tabletyTablety sú obľúbeným zariadením, na ktoré sa dnes spolieha veľa ľudí. Niektorí prostredníctvom nich len prechádzajú internet a čítajú knihy, pre iných sú zas plnohodnotnými pracovníkmi, na ktorých nedajú dopustiť. Pri ich výbere je potrebné sledovať viacero parametrov, pričom spôsob a typ práce sú tými najdôležitejšími.

Tablety si v našich životoch postupne našli pevné postavenie. Tešia kompaktnými rozmermi, jednoduchým používaním, štýlovým dizajnom a vysokým výkonom. Mnohé modely dokonca vedia bez akýchkoľvek problémov konkurovať vysokovýkonným počítačom a notebookom. Premýšľate, že by ste si zaobstarali tablet, no neviete, ktorý je pre vás ten najlepší? Využite naše overené rady a urýchlite si celý proces nakupovania.

↓ Ako vybrať ten najlepší tablet?

TOP tablety

TOP 5 najlepších tabletov nad 300 €

NáhľadNázov produktuParametre
tablet Apple iPad mini (2021) Wi-Fi 64GB Space Gray MK7M3FD/A
Veľkosť pamäte: 64 GB
Typ procesora: Apple A15 Bionic
Hmotnosť: 293 g
tablet Xiaomi Pad 6 8GB/256GB Gravity Gray
Veľkosť pamäte: 256 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 870
Hmotnosť: 490 g
tablet Lenovo Tab P12 ZACH0094CZ
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: MediaTek Dimensity 7050
Hmotnosť: 615 g
4.
tablet Apple iPad 10.2 (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray MK2K3FD/A
Veľkosť pamäte: 64 GB
Typ procesora: Apple A13 Bionic
Hmotnosť: 487 g
5.
tablet Xiaomi Pad 6 6GB/128GB Gravity Gray
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 870
Hmotnosť: 490 g

TOP 5 najlepších tabletov do 300 €

NáhľadNázov produktuParametre
tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite SM-P613NZAAXEZ
Veľkosť pamäte: 64 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 720G
Hmotnosť: 465 g
tablet Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen ZAAN0145CZ
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 680
Hmotnosť: 465 g
tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite SM-P613NZAAORX
Veľkosť pamäte: 64 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 720G
Hmotnosť: 465 g
4.
tablet Honor Pad 8 5301ADJN
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 680
Hmotnosť: 520 g
5.
tablet Lenovo Tab P11 ZABF0015CZ
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: MediaTek Helio G99
Hmotnosť: 520 g

TOP 5 najlepších lacných tabletov do 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
tablet Samsung Galaxy Tab A8 Wi-Fi 64GB G SM-X200NZAEEUE
Veľkosť pamäte: 64 GB
Typ procesora: -
Hmotnosť: 508 g
tablet Xiaomi Redmi Pad SE 4GB/128GB Graphite Gray
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: Qualcomm Snapdragon SDM680
Hmotnosť: 478 g
tablet Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen ZAAJ0382CZ
Veľkosť pamäte: 128 GB
Typ procesora: MediaTek Helio G80
Hmotnosť: 465 g
4.
tablet Samsung GalaxyTab A7 Lite SM-T220 Wifi Gray SM-T220NZAAEUE
Veľkosť pamäte: 32 GB
Typ procesora: -
Hmotnosť: 366 g
5.
tablet Lenovo Tab M8 4G ZABU0138CZ
Veľkosť pamäte: 32 GB
Typ procesora: MediaTek Helio A22
Hmotnosť: 320 g

↑ TOP tablety

1 Ako vybrať ten najlepší tablet?

Tabletov je na trhu veľké množstvo. Každý si tak vie zvoliť zariadenie, ktoré mu bude vyhovovať a zjednoduší celý proces práce či relaxu. Na druhej strane, desiatky modelov zbytočne komplikujú výber aj nákup. Používatelia nevedia, ktorý z desiatok modelov bude tým najlepším a poskytne im nielen dostatočne veľkú obrazovku, ale aj vysoký výkon a doplnkové funkcie.

Na začiatok je preto dôležité, aby ste sa rozhodli, na čo chcete tablet používať. To znamená, či vám bude slúžiť len ako doplnok určený na voľný čas, alebo ako jeden z hlavných pracovných nástrojov. Platí totižto, že pracovné tablety musia byť spravidla výkonnejšie a silnejšie, aby vedeli spracovať aj viac požiadaviek naraz. Na druhej strane, zariadenia na osobnú spotrebu môžu mať pokojne výkon o niečo slabší. Používať ich budete len na prezeranie internetu, online nakupovanie či streamovanie filmov.

Ďalej dbajte na parametre, ako napríklad uhlopriečka displeja, jeho rozlíšenie a technológia. Tieto detaily vo veľkom ovplyvnia to, ako sa vám bude so zariadením pracovať. Následne pokračujte procesorom tabletu, veľkosťou pamäte, výdržou batérie, konektivitou a funkciami.

Keď všetko toto zoberiete do úvahy, môžete sa zamerať aj na dizajn. Ten by však váš nákup nemal príliš výrazne ovplyvniť.

2 Typy tabletov podľa operačného systému

Tablety sa delia podľa viacerých parametrov. Jedným z nich je operačný systém. Na základe toho rozlišujeme:

A Tablety s operačným systémom iOS

Zariadenia s operačným systémom iOS, resp. iPadOS, sú známe aj pod názvom iPady. Ide o výrobky značky Apple, ktoré majú minimalistický dizajn, vysoký výkon a kvalitný displej. Vynikajú výbornou optimalizáciou a širokou ponukou aplikácií, ktoré sa vedia skvelo prispôsobiť aj väčšiemu displeju.

Výhodou iPadov je dlhoročná podpora od výrobcu. Aj na starších modeloch budete mať stále k dispozícii najnovšiu verziu operačného systému. To v praxi znamená vysokú bezpečnosť, nové funkcie a možnosť používať všetky aplikácie.

iPady sú najlepšou voľbou pre vlastníkov iPhonov alebo iných zariadení od Apple, ktorí sú zvyknutí na špecifický systém tejto značky. Nehovoriac o tom, že títo používatelia si naplno užijú funkciu prepojenia všetkých Apple zariadení. Pomocou jedného účtu tak budete mať v počítači, notebooku, mobile aj tablete tie isté informácie. A to bez zdĺhavého manuálneho prenášania súborov cez Bluetooth, resp. Airdrop.

Mínusom iPadov je to, že sú vo všeobecnosti drahšie. Za najnovšie a najvýkonnejšie modely zaplatíte cez tisíc eur. Plus, netreba zabúdať ani na to, že operačný systém iPadOS je uzavretý. Sťahovať doň môžete len aplikácie z AppStore a multimédiá z iTunes.

B Tablety s operačným systémom Android

Android patrí medzi najpoužívanejšie operačné systémy vôbec. Dominuje ako drahším, tak aj tým lacnejším tabletom, ktoré aktuálne nájdete na trhu. Charakteristický je jednoduchým používaním a tým, že poskytuje istú mieru slobody v tom, čo si do zariadenia môžete stiahnuť. Na druhej strane, tento benefit má aj svoje mínus, a to najmä v tom, že inštaláciou neoverených súborov a aplikácií sa vystavujete riziku stiahnutia rôznych vírusov.

Tablety s Androidom sa vo väčšine prípadov neaktualizujú. Ich podpora končí s verziou systému, s ktorou vstupujú na trh. Niektoré aplikácie preto po určitom čase nemusia fungovať. Rovnako ako aj celý systém, ktorý rýchlo starne a prestáva spĺňať nové požiadavky na bezpečnosť.

C Tablety s operačným systémom Windows

Na trhu sa v posledných rokoch rozšírili aj tablety s operačným systémom Windows, ktorý bol dlho len doménou počítačov a notebookov. Do zariadení s dotykovým displejom prináša viacero výhod. K nim sa radí hlavne minimalistický dizajn a možnosť používať bežné počítačové programy a aplikácie. Veľkou výhodou je tiež to, že ak ste zarytým fanúšikom Windowsu alebo ste zvyknutí pravidelne s ním pracovať, rozhranie tabletu bude pre vás prirodzené.

Väčšina tabletov s Windowsom sa predáva vo forme 2 v 1. To znamená, že k nim po kúpe dostanete pripojiteľnú klávesnicu, ktorá z nich dokáže v sekunde vytvoriť menší notebook. Práca s dokumentmi či prezeranie internetu tak bude oveľa ľahšie.

Mínusom Windows tabletov je to, že ich používanie je na rozdiel od Android a iOS prevedení komplikovanejšie. Okrem toho má tento operačný systém taktiež vyššie nároky na hardvér, ktoré nespĺňa úplne každý tablet, čo spôsobuje sekanie a mrznutie.

tablet

3 Typy tabletov podľa spôsobu použitia

Tablety sa ďalej delia aj podľa toho, ako ich chcete alebo plánujete používať, a to na:

A Tablety do školy a na prácu

Zvyčajne sa používajú na písanie dokumentov a surfovanie po internete. Mnohé z nich práve preto disponujú pripojiteľnou klávesnicou alebo podporou špeciálneho dotykového pera, tzv. stylusu. Pomocou neho môžete na tablet písať podobne ako na papier.

Tablety tohto typu sú spravidla o niečo väčšie, vďaka čomu je ich používanie jednoduchšie, plynulejšie a komfortnejšie. Aj napriek svojej masívnosti si však zachovávajú pomerne nízku hmotnosť. Z miesta na miesto ich tak prenesiete bez akýchkoľvek problémov.

B Tablety na čítanie kníh

Tablety na čítanie kníh sú výbornou voľbou pre každého, kto rád číta e-knihy, no vie, že klasická čítačka by mu nestačila, pretože zariadenie chce používať aj na prezeranie internetu či občasné streamovanie filmov. A síce je takéto riešenie o niečo drahšie, je rozhodne praktickejšie.

Modely na čítanie kníh nie sú tak veľké ako tie do školy a na prácu. Vo väčšine prípadov majú kompaktné rozmery, aby ste si ich mohli so sebou zobrať kamkoľvek pôjdete. Plus, nechýba im možnosť sťahovania rôznych aplikácií, veľké úložisko a široké možnosti konektivity.

C Tablety na hranie hier

Zo všetkých tabletov, ktoré na trhu nájdete, sú herné prevedenia tými najvýkonnejšími. Vďaka silnému procesoru umožňujú hrať aj graficky náročné hry, čím sa vedia vyrovnať klasickým počítačom aj notebookom.

Podľa veľkosti procesora rozlišujeme tri typy herných tabletov:

 • 32 GB – tablet pre hráčov, ktorí hrajú jednoduché hry. V prípade hrania niečoho náročnejšieho by mohlo dôjsť k jeho mrznutiu a sekaniu.
 • 64 GB – zlatá stredná cesta pre tých, ktorí hrajú graficky náročnejšie hry na pravidelnej báze.
 • 128 GB – ideálne riešenie pre tých, ktorí chcú hrať veľmi náročné hry a pritom potrebujú aj úložisko na multimédiá, čiže videá a fotografie.

D Tablety pre deti

Detské tablety potešia farebným a zaujímavým dizajnom, jednoduchým používaním a špeciálnou pogumovanou ochranou, ktorá ich chráni pred zničením. Priamo v systéme zariadenia sa nachádzajú predinštalované vzdelávacie aplikácie a zábavné hry, ktoré si zamilujú všetky deti.

Mínusom detských tabletov je to, že mnohé majú rovnakú alebo podobnú cenu ako bežné tablety, pričom ich výkon a funkcie sú veľmi priemerné. Je teda dobré zvážiť, či dieťaťu nekúpite radšej klasický tablet. Ten ochránite špeciálnym krytom, pričom na nevhodné stránky a aplikácie použijete rodičovský zámok.

4 Uhlopriečka displeja

Uhlopriečka displeja výrazne ovplyvňuje veľkosť celého zariadenia a to, ako sa vám bude používať. Tablety spravidla začínajú na siedmich palcoch, pričom najväčšie modely dosahujú až pätnásť palcov.

Malé tablety sú ideálne ako doplnok k inému zariadeniu. Poslúžia vám hlavne na rýchle vyhľadanie informácií na internete. Tým, že ich displej nie je príliš veľký, sa na nich pracuje komplikovane.

Na druhej strane, najväčšie tablety sú masívnym zariadením. Ich displej sa podobá obrazovke notebooku. Sú skvelé na prácu, no komplikované na prenášanie. Preto sú výborné pre tých, ktorí ich budú mať skoro stále na jednom mieste.

5 Rozlíšenie displeja

Platí, že čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz ostrejší. Ak plánujete na tablete pravidelne pracovať alebo čítať knihy, uistite sa, že displej zodpovedá vaším štandardom.

V rámci rozlíšenia hovoríme o troch základných kategóriách:

 • High-end – najvyššie rozlíšenie, ktorým disponujú výkonnostne a technologicky pokročilé modely. Ich hodnoty sú 2048 x 1536. Zopár nových prevedení však dosahuje aj čísla 2736 x 1824.
 • Mid-end – stredná trieda tabletov, ktoré sa označujú aj ako Full-HD. Ich rozlíšenie dosahuje 1920 x 1080 alebo 1920 x 1200.
 • Low-end – najnižšia trieda tabletov s bežným HD rozlíšením 1280 x 800. Treba si ale dávať pozor na to, že tento štandard nemusia mať všetky tablety. Niektoré veľmi lacné kúsky majú ešte nižšie hodnoty, a to 1024 x 600.

písanie na tablet

6 Technológia displeja

Displeje tabletov pracujú s viacerými technológiami, medzi ktoré patria:

 • TFT LCD – starší typ displeja charakteristický tým, že na svoje fungovanie potrebuje podsvietenie. To vedie k vyššej spotrebe, ktorá výrazne znižuje výdrž batérie. Jeho mínusom je tiež horšie zobrazenie farieb, pomalšia odozva a obmedzené pozorovacie uhly. Technológia TFT LCD sa v súčasnosti už takmer nepoužíva. Stretnete sa s ňou hlavne na tabletoch spred roku 2018.
 • IPS LCD – populárna technológia, ktorá síce využíva podsvietenie, no má oveľa nižší dopad na životnosť batérie ako TFT LCD. Následne poteší aj dobrou kvalitou obrazu a skvelou odozvou. Mínusom je len nesprávne zobrazenie čiernej farby. Technológiu IPS LCD obľubuje značka Apple, ktorá ju označuje ako „Retina“.
 • AMOLED – displej má špeciálne LED diódy, ktoré samy vydávajú svetlo. Spotreba energie je tak minimálna. Nehovoriac o vysokom kontraste, rýchlej odozve a vernému zobrazeniu všetkých farieb vrátane čiernej.

7 Procesor tabletu

Procesor má veľký vplyv na výkon zariadenia a teda aj to, ako si poradí s jednotlivými aplikáciami. Parametre, ktoré v rámci neho musíte sledovať, sú frekvencia a počet jadier.

V praxi platí, že čím je frekvencia vyššia, tým je chod plynulejší. Na druhej strane, treba myslieť aj na to, že čím má zariadenie viac jadier, tým nižšiu frekvenciu potrebuje na to, aby poskytlo porovnateľný výkon.

Tablety používajú v procesoroch čipy od viacerých výrobcov. Tými najrozšírenejšími sú:

 • Qualcomm – rad Snapdragon 4xx je určený pre menej náročných používateľov. Ideálny je totižto len na bežné prehľadávanie internetu. Naopak, Snapdragon 6xx a 8xx zvládnu aj graficky náročné hry.
 • MediaTek – výrobca nepoužíva systém logického označovania, preto si pri každom modeli musíte zistiť, na čo je vhodný.
 • Intel – poskytuje rady čipov Atom, Celeron a Pentium (zoradené vzostupne podľa výkonu), ktoré majú výkon postačujúci na väčšinu bežných úkonov.
 • Apple – má svoje vlastné riešenia.

8 Veľkosť pamäte

Pamäť slúži na ukladanie obrázkov, fotografií, dokumentov, kníh a množstva ďalšieho. Jej veľkosť záleží na vašich preferenciách. Pri výbere však berte do úvahy nielen to, čo všetko budete v tablete ukladať vy sami, ale aj to, že pamäť zaplní aj operačný systém, ktorý môže mať 5 či 10 GB, a ďalšie systémové položky.

Podľa veľkosti pamäte sa tablety rozdeľujú na modely s 32 GB, 64 GB a 128 GB. Niektoré výrobky majú aj slot na pamäťovú kartu, ktorou si úložisko zväčšíte.

9 Výdrž batérie

Určuje, koľko budete môcť tablet využívať bez nutnosti pripojenia k nabíjačke. Bežným štandardom je výdrž 7 až 8 hodín, ktorá poskytne plynulú a pohodlnú prácu. Kvalitné a drahšie zariadenia vás zas potešia výdržou 10 či 12 hodín.

Údaj o výdrži batérie by ste mali nájsť v každom popise produktu, a to ako v hodinách, tak aj v tzv. mAh. Ak sa pri tablete nachádza len údaj mAh, pamätajte na to, že malé tablety s uhlopriečkou do 8 palcov potrebujú aspoň 4 000 mAh. Väčšie prístroje zas nad 6 000 mAh.

10 Konektivita tabletu

Konektivita vám dopredu naznačuje, s čím všetkým budete môcť tablet pri práci prepojiť. Základ predstavuje kombinácia Wi-Fi a Bluetooth, ktorá býva doplnená o USB-C, HDMI či 3,5 mm jack na slúchadlá. Ten sa ale z niektorých zariadení postupne vytráca.

11 Funkcie tabletu

Tablety môžu mať desiatky funkcií, ktoré zvyšujú komfort pri používaní a uľahčujú celý proces práce. Toto sú tie základné:

 • Wi-Fi,
 • Bluetooth,
 • slot na SIM kartu,
 • GPS prijímač,
 • NFC,
 • prídavná klávesnica,
 • dokovacia stanica,
 • OTG,
 • kamera,
 • odomykanie na tvár alebo odtlačok prsta,
 • hlasový asistent.

tablet

12 Príslušenstvo k tabletom

K tabletom si viete zaobstarať aj praktické príslušenstvo, ako je napríklad:

 • externá klávesnica,
 • puzdro na tablet s klávesnicou,
 • kryty,
 • sklá proti poškriabaniu,
 • viacpolohové stojany,
 • praktický držiak do auta,
 • stylus, čiže špeciálne dotykové pero na písanie.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber tabletu

 • Pred výberom sa uistite, že viete, aký operačný systém vám vyhovuje najviac. Používatelia značky Apple by mali siahnuť po iOS-e, resp. iPadOS-e, pričom pre ostatných bude lepší skôr Android alebo Windows.
 • Každý operačný systém má svoje výhody a nevýhody, ktoré musíte dobre zvážiť.
 • Pri nákupe tabletov berte do úvahy to, na čo ich budete používať najčastejšie. Zariadenia na prácu alebo do školy musia totižto spĺňať iné podmienky ako výrobky určené pre deti či na hranie hier.
 • Uhlopriečka displeja ovplyvňuje veľkosť tabletu a to, ako sa vám s ním bude pracovať.
 • Rozlíšenie displeja neberte na ľahkú váhu. Príliš lacné modely môžu disponovať nekvalitnou obrazovkou, na ktorú sa vám nebude pozerať práve najlepšie.
 • V rámci displejov je dôležitá aj technológia. TFT LCD je najstaršia a nevyhovujúca. Ideálne sú skôr technológie IPS LCD (u Apple známa ako Retina) alebo AMOLED.
 • Procesor ovplyvňuje výkon zariadenia. Uistite sa preto, že má dostatočný počet jadier alebo vysokú frekvenciu. Plus, nezabúdajte ani na samotný čip.
 • Veľkosť úložiska závisí od vašich požiadaviek a toho, čo chcete v tablete ukladať. Základnú pamäť, ktorá býva od 32 do 128 GB, môžete v niektorých prípadoch doplniť pamäťovou kartou.
 • Minimálna výdrž batérie je 7 až 8 hodín. Kvalitné a drahšie zariadenia však poskytnú aj výdrž v hodnote 10 či 12 hodín.
 • Tablety disponujú viacerými funkciami. K tým najrozšírenejším patria slot na SIM kartu, GPS prijímač, NFC, Wi-Fi, Bluetooth, kamera a prídavná klávesnica.
 • Z príslušenstva sa vám najviac zíde ochranný kryt a sklo, viacpolohový stojan, držiak do auta a externá klávesnica.
 • Pre dizajnérov alebo tých, ktorí radi píšu rukou, je kľúčovým príslušenstvom dotykové pero známe aj pod označením stylus.

Najčastejšie otázky pri výbere tabletu

Akú veľkosť tabletu zvoliť?
Veľkosť tabletu sa odvíja od mnohých faktorov. Tým najdôležitejším je to, na čo zariadenie plánujete používať. Ak len na občasné surfovanie po internete, pokojne si zaobstarajte lacnejší model s menšou obrazovkou. Naopak, ak na tablete plánujete pravidelne pracovať, určite si zvoľte typ s väčším a masívnejším displejom. Zaručí vám vyššiu úroveň komfortu a zabráni tomu, aby sa vaše oči príliš namáhali.
Aké operačné systémy majú tablety?
Tablety majú najčastejšie jeden z troch operačných systémov, ktorým je iOS, resp. iPadOS, Android alebo Windows. To, ktorý si zvolíte, je čisto na vás. Vždy ale berte do úvahy svoje skúsenosti s daným systémom a to, aké zariadenia u vás doma prevládajú. Rovnaké operačné systémy totižto prepojíte oveľa jednoduchšie.
Čo sú zariadenia 2 v 1?
Tablety s označením 2 v 1 sú známe tým, že disponujú externou klávesnicou. Pomocou nej viete zo zariadenia vytvoriť menší notebook na prácu alebo pozeranie obľúbeného filmu.
Ktorí výrobcovia majú najlepšie tablety?
Tablety dnes vyrábajú mnohé značky. K tým, ktoré majú vo svojej ponuke tie najlepšie výrobky, sa bezpochyby radí Apple, Samsung, Lenovo a Microsoft. Ich zariadenia sú výkonné, no taktiež drahšie. Ak na ne nemáte rozpočet alebo do nich nechcete investovať, poobzerajte sa po lacnejších, no stále pomerne kvalitných značkách, ako je napríklad Huawei.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]