pneumatikyPrichádza zima a vy ste si uvedomili, že nemáte zimné pneumatiky? Ak chcete využívať svoje vozidlo aj v tomto ročnom období, budete musieť začať konať. Zimné pneumatiky sú špeciálne upravené tak, aby vám zaistili bezpečnú jazdu aj pri mínusových teplotách, snehu alebo ľade. Ak si však chcete vybrať správne, musíte dbať na niekoľko základných faktorov. Len tak sa vyhnete kúpe nekvalitného, prípadne nevhodného modelu.

Nákup zimných pneumatík sa môže zdať náročnejší ako v skutočnosti je. Ak neviete, ako na to, pripravili sme si pre vás praktický návod, ktorý vám s tým pomôže. Naše odborné rady vás prevedú celým procesom výberu a zaručia, že zima vám v rámci šoférovania nebude robiť už nikdy problém.

↓ Ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky

TOP zimné pneumatiky

NáhľadNázov produktuParametre
zimné pneumatiky Continental WinterContact TS 870 205/55 R16 91H
Šírka: 205
Profil: 55
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: H
zimné pneumatiky Bridgestone Blizzak LM005 205/55 R16 91H
Šírka: 205
Profil: 55
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: H
zimné pneumatiky Dunlop Winter Sport 5 205/55 R16 91H
Šírka: 205
Profil: 55
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: H
4.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 225/45 R17 94V
Šírka: 225
Profil: 45
Index nosnosti: 94
Index rýchlosti: V
5.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 215/60 R16 99H
Šírka: 215
Profil: 60
Index nosnosti: 99
Index rýchlosti: H
6.
zimné pneumatiky Barum Polaris 5 205/55 R16 91T
Šírka: 205
Profil: 55
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: T
7.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 205/55 R16 91H
Šírka: 205
Profil: 55
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: H
8.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 195/65 R15 91T
Šírka: 195
Profil: 65
Index nosnosti: 91
Index rýchlosti: T
9.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 185/65 R15 88T
Šírka: 185
Profil: 65
Index nosnosti: 88
Index rýchlosti: T
10.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 165/70 R14 81T
Šírka: 165
Profil: 70
Index nosnosti: 81
Index rýchlosti: T
11.
zimné pneumatiky Matador MP93 Nordicca 175/65 R14 82T
Šírka: 175
Profil: 65
Index nosnosti: 82
Index rýchlosti: T

↑ TOP zimné pneumatiky

1 Ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú kľúčovou súčasťou takmer každého auta. Jedinou výnimkou sú vozidlá s celoročnými pneumatikami, ktorým povinnosť prezúvania odpadá. Výber sa však niektorým vodičom môže zdať príliš komplikovaný a náročný. Niet sa ale čomu čudovať. Ak si zvolíte kvalitné výrobky, zvyčajne ich nemusíte vymeniť aj niekoľko rokov. Ich nákup je preto skôr raritou ako niečím, čo sa pravidelne opakuje.

Na začiatok je dôležité vedieť, že na pneumatikách sa neoplatí šetriť. Vo veľkom ovplyvňujú nielen vašu bezpečnosť, ale aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Výrobky od neoverených dodávateľov by vám mohli zbytočne skomplikovať život, čo určite nechcete. Pri výbere sa preto zamerajte na značky a dodávateľov s dlhou tradíciou. Tí vám budú vedieť poskytnúť produkty s vysokou odolnosťou a tými najlepšími vlastnosťami.

V rámci nákupu ďalej sledujte parametre, ako napríklad trieda pneumatiky, jej dezén a rozmery. Nákup ovplyvní aj váš štýl jazdy a rýchlostný či hmotnostný index.

2 Prečo sú zimné pneumatiky dôležité?

Ako sme už spomenuli, zimné pneumatiky sú základom výbavy každého vodiča, ktorý nemá celoročné modely.  Vďaka tomu, že majú špeciálnu konštrukciu, dokážu poskytnúť rovno niekoľko skvelých benefitov. K nim sa radia:

  • Poskytujú stabilitu aj v nízkych teplotách – zimné pneumatiky od overených výrobcov dokážu vozidlo držať na ceste, a to nielen vtedy, keď ide rovno, ale aj v zákrutách alebo iných, menej priaznivých situáciách. Zaisťujú tak vysokú úroveň stability a bezpečia vždy, keď sa budete presúvať z jedného miesta na druhé.
  • Odolávajú vysokej váhe – pneumatiky na sebe nesú celú váhu vozidla a všetkého, čo sa v ňom alebo na ňom nachádza (pasažieri, batožina, strešné boxy a pod.). Nehovoriac o tom, že v tom istom momente musia odolávať aj viacerým externým faktorom, ako sú nerovnosti na ceste, voda, sneh alebo mráz. Ak nechcete, aby sa po krátkej dobe zničili alebo aby vás ohrozili, vyhýbajte sa príliš lacným kúskom. Tie budete musieť tak či tak veľmi skoro vymeniť, kvôli čomu vo výsledku neušetríte vôbec nič. Práve naopak. Výsledné náklady môžu byť o desiatky až stovky eur vyššie.
  • Prenášajú výkon – kvalitné pneumatiky zabezpečujú prenos výkonu motora a poskytujú výborné výsledky v situáciách, kedy je potrebné brzdiť.
  • Tlmia nárazy – dobre zvolené zimné pneumatiky vedia efektívne tlmiť nárazy. Vám sa tak vo vozidle sedí príjemne a komfortne.
  • Majú dlhú životnosť – kvalitné kúsky vám vydržia dlhé roky. Na rozdiel od tých lacnejších ich nemusíte tak často meniť, čím šetríte čas, energiu a mnohokrát aj peniaze. Dávajte si ale pozor. Dlhá životnosť neznamená, že pneumatiky sú nezničiteľné a vydržia vám navždy. Po každej sezóne ich kontrolujte a keď si všimnete, že sú opotrebované, čo najskôr ich vymeňte.

zimné pneumatiky

3 Zimné pneumatiky a legislatíva

Výmena letných pneumatík za zimné je povinnosťou, ktorá vyplýva zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Ten nariaďuje povinnosť používať zimné pneumatiky na osobných autách od 15. novembra do 31. marca v prípade, že vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Pneumatiky sa pritom musia nachádzať na všetkých nápravách osobného vozidla. To isté platí aj pre autobusy. Nákladné autá majú mierne odlišné pravidlá. Tým stačí, aby mali zimné pneumatiky len na jednej z náprav.

Niektorí vodiči prezúvajú svoje vozidlá už na začiatku novembra, aby mali neskôr o starosť menej. Iní zas čakajú na prvé mrazy a sneh. Ak patríte do druhej skupiny, dávajte si pozor. Už veľakrát sa stalo, že počas noci odrazu napadol sneh alebo sa na vozovke vytvorila súvislá vrstva ľadu. Keď sa tak stane, vozidlo nebudete môcť používať. Preto sa snažte byť vždy o krok dopredu a pneumatiky vymeňte hneď ako si všimnete, že teplota klesla pod 7 °C.

4 Ako sa líšia zimné pneumatiky od letných?

Aj vás otravuje výmena pneumatík a premýšľate, prečo je tak dôležitá? V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme, ako sa od seba odlišujú letné a zimné pneumatiky, na základe čoho povinnosť prezúvania veľmi rýchlo pochopíte.

A Dezén

Dezén, často nazývaný aj profil, je kombinácia geometrických obrazcov nachádzajúcich sa na obežnej ploche plášťa. Tvorí ho sústava rôzne usporiadaných žliabkov, ktoré vytvárajú obrys viacerých obrazcov, čiže figúr. Letné pneumatiky majú menšie drážkovanie, čo v praxi znamená, že dochádza k väčšej styčnej ploche. Takéto podmienky sú ideálne na šoférovanie po pevnom a suchom povrchu.

Na druhej strane, zimné pneumatiky majú hustejší a hlbší vzor. Pneumatiky tak dokážu bez akýchkoľvek problémov odvádzať vodu aj sneh. Výsledkom sú výborné jazdné podmienky a vyššia úroveň bezpečnosti.

B Tvrdosť

Druhým faktorom, ktorý odlišuje zimné a letné pneumatiky je tvrdosť. Letné modely sú známe tým, že sú tvrdšie a odolnejšie. Práve to je dôvod, prečo im nevadí ani vyššia teplota asfaltu. Ich výhodou je okrem toho aj to, že sú výborné na dlhšie vzdialenosti. Pokojne s nimi môžete precestovať tisíce kilometrov.

Zimné pneumatiky sú vo všeobecnosti o niečo mäkšie. To však nie je v zime ani zďaleka nevýhodou. Na snehu a ľade sú oveľa stabilnejšie. Zabraňujú šmykom a strate kontroly nad vozidlom.

C Zmes

Zmes, z ktorej sú pneumatiky vyrobené, výrazne ovplyvňuje to, ako reagujú na externé faktory, čiže vysoké teploty, mráz, sneh a podobne. Letné pneumatiky sú známe tým, že ich zmes v lete nemäkne. Dokážu tak podávať výborné výsledky aj pri teplotách nad 7 °C.

Zmes zimných pneumatík je presným opakom. Prispôsobená je nižším teplotám, pri ktorých netvrdne a ani nemrzne. Na druhej strane, teploty nad 7 °C by im mohli robiť problémy. Na jar, keď sa začne otepľovať a nepočíta sa už so žiadnym snehom ani mrazom, by ste ich preto mali vymeniť.

5 Značenie na zimných pneumatikách

Každá pneumatika má svoje značenie, na základe ktorého viete, či je pre vaše auto vhodná. Označenie sa nazýva aj DOT kód a skladá z niekoľkých písmen a slov. Vyzerať môže napríklad takto: 195/65 R15 91T, čo znamená:

  • 195 – ide o šírku pneumatiky vyjadrenú v milimetroch,
  • 65 – bočný profil pneumatiky vyjadrený v percentách,
  • R – konštrukcia pneumatiky,
  • 15 – priemer ráfika v palcoch,
  • 91 – hmotnostný index,
  • T – rýchlostný index.

Spolu s týmto označením sa na pneumatike nachádza aj dátum výroby. Ten sa skladá zo štyroch čísel. Prvá dvojica znamená týždeň v roku, pričom druhá zas posledné dvojčíslie daného roku. To znamená, že keď si kupujete pneumatiku so štvorčíslím 1922, značka ju vyrobila v 19. týždni v roku 2022.

Dátum výroby je dôležitý. Odborníci sa zhodujú, že najstaršie pneumatiky, aké by ste mali kupovať, sú šesťročné. Dôvod je ten, že materiál pneumatík starne. Pri vysokej rýchlosti alebo nejakej kolízii by sa mohli staršie kúsky roztrhnúť.

6 Trieda pneumatiky

Široká ponuka môže na zákazníka pôsobiť chaoticky a komplikovane. Aby sa tomuto problému predišlo, zimné pneumatiky sa delia do troch základných tried, ktorými sú:

  • Ekonomická – patria do nej pneumatiky, ktoré sú určené hlavne pre mestské vozidlá. Ich výrobcovia očakávajú, že budú jazdiť prevažne po dobrých cestách v meste. Určené sú najmä vodičom s pokojnejším štýlom jazdy.
  • Stredná – pneumatiky sú vhodné pre vozidlá strednej triedy, ktoré jazdia ako po meste, tak aj mimo neho. Zvoliť by ich preto mali tí, ktorí buď nevedia, kde presne budú jazdiť, alebo tí, ktorí opúšťajú mesto len párkrát do mesiaca.
  • Vysoká – kvalitné pneumatiky, ktoré sú určené pre vozidlá strednej a vyššej triedy. Plus, siahnuť by po nich mali aj vodiči vozidiel s vysokým výkonom. Ich výhodou je to, že dokážu odolávať aj náročnejšiemu terénu. Naopak, nie sú úplne ideálne na mestskú premávku.

Výber triedy nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Ešte predtým, ako sa pre jednu z nich rozhodnete, musíte zvážiť viacero faktorov, ku ktorým patria:

  • prejdená vzdialenosť,
  • výkon motora,
  • štýl jazdy,
  • prostredie.

zimné pneumatiky

7 Štýl jazdy

Vodiči sa od seba odlišujú vo viacerých smeroch vrátane štýlu jazdy. Kým niekto je skôr pokojný a do práce alebo domov sa neponáhľa, iný je zas nervózny a rád jazdí rýchlo. Na chvíľu sa zastavte a skúste sa zamyslieť nad tým, ako sa chováte za volantom. Tieto poznatky vám pomôžu zvoliť si pneumatiky, ktoré s vami budú spolupracovať najlepšie.

Napríklad, pre pokojných vodičov jazdiacich hlavne v meste sú tou najlepšou voľbou pneumatiky spadajúce do ekonomickej triedy. Pre aktívnejších vodičov, ktorí radi jazdia rýchlo a často sa pohybujú po náročnom teréne, sú výborné pneumatiky z vysokej triedy.

8 Dezén pneumatiky

O dezéne sme si už niečo povedali. Ide o parameter, ktorý významne ovplyvňuje to, ako sa vám šoféruje. Zimné pneumatiky majú hlbší a hustejší vzor ako letné. Vedia tak odolávať aj horším podmienkam, ako je ľad či sneh.

Podľa dezénu rozdeľujeme zimné pneumatiky do troch základných skupín, ktorými sú:

  • Zimné pneumatiky so symetrickým dezénom – charakteristické sú tým, že ich dezén je rovnaký v oboch častiach. Pneumatiku preto môžete umiestniť na disk ľubovoľnou stranou – vpravo, vľavo, dopredu aj dozadu.
  • Zimné pneumatiky s asymetrickým dezénom – sú presným opakom symetrických. Známe sú tým, že ich pravá a ľavá strana má pozdĺž iný dezén. Keď sa ich rozhodnete montovať sami, musíte si dávať veľký pozor na to, kam ich umiestňujete. Okrem toho je dôležité sledovať aj to, aby vám po objednaní neprišli modely len na jedno koleso. Kontrola pneumatík však nie je vôbec náročná. Strany sú vždy jasne označené, a to anglickými výrazmi inside a outside. Vnútorná strana býva navrhnutá tak, aby dokázala efektívne odvádzať vodu a poskytla vyššie brzdné vlastnosti. Naopak vonkajšia strana zas udržuje smer.
  • Zimné pneumatiky so smerovým dezénom – disponujú špeciálnym vzorom, ktorý zbieha priamo do stredu. Známe sú tým, že dokážu výborne odvádzať vodu aj sneh, pričom majú skvelý záber na ľade aj snehu. Pri osádzaní si dávajte pozor na to, aby bola pneumatika otočená správnym smerom. Ten vám naznačí šípka, ktorá sa pri jazde musí točiť dopredu, nie dozadu.

9 Rozmery pneumatiky

Rozmery pneumatík sú kľúčovým faktorom, od ktorého bude závisieť, či je vybraný model pre vás a vaše vozidlo vhodný, alebo by ste mali hľadať ďalej. To, aké pneumatiky si musíte vybrať, zistíte veľmi jednoducho. Stačí nahliadnuť do veľkého technického preukazu. Podľa neho kontrolujú rozmery aj pracovníci na STK a policajti.

Mnohé vozidlá umožňujú vybrať si viaceré rozmery pneumatík. Je tak na vás, na ktorú z možností stavíte.

10 Konštrukcia pneumatiky

Ďalším parametrom, na ktorý nesmiete zabúdať, je konštrukcia. Tento údaj nájdete aj v DOT kóde, takže pri výbere hneď viete, či sú pre vás pneumatiky vhodné.

Zimné pneumatiky môžu mať jeden z troch typov konštrukcie, ktorými sú:

  • Radiálna – predstavuje najbežnejší typ konštrukcie, ktorý je charakteristický tým, že jednotlivé vlákna sú uložené kolmo na pätné laná. To vo výsledku poskytuje vysokú úroveň pružnosti bočného plášťa pneumatiky. Radiálna konštrukcia má rovno niekoľko výhod. K nim sa radí úspornejšia jazda, lepší záber pneumatiky a nižší preklz. Ďalej sa môžete tešiť aj z veľkej nosnosti a odolnosti, čo oceníte špeciálne v zimnom období. Mínusom radiálnej konštrukcie je len vyššia cena.
  • Diagonálna – od radiálnej sa výrazne líši. Kordové nite nachádzajúce sa vo vnútri pneumatiky sú navzájom krížené pod uhlom 30 až 40 stupňov. Takýmto spôsobom vám vedia ponúknuť vyššiu stabilitu a odolnejšiu bočnú časť pneumatiky. Aj napriek tomu, že majú diagonálne konštrukcie viacero výhod, na osobných vozidlách sa veľmi často nepoužívajú. Stretnúť sa s nimi môžete skôr pri priemyselných či nákladných strojoch.
  • Biasbelted – ide o pneumatiky disponujúce zmiešanou konštrukciou. Obľúbené boli hlavne v minulosti. Dnes sa vyrábajú len minimálne, preto je veľká pravdepodobnosť, že sa s nimi vôbec nestretnete.

11 Hmotnostný index

Hmotnostný index sa označuje aj ako index nosnosti. Jeho úlohou je povedať vám, aké je maximálne prípustné zaťaženie zvolenej pneumatiky. Jeho hodnota sa pohybuje v rozpätí od 50, čo predstavuje 190 kg na pneumatiku, do 124, čo je 1 600 kg na pneumatiku.

Údaj o tom, aký hmotnostný index má daná pneumatika, sa nachádza priamo v DOT kóde. Pri nákupe si tak viete skontrolovať, či je model, ktorý ste si zvolili, pre vás skutočne vhodný. A ako zistíte, aký index nosnosti vyžaduje vaše vozidlo? Veľmi jednoducho. Stačí nahliadnuť do technického preukazu.

Pri hmotnostnom indexe platí, že na kolesá môžete osadiť aj pneumatiky s vyšším indexom hmotnosti. Naopak, pneumatiky s nižším indexom hmotnosti si vybrať nemôžete. Počas jazdy by sa mohli roztrhať.

12 Rýchlostný index

Rýchlostný index naznačuje, akú rýchlosť dokáže pneumatika zvládnuť. Ak by ste túto rýchlosť prekročili, mohla by sa zničiť a ohroziť vás aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Údaj o rýchlostnom indexe nájdete priamo v DOT kóde. Ide písmeno, ktoré sa nachádza na jeho samotnom konci. Stretnúť sa môžete s viacerými písmenami, a to:

  • Q – max. 160 km/h
  • R – max. 170 km/h
  • S – max. 180 km/h
  • T – max. 190 km/h
  • U – max. 200 km/h
  • H – max. 210 km/h
  • V – max. 240 km/h
  • W – max. 270 km/h
  • Y – max. 300 km/h

13 Životnosť pneumatiky

Každá pneumatika má dva typy životnosti, ktorými sú:

  • Celková životnosť – stanovená je na 10 rokov od vyrobenia pneumatiky. Po tom, ako uplynie, by ste ju nemali nasadzovať na vozidlo. Nehovoriac o tom, že odborníci dokonca odporúčajú, aby ste na auto nenasadzovali ani pneumatiky, ktoré majú viac ako 6 rokov (aj keď sú čisto nové).
  • Prevádzková životnosť – určuje, ako dlho môžete pneumatiku využívať. Tento parameter sa odhadzuje veľmi ťažko, pretože sa odvíja od množstva detailov, ako je napríklad zvolená pneumatika, spôsob jazdy, terén, po ktorom jazdíte, rýchlosť a podobne. Vo väčšine prípadov však býva v rozmedzí od 2 do 4 rokov.

zimné pneumatiky

Tipy, ktoré vám uľahčia výber zimných pneumatík

  • Zimné pneumatiky sú kľúčovou súčasťou výbavy takmer všetkých vodičov. Jedinou výnimkou sú tí, ktorí vlastnia celoročné pneumatiky.
  • Zimné pneumatiky majú viacero výhod, vďaka ktorým zaisťujú vysokú úroveň bezpečnosti. K tým hlavným sa radí napríklad skutočnosť, že poskytujú stabilitu aj v nízkych teplotách a odolávajú vysokej váhe. Ďalej prenášajú výkon, tlmia nárazy a majú dlhú životnosť (platí len pre kvalitné kúsky od overených výrobcov).
  • Povinnosť meniť zimné pneumatiky vyplýva zo zákona. V prípade, že vozidlo neprezujete, vystavujete sa plateniu pokuty.
  • Zimné pneumatiky sa od tých letných líšia vo viacerých smeroch. Najväčšie rozdiely môžeme pozorovať v dezéne, tvrdosti a zmesi.
  • Pri výbere zimných pneumatík dbajte na ich značenie, ktoré je známe aj ako DOT kód.
  • Výber vám zjednodušia aj triedy, do ktorých sa zimné pneumatiky delia. V súčasnosti poznáme tri základné, ktorými sú ekonomická, stredná a vysoká.
  • Triedu pneumatiky vyberajte na základe výkonu motora, prostredia, kde najčastejšie jazdíte, a prejdenej vzdialenosti.
  • Nákup pneumatík výrazne ovplyvní štýl vašej jazdy. Pokojnejší vodiči môžu zvoliť modely z ekonomickej triedy. Tí aktívnejší by zas mali siahnuť skôr po výrobkoch zo strednej, resp. vysokej triedy (ak jazdia po náročnom teréne).
  • Zimné pneumatiky sa delia aj podľa konštrukcie. Disponovať môžu radiálnou, diagonálnou alebo biasbelted konštrukciou.
  • Ak chcete kvalitné zimné pneumatiky, nezabúdajte na hmotnostný a rýchlostný index. Ten vám zaistí, že pneumatika sa ani pri vyššej rýchlosti či hmotnosti nezničí a neohrozí vás alebo ostatných účastníkov cestnej premávky.
  • Pneumatiky majú celkovú a prevádzkovú životnosť. Celková je nastavená na 10 rokov od výroby. Prevádzková sa nedá presnejšie určiť, pretože na ňu vplývajú mnohé faktory. Zvyčajne však býva od 2 do 4 rokov.

Najčastejšie otázky pri výbere zimných pneumatík

Ktoré značky pneumatík sú najlepšie?
K populárnym a overeným značkám pneumatík sa v súčasnosti radia Matador, Michelin, Continental, Bridgestone, Nokian a Dunlop.
Ktoré pneumatiky si zvoliť, ak jazdím hlavne mimo mesta?
Ak jazdíte najčastejšie mimo mesta, ideálne je vybrať si pneumatiky vyššej triedy, ktoré majú asymetrický alebo smerový dezén. Takéto modely vám poskytnú vysokú úroveň stability za každých okolností.
Ktoré pneumatiky si zvoliť, ak jazdím hlavne po meste?
Na jazdu po suchých cestách v meste vám budú stačiť aj pneumatiky z ekonomickej alebo strednej triedy, ktoré majú smerový alebo symetrický dezén.
Na čo si dávať pozor pri kúpe pneumatík?
Pri kúpe pneumatík si dávajte pozor najmä na príliš lacné výrobky. Tie budú s veľkou pravdepodobnosťou nekvalitné a mohli by vás počas jazdenia ohroziť. Okrem toho sledujte aj rok výroby. Pneumatiky staršie ako 6 rokov si nekupujte. Aj napriek tomu, že sú nové, ich materiál starne. Pri vyššej rýchlosti by sa mohli roztrhať.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]