prípadne skontrolujte, či nie je veľmi blízko, aby signál dosiahol do danej miestnosti.

Wi-Fi extender nesmie byť na podlahe. Ideálne je miesto vo výške aspoň 1 meter. Následne sa vyhýbajte aj rohom a prekážkam nachádzajúcim sa v tesnej blízkosti, ako sú hrubé steny, nábytok, zrkadlá, kovové predmety, mikrovlnky, chladničky a podobne.

Wi-Fi zosilňovač

4 Frekvenčné pásma Wi-Fi

Rovnako ako routery, aj extendery pracujú v rôznych frekvenčných pásmach. V súčasnosti sa stretnete s dvomi základnými, pričom najmodernejšie modely podporujú ich kombináciu, čiže duálne pásmo.

  • Frekvenčné pásmo 2,4 GHz – jedno z najstarších pásem, ktoré využívajú lacné a menej výkonné extendery. Charakteristické je tým, že je veľmi vyťažené, preto sa môže stať, že ak bývate v panelovom dome, kde routery s 2,4 GHz používa viacero domácností, signál nemusí byť silný a stabilný. Jednotlivé zariadenia sa budú totižto navzájom rušiť. Na druhej strane, výhodou pásma 2,4 GHz je to, že sa dokáže dostať aj cez pevné prekážky a má väčší dosah.
  • Frekvenčné pásmo 5 GHz – pracujú v rámci neho drahšie a modernejšie routery aj zosilňovače. Tým, že nie je tak vyťažené ako 2,4 GHz, poskytuje stabilnejší a lepší signál a vyššiu rýchlosť prenosu. Plusom je tiež to, že vďaka nemu môžete vykonávať aj náročnejšie úlohy, ako napríklad pozerať filmy, prehrávať videá alebo hrať hry. Jeho mínusom je len to, že má kratší dosah.
  • Frekvenčné pásmo 2,4 GHz/5 GHz (Dual Band) – niektoré routery vedia pracovať v oboch frekvenčných pásmach. Ak máte takýto model doma, vyberte si k nemu extender, ktorý ich taktiež podporuje. Takýmto spôsobom budú môcť určité zariadenia (počítače, mobily) fungovať na 2,4 GHz a iné zas na 5 GHz. Mínusom extendera s Dual Band je len vyššia cena.

5 Štandardy bezdrôtovej siete

Okrem kompatibility v rámci frekvenčných pásiem musíte myslieť aj na kompatibilitu z pohľadu štandardov bezdrôtovej siete. Len tak si zaistíte, že router a zosilňovač budú plynulo spolupracovať a signál bude skutočne silný.

Štandard bezdrôtovej siete je parameter, ktorý uvádza maximálnu rýchlosť a využiteľnosť internetu. Pri nákupe sa stretnete hneď s niekoľkými, ku ktorým patria:

  • 802.11a – Wi-Fi 1 – najstarší štandard, ktorý sa dnes už nevyužíva. Fungoval v pásme 2,4 GHz a slúžil len na základné úkony, ako napríklad na odosielanie e-mailov alebo prezeranie jednoduchých webov. Charakteristický bol rýchlosťou 2 Mb/s, čo je na dnešné pomery žalostne málo. Film, seriál ani krátke video by ste si na ňom nepustili.
  • 802.11b – Wi-Fi 2 – opäť starší štandard, ktorý fungoval v pásme 2,4 GHz. Jeho rýchlosť predstavovala 11 Mbit/s, vďaka čomu mohol používateľ robiť na internete základné úkony. To znamená prezerať webové stránky, odpisovať na e-maily alebo četovať s priateľmi. V porovnaní s dnešnými štandardmi však ide stále o veľmi pomalé pripojenie, ktoré by vás pri klasickej práci limitovalo.
  • 802.11g – Wi-Fi 3 – vhodná voľba pre nenáročných používateľov, ktorí využívajú internet len sporadicky a vo voľnom čase. Bez problémov zvláda surfovanie po webe, četovanie, odpisovanie na e-maily a prehrávanie HD videí na jednom zariadení. Z pásiem pracuje na oboch, čiže na 2,4 GHz aj 5 GHz a jeho teoretická rýchlosť je 54 Mbit/s.
  • 802.11n – Wi-Fi 4 – ďalší štandard, ktorý využíva obe pásma, čiže 2,4 GHz aj 5 GHz. Jeho teoretická rýchlosť je až 600 Mbit/s, no v praxi dosahuje maximálne štvrtinu. Aj to však stačí na pokročilejšie úkony, ako napríklad sledovanie filmov, hranie hier či prezeranie graficky náročnejších webových stránok. Zároveň ide o štandard, pri ktorom sa po prvýkrát objavuje technológia MIMO (Multiple Input Multiple Output).
  • 802.11ac – Wi-Fi 5 – radí sa medzi nové štandardy, ktoré pracujú v rámci pásiem 2,4 GHz a 5 GHz. Svoju najvyššiu rýchlosť dosahuje pri použití pásma 5 GHz. Jeho bežná rýchlosť je vo všeobecnosti vysoká, no odvíja sa od daného zariadenia. Zvyčajne sa stretnete s maximálnou hodnotou do 3 Gbit/s. Tú môžete použiť na sledovanie filmov, online streaming, počúvanie piesní, online telefonáty s priateľmi, surfovanie po internete alebo akékoľvek iné aktivity.
  • 802.11ax – Wi-Fi 6 – najnovší štandard, s ktorým vedia pracovať najmodernejšie a najdrahšie Wi-Fi extendery na trhu. Rovnako ako predchádzajúce varianty, aj tento funguje v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Okrem toho poteší aj zabezpečením WPA3 a vysokou rýchlosťou prenosu dát dosahujúcou 10 Gb/s. Pri tomto štandarde je dôležité pripomenúť, že je v dnešnej dobe ešte stále veľmi obmedzený. Na to, aby ste ho mohli využívať, potrebujete vysokorýchlostný internet vysokej kvality, ktorý je dnes skôr raritou ako niečím bežným.
💡 Odborníci sa zhodujú, že v porovnaní s nákupom viacerých Wi-Fi routerov alebo iných podobných zariadení sú Wi-Fi zosilňovače cenovo najdostupnejším riešením.

6 Napájanie Wi-Fi zosilňovača

Napájanie Wi-Fi zosilňovača je riešené troma spôsobmi:

A Priamo do zásuvky

Praktický a obľúbený variant, ktorý nájdete na trhu v širokom zastúpení. Funguje tak, že ho po kúpe len vložíte do zástrčky a máte hotovo. Nikde vám netrčia žiadne káble, ktoré by mohli negatívne ovplyvňovať moderný vzhľad interiéru.

K benefitom Wi-Fi extenderov do zástrčky patria taktiež ich kompaktné rozmery a minimalistický dizajn. V priestore si ich nikto nevšimne a pri bežnom fungovaní, napríklad pri upratovaní alebo prechádzaní, vám nebudú vôbec zavadzať. Mínusom je zas to, že nie sú tak výkonné ako prevedenia s káblami.

B Pomocou káblov

Ďalším rozšíreným a populárnym typom Wi-Fi zosilňovačov sú modely pracujúce na základe káblov. Tie na prvý pohľad pripomínajú router. Stačí ich totižto položiť na poličku, komodu alebo stôl a prostredníctvom kábla zapojiť do zástrčky.

Mínusom zosilňovačov s káblami je, že výrazne ovplyvňujú výzor interiéru. A to nielen kvôli spôsobu napájania, ale aj kvôli tomu, že sú zvyčajne masívnejšie a väčšie. Na druhej strane, v porovnaní s modelmi do zásuvky sú výkonnejšie.

C Cez powerbanku

Tretím a posledným typom zosilňovačov je ten, ktorý sa napája z powerbanky, notebooku alebo počítača. Určený je len na sporadické používanie, napríklad na cestách.

Najväčším benefitom týchto extenderov je vysoká úroveň mobility a spravidla výhodná cena. Nevýhodou je zas skutočnosť, že nie sú tak výkonné ako zariadenia priamo do zásuvky alebo s káblom.

Wi-Fi zosilňovače

7 Zabezpečenie Wi-Fi extendera

Bezpečnosť Wi-Fi zosilňovača je rovnako dôležitá ako bezpečnosť routerov. Ak by ste na ňu zabudli, mohlo by sa stať, že poskytnete prístup do vašej domácej siete a k vašim súkromným dátam ostatným ľuďom.

Najlepšou ochranou pre Wi-Fi extender je WPA2 alebo WPA3 (Wi-Fi Protected Access 2 a 3). Tými disponujú aj routery. Následne sú kľúčové aj základné bezpečnostné protokoly, ku ktorým sa radí WEP.

Zabezpečenie zosilňovača je potrebné, no ak si nenastavíte dostatočne silné heslo na svojom routeri, bude vám úplne zbytočné. Práve preto sa najprv uistite, že prístup do vašej siete majú len ľudia, ktorí poznajú zvolené prihlasovacie údaje. Nikto iný. A až potom sa zamerajte na ďalšie detaily, ako napríklad spomínaný protokol WEP či WPA2 alebo WPA3.

8 Počet a typ antén Wi-Fi zosilňovača

Wi-Fi zosilňovače môžu mať:

  • Externé antény – ide o antény, ktoré sú viditeľné a dá sa s nimi pohybovať. Ich smer preto môžete upravovať presne podľa potreby. Každé zariadenie má minimálne dve antény, ktoré fungujú tak, že jedna signál zachytáva, pričom tá druhá ho posilnený odovzdáva ďalej. V niektorých prípadoch sa však môžete stretnúť aj s tromi anténami, ktoré fungujú tak, že jedna zachytáva signál a dve ho vysielajú.
  • Zabudované antény – nachádzajú sa priamo v zariadení, takže ich nie je vidno. Extender je vďaka tomu kompaktný a praktický. Menšou nevýhodou je len skutočnosť, že antény nemôžete nijakým spôsobom smerovať.
💡 Štúdia s názvom „Wi-Fi Technology and Human Health Impact: A Brief Review of Current Knowledge“ hodnotila vplyv technológie Wi-Fi na ľudské zdravie a dospela k záveru, že vystavenie sa rádiovému žiareniu z Wi-Fi zariadení je ďaleko pod prijatými medzinárodnými limitmi a neočakáva sa, že bude predstavovať zdravotné riziko.

9 Konektory Wi-Fi extendera

Wi-Fi extendery môžu mať viacero konektorov. Všetko sa odvíja od zariadenia, ktoré si zaobstaráte. Väčšinou sa ale stretnete s týmito konektormi:

  • USB porty – býva ich zvyčajne viac a k zosilňovaču dovoľujú pripájať napríklad externé disky, powerbanky alebo iné zariadenia s USB konektormi. Veľmi ľahko tak môžete zdieľať dáta v rámci vašej siete.
  • Audio jack – nie je povinnosťou, no rozhodne poteší. Skvelo vám poslúži napríklad vtedy, keď plánujete zo zosilňovača prenášať audio.
  • LAN konektor – má ho snáď každý jeden extender. Slúži na to, aby umožnil k internetu pripojiť aj zariadenie, ktoré nemá možnosť bezdrôtového pripojenia.

10 Funkcie Wi-Fi extendera

Zosilňovače Wi-Fi signálu môžu mať množstvo rôznych vlastností. K tým, ktorými disponujú najčastejšie, patria:

  • LED indikátory – ukazujú vám silu signálu. Viete podľa nich zistiť, či je zariadenie na vhodnom mieste, alebo by ste mali popremýšľať nad jeho premiestnením.
  • WPS tlačidlo – uľahčuje prístup vami určených zariadení k Wi-Fi sieti. Ideálne je, keď ho má aj samotný router, aby ste ho mohli na oboch zariadeniach stlačiť, čím sa prepoja a zaručia prístup k internetu bez nutnosti zadávania hesla.
  • Časovač – praktická funkcia do domácností, kde sú napríklad deti. Dokážete pomocou nej korigovať, kedy extender vysiela signál a kedy zas nie. Jednoducho si tak zaistíte, že vaše deti nebudú používať signál po večierke. Prípadne, že zariadenie nebude pracovať vtedy, keď ho nebudete potrebovať, pretože sa budete nachádzať v miestnosti, kam signál dosiahne aj bez neho.
  • EKO režim – šetrí spotrebu. V čase nečinnosti automaticky zosilňovač vypína alebo tlmí niektoré z jeho funkcií.
  • Nastavenie rýchlosti pre jednotlivé zariadenia – praktická funkcia, vďaka ktorej môžete vybrať zariadenia, ktoré potrebujú silnejšie a kvalitnejšie pripojenie a naopak, tie, ktorým stačí aj slabšie. Efektívne si tak optimalizujete výkon a zaisťujete plynulú prácu.
  • Určenie MAC (Media Access Control) – táto funkcia vám dovoľuje vybrať zariadenia, ktoré majú povolenie na pripojenie k sieti. Robí tak na základe ich identifikačných čísel.
  • Čierna listina – presný opak MAC. Vďaka tejto funkcií si môžete vytvoriť zoznam zariadení, ktoré sa nemôžu pripojiť k sieti.
  • Prístupový bod (AP = Access Point) – najlepšie a najkvalitnejšie zosilňovače majú prístupový bod, do ktorého môžete veľmi jednoducho pripojiť ethernetový kábel. Do zariadenia tak priamo zapojíte napríklad hernú konzolu, čím získate silné a stabilné pripojenie. Väčšina bežných extenderov má jeden prístupový bod. Niektoré drahšie modely však potešia aj viacerými.

Wi-Fi

11 Dizajn Wi-Fi extendera

Wi-Fi extendery majú minimalistický dizajn, ktorý nijakým spôsobom nenarúša vzhľad miestnosti. Zvyčajne sú odeté do bielej alebo čiernej farby, takže ľahko splynú s celkom a neupozorňujú na seba. Plusom sú aj kompaktné rozmery, ktoré zaisťujú, že sa zariadenie v priestore doslova stratí.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber Wi-Fi zosilňovača

  • Pre správny výber Wi-Fi zosilňovača je kľúčové poznať základné informácie o frekvenčných pásmach a štandardoch bezdrôtovej siete.
  • V rámci jednotlivých parametrov Wi-Fi extenderov sledujte spôsob napájania, ktorý môže byť priamo do zásuvky, pomocou káblov alebo cez powerbanku.
  • Nezabúdajte ani na kvalitné a správne zabezpečenie WiFi extendera, aby sa k vašim súkromným dátam nedostala žiadna nepovolaná osoba.
  • Typ antén sa odlišuje v závislosti od zvoleného zariadenia. Poznáme však dva základné, a to externé a zabudované antény.
  • Wi-Fi extender môže mať rôzne konektory vrátane USB portov, audio jacku a LAN konektoru.
  • Wi-Fi zosilňovače disponujú viacerými funkciami, ako sú napríklad LED indikátory, časovač, WPS tlačidlo, nastavenie rýchlosti pre jednotlivé zariadenia, určenie MAC alebo EKO režim.

Najčastejšie otázky pri výbere Wi-Fi zosilňovača

Kde umiestniť Wi-Fi zosilňovač?
Wi-Fi zosilňovač umiestnite do stredu medzi zdroj signálu (router) a priestor, kde signál nedosiahne. Okrem toho sa uistite, že sa nachádza vo výške aspoň 1 meter a v jeho blízkom okolí nie je nič, čo by mu mohlo komplikovať prácu, napríklad nábytok alebo elektrospotrebič.
Je lepší zosilňovač s externými alebo zabudovanými anténami?
Všetko sa odvíja od vašich potrieb. Mnohí vo všeobecnosti inklinujú k externým anténam, pretože ich môžu podľa potreby upravovať a smerovať.
Musím Wi-Fi zosilňovač po každom použití vypnúť?
Nie, nemusíte. Wi-Fi zosilňovače majú minimálnu spotrebu, preto vám nespravia dieru do rozpočtu ani vtedy, keď budú neustále zapnuté. Niektoré modely však majú EKO režim, na ktorý nabehnú, keď sa dlhšie nepoužívajú. Prípadne môžete využiť časovač, ktorý v určitom čase zariadenie vypne.
Môžem umiestniť Wi-Fi zosilňovač na dvor, terasu alebo do záhrady?
Áno, môžete, no musíte si zaistiť zdroj energie. Ak v záhrade alebo na dvore nemáte zástrčku, poobzerajte sa po zosilňovačoch s možnosťou napojenia na powerbanku.
Ktoré značky majú najlepšie Wi-Fi zosilňovače?
K najpopulárnejším značkám, ktoré majú v ponuke kvalitné zosilňovače za skvelé ceny, patria Xiaomi, Tenda, Asus a TP-Link.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]