najlepsie navigacie do autaVyužívanie inteligentných zariadení patrí dnes k bežnej rutine nášho dňa. Pomáhajú nám v mnohých smeroch a bez ich fungovania si už len ťažko vieme predstaviť našu prácu alebo voľný čas. Jedným z inteligentných a mimoriadne spoľahlivých zariadení je i navigácia do auta. Vďaka nej môžeme zvládnuť i úplne nové trasy bez toho, aby sme museli každých pár minúť hľadať v neprehľadnej papierovej mape.

Prezradíme vám všetky dôležité parametre, ktoré by ste pred ich kúpou mali vedieť. Navigácia sa môže premeniť na užitočného pomocníka, bez ktorého si nebudete vedieť predstaviť akúkoľvek jazdu. Ak si však nevyberiete správny model, môžete veľmi jednoducho o všetky výhody prísť. S naším dnešným článkom toto riziko minimalizujeme a ukážeme, že navigácia má rozhodne v aute svoje miesto nielen pri orientácii v neznámych trasách.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu navigáciu do auta?

TOP 7 najlepšie navigácie do auta

NáhľadNázov produktuParametre
navigacia do auta Garmin DriveSmart 65 MT-S EU
Rozlíšenie displeja: 1024x600
Veľkosť displeja: 6.95"
navigacia do auta Garmin Drive Smart 66 MT-S EU
Rozlíšenie displeja: 1280x720
Veľkosť displeja: 6"
navigacia do auta TomTom GO Basic 5 EU45 T Lifetime
Rozlíšenie displeja: 480x272
Veľkosť displeja: 5"
4.
navigacia do auta MIO Spirit 5670 LM Europa
Rozlíšenie displeja: 480x272
Veľkosť displeja: 4.3"
5.
navigacia do auta Naitech WF-936
Rozlíšenie displeja: 1024x600
Veľkosť displeja: 7"
6.
navigacia do auta TomTom Start 42 Lifetime
Rozlíšenie displeja: 480x272
Veľkosť displeja: 4.3"
7.
navigacia do auta Navitel MS700
Rozlíšenie displeja: 800x480
Veľkosť displeja: 7"

↑ TOP navigácie do auta

1 Ako vybrať tú najlepšiu navigáciu do auta?

Výber navigácie rozhodne nie je jednoduchým krokom a je potrebné pred samotnou kúpou zvážiť všetko tak, aby navigácia pracovala pre vás a nemuseli ste riešiť žiadne ďalšie problémy. Dôležitú úlohu nehrajú len mapy, ale i dostupné funkcie či možnosti pripojenia navigácie. Dnes vás prevedieme všetkými parametrami a poradíme, ako správne postupovať pri výbere navigácie.

2 Typy navigácií do auta

Hoci pre nás na začiatku navigácia predstavovala jedno zariadenie, pomocou ktorého bolo možné zvládnuť i nové trasy s ľahkosťou, dnešné moderné navigácie ponúkajú celkom slušnú ponuku zaujímavých funkcií. Základné typy navigácie sa radia podľa toho, v akom motorovom vozidle je výhodné ich používať. Dostupné máme teda tri základné typy:

 • Navigácia do osobného auta
 • Navigácia do nákladného auta
 • Moto navigácia
 • Ostatné typy navigácií (často sa môžete stretnúť napríklad s navigáciou pre cyklistov, ale tie rozhodne nie sú určené pre použitie v akomkoľvek motorovom vozidle a spomíname ich len čisto informatívne)

Navigácia do osobného auta

navigacie1Tento typ navigácie nás dnes bude zaujímať zo všetkých najviac. Ako už jej názov napovedá, navigácia do osobného auta je určená pre všetkých užívateľov áut. Podľa toho sú uspôsobené jej funkcie i konštrukcia. Navigácia do auta sa môže pýšiť kompaktnými rozmermi, ktoré rozhodne potešia každého, kto hľadá efektívneho spoločníka do auta. Okrem toho sú dnes navigácie dostupné i v elegantnom prevedení, vďaka čomu perfektne zapadnú do interiéru vášho auta.

Funkcie navigácie do auta sú uspôsobené tak, aby mohli vyhovovať všetkým pasažierom. Ich nepopierateľnou súčasťou sú okrem samotných máp i:

 • možnosť zobrazovania zaujímavých bodov – ak patríte medzi fanúšikov historických stavieb alebo prírodných rezervácií, táto funkcia vás dokáže počas dlhých ciest potešiť. Či už smerujete na výlet, alebo je vaším cieľom pracovná konferencia, navigácia vám môže poskytnúť skutočne krásny zážitok z cesty
 • parkovací asistent – je často súčasťou moderných a inteligentných navigácií do auta. Umožní vám mať pri parkovaní všetko pod kontrolou a ušetrí i financie, ktoré by bolo inak potrebné vynakladať na opravy vozidla. Parkovanie sa vďaka nemu stane oveľa jednoduchšou úlohou, ktorú s ľahkosťou zvládne každý
 • multimediálny prehliadač – ocení ho každý, kto nemá v láske cestovanie v úplnom tichu. Môže vás nadchnúť výberom obľúbených skladieb, ktoré vyplnia ponuré cestovanie a dokážu vám zdvihnúť náladu len prostredníctvom niekoľkých tónov

Navigácie do nákladných áut a kamiónov

Pri tomto type navigácie sa v niektorých prípadoch môžeme stretnúť i s označením truck navigácia. V ich ponuke sa nachádzajú funkcie, ktoré by boli pre bežných vodičov zbytočné, ale pre vodičov nákladných áut majú neoceniteľnú hodnotu. Tento typ navigácie im totiž umožňuje vybrať tú najlepšiu a najkratšiu trasu. Zároveň však vyhľadáva len cesty, ktoré majú dostatočnú šírku na to, aby tadiaľ vodič s kamiónom mohol prejsť. Dôležité je tiež podotknúť, že kvalita vozovky hrá tiež mimoriadne podstatnú úlohu. Z toho dôvodu sú i tieto informácie v navigácii obsiahnuté.

Moto navigácie

Náš posledný typ vyniká mimoriadne vysokou odolnosťou voči dažďu, prachovým časticiam a disponuje i slnečnou clonou. Je to preto, lebo moto navigácie sú určené pre použitie na motorku (ako už ich názov napovedá). Ich silnou stránkou je predovšetkým jednoduché odčítanie údajov z displeja, čo je pre bezpečnú jazdu na motorke viac ako podstatné.

Ak uvažujete nad tým, že kúpite len jednu navigáciu a budete ju používať na auto i na motorku, hneď na začiatku vám poradíme, že to nie je dobrý nápad. Navigácia do auta nie je vodotesná a hoci je možné umiestniť ju do špeciálneho púzdra, ktoré ju ochráni pred vodou a vlhkosťou nie je to ideálne riešenie. Už po pár minútach stratíte výhodu jednoduchej čitateľnosti svojho prístroja a znížite nielen svoju orientáciu, ale i bezpečnosť. Okrem toho vyniká navigácia na motorku i menším displejom, takže zas nie je vhodná na použitie v aute. Naopak, navigácia na motorku má vysoké rozlíšenie, aby umožňovala naozaj skvelú prehľadnosť i v nepriaznivom počasí.

Každé zariadenie je navrhnuté pre špecifické podmienky a nie je vhodným krokom pokúšať sa tieto parametre obísť. Vždy si voľte navigáciu, ktorá je presne určená pre podmienky, v ktorých ju plánujete používať. Získate tak perfektného partnera i na dlhé cesty. Čo sa týka navigácií na bicykle, tie fungujú na podobnom princípe ako tie k motocyklom, týka sa to taktiež preferovaných parametrov.

3 Mapy GPS navigácie a ich pokrytie

Parameter, ktorý hrá rozhodne hlavnú úlohu, pri výbere navigácie do auta. Môžeme sa zamerať na akékoľvek technické vymoženosti, ale v prípade, že kupujeme navigáciu do auta, možnosti máp by nás mali zaujímať zo všetkého najviac. Podstatným faktom v tomto ohľade je, kam všade plánujete s autom ísť. Bude pre vás navigácia potrebná predovšetkým pri cestovaní po Slovenskej republike (prípadne v Českej republike) alebo je auto vaším spoločníkom na letných dovolenkách? Využívate ho často na služobné cesty, ktoré vás zavedú za hranice, a do neznámych miest? To všetko sú otázky, na ktoré je potrebné si odpovedať skôr, ako sa do samotnej kúpy pustíte.

Základné modely majú vo svojej výbave často mapy len pre Slovenskú republiku – v ojedinelých prípadoch je možné stretnúť sa s mapami i pre Českú republiku alebo jej časť. Modely, ktorých cena je nastavená vyššie, sú charakteristické tým, že svojim užívateľom ponúkajú mapy štátov strednej Európy a niekedy i časti východnej Európy.

Podotknúť však musíme, že si nemusíte dať jednoznačnú odpoveď hneď na začiatku. Ak uvažujete nad tým, či predsa len nezmeníte svoj názor po určitom čase používania navigácie a čo v prípade, že budete potrebovať viac máp, máme pre vás jasnú odpoveď. Balíčky s mapami si môžete dokúpiť i po určitom čase od zakúpenia navigácie. Mapy je vždy možné kupovať po jednotlivých oblastiach alebo celých krajinách. Rozhodne vám však táto možnosť zjednoduší rozhodovanie a nemusíte sa spoliehať, že už natrvalo budete mať k dispozícii len mapy, ktoré sa nachádzali vo vašom základnom balíčku.

navigacie2

4 Aktualizácia máp

Cestné komunikácie sa neustále menia a vznikajú nové úseky ciest. Na to je potrebné pri navigácii myslieť. V opačnom prípade sa vám môže stať, že budete so svojim autom blúdiť okolo dokončených úsekov ciest a vaša navigácia vás bude viesť okľukami. Aktualizáciu svojich máp v navigácii môžete prevádzať veľmi jednoducho prostredníctvom internetu. V prípade aktualizácii sa môžete stretnúť s dvoma prípadmi:

 • Neobmedzené aktualizácie – po kúpe zariadenia vám výrobca ponúka aktualizácie po celú dobu fungovania zariadenia. Táto možnosť je mimoriadne výhodná, pretože navigácia už nebude potrebovať pri existujúcich balíčkoch máp žiadne ďalšie vynaložené financie
 • Aktualizácie len na určitú dobu – aktualizácie sú vždy dostupné len na určitú dobu, a potom sa vaša navigácia prestane pravidelne aktualizovať. K dispozícii budete mať teda už len jednu verziu máp bez ohľadu na to, koľko zmien sa na cestných komunikáciách vyskytne. V tomto prípade často výrobcovia ponúkajú možnosť zakúpiť si nové aktualizácie dodatočne

Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, odporúčame vám zamerať sa i na prehľady cien, ktoré nové aktualizácie pre vaše zariadenie predstavujú. Navigácia vám má uľahčiť celkovú orientáciu na cestách, a to v prípade zastaraných máp nie je možné.

Možno ste sa stretli už i so zabudovanou navigáciou do auta. Tento typ bol populárny v minulých rokoch a zvyčajne ho bolo možné kúpiť spolu z rádiom. V niektorých prípadoch bola dokonca navigácia zabudovaná v aute už pri jeho kúpe. Dnes sa už k tomu to riešeniu takmer nepristupuje, pretože zaberá zbytočne veľké množstvo miesta a v dosť podstatnej miere komplikuje jednoduché ovládanie. Rovnako nie je pri tomto riešení možné využívať napríklad modely s kamerou, o ktorých budeme hovoriť v našom ďalšom bode. Zabudovaná navigácia sa dnes už považuje za prežitok.

navigacie3

5 RDS-TMC – jeho prítomnosť môže byť v prípade navigácie mimoriadne prospešná

RDS-TMC predstavuje prijímač, ktorý umožňuje navigácii zistiť všetky aktuálne informácie o počasí i stave na ceste. Prijímač vám umožní mať prehľad o všetkom, čo sa momentálne deje na trase, ktorú ste si vybrali. Môže byť skvelou pomocou, ak sa chcete vyhnúť upchatému úseku cesty a získať pre seba často náskok i niekoľko hodín. Prijímač je súčasťou navigácie a nie je teda potrebné platiť žiadne ďalšie poplatky, ktoré by z jeho používania mohli vyplývať. Zvoliť si navigáciu s RDS-TMC prijímačom je pre mnohých neoceniteľnou výhodou.

6 Veľkosť a úprava displeja navigácie

Štandardne sa stretávame s veľkosťou uhlopriečky displeja okolo 3,5’’. Tieto rozmery predstavuje približne 9 cm, čo rozhodne nie je veľa. Ak chcete mať v prípade navigácie k dispozícii naozaj dostatok priestoru, ktorý vám umožní jednoduché ovládanie a zároveň perfektný prehľad, odporúčame zameriať sa až na displeje, ktoré začínajú pri 5’’(minimálne na 4’’). Hoci sa vám na začiatku môžu zdať základné rozmery dostačujúce, musíte rátať s tým, že navigáciu budete ovládať počas jazdy a chcete si dopriať nielen komfort, ale i dostatočnú bezpečnosť. Nechcete predsa ohroziť ani seba, ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Okrem veľkosti displeja je veľmi dobrým krokom spoľahnúť sa i na ďalší parameter displeja – celkovú úpravu. Pri navigácii je vhodným krokom voliť antireflexný displej, ktorý vás pri jazde ochráni pred odleskami a zabezpečí, že prehľad budete mať stále pod kontrolou. Antireflexný displej je naozaj výhodou.

7 Prítomnosť kamery

Kamery do auta nie sú dnes žiadnym nováčikom na poli doplnkov. Dokážu byť mimoriadne nápomocným zariadením, ktoré vás ochráni pred dodatočnými opletačkami a vysvetľovaním. Navigácia do auta, ktorá sa vyznačuje i prítomnosťou kamery, je síce známa vyššou cenou, na druhej strane vám však môže poskytnúť i podstatné výhody.

Ak sa stanete jedným z účastníkov dopravnej nehody, kamerový záznam z vašej navigácie je možné využiť pri prípadnom dokazovaní. Pri inštalácii tejto navigácie vám však neodporúčame zanedbať jej správne umiestnenie. Kamera na navigácii má svoj význam len v prípade, že naozaj sníma správne. Overte si to skôr, ako bude neskoro.

8 Možnosť pripojiť navigáciu na internet

Pripojenie na internet nám dnes poskytujú veľa možností. V prípade navigácie je pripojenie na internet obrovskou výhodou. Týmto spôsobom je tiež možné mať k dispozícii informácie o aktuálnej situácii na ceste. Okrem toho však môžete zistiť i to, kde sa dá rýchlo natankovať pri trasách, ktoré nepoznáte. Pripojenie na internet však ponúka i rýchlu aktualizáciu máp bez toho, aby bolo navigáciu potrebné pripájať k počítaču. Zistiť však môžete i informácie o:

 • dostupných historických a kultúrnych pamiatkach
 • miestnych reštauráciách
 • čerpacích staniciach

Naplánovali ste si trasu vo svojom inteligentnom telefóne? Ak má vaša navigácia pripojenie k internetu, naplánovanú trasu môžete veľmi jednoducho preniesť z jedného zariadenia do druhého len vďaka niekoľkým dotykom prsta. Možnosť pripojenia na internete rozhodne hodnotíme pozitívne a ak chcete, aby bola vaša navigácia vždy k dispozícii, táto funkcia by mala pri výbere navigácie hrať podstatnú úlohu.

9 Napájanie navigácie v aute

Navigácia sa vyznačuje svojim jednoduchým použitím. Napájanie prebieha prostredníctvom špeciálneho kábla, ktorý je súčasťou balenia každej navigácie. Kábel prepojí navigáciu so zásuvkou cigaretového zapaľovača. Navigáciu nie je potrebné mať zapojenú neustále, ide predovšetkým o nabitie batérie, ktorá sa v nej nachádza.

Niektorým vodičom prekáža napájací kábel na palubnej doske. Dnes už existujú káble, ktoré je možné zapojiť rôznymi spôsobmi tak, aby neznižovali komfort pri riadení.

10 Doplnkové funkcie, ktoré môžete v prípade navigácie oceniť

Už na začiatku sme vám niektoré funkcie, ktorými disponujú navigácie v aute, spomínali. Mimoriadne obľúbený je multimediálny prehliadač či parkovací asistent. Okrem toho však existujú i ďalšie, ktoré by vás mohli zaujímať.

 • Live – táto funkcia využíva vyššie spomínaný RDS-TMC prijímač a poskytuje vám tie najnovšie informácie o dianí na cestných komutáciách
 • Grafické znázornenie križovatky – tiež označované ako fotorealistické náhľady, zjednodušia vám orientáciu na neznámych križovatkách
 • Asistent riadenia do pruhov – umožňuje vám zaradiť sa do správneho jazdného pruhu s dostatočným časovým predstihom
 • Zvuková signalizácia pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti – displej vám neustále ukazuje maximálnu povolenú rýchlosť a v prípade, že ju prekročíte zariadenie vydá zvukový signál

Tipy a triky, ktoré sa oplatí zvážiť pri kúpe navigácie do auta

 • Vždy kupujte len zariadenie, ktoré je presne určené pre váš typ Nenechajte sa zlákať ani nízkou cenou alebo zľavami
 • Pred samotnou kúpou si overte, akými mapami a balíčkami disponuje vaša vyhliadnutá navigácia
 • Vždy je výhodnejšie voliť navigáciu, ktorá má aktualizácie až do konca svojho používania
 • Ak si zvolíte navigáciu s obmedzenými aktualizáciami odporúčame vám, aby ste si pozreli i to, koľko vás bude pravidelná aktualizácia zariadenia stáť
 • Pripojenie na internet a prítomnosť RDS-TMC prijímača je veľmi výhodná – môžete získať aktuálne informácie vždy priamo a rýchlo
 • Pri výbere veľkosti displeja sa odporúča voliť displeje, ktorých uhlopriečka začína na veľkosti 4’’. Väčšina modelov disponuje len veľkosťou uhlopriečky 3,5’’, ale táto veľkosť neposkytuje pri ovládaní dostatočné pohodlie
 • Pred kúpou zvážte i dodatočné funkcie, ktoré môžu byť mimoriadne výhodné pre spríjemnenie cesty i zvýšenie miery bezpečnosti vás a vašich spolujazdcov
 • Prítomnosť kamery vám môže pomôcť, ak ste jedným z účastníkov dopravnej nehody
 • Ak nemáte navigáciu s pripojením na internet, jej aktualizácia sa bude odohrávať prostredníctvom vášho počítača

Najčastejšie otázky a odpovede pri výbere správnej navigácie do auta

Je rozdiel medzi navigáciou do auta a na motorku?
Áno, hovoríme o dvoch odlišných typoch. Navigácia na motorku sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči vode, vlhkosti i prachovým časticiam. Jej displej je uspôsobený tak, aby umožňoval jednoduchú orientáciu. Navigácia v aute vyniká zas elegantnejšími rysmi a väčším displejom, ktorý zlepšuje komfort pri ovládaní.
Oplatí sa voliť do osobného auta rovnaký typ navigácie ako do nákladného auta?
Rozhodne nie. Navigácia v nákladných autách a kamiónoch je uspôsobená tak, aby vyhľadávala predovšetkým trasy a kvalitu vozovky, ktorá je pre kamión určená. V prípade osobného auta sú tieto funkcie zbytočné.
Je potrebné navigáciu aktualizovať?
K aktualizácii navigácie by ste mali pristupovať pravidelne. Zastarané mapy vás môžu viesť starými cestami, hoci máte k dispozícii i vozovku v rozhodne lepšom stave. Rovnako, niektoré úseky už vôbec nemusia byť prejazdné a zbytočne tak stratíte čas.
Oplatí sa voliť navigáciu s neobmedzenými aktualizáciami?
Áno, oplatí. Obmedzené aktualizácie sú dostupné len na určitú dobu po kúpe zariadenia. Potom je potrebné za každú novú aktualizáciu platiť alebo jazdiť s mapami, ktoré už neodrážajú aktuálnu situáciu.
Ako sa aktualizuje navigácia?
Aktualizácia navigácie je možná 2 spôsobmi. Môžete svoje zariadenie pripojiť na počítač a aktualizovať ho. Ak máte k dispozícii navigáciu s pripojením na internet, táto povinnosť vám odpadá a aktualizáciu môžete vykonať priamo v aute.
Načo slúži prijímač RDS-TMC?
Prijímač RDS-TMC vám umožní mať vždy aktuálne informácie z oblasti počasia či premávky na dosah. Za tieto informácie už nemusíte dodatočne nič platiť.
Aká veľkosť displeja je pri výbere navigácie vhodná?
Štandardne sa pohybujeme okolo 3,5’’, ale ak chcete mať skutočný komfort pri riadení, odporúčame vám zaujímať sa o modely, ktorých uhlopriečka sa začína až na hodnote 4’’.
Oplatí sa v prípade navigácie do auta voliť antireflexný displej?
Áno, antireflexný displej je v prípade navigácie veľkou výhodou. Zabezpečí, že budete môcť jednoducho prečítať informácie aj počas slnečného počasia.
Prečo je dobrým krokom voliť navigáciu s kamerou?
Kamera je výhodným prvkom v aute. Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, kamerový záznam je možné použiť pri dokazovaní a môže vám ušetriť množstvo zbytočných opletačiek. Pri inštalácii navigácie s kamerou si však dajte záležať na tom, aby kamera snímala naozaj správne a spoľahlivo.
Aké mapy sú k dispozícii po kúpe navigácie?
Vo väčšine prípadov sú k dispozícii len mapy štátu, v ktorom bola navigácia zakúpená. Drahšie zariadenia však dávajú svojim užívateľom k dispozícii i mapy štátov strednej Európy, v ojedinelých prípadoch i mapy niektorých štátov východnej Európy.
Je možné dokúpiť ďalšie mapy do navigácie?
Áno, táto možnosť skutočne existuje. Ak máte záujem cestovať s autom na dovolenku do novej destinácie, jednoducho si môžete kúpiť balíky máp štátov, cez ktoré budete prechádzať.
Je možné prepojiť navigáciu s inteligentným telefónom?
Túto možnosť ponúkajú navigácie, ktoré je možné pripojiť na internet. Dokonca si môžete vo svojom telefóne naplánovať trasu cesty, ktorou plánujete ísť, a potom ju jednoducho zdieľať so svojou navigáciou.
Dokáže navigácia napríklad pomôcť s parkovaním alebo informovať o prekročení rýchlosti?
Samozrejme, všetko záleží od doplnkových funkcií, ktoré si zvolíte.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 24 Priemerne: 4.9]