čierna autosedačkaKaždý rodič myslí pri svojich deťoch hlavne na ich bezpečnosť. Inak to nie je ani pri prevážaní autom, kedy je riziko rôznych zranení oveľa vyššie. Práve preto hľadajú mnohí kvalitné a certifikované autosedačky, ktoré splnia všetky ich potreby. Pri výbere je nutné sledovať hneď niekoľko parametrov, ktoré zaručia správnu ochranu. Plus, netreba zabúdať ani na to, že ako ratolesť rastie, musí s ňou rásť aj samotná sedačka. Po niekoľkých rokoch je preto nutné zaobstarať nový model so správnou nosnosťou.

Autosedačka je kľúčovým pomocníkom pre každého rodiča, ktorý plánuje s dieťaťom pravidelne aj nepravidelne cestovať. Dôvod je ten, že kvôli nedostatočnej výške nedokážu dieťa ochrániť klasické bezpečnostné pásy, ktoré poskytujú bezpečnosť dospelej osobe. Pri náraze vozidla sa dieťa, dokonca aj to, ktoré je pripútané, mení na projektil. Zranenia, ktoré z takejto situácie môžu vzniknúť, sú vážne, niekedy až smrteľné. A síce by človek pred nasadaním do auta nemal myslieť na to najhoršie, bezpečnosť rozhodne netreba podceňovať.

↓ Ako vybrať najlepšie autosedačky

TOP autosedačky

0 – 13 kg

autosedačky Doona Plus 2021 Blush Pink

ODPORÚČAME
15 – 36 kg

autosedačky Britax Römer Kidfix III S 2021 Strom Grey

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších autosedačiek 0 – 13 kg

NáhľadNázov produktuParametre
autosedačka Doona Plus 2021 Blush Pink
Orientácia: proti smeru jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 8 kg
autosedačka Joie i-Gemm 3 2023 Shale
Orientácia: proti smeru jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 4,8 kg
autosedačka Cybex Aton 5 2022 Deep Black
Orientácia: proti smeru jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 4,8 kg
4.
autosedačka Maxi-Cosi CabrioFix i-Size 2023 Essential Green
Orientácia: proti smeru jazdy
ISOFIX: -
Hmotnosť sedačky: 3,2 kg
5.
autosedačka Cybex Aton 5 Gold 2021 Soho Grey
Orientácia: proti smeru jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 4,8 kg

TOP 5 najlepších autosedačiek 9 – 18 kg

NáhľadNázov produktuParametre
autosedačka Britax Römer Dualfix M i-Size 2023 Midnight Grey
Orientácia: proti aj v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 15 kg
autosedačka Britax Römer Dualfix M i-Size 2022 Midnight Grey
Orientácia: proti aj v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 15 kg
autosedačka BeSafe iZi Modular X1 i-Size 2022 Cloud Mélange
Orientácia: proti aj v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 8,9 kg
4.
autosedačka Maxi-Cosi Tobi 2022 Authentic Grey
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: nie
Hmotnosť sedačky: 8,75 kg
5.
autosedačka Nania Migo Saturn Grey 2019 Platinum
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 8,9 kg

TOP 5 najlepších autosedačiek 15 – 36 kg

NáhľadNázov produktuParametre
autosedačka Britax Römer Kidfix III S 2021 Strom Grey
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: nie
Hmotnosť sedačky: 8 kg
autosedačka Joie Traver 2022 Coal
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 8,5 kg
autosedačka Britax Römer Adventure Plus 2023 Midnight Grey
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: nie
Hmotnosť sedačky: 5,2 kg
4.
autosedačka KINDERKRAFT Junior Fix 2 2023 Cherry Pearl
Orientácia: -
ISOFIX: -
Hmotnosť sedačky: 6,4 kg
5.
autosedačka Caretero Puma Isofix 2017 cherry
Orientácia: v smere jazdy
ISOFIX: áno
Hmotnosť sedačky: 3 kg

↑ TOP autosedačky

1 Ako si vybrať tú najlepšiu autosedačku?

Keď sa rozhodnete pre kúpu autosedačky, zaisťujete deťom to najvyššie a najlepšie bezpečie vo vašom vozidle. Výber sa však môže zdať náročný a oveľa viac komplikovaný, ako v skutočnosti je. Na začiatok sa zamerajte na výšku a váhu dieťaťa. Ide o najdôležitejšie parametre, na základe ktorých zvolíte nosnosť a celkovo model sedačky. Následne sledujte kotviaci systém a bezpečnostné prvky, ktorými výrobok disponuje. Kľúčový je tiež spôsob používania. Platí totižto, že akokoľvek drahú a dobrú sedačku máte, ak ju správne nepoužijete, je vám úplne zbytočná.

Kvalitná autosedačka musí spĺňať všetky potrebné bezpečnostné normy. Informujte sa aj o tom, ako bola testovaná. Ďalej sa uistite, že je výrobok kompatibilný s vaším vozidlom a či má kvalitne spracované vystuženie. To síce bezpečnosť priamo neovplyvňuje, no slúži na vytvorenie komfortného sedenia pre dieťa. A ako každý rodič vie, keď je dieťa spokojné, neplače ani si nevyžaduje vašu pozornosť, ktorá by mala byť zameraná na cestu a šoférovanie.

Máte pred sebou kúpu autosedačky a potrebujete poradiť? Máme praktické tipy a rady, ktoré celý proces urýchlia a pomôžu vám zvoliť ten najlepší kúsok.

2 Váha a výška dieťaťa

Ešte predtým, ako sa pustíte do nakupovania autosedačky, dieťa zmerajte a zvážte. Údaje si zapíšte do mobilu alebo na papier, aby ste ich nezabudli. Podľa týchto informácií si zúžite ponuku obchodov len na modely, ktoré skutočne vyhovujú vašim požiadavkám a potrebám. Proces nakupovania si vďaka tomu urýchlite a zjednodušíte.

Platí, že dieťaťu nemôže z autosedačky vyčnievať hlava a nesmie sa v nej príliš tlačiť. Na druhej strane, sedačka nesmie byť ani príliš veľká, aby sa v nej dieťa nestrácalo a počas jazdy sa nepohybovalo zo strany na stranu. Výberu napomáhajú váhové kategórie, podľa ktorých rodičia zvyčajne autosedačky nakupujú. Okrem piatich základných existuje aj niekoľko dodatočných, ktoré kombinujú viaceré váhové možnosti. Ich výhodou je, že majú špeciálne nastaviteľné prvky, ktoré umožňujú, aby s deťmi rástli. Používať sa preto dajú oveľa dlhšie, čím šetria financie.

3 Váhové kategórie

Aby mohla autosedačka poskytnúť všetky praktické funkcie a dostatočnú bezpečnosť, musí zodpovedať potrebám vášho dieťaťa. Tie sa odvíjajú od jeho výšky a hmotnosti. Štandardné modely autosedačiek sa delia do piatich základných skupín označených rímskymi číslicami od 0 do 5, ktoré sú doplnené o ďalšie menšie kategórie.

Skupina  Hmotnosť Približný vek
0 0 – 10 kg 0 – 12 mesiacov
0+ 0 – 13 kg 0 – 18 mesiacov
I 9 – 18 kg 1 – 4 rokov
II 15 – 25 kg 3 – 7 rokov
III 22 – 36 kg 6 – 12 rokov
0/1 0 – 18 kg 0 – 4 rokov
I/II/II 9 – 36 kg 1 – 12 rokov
II/III 15 – 36 kg 3 – 12 rokov

Tabuľka 1: Váhové kategórie autosedačiek

O niektorých základných a najrozšírenejších druhoch si povieme trochu viac.

A Autosedačka s nosnosťou 0 – 13 kg

Autosedačka s nosnosťou 0 – 13 kg sa nazýva aj vajíčko. Umiestňuje sa proti smeru jazdy, pretože ak by došlo k nárazu, dieťa sa do sedačky oprie celou silou, pričom zostáva na svojom mieste. Ak by sa sedačka umiestnila naopak, takáto opora chýba a mohlo by dôjsť k rôznym poraneniam. Tento model sedačiek sa zvyčajne dá prenášať, pretože disponuje rukoväťou a viete ho pripojiť ku kočíku. Ide tak o univerzálneho pomocníka pre deti najmä v prvom roku života.

B Autosedačka s nosnosťou 0 – 18 kg

Autosedačka s nosnosťou 0 – 18 kg patrí medzi kombináciu prvej a druhej váhovej kategórie. Určená je pre deti do maximálne 3 – 4 rokov. Na prvý pohľad je veľmi podobná modelu s nosnosťou do 13 kg. Vo vozidle sa umiestňuje proti smeru jazdy. Rozdielom je zvyčajne posilnená ochrana bokov. Tento typ sedačiek je najlepší pre rodičov, ktorí chcú ušetriť a chceli by pomôcku na dlhšiu dobu. Dávajte si ale pozor. Aj napriek tomu, že je praktický, nie je vhodný pre príliš malé alebo predčasne narodené deti.

C Autosedačka s nosnosťou 9 – 18 kg

Autosedačka s nosnosťou 9 – 18 kg sa radí do prvej kategórie. Spravidla sa umiestňuje proti smeru jazdy, pretože takýmto spôsobom dokáže stále poskytnúť vyššiu bezpečnosť. Dieťa je už väčšie a z autosedačky vidí von cez okno. Základné modely majú jednu polohu, drahšie a prepracovanejšie sa dajú upraviť podľa potrieb. Deťom tak poskytujú vyšší komfort. Je ale na vás, či za sedačku chcete dať o niekoľko desiatok alebo stoviek eur viac. Sedačky patriace do tejto skupiny sú známe tým, že majú zvýšené a posilnené niektoré oblasti. Je to napríklad časť v okolí hlavy.

D Autosedačka s nosnosťou 15 – 36 kg

Autosedačka s nosnosťou 15 – 36 kg je kombináciou, ktorá dnes čoraz častejšie nahrádza kategóriu II (s nosnosťou 15 – 25 kg) a kategóriu III (s nosnosťou 22 – 36 kg). Mnohí rodičia ju majú radi, pretože vydrží dlho. Zvyčajne od štyroch do dvanástich rokov. Takáto autosedačka sa v aute pripútava klasickým trojbodovým bezpečnostným pásom a umiestňuje sa v smere jazdy.

E Autosedačka s nosnosťou 9 – 36 kg

Veľmi obľúbená je kategória I/II/III, ktorá rodičom zaisťuje, že dieťa bude sedačku využívať dlhé roky. Ide o univerzálny kúsok poskytujúci vysokú bezpečnosť a výborné funkcie. Jeho najväčšou nevýhodou je však to, že sa nedá umiestniť proti smeru jazdy. Keď je teda dieťa malé, autosedačka môže predstavovať určité riziko. V takomto prípade je dobré poobzerať sa po päťbodovom páse, ktorý by mohol v prípade kolízie efektívne pomôcť.

autosedačka

4 Bezpečnosť

Pri nákupe detskej autosedačky myslite nielen na váhu a výšku, ale aj bezpečnostné certifikáty. Tie zaisťujú, že v prípade kolízie dokáže sedačka skutočne pomôcť a celú situáciu nezhorší. Hlavnou úlohou sedačky je absorbovať silu nárazu, ktorá by mohla byť pre dieťa smrteľná, a vytvoriť bezpečné miesto, vďaka ktorému dôjde maximálne k povrchovým škrabancom.

O bezpečnosť sa starajú viaceré prvky nachádzajúce sa na sedačke. Je to napríklad kvalitne spracovaná opierka hlavy, bezpečnostné pásy či pevné bočnice.

A Bezpečnostné certifikáty

V rámci samotných certifikátov si overujte, či sedačka prešla európskymi normami. Túto skutočnosť zistíte pomerne jednoducho, a to skontrolovaním oranžového štítku, kde je bezpečnostná norma uvedená. V tomto štítku by mala byť aj informácia o výške a nosnosti.

Pri bezpečnostných normách sa v súčasnosti môžete stretnúť s dvomi. Jednou z nich je norma platná od 80. rokov minulého storočia. Tá je označovaná ECE R44 a zahŕňa nielen prísne požiadavky na bezpečnosť, ale aj samotnú konštrukciu. Druhou je norma s názvom i-Size, ktorá sa označuje ECE R129. Musia ju mať všetky autosedačky, ktoré sa využívajú proti smeru jazdy a ktoré sú určené deťom do minimálne pätnástich mesiacov.

Posledným bezpečnostným systémom je ISOFIX. Ide o špeciálny kotviaci systém, ktorým sedačku jednoducho pricvaknete k istiacim bodom auta. Nemusíte sa tak báť, že by nebola správne pripevnená a dieťaťu by sa mohlo pri jazde autom niečo stať. ISOFIX nie je súčasťou autosedačiek kategórií 0 a 0+. Ak by ste ho chceli s nimi používať, musíte si naň dokúpiť špeciálnu základňu. Tá ale musí byť kompatibilná s vaším vozidlom.

ISOFIX má výhodu v tom, že je bezpečný, no spája sa s ním aj niekoľko mínusov. Tým najväčším je to, že sedačka s ním je rozmernejšia a ťažšie sa s ňou pracuje. Za cenu istoty, že sa dieťaťu nič nestane, to ale rozhodne stojí.

B Bezpečnostné prvky

Okrem certifikátov majú autosedačky aj bezpečnostné prvky. Najčastejšie ide o pásy, ktoré môžu byť:

  • trojbodové – predstavujú uchytenie do písmena Y a najčastejšie sa využívajú v autosedačkách, ktoré spadajú do typu vajíčko.
  • päťbodové – pásy držia ramená dieťaťa, boky a rozkrok prostredníctvom kotviacich bodov. Na ramenách a bokoch sú dva body, v rozkroku jeden. Päťbodové pásy sa odporúčajú používať v autosedačkách určených pre deti od 9 do 18 kg. To znamená, že v kategórii I.

K bezpečnostným prvkom sa radí aj bezpečnostný pultík, ochrana proti bočnému nárazu, polohovateľná opierka hlavy a stabilizačná noha.

5 Pohodlie dieťaťa

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že pohodlie dieťaťa nie je vôbec dôležité, opak je pravdou. Keď si dieťa spokojne sedí v autosedačke a nič ho netrápi, je ticho a nevyžaduje si vašu pozornosť. Vy sa tak môžete pokojne sústrediť na cestu pred vami a šoférovanie. Myslite preto na to, že autosedačka by mala byť mäkká a dostatočne komfortná, aby v nej vaša ratolesť vydržala nielen zopár minút, ale rovno niekoľko hodín.

Pri nákupe autosedačky si všímajte niekoľko základných parametrov, a to:

  • správna veľkosť – zaistí pohodlie aj bezpečnosť. Dieťa musí mať dostatok miesta, aby sa zbytočne v sedačke netlačilo a necítilo sa ako v klietke.
  • vhodný spôsob zapínania – dieťaťu nesmú pri sedení zavadzať pásy. Nehovoriac o tom, že ho nemôžu nikde rezať. Pozrite sa aj na zámok pásu. Netlačí ho niekde?
  • poťah sedačky – mal by byť príjemný na dotyk a pokožku by nemal dráždiť. Dieťa v sedačke bude sedieť aj v lete, kedy bude mať kratšie nohavice alebo tričko. Preto sa uistite, že sa na povrchu nenachádzajú žiadne tvrdé, ostré ani inak nepríjemné miesta.
  • vystuženie – malo by byť umiestnené na správnych miestach. To znamená hlavne v oblastiach kĺbov, ktoré do vystuženia tlačia najviac.
  • opierka hlavy – je dostatočne vysoká a široká? Netlačí dieťa a nie je príliš nízko alebo vysoko?
  • miesto na nohy – má dieťa dostatok miesta na nohy? Netlačí ho niekde niečo? Voľnosť je pre deti, ktoré sú neustále v pohybe, kľúčová.
  • výhľad z okna – chcete, aby sa dieťa počas jazdy zabavilo? Jednoducho mu dovoľte pozerať von z okna! Upravte sedačku tak, aby mohlo dobre vidieť a sledovať, čo sa vonku deje.

6 Kompatibilita s vozidlom

Autosedačka, ktorú si vyberiete, musí byť kompatibilná s vozidlom, ktoré máte. Autosedačky na klasické pásy sú univerzálne, takže sa dajú použiť v akomkoľvek aute. Úplne inak sú na tom tie, ktoré využívajú kotviaci systém ISOFIX. Pri tých môže dochádzať k dvom situáciám:

  • univerzálne typy – niektoré autosedačky s kotviacim systémom ISOFIX sú univerzálne, takže sa dajú použiť v akomkoľvek vozidle.
  • modely vhodné len do určitých vozidiel – mnohé autosedačky so systémom ISOFIX sú určené len pre niektoré typy vozidiel. Túto informáciu nájdete v popise produktu. Podľa toho budete vedieť, či je vybraný model vhodný do vášho auta, alebo musíte hľadať ďalej.

7 Funkcie autosedačky

Autosedačky disponujú viacerými funkciami, pričom k tým najpopulárnejším sa radia:

  • pripojiteľnosť ku kočíku – veľmi praktickou funkciou je možnosť pripojenia sedačky ku kočíku. Vo väčšine prípadov ňou disponujú menšie modely určené pre dojčatá.
  • polohovanie – túto funkciu si užijú hlavne väčšie deti, ktoré už vedia vnímať okolie a chcú sledovať, čo sa deje vonku za oknom. Pomocou polohovania môžete deťom poskytnúť aj skvelé miesto na spánok v prípade dlhej cesty.
  • umiestnenie proti smeru jazdy – ide o dôležitú funkciu, ktorou by mali disponovať všetky sedačky určené pre deti do 4 rokov.
  • bočná ochrana – určená hlavne na ochranu hlavy z oboch strán.
  • pult – dokáže nahradiť päťbodový pás. Pultík sa upevňuje pásom a objíma dieťa z prednej strany, čím mu umožňuje pohybovať sa, no pritom ho udržuje v bezpečí.

autosedačka pre deti

8 Materiál autosedačky

Každý rodič určite dobre vie, že deti veľmi jednoducho zašpinia nielen seba, ale aj svoje okolie. Práve preto je dôležité, aby autosedačka mala kvalitný poťah vyrobený z materiálu, ktorý sa ľahko čistí a nezničí sa ani vtedy, keď sa naň niečo vyleje alebo vysype. Spravidla sa využívajú syntetické vlákna, ktoré sa dajú umyť pomocou mokrej handričky a mydla alebo špeciálneho čističa. Prípadne sa dajú prať v práčke. Veľmi podobne sú na tom bavlnené a semišové povrchy. Pri tých si dávajte ale väčší pozor. Bavlna, no hlavne semiš, je pomerne náchylná a niektoré škvrny by sa z nej už nemuseli dať vyčistiť.

Pomerne dôležitý je aj materiál využitý na výrobu tela sedačky. V tomto prípade ale platí, že nejde ani tak o jeho čistenie, ako o pevnosť. Vo väčšine prípadov sa využíva stredne tvrdý plast, ktorý predstavuje zlatú cestu medzi hmotnosťou a odolnosťou. Životnosť je približne desať rokov, pričom dlhší čas by ste autosedačku používať nemali. Po takejto dobe je dobré vymeniť ju za novú.

9 Farba a vzhľad

Farba a vzhľad sú pravdepodobne tým najmenej dôležitým parametrom, no u niekoho určite zavážia. V rámci praktickosti je dobré siahnuť po čiernom prevedení, na ktorom zvyčajne nevidno každú jednu škvrnu a nečistotu. Naopak, vyhnúť by ste sa mali bielej a bledým odtieňom, na ktorých je vidno aj menšie zrnko prachu. Na trhu sa stretnete s rôznymi vzormi, potlačami a farebnými kombináciami. Tie sa môžu páčiť hlavne dieťaťu. Ak je väčšie, pokojne mu takýto model doprajte. Zbytočne zaň ale neplaťte desiatky eur navyše.

Vzhľad autosedačky sa môže odvíjať aj od kočíka, a to v prípade, že máte model, ktorý s ním budete pravidelne kombinovať. Celistvý vzhľad je zaujímavý a pritiahne pozornosť.

10 Doplnky

K autosedačke môžete zvoliť aj praktické doplnky, ako napríklad:

  • organizéry – umiestňujú sa zvyčajne v blízkosti autosedačky, napríklad na predné sedadlo. Slúžia na odloženie plienok, jedla a ďalších potrieb.
  • držiak nápojov – poskytne miesto pre detské fľaše a rôzne tégliky
  • slnečné clony – zaisťujú deťom nerušený spánok aj počas dňa
  • fusak – špeciálne upravený fusak vhodný do autosedačky dieťa skvelo zahreje v prípade cesty v noci alebo počas zimy.
  • ochrana sedadla – umiestňuje sa pod autosedačku a slúži na to, aby sa poťah v aute nezničil
  • deka – ak by ste nemali fusak, dieťaťu dajte do sedačky mäkkú deku, ktorá ho zahreje

Tipy, ktoré vám uľahčia výber autosedačky

  • Pri výbere autosedačky vždy zohľadňujte vek dieťaťa, jeho hmotnosť a výšku. Ide o základné parametre, od ktorých sa odvíja to, aký model zvolíte.
  • Pred kúpou si overte, či má autosedačka všetky potrebné bezpečnostné certifikáty.
  • Do úvahy berte aj pohodlie dieťaťa, ktoré síce priamo bezpečnosť neovplyvňuje, no je dôležité. Keď je dieťa spokojné, vy sa môžete sústrediť na šoférovanie.
  • Autosedačka musí byť kompatibilná s vaším vozidlom. V inom prípade ju po kúpe nebudete môcť používať.
  • Materiál autosedačky ovplyvňuje, koľko vám vydrží, aký komfort poskytuje a či je dostatočne bezpečná.
  • Autosedačky môžu mať aj rôzne funkcie, ako napríklad možnosť pripojenia ku kočíku alebo polohovanie. Funkcie sú len doplnkom a vedia zvýšiť komfort. Ak ich autosedačka nemá, nie je to problém
  • K autosedačkám si môžete zvoliť aj doplnky, napríklad organizéry, držiaky nápojov alebo fusaky. Deťom spríjemnia cestu a vám poskytnú praktické funkcie.

Najčastejšie otázky pri výbere autosedačky

Podľa čoho vyberať autosedačku pre deti?
Autosedačku pre deti by ste mali vyberať na základe niekoľkých hlavných parametrov, pričom k tým najdôležitejším sa radí výška a hmotnosť dieťaťa. K dispozícii máte praktickú tabuľku s rozdelením sedačiek podľa hmotnosti. Niektoré sú univerzálne viac a sú vhodné na používanie po dobu niekoľkých rokov. Iné sú zas len na krátky čas, napríklad na jeden rok. 
Ako zistiť, či je autosedačka kvalitná?
To, či je autosedačka kvalitná, zistíte podľa toho, či má všetky potrebné bezpečnostné certifikáty. Ak áno, sledujte materiál, z ktorého je vyrobená a spôsob používania. Pomôcť vám môžu takisto užívateľské recenzie, prípadne vyskúšanie sedačky v kamennom obchode.
Ktorá je tá najlepšia autosedačka?
Na trhu neexistuje jedna univerzálna a najlepšia autosedačka. To, ktorá je pre vás a pre vaše dieťa vhodná, zistíte podľa hmotnosti a výšky svojej ratolesti, podľa spôsobu používania a kompatiblity s vaším vozidlom. 
Dokedy je nutné používať autosedačku?
Nutnosť používania autosedačky sa odvíja od zákonov. Presnejšie od nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z. z., podľa ktorého platí, že dieťa musíte v autosedačke prepravovať dovtedy, kým nedosiahne výšku 150 cm. Na prednej sedačke je možné prepravovať dieťa v autosedačke otočenej proti smeru jazdy s vypnutým airbargom.
Aké doplnky je dobré k autosedačke zvoliť?
K autosedačke môžete zvoliť rôzne doplnky, napríklad organizéry, ochranu sedadla, držiak nápojov alebo slnečné clony. Vhodné sú aj rôzne hračky, ktoré deti zabavia počas dlhej cesty, deka alebo fusak.
Ako zistiť, či je autosedačka vhodná do vášho vozidla?
Autosedačky na pásy sú vhodné do každého auta. Ak však disponujú kotviacim systémom ISOFIX, musíte zistiť, či sú kompatibilné s vaším modelom vozidla. Označenie „Univerzal“ znamená, že sa dajú použiť v každom vozidle. Ak toto označenie nemajú, hľadajte na štítku značku svojho vozidla.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.9]