najlepsie bicykleRanná dopravná zápcha je nočnou morou každého, kto chce doraziť do práce včas. Sedíte v aute a vpred sa posúvate slimáčím tempom. Nervózne bubnujete prstami po volante a predstavujete si, aký jednoduchý by bol svet bez čakania. V dnešnej dobe stále častejšie hľadáme alternatívne možnosti prepravy, ktoré by nám umožnili nielen dostať sa kam chceme bez čakania, ale zároveň by nemali ani tak katastrofálny dopad na naše životné prostredie.

Niet divu, že rozvinuté krajiny sa orientujú na bicykle – preprava je vďaka nim po meste jednoduchšia a šliapanie do pedálov preukázateľne odbúrava stres. Ranný pohyb vás perfektne nakopne do nového pracovného dňa a vaša produktivita rastie. Je mnoho dôvodov, prečo sa začať orientovať na bicykel. Vyskúšať ho môžete pokojne i na niekoľko dní v týždni. Svoje rozhodnutie neoľutujete.

↓ Ako vybrať ten najlepší bicykel?

TOP bicykle

Horské

bicykle CTM Rambler 3.0 2022

ODPORÚČAME
Cestné

bicykle Cannondale Synapse Carbon 4 2022

ODPORÚČAME
Detské

bicykle Woom 4 2022

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších horských bicyklov

NáhľadNázov produktuParametre
horský bicykel CTM Rambler 3.0 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 13,1 kg
horský bicykel Kona Lava Dome 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: - kg
horský bicykel Scott Aspect 970 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 14,95 kg
4.
horský bicykel Kona Lana'I 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: - kg
5.
horský bicykel Kross Hexagon 5.0 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 14 kg

TOP 5 najlepších cestných bicyklov

NáhľadNázov produktuParametre
cestný bicykel Cannondale Synapse Carbon 4 2022
Materiál rámu: karbón
Hmotnosť: - kg
cestný bicykel Kellys ARC 50 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 12 kg
cestný bicykel Kellys ARC 30 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 9,76 kg
4.
cestný bicykel Lapierre Sensium 2.0 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 10 kg
5.
cestný bicykel Lapierre Sensium 1.0 2022
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: - kg

TOP 5 najlepších detských bicyklov

NáhľadNázov produktuParametre
detský bicykel Woom 4 2022
Materiál rámu: hliník
Odpruženie: pevné
detský bicykel Woom 3 2022
Materiál rámu: hliník
Odpruženie: pevné
detský bicykel Woom 2 2022
Materiál rámu: hliník
Odpruženie: pevné
4.
detský bicykel CTM Willy 2.0 2022
Materiál rámu: oceľ
Odpruženie: odpružená vidlica
5.
detský bicykel Capriolo Mustang 2021
Materiál rámu: nerezová oceľ
Odpruženie: pevné

↑ TOP bicykle

1 Ako vybrať ten najlepší bicykel?

Chápeme však, že orientovať sa vo svete cyklistiky môže byť na začiatku náročná úloha. Preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom vás výberom správneho bicyklu prevedieme.

Parametre, ktorým by ste pri výbere bicykla rozhodne mali venovať pozornosť

Kiežby bol výber bicykla tak jednoduchý, že si vyberiete len konkrétny typ a môžete sa pustiť do jazdenia. Samozrejme, touto cestou môžete ísť tiež, ale ak chcete mať z jazdy na svojom novom bicykli skutočný zážitok, je lepšie sa zamerať i na rozšírené parametre. Poistíte si tak fakt, že sa pri jazde na svojom bicykli budete cítiť skutočne skvelo. A o to nám predsa ide.

2 Rôzne typy bicyklov – spoznajte, ktoré je pre vás to pravé

Nadšene stojíte v predajni (kamennej či virtuálnej) bicyklov a rozhodujete sa, ktorý model si vyberiete. Ani nové auto však nejdete kupovať bez predchádzajúcej znalosti modelov a typov. Preto je ideálne vedieť, aký typ bicykla je pre vás najvhodnejší. Je samozrejmosťou, že profesionálny jazdec siahne po inom type ako začiatočník alebo rekreačný jazdec.

A. Elektrické bicykle

V prípade tejto kategórie skĺzneme len po samotnom povrchu, pretože elektrobicykle si rozhodne zaslúžia svoj samostatný článok. Vďaka elektrickému bicyklu môžete začať s cyklistikou v podstate v každom veku. Umožní vám byť aktívny a stačiť i priateľom, ktorí sa tomuto športu venujú dlhé roky.

Elektrické bicykle sú vhodné i pre úplných začiatočníkov, ktorí potrebujú získať späť stratenú kondíciu a chcú sa viac hýbať, ale vedia, že zatiaľ je to nad ich sily. Ocenia ho však i tí, ktorí potrebujú šikovného partnera na cesty do práce a nemajú v pláne výrazne sa zapotiť. Veríme, že pri výbere elektrického bicykla rozhodne nič pokazíte.

B. Horské bicykle

Mimoriadne obľúbená kategória, v ktorej si nájdu svoj správny typ začiatočníci i profesionáli. Horské bicykle sú svojou masívnou konštrukciou perfektne uspôsobené na jazdu v teréne. Členitý terén býva výzvou i pre profesionálov, ale kvalitný horský bicykel vám poskytne skvelú stabilitu a môžete sa naň rozhodne spoľahnúť. Jeho hlavnou nevýhodou je však pomalšia jazda na ceste. Ak hľadáte ideálny typ na výlety do prírody, horský bicykel je stávkou na istotu a v podstate i nutnosťou. V prípade, že chcete bicykel využívať na cesty do práce, siahnite radšej po inom type.

horske bicykle

Dnes sa môžeme stretnúť i s horskými bicyklami, ktoré sú doplnené o elektropohon. Mnoho cyklistov im dáva prednosť pred klasickými horskými bicyklami, pretože im umožňujú zvládnuť i trasy, na ktoré by im sily za bežných okolností nepostačovali. S ich pomocou sa môžete pozrieť až na vrcholce hôr, ktoré by boli za iných okolností oveľa ťažšie dosiahnuteľné.

C. Krosový bicykel

Krosové bicykle predstavujú kríženca medzi tradičným horským a cestným bicyklom, ktorému sa budeme venovať v našej nasledujúcej kategórii. Zaujímavé sú predovšetkým pneumatiky krosového bicykla – sú širšie ako pri cestných bicykloch, ale zároveň nedosahujú šírku pneumatík horského bicykla.

V našej predchádzajúcej kategórii uvádzame ako hlavnú nevýhodu to, že horský bicykel je na bežnej ceste pomalší, a preto sa neoplatí voliť ho, ak máte v pláne jazdiť predovšetkým rovné a hladké trasy. Krosový bicykel je v tomto prípade vhodnejšou voľbou – šírka jeho pneumatík ho predurčuje na rýchlejšiu jazdu po rovných povrchoch, ale zároveň vyniká pevnou konštrukciou, ktorá vám spoľahlivo pomôže udržať stabilitu.

D. Cestný bicykel

Typickými poznávacími znakmi cestných bicyklov sú úzke pneumatiky. Celá konštrukcia je väčšinou vytvorená z odolného materiálu, ktorý vyniká nízkou hmotnosťou. Vďaka tomu je možné cestný bicykel jednoducho vziať a nastúpiť s ním hoci i do MHD, ak vás na cestách prekvapí dážď. Úzke pneumatiky predurčujú tento typ bicyklov na rýchlu jazdu, ktorú si jednoznačne vychutnáte. Rovnako ho ocenia i starší jazdci, ktorí chcú postupne budovať svoju lepšiu kondíciu. Ak hľadáte bicykel na cesty do práce, kategória cestných bicyklov vám bude mať rozhodne čo ponúknuť.

cestne bicykle

E. Ostatné typy bicyklov

Okrem 4 základných typov bicyklov dnes existujú i mnohé iné. Ako začiatočník sa samozrejme nemusíte hneď orientovať na všetky kategórie a lámať si hlavu nad tým, ktorý bicykel bude ten pravý. Dobrým krokom je i nechať si poradiť od skúseného odborníka, na ktorého rozhodne narazíte v dobrej predajni bicyklov. Ak sa však medzi bicyklami pohybujete už nejaký ten piatok, je dobré spoznať i ostatné kategórie. Kto vie? Možno medzi nimi objavíte svoj vysnívaný bicykel.

  • Gravel bicykle – poznávacím znamením je širší plášť pneumatiky s jemným Vďaka nemu môžete dosahovať skvelé výsledky na ceste i v jednoduchšie zvládnuteľnom teréne
  • Fatbike – vašu radosť z jazdy nemusia pokaziť ani nepríjemné vplyvy počasia. Tento typ predstavuje v podstate extrémne odolný horský bicykel s extrémne širokým plášťom. To je nepopierateľná výhoda v nestabilnom teréne, ktorý predstavuje napríklad sypký piesok i čerstvo napadnutý sneh
  • Skladacie bicykle – jednoduché manipulácia, nízka hmotnosť i kompaktné rozmery pri zložení ich predurčujú na to, že s nimi pokojne môžete cestovať v dopravných prostriedkoch. Ak vás v meste alebo po práci prekvapí zlé počasie, nie je nič jednoduchšie, ako bicykel zložiť a jednoducho sa domov odviesť. Je tiež možné ich veľmi jednoducho ovládať a zvládne ich v podstate každý
  • Celoodpružený bicykle – mimoriadne populárne prevedenie horského bicykla, ktoré je odpružené nielen v prednej, ale i v zadnej časti. Vďaka tejto úprave zvládne bicykel i rýchlu jazdu z kopca a je perfektne pripravené na to, aby vám pomohlo zvládnuť i náročný terén. V tomto prípade už určujete svoje limity predovšetkým vy. Vždy je však dôležité myslieť i na bezpečnosť
  • Freestyle bicykle – sú určené predovšetkým pre prevádzanie rôznych trikov a akrobatických kúskov. Ich hlavným poznávacím znamením je odolná konštrukcia s nízkou hmotnosťou
  • Retro bicykle – nenechajte sa oklamať nádychom z dôb minulých. Retro bicykel vyniká všetkým, čo by ste očakávali od moderného bicykla, ale okrem toho v ňom objavíte i krásny dizajnový prvok, ktorý budete s radosťou používať

3 Typ bicykla

V tomto prípade nebudeme hovoriť o typoch bicykla, ktoré spomíname v predchádzajúcej časti. Pri type je však dôležité vybrať, kto bude bicykel aktívne používať a komu bude patriť. V minulosti bolo zaužívané delenie na pánske, dámske a detské bicykle. My sa budeme tohto delenia držať i v našom článku. Ale pozor. Označenie pánsky bicykel neznamená automaticky, že je určený len pre mužov a žena by na ňom jazdiť nemala. Každý z nás má však svoje odpovedajúce proporcie, ktoré sa líšia medzi pohlaviami i medzi jednotlivcami. Ak si dáma vyberie pánsky bicykel, mala by zvoliť i správnu veľkosť, ktorá jej umožní správne s ním manipulovať a jednoducho zoskakovať i nasadať.

  • Pánsky bicykel – vyznačuje sa tým, že riadidlá sú o niečo ďalej od sedla. Odlišnosť objavíme i v rámovej trúbke, ktorá je pri pánskych bicykloch o niečo vyššie
  • Dámsky bicykel – horná rámová trúbka je v porovnaní s pánskym bicyklom o niečo nižšie, čo umožňuje dámam, aby mohli jednoduchšie nasadať a zoskakovať z bicykla. Ako však spomíname v úvode, dôležité je zamerať sa i na celkovú veľkosť a vybrať taký, ktorý vám budem naozaj vyhovovať po všetkých stránkach
  • Detský bicykel – objavíme na ňom ochranné prvky, ktoré je možné namontovať a znovu odmontovať, ako sú pomocné kolieska. Hlavným poznávacím znamením detských bicyklov je okrem žiarivých farieb a veľkosti i odolnosť. Pri detských bicykloch sa počíta s tým, že dieťa bude z bicykla padať a samotný bicykel rovnako zažije množstvo pádov. Preto je konštrukcia odolná voči nárazom a pokriveniu

detske bicykle

4 Priemer kolies bicykla

Priemer kolies sa odvíja takmer vždy od konkrétneho typu bicykla. Nie je to však pravidlo a pravdou je, že v praxi by ste si mali samotný priemer kolesa vyberať podľa výšky vašej postavy.  Platí, že čím menší priemer kolesa, tým jednoduchšie sa vám bude samotný bicykel ovládať. Prinášame vám jednoduchú tabuľku, vďaka ktorej sa pri výbere budete orientovať o niečo jednoduchšie. Odporúčame vám však vyhľadať i radu odborníka, ktorý navrhne najlepšie riešenie presne pre vaše potreby. Primer kolesa sa tradične určuje v palcoch.

Priemer kolesa Typ bicykla
10’’–24“ detské bicykle, ale spadajú sem i freestyle bicykle (v prípade určenia záleží i na ďalších parametroch)
26’’–29“ horské a celoodpružené bicykle
27’’–28’‘ mestské bicykle a krosové bicykle
20’‘ skladacie mestské bicykle

5 Nosnosť bicykla

V tomto smere je potrebné odvíjať sa od svojej skutočnej fyzickej dispozície. Dnes existuje široká škála bicyklov pre všetky telesné typy. Predovšetkým sa nosnosť uvádza pri deťoch – rodičia sa snažia vziať detský bicykel s čo najväčšou nosnosťou, aby ho dieťa mohlo používať po dlhú dobu. Nie je to však vždy najlepší krok. Detské bicykle s vyššou nosnosťou sú určené predovšetkým pre staršie deti, od čoho sa odvíjajú i ďalšie parametre, ako je výška rámu či priemer kolies. Pri detskom bicykli odporúčame voliť bicykel, ktorý je čo najbližšie vášmu dieťaťu. Rozhodne odporúčame výskúšať bicykel pred kúpou.

Nosnosť by ste však mali zvážiť pri výbere akéhokoľvek bicykla. Dobrým krokom je nekupovať bicykel presne na hrane nosnosti, ale staviť na model s o niečo vyššou hmotnosťou. Musíte počítať tiež s:

  • hrubým oblečením – oblečenie vám môže pridať pokojne i viac ako kilogram naviac
  • ochrannými prvkami – chrániče, helma,…
  • nákladom – najmä, ak budete chcieť primontovať detskú sedačku alebo odviezť nákup
  • dopadom pri skokoch – vtedy je ptorebné myslieť na to, že sa vaša hmotnosť pri dopade na pedále a sedlo znásobí

6 Výška rámu

Opäť je potrebné zamerať sa na výšku postavy. V našej tabuľke vám prinášame stručný prehľad, podľa ktorého vyberiete ideálnu výšku rámu pre svoju postavu. Dobrým krokom je tiež zvážiť i typ bicykla, o ktorom hovoríme v našom prvom bode zameranom na parametre. Bicykel rozhodne vyskúšajte a nekupujte ho naslepo.

Výška postavy v cm Výška rámu, ktorý by ste si mali vybrať
do 160 cm do 44 cm (S)
161–170 cm do 48 cm (M)
171–185 cm do 52 cm (L)
186–194 cm do 55 cm (XL)
nad 195 cm do 60 cm (XXL)

7 Materiál rámu

Základnou otázkou pri výbere materiálu, z ktorého bude rám bicykla vyrobený, je, akú nosnosť a odolnosť od svojho bicykla očakávate. Vo všeobecnosti máte na výber 4 možnosti, ktoré však pokryjú nároky i náročných cyklistov:

  • Karbon – je tým najlepším, čo si môžete vybrať. Karbón vyniká naozaj skvelou odolnosťou, ktorá v testoch veľmi jednoducho porazí i oceľ. Predpokladá sa, že je až šesťnásobne pevnejší ako samotná oceľ. Vďaka svojim vlastnostiam veľmi dobre tlmí odrazy a vyniká i vysokou odolnosťou. V prípade karbónu objavíme však i nevýhody, pred ktorými by ste nemali zatvárať oči. Karbón je materiálom, ktorý zle znáša čelný náraz. Nevýhodou je i vysoká cena, ktorá sa pretaví do kúpnej ceny vášho nového bicykla
  • Oceľ – medzi jej výhody patrí fakt, že veľmi dobre tlmí vibrácie. V porovnaní s karbonom je však hlavnou nevýhodou jej vysoká hmotnosť. Oceľ je však dobrou voľbou u lacnejších bicyklov, od ktorých neočakávate všetky benefity drahého modelu
  • Hliník – najčastejšie sa používajú rôzne zliatiny hliníku, pretože hliník je príliš málo odolný na to, aby mohol tvoriť samotný rám bicyklu. Ani zliatiny však nezaručia perfektnú odolnosť, a tak sa musíte zmieriť s tým, že rám bicykla z hliníku toho vydrží o niečo menej než predchádzajúce dva materiály. Nemôžeme však poprieť, že bicykel z hliníku bude veľmi ľahký a bude sa jednoducho prepravovať z jedného miesta na druhé
  • Magnesium – ak vás zaujali benefity karbónu i nízka hmotnosť rámu zo zliatin hliníka, siahnite po tomto materiály. Je dostatočne odolný a predsa stále ľahký na prepravu

8 Odpruženie bicykla

Rozhoduje o tom, kam sa so svojim bicyklom budete môcť bez problémov vydať. Prvé typy odpruženia spomíname už v našej prvej časti, poďme sa však teraz na ne pozrieť zblízka.

  • Bicykle bez odpruženia – sú určené predovšetkým na spevnené cesty a do mesta
  • Bicykle s odpruženou prednou vidlicou – zvládnete s ním menej a strednej náročný terén, je však potrebné poznať svoje limity i limity svojho bicykla a zbytočne neriskovať
  • Celoodpružené bicykle – hovoríme o nich už v našom prvom delení bicyklov. Sú odpružené na prednej vidlici i pod sedlom. Zdoláte s nimi i náročný terén

9 Ostatné parametre, na ktoré by ste mali myslieť

V tomto bode vám prinášame jednoduchý prehľad parametrov, s ktorými sa môžete stretnúť. Pri výbere správneho bicykla rozhodne hrajú svoju úlohu.

  • Brzdy – stretnúť sa môžete s hydraulickými brzdami, ktoré sú používané najmä na profesionálnych bicykloch, čomu odpovedá i ich cena. Pre náročných používateľov bicyklov, ktorí vyžadujú bezpečnosť a kvalitu, odporúčame voliť diskové brzdy. Najčastejšie sa stretneme však s véčkovými brzdami
  • Sedlo – dôležité je, aby vám vyhovovalo a bolo pre vás pohodlné. Medzi najobľúbenejšie tipy nepochybne patria gélové sedlá, ktoré zabezpečujú pohodlie po dlhý čas. Pri kúpe zvážte i kúpu poťahu na sedlo, ktorý zabezpečí nepremokavosť
  • Prehadzovačky – na výber máte dva typy. Siahnuť môžete po štandardných prehadzovačkách, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov. Vašou voľbou sa však môžu stať i prehadzovačky s inverznou pružinou, ktoré umožňujú jednoduchšie a ľahšie radenie na ľahší prevod
  • Radenie bicykla – v tomto smere existuje páčkové i otočné riadenie
  • Príslušenstvo a doplnky – pri výbere by ste si mali overiť, aký sortiment doplnkov existuje pre typ bicykla, ktorý ste si vybrali. Zamerajte sa napríklad na kúpu košíka pri mestských bicykloch alebo na správne osvetlenie, ktoré zaručí vyššiu mieru bezpečnosti

Tipy, ako vybrať ten najlepší bicykel

  • Nekupujte mačku vo vreci – bicykel pred kúpou otestujte a vyskúšajte či vám skutočne vyhovuje
  • Zamerajte sa na výber správneho typu. Utrieďte si svoje myšlienky a presne si určite, na čo plánujete svoj bicykel používať. Dnes je už bežnou praxou mať po ruke cestný i horský bicykel. Ak máte, kde oba modely skladovať je to ideálne. Voľbou sa však môže stať i krosový bicykel
  • Zvoľte si správne i samotný typ rámu. Neplatí, že dámsky a pánsky bicykel môže používať len určité pohlavie. Overte si, ako sa vám z jednotlivých typov zosadá a nasadá a ako vám celkovo sedí
  • Pri výbere výšky rámu sa zamerajte na výšku svojej vzpriamenej postavy. Podľa toho vyberiete bicykel presne určený pre váš typ postavy
  • Nezanedbajte ani výber doplnkov – samozrejmosťou by mala byť helma, skvelo však poslúži i správne osvetlenie, ktoré zvýši mieru vašej bezpečnosti
  • Pri mestských bicykloch môžete siahnuť i po skladacom prevedení, ale zamerajte sa na to, aby bol mechanizmus spoľahlivý
  • Najlepší materiál je karbon, ktorý vyniká veľkou odolnosťou. Je však potrebné pripraviť sa na to, že nie je príliš odolný pri čelnom náraze a jeho kúpna cena je v mnohých prípadoch vysoká
  • Detský bicykel kupujte čo najbližšie k veku vášho dieťaťa. Je potrebné, aby sa bicykel jednoducho ovládal a poskytoval dieťaťu dostatočnú bezpečnosť
  • Ak plánujete s bicyklom zdolávať náročný terén, stavte na celoodpružený model, ktorý je presne na tento účel vytvorený
  • Pre jazdy na sypkom teréne je najlepšou voľbou Fatbike
  • Priemer kolies bicykla vyberajte i podľa typu jazdy, ktorý plánujete
  • Retro bicykel vám ponúkne všetky možnosti moderného bicykla, ale zároveň i krásny a nadčasový dizajn, ktorý sa vám nikdy neprestane páčiť
  • V prípade nosnosti bicykla nie je dôležitá len hmotnosť samotného tela jazdca. Započítať musíte i svoje oblečenie, ochranné prvky a fakt, že hmotnosť sa pri dopade na sedlo násobí. Preto si nevyberajte nosnosť bicykla na hranici s vašou hmotnosťou
  • Elektrobicykel sa môže stať skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú získať späť stratenú kondíciu

Najčastejšie otázky a odpovede o bicykloch

Je jedno, aký typ bicykla si vyberiem, ak sedí na môj typ postavy?
Rozhodne nie. Ak ste našli model, ktorý perfektne sedí na váš typ postavy a jazdí sa vám na ňom skvelo, je to správny začiatok. Berte však do úvahy i to, na aký typ prostredia je bicykel stavaný.
Zvládne horský bicykel i extrémne náročný terén?
To v podstatnej miere závisí na parametroch daného modelu a vašich schopnostiach. Ak plánujete zdolávať extrémne náročný terén, odporúčame siahnuť po celoodpruženom bicykli.
Je nosnosť dôležitým parametrom?
Rozhodne áno. Zvážte nielen hmotnosť svojho tela, ale i oblečenie, ochranné prvky a dopad pri skokoch.
Prečo majú freestyle bicykle tak malé kolesá?
Freestyle bicykle sa vyznačujú malými kolesami, vďaka čomu je na nich možné prevádzať rôzne typy trikov.
Aký typ bŕzd je najlepšou voľbou?
Najlepšou voľbou, ktorú používajú i profesionálni športovci, sú hydraulické brzdy. Nároční užívatelia však ocenia i brzdy diskové.
Je retro bicykel starým bicyklom?
Vo väčšine prípadov nie. Retro bicykel sa vyznačuje krásnym retro dizajnom, ale predstavuje nový bicykel, na ktorý sa rozhodne môžete spoľahnúť.
Je jedno, aký typ detského bicykla kúpim pre svoje dieťa?
Rozhodne nie. Dieťa si bicykel musí vyskúšať a je dôležité, aby bol bicykel pohodlný a bezpečný. Neoplatí sa zbytočne kupovať veľký bicykel, pretože hrozí vyššie riziko zranenia.
Aký je najlepší materiál pre rám bicykla?
Vo väčšine prípadov sa za najlepší materiál považuje karbón. Je však fajn zvážiť i silné a slabé stránky ostatných materiálov.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.9]