meteostanicaMeteostanice sú praktickým prístrojom, ktorý vám okrem informácií o počasí poskytne aj ďalšie dôležité údaje, ako napríklad čas, dátum či prehľadný graf o vývoji tlaku. Každý deň tak máte podrobný prehľad o tom, ako budú vyzerať nasledujúce hodiny a ako sa na ne správne pripraviť. Meteostanice okrem toho potešia aj minimalistickým a štýlovým dizajnom, vďaka ktorému sa hodia do akejkoľvek miestnosti. Zariadenie tak môžete umiestniť do kuchyne, predsiene aj obývačky.

Výber meteostaníc nie je náročný. Dôležité je však, aby ste počas neho nezabúdali na niekoľko základných parametrov. Tie zaistia, že si zaobstaráte model, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky. Neviete, čo pri kúpe meteostanice sledovať? Pripravili sme si pre vás prehľadný návod, ktorý vám s celým nákupom pomôže.

↓ Ako vybrať najlepšie meteostanice

TOP meteostanice

NáhľadNázov produktuParametre
meteostanica SENCOR SWS 12500
Dosah vonkajšieho čidla: 150 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
meteostanica GARNI 940
Dosah vonkajšieho čidla: 150 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
meteostanica Solight TE 90
Dosah vonkajšieho čidla: 100 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
4.
meteostanica SENCOR 7300
Dosah vonkajšieho čidla: 30 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
5.
meteostanica GoGEN ME 2930
Dosah vonkajšieho čidla: 50 m
Barometer: nie
Podsvietenie displeja: áno
6.
meteostanica EMOS E 5111
Dosah vonkajšieho čidla: 50 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
7.
meteostanica Emos E 6018
Dosah vonkajšieho čidla: 100 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
8.
meteostanica SENCOR SWS 5600
Dosah vonkajšieho čidla: 30 m
Barometer: nie
Podsvietenie displeja: áno
9.
meteostanica SENCOR SWS 5270
Dosah vonkajšieho čidla: 50 m
Barometer: áno
Podsvietenie displeja: áno
10.
meteostanica SENCOR SWS 2850
Dosah vonkajšieho čidla: 50 m
Barometer: nie
Podsvietenie displeja: áno
11.
meteostanica EMOS E 0114

Barometer: nie
Podsvietenie displeja: áno

↑ TOP meteostanice

1 Ako vybrať tú najlepšiu meteostanicu?

Meteostanice sú zariadením disponujúcim niekoľkými senzormi a snímačmi, ktoré dokážu veľmi jednoducho sledovať a analyzovať počasie. Všetky namerané údaje spracúvajú a následne vám ich poskytujú vo viacerých formách, spravidla v grafoch alebo číselných informáciách. Predpoveď počasia býva vo väčšine prípadov krátkodobá. To v praxi znamená, že meteostanica dokáže predpovedať počasie na zvyčajne 12 hodín dopredu. Keď sa časový úsek predĺži, presnosť meteostanice klesá.

Pri výbere meteostanice by ste mali sledovať viacero faktorov. K tým hlavným sa radí najmä typ meteostanice, spôsob jej napájania a základné funkcie. Nákup zariadenia môže následne ovplyvniť ešte dizajn, typ displeja a možnosti rozšírenia.

Pred začiatkom výberu meteostanice je dobré, keď si určíte, čo od nej očakávate. Chcete, aby vám poskytla len základné informácie, alebo potrebujete, aby vám predostrela rôzne pokročilé výstupy vo forme grafov? Túžite po tom, aby meteostanica mala aj dodatočné funkcie, alebo vám budú stačiť len tie základné? Keď si ujasníte, čo chcete, nákup meteostanice bude oveľa jednoduchší a rýchlejší.

2 Ako fungujú meteostanice?

Každá meteostanica disponuje niekoľkými senzormi a snímačmi, ktoré sú umiestnené vo vonkajšom prostredí. Na základe nich dokáže sledovať rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú to, ako sa bude vyvíjať počasie nasledujúcich niekoľko hodín.

Meteostanica pravidelne aktualizuje namerané hodnoty a poskytuje vám čerstvé informácie. Niektoré zariadenia sa spoliehajú len na senzory nachádzajúce sa vonku. Iné, pokročilejšie modely majú pripojenie na internet, vďaka ktorému vedia využívať aj informácie od najbližších profesionálnych meteorologických staníc vo vašej lokalite. Takýmto spôsobom vám dokážu poskytnúť veľmi presnú predpoveď počasia.

meteostanice

3 Aké informácie vám má meteostanica poskytnúť?

To, aké funkcie vám poskytnú meteostanice, sa odvíja najmä od toho, či ide o tie lacnejšie, alebo drahšie zariadenia. Vo všeobecnosti platí, že lacnejšie výrobky vám vedia zobraziť tieto údaje:

  • aktuálne počasie
  • poveternostné podmienky
  • teplota
  • vlhkosť v exteriéri
  • tlak
  • čas
  • dátum

Väčšine domácností tieto základné funkcie stačia. Mnohokrát bývajú dôvodom, prečo si meteostanicu aj zaobstarajú. Ak by vám nestačili, môžete sa poobzerať po profesionálnejších výrobkoch, ktoré majú množstvo ďalších doplnkových funkcií, ako napríklad:

  • meranie kvality vzduchu v interiéri
  • východ slnka
  • západ slnka
  • hodnota UV žiarenia
  • fázy mesiaca
  • množstvo zrážok

4 Základné typy meteostaníc

Meteostanice sa dajú deliť podľa viacerých parametrov a faktorov, pričom k základným typom sa radia:

  • klasické meteostanice
  • smart meteostanice

A Klasické meteostanice

Klasické meteostanice sú základným zariadením, ktoré vám poskytne tie najnevyhnutnejšie informácie, ako napríklad teplota, dátum a čas. K ich výhodám sa radí nižšia cena, jednoduché použitie a spoľahlivá lokálna predpoveď počasia.

Tento typ meteostaníc je vhodný najmä pre tých, ktorí nepotrebujú príliš komplikované údaje a chcú len vedieť, ako sa obliecť alebo aké počasie majú počas dňa očakávať.

Mínusom klasických meteostaníc je nižšie množstvo funkcií, komplikovaná archivácia údajov a skutočnosť, že k dispozícii je len krátkodobá predpoveď počasia.

B Smart meteostanice

Smart meteostanice sú v súčasnosti oveľa obľúbenejšie, pretože majú viac funkcií a zaručujú vyšší komfort. Poskytujú podrobné informácie aj dlhodobú predpoveď počasia. Archivácia nameraných údajov je pomerne jednoduchá a rýchla. Plus, zariadenie sa dá ľahko prepojiť s aplikáciou v mobilnom telefóne. Údaje tak môžete mať vždy pri sebe.

Smart prevedenia meteostaníc sú charakteristické taktiež tým, že vedia vďaka pripojeniu na internet využívať dáta z meteorologických radarov. Tým zaisťujú, že výsledky merania sú ešte presnejšie.

Mínusom smart meteostaníc je to, že sú drahšie. Mnohé sú taktiež závislé od pripojenia k internetu. To znamená, že pri jeho výpadku vám nedokážu poskytnúť takmer žiadne podrobné informácie. K nevýhodám sa okrem toho radí aj to, že niektoré smart prevedenia nemajú displej. Namerané informácie si musíte prezrieť v mobilnej aplikácii.

5 Typy meteostaníc podľa spôsobu spojenia

Meteostanice môžeme deliť aj podľa toho, ako sa prepájajú s vonkajším senzorom. V takomto prípade ide o dva základné typy, ktorými sú:

  • drôtové meteostanice
  • bezdrôtové meteostanice

A Drôtové meteostanice

Drôtové meteostanice sú charakteristické tým, že sa s vonkajším snímačom prepájajú prostredníctvom kábla. Ich výhodou je nižšia cena, vďaka ktorej môžete ušetriť desiatky eur. Na druhej strane, kúpu takéhoto zariadenia si dobre premyslite. Aj napriek tomu, že drôtové meteostanice disponujú dlhým káblom, určitým spôsobom vás obmedzujú v tom, kam môžete meteostanicu umiestniť. Nehovoriac o tom, že niektoré miesta, kam kábel po umiestnení meteostanice dosiahne, môžu skresľovať namerané hodnoty.

B Bezdrôtové meteostanice

Druhou alternatívou sú bezdrôtové meteostanice, ktoré sú v súčasnosti oveľa populárnejšie. Dávajú vám totižto voľnosť v tom, kde umiestnite stanicu aj senzor. Dosah senzora býva pomerne vysoký. V niektorých prípadoch aj cez 150 metrov. Dopredu sa však o tomto údaji informujte. Ak by bol dosah menší, mohol by vám umiestnenie zariadenia skomplikovať. Mínusom bezdrôtových staníc je to, že sú zvyčajne drahšie. Cena pritom rastie úmerne s dosahom. Platí, že čím je dosah väčší, tým je cena vyššia.

meteostanice

6 Dosah senzora meteostanice a správne umiestnenie

Ak ste sa rozhodli pre bezdrôtové meteostanice, je dôležité, aby ste pri nich sledovali jeden dôležitý parameter, ktorým je dosah. Ten uvádza, ako ďaleko sa môže stanica nachádzať od senzora. Vo väčšine prípadov sa stretnete s rozsahom od 30 do 150 metrov.

Väčší dosah automaticky znamená vyššiu cenu. Ak teda chcete zariadenie umiestniť len v okolí domu, zbytočne si zaň nepriplácajte. Nevyužili by ste ho.

Okrem toho je dôležité nezabúdať ani na to, že väčší dosah neznamená len vyššiu cenu, ale taktiež znížené výsledky merania. A to hlavne vtedy, keď sa v priestore medzi meteostanicou a senzorom nachádzajú nejaké kovové alebo iné pevné prekážky. Tie by mohli robiť problémy. Pri umiestňovaní meteostanice a senzora sa preto snažte, aby bol medzi nimi otvorený priestor.

Umiestnenie bezdrôtovej meteostanice vám zjednoduší návod, ktorý k nej dostanete. Väčšina odborníkov však odporúča umiestniť zariadenie tak, aby jeho snímač nebol na priamom slnku, bol chránený pred dažďom a neohrozovali ho ďalšie externé faktory, ako napríklad sneh či silný vietor.

7 Spôsoby napájania meteostanice

Hlavná jednotka meteostanice, ktorá sa nazýva aj konzola, sa môže napájať buď zo siete, to znamená, pripojením kábla do elektrickej zástrčky, alebo pomocou klasických tužkových batérií. K najviac používaným sa radia batérie typu AA alebo AAA.

Obe možnosti majú viacero výhod aj nevýhod. Napájanie zo siete je výhodné v tom, že nemusíte sledovať stav batérií a to, či ich nie je nutné vymeniť. Nehovoriac o tom, že sa nikdy nestane, že by vám meteostanica poskytla nepresné údaje, pretože by nemala dostatok energie. Mínusom sieťového napájania je to, že v miestnosti budete mať ďalší kábel, ktorý môže kaziť výsledný vzhľad celej miestnosti. V niektorých prípadoch môže aj zavadzať a predstavovať riziko strhnutia konzoly z poličky alebo kuchynskej linky.

Napájanie prostredníctvom batérií je výhodné v tom, že nemusíte riešiť žiadne zbytočné káble. Znižujete tak riziko pádu konzoly a zaisťujete si minimalistický a čistý vzhľad miestnosti. Plus, meteostanicu môžete umiestniť kamkoľvek bez toho, aby ste premýšľali, či sa v jej blízkosti nachádza zástrčka. Na druhej strane, takéto zariadenia musíte neustále kontrolovať, aby ste zistili, či sa náhodou nevybili a poskytujú vám stále presné údaje. Plus, batérie sú v takomto prípade aj výdavkom navyše, ktorý výslednú sumu za zariadenie zvyšuje o desiatky eur.

8 Základné funkcie meteostanice

Meteostanice môžu disponovať viacerými základnými funkciami. To, ktoré majú, sa odvíja najmä od toho, aký model si zvolíte. Spravidla sa však stretnete s týmito funkciami:

A Meranie teploty

Základ všetkých meteostaníc predstavuje meranie a zobrazovanie nameranej teploty vo vnútri a vonku. Vonkajšiu teplotu merajú senzory nachádzajúce sa v exteriéri. Vnútornú zas samotná konzola, a to prostredníctvom zabudovaných snímačov.

Teplomer, resp. funkciu merania teploty má každé, aj to najlacnejšie zariadenie, ktoré nájdete na trhu. Mení sa len spôsob merania. Kým lacné alternatívy merajú všetko na základe svojich vlastných snímačov, inteligentné a drahé stanice sa vedia prepojiť s profesionálnymi meteostanicami a poskytnúť vám tak presné údaje.

V rámci tejto funkcie je dôležité sledovať, akým spôsobom získava zariadenie informácie o teplote a ako vám ich zobrazuje. Príliš komplikované zobrazenie vo forme grafov bude bežným rodinám zbytočné a naopak. Jednoduché číselné zobrazenie by zas nemuselo stačiť profesionálnym meteorológom.

B Meranie tlaku

Na meranie tlaku využívajú meteostanice baromater. Ten dokáže veľmi jednoducho zistiť a analyzovať zmeny atmosferického tlaku. Platí, že ak sa hodnota tlaku zvýši, môžete očakávať slnečné počasie a naopak. Keď sa zníži, čakajte, že bude väčšia oblačnosť a môžu prísť aj zrážky. Väčšina meteostaníc využíva na zobrazenie vývoja tlaku prehľadný graf, v ktorom sa vyzná aj amatér.

Meranie tlaku je výbornou funkciou pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, prípadne pre citlivé osoby, ktoré veľmi zle znášajú zmeny tlaku (napríklad ich bolí alebo sa im krúti hlava). Informáciami z meteostanice sa takýmto problémom dá predchádzať alebo aspoň ich minimalizovať.

C Meranie vlhkosti

K základných funkciám, ktoré majú meteostanice, sa radí aj meranie vlhkosti. Nie každý model ju však má. Dopredu sa preto informujte, či vami zvolená stanica disponuje vlhkomerom. Ideálne takým, ktorý dokáže merať vlhkosť ako vonku, tak aj vnútri. Budete sa tak vedieť efektívne vyhnúť komplikáciám, ktoré sa spájajú s príliš vysokou vlhkosťou v interiéri, ako napríklad mokré steny, opadávajúca omietka či plesne.

D Čas a dátum

Čas a dátum, ktorý vám meteostanice ukazujú, sa zvyčajne riadi rádiovým signálom DCF-77 z Frankfurtu nad Mohanom. Máte tak istotu, že čas je presný. Meteostanice riadiace sa týmto časom si taktiež samé nastavujú letný a zimný čas, takže vám odpadá nutnosť jeho prestavovania.

9 Spôsoby ukladania dát

Meteostanice ukladajú dáta spred niekoľkých dní, vďaka čomu ich môžete neskôr analyzovať a porovnávať. To, akým spôsobom ich ukladajú a ako ich môžete získať, sa odvíja od modelu, ktorý si zvolíte.

Lacnejšie zariadenia disponujú menším interným úložiskom, kde ukladajú dáta z niekoľkých posledných dní. Tie si môžete veľmi jednoducho stiahnuť cez USB kábel do počítača alebo iného zariadenia.

Drahšie a modernejšie stanice využívajú na zdieľanie dát Bluetooth alebo Wi-Fi. Veľmi jednoducho si ich tak môžete presunúť do počítača, tabletu alebo mobilu a začať s nimi pracovať. Iným riešením je ukladanie informácií na cloud.

meteostanica

10 Dizajn a typ displeja meteostanice

Meteostanica je pomerne výrazným zariadením, ktoré si všimne každý. Práve preto by sa mala hodiť do vášho interiéru a štýlu zariadenia. Väčšina zariadení je odetá do univerzálnych farieb, ako napríklad čierna a sivá, a má minimalistický dizajn, ktorý sa ľahko kombinuje s nábytkom či doplnkami v priestore. Ak by sa vám minimalistický dizajn nepáčil alebo sa vám zdal príliš jednoduchý, stavte na značky, ktoré predávajú zariadenia s mierne futuristickým dizajnom. K nim sa radí napríklad NASA alebo Netatmo.

V rámci displeja máte dve možnosti. Buď si zvolíte stanicu s ním, alebo bez neho. Ak sa rozhodnete pre alternatívu s ním, dbajte na to, aby bol dosť kvalitný a jednotlivé údaje sa z neho dobre čítali. Dobrú čitateľnosť zaisťuje dostatočná veľkosť displeja, veľkosť samotných ikon a typ podsvietenia.

Lacnejšie meteostanice majú nepodsvietený displej, na ktorom sa jednotlivé údaje čítajú pomerne náročne. V noci sú dokonca nečitateľné. Lepšou voľbou je podsvietený displej, ktorým disponujú drahšie výrobky. Na takomto displeji je vidno údaje aj z diaľky niekoľkých metrov. Plus, informácie sú často farebne odlíšené.

11 Rozšíriteľnosť meteostanice

Ak ste začiatočníkom a kupujete si svoju prvú meteostanicu, s veľkou pravdepodobnosťou vám budú stačiť len základné funkcie, ktoré vám poskytnú informácie o čase a dátume. Neskôr, keď však nadobudnete viac skúseností, budete možno chcieť zariadenie, ktoré vám poskytne informácie aj o vlhkosti a tlaku. Práve preto sa pri kúpe meteostanice informujte o tom, či je možné doplniť ju neskôr o ďalšie sondy a senzory.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber meteostaníc

  • Pred výberom meteostanice zistite, ako tieto zariadenia fungujú a aké informácie chcete, aby vám poskytli. Podľa toho budete vedieť, či vám stačí lacnejší základný model, alebo budete potrebovať drahšie a kvalitnejšie zariadenie.
  • Meteostanice sa delia na dva základné typy, a to klasické a smart. Klasické sú lacnejšie a poskytujú základné informácie. Smart sú síce drahšie, no spolupracujú s profesionálnymi meteostanicami a vedia vám poskytnúť podrobnejšiu a presnejšiu predpoveď.
  • Meteostanice následne delíme aj podľa spôsobu spojenia, a to na drôtové a bezdrôtové. Každý typ má svoje výhody a j nevýhody. Predtým, ako si jeden zvolíte, je dôležité, aby ste si obe alternatívy porovnali.
  • V prípade bezdrôtových staníc nezabudnite sledovať dosah konzoly (hlavnej jednotky meteostanice) od senzora.
  • Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výber, je spôsob napájania meteostanice. Ten môže byť vo forme kábla alebo batérií. Obe možnosti majú svoje pre a proti, ktoré musíte porovnať a vybrať si na základe toho, čo vám viac vyhovuje.
  • Meteostanice majú viacero základných funkcií, ktoré by im nemali chýbať. Radia sa k nim meranie teploty, tlaku a vlhkosti a informovanie o čase a dátume.
  • V rámci výberu meteostanice dbajte aj na spôsob ukladania dát a ich zdieľania. Táto funkcia bude pre vás dôležitá najmä vtedy, keď sa rozhodnete analyzovať staršie dáta v počítači alebo v inom zariadení.
  • Dizajn meteostaníc je zvyčajne minimalistický, no zvoliť si môžete aj zaujímavé futuristické modely, ktoré budú nielen praktickým pomocníkom, ale taktiež štýlovým doplnkom domácnosti.
  • Pri výbere nezabudnite sledovať aj typ displeja a jeho spracovanie, od ktorého sa odvíja to, ako sa vám budú jednotlivé informácie o teplote a počasí čítať.
  • Ak s meteostanicami ešte len začínate, nezabúdajte na možnosť ich rozšírenia. Tá sa vám môže neskôr hodiť.

Najčastejšie otázky pri výbere meteostaníc

Ktorá meteostanica je pre mňa najlepšia?
Aby ste si mohli vybrať meteostanicu, ktorá vám bude vyhovovať, je dôležité, aby ste pri jej výbere zohľadnili všetky faktory vrátane typu, spôsobu spojenia, merania teploty, tlaku a vlhkosti, poskytovania údajov o čase a dátume, a spôsobu ukladania dát. Okrem toho môžete zobrať do úvahy aj dizajn, typ displeja a jeho veľkosť.
Kam umiestniť senzor meteostanice?
Senzor meteostanice by ste mali umiestniť na miesto, kde naň nebude svietiť priame slnko a bude chránený od rôznych ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad silný vietor, dážď alebo sneh. Pomôcť si môžete aj návodom na použitie, ktorý je súčasťou každej meteostanice. V ňom nájdete presný návod, kde a ako senzor umiestniť.
Je lepšia klasická alebo smart meteostanica?
Všetko sa odvíja od toho, koľko informácií chcete, aby vám zariadenie poskytlo a koľko máte skúseností. Ak ste začiatočníkom a stačí vám len jednoduchá predpoveď počasia so základnými údajmi, ako napríklad teplota, čas a dátum, vyberte si lacnú klasickú meteostanicu. Na druhej strane, keď už s meteostanicami nejaké skúsenosti máte, alebo hľadáte zariadenie, ktoré vám poskytne množstvo podrobných a presných údajov, stavte na smart zariadenia, ktoré disponujú Wi-Fi pripojením a dokážu spolupracovať s profesionálnymi meteostanicami.
Koľko stoja meteostanice?
Cena meteostaníc sa odvíja od toho, aký model si vyberiete. Tie najlacnejšie so základnými funkciami začínajú na cene 15 eur. Za drahšie inteligentné zariadenia zaplatíte aj 100 eur, pričom tie najlepšie vás môžu vyjsť aj na 200 či 300 eur.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]