mobilné telefóny pre seniorovMobilné telefóny sú dôležitým príslušenstvom, ktorý v súčasnosti nesmie chýbať nikomu. Dokonca ani seniorom. Starším ľuďom dáva toto zariadenie možnosť spojiť sa s blízkymi, zavolať, keď niečo potrebujú, prípadne sa ohlásiť, ak sa necítia dobre. Mobilné telefóny pre seniorov však nemusia byť určené len na bežné volanie. Pokojne môžu mať rôzne doplnkové, či dokonca inteligentné funkcie, vďaka ktorým bude môcť osoba surfovať po internete, hrať rôzne hry a využívať viacero aplikácií.

Pri výbere mobilu pre seniora je dôležité sledovať niekoľko základných parametrov, ktoré sa však odlišujú od tých, na ktoré je nutné dbať pri výbere smartfónu alebo telefónu pre mladšiu osobu. Dôchodcovia majú totižto iné nároky a potreby ako tínedžeri alebo ľudia v strednom veku. Čo všetko sledovať pri výbere mobilného telefónu pre seniora a s akými modelmi sa dnes stretnete na trhu? Pripravili sme si pre vás praktické rady aj prehľadné porovnanie.

↓ Ako vybrať najlepšie mobilné telefóny pre seniorov

TOP mobilné telefóny pre seniorov

Tlačidlové

mobilné telefóny pre seniorov Nokia 3310 2017 Dual SIM

ODPORÚČAME
Tlačidlové

mobilné telefóny pre seniorov CPA Halo 18

ODPORÚČAME
Dotykové

mobilné telefóny pre seniorov Motorola Moto G82 5G 6GB/128GB

ODPORÚČAME

TOP 7 najlepších tlačidlových mobilných telefónov pre seniorov

NáhľadNázov produktuParametre
mobilný telefón pre seniora Nokia 3310 2017 Dual SIM
Hmotnosť: 79,6 g
Veľkosť displeja: 2,4"
Pohotovostná doba: 607 hodín
mobilný telefón pre seniora CPA Halo 18
Hmotnosť: 90 g
Veľkosť displeja: 2,8"
Pohotovostná doba: 240 hodín
mobilný telefón pre seniora myPhone Halo 3 Senior
Hmotnosť: 86 g
Veľkosť displeja: 2,31"
Pohotovostná doba: 250 hodín
4.
mobilný telefón pre seniora Evolveo EasyPhone XD
Hmotnosť: 89 g
Veľkosť displeja: 2,3"
Pohotovostná doba: 300 hodín
5.
mobilný telefón pre seniora Evolveo EasyPhone EG
Hmotnosť: 105 g
Veľkosť displeja: 2,4"
Pohotovostná doba: 300 hodín
6.
mobilný telefón pre seniora Aligator A675 Senior
Hmotnosť: 85 g
Veľkosť displeja: 2,2"
Pohotovostná doba: 336 hodín
7.
mobilný telefón pre seniora EVOLVE EP-500 EasyPhone
Hmotnosť: 84 g
Veľkosť displeja: 1,8"
Pohotovostná doba: 300 hodín

TOP 4 najlepšie smartfóny pre seniorov

NáhľadNázov produktuParametre
mobilný telefón pre seniora Motorola Moto G82 5G 6GB/128GB
Hmotnosť: 173 g
Veľkosť displeja: 6,6"
Kapacita batérie: 5 000 mAh
mobilný telefón pre seniora Aligator S5540 Duo
Hmotnosť: 175 g
Veľkosť displeja: 5,5"
Kapacita batérie: 2 500 mAh
mobilný telefón pre seniora Aligator S5540 Senior
Hmotnosť: 175 g
Veľkosť displeja: 5,5"
Kapacita batérie: 2 500 mAh
4.
mobilný telefón pre seniora Aligator S6500 Senior
Hmotnosť: 190 g
Veľkosť displeja: 6,5"
Kapacita batérie: 3 500 mAh

↑ TOP mobilné telefóny pre seniorov

1 Ako vybrať ten najlepší mobilný telefón pre seniorov?

Mobilné telefóny pre seniorov by mali byť vo všeobecnosti jednoduchšie na používanie, aby zbytočne nekomplikovali starším osobám život. Okrem toho by mali mať dostatočne veľký displej s väčším písmom, vďaka ktorému budú seniori vidieť text alebo telefónne číslo aj bez toho, aby si nasadili okuliare na čítanie. K ďalším charakteristickým črtám mobilu pre seniorov sa radí stredná veľkosť. Mobil by nemal byť príliš masívny a ťažký, aby seniorom náhodou nevypadol z ruky. Na druhej strane, mobil by nemal byť ani príliš malý, aby sa s ním dobre pracovalo.

Mobily môžu tiež disponovať špeciálnym tlačidlom SOS, ktoré po stlačení automaticky vytočí číslo rýchlej pomoci. Vhodná je aj funkcia GPS, cez ktorú je možné mobil jednoducho vyhľadať. GPS sa vám osvedčí najmä vtedy, ak je senior aktívny a neustále niekam chodí. Môžete ho tak sledovať a zistiť, či sa náhodou nenachádza príliš ďaleko od domova alebo od jeho bežných miest, kam chodieva.

Ak má senior horšie motorické schopnosti, napríklad sa mu trasú ruky alebo mu z nich veľakrát niečo vypadne, je dobré zvoliť odolnejší mobil, ktorému nebudú vadiť občasné pády. V takýchto prípadoch je dobré vyhýbať sa drahším dotykovým smartfónom. Po krátkom čase by ich musela osoba vymeniť.

Čo všetko teda sledovať pri výbere mobilu pre seniorov, ktoré faktory sú tie najdôležitejšie a akými všetkými funkciami by mal výrobok disponovať? Poďme sa na to pozrieť.

2 Displej

Jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré je nutné pri výbere mobilných telefónov pre seniorov prihliadať, je rozhodne displej. Od toho závisí, ako sa bude mobil osobe používať a či sa jej bude text dobre čítať. Väčšina lacnejších tlačidlových telefónov disponuje veľmi malými displejmi s uhlopriečkou okolo 2,4″. Takéto displeje majú následne rozlíšenie 320×240 px. Otázka teda nie, či sú vhodné pre seniorov.

Ak je stará mama, starý otec alebo iná blízka staršia osoba aktívna, s elektronikou si rozumie a potrebuje zariadenie, ktoré môže používať aj niekoľko hodín denne, odpoveď je nie. Malý displej s horším rozlíšením by komplikoval používanie a neposkytol by taký užívateľský komfort aký používateľ vyžaduje. To isté platí aj pre osoby, ktoré často niekam chodia alebo cestujú a nemajú pri sebe vždy okuliare na čítanie. Vyššie rozlíšenie a väčší displej umožňujú zväčšiť písmo, čím zaručujú, že mobil sa dá používať aj bez nasadenia okuliarov.

Ak je však osoba staršia, technológie jej nič nehovoria a potrebuje len telefón, pomocou ktorého občas zavolá svojim deťom alebo vnúčatám, odpoveď na otázku v prvom odstavci je áno. Mobil s menším displejom a nižšou kvalitou rozlíšenia bude postačujúci.

mobilné telefóny pre seniorov

3 Tlačidlá vs dotyková obrazovka

Mobilné telefóny pre seniorov nie sú len tlačidlové. Na trhu dnes nájdete aj dotykové smartfóny, ktoré sa dokážu sčasti vyrovnať tým klasickým. Ak neviete, či zvoliť tlačidlový alebo dotykový mobil, ideálne je znova brať do úvahy schopnosti seniora a to, čo plánuje so zariadením robiť.

A Tlačidlové mobilné telefóny

Vhodné sú pre všetkých seniorov, ktorí chcú len mobil na telefonovanie a jednoduché úkony, ako napríklad používanie kalkulačky a nastavenie budíka alebo časovača. Väčšina takýchto modelov telefónov je lacnejšia a odolnejšia voči pádom. Disponuje dlhou výdržou batérie a jednoduchým ovládaním. Mínusom je menší displej a rozlíšenie, ktoré sme si spomenuli už vyššie. Okrem toho nesmieme zabúdať ani na menší počet funkcií.

B Dotykové mobilné telefóny

Dotykové mobilné telefóny sú vhodné pre seniorov, ktorí majú radi technológie, a vyžadujú zariadenie, ktoré má viac funkcií. Takýto mobil sa dá využívať nielen na telefonovanie a základné úkony, ako napríklad nastavenie budíka, ale tiež na surfovanie po internete, hranie hier a používanie rôznych aplikácií.

Nevýhodou dotykových mobilov je to, že sú drahšie a nemusia byť tak odolné ako tlačidlové. Na druhej strane, odolnosť telefónu je možné zvýšiť používaním špeciálnych krytov a tvrdených skiel.

4 Ovládanie

Väčšina seniorov je charakteristická tým, že nemá príliš veľa skúseností s používaním rôznych technológií a internetu. Práve to je dôvod, prečo by malo byť ovládanie mobilného telefónu intuitívne a jednoduché. Pre úplných začiatočníkov je vhodné zvoliť tlačidlový mobil bez špeciálneho uzamykania, ktorý môžu kedykoľvek vziať do ruky a rovno používať.

Takýto mobil by mal mať tiež jednoduché menu s minimálnym počtom aplikácií. Vyhnite sa zbytočne prekombinovaným modelom, ktoré poskytujú rôzne hry. Senior ich nebude vedieť používať. Okrem počtu aplikácii myslite aj na ich prevedenie. Ikony by mali byť dostatočne veľké jednoduché, aby zobrazovali presne to, čo človek hľadá.

Z hlavnej obrazovky mobilu by sa mal používateľ vedieť dostať stlačením jedného tlačidla ku kontaktom a SMS správam. Tie sú najpoužívanejšími funkciami/aplikáciami, ktoré senior bude používať.

Osobám, ktoré už majú nejaké skúsenosti s modernými technológiami, môžete kúpiť dotykový mobil. Aj v tomto prípade ale počítajte s tým, že kým sa s ním senior naučí pracovať, môže prejsť niekoľko týždňov. Preto mu nezabudnite poskytnúť prehľadný a stručný návod alebo mu v bodoch napíšte, čo stlačiť, aby vám v prípade núdze zavolal, aby mohol prehliadať internet a podobne.

Pri mobiloch pre seniorov platí, že čím sú jednoduchšie, tým lepšie. Staršie osoby neodrádzajú od toho, aby ich používali. Nikdy sa tak nestane, že by mobil zostal zabudnutý na poličke alebo v zásuvke.

5 Rozmery

Veľkosť mobilných telefónov sa odvíja od toho, aký typ zvolíte. Vo všeobecnosti platí, že tlačidlové telefóny sú menšie a kompaktnejšie. Zmestia sa aj do vrecka, dobre padnú do ruky a skvelo sa používajú. Pri výbere si však dajte pozor, aby neboli tlačidlá poukladané príliš husto na sebe a aby neboli malé. Tieto dva faktory by mohli spôsobovať, že senior stlačí naraz dve tlačidlá, vytočí číslo, ktoré nechcel alebo zapne nejakú funkciu, ktorá mu navýši účet za paušál.

Tlačidlá sa musia dať ľahko stláčať a mali by byť dobre čitateľné. Na mobile by sa mali nachádzať nielen čísla, ale aj tlačidlo zdvihnutia a prijatia hovoru, jedno hlavné tlačidlo (najlepšie v strede), šípky do všetkých strán (alebo aspoň dole a hore) a bočné tlačidlá na nastavenie hlasu. Niektoré mobily môžu obsahovať aj zopár dodatočných tlačidiel. Tie dokážu zjednodušiť používanie. Dávajte si ale pozor, aby sa ich na zariadení nenachádzalo zbytočne veľa. Seniora by mohli len zmiasť.

Malé tlačidlové telefóny sú univerzálne a mali by svojou veľkosťou vyhovovať takmer každému seniorovi. Jedinou výnimkou môžu byť muži s väčšími rukami. V takomto prípade je dobré poobzerať sa po masívnejšom tlačidlovom alebo dotykovom modeli.

Trochu inak sú na tom dotykové mobily, ktoré sú spravidla väčšie. Ich rozmery však nie sú príliš masívne, takže by pri používaní nemali robiť problémy a mali by umožňovať aj ovládanie jednou rukou. Väčšina dotykových modelov disponuje len bočnými tlačidlami určenými na zamykanie a odomykanie telefónu a úpravu hlasitosti. Niektoré však môžu mať aj zopár doplnkových nachádzajúcich sa na prednej časti.

Dotykové mobily môžu kvôli svojim rozmerom robiť problémy len osobám so zhoršenou motorikou alebo tým, ktoré majú menšie ruky.

mobilné telefóny pre seniorov

6 Funkcie

Mobilné telefóny pre seniorov môžu disponovať základnými a doplnkovými funkciami.

A Základné funkcie mobilných telefónov pre seniorov

Základné funkcie by mal mať každý mobil pre seniorov nehľadiac na to, či ide o tlačidlový, alebo dotykový model. K základným funkciám patria:

  • Hodiny, budík, časovač a stopky – ide o základné funkcie, ktoré budú seniori využívať na pravidelnej báze. Mobil im môže plne nahradiť klasický budík aj hodiny. Väčšina mobilov, ktoré disponujú týmito dvoma funkciami (hodiny a budík), má aj funkciu časovača a stopiek.
  • Zamykanie a odomykanie – mobil by sa mal dať jednoducho zamknúť pomocou tlačidla na bočnej alebo vrchnej časti. Zamknutie môže byť na kód alebo bez neho. Všetko závisí od technických zručností seniora a od toho, či sa mu chce vždy pri odomykaní telefónu zadávať kód.
  • Možnosť zväčšenia písmen a čísel – aj menší tlačidlový telefón by mal umožniť zväčšenie písmen a čísel, čím zaručí, že na text alebo čísla bude senior dobre vidieť a nikdy sa nestane, že by zavolal, prípadne napísal SMS nesprávnej osobe.
  • Rýchla voľba – ide o funkciu, ktorá šetrí čas, zjednodušuje ovládanie a seniorovi dáva istotu, že ak by sa náhodou niečo stalo, stačí len stlačiť jednu číslicu a okamžite volá požadovanej osobe.
  • SOS tlačidlo – funkcia, ktorá je veľmi podobná rýchlej voľbe. Na rozdiel od blízkych a známych však senior volá priamo na tiesňové telefónne číslo. SOS tlačidlo môže byť označené červeným a skratkou SOS. V takomto prípade sa nachádza na zadnej strane. Inou alternatívou je dlhšie stlačenie vybraného tlačidla, spravidla jedného z čísel.
  • Svetlo – v súčasnosti sa k základným funkciám radí aj osvetlenie, ktoré skvelo pomôže napríklad večer, keď pôjde senior na toaletu.

B Doplnkové funkcie mobilných telefónov pre seniorov

Medzi doplnkové funkcie, ktorými disponujú spravidla drahšie telefóny pre seniorov, patria:

  • WiFi – ide o funkciu, ktorá je vhodná vtedy, keď má senior doma WiFi sieť. Takýmto zariadením sa k nej môže pohodlne pripojiť a surfovať po internete. Funkciu WiFi majú vo väčšine prípadov len dotykové mobily.
  • Bluetooth – vďaka bluetooth môže senior kedykoľvek prepojiť svoje mobilné zariadenie s iným zariadením, napríklad notebookom, počítačom alebo tabletom a posielať si medzi nimi jednotlivé súbory. Bluetooth majú dotykové aj tlačidlové telefóny.
  • Fotoaparát – umožňuje seniorovi kedykoľvek vyhotoviť snímky. Fotoaparát sa môže nachádzať na tlačidlových aj dotykových telefónoch. Spravidla nemá príliš vysoké rozlíšenie, no starším osobám by to malo stačiť.
  • Schopnosť rozoznania pádu – drahšie mobily disponujú špeciálnou funkciou, na základe ktorej vedia vyhodnotiť, či osoba spadla. Táto funkcia dokáže následne skontaktovať rodinného príslušníka vopred napísanou SMS správou.
  • GPS – na základe GPS môže senior využívať mapy a orientovať sa na miestach, ktoré nepozná tak dobre. GPS tiež umožňuje zdieľanie polohy s ostatnými rodinnými príslušníkmi. Deti alebo vnúčatá tak vedia, kde sa ich rodičia alebo starí rodičia aktuálne nachádzajú.
  • Podpora 2 SIM kariet – ide o skvelé riešenie napríklad vtedy, keď chce starší manželský pár využívať len jeden mobil, no má dve čísla. Mobil môže podporovať dve fyzické SIM karty, prípadne kombináciu jednej fyzickej SIM a druhej e-SIM.
  • Možnosť hrania hier a používania pokročilých aplikácií – ak senior rád hrá hry alebo používa rôzne aplikácie, bude musieť do mobilu zainvestovať o niekoľko desiatok eur viac. Dôvod je ten, že lacné mobily sú menej výkonné a pri hraní hier by mohli mrznúť alebo úplne vypnúť.

7 Výdrž batérie a napájanie

Mobilné telefóny pre seniorov by mali mať dlhšiu výdrž, aby sa nestalo, že ak ich v jeden deň staršie osoby zabudnú nabiť, nevypnú sa im. Veľkosť batérie a výdrž telefónu sa odvíja od jednotlivých modelov telefónov. Najväčší rozdiel však spočíva v tom, či sa rozhodnete kúpiť tlačidlový, alebo dotykový telefón.

Tlačidlové telefóny majú dlhšiu výdrž, ktorá sa počíta na dni. Dôvodom dlhšej výdrže je hlavne menšia obrazovka, ktorá často nemá ani tak vysoké rozlíšenie. Nehovoriac o tom, že takýto mobil sa často využíva len sporadicky a na jednoduchšie úkony ako telefonovanie a posielanie SMS správ.

Dotykové telefóny dokážu pri bežnom používaní, to znamená volaní, posielaní SMS správ, surfovaní po internete a využívaní rôznych aplikácií, vydržať jeden až tri dni v závislosti od modelu a značky.

Dôležité je však nielen to, ako dlho mobil vydrží, ale aj to, ako sa dá nabíjať. Okrem klasickej nabíjačky môže senior využívať aj nové bezkontaktné nabíjanie, prípadne špeciálnu nabíjaciu stanicu, do ktorej mobil môže uložiť vždy, keď ho prestane používať. Posledná možnosť je ideálna pre seniorov, ktorí sú zábudliví alebo si nevedia kontrolovať stav batérie.

8 Hlasitosť a vibrácie

Čím je mobil hlasnejší, tým lepšie. Senior tak bude vždy vedieť, že mu niekto volá, prípadne že mu niekto poslal SMS správu. Okrem zvonenia by malo byť zariadenie vybavené aj silnými vibráciami. Ak by náhodou senior dobre nepočul, v situáciách, keď mu bude niekto volať, bude aspoň vidieť, že sa mobil pohybuje po stole.

mobilné telefóny pre seniorov

9 Odolnosť

Mobilné telefóny pre seniorov by mali byť vyrobené z odolných materiálov, ako je napríklad tvrdený plast a sklo. Takéto materiály zaisťujú, že ani po páde sa zariadenie nerozbije a úplne nezničí. Ak by bol telefón menej odolný, môžete naň zakúpiť ochranný kryt a sklo.

10 Vnútorná pamäť

Väčšine seniorom postačí vnútorná pamäť v hodnote niekoľkých desiatok MB, ktorá je určená na uloženie všetkých kontaktov a niekoľkých SMS správ. Ak by však senior vlastnil dotykový mobil, do ktorého si chce stiahnuť rôzne aplikácie a hry, vyberajte mu zariadenie s väčším úložiskom. Vhodný je aj telefón s možnosťou vloženia pamäťovej karty, na ktorú sa budú ukladať fotografie, videá a ďalšie multimédiá.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber mobilných telefónov pre seniorov

  • Mobilný telefón vyberajte najmä na základe seniorových skúseností s technikou.
  • Pri kúpe mobilu myslite aj na motoriku seniora, jeho potreby a to, čo má rád. Napríklad, ak rád hrá mobilné hry, zaobstarajte mu výkonnejší model, ktorý nebude počas hrania mrznúť.
  • Veľmi dôležitým faktorom pri výbere je aj samotný displej. Od neho sa odvíja to, ako dobre na ňom bude senior vidieť text.
  • Ovládanie seniorského mobilu by malo byť jednoduché a intuitívne, aby seniora neodrádzalo od používania zariadenia.
  • Tlačidlové mobily sú vhodné pre takmer každého seniora. Dokonca aj pre toho, ktorý nie je vôbec technicky zdatný. Dotykové sú vhodné skôr pre tých, ktorí už majú s mobilmi nejaké skúsenosti.
  • Telefón pre staršieho človeka by mal byť kompaktný, no nie príliš malý, aby zbytočne nekomplikoval používanie.
  • Mobilné telefóny pre seniorov by mali disponovať minimálne základnými funkciami, ku ktorým sa radí budík, hodinky, časovač, možnosť zväčšenia písmen, SOS tlačidlo a možnosť uzamknutia.
  • Okrem základných môže mať mobil aj doplnkové funkcie, ako napríklad WiFi pripojenie, Bluetooth alebo GPS. Tieto funkcie sú však vhodné skôr pre technicky zdatnejších seniorov.
  • V rámci výberu sledujte aj ďalšie doplnkové parametre, ako napríklad hlasitosť a vibrácie, odolnosť, vnútorná pamäť, výdrž batérie a napájanie.

Najčastejšie otázky pri výbere mobilných telefónov pre seniorov

Môžem seniorovi zaobstarať dotykový telefón?
Áno, môžete. Najlepšie je vybrať model s jednoduchým ovládaním, dlhšou výdržou batérie, vyššou odolnosťou a niekoľkými základnými aj pokročilými funkciami. Ak by ste sa báli, že by starší človek mohol mobil zničiť, jednoducho mu k nemu zaobstarajte tvrdené ochranné sklo a kvalitný kryt.
Je pre seniora lepší dotykový alebo tlačidlový mobil?
Všetko záleží od samotného seniora. Ak má osoba viac skúseností s technikou, pokojne jej zaobstarajte dotykový mobil s pokročilými funkciami. Ak však s mobilmi nevie zaobchádzať, ideálne je kúpiť jej jednoduchý tlačidlový model disponujúci len základnými funkciami.
Môže mať mobil pre seniora aj doplnkové vlastnosti?
Samozrejme. Ak má senior viac skúseností s modernou technikou, pokojne mu z ponuky obchodov vyberte mobil s WiFi, Bluetooth, GPS či fotoaparátom. Počítajte však s tým, že takéto zariadenie je o niekoľko desiatok eur drahšie ako základné modely.
Koľko stojí mobil pre seniorov?
Ceny základných modelov so zopár funkciami nájdete už za cenu od 25 eur. Takéto mobily sú vhodné na telefonovanie, posielanie SMS správ a nastavenie budíka. Niekedy môžu disponovať aj svetlom. Pokročilejšie modely s množstvom doplnkových funkcií stoja od 150 eur viac.
Ktoré značky mobilných telefónov pre seniorov sú najobľúbenejšie?
V súčasnosti sa k najobľúbenejším značkám mobilných telefónov pre seniorov radia CPA, Evolveo, Aligator, UleFone a Oukitel. Všetky sú charakteristické kvalitnými výrobkami za primerané ceny.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]