odvlhčovač vzduchuSprávna vlhkosť v byte, dome alebo v akomkoľvek inom priestore je kľúčová. Odvíja sa od nej nielen príjemný pocit a komfort, ale takisto zdravie. Príliš vysoká úroveň vlhkosti môže spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie, ktoré sa síce neobjavujú hneď, no sú o to zákernejšie. K nim sa radí napríklad vyvinutie alergií, astmy či celkové oslabenie imunitného systému.

Väčšinu spomenutých zdravotných problémov spôsobujú najmä plesne, ktoré vznikajú z vlhkého vzduchu a objavujú sa v kútoch alebo po celej dĺžke a šírke stien. Po krátkom čase sú viditeľné aj voľným okom, kvôli čomu výrazne narúšajú pekný vzhľad miestnosti. Ak bojujete s vysokou vlhkosťou alebo len hľadáte spôsob, ako sa pred ňou ochrániť, ideálnym riešením sú kvalitné odvlhčovače vzduchu, ktoré sa postarajú o príjemný interiér v každom ročnom období. Na to, aby vám však mohol odvlhčovač poskytnúť tie najlepšie výsledky, je nutné, aby ste si vybrali kvalitný model. Ak neviete, ako na to, nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi.

↓ Ako vybrať najlepšie odvlhčovače vzduchu

TOP odvlhčovače vzduchu

NáhľadNázov produktuParametre
odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9350 Heavy Duty
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 5,5 litra
Hlučnosť: 50 dB
odvlhčovač vzduchu GÜDE GBT 50.1
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 7 litrov
Hlučnosť: 56 dB
odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 165 ECO
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 5 litrov
Hlučnosť: 56 dB
4.
odvlhčovač vzduchu Rohnson R-91125 Double Filter & Ionizer
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 5,5 litra
Hlučnosť: 36 dB
5.
odvlhčovač vzduchu MeacoDry Arete One 12L
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 2,5 litra
Hlučnosť: 38 dB
6.
odvlhčovač vzduchu G21 Impact 30
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 5 litrov
Hlučnosť: 40 dB
7.
odvlhčovač vzduchu MeacoDry Arete One 10L
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 2,5 litra
Hlučnosť: 38 dB
8.
odvlhčovač vzduchu TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 2,5 litra
Hlučnosť: 37 dB
9.
odvlhčovač vzduchu GETI GMD821
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 2 litre
Hlučnosť: 37 dB
10.
odvlhčovač vzduchu Malatec 16408
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 2,2 litra
Hlučnosť: 54 dB
11.
odvlhčovač vzduchu Trotec TTP 5 E
Typ: kondenzačné
Objem nádrže: 0,7 litra
Hlučnosť: 35 dB

↑ TOP odvlhčovače vzduchu

1 Ako vybrať tie najlepšie odvlhčovače vzduchu?

Ideálna vlhkosť v interiéri sa odlišuje najmä v závislosti od ročného obdobia a teploty. Platí však, že ak je vyššia ako 60 %, máte problém. V takýchto situáciách je potrebné zaobstarať si kvalitný odvlhčovač. Ten zamedzí tvorbe plesní a baktérií, ktoré by mohli neskôr spôsobiť rôzne zdravotné problémy a komplikácie.

Aby ste si však mohli vybrať kvalitný spotrebič, ktorý vám s vlhkosťou skutočne pomôže, je dôležité, aby ste sledovali niekoľko základných parametrov. K nim sa radí typ odvlhčovačov, veľkosť kondenzačnej nádrže, rýchlosť odvlhčenia aj samotný odvlhčovací výkon.

Následne dbajte na hlučnosť, aby prístroj nebol príliš hlučný a po zapnutí vám neprekážal napríklad pri práci alebo pozeraní televízie. K ďalším parametrom sa radí aj hmotnosť a rôzne doplnkové funkcie, ako napríklad automatické vypnutie pri plnej nádržke, displej, ionizátor alebo časovač. Doplnkové funkcie zvyšujú úroveň komfortu a zjednodušujú život. Práve preto by ste na ne nemali zabúdať.

2 Typy odvlhčovačov vzduchu

Odvlhčovače vzduchu sa delia do dvoch základných kategórií, pričom jednotlivé modely by ste si mali vyberať na základe toho, kde ich chcete využívať.

A Kondenzačné odvlhčovače vzduchu

Kondenzačné odvlhčovače vzduchu sa radia k tým najrozšírenejším na trhu. Charakteristické sú tým, že nasatý vzduch ochladzujú, vďaka čomu dokážu vlhkosť v ňom skondenzovať. Skondenzovaná vlhkosť sa uskladní v nádobke, ktorú musíte pravidelne vylievať.

Tento typ odvlhčovačov je ideálny najmä pre obytné priestory, v ktorých sa kúri a teplota v nich neklesá pod 15 °C. Dôvodom je skutočnosť, že v chladnom prostredí výkon tohto prístroja prudko klesá.

Jednotlivé kondenzačné odvlhčovače vzduchu sa delia ešte do dvoch skupín, a to na:

  • Kondenzačné odvlhčovače s kompresorom a chladiacim okruhom – ide o drvivú väčšinu odvlhčovačov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na trhu. Potešia vysokým výkonom a skvelými výsledkami odvlhčovania.
  • Kondenzačné odvlhčovače s Peltierovým článkom – ide o odvlhčovače, ktoré majú veľmi nízky výkon, preto sú vhodné skôr do menších miestností a priestorov.

Výhodou kondenzačných odvlhčovačov vzduchu je to, že sú veľmi obľúbené, takže ich na trhu nájdete v širokom zastúpení. Máte tak istotu, že si určite vyberiete model, ktorý vám bude vyhovovať.

B Absorpčné odvlhčovače vzduchu

Druhým typom kondenzačných odvlhčovačov vzduchu sú absorpčné, ktoré predstavujú presný opak kondenzačných. Na rozdiel od nich prijatý vzduch ohrievajú a následne z neho získavajú potrebnú vlhkosť. Tento proces kondenzovania z nich robí výborného pomocníka aj v priestoroch s nízkymi teplotami. Môžete ich preto využívať aj v menej vykurovaných priestoroch ako napríklad v chatách, kde chodíte len na víkendy, v komerčných priestoroch, kde sa kúri menej, v pivniciach, garážach alebo skladoch.

Absorpčný odvlhčovač vzduchu má tichšiu prevádzku ako kondenzačný, takže vám nebude vadiť pri práci alebo vykonávaní iných činností. Na druhej strane, nie je tak výkonný ako kondenzačný a je energeticky oveľa náročnejší.

Pri oboch typoch odvlhčovačov myslite na jednu dôležitú vec. Výrobcovia spravidla uvádzajú výkon odvlhčovania pri 30 stupňoch Celzia a pri vlhkosti 80 %. To v praxi znamená, že ak budete odvlhčovať priestor, kde je nižšia vlhkosť (napríklad 50 % alebo 60 %) aj teplota (napríklad 20 alebo 22 stupňov), skutočná účinnosť prístroja bude nižšia.

odvlhčovače vzduchu

3 Kondenzačná nádrž

Veľmi dôležitým faktorom, na ktorý je potrebné pri výbere odvlhčovača vzduchu myslieť, je veľkosť kondenzačnej nádrže. Podľa nej zistíte, koľko práce budete pri odvlhčovaní mať a ako dlho budete môcť nechať výrobok pracovať osamote. Platí, že čím je nádoba väčšia, tým menej starostí budete mať a tým viac komfortu vám odvlhčovač poskytne.

Väčšina kapsulových a izbových odvlhčovačov disponuje menšími nádobami, ktoré môžu mať aj menej ako 3 litre. Pri ich používaní je preto dôležité pravidelne ich kontrolovať a sledovať, či nádržka nie je plná. Dobrou správou však je, že o naplnení nádržky by vás prístroj mal sám informovať, a to buď svetelným alebo zvukovým signálom.

Drahšie a pokročilejšie modely disponujú zvyčajne nádržkou od 3 do 6 litrov, pričom tie najdrahšie prevedenia vám poskytnú kapacitu aj 7 či dokonca 11 litrov. Takýto objem je však určený skôr pre priemyselné prístroje, ktoré stoja tisíce eur. V domácnosti by vám boli zbytočné.

4 Rýchlosť odvlhčenia

Rýchlosť odvlhčenia je parameter, podľa ktorého zistíte, koľko vlhkosti dokáže prístroj zachytiť za jednu hodinu. Pre lepšiu predstavu, bežné izbové odvlhčovače, ktoré nájdete na trhu, dokážu skondenzovať maximálne 0,75 litrov vody.

Drahšie a pokročilejšie zariadenia vedia skondenzovať množstvo vody v rozmedzí od 0,7 do 5 litrov a priemyselné a drahšie modely nad 5 litrov.

5 Odvlhčovací výkon

Veľmi podobný faktor ako rýchlosť odvlhčenia je aj odvlhčovací výkon. Ten udáva množstvo skondenzovanej vody za celý deň. Výrobcovia ho uvádzajú do špecifikácie alebo technickej príručky oveľa častejšie ako rýchlosť odvlhčenia, pretože spotrebiteľom poskytne oveľa lepšiu predstavu o výsledku odvlhčovania.

Rovnako ako rýchlosť odvlhčenia, aj odvlhčovací výkon je odlišný v závislosti od jednotlivých modelov odvlhčovačov. Spravidla sa stretnete s takýmto výkonom:

  • Základné domáce modely – dokážu skondenzovať približne 16 až 20 litrov vody za deň. Toto číslo je síce menšie, no mnohým bežným domácnostiam stačí.
  • Pokročilejšie zariadenia – vedia skondenzovať približne 20 až 45 litrov vody za deň. Vhodné sú do domácností, ktoré majú príliš vysokú vlhkosť, alebo do komerčných priestorov, pivníc či skladov.
  • Výkonné profesionálne zariadenia – dokážu skondenzovať viac ako 45 litrov vody za deň, vďaka čomu sú vhodné do priestorov s príliš vysokou vlhkosťou, ako sú napríklad staré domy alebo chaty, prípadne pivnice, garáže a podobne.

6 Vzduchový výkon

Okrem odvlhčovacieho výkonu je nutné myslieť aj na ten vzduchový, ktorý sa uvádza v metroch kubických za hodinu. To, aký vzduchový výkon potrebujete pre svoju miestnosť, vypočítate veľmi jednoducho, pomocou tohto vzorca:

Plocha podlahy m2 × výška stropu v m × 2 = potrebný vzduchový výkon v m3/h

Na základe výsledku, ktorý zistíte, si môžete vybrať zariadenie, ktoré vám bude slúžiť dlhé roky. Ak by mal vami zvolený model odvlhčovača vyšší výkon ako údaj, ktorý ste z výpočtu získali, nejde o žiaden problém. Opak však nastáva vtedy, keď si zvolíte odvlhčovač, ktorý má nižší vzduchový výkon. Ten by vám totižto nemusel stačiť.

odvlhčovače vzduchu

7 Hlučnosť

Odvlhčovač vzduchu je zariadenie, ktoré, veľmi podobne ako chladničky či práčky, vydáva pri svojej práci určitý zvuk. Ak ho chcete umiestniť do priestoru, kde sa nikto nenachádza, na hlučnosť nemusíte nijako špeciálne myslieť. Odvlhčovač totižto nebude nikomu vadiť.

Na druhej strane, ak ho budete mať v priestore, kde sa stále niekto pohybuje, prípadne v miestnosti, kde budete pracovať, učiť sa alebo oddychovať, je nutné, aby ste zvolili model, ktorý bude veľmi tichý, aby vás zbytočne nevyrušoval.

Najtichšie prístroje, ktoré aktuálne nájdete na trhu, majú pod 44 dB. Pri takejto hlučnosti je možné nerušene pracovať aj oddychovať. V niektorých prípadoch aj spať. Pamätajte však, že za takéto tiché prístroje si budete musieť priplatiť niekoľko desiatok až stoviek eur.

Zlatou strednou cestou sú prístroje, ktorých hlučnosť je v hodnote od 44 do 51 dB. Takéto odvlhčovače sú zvyčajne lacnejšie a dá sa pri nich pracovať. Niektorým ľuďom však môžu prekážať.

Najhlučnejšie odvlhčovače majú hlučnosť zvyčajne od 52 do 70 dB. Tieto zariadenia nie sú vhodné do priestorov, kde sa pracuje, oddychuje, učí alebo kde je zvýšený pohyb ľudí, pretože vyrušujú a narúšajú pozornosť alebo sústredenie.

8 Hmotnosť a rozmery

Mnohí pri kúpe odvlhčovača často zabúdajú na hmotnosť a rozmery, a to aj napriek tomu, že ide o dôležité parametre, ktoré ovplyvňujú to, ako sa vám bude s prístrojom pracovať. Dbať by na ne mali najmä tí, ktorí plánujú využívať zariadenie na viacerých miestach a majú malý byt alebo dom, v ktorom by mohlo veľké zariadenie zaberať dôležité miesto.

Skladné, kompaktné a praktické zariadenia, ktoré sú vhodné aj do tej najmenšej miestnosti, majú pod 13 kg. Takéto modely ľahko prenesiete z miesta na miesto a môžete ich umiestniť nielen na zem, ale takisto na poličku, skrinku, komodu alebo stôl.

Zlatou strednou cestou sú ťažšie modely, ktoré majú od 13 do 31 kg. Prenášanie takýchto zariadení je síce náročnejšie, no stále by nemalo robiť problém. V rámci rozmerov sú tieto výrobky masívnejšie, preto im budete musieť urobiť viac miesta. Zvyčajne sa ukladajú priamo na zem.

Poslednou kategóriou sú odvlhčovače vzduchu, ktoré majú nad 32 kg. V tomto prípade už ide o prístroje, ktoré sú určené na pevné umiestnenie v nejakej miestnosti. Niektoré z nich disponujú pojazdnými kolieskami, vďaka ktorým ich môžete prenášať z miesta na miesto. Kolieska sú však skôr výnimkou ako pravidlom. Okrem vyššej hmotnosti majú tieto výrobky aj veľké rozmery, kvôli ktorým im budete musieť nájsť v priestore dostatok miesta.

kompaktný odvlhčovač vzduchu

9 Dôležité funkcie

Odvlhčovače vzduchu môžu disponovať viacerými doplnkovými funkciami, ktoré výrazne zvyšujú komfort pri ich používaní. K tým najčastejším sa radia:

  • Automatické vypnutie v prípade plnej nádržky – vďaka tejto funkcii dokáže odvlhčovač sám vypnúť, keď naplní celú kondenzačnú nádrž. Zaistí vám tak, že voda nebude z nádrže vytekať a nezničí celý prístroj. Niektoré lacnejšie modely majú namiesto tejto funkcie indikátor naplnenia nádobky. Ten môže byť buď vo forme zvukového signálu, alebo nejakého symbolu, ktorý sa objaví na displeji. Budete tak vedieť, kedy musíte nádobku vyčistiť, a to bez toho, aby ste pravidelne k prístroju chodili a kontrolovali ho.
  • Časovač – majú ho aj iné zariadenia ako umývačky alebo sušičky. Zaisťuje, že odvlhčovač môže začať pracovať niekoľko minút alebo hodín pred vaším príchodom domov, prípadne môže sám vypnúť počas noci. Vďaka časovaču si môžete plánovať odvlhčenie miestnosti napríklad na čas, keď nebudete doma, alebo na čas, keď budete mať prestávku v učení alebo v práci, aby vás prístroj nevyrušoval.
  • Režim sušenia bielizne – ide o veľmi zaujímavú funkciu, ktorá dokáže urýchliť vysušenie odevov v interiéri bez toho, aby sa v ňom zvýšila vlhkosť, ktorá by mohla neskôr spraviť rôzne problémy.
  • Displej – veľmi praktická funkcia, ktorá je dnes už bežnou súčasťou väčšiny odvlhčovačov. Na displeji si môžete kedykoľvek skontrolovať zvolené nastavenie alebo režim, úroveň vlhkosti v priestore či informácie o časovači.
  • Rôzne režimy – mnohé odvlhčovače disponujú rôznymi zaujímavými režimami, vďaka ktorým nemusíte vy sami nič nastavovať. O všetko sa postará samotný prístroj. K najčastejším režimom sa radí nočný režim, ktorý je charakteristický tichším chodom, alebo ECO, čiže ekologický režim, ktorý má nižšiu spotrebu.
  • Indikácia znečistenia filtra – odvlhčovače vzduchu disponujú vzduchovým filtrom, ktorý je nutné raz za čas vymeniť. To, ako často tak treba urobiť, sa odvíja od mnohých faktorov vrátane úrovne vlhkosti v interiéri a toho, ako často odvlhčovač používate. Indikátor znečistenia je preto skvelou funkciou, ktorá vám zaručuje, že filter vymeníte vždy v správnom čase.
  • Filtrácia vzduchu – dokáže efektívne zvýšiť kvalitu vzduchu v priestore a odstraňuje nepríjemné zápachy. Ide o výbornú funkciu pre alergikov.
  • Ionizátor – znižuje riziko vzniku plesní (ktoré následne vedú k rôznym zdravotným problémom) a odstraňuje nepríjemný vírivý prach.
  • Senzor vlhkosti – kvalitné odvlhčovače pravidelne kontrolujú vlhkosť v priestore, a v prípade, že sa dosiahne požadovaná úroveň, sa automaticky vypnú.
  • UV lampa – skvelá funkcia, ktorá na základe UV svetla odstraňuje vírusy a baktérie nachádzajúce sa vo vzduchu. Ide o efektívnu prevenciu chrípky a ďalších respiračných ochorení. Nehovoriac o tom, že je výborná pre alergikov a ľudí s oslabenou imunitou. Funkcia sa dá kedykoľvek zapnúť aj vypnúť.
  • Regulácia výkonu – vďaka tejto funkcii si môžete nastaviť výkon prístroja presne podľa svojej potreby. Máte tak pod kontrolou nielen spotrebu energie, ale takisto hlučnosť.
  • Anti-Freeze – funkcia slúži na to, aby ochránila odvlhčovač pred zamrznutím. Nemala by preto chýbať prístrojom, ktoré si kupujete do miestností alebo priestorov, kde sa nekúri.
  • Smart režim – ide o inteligentný režim, ktorý dokáže zistiť úroveň vlhkosti v priestore a teplotu, a na základe toho optimálne nastaviť režim odvlhčovania. Vďaka tomu dokážete získať tie najlepšie výsledky.
  • Wi-Fi pripojenie – niektoré drahšie a modernejšie prístroje disponujú aj pripojením Wi-Fi, ktoré umožňuje ich ovládanie prostredníctvom mobilu. Takéto ovládanie vám poskytuje komfort, pretože kvôli zapnutiu alebo vypnutiu spotrebiča sa nemusíte postaviť a ísť k nemu. Nehovoriac o tom, že spotrebiče s Wi-Fi môžete mnohokrát ovládať aj z práce alebo z iného miesta mimo domu.

10 Dizajn

Aj tie najmenšie odvlhčovače vzduchu sú výrobkom, ktorý vo veľkom dokáže ovplyvniť výzor celého priestoru. Pri výbere by ste mali preto dbať aj na to, ako prístroj vyzerá a či sa hodí do vašej miestnosti. Dobrou správou však je, že väčšina prístrojov vás poteší minimalistickým dizajnom v bielej alebo čiernej farbe, ktorý sa dá ľahko zladiť s akýmkoľvek interiérovým štýlom.

Niektoré prémiové značky, ako napríklad Dyson, majú vo svojej ponuke aj prepracované a zaujímavé odvlhčovače vzduchu, ktoré lákajú pohľady a sú doslova doplnkom interiéru. Za takýto luxus si však musíte priplatiť stovky eur.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber odvlhčovačov vzduchu

  • Na začiatok si zvoľte správny typ odvlhčovača podľa toho, kde ho chcete používať. Kým kondenzačné sú vhodné do miestností, kde sa kúri, absorpčné môžete využiť aj v pivniciach, skladoch alebo chatách, kde je nižšia teplota.
  • Pri výbere odvlhčovača dbajte na veľkosť kondenzačnej nádrže. Platí, že čím je väčšia, tým menej budete musieť k prístroju počas dňa chodiť a vyprázdňovať ho.
  • Ak chcete vedieť, akého množstva vlhkosti sa vďaka odvlhčovača zbavíte, sledujte rýchlosť odvlhčenia alebo odvlhčovací výkon. Kým prvý parameter vám povie, aké množstvo vlhkosti dokáže prístroj zachytiť za hodinu, druhý vám napovie, koľko vlhkosti prístroj pohltí za deň.
  • Ak nechcete, aby vás prístroj pri práci vyrušoval, musíte si vybrať model, ktorý nie je príliš hlučný. Najtichšie odvlhčovače vhodné aj na nočnú prevádzku majú pod 44 dB. Presným opakom sú odvlhčovače s hlučnosťou nad 60 dB, ktorým by ste sa však v obytných priestoroch a kanceláriách mali vyhýbať.
  • Zabúdať netreba ani na hmotnosť a rozmery, od ktorých závisí, ako ľahko alebo ťažko sa vám bude prístroj prenášať z miesta na miesto a koľko priestoru v interiéri zaberie.
  • Odvlhčovače vzduchu môžu mať rôzne doplnkové funkcie, ktoré zvyšujú komfort a rozširujú možnosti ich použitia. K nim sa radí napríklad časovač, displej, režim sušenia bielizne, ionizátor, filtrácia vzduchu, smart režim či Wi-Fi pripojenie. Platí, že čím viac funkcií prístroj má, tým lepšie.

Najčastejšie otázky pri výbere odvlhčovačov vzduchu

Kto najčastejšie potrebuje odvlhčovač vzduchu?
Po odvlhčovačoch vzduchu siahajú najmä majitelia starších domov a bytov, ktoré sú charakteristické vyššou vlhkosťou. Na druhej strane, vysokou úrovňou vlhkosti môžu trpieť aj novostavby v prvých rokoch. Ak si nie ste istí, či by ste si mali odvlhčovač zaobstarať, spravíte dobre, keď si kúpite vlhkomer. Nemusíte však investovať hneď do toho najdrahšieho. Postačí vám aj model za 10 či 20 eur. Na základe neho zistíte, či je potrebné kúpiť si odvlhčovač (prípadne zvlhčovač, ak máte v interiéri suchý vzduch).
Kam odvlhčovač umiestniť?
Odvlhčovače vzduchu by ste mali umiestniť niekde, kde vám nebudú zavadzať a pritom si budú vedieť robiť svoju prácu. Vhodný je napríklad roh miestnosti, no uistite sa, že je otvorený a nič ho nezakrýva (napríklad sedačka alebo kreslo). V rámci výberu miestností je nutné zvážiť viacero faktorov, ako napríklad počet všetkých miestností v dome alebo byte, ich rozmery, teplota, počet osôb, ktoré v domácnosti žijú, a miera vlhkosti. Mnohí umiestňujú odvlhčovače do hlavných miestností, ako napríklad do obývačky alebo kuchyne, kde trávia najviac času.
Koľko investovať do odvlhčovača?
Odvlhčovače vzduchu nájdete v mnohých cenových kategóriách. To, do ktorého modelu by ste mali zainvestovať, sa odvíja najmä od toho, kam ho chcete umiestniť, ako sa v danom priestore kúri (a či sa tam kúri) a aká je v ňom úroveň vlhkosti. Svoj výber vždy dobre premyslite a pamätajte, že ak máte menšiu miestnosť, kde sa bežne kúri, bude zbytočné investovať stovky eur do absorpčného odvlhčovača, ktorý by ste nikdy nevyužili naplno. Platí to však aj opačne. Nekupujte lacný výrobok so slabým výkonom do miestností, kde je vysoká vlhkosť a príliš sa v nich nekúri. Pri ich používaní by ste si nemuseli všimnúť žiaden rozdiel vo vlhkosti a o krátky čas by ste museli investovať do drahšieho výrobku.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 4.7]