odolný telefónOdolné mobily sú samostatnou kategóriou telefónov, ktoré sú charakteristické tým, že po páde, alebo akejkoľvek inej nešťastnej situácii, sa len tak nezničia. Vhodné sú pre bežných používateľov, no najviac ich ocenia hlavne rodičia detí, ktorým stále niečo padá, dôchodcovia a dobrodruhovia, ktorí lozia po horách a chodia na rôzne túry. Vo väčšine prípadov sa okrem konštrukcie nelíšia ničím iným. Majú najrozšírenejšie operačné systémy, ako napríklad Android, nechýba im kamera, odomykanie na odtlačok prsta alebo nasnímaním tváre, a, samozrejme, bezdrôtové pripojenie ako Wi-Fi a Bluetooth.

Mobilné telefóny z odolnej konštrukcie, označované aj ako „outdoorové mobily“, vyzerajú hneď na prvý pohľad trochu inak. Ich pevné telo je spravidla masívne. Nehovoriac o tom, že pri výrobe sú využívané materiály, ktoré sa nezničia v prašnom prostredí, pod vodou alebo vplyvom menších častíc. Tie najodolnejšie modely vedia odolávať aj vyššiemu tlaku. Vďaka všetkým výhodám sa odolný mobil často označuje aj ako nerozbitný telefón.

↓ Ako vybrať najlepšie odolné telefóny

TOP odolné telefóny

Nad 200 €

odolné telefóny UleFone Armor 9

ODPORÚČAME
Do 200 €

odolné telefóny Oukitel WP9

ODPORÚČAME
Do 100 €

odolné telefóny Caterpillar CAT B40 Dual SIM

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších odolných telefónov nad 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
odolný telefón UleFone Armor 9
Hmotnosť: 320 g
Operačný systém: Android
Batéria: 6600 mAh
odolný telefón Caterpillar S62 PRO
Hmotnosť: 248 g
Operačný systém: Android
Batéria: 4000 mAh
odolný telefón UleFone Armor 13
Hmotnosť: 492 g
Operačný systém: Android
Batéria: 13200 mAh
4.
odolný telefón Caterpillar Cat S52 Dual SIM
Hmotnosť: 210 g
Operačný systém: Android
Batéria: 3100 mAh
5.
odolný telefón Caterpillar Cat S60
Hmotnosť: 223 g
Operačný systém: Android
Batéria: 3800 mAh

TOP 5 najlepších odolných telefónov do 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
odolný telefón Oukitel WP9
Hmotnosť: 321 g
Operačný systém: Android
Batéria: 8000 mAh
odolný telefón Oukitel WP12
Hmotnosť: 237 g
Operačný systém: Android
Batéria: 4000 mAh
odolný telefón UleFone Armor X7 Pro
Hmotnosť: 234 g
Operačný systém: Android
Batéria: 4000 mAh
4.
odolný telefón Doogee S58 Pro 6GB/64GB
Hmotnosť: 284 g
Operačný systém: Android
Batéria: 5180 mAh
5.
odolný telefón Doogee S40 PRO
Hmotnosť: 238 g
Operačný systém: Android
Batéria: 4650 mAh

TOP 5 najlepších lacných odolných telefónov do 100 €

NáhľadNázov produktuParametre
odolný telefón Caterpillar CAT B40 Dual SIM
Hmotnosť: 150 g
Operačný systém: KaiOS
Batéria: 1800 mAh
odolný telefón myPhone Hammer 4
Hmotnosť: 172 g
Operačný systém: Bez OS
Batéria: 2000 mAh
odolný telefón Aligator R40 eXtremo
Hmotnosť: 150 g
Operačný systém: Bez OS
Batéria: 2000 mAh
4.
odolný telefón Caterpillar Cat B26
Hmotnosť: 150 g
Operačný systém: Vlastný OS
Batéria: 1500 mAh
5.
odolný telefón Nokia 3310 2017 Dual SIM
Hmotnosť: 79,6 g
Operačný systém: Nokia
Batéria: 1200 mAh

↑ TOP odolné telefóny

1 Ako si vybrať ten najlepší odolný telefón?

Výber odolných telefónov nie je náročný, no je nutné, aby ste pri celom procese sledovali niekoľko základných parametrov. Podľa nich zistíte, či ste zvolili model, ktorý je pre vás vhodný, alebo by ste mali hľadať ďalej. Vo všeobecnosti je dobré sledovať na rozmery, celkové spracovanie a konštrukciu. Následne sa nezabudnite zamerať na to, aký operačný systém zariadenie má, aké fotografie s ním spravíte a či má nejaké doplnkové funkcie, ako napríklad osvetlenie.

Odolné mobily môžete používať aj počas bežných dní, no musíte počítať s tým, že sú masívnejšie a väčšie. Preto je dobré, keď ich využívate skôr ako doplnkové ku klasickým. Nemusí to však byť tak vždy. Existuje aj zlatá stredná cesta vo forme odolných mobilov s menšími rozmermi. Inou alternatívou sú bežné mobily, ktoré však disponujú určitými vlastnosťami odolných, napríklad vodeodolnosť, prachuvzdornosť alebo odolnosť voči tlaku. Ak hľadáte mobil s pevnou konštrukciou, ktorý vás neklame, máme pre vás tipy, ako si vybrať ten najlepší.

2 Pre koho je určený odolný mobil?

Prvá otázka, ktorá vám možno napadne je, či je pre vás odolný mobil vhodný a či ho skutočne potrebujete. Ak ste však už nad ním začali premýšľať, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám v určitých situáciách bude hodiť. Existuje niekoľko skupín ľudí, ktorí by jeho kúpu mali určite zvažovať. Sú to:

 • dôchodcovia – starším ľuďom sa často trasú ruky a hocičo im z nich vypadne. Vrátane telefónu. Ak nechcú modely určené čisto pre nich, známe tým, že majú menšiu obrazovku a veľké tlačidlá, zvoľte im odolný typ. Je výhodný, pretože má dostatočne veľký displej. Nehovoriac o tom, že ak je dôchodca moderný a chce surfovať po internete alebo hrať hry, zariadenie mu bude stíhať.
 • ľudia pracujúci v náročných podmienkach – pracujete na stavenisku alebo v podmienkach, kde sa môže mobil veľmi rýchlo zničiť? Zvoľte model s odolnou konštrukciou a uvidíte, že nový nebudete musieť kupovať veľmi dlho. Pracovný telefón sa hodí aj ľuďom, ktorí nosia v práci rukavice. Tie sú často šmykľavé.
 • dobrodruhovia – ak lozíte po skalách, milujete turistiku alebo ste neustále vonku, bežné smartfóny vám nemusia stačiť. Okrem toho, že sú oveľa náchylnejšie na rozbitie, majú aj slabšiu batériu. Kedykoľvek sa môžu vybiť.
 • menšie deti – ak chodia vaše deti do školy v inom meste, alebo chcete vedieť, kde sa nachádzajú, skvelým riešením je odolný telefón. Keď náhodou padne, nič sa mu nestane. Plus, poskytne tie isté vlastnosti, ako každý iný smartfón na trhu.

To, že ste sa nenašli v žiadnej skupine ešte neznamená, že odolný telefón nie je pre vás. Každý má iné nároky. Keď viete, že by sa vám zišiel a využili by ste všetko, čo vám poskytuje, určite si jeden vyberte.

odolný telefón

3 Stupeň krytia

Jedným z najdôležitejších parametrov by výbere odolného mobilného telefónu je stupeň krytia. Tých je rovno niekoľko. Delia sa na dva základnétypy, a to:

 • certifikácia odolnosti telefónu voči cudzím telesám – to znamená prach, kamienky a ďalšie suché nečistoty
 • certifikácia odolnosti telefónu voči vode – okrem vody aj voči iným tekutinám. Pri sladkých nápojoch je ale nutné dávať si pozor. Cukor môže telefónu spôsobiť problémy.

A. Certifikácia odolnosti telefónu voči cudzím telesám

Úroveň krytia Čo ponúka?
IP0X bez ochrany proti prachu a cudzím telesám
IP1X ochrana pred dotykom dlaňou a veľkými telesami
IP2X ochrana pred dotykom prsta a malými telesami
IP3X ochrana pred nástrojom s veľkosťou viac ako 2,5 mm a pred drobnými telesami
IP4X ochrana pred drôtom väčším ako 1 mm a pred veľmi drobnými telesami
IP5X ochrana pred ľubovoľnými telesami a čiastočná odolnosť voči prachu
IP6X ochrana pred ľubovoľnými telesami a úplná odolnosť voči prachu

Tabuľka 1: Rozdelenie certifikácie odolnosti telefónu voči cudzím telesám

Najlepšia odolnosť mobilov je IP6X. Niektorým však stačí aj čiastočná odolnosť voči prachu vo forme IP5X. Nižšiu úroveň by ste si však vyberať nemali.

B. Certifikácia odolnosti telefónu voči vode

Úroveň krytia Čo ponúka?
IPX0 bez ochrany proti vode
IPX1 ochrana proti kvapkajúcej vode v hodnote 1 mm za minútu
IPX2 ochrana proti kvapkajúcej vode v hodnote 3 mm za minútu
IPX3 ochrana proti striekajúcej vode len z určitých uhlov
IPX4 ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých uhlov
IPX5 ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých uhlov vo väčšom množstve
IPX6 ochrana proti intenzívne striekajúcej vode
IPX7 ochrana proti ponoreniu do vody počas 30 minút v hĺbke 1 metra
IPX8 ochrana proti nepretržitému ponoreniu do vody za podmienok špecifikovaných výrobcom

Tabuľka 2: Rozdelenie certifikácie odolnosti telefónu voči vode

Aj v tomto prípade platí, že čím má mobil vyššiu odolnosť, tým lepšie. Najodolnejšie modely majú IPX8. Vhodná je aj IPX7. Nižšiu by ste si však vyberať nemali.

C. Špeciálna certifikácia MIL-STD-810G

Niekedy sa môžete stretnúť aj so špeciálnou certifikáciou označenou MILD-STD-810G, ktorá bola vyvinutá armádou USA. Takéto zariadenia spĺňajú hneď viaceré kritériá vrátane vysokého tlaku a vysokých alebo nízkych vibrácií. Sú odolné voči vode, rôznym kvapalinám, plynom aj radiácii. Fungovať by mali teoreticky v každom jednom prostredí bez akejkoľvek výnimky.

Niektoré spoločnosti využívajú toto označenie len ako marketingový trik. Zariadenia, ktoré certifikáciou skutočne disponujú, majú vyššiu cenu a mnohokrát sú pre bežných používateľov úplne zbytočné.

4 Ochrana portov

Porty sú otvory v telefóne, cez ktoré ho nabíjate, prípadne do nich dávate kábel od slúchadiel. Pri bežnom používaní nad nimi ani len nepremýšľate. Problém však prichádza vtedy, keď chcete mobil vziať do prašného prostredia alebo ho ponoriť pod vodu. Čo robiť v takýchto prípadoch?

Odolné mobily majú ochranu portov vyriešenú dvomi spôsobmi:

 • lacnejšie modely – disponujú špeciálnym pogumovaním alebo gumovými krytkami, vďaka ktorým dokáže mobil dosahovať požadovanú ochranu (podľa certifikácie uvedenej výrobcom). Problém s nimi je v tom, že ich musíte aj počas bežného používania neustále otvárať a zatvárať. To vedie k ich opotrebeniu a následnému znižovaniu ochrany.
 • drahšie modely – majú ochranu vyriešenú špeciálnym materiálom, ktorým sa všetky porty poťahujú. Tá zaisťuje stopercentnú ochranu proti vode, prachu a rôznym iným malým časticiam, ktoré by mohli zničiť telefón.

Ochranu si dopredu dobre zistite, aby ste vedeli, s čím počítať.

odolný telefón

5 Výdrž batérie

Veľmi dôležitým parametrom je výdrž batérie. Pri bežných telefónoch je spravidla jeden deň. Samozrejme, všetko sa odvíja od toho, ako zariadenie používate.

Batérie klasických smartfónov sú často vyrábané s ohľadom na ich hmotnosť. To znamená, že okrem výdrže sa musí brať do úvahy aj to, či nie sú príliš ťažké. A síce sa zdá, že nejde o dôležitý detail, opak je pravdou. Platí, že čím je batéria väčšia a ťažšia, tým viac energie vám dokáže poskytnúť.

Odolné telefóny sú masívne a počíta sa pri nich s tým, že budú mať určitú hmotnosť. Práve preto sa výrobcovia neboja použiť do nich aj väčšie batérie, ktoré následne poskytujú oveľa viac energie. To, na koľko vám vyjde, zistíte podľa parametrov. Kapacita sa uvádza v mAh.

Tie najlepšie odolné modely telefónov disponujú batériami od 2 800 mAh do 10 000 mAh. Pre lepšiu predstavu, iPhone 13 Pro má kapacitu 4 352 mAh.

6 Ovládanie

Odolné telefóny sú v ovládaní takmer rovnaké, prípadne veľmi podobné, ako klasické. Stretnete sa preto s dvomi alternatívami:

 • tlačidlá – tlačidlové ovládanie je, hlavne v teréne, komfortné a výhodné. Funguje aj vtedy, keď máte ruky špinavé či mokré. Prípadne vtedy, keď máte na sebe rukavice a nechce sa vám dávať ich dole. Nevýhodou tlačidlových mobilov je to, že majú menšie obrazovky ako dotykové typy. Preto na nich nemusíte vidieť úplne všetko. Takisto sťažujú aj voľnočasové používanie, ako napríklad hranie hier alebo sledovanie videí. Ak vám však ide hlavne o praktickosť, tlačidlá sú pre vás tou najlepšou voľbou.
 • dotykové ovládanie – dotykové obrazovky sú dnes najpoužívanejšie. Z veľkej časti nahradili tlačidlá. Ich najväčšou výhodou je veľká obrazovka, na ktorej vidíte úplne všetko. Veľmi dobre sa z nej číta napríklad mapa alebo informácie, ktoré potrebujete vedieť o turistickom chodníku. Na druhej strane, ak používate rukavice alebo pracujete s nejakým materiálom, ruky môžete mať znečistené alebo mokré. To spôsobuje problémy s ovládaním. Dotykový displej reaguje len na čisté holé ruky.

Na trhu občas objavíte kombináciu tlačidiel a dotykového displeja. Ide o skvelú strednú cestu pre nerozhodných. Treba však počítať s tým, že takýto model sa hľadá pomerne ťažko a nie vždy spĺňa všetko, čo sa od odolných typov telefónov vyžaduje.

7 Displej

Ako sme už naznačili, displej je pomerne dôležitým a rozhodujúcim faktorom. Určite naň netreba zabúdať. Odolné mobily využívate väčšinou vtedy, keď ste v práci alebo mimo domu. Potrebujete preto zariadenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť, a ktoré vám poskytne dostatočne kvalitnú a veľkú obrazovku. Na nej si budete musieť pozrieť polohu, informácie k pracovnému projektu alebo iné detaily.

Parametre pri výbere displeja sa príliš nelíšia od tých, s ktorými sa stretnete pri klasických telefónoch. Najpoužívanejšie veľkosti sú:

 • uhlopriečka do 5″ – menšie modely, ktoré sú vhodné pre ľudí s menšími rukami alebo pre tých, ktorí ich potrebujú ovládať jednou rukou. Ide o praktické typy, no nie sú tak rozšírené. Preto sa môžu hľadať trochu ťažšie.
 • uhlopriečka od 5,1″ do 5,9″ – najrozšírenejšia veľkosť používaná v takmer všetkých bežných smartfónoch. Model sa zvyčajne ovláda dvomi rukami, čo sa môže zdať ako nevýhoda, no displej je tak veľký, že na ňom uvidíte úplne všetky detaily aj potrebné informácie.
 • uhlopriečka od 6″ – mobily s takouto uhlopriečkou nie sú vhodné na používanie v teréne alebo v práci. Vo vrecku či v taške by vám mohli zavadzať. Poskytujú síce veľkú obrazovku vhodnú na čítanie menších vecí, no to isté vám poskytne aj variant s menšími rozmermi. Kúpu takéhoto typu si dobre premyslite.

Pri displejoch následne nesledujte len ich veľkosť, ale aj odolnosť. Sklo by malo byť vyrobené z odolného materiálu, ktorý odolá pádom. Zbytočne to však neriskujte a po kúpe si zaobstarajte ešte ochranné sklo s technológiou Gorilla Glass alebo Dragontrail.

8 Veľkosť a tvar

Od veľkosti displeja sa priamo odvíja aj veľkosť mobilného telefónu. Tú by ste mali vyberať podľa svojich preferencií. Niektorí majú radšej veľké telefóny, ktoré pripomínajú tablet. Iní chcú zas kompaktné zariadenie s možnosťou nosenia vo vreckách.

Vo všeobecnosti platí, že odolné telefóny budete nosiť v teréne. Nesmú vám zavadzať, a preto by nemali byť príliš veľké. S veľkosťou sa totižto zvyšuje aj hmotnosť. A mať vo vaku, kabelke alebo vrecku doslova tehlu, nechce mať určite nikto.

Tvar telefónov je spravidla podlhovastý. Niektoré prevedenia však majú aj rôzne doplnky a ochranné príslušenstvo po krajoch a rohoch. Ide totižto o najčastejšie zasiahnuté časti pri páde.

9 Umiestnenie tlačidiel a ich stláčanie

Tlačidlá musia byť na mobile umiestnené tak, aby ste na ne mohli pri používaní veľmi ľahko dosiahnuť. Pritom však nesmú byť na takých miestach, kde by ste nimi zariadenie zapínali alebo vytáčali hovor aj vtedy, keď ich budete mať vo vrecku.

To, kde sa tlačidlá majú nachádzať, nie je presne špecifikované. Výrobcovia ich väčšinou umiestňujú na miesta, ako v prípade klasických smartfónov. Z oboch strán na vrchnej časti. Tlačidlá sa dajú používať na uzamykanie a odomykanie telefónu a úpravu hlasitosti. Všetko ostatné sa robí cez dotykový displej.

Komfort v používaní je kľúčový a nemali by ste naň zabúdať. Odolný mobilný telefón sa vám musí prispôsobiť. Nesmie vám celú prácu sťažovať.

odolné telefóny

10 Operačný systém

Od operačného systému závisí, ako sa vám bude mobil používať. Ak si totižto vyberiete typ, ktorý bude neprehľadný a nebudete si naň vedieť zvyknúť, nezískate potrebný komfort.

Najrozšírenejším operačným systémom je Android známy intuitívnym ovládaním a jednoduchým používaním. Mnohí sa s ním stretajú na pravidelnej báze, takže by pre nich nemal predstavovať problém.

Iné, menej známe operačné systémy sú skôr výnimkou. Ak by ste po nich siahli, dávajte si pozor. Nemusí podporovať všetky známe aplikácie, ktoré používate. K nim sa radí napríklad Facebook, Instagram alebo Messenger.

11 Doplnkové funkcie

Odolné mobilné telefóny disponujú aj doplnkovými funkciami, ako sú:

 • rýchle nabíjanie – veľká batéria má problém v tom, že sa dlho nabíja. Ak sa tomu chcete vyhnúť, telefónu by nemala chýbať podpora rýchleho nabíjania. Uľahčí vám to aj fungovanie v teréne, keď sa vám odrazu zariadenie vybije. Už po pár minútach bude mať niekoľko percent určených na minimálne dve hodiny používania.
 • funkcia vysielačky – skvelá funkcia pre dobrodruhov a ľudí milujúcich túry. Telefón funguje ako vysielačka a vie sa spojiť s inými ľuďmi v okruhu 3 – 10 km. Dokáže vás tak zachrániť, keď sa stratíte alebo sa odpojíte od skupiny.
 • dual SIM – používate telefón na súkromné aj pracovné účely? Namiesto toho, aby ste si kupovali dva, si môžete do jedného vložiť dve SIM karty.
 • svetlo – túto funkciu dnes majú takmer všetky telefóny. Odolné mobily môžu mať aj LED žiarovku podobnú svetlu z čelovky. To vám v exteriéri pomôže viac.
 • senzory – v horách alebo v lese sa vám zíde kompas. Vo vnútri, no taktiež vonku, určite použijete teplomer, vlhkomer či barometer.
 • SOS tlačidlo – hodí sa hlavne starším ľuďom. Kedykoľvek sa nebudú cítiť dobre, alebo budú potrebovať pomoc, ho len stlačia a privolajú si záchranku. Prípadne môžete toto tlačidlo nastaviť tak, že po stlačení sa vyšle SMS správa inému rodinnému príslušníkovi alebo opatrovateľovi.

Tipy, ktoré vám výber odolného telefónu uľahčia

 • Odolné telefóny musia mať určitú certifikáciu proti vode aj prachu. Najlepšia je IPX8 proti vode a IP6X proti prachu.
 • Pri nákupe nezabúdajte na ochranu portov. Lacnejšie modely majú gumové krytky, drahšie disponujú špeciálnym gumovým poťahom.
 • Operačný systém odolných telefónov je zvyčajne Android. Iné, menej známe systémy si dobre premyslite a zistite, či vôbec podporujú bežné aplikácie.
 • Batéria odolného telefónu musí byť dostatočne veľká. Telefón by mal vydržať viac ako jeden deň, aby vám počas používania len tak nevypol.
 • Sledujte umiestnenie tlačidiel. Tie nesmú byť príliš vysoko ani príliš nízko, aby ste ich počas používania zbytočne nestláčali.
 • Kľúčové je aj ovládanie. Dotykové displeje sú klasikou, no tlačidlá sú praktickejšie a do terénu sa hodia viac.
 • Odolné telefóny môžu mať aj rôzne zaujímavé doplnkové funkcie, ako napríklad LED svetlo, senzory či rýchle nabíjanie.

Najčastejšie otázky a odpovede o odolných telefónoch

Sú odolné telefóny masívne a ťažké?
Odolné telefóny sú spravidla ťažšie a masívnejšie ako tie bežné. Dôvod je ten, že ich konštrukcia je vyrobená z pevnejších materiálov, ktoré ich ochraňujú pri páde alebo náraze. Vďaka tomu vydržia aj v prípade, že ich podrobujete náročnejším podmienkam.
Pre koho sú odolné telefóny určené?
Odolné telefóny sú určené hlavne pre osoby pracujúce v náročných podmienkach, pre dôchodcov, milovníkov turistiky, dobrodruhov a menšie deti. Tento typ mobilov sa však hodí aj každej osobe, ktorá potrebuje mať istotu, že jej mobil vydrží, keď spadne alebo keď sa ponorí pod hladinu vody.
Aký operačný systém sa najčastejšie používa v odolných telefónoch?
Najčastejšie používaným je Android, no stretnete sa aj s menej známymi. Pri tých si dávajte ale pozor. Nie vždy sú kompatibilné so známymi aplikáciami, ako napríklad Facebook či Instagram. 
Aké doplnkové funkcie by mali mať odolné telefóny?
Odolné telefóny môžu mať doplnkové funkcie ako SOS tlačidlo, LED žiarovku, senzory alebo rýchle nabíjanie
Kde kúpiť odolné telefóny?
Tento typ telefónov sa dá kúpiť prakticky v každom obchode s elektronikou.
 
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 5 Priemerne: 4.8]