sušička ovociaSušičky ovocia sú praktickým pomocníkom, ktorý sa hodí do každej rodiny. V pomerne krátkom čase dokážu usušiť nielen ovocie a zeleninu, ale taktiež hríby či dokonca mäso. Mnohé moderné prevedenia disponujú rôznymi doplnkovými funkciami, ktoré celý proces ich používania urýchľujú a zjednodušujú. Máte tak istotu, že práca s nimi nebude časovo náročná a zbytočne komplikovaná.

Výber sušičky ovocia nie je náročný. Problém je však v tom, že nejde o zariadenie, ktoré by sme kupovali každý rok. Sušička je spravidla investíciou na dlhú dobu. Ak teda kupujete svoju prvú sušičku alebo sa vám tá predchádzajúca pokazila a potrebujete novú, využite naše praktické rady. Tie vám pomôžu vybrať si model, ktorý vám usuší všetko, čo budete potrebovať.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu sušičku ovocia

TOP sušičky ovocia

Nad 200 €

sušička ovocia Klarstein Master Jerky 16

ODPORÚČAME
Do 200 €

sušička ovocia G21 Breezer

ODPORÚČAME
Do 80 €

sušička ovocia Concept SO 2020

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších sušičiek ovocia nad 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička ovocia Klarstein Master Jerky 16
Výkon: 1 500 W
Počet sušiacich plátov: 16 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia Hendi 229026
Výkon: 1 000 W
Počet sušiacich plátov: 10 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia G21 Mistral
Výkon: 1 100 W
Počet sušiacich plátov: 10 ks
Regulácia teploty: áno
4.
sušička ovocia Klarstein Captain Jerky 110
Výkon: 1 000 W
Počet sušiacich plátov: 10 ks
Regulácia teploty: áno
5.
sušička ovocia Klarstein OJ4-FloridaJerky
Výkon: 500 W
Počet sušiacich plátov: 5 ks
Regulácia teploty: áno

TOP 5 najlepších sušičiek ovocia do 200 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička ovocia G21 Breezer
Výkon: 650 W
Počet sušiacich plátov: 6 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia Klarstein GQ7-FruitJerky Plus9
Výkon: 650 W
Počet sušiacich plátov: 9 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia Sencor SFD 7000
Výkon: 800 W
Počet sušiacich plátov: 11 ks
Regulácia teploty: áno
4.
sušička ovocia Sencor SFD 6600
Výkon: 500 W
Počet sušiacich plátov: 12 ks
Regulácia teploty: áno
5.
sušička ovocia Klarstein GQ7-FruitJerky Plus6
Výkon: 500 W
Počet sušiacich plátov: 6 ks
Regulácia teploty: áno

TOP 5 najlepších lacných sušičiek ovocia do 80 €

NáhľadNázov produktuParametre
sušička ovocia Concept SO 2020
Výkon: 500 W
Počet sušiacich plátov: 9 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia G21 Paradiso Big
Výkon: 550 W
Počet sušiacich plátov: 6 ks
Regulácia teploty: áno
sušička ovocia Concept SO 1090
Výkon: 380 W
Počet sušiacich plátov: 9 ks
Regulácia teploty: áno
4.
sušička ovocia Gorenje FDK 24 DW
Výkon: 240 W
Počet sušiacich plátov: 5 ks
Regulácia teploty: áno
5.
sušička ovocia Sencor SFD 757
Výkon: 250 W
Počet sušiacich plátov: 5 ks
Regulácia teploty: áno

↑ TOP sušičky ovocia

1 Ako vybrať tú najlepšiu sušičku ovocia?

Objavilo sa vám doma veľa ovocia, byliniek či húb a neviete, čo s nimi? Ak nechcete robiť džemy či kompóty, no na druhej strane netúžite ani po tom, aby plody putovali do koša, ideálnym riešením je sušenie. S tým vám pomôže sušička, ktorú viete nastaviť na presný typ ovocia, zeleniny či čohokoľvek iného. Ako si však vybrať ten najlepší model so všetkými potrebnými funkciami a dostatočne vysokým výkonom?

Na začiatok je dôležité, aby ste vedeli, čo budete sušiť najčastejšie. Od toho sa bude odvíjať výkon. Ak chcete sušiť len ovocie, bylinky a huby, stavte na bežný, pokojne aj lacnejší model. Na druhej strane, ak plánujete sušiť aj mäso, výkon bude musieť byť podstatne vyšší. S takýmto niečím si lacné a slabé zariadenia neporadia.

Ďalej myslite na to, ako často budete sušiť. V prípade pravidelného sušenia po celý rok je najlepšou voľbou kúpa výkonnej a drahšej sušičky a naopak. Pri sezónnom a občasnom sušení si vystačíte aj s lacnejšou.

K ďalším parametrom, na ktoré budete musieť pri výbere dbať, sa radí veľkosť, tvar, funkcie, hlučnosť, hmotnosť, materiál a dizajn. Následne nezabúdajte ani na príslušenstvo, ktoré vám dokáže sušenie spríjemniť a zefektívniť.

2 Základné typy sušičiek ovocia

Rovnako ako mnohé iné spotrebiče, ako napríklad práčky, sušičky bielizne alebo umývačky, tak aj sušičky majú niekoľko základných typov. Väčšina výrobcov ich delí podľa toho, kde majú umiestnený motor, a to na:

 • okrúhle sušičky,
 • hranaté sušičky,
 • INFRA sušičky.

Každý typ má svoje výhody a nevýhody. O všetkých si povieme v nasledujúcom texte.

A Okrúhle sušičky

Okrúhle sušičky, niekedy označované aj guľaté, majú motor umiestnený v spodnej časti. Horúci vzduch postupuje pri sušení zdola hore, čo vo výsledku môže znamenať nerovnomerné výsledky. Plody v spodnej časti bývajú zvyčajne vysušené skôr ako tie vo vrchnej, čo je dôvod, prečo počas sušenia musíte pláty sušičky pravidelne meniť. A síce to vyzerá ako maličkosť, celý proces práce vám to zbytočne komplikuje a predlžuje. Pláty sú totižto položené na sebe, takže na to, aby ste ich vymenili, musíte zariadenie celé rozobrať a následne znova poskladať.

Mínusom okrúhlej sušičky je aj riziko odkvapkávania šťavy z ovocia alebo zeleniny. Tá by mohla zatiecť do motora a celý ho zničiť. Pri kúpe si preto overte prítomnosť špeciálnej tácky. Ak by ju výrobok nemal, nezabudnite si ju dokúpiť. Prípadne si zaobstarajte sušiace vložky.

Okrúhly model však nemá len nevýhody. Spája sa s ním aj niekoľko výhod. K nim sa radí napríklad to, že väčšinu výrobkov viete pomerne jednoducho rozšíriť o dodatočné pláty. Ide tak o výbornú voľbu pre každého, kto nevie, koľko bude sušiť alebo pre toho, kto raz suší viac a inokedy zas menej. Plus, okrúhle sušičky mnohokrát potešia aj skvelou cenou.

okrúhle sušičky ovocia

B Hranaté sušičky

Hranaté sušičky, známe aj pod názvom policové, sú presným opakom okrúhlych. Vďaka tomu, že sa ich motor nachádza na boku, teplý vzduch prúdi rovnomerne, čím sa zaisťujú tie najlepšie výsledky. Jednotlivé pláty nemusíte presúvať, takže šetríte čas aj energiu. Nehovoriac o tom, že pri sušení nemusia byť v zariadení umiestnené všetky pláty naraz. Sušiť tak môžete aj väčšie kusy potravín, ktoré by sa vám do okrúhleho modelu nezmestili.

Hranaté sušičky nájdete na trhu v mnohých prevedeniach. Niektoré sú väčšie, iné zas menšie. Na svoje si príde úplne každý.

Nevýhodou hranatých sušičiek je skutočnosť, že neumožňujú dopĺňať dodatočné sušiace pláty. To znamená, že výrobok nebudete môcť neskôr rozšíriť. Pri ich kúpe preto dobre zvážte, či vám bude stačiť menší model, alebo radšej zainvestujete do rozmernejšieho, ktorý by vám zaručil rýchle vysušenie aj väčšieho množstva potravín.

C INFRA sušičky

Posledným typom je INFRA sušička, ktorá je známa tým, že na sušenie využíva špeciálne INFRA zariadenie. Jeho fungovanie by sme mohli prirovnať k slnečným lúčom s tým rozdielom, že neobsahuje nebezpečné UV žiarenie.

INFRA sušičky sú veľmi rýchle. Potraviny dokážu vysušiť vo výrazne kratšom čase ako hranaté alebo okrúhle. Okrem toho potešia aj skutočnosťou, že v ovocí, zelenine či iných plodinách zachovávajú oveľa viac vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších prvkov.

Sušičky s INFRA technológiou majú obyčajne hranaté a nepriehľadné telo. Priehľadné sú vo väčšine prípadov len dvierka, no ani to nemusí byť pravidlom. Na prvý pohľad sa môžu podobať fritéze. Ich ovládanie a používanie je totožné s tým, s ktorým sa stretnete pri bežných modeloch sušičiek. Nemusíte sa preto báť, že by bolo príliš komplikované a nevedeli by ste, čo so zariadením robiť.

Mínusom INFRA sušičiek je najčastejšie ich cena. Bežné modely so základnými funkciami začínajú na 100 eurách a vedia sa vyšplhať až na 500 eur.

3 Veľkosť sušičky ovocia

Jedným z najdôležitejších parametrov, na ktorý by ste mali pri výbere sušičky ovocia myslieť, je jej veľkosť. Od tej sa odvíja, koľko toho na jedenkrát vysušíte a aký dlhý bude celkový proces sušenia. Veľkosť sa pri sušičkách uvádza počtom sušiacich plátov. Bežné modely disponujú 5 až 6 plátmi, no stretnúť sa môžete aj s výrobkami so 7, 9 či dokonca 14 plátmi.

Počet plátov si vyberajte podľa toho, ako často sušíte. Platí, že:

 • Ak sušíte len párkrát za rok alebo menšie množstvo plodín – stačí vám menšia sušička s 5 alebo 6 plátmi.
 • Ak sušíte pravidelne, počas celého roka alebo väčšie množstvo plodín – zaobstarajte si rozmernejšiu sušičku, v ktorej na jedenkrát vysušíte všetko alebo väčšinu plodín. Ideálny je model so 7, 9 alebo 14 plátmi.

V prípade, že si nie ste istí, aké množstvo plodín budete sušiť, zaobstarajte si výrobok, ktorého počet plátov nie je presne stanovený a neskôr ho budete môcť doplniť. Tu však pamätajte na to, že keď sa sušičku rozhodnete rozšíriť, spravíte dobre, keď si dokúpite príslušenstvo tej istej značky. Vyhnete sa tak rôznym problémom s kompatibilitou, ktoré by mohli viesť k preťaženiu spotrebiča a jeho následného zničenia.

Ak by vás zaujímala veľkosť sušičky v centimetroch, väčšina výrobkov má výšku od 20 do 40 cm a šírku od 50 cm. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sušičky nie sú kompaktným zariadením. Počítajte preto s tým, že na ich skladovanie budete potrebovať dostatok priestoru – to platí dvojnásobne o masívnych a veľkých sušičkách s 9 či 14 plátmi.

4 Príkon a výkon sušičky ovocia

Príkon sušičiek udáva množstvo energie, ktoré prístroj potrebuje pre svoju prevádzku. Platí, že čím je vyšší, tým sa zvyšuje spotreba elektrickej energie a zároveň sa kráti čas sušenia. Príkon sa uvádza vo wattoch (W) a zvyčajne dosahuje od 200 do 800 W. Nižšie hodnoty by mohli znamenať, že sušička bude pracovať dlho, kvôli čomu vo výsledku spotrebuje oveľa viac energie ako v prípade vyššieho príkonu. Na druhej strane, zariadenia s príliš vysokými hodnotami (nad 800 W) sú na bežné domáce použitie zbytočné a drahé.

Výkon je parameter, ktorý je úzko prepojený s príkonom a vyjadruje, za aký čas dokáže sušička vysušiť potraviny. V špecifikácii produktu ho nájdete označený wattmi (W), pričom jeho hodnoty bývajú od 250 do 1 000 W. Pri výkone platí to isté čo pri príkone. Nižšie hodnoty znamenajú, že sušička bude sušiť dlho a neefektívne. Veľmi vysoké hodnoty sú zas pre bežných používateľov zbytočné. Plus, spájajú sa s vyššou cenou.

sušené ovocie zo sušičky ovocia

5 Funkcie sušičky ovocia

Sušičky ovocia môžu disponovať viacerými funkciami. Všetko sa odvíja od vami zvoleného modelu. K tým základným sa radia:

A Regulácia teploty

Regulácia teploty je praktickou funkciou, ktorá zaručuje tú najvyššiu kvalitu sušenia. Každá plodina totižto potrebuje inú teplotu. Ak by sušička poskytovala len jednu, niektoré druhy by mohli byť presušené a iné zas vysušené nedostatočne.

Pomocou funkcie regulácie teploty si môžete proces sušenia prispôsobiť svojim potrebám, resp. potrebám danej plodiny. Urobiť sa tak dá zvyčajne pomocou kolieska nachádzajúceho sa v spodnej alebo vrchnej časti spotrebiča.  Prípadne pomocou tlačidiel, ktoré sú súčasťou ovládacieho panela.

Rozpätie teplôt sa líši v závislosti od zvoleného modelu sušičky. Štandardom je však teplota od 35 °C do 70 °C, čo je postačujúce snáď pre všetko ovocie, zeleninu, hríby, bylinky či dokonca mäso.

Regulácia teploty je bežnou súčasťou stredne drahých a drahších sušičiek. U tých lacných sa s ňou nestretnete. Práve to je dôvod, prečo by ste do nich mali investovať len vtedy, keď viete, že budete sušiť iba určitý druh plodín, na ktorý bude pevne stanovená teplota postačujúca.

B Časovač

Časovač je bežnou súčasťou mnohých spotrebičov vrátane kávovarov a kuchynských robotov. Viete si pomocou neho nastaviť presnú dobu sušenia, po ktorej sa zariadenie automaticky vypne. Vám tak odpadá nutnosť kontrolovania času a zabraňuje sa presušeniu potravín. Plusom časovača je taktiež to, že sušičku môžete vďaka nemu zapnúť aj počas noci alebo tesne pred odchodom do práce.

Časové rozpätie časovača je rozdielne model od modelu sušičky. Najčastejšie sa stretnete s možnosťou nastavenia na 12 hodín. V prípade niektorých špeciálnych výrobkov aj s nastavením na 99 hodín.

C Nastaviteľné programy

Pokročilejšie a drahšie sušičky poskytujú okrem zapnutia a vypnutia aj ďalšie funkcie. K nim sa radia rôzne programy, ktoré vám sušenie zjednodušia a urýchlia. Ich hlavnou výhodou je, že sú špeciálne prednastavené na určité typy potravín. Napríklad, program na bylinky je upravený tak, aby sušil dlhšie, no pri nižšej teplote, pričom program na sušenie mäsa je presným opakom.

Nastaviteľné programy dokážu zaistiť perfektné výsledky, a to najmä začiatočníkom. Tí často nevedia, akú teplotu alebo dĺžku prípravy ovocie, zelenina či čokoľvek iné potrebuje. Zariadenie to vyrieši za nich, čím sa jednoducho vyhnú zbytočným chybám.

D Automatické vypnutie

Automatické vypnutie je bezpečnostnou poistkou proti prehriatiu. Funguje tak, že ak by zariadenie dosiahlo vysokú teplotu, funkcia ho automaticky vypne, aby nedošlo k jeho zničeniu, k požiaru alebo k akémukoľvek inému nebezpečenstvu.

E Možnosť prípravy jogurtov

Nie každý to vie, no sušičky nemusíte využívať len na sušenie. Pokojne v nich môžete pripravovať napríklad aj jogurty. Podrobný postup nájdete uvedený priamo v manuáli od výrobcu.

6 Hlučnosť sušičky ovocia

Sušička je prístroj, ktorý bude pracovať niekoľko hodín vkuse. Ak by bola príliš hlučná, mohla by vás vyrušovať pri spánku, práci, oddychovaní či učení. Aký model teda zvoliť? Ideálne je vybrať si sušičku, ktorá bude mať od 20 dB do 46 dB. Hlasnejšiemu chodu sa oblúkom vyhýbajte. Mohli by ste ho počuť aj po zatvorení dverí.

Hlučnosť je parameter, ktorý spolu so stúpajúcou cenou klesá. Prémiové a drahé modely sušičiek vás potešia tichým chodom, vďaka ktorému aj zabudnete, že sú pustené. Na druhej strane, pri lacných prevedeniach musíte očakávať, že o ich sušení bude vedieť úplne každý člen rodiny.

7 Hmotnosť sušičky ovocia

Hmotnosť sušičky musíte riešiť len v prípade, že ju budete presúvať. Ak však plánujete sušiť často a zariadeniu nájdete miesto na linke, pokojne tento parameter preskočte.

Platí, že väčšina domácností bude so sušičkou pravidelne manipulovať. Presúvať ju bude z kuchynskej linky do skrinky alebo komory a naopak. Vyššia hmotnosť by tak mohla robiť problém. Netreba sa ale ničoho báť. Aj tie najťažšie zariadenia majú takú váhu, s ktorou si poradí úplne každý.

S hmotnosťou sa zvyčajne spája jedna skutočnosť – drahšie a kvalitnejšie sušičky sú ťažšie ako tie lacnejšie. Práve preto by vás vyššie hodnoty nemali odradiť.

sušené marhule zo sušičky ovocia

8 Materiál sušičky ovocia

Materiál zariadenia rozhoduje o tom, ako dlho vám vydrží, aké je odolné a ako vyzerá. Výrobcovia využívajú hlavne tieto dva:

A Plast

Lacnejší materiál, ktorý vydrží menej, no je ľahký. Práca so sušičkou je tak bezproblémová a plynulá. Plast však nie je len jeden a to, koľko vám zariadenie vydrží, sa odvíja od jeho typu. Tvrdený a pevný plast je kvalitný. Odolá pravidelnému používaniu aj horšiemu zaobchádzaniu.

Presným opakom je nekvalitný plast, ktorý dokážete spoznať po prvom chytení do ruky. Charakteristický je nižšou hmotnosťou a tým, že sa dá bez problémov ohnúť a zlomiť. Nie je vhodný na pravidelné používanie, preto by ste sa mu mali oblúkom vyhýbať.

B Antikór

Drahší, no pevný a odolný materiál, na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť. Vydrží roky pravidelného používania a nevadí mu nižšia ani vyššia teplota. Sušičky, ktoré sú z neho vyrobené, sú nielen kvalitné, ale aj moderné a nadčasové. Budú ozdobou vašej kuchyne.

9 Dizajn sušičky ovocia

V rámci dizajnu nie je dôležité to, ako sušička vyzerá, ale to, či je priehľadná. Priehľadné prevedenia totižto umožňujú prezerať sušené potraviny aj bez toho, aby ste ich otvárali. Tým sa šetrí energia a skracuje sa čas sušenia.

Sušička však nemusí byť celá priehľadná. Vo väčšine prípadov stačí, aby mala priehľadné veko, cez ktoré môžete na ovocie, zeleninu aj bylinky v rýchlosti nahliadnuť a zistiť, či nie je čas na ich vytiahnutie.

10 Príslušenstvo

K sušičke ovocia si môžete zaobstarať aj praktické príslušenstvo. To vám zjednoduší sušenie a zaistí rýchlu prácu. Ide napríklad o:

 • jemne sieťované podnosy na bylinky,
 • odkvapkávaciu tácku na sušenie šťavnatých kúskov,
 • dodatočné pláty na rozšírenie sušičky,
 • otočný kruh na zlepšenie cirkulácie vzduchu,
 • nepriľnavé vložky určené na sušenie mokrých potravín,
 • sklenené poháre na tvorbu jogurtu.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber sušičky ovocia

 • Na začiatok sa rozhodnite, čo a v akom množstve chcete v sušičke sušiť. Podľa toho budete vedieť, aký výkon, veľkosť a tvar by zariadenie malo mať.
 • Sušičky ovocia sa delia na tri základné typy, ktorými sú okrúhla, hranatá a INFRA. Každý typ je známy inými funkciami a vlastnosťami.
 • Veľkosť sušičky ovocia sa spravidla spája s tým, koľko úrovní, resp. plátov obsahuje.
 • Počet plátov je rôzny a odlišuje sa v závislosti od danej sušičky. Niektoré modely sa však dajú neskôr rozšíriť o ďalšie.
 • Sušička musí byť dostatočne výkonná na to, aby vám vedela vysušiť všetko, čo potrebujete.
 • Výkon sa odvíja najmä od toho, aké potraviny budete sušiť. Bylinkám stačí aj nižší výkon, pričom mäso bude potrebovať vyšší.
 • Dávajte si pozor na hlučnosť sušičky. Ak by bola vysoká, mohla by vás rušiť.
 • Sušičky môžu mať viaceré funkcie. Platí, že čím je ich viac, tým lepšie.
 • Ak sušičku plánujete prenášať z miesta na miesto, pri nákupe sledujte jej hmotnosť.
 • To, ako sušička vyzerá nie je príliš dôležité. Z pohľadu dizajnu je oveľa dôležitejšie to, či má priehľadné veko, cez ktoré budete môcť sledovať, v akom štádiu sušenia potraviny aktuálne sú.
 • K sušičke si môžete zaobstarať aj praktické príslušenstvo vo forme sieťovaných podnosov, odkvapkávacej tácky či otočného kruhu.

Najčastejšie otázky pri výbere sušičky ovocia

Čo všetko môžem sušiť v sušičke ovocia?
V sušičke ovocia môžete okrem ovocia a zeleniny sušiť aj huby, bylinky, plátky mäsa či ryby. Zariadenie môžete ďalej využívať aj na kysnutie cesta, tvorbu jogurtov alebo na sušenie domácich cestovín. Fantázii sa medze nekladú. Jediné, čomu by ste sa mali vyhýbať, je sušenie potravín s 90 a viac percentným obsahom vody.
Komu sa oplatí kúpiť sušičku ovocia?
Sušička ovocia je výborným pomocníkom do každej jednej domácnosti, ktorá si chce vytvoriť chutný a zdravý snack, prípadne má doma veľa ovocia, zeleniny alebo hríbov a nevie, čo s nimi. Okrem toho pomôže aj pri tvorbe jogurtov a domácich cestovín a vie nahradiť mnohé iné spotrebiče.
Ako sa starať o sušičku ovocia?
Pravidelná starostlivosť zaručuje dlhú životnosť spotrebiča a tie najlepšie výsledky pri sušení. Celý proces čistenia je rýchly a jednoduchý. Stačí len, aby ste ju po každom použití pretreli navlhčenou handričkou. Ak by sa na plátoch objavovali väčšie nečistoty, použite neagresívny čistiaci prostriedok. Dokonca, väčšinu častí (vrátane plátov) môžete umývať aj v umývačke, čo vám ušetrí veľké množstvo času. Po umytí sušičky ju nechajte vyschnúť a následne uložte na miesto.
Aké značky sušičiek ovocia sú najpopulárnejšie?
K najobľúbenejším značkám sušičiek ovocia sa v súčasnosti radia Sencor, Gorenje, Eta a Concept.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]