android tv boxVo svete smart zariadení je úplne bežné, že väčšina má doma inteligentný televízor, ktorý sa dokáže pripojiť na internet a streamovať obsah zo služieb ako je napríklad Netflix alebo HBO GO. Ak patríte do skupiny klasikov, ktorí týmto televízorom ešte šancu nedali, no tajne po takomto zariadení túžite, existuje jedna alternatíva. Namiesto toho, aby ste kupovali úplne nové zariadenie, vám stačí investovať do Android TV boxu. Okrem nižšej ceny má aj množstvo ďalších výhod, ako napríklad to, že v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže bežný televízor premeniť na smart variant.

V jednoduchosti povedané, Android TV box je malý a kompaktný box, ktorý využíva operačný systém Android. Aj vďaka nemu vám dokáže poskytnúť desiatky funkcií, ktoré ste doteraz v klasickom televízore postrádali. Jednou z hlavných je práve sledovanie filmov a seriálov z obľúbených streamovacích služieb. Ďalej netreba zabúdať ani na možnosť počúvania hudby či dokonca hrania hier.

Android TV box je tým najlepším riešením pre tých, ktorí majú dobrý televízor, no nedisponuje žiadnymi funkciami. Kúpa nového by vás vyšla zbytočne draho. Preto spravíte dobre, keď si zaobstaráte box, ktorý nájdete už v hodnote niekoľkých desiatok eur.

↓ Ako vybrať najlepšie Android TV boxy

TOP Android TV boxy

Nad 120 €

android TV boxy Zidoo Z9X

ODPORÚČAME
Do 90 €

android TV boxy Homatics Box Q

ODPORÚČAME
Do 50 €

android TV boxy Amiko A4 OTT

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších Android TV boxov nad 120 €

NáhľadNázov produktuParametre
Android TV box Zidoo Z9X
Verzia Androidu: 9
Kapacita: 16 GB
Operačná pamäť: 2 GB
Android TV box Formuler Z10 Pro
Verzia Androidu: 10
Kapacita: 32 GB
Operačná pamäť: 4 GB
Android TV box Formuler Z8
Verzia Androidu: 7
Kapacita: 16 GB
Operačná pamäť: 2 GB
4.
Android TV box Evolveo MultiMedia Box C4 MMBX-C4
Verzia Androidu: 9
Kapacita: 32 GB
Operačná pamäť: 4 GB
5.
Android TV box Rikomagic DS01
Verzia Androidu: 6
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 2 GB

TOP 5 najlepších Android TV boxov do 90 €

NáhľadNázov produktuParametre
Android TV box Homatics Box Q
Verzia Androidu: 10
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 2 GB
Android TV box TESLA MediaBox XA400
Verzia Androidu: TV 10
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 2 GB
Android TV box Xiaomi Mi Tv Box S
Verzia Androidu: 8
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 2 GB
4.
Android TV box uClan X96 MAX 4/64
Verzia Androidu: 9
Kapacita: 64 GB
Operačná pamäť: 4 GB
5.
Android TV box Xiaomi Mi TV Box 3
Verzia Androidu: TV 6
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 2 GB

TOP 5 najlepších lacných Android TV boxov do 50 €

NáhľadNázov produktuParametre
Android TV box Amiko A4 OTT
Verzia Androidu: 6
Kapacita: 16 GB
Operačná pamäť: 1 GB
Android TV box uClan X96 MAX 2/16
Verzia Androidu: 9
Kapacita: do 16 GB
Operačná pamäť: 2 GB
Android TV box uClan X96 MAX 4/32
Verzia Androidu: 9
Kapacita: do 32 GB
Operačná pamäť: 4 GB
4.
Android TV box Tanix TX3 Mini Amlogic S905W
Verzia Androidu: 7.1
Kapacita: do 16 GB
Operačná pamäť: 2 GB
5.
Android TV box Golden Interstar G-150 OTT TV Box-4K UHD H.265
Verzia Androidu: 6
Kapacita: 8 GB
Operačná pamäť: 1 GB

↑ TOP Android TV boxy

1 Ako si vybrať ten najlepší Android TV box?

Nákup a výber Android TV boxov sa môže zdať náročný. Ide o zariadenia, ktoré sa nekupujú na pravidelnej báze. Zvyčajne do jedného zainvestujete raz a následne si môžete užívať fungovanie niekoľko rokov bez toho, aby ste premýšľali nad kúpou nového. Celý proces je preto nutné dobre si premyslieť a zvážiť jednotlivé drobnosti, detaily a parametre, ktoré sa s ním spájajú.

Najvýraznejším a najdôležitejším parametrom je zvyčajne typ zariadenia a jeho procesor. Vo veľkom však takisto zaváži aj operačná pamäť, od ktorej sa odvíja celkový výkon, kapacita a verzia systému Android. V tomto prípade platí, že čím je novšia, tým lepšie. Myslieť treba aj na rôzne funkcie. Tie vedia spríjemniť používanie a poskytnúť potrebný užívateľský komfort. Ak si chcete nákup zjednodušiť, nechajte si poradiť naším článkom. Body môžete brať ako checklist, ktorý budete pri porovnávaní jednotlivých modelov postupne odškrtávať.

2 Typ zariadenia

Android TV zariadenia sa dajú deliť do viacerých skupín podľa viacerých parametrov. Zvyčajne sa však stretnete s dvomi základnými typmi, a to:

 • klasický Android TV box
 • Android TV stick/dongle

A. Klasický Android TV box

Klasické prevedenie Android boxu vyzerá ako malá krabička. Spravidla má čiernu farbu a kompaktné rozmery. Môžete ju postaviť vedľa televízora, prípadne niekde zaň. Uistite sa však, že je v dohľade, aby ste pri prepínaní nemali s ovládačom problémy. Box je minimalistický, takže do dizajnu obývačky alebo inej miestnosti vôbec nezasahuje.

Funkcií má box viac ako dosť. Jeho veľkou výhodou je hlavne to, že bez väčších problémov dokáže premeniť takmer každú televíziu na smart variant, ktorý vie prehrávať nielen filmy a seriály, ale aj hudbu či dokonca hry.

Pri klasických Android TV boxoch môžete očakávať pokročilejšie funkcie, ktoré sa budú páčiť aj tým najnáročnejším používateľom. Ovládanie je aj napriek pokročilým možnostiam stále jednoduché, takže ak nie ste odborníkom na nové technológie, netreba sa ničoho báť. Veľmi rýchlo si na celý proces zvyknete.

B. Android TV stick/dongle

Druhou, o niečo lacnejšou možnosťou, je tzv. Android TV stick, prípadne dongle. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o USB kľúč väčších rozmerov. Stick funguje veľmi jednoducho, stačí ho zapojiť do HDMI portu v televízore a následne si užívať streamovanie služieb, ako je napríklad Netflix, Youtube či Spotify.

Nevýhodou sticku je to, že má malé úložisko, takže naň nemôžete takmer nič sťahovať. Plus, neposkytuje možnosť hrania hier. Zvyčajne nemá ani žiadne doplnkové funkcie. Určený je výhradne na sledovanie snímok zo spomínaných služieb.

Na druhej strane, keď ste milovníkom filmov a nepotrebujete nič iné, stick je pre vás skvelou voľbou. Nikde nezavadzia, je oveľa lacnejší a má ľahké používanie, ktoré zvládne úplne každý.

android tv box

3 Procesor

Procesor je parameter, ktorý sa často označuje skratkou CPU. Zaujímať bude aj laikov s nulovými informáciami o najnovších technológiách. Dôvod je ten, že práve od neho sa odvíja to, aké videá, filmy či seriály môžete sledovať a ako bude box pracovať.

Ak máte kvalitný televízor s možnosťou prehrávania filmov aj v 4K kvalite, určite sa obzerajte po modeli s procesorom, ktorý niečo takéto dokáže. Na druhej strane, ak túto možnosť vaše zariadenie neposkytuje, zbytočne neinvestujte do 4K boxu. Úplne zbytočne by ste platili niekoľko desiatok eur navyše.

Väčšina procesorov v multimediálnych zariadeniach s operačným systémom Android disponuje viacerými jadrami. Tie sa následne odlišujú od toho, aký výkon dokážu dosiahnuť. Najčastejšie sa stretnete so štyrmi a ôsmimi jadrami, pričom frekvencia sa pohybuje v rozmedzí od 1,5 GHz po 2 GHz na jedno jadro.

Pri procesoroch sa mnohí odborníci zhodujú, že najlepším je tzv. octa-core. Inak povedané osemjadrový procesor. Štvorjadrový sa označuje quad-core.

4 Operačná pamäť

Operačná pamäť sa pri Android TV boxoch berie, rovnako ako pri notebookoch, mobiloch alebo tabletoch, ako veľmi dôležitý parameter. Tento typ pamäte síce neslúži na to, aby uskladňoval dáta, no je stále potrebný pre správne fungovanie zariadenia. Využívajú ho totižto rôzne aplikácie, ktoré si do boxu stiahnete.

Tak ako pri klasickej pamäti, kam si ukladáte jednotlivé súbory, označovanej ako kapacita, tak aj pri operačnej platí, že čím je väčšia, tým vám zariadenie dokáže poskytnúť lepší výkon a celkovo výsledky. Ak teda chcete rýchle a kvalitné multimediálne centrum, na ktoré sa dá spoľahnúť vždy, keď ho budete používať, uistite sa, že je operačná pamäť dostatočne veľká.

Pre lepší prehľad sme zoradili najčastejšie veľkosti operačných pamätí:

 • 1 GB – túto veľkosť využívajú najlacnejšie modely Android TV boxov. Vhodná je pre bežných používateľov, ktorí si chcú pozrieť film alebo seriál, no od zariadenia neočakávajú nič iné. Pokročilým užívateľom by nemusela stačiť a zariadenie by pre nich mohlo byť príliš pomalé. Veľkosť 1 GB nie je určite postačujúca pre milovníkov hrania hier.
 • 4 GB – zlatou strednou cestou je veľkosť v podobe 4 GB. Tá je vhodná nielen na pravidelné sledovanie filmov a seriálov, ale takisto na hranie hier alebo spúšťanie náročnejších aplikácií. Box s touto veľkosťou je síce drahší, no určite sa oplatí.
 • 8 GB a viac – pre profesionálov a veľmi náročných užívateľov sú vhodné Android TV boxy s operačnou pamäťou v hodnote 8 GB a viac. Tieto alternatívy poskytujú rôzne doplnkové funkcie, vysokú rýchlosť a plynulý chod. Nehovoriac o podpore 4K rozlíšenia. Počítajte však s tým, že cena je oveľa vyššia a dosahuje niekoľko stoviek eur.

5 Kapacita

Kapacita je presne to, čo si mnohí mýlia s operačnou pamäťou. V tomto prípade už ide o pamäť slúžiacu na ukladanie dát, súborov a všetkého, čo si stiahnete. Pri výbere zariadenia je nutné sledovať ju, pretože vás limituje v tom, koľko vecí si v boxe môžete uložiť a v akej kvalite. Platí, že filmy v HD rozlíšení zaberú oveľa menej úložiska alebo tie vo Full HD alebo 4K. Plus myslite na samotnú inštaláciu aplikácií. Netflix, Spotify alebo Youtube zaberú miesto samé o sebe.

V multimediálnych zariadeniach ako sú Android TV boxy sa stretnete s niekoľkými alternatívami úložiska, a to:

 • 8 GB
 • 16 GB
 • 32 GB

Pričom najlacnejšie modely disponujú 8 GB, ktoré by vám mali stačiť, ak ste len príležitostný používateľ a používate dve, maximálne tri streamovacie služby. Ak však chcete hrať hry a túžite používať viac aplikácií, mali by ste zainvestovať a vybrať si prevedenia so 16 GB alebo 32 GB pamäťou. Určite ich využijete lepšie a na úkor ukladania filmov nebudete musieť mazať aplikácie a naopak.

6 Verzia systému Android

V prípade, že vlastníte mobilný telefón s operačným systémom Android, určite viete, že na trhu sa pravidelne objavujú nové verzie. Každá z nich so sebou prináša nejaké výhody a nové funkcie.

Čím novší operačný systém máte, tým viac aplikácií si môžete stiahnuť. Mnohé staré verzie nebývajú po čase podporované. To znamená, že vám už nemusia fungovať tak, ako by mali. Novšia verzia predstavuje takisto vyššiu bezpečnosť, čo je, pri používaní internetového pripojenia a sťahovaní aplikácií, veľmi dôležité.

Na zariadeniach najnovších Android TV boxov môžete najčastejšie natrafiť na tieto verzie systému:

 • Android 11
 • Android 10
 • Android 9 Pie
 • Android 8 Oreo
 • Android 7 Nougat
 • Android 6 Marshmallow
 • Android 5 Lollipop
 • Android 4.4 KitKat

Staršie verzie môžu byť síce lacnejšie, no neoplatia sa.

streamovacia služba Netflix

7 Funkcie

Na lepšie ovládanie a prácu s Android TV boxom, nesmú zariadeniu chýbať doplnkové funkcie. Tie sa líšia v závislosti od jednotlivých značiek a modelov. K tým najčastejšie využívaným sa radia:

 • ovládanie hlasom – ide o praktickú funkciu, pretože namiesto toho, aby ste box ovládali ovládačom, vám naň stačí len váš hlas. Väčšina zariadení sa dá ovládať anglicky. Ak jazyk neviete, netreba sa ničoho báť. Povely sa dajú ľahko naučiť. Sú totižto krátke. Nebudú tak robiť problémy mladším ani starším.
 • Wi-Fi – pripojenie k internetu je dôležitou funkciou, ktorá nesmie chýbať žiadnemu Android TV boxu. Prostredníctvom neho vie streamovať obsahy z jednotlivých aplikácií, ako napríklad Netflix, Youtube alebo HBO GO. Niektoré modely majú namiesto Wi-Fi klasický internetový kábel. Ide však o zriedkavé prípady. Najčastejšie sa využíva práve praktická bezdrôtová možnosť.
 • Google Cast – prostredníctvom funkcie s názvom Google Cast máte možnosť streamovať vybraný obsah na obrazovku. Touto obrazovkou ale nemusí byť len televízor. Pokojne to môže byť mobil alebo tablet. Stačí, aby malo zariadenie operačný systém Android.
 • prenos zvuku 7.1 audio – táto funkcia je určená pre ľudí, ktorí majú kvalitné a drahšie reproduktory podporujúce 7.1 audio. Ak ich nemáte, funkcia je pre vás zbytočná a nepotrebujete ju.

8 Konektivita

Pojem konektivita môže znieť neznámo a komplikovane, no v skutočnosti ide len o vstupy a výstupy nachádzajúce sa v Android TV boxe. K základným sa radí HDMI port, ktorý predstavuje moderný port na prenos zvuku a obrazu. Na boxe uvidíte aj AV port, ktorý slúži na prepojenie so slúchadlami alebo reproduktormi. Následne sa môžete ešte stretnúť s portom na pripojenie káblového internetu. Nie je to ale pravidlom.

Samozrejmosťou v rámci konektivity sú USB porty. Najlepšie sú USB 3.0. Tie sú v súčasnosti najrýchlejším variantom na prenos dát. Cez USB port sa dá box prepojiť aj s inými zariadeniami a flash diskami (USB kľúčmi). Nechýba ani možnosť pripojenia externých zariadení, napríklad klávesnice alebo myši.

9 Spôsob ovládania

Android TV box sa zvyčajne ovláda klasickým diaľkovým ovládaním, ktoré k nemu dostanete. Na tom sa nachádza zopár tlačidiel. Tie vám budú stačiť na prepínanie medzi aplikáciami, sťahovanie filmov a seriálov, prípadne na výber snímok, ktoré si chcete pozrieť.

Iným variantom je spomínané hlasové ovládanie. To predstavuje skvelý doplnok. Keď máte plné ruky, alebo ak pri sebe nemáte ovládač, môžete film vypnúť, prípadne pozastaviť.

Populárnou alternatívou je diaľkový ovládač s funkciou Air mouse, vďaka ktorému vidíte na obrazovke kurzor myši. Ide o oveľa presnejšie ovládanie v porovnaní s klasickým ovládačom.

K ďalším spôsobom ovládania sa radia:

 • diaľkový ovládač s klávesnicou – z jednej strany sa nachádza klávesnica a z druhej klasický ovládač
 • diaľkový ovládač s touchpadom – touchpad funguje veľmi podobne ako na notebooku. Ovládanie je založené na dotyku a klepnutí
 • multifunkčné diaľkové ovládanie – najdrahšia alternatíva. Poskytuje veľa funkcií a možností
 • gamepad – určený aj na hranie hier
 • bezdrôtová myš a klávesnica – ak ich máte doma, zariadenie by sa malo dať ovládať aj prostredníctvom nich

android tv box

10 Podporované formáty

Android TV box pracuje s veľkým množstvom multimédií. Viete si na ňom zapnúť film, seriál, hudbu alebo aj hry. Pri výbere si preto všímajte, čo všetko vám z toho poskytne a v akom formáte, aby sa náhodou nestalo, že po kúpe zistíte, že si nemôžete niečo zahrať alebo pozrieť.

K najčastejšie využívaným formátom sa radia:

 • zvukové formáty: MP2, MP3, WAV, WMA, OGG, AAC, FLAC, OGA, ALAC, APE, M4A
 • obrazové formáty: JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, JPS, MPO
 • video formáty: MPE, MPG, MPEG, AVI, MP4, MOV, MKV, WMV, ISO, TP, TS, DAT, ASF, MTS, M4V, 3GP, FLV, M2TS, RM

Je len veľmi zriedkavé, že by box podporoval úplne všetky vyššie spomenuté formáty. Ak neviete, ktorý typ potrebujete, siahnite po univerzálnej kombinácii JPEG, GIF a PNG z obrazových formátov, AVI, MPEG, MP4 a MKV z video formátov a MP3, WAV a AAC zo zvukových.

11 Rozlíšenie

Rozlíšenie nezávisí len od samotného Android TV boxu, ale takisto od vášho televízora. Ak je starší a nepodporuje 4K, je úplne zbytočné, aby ste investovali do 4K boxu. To platí aj naopak. Nekupujte si lacné zariadenie, ak váš televízor vie prehrávať obsah vo vysokej kvalite. Prišli by ste o zážitok zo sledovania obľúbených snímok.

Na začiatok teda zistite, aké rozlíšenie podporuje váš televízor. Od tejto informácie sa následne odrazte a začnite s výberom TV boxu.

12 Podpora slovenského jazyka

Podpora slovenského jazyka je síce komfortom vysokej úrovne, no nestretnete sa s ňou veľmi často. Dôvod je ten, že väčšina boxov disponuje len najrozšírenejšími jazykmi, ako je napríklad angličtina, čínština, španielčina či francúzština. Slovenčinu obsahujú skôr drahšie modely, ktoré majú schopnosť zobraziť aj rôznu diakritiku a špeciálne znaky.

Pri podpore slovenčiny však stojí za to opýtať sa samých seba, či je pre vás materinský jazyk tak dôležitý. Za takúto drobnosť si totižto priplatíte aj niekoľko desiatok, ak nie stoviek eur.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber Android TV boxu

 • Na začiatku výberu sa rozhodnite, či chcete klasický box, ktorý má viac funkcií a je zvyčajne aj drahší, alebo menší stick/dongle, ktorý vyzerá ako flash disk a slúži len na premietanie filmov zo streamovacích staníc ako Netflix.
 • Na plynulosť, výkon a celkové používanie vplýva procesor, počet jadier a ich frekvencia. Tento parameter by ste mali sledovať aj v prípade, že nie ste odborníkom na techniku.
 • Operačná pamäť a pamäť ako úložisko na stiahnuté aplikácie a filmy (kapacita) sú dve odlišné veci. Operačná pamäť slúži na plynulosť chodu. Kapacita znamená, koľko súborov či aplikácií si na box môžete uložiť.
 • Keď chcete, aby bol box bezpečný a dobre pracoval, myslite aj na verziu systému Android. Tá by nemala byť staršia ako Android 4.4 KitKat.
 • Android TV box môže mať zaujímavé doplnkové funkcie. Tie zlepšujú komfort pri používaní.
 • Boxy majú rôzne spôsoby ovládania. Vyberte si ten, ktorý vám bude najpohodlnejší.
 • Niektoré Android TV boxy môžu podporovať aj slovenský jazyk. Malo byť však ísť o doplnkovú funkciu, nie o jeden z najdôležitejších parametrov.

Najčastejšie otázky pri výbere Android TV boxov

Môže Android TV box prehrávať film aj na obrazovke tabletu alebo mobilu?
Áno, môže. Android TV box nemusíte prepojiť len s televízorom. Na to, aby však všetko fungovalo, musí mať zariadenie operačný systém Android.
Dá sa prostredníctvom Android TV boxu pristupovať k sociálnym sieťam?
Áno, dá. Prostredníctvom Android TV boxu môžete používať sociálne siete dvojakým spôsobom. Buď cez internetový prehliadač, alebo aplikáciu, ktorú si stiahnete. 
Odkiaľ sa dajú sťahovať aplikácie do Android TV boxu?
Do Android TV boxu si môžete sťahovať aplikácie pohodlne z Google Play. Rovnako ako v prípade mobilných telefónov alebo tabletov, ktoré majú operačný systém Android. 
Čo všetko sa dá robiť s Android TV boxom?
S Android TV boxom môžete robiť množstvo vecí, ako napríklad streamovať filmy, videá a seriály z rôznych aplikácií (Netflix, HBO GO, Amazon Prime a iné). Hrať hry, používať aplikácie pre Android, ako sú sociálne siete, prehliadať web cez Chrome, prehrávať hudbu, prenášať súbory z mobilu do televízie či dokonca prezerať si svoje fotografie.
Aké príslušenstvo dostanete k Android TV boxu?
K Android TV boxu sa zvyčajne dostáva nabíjací adaptér, HDMI kábel, návod na používanie a, samozrejme, diaľkové ovládanie. Iné zariadenia, napríklad myš alebo klávesnicu, si môžete dokúpiť sami.
Má každý Android TV box technológiu Bluetooth?
Nie, nemá. Ak chcete, aby mal Android TV box Bluetooth, musíte tento parameter pri nakupovaní sledovať.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]