cyklosedačkyCyklosedačky, niekedy označované aj ako detské cyklistické sedačky, sú obľúbeným príslušenstvom mnohých rodičov, ktorí milujú bicyklovanie. Okrem vysokej bezpečnosti zaisťujú deťom komfort a vám umožňujú zobrať si svoju ratolesť všade, kam idete. Používanie cyklosedačiek je jednoduché a mnohé sú vhodné na mestské, horské aj iné typy bicyklov. Každý si tak príde na svoje.

Keď sa rozhodnete pre nákup cyklosedačiek, zistíte, že na trhu sa nachádza množstvo rôznych modelov. Tie sa od seba odlišujú rozmermi, cenou, značkou aj celkovým prevedením. Ak neviete, ako si z tak širokej ponuky vybrať, netreba sa ničoho báť. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili praktické tipy a rady, ktoré vám to uľahčia.

↓ Ako vybrať najlepšie cyklosedačky

TOP cyklosedačky

NáhľadNázov produktuParametre
cyklosedačka Hamax Caress Plus
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 4,7 kg
cyklosedačka Thule RideAlong
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 5 kg
Uchytenie: zadné
cyklosedačka Hamax Caress
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 4,6 kg
Uchytenie: zadné
4.
cyklosedačka Thule Yepp Nexxt Mini
Nosnosť: 15 kg
Hmotnosť: 1,9 kg
Uchytenie: predné
5.
cyklosedačka Hamax Amaze
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 5 kg
Uchytenie: zadné
6.
cyklosedačka Thule RideAlong Lite
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 4,3 kg
Uchytenie: zadné
7.
cyklosedačka Thule Yepp Mini
Nosnosť: 15 kg
Hmotnosť: 3,5 kg
Uchytenie: predné
8.
cyklosedačka Hamax Siesta
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 4,3 kg
Uchytenie: zadné
9.
cyklosedačka Urban Iki zadná sedačka
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 3,8 kg
Uchytenie: zadné
10.
cyklosedačka Urban Iki predná sedačka
Nosnosť: 22 kg
Hmotnosť: 3,1 kg
Uchytenie: predné
11.
cyklosedačka Polisport Bilby
Nosnosť: 15 kg
Hmotnosť: 2,25 kg
Uchytenie: predné

↑ TOP cyklosedačky

1 Ako vybrať tú najlepšiu cyklosedačku?

Patríte medzi milovníkov cyklistiky a chceli by ste na svoje obľúbené trasy brať aj svoje dieťa? V tom prípade je pre vás cyklosedačka ideálnym riešením. Dieťaťu poskytuje pohodlné a bezpečné miesto, v ktorom obsedí aj dlhší čas, a vám zaručuje, že sa budete môcť plne sústrediť na bicyklovanie a trasu pred sebou.

Výber cyklosedačky nie je náročný, no je dôležité, aby ste v rámci neho zohľadnili niekoľko kľúčových faktorov. Podľa nich budete vedieť, či je zvolený kúsok pre vaše dieťa vhodný, alebo musíte v hľadaní pokračovať ďalej.

Ako prvé musíte zobrať do úvahy typ cyklosedačky. Jednotlivé výrobky sa delia do niekoľkých základných skupín, z ktorých je každá charakteristická inými vlastnosťami. Následne myslite na vek a váhu dieťaťa, ramenné popruhy, polohovanie, hmotnosť sedačky a veľa ďalších detailov.

Do výberu cyklosedačky by ste mali investovať veľa času a energie. Ide o príslušenstvo, ktoré vo veľkom ovplyvní bezpečnosť vášho dieťaťa. Práve preto musí byť kvalitné a poskytovať všetky potrebné funkcie.

2 Pre koho sú cyklosedačky ideálne?

Cyklosedačky sú praktickým doplnkom, ktorý vám umožňuje zobrať svoje dieťa na cyklistiku a budovať u neho vzťah k športu už od útleho veku. Na trhu sa nachádza veľké množstvo modelov a prevedení, ktoré zaisťujú, že si na svoje príde každý rodič.

Pred nákupom je dobré vedieť, že neexistuje presne vymedzený minimálny vek, ktorý by určoval, kedy dieťa môže začať s používaním sedačky. Vo všeobecnosti však platí, že cyklosedačku môžete svojej ratolesti kúpiť až vtedy, keď vie samostatne sedieť.

Na trhu sa s veľkou pravdepodobnosťou stretnete s cyklosedačkami od 9 mesiacov, avšak používanie v tak nízkom veku je vhodné skonzultovať s pediatrom. Nehovoriac o tom, že keď v tomto čase dieťa nedokáže samé sedieť, budete musieť počkať.

Každého rodiča by mal okrem minimálneho veku zaujímať aj ten maximálny. Veková hranica, ktorá udáva, kedy je dieťa na cyklosedačku veľké, sa odvíja najmä od značky a modelu sedačky. Vo väčšine prípadov je však maximum nastavené na 4 roky.

Následne netreba zabúdať ani na to, že pobyt v cyklosedačke by nemal byť príliš dlhý. Vibrácie a otrasy totižto dokážu negatívne ovplyvniť pohybový aparát detí. Práve preto je aspoň spočiatku ideálne plánovať kratšie trasy.

cyklosedačky

3 Základné typy cyklosedačiek

Cyklosedačky môžeme deliť na tri základné typy podľa toho, na akú časť bicykla sa pripevňujú. Každý typ poskytuje iné výhody nielen pre deti, ale aj pre samotného rodiča. Pre lepší prehľad si ich v článku porovnáme.

A Cyklosedačky na predný rám

Cyklosedačky na predný rám sú charakteristické tým, že sa umiestňujú priamo na rám bicykla. To znamená, medzi vás a riadidlá. Dieťaťu poskytujú vysokú úroveň komfortu a vám istotu, že na svoju ratolesť budete neustále vidieť. Optimálny vek dieťaťa pre tento typ sedačky je od 9 mesiacov do 2 až 3 rokov.

Pred výberom cyklosedačky musíte zistiť, či je kompatibilná s vaším bicyklom. Všetko sa odvíja najmä od náhlavnej súpravy bicykla. Detské sedačky na predný rám si najlepšie rozumejú so závitovým typom. Ten zaručuje nielen rýchlu a jednoduchú montáž, ale aj samotné používanie.

Presným opakom je bezzávitový typ. Montáž cyklosedačky naň je komplikovanejšia a v mnohých prípadoch je nutné použiť aj adaptéry. Problém robí hlavne širšia základňa riadidiel, ktorá znemožňuje prichytenie.

Okrem náhlavnej súpravy ovplyvňuje nákup cyklosedačky na predný rám aj rovná časť základe riadidiel a jej veľkosť. Na prichytenie sedačky sa totižto používa montážna konzola, ktorá potrebuje šírku od 1,5 do 3,5 cm. Ak by ste tento priestor na bicykli nemali, spravíte dobre, keď si zvolíte iný model sedačky.

Tretím faktorom ovplyvňujúcim kúpu je vzdialenosť medzi riadidlami a sedadlom. Tá by mala byť v hodnote minimálne 50 cm. V inom prípade by ste mohli do sedačky narážať hruďou, čo by nebolo príjemné pre vás ani pre dieťa.

B Cyklosedačky na zadný rám

Ako už z názvu vyplýva, cyklosedačky na zadný rám sa montujú do zadnej časti bicykla. Pre ich výber musí dieťa spĺňať minimálne vekové požiadavky, ktoré zvyčajne predstavujú 9 mesiacov. V rámci váhy je minimálna hodnota rôzna a odlišuje sa v závislosti od predajcu. Naopak, maximálna hodnota býva takmer vždy rovnaká a nedosahuje viac ako 22 kg.

Sedačky na zadný rám majú veľmi jednoduchú montáž. Nepotrebujú žiadny nosič na zadnú pneumatiku, pretože sa aplikujú priamo na rám. Sú preto finančne výhodnejšie ako napríklad modely na predný rám. K ich ďalším výhodám sa radí aj to, že majú množstvo dodatočných funkcií, ako napríklad sklápanie, odpruženie alebo opierky na nohy.

To, či si cyklosedačka bude s vaším bicyklom rozumieť, sa odvíja od dvoch faktorov, ktorými sú káble na sedlovke a výška sedadla. V rámci prvého faktora platí, že väčšina cyklosedačiek sa montuje na sedadlovú trubku. Ak tak chcete urobiť, musíte sa uistiť, že sa na nej nenachádzajú žiadne káble. V prípade, že by na nej káble boli, si budete musieť dokúpiť nosič.

V rámci druhého faktora je dôležité myslieť na to, že sedadlo by nemalo byť úplne nízko, pretože sedačky potrebujú aspoň 5 cm voľného priestoru. Ak by bolo sedadlo nižšie, na trhu nájdete špeciálne adaptéry, ktoré tento problém vyriešia.

C Cyklosedačky na nosič

Posledným, tretím typom sú cyklosedačky na nosič nachádzajúci sa nad zadnou pneumatikou. Na rozdiel od predchádzajúcich typov sedačiek ide o finančne náročnejšie riešenie, pretože väčšina bicyklov nedisponuje nosičom. To v praxi znamená, že si ho budete musieť dokúpiť.

Výhodou cyklosedačiek na nosič je to, že dieťaťu poskytujú pomerne vysoký komfort. Plus, majú vyššiu maximálnu nosnosť, ktorá v mnohých prípadoch dosahuje až 25 kg.

To, či je váš bicykel vhodný na použitie cyklosedačky na nosič, zistíte pomocou týchto dvoch faktorov:

  • pätice na montáž nosiča
  • kotúčové brzdy

Pätice na montáž nosiča sú kľúčovou súčasťou. Bez nich totižto nosič na bicykel nepripojíte, čo vo výsledku znamená, že naň nepripojíte ani sedačku.

Druhým významným faktorom ovplyvňujúcim to, či si budete môcť zaobstarať cyklosedačku na nosič, sú kotúčové brzdy. Bicykle disponujúce týmito brzdami majú veľký rotor nachádzajúci sa okolo náboja kolesa. To je dôvod, prečo sú kompatibilné len s niektorými modelmi nosičov. Ak teda máte bicykel s kotúčovými brzdami, spravíte dobre, keď sa pri výbere obrátite na zákaznícky servis obchodu alebo výrobcu a zistíte, či je daná sedačka pre vás ideálna.

cyklosedačky pre deti

4 Ramenné popruhy

Ramenné popruhy sú základom každej jednej cyklosedačky. Dieťa udržujú na mieste a zaisťujú, že zo svojho miesta nevypadne ani v prípade horšieho terénu. Typ a celkové prevedenie popruhov sa odlišuje v závislosti od výrobcu. Platí však, že každý typ sedačky musí mať popruhy, ktoré sú pevne umiestnené na pleciach dieťaťa.

Najvyššiu úroveň bezpečnosti poskytujú popruhy s možnosťou vertikálneho posúvania, s ktorými sa mnohokrát stretnete pri autosedačkách. Ich výhodou je prispôsobenie podľa potrieb a dobrý pocit z toho, že je vaša ratolesť skutočne v bezpečí.

5 Polohovanie cyklosedačky

Polohovanie cyklosedačky je funkcia, s ktorou sa stretnete hlavne v prípade modelov na zadný rám. Dôvodom je skutočnosť, že ak by túto funkciu mali napríklad sedačky na predný rám, mohli by vám pri riadení zavadzať a zvyšovať riziko pádu.

Funkcia polohovania je praktická a deťom zaisťuje vysoký komfort. Ideálna je najmä pre tých, ktorí plánujú jazdiť dlhšie trasy.

6 Tvar cyklosedačky

Tvar sedačky vo veľkom ovplyvňuje komfort dieťaťa. Vyššie operadlo je praktickejšie, pretože deťom umožňuje oprieť si hlavu, či dokonca zaspať. Nehovoriac o tom, že takéto modely sú oveľa bezpečnejšie. Ramenné popruhy sa totižto nachádzajú vyššie, takže sa nestane, že by len tak skĺzli z ramien.

Mnohí výrobcovia myslia aj na to, že dieťa bude mať v sedačke helmu. Práve preto v operadle vytvárajú prelis, ktorý zabraňuje nepohodlnému sedeniu a neprirodzenému tvaru chrbtice.

7 Komfort cyklosedačky

Pri výbere cyklosedačky sa mnohí rodičia zameriavajú hlavne na kompatibilitu a bezpečnosť, pričom často zabúdajú na jeden dôležitý faktor, ktorým je pohodlnosť. Vaše dieťa bude v sedačke sedieť niekoľko minút až hodín. Ak nemáte v pláne pravidelne zastavovať a chcete si užívať aj dlhšie trasy, budete musieť vybrať komfortné prevedenie.

Komfort cyklosedačky ovplyvňuje viacero aspektov:

  • Poťahová látka – počas horúcich ročných období sa bude dieťa v sedačke potiť. Vyhýbajte sa preto umelým materiálom, ktoré akumulujú teplo aj pot. Ideálne je zvoliť funkčné materiály, ktoré zabraňujú mokrému pocitu a vytvárajú príjemné miesto vhodné na dlhodobé sedenie.
  • Miesto na sedenie – sedacia časť cyklosedačky nesmie byť príliš tvrdá ani mäkká. Dieťaťu by mala poskytovať potrebnú oporu a zaistiť komfort počas celej cesty.
  • Operadlo – musí byť ergonomické a nesmie v žiadnej oblasti tlačiť. V inom prípade by sa dieťa mohlo neustále hýbať alebo krčiť, čo by negatívne ovplyvnilo jeho pohybový aparát. Okrem samotného tvaru a prevedenia operadla dbajte aj na jeho výšku. Kvalitná sedačka by mala siahať až po hlavu, pričom by jej nemal chýbať špeciálny tvar na helmu, vďaka ktorému si dieťa oprie hlavu aj bez toho, aby bolo v neprirodzenej polohe (napr. naklonené dopredu).
  • Bezpečnostné pásy – dieťaťu sa nesmú zarezávať do pliec. Skvelé sú modely vybavené mäkkými chráničmi.
  • Opierky rúk – nedisponuje nimi úplne každá cyklosedačka. Ide však o praktické príslušenstvo, ktoré podporuje komfort a správne držanie tela.

8 Hmotnosť cyklosedačky

Cyklosedačka je praktickým kúskom, ktorý vám pomôže v mnohých oblastiach, no nezabúdajte na to, že vám dokáže celú cyklistiku aj mierne skomplikovať. Pri jej montovaní počítajte s tým, že bicyklovanie bude oveľa náročnejšie, pretože zvýši celkovú hmotnosť bicykla. Nehovoriac o tom, že hmotnosť bude ešte vyššia po tom, ako do nej umiestnite dieťa.

Ak teda nechcete, aby bicykel vážil o 15 či 20 kilogramov viac, snažte sa vybrať sedačku, ktorá nie je príliš masívna a ťažká. Ideálne sú modely, ktoré majú do 4,5 až 5 kilogramov. Všetky prevedenia nad túto hranicu môžu okrem bicyklovania komplikovať aj samotnú manipuláciu s nimi (napr. montáž).

9 Nosnosť cyklosedačky

Nosnosť sedačky je rôzna a odvíja sa od modelu, ktorý si zvolíte. Kým niektoré sú vhodné pre deti do 15 kg, iné si poradia aj s váhou 22 či dokonca 25 kg. Pri výbere berte do úvahy súčasnú hmotnosť dieťaťa a to, dokedy ho chcete v sedačke voziť.

Mnohí rodičia si chcú byť istí, že dieťa budú môcť mať pri sebe aj vo vyššom veku, preto siahnu po výrobkoch s tou najvyššou nosnosťou. Iní zas počítajú s tým, že svojej ratolesti neskôr kúpia detský bicykel, preto zvolia skôr lacnejšie prevedenie s nižšou nosnosťou.

10 Bezpečné prvky a značenia

Aby ste sa mohli na cyklosedačku plne spoľahnúť, musí byť bezpečná. Výrobcovia v súčasnosti využívajú rovno niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré navzájom kombinujú. K nim sa radia:

  • Nastaviteľné bezpečnostné pásy – najčastejšie sa používajú troj alebo päťbodové pásy. Ich šírka by mala byť viac ako 2 cm, aby sa deťom pri pohybe nezarezávali do ramien. Zapínanie pásov by malo byť pevné, no zároveň jednoduché, vďaka čomu ho budete môcť vykonať aj jednou rukou.
  • Pevné podpery nôh – zaručujú vysoký komfort a zabraňujú tomu, aby nohy dieťaťa vkĺzli do kolesa. Väčšina cyklosedačiek disponuje remienkami, ktoré fixujú chodidlá.
  • Komfortná opierka chrbta a hlavy – podporuje pohodlie a ergonómiu a zároveň zaisťuje vysokú úroveň bezpečnosti. Kvalitne spracované opierky dokážu udržať telo dieťaťa v správnej polohe, čím sa zabraňuje rôznym komplikáciám s pohybovým aparátom.
  • Reflexné prvky – bývajú súčasťou cyklosedačiek, no nie vždy sú v dostatočnom množstve. V takomto prípade spravíte dobre, keď si ich dokúpite a dodatočne ich na sedačku pripevníte.

Pre cyklosedačky platí v súčasnosti norma EN14344, ktorú by mal spĺňať každý kvalitný výrobok. Ak sa rozhodnete pre model, ktorý normu nespĺňa, vystavujete seba aj svoje dieťa zbytočnému riziku.

bicykel a cyklosedačky

11 Bezpečnostná trieda cyklosedačky

Niektorí výrobcovia pri svojich výrobkoch uvádzajú aj bezpečnostnú triedu. K tým najpoužívanejším, s ktorými sa môžete stretnúť, sa radia:

  • Označenie C15 – cyklosedačky s nosnosťou od 9 do 15 kg.
  • Označenie A15 – cyklosedačky s nosnosťou od 9 do 15 kg. Od C15 sa odlišuje v tom, že sa ním označujú sedačky s inou výškou operadla a bočníc.
  • Označenie A22 – cyklosedačky s nosnosťou od 9 do 22 kg.

12 Príslušenstvo cyklosedačky

K cyklosedačke si viete zaobstarať praktické príslušenstvo, ktoré zvýši jej bezpečnosť a funkčnosť. Siahnuť môžete napríklad po výrobkoch ako:

  • Pláštenka na sedačku – doplnok, ktorý by vám rozhodne nemal chýbať. Vašu ratolesť aj samotnú cyklosedačku chráni pred dažďom a inými externými faktormi.
  • Nosné tyče – praktické príslušenstvo určené pre takmer každú cyklosedačku. Na trhu sa nachádzajú aj modely so zvýšenou nosnosťou.
  • Ochranný štít – ak nechcete svoju ratolesť vystavovať vetru a prachu z cesty, zaobstarajte si predný plexisklový štít. Ten sa umiestňuje na riadidlá priamo pred dieťa.
  • Náhradný zámok – ide o výborné riešenie v prípade, že cyklosedačku presúvate z jedného bicykla na druhý. Zámok zjednodušuje a urýchľuje montáž. Pripevnený ho môžete mať na každom bicykli, na ktorom chcete sedačku používať.
  • Blikače – efektívne zvyšujú bezpečnosť, a to najmä v čase horšej viditeľnosti, kedy by vám nestačili klasické reflexné prvky. Vodičovi alebo inému cyklistovi dáte už z diaľky vedieť, že sa nachádzate na vozovke.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber cyklosedačiek

  • Cyklosedačky sú určené pre deti, ktoré dokážu samostatne sedieť.
  • Minimálny vek pre cyklosedačky je spravidla 9 mesiacov, no všetko sa odvíja od toho, či dieťa dokáže samostatne sedieť.
  • Maximálny vek pre používanie cyklosedačky je zvyčajne 3 až 4 roky.
  • Výber a používanie cyklosedačky môžete v niektorých prípadoch skonzultovať s pediatrom.
  • Cyklistické sedačky sa delia na tri základné typy, a to na cyklosedačky na predný rám, cyklosedačky na zadný rám a cyklosedačky na nosič.
  • Pri výbere jedného zo základných typov cyklosedačiek berte ohľad najmä na svoj bicykel. Nie všetky výrobky s ním budú kompatibilné.
  • Ramenné popruhy sedačky by mali mať viac ako 2 cm, aby sa dieťaťu nezarývali do tela.
  • Ak chcete svojej ratolesti poskytnúť čo najvyšší komfort, vyberte jej popruhy s mäkkými chráničmi.
  • Cyklosedačky na zadný rám môžu disponovať funkciou polohovania. Tá deťom poskytuje vysokú úroveň komfortu.
  • Tvar cyklosedačky by mal byť komfortný a ergonomický, aby podporil správny vývin dieťaťa.
  • Komfort cyklosedačky ovplyvňuje viacero faktorov vrátane poťahovej látky, operadla, bezpečnostných pásov, opierok rúk a miesta na sedenie.
  • Hmotnosť sedačky by nemala byť príliš vysoká, aby vám zbytočne nekomplikovala cyklistiku.
  • Nosnosť cyklosedačky sa odvíja od vami zvoleného modelu a preferencií. Niektoré kúsky sú vhodné pre deti do 15 kg, iné si poradia aj s váhou do 25 kg.
  • Detskej cyklistickej sedačke nesmú chýbať bezpečnostné prvky a značenia vrátane pásov, podpier nôh, opierky chrbta a hlavy a reflexných prvkov.
  • Kvalitná a bezpečná cyklosedačka musí spĺňať normu EN14344.

Najčastejšie otázky pri výbere cyklosedačiek

Je cyklosedačka vhodná pre moje dieťa?
To, či je cyklosedačka vhodná pre vaše dieťa, sa odvíja od množstva faktorov vrátane jeho veku a toho, či dokáže samé sedieť. Ak áno, minimálny vek na používanie sedačky sa vo väčšine prípadov stanovuje na 9 mesiacov. Ak by však dieťa nevedelo sedieť samé, budete musieť počkať. A v prípade, že by ste si cyklosedačkou neboli istí, odporúčame jej kúpu a používanie skonzultovať s pediatrom.
Koľko stojí kvalitná cyklosedačka?
Cena cyklosedačky je rôzna a ovplyvňuje ju množstvo parametrov, ku ktorým sa radí výrobca, materiál, nosnosť a doplnkové funkcie. Platí, že čím vyššiu nosnosť sedačka má, tým bude drahšia. To isté sa spája aj s funkciami. Viac funkcií automaticky znamená vyššie náklady. Pamätajte však, že na cyklosedačke sa neoplatí šetriť. Príliš lacné modely by mohli ohroziť bezpečnosť vášho dieťaťa.
Aké bezpečnostné prvky by mala mať cyklosedačka?
Cyklosedačka by v prvom rade mala spĺňať normu EN14344. Následne by mala disponovať prvkami ako bezpečnostné pásy, podpery nôh, opierky chrbta a hlavy a reflexné prvky.
Ako pripevniť cyklosedačku o bicykel?
Pripevnenie cyklosedačky o bicykel nie je náročné. Podrobný návod sa však odlišuje model od modelu. Práve preto spravíte dobre, keď sa budete držať návodu, ktorý nájdete v balení spolu s výrobkom.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]