posteľSpánkom, ktorý je kľúčový pre zdravie nášho organizmu, strávime viac ako tretinu svojho života. Ak teda chceme, aby sa naše telo dobre regenerovalo a skutočne si oddýchlo, potrebujeme bezpečné, príjemné a pohodlné miesto. Týmto miestom je zvyčajne spálňa, detská či hosťovská izba, v ktorých nesmie chýbať kvalitná posteľ.

Mäkká a komfortná posteľ je niečím, bez čoho si dnes nevieme predstaviť bežné fungovanie. Okrem toho, že poskytuje priestor pre spánok, ju môžeme využívať aj na krátke zdriemnutie počas dňa, pozeranie televízie alebo čítanie knihy. Pamätajte však, že jej výber by mal byť premyslený. Kupujete si ju totižto na niekoľko rokov, nie iba na zopár týždňov či mesiacov. Musí preto spĺňať určité základné parametre, o ktorých si povieme nižšie.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu posteľ?

TOP postele

Manželské dvojlôžkové postele

postele Wilsondo boxspring Guliette s matracom biela

ODPORÚČAME
Boxspring postele

postele Kondela Boxspring Mersia sivá

ODPORÚČAME
Detské postele

postele BMS Group Hermes Grafit

ODPORÚČAME
Postele s úložným priestorom

postele GM Izabela s úložným priestorom grafit

ODPORÚČAME
Jednolôžkové postele

postele Kondela Diaz dub madura wellington

ODPORÚČAME

TOP 4 najlepšie manželské dvojlôžkové postele

NáhľadNázov produktuParametre
posteľ Wilsondo boxspring Guliette s matracom biela
Materiál: kov
Rozmer postele (DxŠxV): 208 x 144 x 115 cm
posteľ GL Dolly s úložným priestorom dub craft
Materiál: drevotrieska
Rozmer postele (DxŠxV): 205 x 145 x 41 cm
posteľ Kondela DULCEA sivá
Materiál: syntetická koža
Rozmer postele (DxŠxV): 217 x 169 x 74 cm
4.
posteľ GL Buster s úložným priestorom biela
Materiál: drevotrieska
Rozmer postele (DxŠxV): 205 x 144 x 42 cm

TOP 4 najlepšie boxspring postele

NáhľadNázov produktuParametre
posteľ Kondela Boxspring Mersia sivá
Materiál: kov
Rozmer postele (DxŠxV): 215 x 205 x 54 cm
posteľ Kondela MORINA boxspring sivohnedná Taupe
Materiál: čalúnenie
Rozmer postele (DxŠxV): 221 x 183 x 67 cm
posteľ Kondela Fonda boxspring svetlosivá
Materiál: čalúnenie
Rozmer postele (DxŠxV): 211 x 160 x 65 cm
4.
posteľ ArtElta Inez Boxspring Sawana 21
Materiál: syntetická koža
Rozmer postele (DxŠxV): 205 x 143 x 50 cm

TOP 4 najlepšie detské postele

NáhľadNázov produktuParametre
posteľ BMS Group Hermes Grafit
Materiál: masív/MDF
Rozmer postele (DxŠxV): 205 x 90 x 78 cm
posteľ Wilsondo Bunkie Vyvýšená biela
Materiál: masív
Rozmer postele (DxŠxV): 207 x 123 x 97 cm
posteľ Kondela MATIASI s úložným priestorom biela
Materiál: lamino
Rozmer postele (DxŠxV): 203,2 x 93,4 x 40,1 cm
4.
posteľ LU Mix so zábranou dub bielený
Materiál: masív
Rozmer postele (DxŠxV): 147 x 77 x 51 cm

TOP 4 najlepšie postele s úložným priestorom

NáhľadNázov produktuParametre
posteľ GM Izabela s úložným priestorom grafit
Materiál: čalúnenie
Rozmer postele (DxŠxV): 212 x 103 x 30 cm
posteľ KF Emily Plus s úložným priestorom dub sonoma
Materiál: lamino
Rozmer postele (DxŠxV): 192 x 80 x 68 cm
posteľ Kondela Michigan new dub sonoma
Materiál: drevotrieska
Rozmer postele (DxŠxV): 205,2 x 94,5 x 75 cm
4.
posteľ Nabbi Tavir s roštom dub sonoma / biela
Materiál: drevotrieska
Rozmer postele (DxŠxV): 203,2 x 95,6 x 60 cm

TOP 4 najlepšie jednolôžkové postele

NáhľadNázov produktuParametre
posteľ Kondela Diaz dub madura wellington
Materiál: drevotrieska
Rozmer postele (DxŠxV): 206,9 x 94,8 x 71,4 cm
posteľ GL Dante s úložným priestorom biela
Materiál: lamino
Rozmer postele (DxŠxV): 204 x 96 x 62 cm
posteľ DL Marika biela
Materiál: masív
Rozmer postele (DxŠxV): 206 x 98 x 67 cm
4.
posteľ AUTRONIC BED 1900 SIL
Materiál: kov
Rozmer postele (DxŠxV): 207 x 94 x 35 cm

↑ TOP postele

1 Ako vybrať tú najlepšiu posteľ?

Kvalitná posteľ výrazne ovplyvňuje zdravie a to, ako sa počas dňa cítite. Zároveň tiež vplýva na výsledný dizajn miestnosti, v ktorej sa nachádza, a spôsob, akým sa používa. Pred jej výberom si preto všetko dobre premyslite a zodpovedajte niekoľko základných otázok:

 • V ktorej miestnosti posteľ bude? Do spální sa hodia masívne a dominantné postele, ktoré zaberú veľa priestoru. Ich dizajn by sa mal odvíjať od štýlu prevládajúceho v danej miestnosti. Vo všeobecnosti ale platí, že klasické manželské postele majú skôr jednoduchší a minimalistický dizajn. Ten môže byť v niektorých prípadoch doplnený o zaujímavý a výrazný detail. Naopak, ak hľadáte posteľ pre dieťa do detskej izby, nebojte sa poobzerať po hravých a výraznejších jednolôžkových kúskoch.
 • Koľko ľudí bude posteľ využívať? V spálni využívajú posteľ spravidla dve osoby, preto sa do nej hodí veľký manželský typ. V detských izbách sa zas využívajú kompaktnejšie jednolôžkové prevedenia. Ak je detí viac, je dobré porozmýšľať nad poschodovou posteľou. Prípadne nad dvoma klasickými, ktoré sú však v rôznych častiach izby. Deti tak získajú potrebné súkromie. Do hosťovskej izby môžete zvoliť manželskú aj jednolôžkovú posteľ. Všetko závisí od veľkosti miestnosti.
 • Čo od postele vyžadujete? Niektoré postele majú dodatočné funkcie ako je úložný priestor, osvetlenie rámu alebo polohovanie. Za ne budete musieť pravdepodobne zaplatiť niečo navyše, no sú veľmi praktické a zvyšujú úroveň vášho komfortu. Práve preto sa oplatia.

Keď máte odpovede na tieto otázky, zoznámte sa ešte so všetkými hlavnými parametrami postelí. K nim sa radí typ konštrukcie, veľkosť, materiál, rozmery, výška, rošt, matrac a nožičky. Ďalej nezabúdajte ani na dodatočné funkcie a štýl.

2 Základné typy postelí

V rámci svojho nákupu si budete musieť najprv zvoliť, aký typ postele potrebujete. V súčasnosti sa na trhu stretnete s týmito:

A Jednolôžkové postele

Ako už z názvu vyplýva, jednolôžkové postele sú určené pre jednu osobu. Charakteristické sú kompaktnými rozmermi a tým, že v interiéri nezavadzajú. Ich štandardný rozmer je 80 x 200 cm alebo 90 x 200 cm. Následne existujú aj o niečo väčšie prevedenia, ako napríklad 100 x 200 cm.

Jednolôžkové postele si nájdu miesto v detských izbách alebo ďalších miestnostiach, kde spáva len jeden človek. Tým, že sú dostatočne dlhé, sú vhodné nielen pre tých najmenších, ale taktiež pre dospelé osoby. Niektoré z nich disponujú aj doplnkovými vlastnosťami vrátane úložného priestoru a polohovania.

Z dvoch jednolôžkových postelí môžete v prípade núdze vytvoriť aj manželskú dvojlôžkovú posteľ. Toto riešenie ale nie je príliš komfortné, pretože každá z postelí má rám, kvôli ktorému sa medzi matracmi objaví pomerne veľká medzera.

B Dvojlôžkové postele

Dvojlôžkové postele sú známe aj pod názvom manželské. Primárne sú určené pre dve osoby a ich štandardné rozmery sú 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 200 cm. Samozrejme, na trhu sú aj iné, menšie či väčšie rozmery. Populárne sú napríklad 140 x 200 cm, ktoré oceníte v malých interiéroch, alebo 220 x 200 cm, ktoré sú presným opakom. Ich lôžko je masívne a veľké. Osoby sa tak počas spánku zbytočne nevyrušujú.

Väčšina dvojlôžkových postelí si nájde svoje miesto v spálni. Umiestniť ich ale môžete aj do hosťovskej izby, kde výborne poslúžia priateľom a známym, ktorí u vás budú chcieť prespať.

Rovnako ako jednolôžkové, aj dvojlôžkové postele môžu disponovať doplnkovými funkciami vo forme polohovania, osvetlenia a úložného priestoru. Stanú sa tak z nich praktické kúsky nábytku, ktoré vám poskytnú komfortné miesto na spanie alebo úložisko na skladovanie nepotrebných vecí.

postele

C Zvýšené postele

Na rozdiel od klasických sú o niečo vyššie. Práve preto sú ideálne najmä pre staršie osoby, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom a sadanie na nižšiu posteľ by pre ne mohlo byť príliš komplikované. Niektoré obchody ich dokonca radia do špeciálnej kategórie označenej ako „seniorské postele“.

Zvýšené, resp. seniorské postele sú výhodné v tom, že im nechýba praktické príslušenstvo a funkcie. Najrozšírenejšie sú oporné madlá a možnosť polohovania.

Veľkosť zvýšených postelí sa odvíja od toho, či ju bude využívať jedna alebo dve osoby. Zvyčajne sa však predávajú vo forme dvojlôžkových modelov.

D Boxspring postele

Obľúbený typ postele, s ktorým sa veľakrát stretnete v hoteloch. Charakteristický je svojou masívnosťou, ktorá z neho robí dominantný kúsok každej spálne či inej miestnosti. Súčasťou boxspring modelov je pevný základ tzv. masívny rám, na ktorom sa nachádza viacero matracových vrstiev.

Prvou vrstvou je spodný matrac, ktorý býva veľmi kvalitný a obsahuje jadro z bonelových pružín. Po ňom nasleduje tzv. nosný matrac. Ten je taktiež pružinový a má buď jadro z bonelových alebo taštičkových pružín. Matrac býva často zónovaný, takže poskytuje podporu hlave, panve a bedrám.

Poslednou vrstvou boxspring postele je vrchný matrac známy pod označením topper. Na rozdiel od predchádzajúcich je o niečo tenší. Vo väčšine prípadov je vyrobený z kvalitnej pamäťovej alebo flexi peny a je dodávaný so snímateľným poťahom. Ten viete kedykoľvek zvliecť a prať v práčke.

Boxspring postele sú ideálne do veľkých spální, kde nebudú zaberať dôležité miesto. Tým, že sú honosné a nadčasové, sú nielen praktickým pomocníkom, ale aj krásnym doplnkom, ktorý perfektne skrášli celý interiér.

E Detské postele

Detské postele sú určené pre tých najmenších členov rodiny. Ich štandardné rozmery sa odvíjajú od veku dieťaťa:

 • Deti do 3 rokov – ideálna je posteľ v rozmeroch 120 x 60 cm.
 • Deti od 3 do 6 rokov – vhodná je posteľ v rozmeroch 140 x 70 cm.
 • Deti staršie ako 6 rokov – zvoliť môžete posteľ v rozmeroch 160 x 80 cm.

Mnohé detské postele potešia krásnym hravým dizajnom vo forme autíčka alebo domčeka. Prípadne majú bežný tvar, no od klasických modelov sa odlišujú výrazným a zaujímavým farebným prevedením.

Detské postele môžu mať aj doplnkové funkcie. K tým, ktoré sa využívajú najčastejšie, patria úložný priestor, osvetlenie rámu alebo čela a špeciálne zábrany. Tie sa starajú o to, aby vaša ratolesť počas noci nespadla na zem.

3 Postele podľa typu konštrukcie

Postele sa ďalej delia podľa typu konštrukcie, a to na:

 • Štandardné postele – ide o bežnú posteľ, ktorá je umiestnená na stabilnom mieste. To znamená, že po tom, ako ju niekam položíte, s ňou nebudete už ďalej manipulovať. Do tejto kategórie spadajú klasické jedno a dvojlôžkové postele, detské, zvýšené aj boxspring modely.
 • Poschodová posteľ – ideálne riešenie do detských izieb, ktoré zdieľajú viacerí súrodenci, no nie je v nich miesto na niekoľko klasických postelí. Väčšina bežných modelov má dve, maximálne tri spiace plochy. Pri prevedení s troma plochami sa uistite, že posteľ nie je príliš vysoká a dieťa, ktoré bude spať úplne hore, nebude blízko stropu.
 • Posteľ s prístelkou – jednolôžková posteľ, ktorej sa dá z boku vysunúť prístelka navyše. Predstavuje výborné riešenie do malých detských izieb, ktoré zdieľajú dvaja súrodenci, alebo do hosťovskej izby.
 • Váľanda – jednolôžková celočalúnená posteľ s integrovaným matracom a úložným priestorom. V minulosti bola obľúbená, dnes sa pomaly vytráca. Dôvodom bola hlavne skutočnosť, že pri pravidelnom používaní sa matrac nedal vymeniť za nový, takže človek si po určitom čase musel kúpiť celú novú posteľ.
 • Posteľ s nebesami – krásny kúsok, ktorý do miestnosti prináša elegantnú, romantickú a príjemnú atmosféru. Konštrukcia postele pozostáva zo štyroch dlhých stĺpikov, ktoré vystupujú z každého rohu a navrchu ich spája jedna veľká konštrukcia. Na tú sa následne uchytávajú záclony alebo baldachýn. Mínusom tohto typu postele je len to, že nie je vhodná do interiérov s nízkymi stropmi. Nezmestila by sa do nich.
 • Sklápacia posteľ – najčastejšie sa skrýva v skrini, vďaka čomu splýva s celkom a počas dňa nezasahuje do priestoru. Jej používanie je rýchle a jednoduché. Moderné kúsky majú mechanizmy, ktoré pomáhajú ako s jej sklápaním, tak aj vyklápaním.
 • Rozkladacia posteľ – ide o klasickú pohovku, ktorá sa dá rozložiť, čím sa vytvorí jedno alebo dve lôžka. Hodí sa do hosťovských izieb alebo na chaty a chalupy. Nie je vhodná na každodenný spánok.
 • Domčeková posteľ – štýlový a hravý kúsok ako stvorený do detských izieb. Na trhu ho nájdete v desiatkach prevedení, pričom obľúbené sú postele s bočnicami a zábranou.

4 Materiál postele

Materiál vám dopredu naznačí, ako bude posteľ vyzerať a koľko vám vydrží. Vybrať si môžete:

 • Masív – krásne majestátne postele z dreva, ktoré bývajú zvyčajne vo svojom prirodzenom vzhľade. Charakteristické sú odolnosťou, stabilitou a tým, že vydržia dlhé roky. Vyrábajú sa prevažne z borovice, smreku, buka a duba. Ich mínusom je vyššia obstarávacia cena a to, že sa ľahko poškriabu.
 • Drevotrieska – skvelá voľba pre tých, ktorí túžia po drevenej posteli, no nemôžu si zaobstarať masív. Okrem toho, že je materiál lacnejší, výrobky z neho sú tiež kompaktnejšie. Zmestia sa preto aj do menších bytov a domov. Rám týchto postelí tvorí laminát. Drevotrieska je len povrchovou úpravou, čo zaisťuje, že si viete vybrať z rôznych drevených alebo farbených prevedení. Možnosti sú tak nekonečné. Nevýhodou postelí z drevotriesky, resp. laminátu je to, že sú menej odolné ako masívne.
 • Kov – minimalistické a štýlové postele, ktoré ušetria miesto. Ich charakteristickou črtou je vysoká odolnosť, vďaka ktorej sú vhodné aj pre ťažších ľudí, jednoduchá údržba a množstvo farebných prevedení. Mínusom je skutočnosť, že po určitej dobe môžu začať vŕzgať. Plus, keď ich nezladíte s teplejšími materiálmi, pôsobia príliš chladne.
 • Čalúnenie – čoraz obľúbenejšie riešenie, ktoré je najmä súčasťou váľand a boxspring postelí. Tie majú drevený alebo kovový rám, ktorý je potiahnutý mäkkou látkou. Do interiéru tak prinášajú pokoj a harmóniu. Čalúnené postele sa na trhu predávajú v mnohých farbách aj dizajnoch. Určite ich preto bez akýchkoľvek problémov skombinujete do svojej spálne. Ešte predtým, ako si ich však zaobstaráte, myslite na dve väčšie nevýhody. Prvou je komplikované čistenie. Čalúnenie veľmi ľahko zberá všetok prach, preto ho budete musieť pravidelne vysávať. Druhým mínusom je zas to, že postele sú náchylné na vyblednutie alebo roztrhnutie poťahového materiálu.

žena v posteli

5 Rozmery postele

Rozmery vyberajte na základe vašej výšky a toho, kto všetko bude na posteli spať. Štandardné rozmery, s ktorými sa počas nákupu stretnete, sú:

 • 140 x 70 cm,
 • 160 x 80 cm,
 • 180 x 90 cm,
 • 190 x 80 cm,
 • 200 x 80 cm,
 • 200 x 90 cm,
 • 200 x 100 cm,
 • 200 x 120 cm,
 • 200 x 140 cm,
 • 200 x 160 cm,
 • 200 x 180 cm,
 • 200 x 200 cm.

Dĺžka postele pritom nemusí končiť na 200 cm. Pre vyšších ľudí sú k dispozícii aj rozmery 210 či 220 cm.

6 Výška postele

Rovnako ako šírka a dĺžka, aj výška postele je špecifický parameter odvíjajúci sa od toho, kto na nej bude spať. Príliš nízka posteľ totižto pri líhaní zbytočne zaťažuje kĺby a veľmi vysoký model zas môže pri vstávaní spôsobiť riziko pádu. Ktorý rozmer je teda ten najlepší?

Odborníci sa zhodujú, že ideálna výška postele je taká, pri ktorej po posadení sa na matrac dosiahnete chodidlami na podlahu, pričom vaše kolená sú v 90º. V prípade ale, že posteľ zdieľate s partnerom, ktorý je vyšší alebo nižší, skúste nájsť kompromis vyhovujúci pre oboch.

7 Matrac a rošt postele

Matrac je kľúčovou súčasťou všetkých postelí. Niektoré modely, napríklad boxspring alebo váľandy, ho majú integrovaný a kupujete ho s rámom. K iným, bežným prevedeniam, si ho budete musieť zaobstarať dodatočne. Rovnako ako rošt.

Pri výbere roštu zohľadnite zvolený matrac. Vždy si dopredu zistite, či sa tieto dve časti navzájom dopĺňajú. Ak by tak totižto nerobili, lôžko nebude pohodlné. Matrac do postele správne nezapadne a bude robiť zbytočné problémy.

8 Nožičky postele

Postele sa môžu podľa nožičiek deliť na modely s nimi a bez nich. Ktoré sú lepšie? Rozhodne tie prvé. Nožičky posteľ mierne nadvihujú a podporujú cirkuláciu vzduchu pod ňou. Takýmto spôsobom sa dokáže matrac pomerne ľahko zbaviť vlhkosti vznikajúcej z potu počas spania, čím sa zabraňuje rozširovaniu mikroorganizmov, húb a plesní.

Nožičky taktiež zjednodušujú upratovanie pod posteľou a tým, že majú rôzne tvary, veľkosti a prevedenia podporujú štýlový vzhľad spálne.

posteľ

9 Doplnky a praktické príslušenstvo k posteliam

K posteliam sa dajú dokúpiť viaceré druhy príslušenstva:

 • Čelo – postele ním môžu, no nemusia disponovať. Ak máte model bez neho, viete si ho ľahko dokúpiť. Čelo dodáva miestnosti štýlový vzhľad, bráni poškodeniu steny a poskytuje dodatočnú oporu chrbta. Niektoré čelá sú určené len na dekorovanie interiéru, iné majú aj dodatočné funkcie vo forme osvetlenia alebo poličiek na odloženie maličkostí.
 • Osvetlenie – výborný doplnok, ktorý navodí atmosféru, podčiarkne moderný vzhľad spálne a zároveň poskytne potrebné svetlo napríklad na čítanie.
 • Baldachýn – doplnok určený len pre špecifické modely postelí. Nájdete ho v mnohých farbách a strihoch, takže ho viete prispôsobiť preferovanému štýlu.
 • Nočné stolíky – praktické miesto na odloženie maličkostí ako sú okuliare, pohár s vodou alebo kniha. K manželskej posteli by mali byť dva. K jednolôžkovej stačí jeden.
 • Zábrany – pomôcka určená na detské postele. Pomáha predchádzať pádom počas spánku.
 • Úložný priestor – viete si ho zaobstarať k posteliam, ktoré ho nemajú priamo integrovaný. Zvyčajne má podobu veľkých zásuviek s kolieskami, ktoré jednoducho zasuniete pod posteľ. Pri kúpe si dávajte pozor, aby zásuvky korešpondovali s dizajnom postele a celok vyzeral prirodzene.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber postele

 • Typ postele a jej rozmery si vyberajte na základe vašich potrieb a preferencií.
 • Pred kúpou sa uistite, že posteľ poskytuje dostatok miesta na spanie a zároveň sa zmestí do spálne alebo akejkoľvek inej miestnosti, do ktorej je určená.
 • Kvalitný materiál zaručí, že posteľ bude štýlová a vydrží vám dlhé roky. K najpopulárnejším materiálom, z ktorých si vyberáte, sa radia drevotrieska, drevo, kov a čalúnenie.
 • Posteľ môže, no nemusí mať nožičky. Modely s nimi sú ale výhodnejšie, pretože podporujú cirkuláciu vzduchu pod matracom a zjednodušujú upratovanie pod posteľou.
 • K posteliam si viete zaobstarať aj praktické doplnky a príslušenstvo. Obľúbené sú najmä čelá, osvetlenie, zábrany, nočné stolíky a baldachýn.

Najčastejšie otázky pri výbere postele

Ako sa starať o posteľ?
Starostlivosť o posteľ závisí od jej materiálu. Kov a drevotriesku spravidla stačí utrieť vlhkou handričkou. To isté platí aj o masíve. Pri ňom je však dobré informovať sa, či drevo nebude potrebovať nejakú špeciálnu starostlivosť, napríklad regeneračný náter. Samostatnou kategóriou je následne starostlivosť o čalúnenie, ktoré budete musieť raz za čas povysávať.
Ktorý materiál postele je ten najlepší?
K najlepším materiálom postelí sa radí masív, drevotrieska, čalúnenie a kov. Z týchto štyroch si vyberte podľa svojich vlastných potrieb a preferencií. Pri kúpe okrem toho berte ohľad aj na všetky vlastnosti, ktoré daný materiál má. Oboznámte sa s jeho silnými a slabými stránkami a zistite, či je pre vás skutočne vhodný.
Aká je životnosť postele?
Životnosť postele závisí od spôsobu jej používania a materiálu, ktorý ste si zvolili. Kovový rám však spravidla vydrží 15 a viac rokov. Drevené rámy disponujúce lamelami by vám mali slúžiť minimálne 10 rokov.
Aký je rozdiel medzi klasickou a boxspring posteľou?
Boxspring posteľ má pevný základ, tzv. masívny rám, na ktorom sa nachádza viacero matracových vrstiev. Ich súčasťou sú kvalitné matrace z bonelových alebo taštičkových pružín a tenký matrac topper. Ten predstavuje najvyššiu vrstvu. Zvyčajne sa dodáva so snímateľným povrchom, aby sa ľahšie udržiaval. Naopak klasická posteľ má bežný rám. Ten dopĺňa rošt a matrac, ktoré sa vo väčšine prípadov dokupujú zvlášť.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]