strešný boxStrešné boxy predstavujú praktických pomocníkov nielen pre veľké rodiny, ale aj pre osoby, ktoré toho potrebujú prevážať viac. Perfektne dopĺňajú kufor, dajú sa ľahko upevniť na auto a viete do nich uložiť takmer všetko. Mnohí si ich spájajú spravidla s prepravou lyží alebo snowboardov, ktoré sa len ťažko zmestia do kufra. Iní si zas pri predstave strešného boxu spomenú na dovolenku v prímorských krajinách, kedy box využili na oblečenie, nafukovačky či dokonca masívny paddleboard.

Ponuka strešných boxov je v súčasnosti široká, čo vám dáva istotu, že nájdete model vhodný pre vaše auto aj potreby. Problém širokej ponuky však môže byť v tom, že nákup jednotlivých kúskov sa môže zdať príliš komplikovaný. V záplave jednotlivých výrobkov sa môžete veľmi jednoducho stratiť. A to hlavne v prípade, že o boxoch neviete veľa informácií a nemáte s nimi príliš veľa skúseností. Práve preto sme si pre vás pripravili jednoduchý a praktický návod, pomocou ktorého si vyberiete ten najlepší model, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.

↓ Ako vybrať najlepšie strešné boxy

TOP strešné boxy

Nad 400 €

strešné boxy Thule Motion XT XL

ODPORÚČAME
Do 400 €

strešné boxy Northline EVOspace

ODPORÚČAME
Do 200 €

strešné boxy Hakr Magic Line 320

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších strešných boxov nad 400 €

NáhľadNázov produktuParametre
strešný box Thule Motion XT XL
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 500 litrov
Hmotnosť: 23,5 kg
strešný box Thule Motion XT L
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 450 litrov
Hmotnosť: 20 kg
strešný box Northline Tirol
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 420 litrov
Hmotnosť: 19 kg
4.
strešný box Thule Force XT L
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 450 litrov
Hmotnosť: 18,7 kg
5.
strešný box Thule Pacific 780
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 420 litrov
Hmotnosť: 15 kg

TOP 5 najlepších strešných boxov do 400 €

NáhľadNázov produktuParametre
strešný box Northline EVOspace
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 310 litrov
Hmotnosť: 15 kg
strešný box Hakr Magic Line 370
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 370 litrov
Hmotnosť: 15 kg
strešný box Northline ECOspace
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 310 litrov
Hmotnosť: 15 kg
4.
strešný box Northline Yetti
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 300 litrov
Hmotnosť: 11 kg
5.
strešný box Menabo Mania 400
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 400 litrov
Hmotnosť: 15 kg

TOP 5 najlepších lacných strešných boxov do 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
strešný box Hakr Magic Line 320
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 320 litrov
Hmotnosť: 10 kg
strešný box Hakr Relax 310
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 310 litrov
Hmotnosť: 13 kg
strešný box Neumann Adventure 130
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 300 litrov
Hmotnosť: 8 kg
4.
strešný box Hakr Relax 300
Maximálna záťaž: 50 kg
Objem: 300 litrov
Hmotnosť: 12 kg
5.
strešný box Modula Ciao 310
Maximálna záťaž: 75 kg
Objem: 310 litrov
Hmotnosť: 7,4 kg

↑ TOP strešné boxy

1 Ako si vybrať ten najlepší strešný box?

Truhla na auto je skvelým praktickým pomocníkom pre veľké rodiny aj skupiny priateľov, ktorí potrebujú úložný priestor navyše. Niektoré boxy vám poskytnú dvojnásobok úložiska, iné o niečo menej. Zvoliť by ste mali podľa svojich potrieb a podľa toho, ako plánujete box využívať. Kupovať zbytočne veľký box sa ale neoplatí, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je, samozrejme, vyššia cena. Do strešného boxu neinvestujte zbytočne veľa peňazí, ak to nepotrebujete. Druhým dôvodom je zvýšenie spotreby. Čím je box väčší a plnší, tým viac zaťažuje auto a zvyšuje jeho spotrebu. Celý výlet alebo cesta do cieľovej destinácie vás vyjde drahšie.

Pri nákupe strešného boxu teda najprv myslite na jeho veľkosť. Veľký strešný box síce vyzerá ako skvelá investícia a pomocník do každej situácie, no opak je pravdou. Má aj mínusy a nevýhody, ktoré si často budúci majiteľ na začiatku neuvedomí. Následne berte do úvahy to, na čo vlastne chcete box využívať. Plánujete v ňom prepravovať len odevy a maličkosti na dovolenku, alebo skôr masívne veci, ako napríklad snowboard, bicykel, kočík či lyže? A, samozrejme, nezabúdajte ani na spôsob upevnenia o auto a spôsob otvárania.

2 Na čo myslieť pred kúpou strešného boxu?

Pred kúpou strešného boxu si zodpovedzte niekoľko základných otázok:

A Čo plánujete v strešnom boxe prevážať?

Samozrejme, použitie strešného boxu je široké, a preto sa môže stať, že ho raz využijete na prepravu snowboardu a inokedy zas na prepravu kočíka. Vo všeobecnosti sa však často dá odhadnúť, čo v ňom budete počas bežných dní prepravovať. Máte malé dieťa a pravidelne s ním niekam chodíte? Strešný box budete pravdepodobne využívať na kočík alebo iné potreby pre dieťa. Ste milovníkom lyžovania? V tom prípade bude box slúži práve na prepravu lyží a ďalších potrieb.

To, že si na začiatku vyberiete, na čo budete používať box ešte neznamená, že ho nemôžete využiť na nič iné. Práve naopak. Kedykoľvek doň môžete vložiť aj iné veci. Takýmto spôsobom si ale zaistíte, že práve vec s atypickými rozmermi, na ktorú ho potrebujete, sa doň zmestí.

Ak sa radíte do skupiny zákazníkov, ktorí chcú strešný box ako univerzálneho pomocníka na cestovanie, túto otázku môžete preskočiť.

B Ako často budete strešný box používať?

Od toho, ako často budete využívať strešný box, sa odvíja to, akým spôsobom ho budete upevňovať o strechu auta, ako ho budete otvárať a celkovo, ako sa vám bude používať. Pre tých, ktorí plánujú využívať strešný box pravidelne, je najlepšie rýchle a jednoduché upevnenie. Tí, ktorí chcú box len na dovolenky a výlety, nemusia na spôsob upevnenie alebo používania príliš pozerať.

Ak však chcete používať box pravidelne, nemali by ste zabúdať ešte na jednu vec. Tou je kvalitný a odolný materiál. Pravidelné používanie by mohlo spôsobiť, že sa lacný kúsok ľahko zničí. K najodolnejším materiálom sa radí ABS plast, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu a teplotným výkyvom.

C Koľko ste ochotní investovať do strešného boxu?

Okrem všetkých parametrov, ktoré budete pri strešnom boxe brať do úvahy, myslite aj na svoj rozpočet. Platí, že príliš lacné strešné boxy sa nemusia vyplatiť. A to hlavne v prípade, že ich plánujete používať pravidelne. Myslite na to, že ide o súčasť vášho auta, ktorá priamo ovplyvňuje vašu bezpečnosť.

Truhly na auto nájdete vo viacerých cenových kategóriách. Na sporadické používanie nemusíte zvoliť tú najdrahšiu. Jednotlivé kúsky si však porovnajte. Pri výbere vám môžu pomôcť aj recenzie a hodnotenia produktov.

strešný box

3 Rozmery a objem strešného boxu

Výška, šírka a dĺžka priamo ovplyvňujú objem strešného boxu a teda aj to, čo všetko doň zmestíte. Rozmery a objem predstavujú najdôležitejšie parametre, na ktoré zákazníci pozerajú ako prvé. Podľa nich totižto môžete zistiť, či sa vám bude vybraný model hodiť, alebo by ste mali v hľadaní pokračovať ďalej.

Rozmery však nevyberajte len na základe toho, koľko miesta na prenos vecí potrebujete. Sledujte takisto svoje vlastné auto. Strešný box nesmie presahovať dĺžku strechy auta, aby sa náhodou nestalo, že vám bude brániť vo výhľade na semafor, dopravné značky alebo celkovo na okolie. Zozadu zas môže príliš dlhý strešný box brániť v úplnom otvorení kufra, čo by mohlo robiť problémy pri nakladaní a vykladaní vecí. Najlepšie spravíte, keď si zistíte rozmery strechy svojho vozidla, podľa ktorých sa budete následne orientovať.

Strešné boxy sa podľa veľkosti a tvaru delia do troch základných kategórií, a to:

 • široké a dlhé – ich dĺžka je od 130 do 250 cm a šírka je viac ako 70 cm. Tieto strešné boxy sú najlepšie pre väčšie rodiny alebo veľké skupiny ľudí, ktoré potrebujú prevážať batožinu, lyže, snowboardy či kočíky.
 • stredne veľké – ich dĺžka je do 150 cm a šírka od 70 do 90 cm. Najlepšie sú pre tých, ktorí potrebujú univerzálny strešný box vhodný na prevážanie batožiny a ďalších menších vecí. Nie sú vhodné na predmety s atypickými rozmermi, ako napríklad kočíky, lyže alebo snowboardy.
 • úzke a dlhé – ich dĺžka je od 130 do 230 cm a šírka do 70 cm. Určené sú hlavne na prevážanie lyží, snowboardov a bežiek. Niekedy sa do nich zmestia aj menšie a užšie typy kočíkov.

Pri rozmeroch strešných boxov myslite ešte na jednu vec. Mnohí výrobcovia uvádzajú dva typy rozmerov – vonkajšie a vnútorné. Keď budete chcieť vedieť, či sa box zmestí na strechu, buďte si istí, že pozeráte na vonkajšie. Ak by ste sa totižto pomýlili, mohli by ste si zaobstarať príliš veľký a masívny box. Medzi týmito dvomi typmi rozmerov môže byť totižto rozdiel aj 10 cm.

Okrem rozmeru následne hovoríme aj o objeme. Objem sa uvádza v litroch a spravidla sa stretnete s hodnotami od 300 do 600 litrov, pričom niektoré masívne a veľké prevedenia dosahujú aj 650 litrov. Pre bežnú štvorčlennú rodinu bude na prenášanie batožiny, kočíka alebo snowboardu plne stačiť objem 500 litrov. Pre menšie rodiny, jednotlivcov alebo pre dvojicu vyberajte ešte menší objem, napríklad v hodnote 200 alebo 300 litrov.

4 Spôsob uchytenia

Každý strešný box je iný. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú aj tým, akým spôsobom uchytenia disponujú. Ako sme už spomenuli, tento parameter by mali sledovať hlavne tí, ktorí plánujú používať box pravidelne. V takomto prípade by ste mali staviť na jednoduchý a rýchly spôsob uchytenia, ktorý vám nezaberie viac ako len zopár minút.

Truhly na auto kombinujú spravidla tri typy upínacích systémov, a to:

 • U-profil – charakteristický je tým, že box sa fixuje cez dno k priečnikom. Celý proces je trochu komplikovanejší, ako v prípade iných spôsobov uchytenia. Na druhej strane, poskytuje najvyššiu bezpečnosť. Ak teda box neplánujete používať pravidelne alebo vám nevadí stráviť pri upínaní viac času, určite ho zvoľte.
 • T-profil – ak majú priečniky T-drážku, môžete využiť špeciálne T-adaptéry, ktoré na drážky jednoducho nasadíte a následne ich zafixujete. Výhodou T-profilu je to, že sú variabilné a dajú sa využiť aj na upevnenie nosiča kolies. Okrem toho, s takýmto strešným boxom sa dobre pracuje a spôsob upínania je rýchlejší ako v prípade U-profilu.
 • Rýchloupínací systém – tento typ systému je najjednoduchší a najrýchlejší. Strešný box jednoducho zasuniete do drážok nachádzajúcich sa v priečinkoch. Menšou nevýhodou tohto systému je to, že nie je tak bezpečný ako U-profil.

5 Nosnosť strešného boxu

Nosnosť strešného boxu vám dopredu naznačuje, koľko batožiny alebo iných vecí v ňom môžete preniesť. Väčšina univerzálnych a bežných nosičov disponuje nosnosťou do 45 kg. Takáto nosnosť je vhodná na bežné používanie pre menšiu rodinu aj väčšiu skupinu ľudí. Niektoré strešné boxy však poskytujú aj vyššiu nosnosť, ktorá dosahuje 70 kg. V takýchto prípadoch si ale dávajte pozor. Príliš ťažký strešný box nemusí uniesť samotná strecha auta.

Väčšina striech bežných vozidiel dokáže uniesť záťaž okolo 50 kg. To znamená, že už plne naložený 45 kilogramový strešný box môže robiť niekedy problémy. Ak teda nechcete zničiť strechu, dopredu sa informujte, čo všetko unesie.

strešný box

6 Materiál strešného boxu

Od materiálu strešného boxu sa odvíja jeho odolnosť a to, ako dlho vám aj pri bežnom používaní vydrží. Spolu s ním sledujte aj celkové spracovanie výrobku a to, ako sú jednotlivé časti tvarované alebo k sebe pripevnené. Aj takéto detaily vám vedia napovedať, či box budete musieť už o pár sezón vymeniť. Kvalitný materiál následne ovplyvňuje aj ochranu vašich vecí a celkovú bezpečnosť vozidla.

Materiál strešného boxu by mal byť odolný proti mechanickému poškodeniu aj ohňu. Takisto by mu nemali vadiť ani vysoké teploty alebo silné mrazy. Pri nákupe boxov si zvyčajne vyberáte z niekoľkých alternatív, a to:

 • ABS plast – najodolnejší a najlepší materiál na trhu, ktorý nájdete spravidla v kategórií drahších a prémiovejších strešných boxov. Charakteristický je tým, že sa vyrába v striebornej farbe alebo karbónovej imitácii. Pre väčšiu bezpečnosť je dno vystužené kovovými prútmi, vďaka čomu dokáže uniesť aj ťažšie predmety. K jeho najväčším benefitom sa radí odolnosť a dlhotrvácnosť, no má aj zopár mínusov. Sú to vyššia hmotnosť, ktorá sa síce stará o to, aby chránila vás aj batožinu, no na druhej strane zaťažuje strechu auta a spôsobuje, že do boxu nemôžete vložiť toľko vecí, ako v prípade ľahšieho materiálu.
 • polystyrén a polyetylén – k ďalším často používaným materiálom sa radia polystyrén a polyetylén. Keďže nemajú príliš vysokú hmotnosť, nezaťažujú strechu auta a pomerne ľahko sa s nimi pracuje. Okrem toho netreba zabúdať ani na fakt, že sú lacnejšie, takže za strešné boxy z polystyrénu alebo polyetylénu nezaplatíte príliš veľa. Na druhej strane, mínusom je ich krátka životnosť a to, že nemajú príliš vysokú odolnosť. Ak teda hľadáte výrobok, ktorý by ste mohli používať pravidelne, v tejto kategórii ho nenájdete.
 • kombinácia viacerých materiálov – za zlatú strednú cestu sa dá považovať kombinácia viacerých materiálov, ktorá spravidla kombinuje ABS plast a polystyrén. Vďaka tomu získate výhody z oboch možností. Strešný box z kombinácie viacerých materiálov je ako stvorený na bežné univerzálne používanie.

7 Spôsob otvárania boxu

Spôsob otvárania strešného boxu ovplyvňuje priamo to, ako sa vám používa. Zvyčajne si vyberáte z dvoch typov:

 • bočné otváranie – vo väčšine prípadov sa stretnete s boxmi, ktoré sa otvárajú len z jednej strany. Niektoré špeciálne modely však majú prevedenia s otváraním po oboch stranách. Tie poskytujú ešte vyšší komfort, pretože sa do interiéru boxu dostanete vždy. Nehľadiac na to, kde parkujete. Ak má však box len bočné otváranie na jednej strane, nemusí byť tak praktický, a preto je dobré popremýšľať nad zadným otváraním.
 • zadné otváranie – pri zadnom otváraní disponuje box ovládacím prvkom, ktorým ho jednoducho otvoríte a naplníte. Menšou nevýhodou tohto typu otvárania je to, že ho vo väčšine prípadov nedokážete otvoriť do pravého uhla, takže vkladanie a vykladanie vecí je náročnejšie.

Strešný box by mal byť takisto doplnený vzperami, ktoré uľahčujú nakladanie a vykladanie vecí. Aj v tomto prípade sa stretnete s dvoma typmi, a to mechanické a plynové. Lepšie sú rozhodne mechanické, pretože dobre fungujú a nestretnete sa pri nich často s poruchami.

V rámci otvárania netreba zabúdať ani na umiestnenie zámku. Najlepšie je centrálne zamykanie, ktoré má zámky vo viacerých častiach boxu. Po tom, ako otočíte kľúčom, sa zamknú všetky naraz. Ak by však jednému náhodou niečo prekážalo, napríklad nesprávne umiestnená batožina, nezamkne sa ani jeden. Máte tak istotu, že box je vždy bezpečne zatvorený a neohrozí ani vás, ani iných účastníkov premávky.

8 Hlučnosť a spotreba

Samostatnými parametrami sú hlučnosť a spotreba, na ktoré by ste pri nákupe rozhodne nemali zabúdať. Začneme hlučnosťou, ktorá dokáže ovplyvniť nejednu jazdu. Údaj o hlučnosti nájdete v manuáli a mal by byť aj v popise produktu v obchode. To, aký hluk box vydáva, sa zvyčajne odvíja od jeho tvaru a od rýchlosti jazdy. Všetko vie ovplyvniť aj nesprávne upevnená batožina, ktorá sa v boxe neustále posúva z miesta na miesto.

Truhla na auto je rozmerným doplnkom vášho auta. Práve preto platí, že aj ten najlepší model budete počuť. Na tento detail si musíte jednoducho zvyknúť.

V rámci spotreby očakávajte zvýšenie o približne 20 %. Na všetko vplýva štýl jazdy, hmotnosť strešného boxu a množstvo batožiny, ktorá sa v ňom nachádza. O spotrebe, bohužiaľ, výrobca neinformuje, pretože ide o veľmi špecifickú informáciu.

strešný box na aute

9 Praktické príslušenstvo

K strešným boxom si môžete vybrať viaceré typy príslušenstva. Vďaka nim môžete prevážať aj veci atypických tvarov. Príslušenstvo v niektorých prípadoch zvyšuje funkčnosť boxu a celkový užívateľský komfort. Aké doplnky sa vám môžu zísť?

 • držiak na lyže – výborný pomocník, ktorý sa umiestňuje priamo do strešného boxu. Tým sa zbavíte potreby náročného fixovania, ktoré sa spravidla robí pomocou upínacích pásov. Lyže jednoducho vložíte do držiaka a máte hotovo.
 • ochranný obal – keď strešný box nebudete potrebovať, môžete ho vložiť do ochranného obalu, vďaka čomu zamedzíte oderu alebo poškriabaniu.
 • stojan na uskladnenie – ak nechcete, aby sa strešný box pri uskladnení zničil, zaobstarajte mu praktický stojan napríklad na strope alebo pozdĺž steny. Tak vám aspoň nebude zavadzať v priestore.
 • popruhy – využijete ich vo vnútri strešného boxu. Zabezpečia vám, že batožina bude na svojom mieste a počas jazdy sa nebude posúvať z miesta na miesto.

V súčasnosti nájdete na trhu veľké množstvo rôzneho príslušenstva. Niektoré budete potrebovať pre zvýšenie bezpečnosti, iné vám len zvýšia užívateľský komfort. Je však dobré o niektorých pomocníkoch aspoň pouvažovať.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber strešného boxu

 • Na začiatok si odpovedzte na základné otázky, ako napríklad čo plánujete v boxe prevážať alebo ako často ho budete používať.
 • Rozmery a objem by sa mali odvíjať od toho, na čo chcete box používať. Väčšia rodina alebo skupina priateľov bude potrebovať väčší model ako pár alebo jednotlivec.
 • Spôsob upínania boxu ovplyvňuje vašu bezpečnosť. Na výber máte tri varianty, pričom jeden z nich je najbezpečnejší a iný zas najjednoduchší na používanie.
 • Ak chcete ,aby vám box vydržal čo najdlhšie, nezabudnite na kvalitné prevedenie. Najlepším materiálom je ABS plast.
 • Výber dokáže ovplyvniť aj nosnosť. Vo väčšine prípadov sa stretnete s nosnosťou do 45 kg.
 • Strešné boxy majú zvyčajne dva typy otvárania, a to bočné a zadné. Oba majú svoje výhody a nevýhody. Zvoliť by ste mali podľa vlastných preferencií.
 • Nezabúdajte ani na hlučnosť a spotrebu, ktoré vedia mnohých nových majiteľov strešných boxov nepríjemne prekvapiť.
 • K strešnému boxu si môžete zaobstarať aj praktické príslušenstvo zvyšujúce užívateľský komfort.

Najčastejšie otázky pri výbere strešného boxu

Ako si zvoliť správnu veľkosť strešného boxu?
Veľkosť strešného boxu dobre zvážte, aby nebol vami vybraný model príliš malý alebo zbytočne veľký. Do úvahy berte viaceré parametre, ako napríklad veľkosť rodiny alebo skupiny, s ktorou pravidelne cestujete a veľkosť vášho auta. Myslite takisto na to, čo plánujete pravidelne prevážať. Na lyže potrebujete dlhší strešný box. Na klasickú batožinu vám postačí aj univerzálny širší typ.
Zmenia sa používaním strešných boxov jazdné vlastnosti auta?
Áno, zmenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je ťažisko vyššie, tým sú jazdné vlastnosti horšie. Práve preto si dávajte pozor nielen na rýchlosť, ale takisto na bočný vietor a ostré zákruty. Snažte sa tiež príliš prudko nebrzdiť, aby ste box príliš nezaťažovali. 
Je treba pri používaní strešných boxov poznať nejaké legislatívne obmedzenia?
V jednoduchosti povedané nie. Dôvod je ten, že na strešné boxy sa nevzťahujú žiadne dodatočné pravidlá, pretože zákon ich berie ako súčasť vozidla. A síce zákon nijako neobmedzuje rýchlosť alebo iné detaily, pri jazde so strešným nosičom si dávajte pozor. A to hlavne vtedy, keď s takouto jazdou nemáte žiadne skúsenosti. 
Ako správne vložiť batožinu do strešného boxu?
Batožina by v strešnom boxe mala byť uložená tak, aby sa počas jazdy neposúvala. Na správne umiestnenie a zabezpečenie slúžia špeciálne popruhy a upínače. Tie môžu, no nemusia byť súčasťou strešného boxu. Ak nie sú, musíte si ich dokúpiť samostatne. Ďalej myslite na rozloženie nákladu vo vnútri boxu. Najťažšie veci dajte do stredu a ľahšie na kraje boxu. Keď batožinu naložíte, nezabudnite celok zamknúť a skontrolovať, či je box skutočne dobre zatvorený.
Pre aké vozidlá sú strešné boxy vhodné?
Strešné boxy sú vhodné na všetky vozidlá, ktoré majú na streche priečniky, prípadne hagusy. Tie môžete kúpiť samostatne, prípadne si ich zaobstarať spolu so strešnými boxmi. Platí ale, že nie všetky modely sú vhodné na všetky vozidlá. Niektoré boxy sú príliš dlhé, a preto môžu prečnievať cez strechu. Spravíte preto dobre, keď si odmeriate dĺžku strechy a pri nákupe sa ňou budete riadiť.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.7]