sušička bielizneSušička bielizne (sušička prádla) je jedným z najpraktickejších spotrebičov v domácnosti. Pomáha urýchliť domáce práce, šetrí miesto a štýlovo dopĺňa práčku. Umiestniť ju nemusíte len vedľa, ale pokojne aj na ňu. Moderné modely majú desiatky rôznych funkcií, od tých základných určených len na sušenie, až po pokročilé a špeciálne, ktoré sa orientujú na žehlenie bielizne, jej osvieženie alebo mierne prevzdušnenie.

Na trhu sa stretnete s mnohými prevedeniami. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie. Vyberať by ste si mali hlavne podľa energetickej triedy, programov a benefitov, ktoré vami vybraná sušička má. Samozrejme, v mnohom zaváži aj cenová relácia, prípadne iné doplnkové služby, ako napríklad predĺžená záruka. Uľahčite si jednotlivé domáce práce a zaobstarajte si domov pomocníka, na ktorého sa môžete spoľahnúť každý jeden deň.

↓ Ako vybrať najlepšiu sušičku bielizne?

TOP sušičky bielizne

Nad 600 €

sušička bielizne LG RC91V9AV4N

ODPORÚČAME
Do 600 €

sušička bielizne LG RC8TV9AVWN

ODPORÚČAME
Do 400 €

sušička bielizne Beko EDS74251CSH1W

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších sušičiek bielizne nad 600 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička bielizne LG RC91V9AV4N
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 62 dB
sušička bielizne SAMSUNG DV90T5240AX
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 63 dB
sušička bielizne AEG TR938H2C
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: – dB
4.
sušička bielizne Samsung DV80T5220AE
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 63 dB
5.
sušička bielizne LG RC81V9AV4N
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 62 dB

TOP 5 najlepších sušičiek bielizne do 600 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička bielizne LG RC8TV9AVWN
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 64 dB
sušička bielizne LG RC91V5AV6N
Energetická trieda: A++
Hlučnosť: 64 dB
sušička bielizne LG RC8TV9AVHN
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 62 dB
4.
sušička bielizne Beko B3T672490WCSHWG
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 64 dB
5.
sušička bielizne BEKO FDS75242CSH4A
Energetická trieda: A+++
Hlučnosť: 64 dB

TOP 5 najlepších lacných sušičiek bielizne do 400 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička bielizne Beko EDS74251CSH1W
Energetická trieda: A++
Hlučnosť: 64 dB
sušička bielizne Beko DPS 7405 G B5
Energetická trieda: A++
Hlučnosť: 65 dB
sušička bielizne PHILCO PDH 8 F
Energetická trieda: B
Hlučnosť: 69 dB
4.
sušička bielizne Candy CSOE C9DG-S
Energetická trieda: B
Hlučnosť: 68 dB
5.
sušička bielizne Candy CSOE C8DG-S
Energetická trieda: B
Hlučnosť: 69 dB

↑ TOP sušičky bielizne

1 Ako vybrať najlepšiu sušičku bielizne?

Sušičiek bielizne je na trhu veľa, čo priamo ovplyvňuje výber a celkovo aj nákup. Zvoliť si ten najlepší model môže byť preto zdĺhavé a namáhavé. V dnešnom článku sa zameriame na základné parametre, ktoré sú kľúčové pre voľbu správneho prevedenia pre vás.

Na začiatku je nutné zvoliť si určitú cenovú réžiu, v rámci ktorej sa budete pohybovať. Ponuka sa vám vďaka tomu zredukuje o desiatky až stovky možností. Následne je nutné sledovať energetickú triedu, rozmery, kapacitu a možnosť pripojenia na odpad. Nezabudnite ani na detskú poistku. S tou počítajte aj vtedy, keď ešte nemáte deti. Do budúcna by sa vám mohla hodiť. K ďalším parametrom sa radia aj funkcie a programy, prípadne doplnkové možnosti, ako napríklad osvetlenie.

2 Druhy sušičiek bielizne

Sušička bielizne (inak zvaná aj ‚sušička prádla‘) nie je len jedna. Na trhu sa stretnete s viacerými druhmi. Každý sa odlišuje charakteristickými vlastnosťami a spôsobmi používania.

A. Štandardná sušička bielizne

Ako už z názvu vyplýva, štandardné sušičky bielizne sú klasické a univerzálne modely vhodné takmer pre všetkých. Ich hĺbka je spravidla viac ako 60 cm a sú v prevedení s bočným aj vrchným plnením. Majú množstvo funkcií, sú za skvelú cenu a v portfóliu ich má takmer každá známa značka, ako napríklad AEG či Whirlpool.

Štandardné sušičky bielizne majú menšiu nevýhodu v tom, že sú väčšie. Nemusia si nájsť miesto v menších domácnostiach. V kúpeľni môžu zavadzať pri prechádzaní alebo vytŕčať.

Tento druh sušičky má dostatočne veľký bubon na to, aby vysušil bielizeň pre stredne veľké a veľké rodiny. Presnejšie v ňom môžete vysušiť viac ako 7 kg odevov naraz.

B. Úzka sušička bielizne

Úzke sušičky bielizne sú menších rozmerov ako štandardné. Ich dizajn je prispôsobený menším domácnostiam a kúpeľniam. Hĺbka je menej ako 60 cm a na jeden cyklus väčšinou vysušia do 6 kg bielizne. Po umiestnení do interiéru nezavadzajú a nezasahujú do priestoru. Dajú sa plniť zboku aj zvnútra.

Výhodou úzkych sušičiek je hlavne fakt, že aj napriek ich menším rozmerom si zachovávajú rovnaké alebo totožné vlastnosti ako väčšie modely.

C. Vstavaná sušička bielizne

Vstavané sušičky bielizne sú prispôsobené na to, aby ste ich po kúpe mohli zabudovať do nábytku, napríklad kuchynskej alebo kúpeľňovskej linky. Vedia skvelo šetriť miesto a svojím dizajnom nijako neovplyvňujú interiér. Vytvárajú peknú líniu a vedia sa prispôsobiť každému štýlu zariadenia.

Kapacita vstavaných sušičiek sa líši v závislosti od vybraného modelu, no spravidla platí, že nie je väčšia ako 7 kg. Táto hodnota je však úplne postačujúca strednej veľkým aj veľkým rodinám hľadajúcim univerzálne riešenie na sušenie odevov.

Vstavané sušičky majú možnosť otvárania len zboku. Spôsob otvárania dvierok si ale viete prispôsobiť podľa seba. Je na vás, či sa budú otvárať z pravej alebo ľavej strany.

D. Inteligentná sušička bielizne

Inteligentné sušičky bielizne dnes predstavujú obľúbený typ spotrebičov. Ich silnou stránkou sú smart funkcie, ako napríklad výber a zapnutie programu prostredníctvom aplikácie v telefóne. Svoju bielizeň si tak môžete nechať vysušiť tesne predtým, ako prídete domov.

Aplikácie takisto umožňujú rýchlu analýzu spotrebiča. Ak sa sušička bielizne správa inak, ako by mala, viete zistiť, kde je problém. Každý výrobca označuje sušičky vlastným názvom, napríklad Home Connect, Smart Touch, SmartThinQ a podobne.

E. Práčky so sušičkou

V niektorých prípadoch sa stretnete aj s práčkami so sušičkou. Kombinácia dvoch prístrojov v jednom je síce výhodou, pretože ňou šetríte miesto, no problém môže nastať v ponuke funkcií. Mnohé spotrebiče 2v1 neposkytujú tak skvelé výsledky. Pre bežnú rodinu by však mali stačiť.

sušička bielizne

3 Kondenzačná alebo ventilačná sušička bielizne?

Sušičky, rovnako ako umývačky a iné spotrebiče, sa dajú deliť podľa množstva rôznych parametrov. Aktuálne sa stretnete s:

 • kondenzačnou sušičkou – vhodná je pre pre ľudí, ktorí perú málo. Funguje tak, že horúca para vznikajúca pri sušení sa premieňa na vodu. Tá môže odchádzať zo spotrebiča pomocou potrubia preč z domu, prípadne do zásobníka, ktorý musíte pravidelne vylievať.
 • kondenzačnou sušičkou s tepelným čerpadlom – vhodná je pre tých, ktorí perú veľa a pravidelne. Horúci vzduch sa rovno chladí a získaná energia sa prakticky recykluje. Pri sušení tak dokážete ušetriť takmer 50 % energie. Nehovoriac o tom, že celý proces sušenia je ako stvorený pre jemné tkaniny.
 • parnou kondenzačnou sušičkou – vhodná je pre tých, ktorí neradi žehlia. Para sa stará o to, aby sa na odevoch netvorili nepekné záhyby, ktoré sa len veľmi ťažko žehlia. Väčšinu vecí stačí vytiahnuť a rovno zložiť do skrine. Niektoré iné kúsky, napríklad blúzky alebo sako, je potrebné párkrát prejsť žehličkou.
 • ventilačné sušičky – vhodné sú do veľkých kúpeľní a rodín, kde sa často perie. Ich výhodou je, že vedia nasať okolitý vzduch, ten ohrejú, využijú a následne pustia von. Problém je pri nich v tom, že im musíte spraviť otvor na výfuk. V domácnostiach sa často neobjavujú, no keď máte na ne miesto, určite si aspoň jednu zaobstarajte. Stojí to za to.

4 Energetická trieda sušičky bielizne

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere sušičky bielizne je jej energetická trieda. Na základe nej viete, koľko vás jej prevádzka bude stáť. Energetické triedy sa v roku 2021 menili. Namiesto označenia písmom a hviezdičkou sa spotrebiče označujú už len písmom a to od triedy A po triedu G.

Vo všeobecnosti platí, že spotrebiče kategórie A, B a dokonca aj C, sú stále úsporné a dokážu ušetriť množstvo energie. Nižším triedam by ste sa mali vyhýbať, ak si nechcete príliš navyšovať svoje účty za elektrinu.

5 Rozmery sušičky bielizne

Prostredníctvom rozmerov sušičky bielizne zistíte, či sa vám do miestnosti zmestí a či nebude príliš zasahovať do priestoru. Ak by tak robila, museli by ste si premyslieť jej kúpu, prípade preorganizovať svoju kúpeľňu.

Sušičky bielizne sa najčastejšie predávajú v rozmeroch 85 x 60 x 60 cm. Podobné rozmery majú aj práčky, vďaka čomu viete oba spotrebiče vzájomne kombinovať, či dokonca umiestniť na seba. Do menších kúpeľní sa hodí variant s rozmermi 45 x 60 x 55 cm.

Od rozmerov sa, samozrejme, odvíja aj samotná kapacita sušičky. Ak je spotrebič príliš malý, rovnako je na tom aj samotný bubon. Veľmi dobre si preto premyslite, koľko bielizne približne sušíte a na základe toho vyberajte veľkosť spotrebiča.

6 Kapacita sušičky bielizne

Kapacita sušičky znamená, koľko odevov sa zmestí do bubna. Klasické modely pojmú približne 7 – 10 kilogramov bielizne. Sú tak vhodné pre stredne veľké aj veľké rodiny. Na druhej strane, menšie modely si zvyčajne poradia s 5 – 7 kilami.

Kapacitu udávajte podľa členov rodiny:

 • rodina s 1 – 2 členmi: 4 – 7 kg
 • rodina so 4 – 5 členmi: 6 – 8 kg
 • rodina s viac ako 5 členmi: 10 kg

7 Cenová relácia

Cena dokáže v mnohom urýchliť celý nákup. Keď si zvolíte určitú cenovú kategóriu, vyfiltrujete si z tisícok položiek len zopár desiatok alebo stoviek. Ako si však zvoliť správnu sumu za tento spotrebič?

Najlepšie spravíte, keď prejdete trh a zistíte, koľko približne sušičky stoja. Kvalitné modely sa pohybujú v cenách od 300 do 800 €. Samozrejme, stretnete sa aj s nižšími, prípadne vyššími cenami. Toto sú však najčastejšie sumy, za ktoré predávajú svoje výrobky známe a populárne značky.

Keď viete, v akých cenách sa sušičky predávajú, môžete sa posunúť ďalej. A to na voľbu svojho rozpočtu. S tým to zbytočne nepreháňajte, aby ste za výrobok nedali príliš veľa, no na druhej strane buďte realistickí. Cena nesmie byť príliš nízka, aby ste si mohli dovoliť aspoň základný model v dobrej kvalite, ktorý vám vydrží niekoľko rokov.

bubon sušičky bielizne

8 Spôsob pripojenia na odpad

Na trhu sa stretnete s dvomi typmi sušičiek. Prvým je sušička s možnosťou pripojenia k odpadovému potrubiu. Pomocou hadice sa spotrebič napojí na odpad a pri sušení a odstreďovaní sa zbaví prebytočnej vody úplne sám.

Druhou možnosťou je využitie zásobníka v sušičke. V takomto prípade sušička vypúšťa vodu do zásobníka, ktorý musíte po takmer každom pracom cykle vyliať. Netreba sa ale ničoho báť. Spotrebič vás sám upozorní, kedy je zásobník plný.

9 Spôsob plnenia

Sušička bielizne môže mať jeden z dvoch typov plnenia:

 • bočné plnenie – obľúbená klasika, ktorá je vhodná v prípade, že sušička nezasahuje do priestoru. Zíde sa vám, keď chcete spotrebiče postaviť na seba, no takisto vtedy, keď chcete na vrchnej časti sušičky niečo skladovať.
 • vrchné plnenie – šetrí veľa miesta, pretože nezasahuje do priestoru. Je vhodné, keď volíte slim práčku. Nevýhodou je menšia praktickosť. Spotrebičom s týmto plnením taktiež chýba okienko, cez ktoré môžete sledovať, či je vo vnútri všetko v poriadku.

10 Funkcie a programy

Každá sušička bielizne má iné funkcie a programy. Ponuka sa líši v závislosti od cenovej kategórie, modelu a značky. Základnú ponuku zvyčajne tvoria:

 • odložený štart – viete si pomocou neho naplánovať, kedy začne sušička pracovať. Štart sa dá odložiť až o 24 hodín.
 • refresh program – vytiahli ste zo skrine oblečenie, ktoré ste na sebe už dlhšie nemali? S veľkou pravdepodobnosťou nevonia príliš dobre. Vložte ho do sušičky, zapnite refresh program a nechajte, nech ho spotrebič zbaví zápachov.
 • para – parný program pomáha ľahšiemu žehleniu a zabraňuje vytváraniu nepríjemných záhybov, ktoré často ničia odevy.
 • perfect dry – sušička upraví sušiaci postup podľa tvrdosti vody. Zabraňuje tým presušeniu odevov.
 • steam finish – prostredníctvom pary sušička mierne žehlí a vyrovnáva bielizeň.
 • eco program – spotrebič prispôsobuje svoje sušenie vzhľadom na oblečenie vo vnútri, čím šetrí energiu.
 • jemná bielizeň – program určený na jemnú bielizeň, ako napríklad nohavičky, podprsenky alebo pyžamo zo saténu.
 • 6. zmysel – sušička dokáže na základe váhy bielizne vybrať optimálnu dobu a teplotu sušenia. Všetko tak urobí za vás.
 • zastavenie cyklu – zistili ste, že ste zabudli do sušičky niečo vložiť? Jednoducho otvorte dvierka a pridajte to počas cyklu. Spotrebič automaticky zastaví a počká, kým ho znova nezatvoríte.

sušička bielizne

11 Doplnkové funkcie

Okrem základných funkcií existujú aj doplnkové. Tie uľahčujú používanie spotrebiča a zvyšujú jeho praktickosť. Radia sa k nim:

 • osvetlenie bubna – vyťahovanie bielizne je oveľa jednoduchšie. LED osvetlenie sa postará o to, aby ste videli do všetkých kútov a častí bubna a nezabudli ste na žiadny odev.
 • detská poistka – funkcia počas sušenia uzamkne dvierka a dotykový displej, vďaka čomu sa znižuje riziko ohrozenia detí či domácich miláčkov.
 • dotykový displej – nové moderné sušičky disponujú intuitívnym dotykovým displejom, na ktorom sa veľmi ľahko vyberú všetky programy a funkcie, ktoré práve potrebujete.
 • inteligentné funkcie – chcete ovládať sušičku aj na diaľku, prostredníctvom telefónu? V tom prípade budú pre vás dôležité aj inteligentné funkcie. Vyberte si model, ktorý vám ich poskytuje.
 • zvuková signalizácia – mnohé sušičky vás dnes pomocou zvukovej signalizácie ohlásia, že skončili. Nemusíte ich pravidelne kontrolovať.

12 Príslušenstvo k sušičke bielizne

K sušičke bielizne su môžete zaobstarať aj praktické príslušenstvo. K obľúbeným a najčastejšie používaným sa radia:

 • medzikusy – využijete ich vtedy, keď sa rozhodnete, že postavíte práčku na sušičku, prípadne naopak. Postarajú sa o bezpečné upevnenie spotrebičov.
 • sušiace koše – ide o špeciálne koše, ktoré sa umiestňujú dovnútra bubna. Slúžia na šetrné vysušenie odevov z jemných látok, napríklad svetrov alebo spodnej bielizne. Prípadne na sušenie hračiek či topánok.
 • balóniky – dokážu skrátiť dobu sušenia a vedia šetriť čas aj energiu. Slúžia na zmäkčenie bielizne bez použitia aviváže alebo iných chemikálií.
 • vonné obrúsky – ako už z názvu vyplýva, starajú sa o prevoňanie bielizne a o jej zmäkčenie.

13 Sušička bielizne a jej výhody

Stále premýšľate, či je pre vás sušička dobrou voľbou? V tom prípade máme pre vás zoznam tých najväčších výhod, ktoré po jej kúpe získate:

 • viac priestoru v byte alebo dome – namiesto veľkého sušiaceho stojana máte jeden praktický a kompaktný spotrebič, ktorý vysuší odevy v priebehu niekoľkých minút.
 • šetrí čas aj prácu – sušenie pomocou sušičky je oveľa rýchlejšie ako v prípade sušenia vonku alebo na sušiacom stojane. Plus, sušička má často žehliaci a vyrovnávací program, takže mnohé kúsky nemusíte ani žehliť, prípadne ich stačí žehličkou len rýchlo prejsť.
 • skvelá pre alergikov a astmatikov – sušička dokáže vysokou teplotou sušenia zbaviť bielizeň alergénov, chlpov a ďalších vecí, ktoré robia problémy astmatikom a ľuďom s alergiami.
 • nebudete musieť používať aviváž – sušička dokáže zmäkčiť a prevzdušniť oblečenie, vďaka čomu nebudete musieť investovať do aviváže.
 • zabudnete na žmolky – aj vás trápia nepríjemné žmolky na oblečení? Keď sa rozhodnete používať sušičku, môžete na ne zabudnúť.

Tipy pri výbere v kocke

Výber sušičky bielizne nie je namáhavý. Stačí, keď sa zameriate na základné a najdôležitejšie parametre. Tými sú:

 • Podľa potreby zvoľte správny druh sušičky. Rozhodnite sa, či vám bude stačiť úzka, vhodná skôr pre 1 – 2 členov, alebo štandardná, určená aj do veľkých domácností.
 • Veľmi dôležitá je energetická trieda, ktorá vám napovie, koľko vás bude stáť prevádzka spotrebiča. Najlepšie spravíte, ak zainvestujete do drahšieho modelu vo vyššej energetickej triede. V priebehu rokov používania vám pomôže ušetriť.
 • Podľa počtu členov v rodine si určite, akú kapacitu by mala práčka mať.
 • Zamerajte sa na funkcie a programy. Má vami vybraný model to, čo od neho vyžadujete? Rodiny s deťmi budú potrebovať jemný detský program, alergici si zas užijú hypoalergénne programy. Bežné rodiny budú určite využívať odložený štart či refresh, ktorý sa postará o osvieženie odevov bez nutnosti prania.
 • Niektoré modely majú aj inteligentné funkcie, napríklad ovládanie prostredníctvom smartfónu. Sú zvyčajne drahšie, no uľahčujú celú prácu. Preto sa oplatí nad investíciou do nich popremýšľať.
 • Pri funkciách je dobré zamerať sa na doplnkové možnosti, ako napríklad osvetlenie bubna alebo detská poistka. Síce nejde o kľúčové prvky, dokážu uľahčiť a spríjemniť domáce práce.
 • Ku koncu následne myslite ešte na prevádzkovanie sušičky. Akým spôsobom ju napojíte na odpad? Prípadne, chcete ju na odpad vôbec pripojiť? Ak nie, využite špeciálnu nádobku, ktorú budete pravidelne vylievať.

Najčastejšie otázky a odpovede o sušičkách

Ako zvoliť kapacitu sušičky?
Kapacita sušičky sa odvíja od vašich preferencií a od toho, koľko odevov sušíte. Ak si to neviete predstaviť, stačí sa odvíjať od počtu členov v rodine. Spravidla platí, že pre 1 – 2 členov stačí kapacita v hodnote 4 – 7 kg. Pre 4 – 5 členov kapacita 6 – 8 kg a pre rodiny s viac ako 5 členmi je dobrá kapacita 10 kg.
Ovplyvňuje veľkosť práčky jej výkon alebo vlastnosti?
Rozmery práčky vo všeobecnosti neovplyvňujú jej výkon ani vlastnosti. Ovplyvňujú len to, koľko bielizne do nej môžete vložiť. Úzke modely spravidla šetria veľa miesta, no sú vhodné pre troch, maximálne štyroch ľudí. Univerzálne a veľké typy vysušia bielizeň aj pre viac ako 5 ľudí.
Čo znamená 6. zmysel?
Šiesty zmysel je funkcia, prostredníctvom ktorej si sušička sama nastaví program, teplotu a dĺžku sušenia. Robí tak na základe hmotnosti bielizne. Vďaka šiestemu zmyslu dokáže spotrebič ušetriť veľa energie a predchádza zbytočnému presúšaniu odevov. 
Je nutné kupovať práčku a sušičku od toho istého výrobcu?
Nie, nie je. Väčšina sušičiek a práčok má veľmi podobné rozmery, vďaka čomu ich môžete nakombinovať aj vtedy, keď ich kúpite od rôznych výrobcov. Univerzálne rozmery sú 85 x 60 x 60 cm. 
Môže sa postaviť sušička na práčku?
Pokiaľ má práčka rovnaké alebo veľmi podobné rozmery ako sušička, spotrebiče môžete na seba pokojne umiestniť. Vyhnite sa však takémuto umiestneniu v prípade, že máte diametrálne odlišné výrobky. 
Je sušička vhodná pre alergikov?
Áno, sušička je vhodná pre alergikov. A to aj v prípade, že nemá špeciálne hypoalergénne programy. Dôvod je ten, že vďaka vysokej teplote, ktorú využíva na sušenie, zbavuje oblečenie alergénov a menších nečistôt, ktoré by na ňom mohli po praní zostať. 
Aká energetická trieda je pre sušičky najlepšia?
Najlepšia energetická trieda sušičiek je A, no veľa energie viete ušetriť aj pri triede B alebo C. Nižšie triedy sú väčšinou lacnejšie, no ich používanie nie je tak ekonomicky výhodné. Navyšujú účty za elektrinu. 
Je nutné zriadiť pre sušičku odvod vody?
Sušičku môžete pripojiť k odpadovému potrubiu no nie je to podmienkou. Niektoré modely majú špeciálnu nádobku, ktorú stačí pravidelne vylievať. Sušička bielizne by vám mala dať znamenie, kedy je plná, aby ste tak mohli urobiť. 
Čo znamená invertorový motor?
Niektoré sušičky majú v popise spomínaný invertorový motor. Ide o typ motora, ktorý je spoľahlivejší a odolnejší ako klasický typ. Bežné motory totižto využívajú uhlíky. Tie sa už po krátkom čase opotrebovávajú a spôsobujú trenie a iskrenie. Invertorový motor však funguje na princípe elektronického riadenia otáčok. Vďaka nim sa znižujú vibrácie a, samozrejme, aj celkové opotrebovanie. Výsledkom je vyšší výkon, dlhšia výdrž a tichší chod. Väčšina výrobcov poskytuje na invertorový motor 10 ročnú záruku. 
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.8]