matracMatrac je pomocníkom, vďaka ktorému sa môžeme cítiť oddýchnuto a plní energie. Vplýva na naše zdravie a to, aký výkon počas dňa poskytneme. Odvíja sa od neho náš komfort a množstvo ďalších vecí, ktoré si často ani len neuvedomujeme. Práve preto musí byť jeho výber premyslený. Namiesto toho, aby ste kúpili prvý model, ktorý nájdete na trhu, si zvoľte taký, ktorý vám poskytne nielen dostatočnú oporu, ale vhodnú mäkkosť a kompatibilitu s roštom. Nákup matraca predstavuje komplexný proces, v rámci ktorého je nutné myslieť hneď na niekoľko parametrov a detailov.

Správny typ a prevedenie matraca dokáže uľaviť od bolesti chrbta, svalov a kĺbov. Vie takisto skvalitniť spánok, navodiť príjemné sny a podporiť oporný systém. To je dôležité nielen pre dospelých, ktorí môžu mať časom rôzne zdravotné problémy, ale aj pre malé a dospievajúce deti. Každý človek potrebuje niečo iné. Preto nie je dobré ísť do obchodu a kúpiť všetkým v domácnosti rovnaký produkt. Ako však zvoliť ten najlepší, ktorý vydrží roky a bude pre vás tým pravým? Nechajte si poradiť naším sprievodcom.

↓ Ako vybrať najlepšie matrace

TOP matrace

Mäkké

matrace Texpol TAMARA

ODPORÚČAME
Stredne tvrdé

matrace Benab Fyzio Plus 1+1

ODPORÚČAME
Tvrdé

matrace Benab Memory Supra

ODPORÚČAME
Veľmi tvrdé

matrace MPO REGINA 1+1

ODPORÚČAME

TOP 3 najlepšie mäkké matrace

NáhľadNázov produktuParametre
matrac Texpol TAMARA
Počet zón: 5
Tvrdosť: T2
matrac MPO Olivia
Počet zón: 7
Tvrdosť: T2
matrac Dormeo Ergo Comfort
Počet zón: 3
Tvrdosť: T2

TOP 3 najlepšie stredne tvrdé matrace

NáhľadNázov produktuParametre
matrac Benab Fyzio Plus 1+1
Počet zón: 7
Tvrdosť: T3
matrac Benab Zero 1+1
Počet zón: 7
Tvrdosť: T3
matrac Benab Zero Hard
Počet zón: 7
Tvrdosť: T3

TOP 3 najlepšie tvrdé matrace

NáhľadNázov produktuParametre
matrac Benab Memory Supra
Počet zón: 5
Tvrdosť: T4
matrac Jaamatrac Sandra
Počet zón: 7
Tvrdosť: T4
matrac Jaamatrac Sofia
Počet zón: 7
Tvrdosť: T4

TOP 3 najlepšie veľmi tvrdé matrace

NáhľadNázov produktuParametre
matrac MPO REGINA 1+1
Počet zón: 7
Tvrdosť: T4
matrac Dřevočal Lima
Počet zón: 7
Tvrdosť: T5
matrac Dormeo Aloe Vera
Počet zón: 1
Tvrdosť: T5

↑ TOP matrace

1 Ako si vybrať ten najlepší matrac?

Pri výbere matraca je nutné sledovať hneď niekoľko hlavných a vedľajších parametrov. Základom je zamerať sa na tvrdosť, ktorá sa odvíja od vašej výšky, telesnej hmotnosti a veku. Následne nezabúdajte ani na polohu spánku, ktorú uprednostňujete. Pre milovníkov spania na boku je vhodný odlišný matrac ako pre tých, ktorí preferujú skôr spánok na chrbte.

Ďalej pozerajte na celkové rozmery. Kvalitný matrac by mal byť o 20 – 25 cm dlhší ako je vaša telesná výška. V rámci šírky je nudné zistiť, či budete kupovať jedno alebo dvojlôžkový model. V prípade jednolôžkových typov začína šírka na 90 cm a v prípade dvojlôžkových na 80 cm. Samostatnou kategóriou je výška matraca. Minimálna hodnota je 15 cm pre dospelého človeka. Pre seniorov platí, že výška by mala začínať na čísle 20 cm.

Materiál sa odvíja od vašich preferencií a od toho, aký rošt máte. Ak by náhodou vybraný materiál nebol kompatibilný, museli by ste kupovať aj nový rošt, čo celú investíciu zvýši o niekoľko desiatok až stoviek eur. A, samozrejme, nezabúdajte ešte na menšie drobnosti, ako sú zóny či poťahy na matrace. O všetkom si povieme podrobne, aby sme vám nákup uľahčili a urýchlili.

2 Materiál matraca

Matrace môžu byť vyrobené z viacerých materiálov. Od nich sa odvíjajú praktické vlastnosti, výdrž a to, ako sa vám bude na posteli vôbec spať. Poďme si povedať o tých, ktoré sa využívajú najčastejšie:

A Latexové matrace

Latexové matrace sú jedny z tých najmäkších na trhu. Stretnúť sa môžete zvyčajne s mäkkými a veľmi mäkkými modelmi. A síce to znie skvelo, nie sú vhodné pre úplne všetkých. Príliš vysoká mäkkosť dokáže robiť problémy hlavne menším deťom vo vývine.

Latexové matrace sú inak veľmi elastické a dokážu sa prispôsobiť vášmu telu. Charakteristické sú tiež vysokou výdržou a dlhou životnosťou. Aj po rokoch pravidelného používania sú takmer ako nové. Menšou nevýhodou je nízka priedušnosť, čo môže robiť problém alergikom. Plus, samotný materiál je veľkým alergénom, ktorý nemusí sadnúť úplne každému.

Ak ste si zaobstarali latexový matrac, kúpte si k nemu lamelový rošt. S pevnými doskami si príliš nerozumie.

B Pružinové matrace

Klasika, ktorá bola obľúbená hlavne v minulosti. Aj tak sa dajú nazvať pružinové matrace s mimoriadnou pružnosťou a schopnosťou prispôsobiť sa vášmu telu. V súčasnosti ich nájdete v oveľa kvalitnejších a lepších prevedeniach ako pred rokmi. Zabudnúť môžete napríklad na pretláčanie pružín na povrch a nekomfort pri spánku.

Pružinové matrace si najlepšie rozumejú s pevným roštom, pretože sú priedušné. Vhodné sú tak aj pre alergikov a ľudí s citlivosťou na prach.

matrac

C Penové matrace

Penové matrace môžu byť vyrobené z množstva rôznych druhov pien, od ktorých sa následne odvíja nielen použitý rošt, ale aj to, pre koho sú vhodné. Vo všeobecnosti sa však o nich dá povedať, že sú univerzálne a vydržia dlhé roky. Vybrať si môžete z alternatív:

  • PUR pena – ide o najčastejší a najrozšírenejší druh pien, ktoré nájdete na trhu. Sú obľúbené hlavne vďaka ich prispôsobivosti a tomu, že sa na nich dobre spí. Majú skvelú cenu a kúpiť sa dajú v odlišných stupňoch tvrdosti. Určené sú pre ľudí s nadváhou alebo obezitou.
  • HR pena – ide o matrace, ktoré v sebe kombinujú viac ako jeden materiál. Ich výhodou je hlavne väčšia vzdušnosť, príjemná cena a vyššia elasticita. Pri skúšaní HR peny si môžete všimnúť, že je o niečo tvrdšia ako PUR pena. Je preto vhodná ako pre ľudí s nadváhou, tak aj pre tých, ktorí majú radi tvrdé povrchy pre spánok.
  • pamäťová pena – radí sa medzi obľúbené a často vyhľadávané materiály. Poskytuje množstvo praktických vlastností vrátane toho, že sa vie prispôsobiť tvaru tela a polohe spánku. Je dostatočne mäká, no pritom chrbticu udržiava v správnej polohe. Vie stabilizovať telo a je univerzálnym materiálom pre úplne každého človeka. Nehľadiac na spánkovú polohu alebo váhu.
  • biopena – ak patríte k milovníkom prírodných materiálov, biopena je pre vás ako stvorená. Vyrába sa z prírodných olejov, takže nemá žiadne negatívne vplyvy na životné prostredie. Vhodná je pre alergikov a ľudí citlivých na prach či rôzne iné menšie častice.
  • tempur – k penovým matracom sa radí tiež tempur, pena prezývaná aj ako NASA pena. Disponuje vysokou úrovňou elasticity, má skvelú termoreguláciu a vie sa výborne prispôsobiť telesnej teplote. Dokáže stabilizovať chrbát a vydrží dlhé roky. Treba však počítať aj s vyššou cenou. Spravidla je zo všetkých ostatných penových aj nepenových materiálov najdrahšia.

3 Špeciálne označenia matracov

Okrem latexových, penových a pružinových sa stretnete aj so špeciálnymi matracmi, ktoré sú vyrobené z iných materiálov alebo inou technológiou. Ich charakteristickými črtami je vyššia cena a zaujímavé vlastnosti a funkcie. Vďaka nim dokážu spĺňať aj individuálne požiadavky pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami alebo vyšším štandardom.

Do kategórie špeciálnych matracov sa môžu radiť napríklad modely pre seniorov, ktoré sú zvyčajne hrubšie a vyššie. Prípadne detské matrace poskytujúce dostatočnú oporu pre vyvíjajúcu sa chrbticu. Ďalej netreba zabúdať ani na:

  • zdravotné matrace s certifikátmi – tieto prevedenia spĺňajú najprísnejšie kritériá, vďaka čomu sa využívajú aj v nemocniciach. Niekedy bývajú vyrábané na mieru. Zvyčajne sú hypoalergénne.
  • ortopedické matrace – veľmi podobne ako zdravotné, aj tieto môžu disponovať certifikátom. Spĺňajú najvyššie štandardy potrebné pre kvalitný a zdravý spánok. Zaisťujú takisto stabilnú oporu chrbtice a zameriavajú sa na správne rozloženie telesnej hmotnosti.
  • sendvičové matrace – základ predstavuje výplň pozostávajúca z dvoch rôznych materiálov. Tým sa zvyšuje nielen praktickosť, ale takisto životnosť matracov a celkový komfort. Najčastejšie sa využíva kombinácia pamäťovej peny na povrchu a HR peny v jadre.
  • gélové matrace – môžu byť vyrobené zo studenej alebo pamäťovej peny. Na rozdiel od iných matracov však majú gélové segmenty stimulujúce akupresúrne body. Tie počas spánku uvoľňujú svalstvo a zaisťujú skvelý oddych. Gél vydrží roky, takže po jednej investícií získate pomocníka na dlhú dobu. Matrace sú takisto vysoko hygienické. Neusádzajú sa v nich roztoče ani baktérie.
  • antidekubitné matrace – určené sú hlavne pre seniorov a ľudí, ktorí trávia veľa času v posteli. Zabraňujú totižto vzniku preležanín. Vedia sa prispôsobiť potrebám tela a poskytujú dostatočnú oporu. Vyrábajú sa z HR peny.
  • matrace s kokosovou doskou – ide o penové alebo latexové matrace, ktoré obsahujú aj kokosové vlákna. Výhodou tohto modelu je to, že vie odvádzať vlhkosť a zaručuje kvalitný spánok.

Okrem všetkých spomínaných sa môžete stretnúť s množstvom ďalších typov matracov. Niektoré sú vyrobené inou technológiou, iné zas z iného materiálu. Ešte predtým, ako si jeden vyberiete, zistite, aké má vlastnosti a či je pre vás vhodný.

4 Tvrdosť matracov

Jedným z najdôležitejších parametrov vôbec je tvrdosť matraca. Vo väčšine prípadov sa delí na štyri základné stupne:

  • mäkký
  • stredne tvrdý
  • tvrdý
  • veľmi tvrdý

Mnohí predajcovia však pridávajú aj jednu kategóriu navyše, ktorou je označenie „veľmi mäkký“. Tie nie sú po zdravotnej stránke vhodné takmer pre nikoho. Môžete ich využívať len krátkodobo alebo ich poskytnúť hosťom, ktorí u vás jednu či dve noci prespia.

To, po ktorej možnosti siahnete, sa odvíja hlavne od vašej hmotnosti. Ľahšie osoby si pokojne môžu zaobstarať mäkší matrac. Ťažšie osoby, prípadne ľudia s nadváhou, by mali zvoliť tvrdšie typy, ktoré sa postarajú o dostatočnú oporu.

Okrem hmotnosti berte do úvahy vašu spánkovú polohu. Platí, že pre osoby, ktoré spia:

  • na boku – je najlepší mäkký a stredne tvrdý typ, ktorý sa vie vášmu telu dobre prispôsobiť
  • na bruchu – je najlepší stredne tvrdý typ, ktorý sa hodí aj osobám, ktoré neustále menia polohy, pretože sa vie výborne prispôsobiť
  • na chrbte – je najvhodnejší tvrdší model, ktorý sa postará o rovnomerné rozloženie hmotnosti a zaistenie chrbtice vo vhodnej polohe

Pre lepší prehľad o tom, ako sa označujú matrace a pre koho sú vhodné, sme si pre vás pripravili jednoduchú tabuľku.

Označenie tvrdosti Pre koho je vhodný?
T1 (veľmi mäkký) do 60 kg
T2 (mäkký) od 50 do 80 kg
T3 (stredne tvrdý) od 70 do 110 kg
T4 (tvrdý) od 90 do 130 kg
T5 (veľmi tvrdý) nad 130 kg

Tabuľka 1: Orientačná tabuľka tvrdosti matraca

Najpredávanejšími matracmi sú T2 a T3 vhodné ako pre ženy, tak aj pre mužov. T4 a T5 sú určené skôr pre mužov s vyššou váhou.

matrac

5 Zóny matracov

Matrace majú rôzne zóny, ktoré sa od seba odlišujú svojou tvrdosťou a poskytovaou oporou. Keďže každá časť tela vplýva na matrac inak, napríklad kĺby vyvíjajú väčší tlak ako oblasť brucha, jeho povrch sa musí správne prispôsobiť. Platí, že čím viac zón matrac má, tým je kvalitnejší a lepší.

Klasické matrace, ktoré nájdete na trhu, majú spravidla do 7 zón. Bežná prax sú však zóny v počte od 3 do 5. Každá z nich sa stará o niečo iné:

  • prvá zóna – vyvýšená časť v oblasti krku
  • druhá zóna – mäkšia časť v oblasti ramien
  • tretia zóna – pevnejšia časť poskytujúca oporu chrbta
  • štvrtá zóna – vystužená časť pre oblasť bedier
  • piata zóna – mäkšia časť pre dolné končatiny
  • šiesta zóna – odľahčená a mäkšia časť v oblasti lýtok
  • siedma zóna – stredne tvrdá zóna určená na podporu členkov a chodidiel

Zónové matrace sú určené pre dospelých ľudí. Nekupujte ich deťom s výškou menej ako 150 cm. Nemuseli by správne kopírovať ich telo, čo by mohlo spôsobiť zdravotné problémy a nesprávny vývin.

6 Príslušenstvo pre matrace

Aj ten najkvalitnejší a najodolnejší matrac je nutné nejakým spôsobom chrániť. Práve preto by ste si k nemu mali zaobstarať príslušenstvo, ktoré predĺži jeho životnosť. Jednou z možností je poťah, ktorý plní hneď niekoľko úloh:

  • chráni matrac proti oderu – na matraci pravidelne spíte, preto je normálne, že sa časom začne meniť. Ak naň nedáte potrebný poťah, dokážete sa vyhnúť nepeknému odieraniu.
  • poskytuje štýlový vzhľad – posteľ vyzerá hneď lepšie, keď ju potiahnete pekným poťahom v podobnej farbe v akej sú odeté obliečky.
  • udržuje čistotu – a to nielen na povrchu, ale takisto v samotných vrstvách. Človek dokáže za noc vypotiť viac ako liter tekutín. Nehovoriac o rôznych nečistotách, ktoré môžu zanechávať kozmetické produkty, prípadne čokoľvek iné. Matrac sa čistí veľmi ťažko a niektoré veci by ste z neho nemuseli dať ani preč. Preto je dobré mať kvalitný poťah.

Pred kúpou sledujte materiál poťahu a jeho gramáž. Čím je vyššia, tým je kúsok kvalitnejší. Mal by takisto disponovať viacerými praktickými funkciami a vysokou odolnosťou proti oderu a inému mechanickému zničeniu.

Samozrejmosťou je aj rošt, ktorý zvyčajne dostanete k posteli. Ak by sa tak nestalo, kupujte ho spolu s matracom. Zistite, aký model sa vám hodí a či bude kompatibilný nielen so samotným matracom, ale aj posteľou.

7 Priedušnosť matracov

Priedušnosť matracov je dôležitý faktor ovplyvňujúci to, ako dlho kúsok vydrží a či sa v ňom budú udržiavať vírusy, baktérie a roztoče, alebo bude proti nim odolný. Priedušnosť je kľúčová hlavne pre alergikov, no takisto pre bežných používateľov, ktorí sa snažia spať v zdravom prostredí.

To, či je matrac priedušný, alebo nie, zistíte veľmi jednoducho. Ak má medzi jednotlivými vrstvami priečne prierezy, môžete si byť istí, že dýcha a stará sa o to, aby sa v ňom zbytočne nič nehromadilo. To isté platí, ak má špeciálne vrstvy z prírodných materiálov, ako sú napríklad kokosové vlákno, agáve, morská tráva a konské vlasy.

TIP: Najväčšie nečistoty môžete z matraca odstrániť aj pomocou vysávača.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber matraca

  • Pred nákupom sa odvážte a sledujte, v akej polohe najčastejšie spíte. Ide o dva kľúčové parametre, na základe ktorých si budete vyberať model matraca.
  • Na trhu sa stretnete s mnohými materiálmi matraca. Zvoľte podľa toho, aký rozpočet na kúpu máte, prípadne podľa toho, čo od matraca vyžadujete. Napríklad, keď chcete niečo mäkšie, siahnite po pene. Na druhej strane, ak hľadáte niečo tvrdšie, dobrou voľbou sú pružiny.
  • Po výbere materiálu sa zamerajte na to, akú tvrdosť potrebujete. Nezvoľte ju však podľa toho, čo je pre vás komfortnejšie, ale na základe toho, koľko vážite a ako spíte.
  • Každý matrac má niekoľko zón. Bežné a lacnejšie typy disponujú tromi, maximálne piatimi zónami. Kvalitnejšie a drahšie typy ich majú až sedem. Každá zóna sa orientuje na inú časť tela. Niektoré sú tvrdšie a podopierajú kĺby. Iné sú mäkšie a poskytujú oporu stehnám či lýtkam.
  • Pri nákupe nezabudnite ani na príslušenstvo. Ak by ste doň nechceli investovať príliš veľa, siahnite len po poťahu. Pamätajte, že čím je ťažší, tým je kvalitnejší a vydrží vám dlhšie.
  • Keď začnete matrac využívať, pravidelne sa oň starajte. Niekoľkokrát do mesiaca ho otočte, aby mohli obe strany dýchať. Poťah pravidelne perte. To isté platí aj o posteľných obliečkach.

Najčastejšie otázky pri výbere matraca

Koľko rokov vydrží matrac?
Všetko závisí od toho, aký materiál a typ ste zvolili. Aj ten najkvalitnejší model by ste však nemali mať viac ako 10 – 15 rokov. V jeho vnútri sa totižto môžu zachytávať baktérie, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše zdravie. Vo všeobecnosti platí, že matrac je dobré meniť každých 7 rokov. Tohto časového rozsahu by sa mali držať hlavne alergici a ľudia, ktorí majú zdravotné komplikácie.
Ako zistiť, že matrac už nie je dobrý?
To, že matrac stráca na kvalite, si môžete všimnúť hlavne na tom, že nie je tak tvrdý, ako niekedy býval. Takisto môžete sledovať, že sa niekde mechanicky poškodil alebo že vás tlačí, pretože je vyležaný. V takýcho situáciách si zaobstarajte nový model, ktorý vám poskytne všetky potrebné vlastnosti.
Aký je ten najlepší matrac?
Na trhu neexistuje jeden univerzálny a najlepší matrac. To, ktorý je pre vás vhodný, zistíte podľa svojej hmotnosti, spánkovej polohy a toho, aké potreby máte. Napríklad, pre ľudí spiacich na chrbte je dobrý tvrdší typ. Pre tých, ktorí spávajú na boku, zas mäkší. 
Aký je ten najlepší rošt?
Matrac a rošt sa musia navzájom dopĺňať. Ak máte doma lamelový rošt, vyberajte si penové, latexové a sendvičové matrace. Keď vlastníte latový rošt, zaobstarajte si pružinové a taštičkové matrace. Ak ste si kúili segmentový rošt, máte vyhraté. Ide o jeden z najuniverzálnejších. Hodí sa k nemu penový, pružinový, taštičkový, sendvičový aj latexový matrac. 
Ako vybrať matrac do manželskej postele?
Do manželskej postele sú najlepšie dva oddelené matrace vybrané podľa potrieb jednotlivých osôb. Spravidla platí, že muži potrebujú tvrdší model, pretože majú vyššiu hmotnosť. Na druhej strane, ženy si zas vystačia aj s nižšou tvrdosťou, pretože je ich hmotnosť nižšia.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 17 Priemerne: 4.8]