chladničkyChladničky sú jedným z najpoužívanejších spotrebičov v domácnosti. Len málokto si vie predstaviť život bez nich. Okrem toho, že efektívne uchovávajú potraviny v chlade a zabraňujú ich rýchlemu pokazeniu, poskytujú aj mnohé ďalšie dodatočné funkcie, ako napríklad mrazenie. Bez problémov tak vedia nahradiť mrazničku, čím šetria miesto najmä v malých bytoch.

Moderné chladničky sú energeticky úsporné, praktické a štýlové. Nájdete ich v mnohých veľkostiach, objemoch či dokonca farbách. Máte tak istotu, že si určite prídete na svoje. Aby ste si však zvolili správne, nezabúdajte sledovať niekoľko parametrov, ktoré výrazne ovplyvnia to, ako sa vám bude spotrebič používať. Hľadáte novú chladničku, no neviete si zo širokej ponuky vybrať tú najlepšiu? Pomôže si našimi radami.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu chladničku

TOP chladničky

Kombinované

chladnička SAMSUNG RL38T600CWW

ODPORÚČAME
Vstavané

chladnička Samsung BRB30705EWW

ODPORÚČAME
Retro

chladnička Gorenje ONRK619DR

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších kombinovaných chladničiek

NáhľadNázov produktuParametre
chladnička SAMSUNG RL38T600CWW
Energetická trieda: C
Hlučnosť: 35 dB
Hrubý objem: 276 l
chladnička BEKO RCNA366E60WN
Energetická trieda: C
Hlučnosť: 35 dB
Hrubý objem: 215 l
chladnička Gorenje NRC620CSXL4
Energetická trieda: C
Hlučnosť: 37 dB
Hrubý objem: 255 l
4.
chladnička Beko RCSA300K30WN
Energetická trieda: F
Hlučnosť: 38 dB
Hrubý objem: -
5.
chladnička WHIRLPOOL W55TM4110W
Energetická trieda: F
Hlučnosť: 41 dB
Hrubý objem: 171 l

TOP 5 najlepších vstavaných chladničiek

NáhľadNázov produktuParametre
chladnička Samsung BRB30705EWW
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 35 dB
Hrubý objem: 224 l
chladnička Siemens KI81RADE0
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 37 dB
Hrubý objem: 319 l
chladnička Whirlpool WHC18 T573
Energetická trieda: D
Hlučnosť: 32 dB
Hrubý objem: 250 l
4.
chladnička Whirlpool ART 9811 SF2
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 35 dB
Hrubý objem: 306 l
5.
chladnička Electrolux LNT2LF18S
Energetická trieda: F
Hlučnosť: 35 dB
Hrubý objem: -

TOP 5 najlepších retro chladničiek

NáhľadNázov produktuParametre
chladnička Gorenje ONRK619DR
Energetická trieda: D
Hlučnosť: 37 dB
Hrubý objem: -
chladnička ETA 2531
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 41 dB
Hrubý objem: 300 l
chladnička AMICA VC 1622M
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 41 dB
Hrubý objem: 147 l
4.
chladnička Amica VD 1442 AM
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 39 dB
Hrubý objem: -
5.
chladnička Amica VT 862 AM
Energetická trieda: E
Hlučnosť: 37 dB
Hrubý objem: 95 l

↑ TOP chladničky

1 Ako vybrať tú najlepšiu chladničku?

Chladnička je jedným zo spotrebičov, ktoré budete využívať na pravidelnej báze. Nehovoriac o tom, že ide o investíciu na desiatky rokov. Práve preto sa pri nákupe uistite, že ste si zvolili model, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach – od tej energetickej až po tú dizajnovú.

Celý proces nákupu začnite rozmýšľaním o tom, kde chladničku umiestnite. Podľa toho zistíte, aká veľká by mala byť a do ktorej strany by sa mala otvárať. Keď to viete, môžete prejsť na ďalší krok, ktorým je typ. Chladničky majú rovno niekoľko základných typov, z ktorých by ste mali vyberať hlavne podľa svojich potrieb. Napríklad, kombinované chladničky sú ideálne pre tých, ktorí potrebujú aj menšiu mrazničku. Americké chladničky sú zas výbornou voľbou pre veľké rodiny a do väčších kuchýň.

Pri výbere nezabúdate ani na energetickú spotrebu. Nechcete predsa, aby vám chladnička nejako výrazne zvyšovala účty za elektrinu. Následne je dôležitá aj akumulačná doba, mraziaci výkon, hlučnosť, vnútorné usporiadanie a to, aké funkcie vám zariadenie poskytne.

2 Spôsob umiestnenia chladničky

Spôsob umiestnenia je kľúčovým faktorom, od ktorého sa bude odvíjať zvolený typ chladničky, jeho veľkosť a objem. Na začiatok je dôležité vedieť, že zariadenie nesmie byť pri okne, kde by naň svietilo slnko a zvyšovalo jeho teplotu. Nachádzať by sa nemalo ani v blízkosti tepelného zdroja (radiátor alebo krb) či pri umývačke riadu, rúre alebo sporáku, resp. pri klasických alebo indukčných varných doskách.

Chladnička by mala mať okolo seba prázdny priestor. Tým jej umožníte dostatočné prúdenie vzduchu a zabránite jej prehrievaniu.

Dvere chladničky by sa mali otvárať tak, aby nenarážali do steny alebo iných predmetov v okolí. Väčšine modelov sa dá zmeniť smer otvárania, no pred kúpou sa o tejto skutočnosti informujte. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.

americké chladničky

3 Základné typy chladničiek

Chladničiek je na trhu veľké množstvo. Niektoré sú väčšie, iné zas menšie. Viaceré z nich vás dokonca potešia aj dodatočnými funkciami, prepracovaným dizajnom alebo menšou mrazničkou. S akými typmi sa dnes stretnete a ktorý je pre vás ten najlepší?

A Monoklimatické chladničky

Monoklimatické chladničky sú určené len na chladenie potravín. To znamená, že nedisponujú menším výparníkom alebo väčšou mraziacou časťou. Ak teda chcete niečo mraziť, budete si k nim musieť dokúpiť samostatnú mrazničku.

Monoklimatické modely majú spravidla len jedny dvere a klasický podlhovastý dizajn. V domácnostiach sa s nimi často nestretnete, pretože sú pomerne nepraktické. Ideálne sú skôr do komerčných priestorov.

Výhodou monoklimatických chladničiek je to, že ich vnútorný priestor je tvorený prevažne priehradkami, ktoré sa dajú upravovať podľa potrieb. Odložiť do nich tak môžete všetko, čo potrebujete vrátane ovocia, zeleniny, pohárov, vysokých fliaš, hrncov aj väčších nádob.

B Kombinované chladničky

Kombinované chladničky disponujú chladiacou aj mraziacou časťou. Tá môže byť riešená formou výparníka alebo menšou mrazničkou nachádzajúcou sa spravidla v spodnej časti chladničky. Jej dvere sú pritom vždy oddelené od dverí chladiacej oblasti, vďaka čomu sa efektívne šetrí energia.

Kombinované chladničky sú na prvý pohľad veľmi podobné tým monoklimatickým. Ich dizajn je vo väčšine prípadov jednoduchý. Vo vnútri chladiacej časti sa nachádza niekoľko poličiek, ktoré môžu byť doplnené o zásuvky s reguláciou vlhkosti. V mraziacej časti je zas zopár väčších zásuviek, v ktorých môžete mraziť zmrzlinu, mäso, ovocie, zeleninu a veľa ďalšieho.

C Voľne stojace chladničky

Voľne stojace chladničky sú jedným z najpopulárnejších modelov, ktoré dnes nájdete na trhu. Po kúpe ich jednoducho postavíte na vybrané miesto, zapojíte do elektriny a začnete používať. Ich výhodou je skutočnosť, že si nevyžadujú žiadnu náročnú montáž, na ktorú by ste potrebovali odborníka. Nehovoriac o tom, že pri výbere nemusíte rozmýšľať nad tým, ako ich integrujete do nábytku a či sa vám doň zmestia.

Na druhej strane, voľne stojace chladničky výrazne ovplyvňujú celý výzor priestoru. Dôvodom je skutočnosť, že okrem dverí je vidno aj ich telo. Ak teda chcete, aby bola kuchyňa čo najmodernejšia, vyberte si štýlový model, ktorý sa do nej bude dizajnovo hodiť.

D Vstavané chladničky

Vstavané chladničky sú výbornou voľbou pre každého, kto chce modernú a nadčasovú kuchyňu. Zariadenie sa integruje priamo do nábytku, čím sa zaručuje, že do celku skvelo zapadne a vytvorí s ním čistú líniu. Zo vstavaných chladničiek sú zvyčajne vidno len dvere. V niektorých prípadoch sú však aj tie obložené nábytkom, takže vám odpadá nutnosť riešiť ich dizajn.

Mínusom tohto typu chladničiek je skutočnosť, že na ich zabudovanie budete musieť využiť služby profesionálnych majstrov, ktorí vám zaručia tie najkrajšie výsledky. To v praxi znamená ďalšie náklady.

E Retro chladničky

Retro chladničky sú známe tým, že majú špeciálny dizajn inšpirovaný minulým storočím. Spravidla ide o 60. až 80. roky. Mnohé z nich majú oblé tvary a sú odeté do výrazných farieb lákajúcich pozornosť, ako napríklad červená, modrá alebo zelená. Predstavujú tak nielen praktického pomocníka, ale aj štýlový doplnok skrášľujúci celú kuchyňu.

Retro chladničky sú síce nádherným kúskom, no nie sú vhodné do každej jednej kuchyne. Nehovoriac o tom, že sa s ostatným zariadením kombinujú len veľmi ťažko. Ak by ste sa teda o nejaký čas rozhodli zmeniť štýl alebo zariadenie interiéru, výrobok by sa doň nemusel hodiť.

F Americké chladničky

Americké chladničky sú masívne a veľké. Disponujú dvomi dverami a vo väčšine prípadov aj výrobníkom na ľad alebo dávkovačom vody. Ich vnútorné rozdelenie sa líši v závislosti od zvoleného modelu. Jedna časť však zvyčajne býva určená na chladenie, pričom tá druhá zas na mrazenie.

Ak sa rozhodnete pre americkú chladničku, počítajte s tým, že potrebuje veľa miesta. Šírka niektorých masívnych modelov môže presiahnuť aj 100 cm. Následne myslite aj na to, že spotrebič predstavuje veľkú vstupnú investíciu a má oveľa vyššiu spotrebu ako bežný, jednokrídlový model.

G Mini chladničky

Doplnkový typ chladničky, ktorý nikdy nedokáže nahradiť klasickú veľkú. Ide však o výborné riešenie napríklad na internáty, chalupy a chaty. Mini chladničky môžu byť určené len na chladenie, no niektoré prevedenia disponujú aj menším výparníkom. Charakteristické sú nižšou cenou a spotrebou. Plusom je tiež praktické rozdelenie interiéru, vďaka čomu sa v nich dá skladovať všetko, čo potrebujete – od jogurtov a zeleniny až po veľké plastové fľaše.

H Vinotéky

Rovnako ako mini chladničky, aj vinotéky sú len doplnkom ku klasickej chladničke. Ako už z ich názvu vyplýva, slúžia na uskladnenie vína. Majú špeciálne nastavenie, ktoré vie vytvoriť ideálne podmienky pre všetky skladované fľaše.

Vinotéky majú minimalistický a štýlový dizajn. Sú krásnou dekoráciou kuchyne, jedálne či obývačky. Na trhu ich nájdete v rôznych veľkostiach. Zvoliť si môžete malé a nižšie prevedenia na zopár fliaš, alebo vyššie modely, do ktorých umiestnite celú svoju vínnu zbierku.

biele chladničky

4 Objem chladničky

Objem chladničky sa odvíja od počtu členov v domácnosti. Odborníci odporúčajú počítať s približne 50 až 70 litrami chladiaceho priestoru na jedného človeka. V prípade mraziaceho priestoru je toto číslo o niečo nižšie a predstavuje 30 litrov.

Pre zjednodušenie výberu správneho objemu prikladáme praktickú tabuľku, v ktorej nájdete aj odporúčaný typ chladničky na základe veľkosti vašej domácnosti.

Počet členov Typ chladničky Orientačný objem
1 až 2 osoby Mini chladnička, kombinovaná chladnička 70 až 140 litrov
3 osoby Kombinovaná chladnička 150 až 210 litrov
4 osoby Kombinovaná chladnička 200 a viac litrov
5 a viac osôb Kombinovaná chladnička, Americká chladnička, Monoklimatická chladnička (potrebné dokúpiť samostatnú mrazničku) 250 a viac litrov

V rámci objemu počítajte s tým, že ide len o orientačný parameter. Veľké množstvo z neho ukroja poličky a zásuvky. Reálny objem je tak vždy nižší. Ideálne je preto zvoliť si chladničku s objemom, ktorý bude mať zopár litrov navyše.

5 Rozmery chladničky

Rozmery idú ruka v ruke s objemom. Čím je vyšší, tým budú rozmery väčšie a naopak. Práve preto sa uistite, že model, ktorý ste si vybrali, vyhovuje nielen množstvu potravín, ktoré plánujete chladiť a mraziť, ale aj veľkosti kuchyne.

Vo všeobecnosti platí, že monoklimatické a kombinované chladničky sú kompaktné. Ich úzky dizajn zaručuje, že sa zmestia aj do menších kuchýň v byte. Trochu inak je to pri retro modeloch. Tie bývajú kvôli štýlovému dizajnu o niečo masívnejšie.

Najväčšími chladničkami na trhu sú americké, ktoré majú dvoje dvere. Ich šírka môže dosahovať trojciferné čísla, čo je dôvod, prečo sú vhodné len do veľkých domov a bytov.

6 Kompresor chladničky

V minulosti mali chladničky dva kompresory. Dnes sa v nich nachádza len jeden, ktorý má jeden alebo dva okruhy. Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože umožňuje nastavenie teploty v chladiacej a mraziacej časti nezávisle od seba.

Z typov kompresorov má najväčšie zastúpenie invertorový známy tichým chodom a dlhou životnosťou. Okrem toho poteší nižšou spotrebou energie a tým, že výrobcovia naň poskytujú predĺženú záruku. Chod invertorového kompresora je stabilný a počas toho, ako je chladnička pripojená k elektrickej energii, sa nevypína.

7 Spotreba chladničky

Spotreba je kľúčovým faktorom, na ktorý by ste pri výbere chladničky nemali zabúdať, a to najmä z dôvodu, že bude neustále zapnutá. Výrazne tak ovplyvní vaše účty za energie.

Energetické štítky prešli v roku 2021 obnovou, kvôli ktorej z nich zmizli tri označenia, a to A+++, A++ a A+. Namiesto nich sa používajú už len značenia od A po G. Vzhľadom na tieto zmeny mohli niektoré spotrebiče spadnúť z najvyšších kategórií na nižšie, čo však neznamená, že by došlo k zníženiu ich energetickej účinnosti. Jednoducho sa len upravilo ich označenie.

Pre lepšiu predstavu, energetická trieda A+++ sa dnes označuje ako A, A++ ako B, A+ ako C a A ako D. Ak teda chcete čo najúspornejšiu chladničku, pozerajte sa po písmenách od A po D.

8 Klimatická trieda chladničky

Klimatická trieda chladničky udáva, aký je ideálny rozsah teplôt na prevádzku chladničky. V prípade veľmi odlišných hodnôt môže mať zariadenie príliš vysokú spotrebu.

Poznáme štyri typy klimatických tried:

  • SN (subnormálne teploty): +10 až +32 °C
  • N (normálne teploty): +16 až +32 °C
  • ST (subtropické teploty): +18 až +38 °C
  • T (tropické teploty): +18 až +43 °C

9 Mraziaci výkon chladničky

Tento parameter budete musieť sledovať v prípade, že si kupujete kombinovanú chladničku. To znamená spotrebič, ktorý vie okrem chladenia aj mraziť. Mraziaci výkon sa udáva počtom kilogramov, ktoré chladnička dokáže zamraziť za 24 hodín. Bežné modely obyčajne disponujú výkonom od 2 do 33 kg za 24 hodín.

10 Akumulačná doba chladničky

Akumulačná doba vás informuje o tom, ako dlho dokáže chladnička udržať potraviny v chladenom alebo zamrazenom čase v prípade, že by bola odpojená od energie. Ide o dôležitý údaj, ktorý sa vám zíde napríklad vtedy, keď v dome vypadne elektrina alebo keď sa s chladničkou niečo stane a prestane chladiť/mraziť.

Bežná akumulačná doba je od 10 hodín vyššie. Časový údaj nachádzajúci sa v špecifikácii výrobku sa pritom predlžuje s naplnením chladničky – viac potravín dokáže udržať chlad dlhšie ako len zopár kúskov. Naopak, akumulačná doba sa skracuje, ak chladničku neustále otvárate.

11 Funkcie chladničky

Chladničky majú rôzne základné aj dodatočné a špeciálne funkcie, ktoré poskytujú vyšší komfort pri skladovaní potravín a zaisťujú ich čerstvosť po dlhšiu dobu. K tým najrozšírenejším sa radia:

  • No Frost System – pomocou ventilátora zabraňuje tvorbe námrazy, ktorá by mohla zvyšovať spotrebu chladničky.
  • MultiAirflow, Twin cooling, DoorCooling – starajú sa o rovnomerné chladenie a cirkuláciu vzduchu, čím chránia potraviny pred výraznými a prudkými zmenami teplôt.
  • Zmena otvárania dverí – dovoľuje vám chladničku umiestniť na akékoľvek miesto v kuchyni bez toho, aby ste sa báli, že dvere budú do niečoho narážať alebo by sa nedali otvoriť.
  • Displej – zjednodušuje ovládanie spotrebiča. Okrem displeja s bežnými tlačidlami sa dnes využívajú aj dotykové prevedenia, ktoré sú praktickejšie.
  • Antibakteriálna ochrana – špeciálna úprava tesnenia dverí a interiéru chladničky. Zabraňuje množeniu plesní a baktérií, ktoré urýchľujú kazenie potravín a vedia spôsobiť viaceré zdravotné problémy.
  • Nulová zóna – špeciálna zásuvka, ktorá udržuje teplotu na nule, resp. blízko nuly. Ide tak o skvelý priestor na skladovanie potravín, ktoré sa rýchlo kazia, ako je napríklad čerstvé mäso, zelenina alebo ovocie.
  • Priehradka s nastaviteľnou vlhkosťou – známa je pod názvami ako Bio Box, Bio Fresh, Crispy Box, Fresh Balance a podobne. Určená je najmä na uchovávanie plodov ovocia a zeleniny, ktoré vďaka nej zostanú dlhšie čerstvé.
  • Variabilné nastavenie políc – dovoľuje do chladničky umiestniť vyššiu fľašu aj väčší hrniec. Ide o funkciu, ktorú ocení každá jedna domácnosť.
  • Wi-Fi – výborná funkcia, ktorú majú hlavne najnovšie modely chladničiek. Vďaka pripojeniu na internet ich môžete ovládať prostredníctvom aplikácie v mobile alebo inom zariadení. Plus, mnohé aplikácie umožňujú aj kontrolu spotrebiča. Ak by sa teda chladnička správala inak ako zvyčajne, veľmi ľahko zistíte príčinu.
  • Ďalšie funkcie – k ďalším populárnym funkciám sa radia zvukový signál, superchladenie, supermrazenie, ionizátor, deodorizér a mnohé ďalšie.

otvorená chladnička

12 Hlučnosť chladničky

Chladnička by nemala byť príliš hlučná, aby vás zbytočne nerušila pri práci alebo spánku. Ideálne je zvoliť si model do 47 dB. Niektoré moderné výrobky však potešia aj hlučnosťou pod 35 dB. Takýto chod nebudete po zatvorení dverí vôbec počuť.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber chladničky

  • Na trhu je veľké množstvo rôznych typov chladničiek. Vybrať by ste si mali podľa veľkosti kuchyne a počtu členov v domácnosti.
  • Rozmery chladničky sa odvíjajú od jej objemu. Čím je vyšší, tým je zariadenie rozmernejšie.
  • Moderné chladničky disponujú len jedným kompresorom. Najrozšírenejším je invertorový.
  • Spotreba chladničky sa označuje energetickými triedami. Aktuálne sú najlepšie triedy od A po D.
  • Klimatická trieda vám napovie, v akom prostredí dokáže chladnička fungovať. Rozlišujeme štyri triedy, ktorými sú SN, N, ST a T.
  • V prípade, že si vyberiete chladničku s mrazničkou, sledujte jej mraziaci výkon.
  • Dôležitá je aj akumulačná doba, ktorá informuje o tom, ako dlho vie chladnička udržať potraviny v chladenom/zamrazenom stave po vypojení z elektriny.
  • Chladnička by mala poskytovať možnosť zmeny vnútorného usporiadania, aby ste do nej mohli umiestniť aj väčšie nádoby alebo fľaše.
  • Moderné chladničky môžu disponovať viacerými špeciálnymi zónami na čerstvé mäso, ovocie alebo zeleninu. Ich názvy sú rôzne. Každá značka má svoj vlastný.
  • Chladnička je spotrebič, ktorý pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Nesmie byť preto príliš hlučný.
  • Používanie chladničky zjednodušia a spríjemnia základné a dodatočné funkcie. Obľúbený je napríklad No Frost System, displej, nulová zóna, Wi-Fi či antibakteriálna úprava.

Najčastejšie otázky pri výbere chladničky

Aký objem by mala mať chladnička?
Objem chladničky vyberajte podľa počtu členov domácnosti a držte sa pravidla, že na jedného človeka pripadá 50 až 70 litrov. Okrem toho nezabúdajte, že objem uvedený v špecifikácii výrobku je veľmi orientačný. Veľa z neho ukroja poličky a zásuvky.
Aké príslušenstvo sa dá dokúpiť k chladničke?
K chladničke si môžete dokúpiť rôzne príslušenstvo. Obľúbené sú najmä dodatočné poličky a špeciálne zásuvky. Pamätajte však, že príslušenstvo by ste mali vždy nakupovať od rovnakej značky. Získate tak istotu, že so spotrebičom bude kompatibilné.
Aká energetická trieda chladničky je najlepšia?
Po zmenách v označovaní spotrebičov, ktoré nastali v roku 2021, sú aktuálne najlepšie energetické triedy od A po D.
Ako sa starať o chladničku?
Po tom, ako chladničku kúpite a priveziete domov, ju nechajte aspoň 2 hodiny odpočívať. Následne ju zapojte, nechajte nachladiť a naplňte potravinami. Údržba počas obdobia používania je jednoduchá. Zariadenie stačí raz za čas vypojiť z elektriny, vyprázdniť a umyť mokrou handričkou. Pri čistení nezabúdajte ani na tesnenie, kde sa ukladá množstvo baktérií. Interiér vysušte, potraviny vráťte späť a prístroj znova zapnite.
Na čo si dávať pozor pri umiestňovaní chladničky?
Chladničku nikdy neumiestňujte v blízkosti tepelného zdroja (rúra, sporák, radiátor) ani okna, cez ktoré by na ňu mohlo svietiť slnko. Vyhnúť by ste sa mali aj jej umiestneniu vedľa umývačky riadu. Vo všeobecnosti platí, že chladnička musí mať okolo seba dostatok priestoru, v ktorom môže prúdiť vzduch.
Aké značky chladničiek sú najpopulárnejšie?
K najobľúbenejším značkám chladničiek sa v súčasnosti radia Samsung, LG, Amica, Eta, Electrolux, Siemens, Bosch a Whirlpool.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]