teplomeryTeplomery predstavujú základnú pomôcku, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Pomocou nej dokážeme zistiť, či sa s naším telom niečo deje a či je v poriadku. Zvýšená telesná teplota signalizuje viacero problémov a môže byť predzvesťou menej vážnych aj vážnejších problémov. Práve preto sa netreba spoliehať len na to, ako sa cítite, prípadne na meranie teploty pomocou priloženia ruky o čelo, ale treba siahnuť po lepších a prepracovanejších alternatívach, ku ktorým sa radia aj teplomery.

Pri nákupe teplomerov zistíte, že sa na trhu nachádza veľké množstvo rôznych produktov. Niektoré sú kontaktné, iné bezkontaktné. Niektoré zas na svoju prácu využívajú infračervené svetlo, iné sú zas digitálne, prípadne klasické, sklenené. Z jednoduchého a rýchleho výberu sa tak stane niekoľkohodinové premýšľanie nad tým, čo by ste mali vziať a čo je pre vás lepšie. Ak sa neviete rozhodnúť, no nejaký nový teplomer potrebujete, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a rád, ktoré vám efektívne pomôžu.

↓ Ako vybrať najlepšie teplomery

TOP teplomery

NáhľadNázov produktuParametre
teplomer Braun IRT 6520
Typ teplomera: kontaktný
Teplotný rozsah: do 42,2 °C
Čas merania: 2 s
teplomer Braun BNT 400
Typ teplomera: bezkontaktný
Teplotný rozsah: do 55 °C
Čas merania: 2 s
teplomer Cemio Metric 308 Smart bezkontaktný
Typ teplomera: bezkontaktný
Teplotný rozsah: do 118 °C
Čas merania: 0,8 s
4.
teplomer TrueLife Care Q9

Typ teplomera: bezkontaktný
Teplotný rozsah: do 100 °C
Čas merania: 1 s
5.
teplomer TrueLife Care Q7
Typ teplomera: bezkontaktný
Teplotný rozsah: do 100 °C
Čas merania: 0,8 s
6.
teplomer Vitamy zoom Bezkontaktný teplomer
Typ teplomera: bezkontaktný
Teplotný rozsah: do 42 °C
Čas merania: 1 s
7.
teplomer HARTMANN Thermoval kids flex
Typ teplomera: kontaktný
Čas merania: 10 s
8.
teplomer Microlife MT 850
Typ teplomera: kontaktný
Teplotný rozsah: do 50 °C
Čas merania: 8 s
9.
teplomer Omron Flex Temp Smart

Typ teplomera: kontaktný
Čas merania: 10 s
10.
teplomer Domotherm Rapid
Typ teplomera: kontaktný
Čas merania: 30 s
11.
teplomer Thermoval standard
Typ teplomera: kontaktný
Čas merania: 40 – 90 s
12.
teplomer Domotherm Easy
Typ teplomera: kontaktný
Čas merania: 40 – 90 s
13.
teplomer Microlife MT 3001
Typ teplomera: kontaktný
Teplotný rozsah: do 43,9 °C
Čas merania: 60 s

↑ TOP teplomery

1 Ako si vybrať ten najlepší teplomer?

Teplomer je bežnou súčasťou každej lekárničky. Mnohí nad ním nepremýšľajú až dovtedy, kým sa im ten starý nepokazí alebo neukazuje správnu teplotu. V takýchto situáciách prichádza na rad kúpa, ktorá sa môže zdať veľmi jednoduchá. Problém je však v tom, že keď sa pozriete na široký výber teplomerov, môže sa vám zakrútiť hlava. Niektoré sú jednoduché a poskytujú len meranie teploty. Iné majú aj zaujímavé funkcie.

Výber teplomeru by ste mali robiť podľa svojich vlastných preferencií. Prípadne podľa preferencií svojej rodiny. Do úvahy berte nielen cenu za teplomer a funkcie, ale takisto fakt, kto bude teplomer používať a ako často. Okrem toho je dobré myslieť aj na rôzne zdravotné problémy a komplikácie.

Ak si neviete dať rady s výberom, netreba sa ničoho báť. Máme pre vás praktické tipy, vďaka ktorým si celý proces nákupu uľahčíte a urýchlite.

2 Podľa čoho vyberať teplomery?

Teplomer môžete vyberať podľa viacerých parametrov a detailov. Najlepšie je však zvoliť si taký, ktorý bude vyhovovať vašim osobným potrebám a preferenciám. Na začiatok si preto odpovedzte na niekoľko základných otázok. Od nich sa následne bude odvíjať aj to, po akom type a modeli siahnete.

  • Na akom mieste chcete merať teplotu? Ak na čele, zaobstarajte si bezkontaktný teplomer. Ak v podpazuší, zvoľte digitálny model. A v prípade konečníka je najlepšie siahnuť po špeciálnych modeloch určených do tejto partie tela, prípadne po klasických digitálnych.
  • Komu budete merať teplotu? Dospelý si odmeria teplotu akýmkoľvek teplomerom, no pri deťoch je to už horšie. Tie sa často mykajú a neustále niekam behajú. Keď majú zvýšenú teplotu, sú aj nervózne. Preto je dobré vybrať im špeciálny typ teplomera, napríklad vo forme cumlíka, o ktorom ani len nebudú vedieť. Alebo bezkontaktný model, ktorým len namierite na ich čelo a teplotu odmeriate.
  • Ako často budete teplomer potrebovať? Ak chcete merať teplotu pravidelne, je dobré siahnuť po tých najpraktickejších modeloch, ktoré sa vám budú ľahko používať. Teplomery by mali mať takisto doplnkové funkcie uľahčujúce ich používanie. K nim sa radí napríklad zapamätanie si jednotlivých údajov, aby ste ich mohli porovnať. Pre tých, ktorí chcú teplomer len na občasné meranie (napríklad vtedy, keď sú chorí), je dobrý aj lacnejší výrobok bez špeciálnych funkcií.
  • Koľko ste ochotní investovať do teplomeru? Ten najlacnejší teplomer kúpite v lekárni alebo v akomkoľvek obchode už v cene od 4 eur. Počítajte však s tým, že za takúto cenu kúpite len klasický kontaktný teplomer bez špeciálnych doplnkových funkcií, ktorý nemusí stačiť úplne každému. Zlatou strednou cestou sú digitálne teplomery do 20 eur, ktoré disponujú vyspelejšími funkciami, ako napríklad pamäť. Drahšie kúsky, za ktoré však stále nezaplatíte príliš veľa, sú modely v cene od 20 do 80 eur. Tie sú pomerne presné a doplnkové funkcie sú ich bežnou výbavou. Majú podsvietený displej, pamäť aj možnosť prepojenia so smartfónom. Poslednou možnosťou sú profesionálne zdravotnícke teplomery, ktorých cena sa môže vyšplhať na 80 až 100 eur. Ide o presné výrobky, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Pravdou však je, že pre mnohé bežné domácnosti sú zbytočné.

Univerzálny a ten najlepší teplomer pre každého neexistuje. Vybrať si musíte podľa svojich potrieb a toho, čo všetko od výrobku vyžadujete. Na trhu sa stretnete s tisíckami rôznych teplomerov. Nemusíte sa preto báť, že by ste nič nenašli.

3 Na čo sa zamerať pri výbere teplomerov?

Pri výbere teplomerov sa zamerajte nielen na svoje vlastné preferencie a požiadavky, ale aj na ďalšie detaily, ako sú:

  • Náročnosť ovládania – nehľadiac na to, či budete teplomer využívať pravidelne, niekoľkokrát do týždňa, alebo raz za rok, nemal by byť príliš náročný na používanie. V priebehu niekoľkých sekúnd by ste ho mali zapnúť a zistiť všetky potrebné údaje. Tie najlacnejšie modely disponujú dvomi tlačidlami na zapnutie a vypnutie. Drahšie a prepracovanejšie kúsky majú aj doplnkové tlačidlá napríklad na uloženie nameraných výsledkov. Ovládanie môže komplikovať aj príliš malý a nečitateľný displej, ktorý by bol starším osobám úplne zbytočný.
  • Kvalita materiálu – od materiálu, z ktorého je teplomer vyrobený, sa odvíja aj to, ako dlho vydrží a ako sa bude používať. Sklenený teplomer je síce kvalitný, no ak vám padne z ruky, ľahko sa rozbije. Nehovoriac o tom, že používanie nie je úplne komfortné. Pri každom použití vami prejde nepríjemný chlad. Lepšou voľbou je ľahký plast, ktorý by sa nemal pri páde zničiť. Okrem toho by mal vydržať dlhé roky bez toho, aby sa zlomil alebo inak manuálne zničil. Problém s plastom je zvyčajne len pri veľmi lacných teplomeroch, ktoré nie sú príliš kvalitne spracované.
  • Ergonómia – na ergonómiu vplývajú hlavne rozmery a spôsob merania teploty. Platí, že pre deti je dobré zvoliť buď špeciálne prevedenia, ako napríklad spomínaný cumlík alebo bezkontaktné modely, ktoré nemusíte deťom nikam prikladať. Starší ľudia ocenia takisto praktickejšie a menej rozmerné kúsky, s ktorými nemusia nijako špeciálne narábať.

digitálne teplomery

4 Typy teplomerov

Teplomerov je veľké množstvo a spravidla sa delia na niekoľko základných typov. Podľa toho si môžete oveľa jednoduchšie a rýchlejšie vybrať presne to, čo potrebujete.

A Infračervené

Infračervené teplomery snímajú infračervené lúče, ktoré vysiela naše telo. Podľa toho zisťujú, akú má teplotu. Tento typ teplomerov môže byť kontaktný aj bezkontaktný. Ak si vyberiete kontaktný, spravidla ho používate tak, že ho len zasuniete do ucha a následne nameriate všetky potrebné hodnoty. Bezkontaktné fungujú ešte jednoduchšie. Stačí ich len nasmerovať na čelo a následne spustiť meranie. Takýto spôsob merania teploty je ako stvorený pre rodičov s malými deťmi, ktoré sa neustále hýbu. Teplotu im totižto môžete odmerať aj v spánku.

Bezkontaktné teplomery sú skvelé aj na orientačné meranie teploty vody alebo jedla. Stačí ich použiť rovnako, ako pri meraní teploty človeka. Menšou nevýhodou bezkontaktných teplomerov je to, že sú drahšie. Investícia do nich sa však rozhodne oplatí.

B Sklenené

Tradičné sklenené ortuťové teplomery v súčasnosti na trhu už nenájdete. Od roku 2009 sú v Európskej únii zakázané. Ortuť je považovaná za vysoko jedovatý a toxický kov. Pri rozbití teplomera existovalo riziko vdýchnutia toxických pár, čo mohlo spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie. Ortuť je pre človeka nebezpečná, preto by ste sa jej mali vyhýbať. Ak ešte vlastníte starý ortuťový teplomer, nahraďte ho novým.

Ak by ste sa pri nákupe so skleneným teplomerom predsa len stretli, spravidla obsahujú inú látku ako ortuť, napríklad gálium indium alebo ich kombináciu. Pre človeka tak nie sú nebezpečné. Ich výhodou je nízka cena a fakt, že nepotrebujú žiadne batérie. Na druhej strane, meranie s nimi je zdĺhavé, takže nie sú vhodné pre malé deti, ktoré sú stále v pohybe. Plus, ak by vám spadli, mohli by sa rozbiť.

C Digitálne

Digitálne teplomery sú v súčasnosti snáď najobľúbenejšie. Pýšia sa príjemnou cenou a tým, že ich telo je vyrobené z plastu. Vedia tak odolávať pádom. Mnohé kvalitnejšie modely disponujú podsvieteným displejom a dostatočne veľkými číslami, na ktoré vidia aj starší ľudia. Ovládanie digitálnych teplomerov je ľahké a rýchle. Spravidla obsahujú niekoľko tlačidiel, prostredníctvom ktorých ich zapínate a vypínate.

V ponuke obchodov nájdete aj drahšie digitálne teplomery, ktoré majú rôzne doplnkové funkcie, ako napríklad možnosť ukladania informácií o meraní teploty alebo prepojenie so smartfónom. Vhodné sú pre osoby, ktoré si plánujú merať teplotu na pravidelnej báze.

D Páskové

Posledným typom, s ktorým sa stretnete, sú páskové teplomery, ktoré vyzerajú na prvý pohľad ako malé pravítko. To priložíte na čelo alebo do podpazušia. Niektoré modely sa prikladajú aj pod jazyk. Nepotrebujú žiadne batérie a kúpite ich za zopár eur. Bohužiaľ, poskytujú len veľmi orientačný výsledok, ktorý mnohým nemusí stačiť. Najlepšie sú hlavne na cesty, pretože v kufri nezaberajú veľa miesta.

5 Rozdelenie teplomerov podľa miesta merania

Na základe tohto rozdelenia si vyberáte dva základné typy teplomerov, a to:

  • kontaktné – ako už z názvu vyplýva, ide o teplomery, ktoré sú kontaktné a na to, aby ste ich mohli použiť, ich musíte priložiť k pokožke. Spravidla sa prikladajú do podpazušia, ústnej dutiny, zvukovodu alebo konečníka. Niektoré sú lacnejšie, iné drahšie. Všetko závisí od materiálu, funkcií či značky. Po použití ich nezabudnite dobre vyčistiť.
  • bezkontaktné – sú to teplomery, ktoré fungujú bez toho, aby ste ich priložili k pokožke. Spravidla ich namierite na čelo alebo spánok, čím zmeriate telesnú teplotu. Iným typom sú bezkontaktné teplomery, ktoré len vložíte do zvukovodu, počkáte 10 sekúnd a z ucha vytiahnete.

Následne sa stretnete aj s ďalšími podtypmi:

  • do podpazušia – klasické kontaktné meranie teploty, ktoré sa využívalo aj pred rokmi. Nejde o úplne najpresnejší spôsob merania, no pre orientáciu postačí.
  • orálne – sú presnejšie ako modely do podpazušia. Stačí ich len vložiť do úst a počkať pár sekúnd. Nevýhodou je, že teplomer musíte neustále dezinfikovať a samotný proces merania je menej komfortný.
  • na čelo a spánky – ide o bezkontaktné modely, ktoré len z diaľky namierite na čelo alebo spánky a počkáte zopár sekúnd. Platí však, že pokožka nesmie byť príliš spotená alebo inak znečistená, pretože výsledky by mohli byť skreslené.
  • do uší – najlepšie sú bezkontaktné modely, ktoré fungujú tak, že ich špičku len jemne zasuniete do zvukovodu. Zistenie teploty trvá len zopár sekúnd.
  • rektálne – najčastejšie sa využívajú pri novorodencoch. Presnosť merania je vysoká a dá sa porovnávať s profesionálnymi teplomermi.

bezkontaktné teplomery

6 Rýchlosť merania

Teplomer si môžete vyberať aj na základe toho, ako rýchlo nameria telesnú teplotu. Väčšina bezkontaktných modelov poteší rýchlym meraním do niekoľkých sekúnd. Kontaktné sú pomalšie, a to hlavne v prípade, že máte sklenené varianty. Pri tých musíte na nameranie hodnôt čakať aj 10 minút.

Rýchlosť merania by nemala byť najdôležitejším parametrom, no dokáže zavážiť. A to hlavne v prípade, ke’d chcete merať teplotu malým deťom. Tie sa neustále hýbu a nedokážu vydržať v jednej polohe dlhých 10 či 15 minút.

7 Rozsah meraných teplôt a napájanie

Klasické teplomery na domáce využitie nepotrebujú príliš vysoký rozsah meraných teplôt. Spravidla stačí klasické rozpätie od 33 do 42 °C. Rozpätie teplôt je takisto len doplnkovým parametrom, ktorý netreba nejako špeciálne sledovať. Pred kúpou je však dobré vedieť, koľko teplomer odmeria.

Okrem sklenených a páskových teplomerov potrebuje úplne každý typ nejaké napájanie. Väčšina funguje na jednu alebo viacerých batériách, ktoré stačí po dlhšom čase vymeniť. Tie najmenšie modely fungujú na základe menších gombíkových batérií. Masívnejšie typy disponujú tužkovými batériami alebo zabudovaným akumulátorom, ktorý sa dá nabíjať pomocou adaptéra.

Hlavne pri teplomeroch so zabudovaným akumulátorom si dávajte pozor na to, koľko vydržia a ako často sa budú musieť dobíjať. Ak ich budete používať pravidelne, batéria vám vydrží spravidla niekoľko dní, maximálne týždňov.

8 Rozmery

Veľkosť teplomerov priamo ovplyvňuje to, ako sa vám s nimi pracuje. Najskladnejšími modelmi sú páskové teplomery, ktoré so sebou môžete brať aj na cesty. Keďže majú kompaktné rozmery, nikde zbytočne nezavadzajú. Môžu byť takisto súčasťou autolekárničky.

Pomerne málo priestoru zaberú aj digitálne teplomery, ktoré môžete ľahko prenášať z miesta na miesto. Dvojsečnou zbraňou sú sklenené prevedenia, ktoré síce sú menšie, no sú ťažšie. Plus, celé prenášanie komplikuje aj fakt, že sa môžu pomerne ľahko zničiť.

Príliš malé teplomery môžu robiť problémy starším ľuďom, ktorí nebudú vidieť dobre na displej a celková manipulácia bude pre nich komplikovanejšia. Pre nich je preto lepšie zvoliť masívnejšie kúsky.

Vo všeobecnosti platí, že do kategórie väčších prístrojov sa radia bezkontaktné modely, s ktorými sa bude ľahko pracovať starším i mladším.

9 Doplnkové funkcie

Prepracované a drahšie teplomery disponujú rôznymi doplnkovými funkciami, ktoré uľahčujú používanie a poskytujú vyšší komfort. Do tejto kategórie sa radia funkcie, ako napríklad:

  • pamäť – teplomer si dokáže zapamätať predchádzajúce namerané hodnoty a následne ich porovnať. Niektoré modely sa dajú aj prepojiť so smartfónom, v ktorom vám aplikácia poskytne prehľad všetkých údajov a vypočíta aj priemernú teplotu.
  • zvukový signál – skvelá funkcia, ktorá vás upozorní na to, že teplomer skončil a nameral všetky hodnoty.
  • displej – skvelý pomocník, na ktorom uvidíte všetky namerané hodnoty. Pre seniorov vyberajte teplomery s väčším displejom, ktorý uľahčuje používanie.
  • indikátor stavu batérie – kvalitná batéria priamo ovplyvňuje namerané výsledky. Je preto skvelé, keď vás teplomer informuje o tom, či náhodou nie je vybitý.
  • automatické vypnutie – dôležitá funkcia, ktorá zaistí, že batéria sa nebude zbytočne vybíjať. Teplomer sa spravidla vypne po niekoľkých minútach nečinnosti.

digitálne teplomery

Tipy, ktoré vám uľahčia výber teplomerov

  • Na začiatok si ujasnite, na čo všetko budete teplomer využívať. Niekto potrebuje len jednoduchší model na občasné meranie teploty (napríklad v situáciách, keď sa necíti dobre), iný zas chce kvalitný a prepracovaný výrobok s doplnkovými funkciami.
  • Okrem toho, na čo teplomer potrebujete, sledujte aj kvalitu materiálu, náročnosť ovládania, ergonómiu a cenu.
  • Teplomery sa delia do niekoľkých základných kategórií, a to na infračervené, sklenené, digitálne a páskové. Každý typ poskytuje nejaké výhody a nevýhody. Všetky si dobre porovnajte a zistite, ktorá možnosť vám bude vyhovovať najviac.
  • Teplomery sa následne delia aj podľa miesta merania. V tomto prípade sledujte hlavne dva základné typy, a to kontaktné a bezkontaktné. Od nich sa odvíja, či výrobok budete na pokožku prikladať, alebo teplotu zistíte aj z diaľky niekoľkých centimetrov.
  • Výber a nákup dokážu ovplyvniť aj detaily, ako napríklad rýchlosť merania, rozsah nameraných teplôt, napájanie a rozmery.
  • Ak chcete, aby bol teplomer skutočným pomocníkom a vyhovoval vám, sledujte aj doplnkové funkcie. K obľúbeným sa radí pamäť, displej, zvukový signál, automatické vypnutie či indikátor stavu batérie.

Najčastejšie otázky pri výbere teplomerov

Na akom mieste merať telesnú teplotu?
Všetko sa odvíja od toho, aký typ teplomeru si vyberiete. Tie najbežnejšie modely sú však určené na meranie teploty v podpazuší. A síce z tejto oblasti nedostanete úplne najpresnejšie hodnoty na stanovenie diagnózy, pre bežných užívateľov to často stačí. Druhým riešením je meranie teploty v ústach. Takéto meranie je presnejšie, no pri používaní takýchto teplomerov si dávajte pozor. Musíte ich udržiavať neustále čisté a vydezinfikované. Tretím riešením je meranie teploty v konečníku, kde získate tie najpresnejšie hodnoty. Tento spôsob merania sa však využíva spravidla u detí. Aj v tomto prípade platí, že teplomer musíte udržiavať neustále čistý a po každom použití ho treba vydezinfikovať. 
Aký teplomer je ten najlepší?
Na túto otázku neexistuje všeobecná a jediná odpoveď. Každý teplomer poskytuje iné výhody a silné stránky. Niektoré modely sú určené pre dospelých, iné zas pre deti. Práve preto si ponuku dobre porovnajte a zistite, či chcete kontaktný alebo bezkontaktný. Následne si vyberte ešte podľa jednotlivých funkcií, ceny a celkového prevedenia.
Aký je najlepší teplomer pre deti?
Pre tie najmenšie deti je najlepší bezkontaktný teplomer. Ten stačí dieťaťu len namieriť na čelo a za pár sekúnd namerať všetky hodnoty. Dokonca, teplotu môžete merať aj počas toho, ako dieťa spí. Okrem toho existujú aj rôzne špeciálne modely, ako napríklad cumlíkové teplomery, pri ktorých si dieťa ani len neuvedomí, že mu je teplota meraná. A, samozrejme, existujú aj digitálne teplomery určené pre deti, ktoré slúžia na meranie teploty v konečníku, kde získate najpresnejšie výsledky merania.
Ako správne merať telesnú teplotu?
Telesnú teplotu by ste mali merať pri izbovej teplote, čiže nie v príliš vyhriatej alebo veľmi studenej miestnosti. Pri meraní v pokoji seďte a zhlboka dýchajte. Snažte sa vyhnúť pohybovej aktivite, pri ktorej sa telo automaticky zahrieva. Okrem toho myslite aj na to, že telesná teplota sa neustále mení. Najnižšia je v skorých ranných hodinách a najvyššia zas večer. V rámci merania dbajte aj na hygienu. Pri kontaktných teplomeroch nezabudnite výrobok dobre vydezinfikovať a vyčistiť, aby sa na ňom neukladali baktérie.
Prečo môj teplomer nemeria teplotu presne?
Niekedy sa stáva, že teplomer nemeria teplotu presne. Dôvodov, prečo sa tak deje, je viacero. Všetko sa odvíja od typu a toho, ako dlho ho používate. Niektorí odborníci takisto tvrdia, že teplomery sú presné, len ich ľudia nevedia správne používať. Ak by sa stalo, že teplomer používate podľa návodu od výrobcu, no aj tak nemeria dobre, zvážte kúpu nového. 
Prečo sa už nevyužívajú klasické ortuťové teplomery?
Klasické ortuťové teplomery sa od roku 2009 nesmú predávať. Ich predaj bol zakázaný kvôli tomu, že ortuť je považovaná za vysoko jedovatý a toxický kov. Pri rozbití teplomera existovalo riziko vdýchnutia toxických pár, čo mohlo spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie. Ortuť je pre človeka nebezpečná, preto by ste sa jej mali vyhýbať. Ak ešte vlastníte starý ortuťový teplomer, nahraďte ho novým.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.5]