ohrievače s nízkou spotrebouOhrievače s nízkou spotrebou sú skvelými pomocníkmi do každej jednej domácnosti. Okrem toho, že dokážu v krátkom čase vyprodukovať pomerne veľa tepla, sú taktiež kompaktné a šikovné. V priestore zbytočne nezavadzajú a hodia sa aj do menších interiérov. Mnohé moderné prevedenia disponujú rôznymi dodatočnými funkciami a jednoduchým ovládaním, vďaka čomu sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Výber ohrievača s nízkou spotrebou nie je náročný. Jednotlivé výrobky sú charakteristické niekoľkými základnými parametrami, na základe ktorých zistíte, či vám budú vyhovovať, alebo by ste mali hľadať ďalej. Ak vás široká ponuka príliš zmiatla a neviete, ktorý ohrievač je ten pravý, pripravili sme si niekoľko praktických rád a tipov. Tie vám celý proces nákupu uľahčia.

↓ Ako vybrať ten najlepší ohrievač s nízkou spotrebou?

TOP ohrievače s nízkou spotrebou

NáhľadNázov produktuParametre
ohrievač s nízkou spotrebou AENO GH1S
Typ ohrievača: infrapanely
Príkon: 700 W
Termostat: áno
ohrievač s nízkou spotrebou Klarstein Wonderwall IR 36
Typ ohrievača: infrapanely
Príkon: 360 W
Termostat: áno
ohrievač s nízkou spotrebou Klarstein Bansin Smart 2500 ACO14-Bansin2500WB
Typ ohrievača: konvektory
Príkon: 2 500 W
Termostat: áno
4.
ohrievač s nízkou spotrebou Klarstein Bornholm Curved ACO7 čierný
Typ ohrievača: konvektory
Príkon: 2 000 W
Termostat: áno
5.
ohrievač s nízkou spotrebou Elíz ECW 150
Typ ohrievača: konvektory
Príkon: 1 500 W
Termostat: áno
6.
ohrievač s nízkou spotrebou Klarstein Norderney ACO14-Norderney2000B
Typ ohrievača: konvektory
Príkon: 2 000 W
Termostat: áno
7.
ohrievač s nízkou spotrebou Klarstein Wonderwall 300 Smart
Typ ohrievača: infrapanely
Príkon: 300 W
Termostat: áno
8.
ohrievač s nízkou spotrebou Teesa TSA8051
Typ ohrievača: keramické
Príkon: 2 000 W
Termostat: áno
9.
ohrievač s nízkou spotrebou Rohnson R-6065
Typ ohrievača: keramické
Príkon: 2 000 W
Termostat: áno
10.
ohrievač s nízkou spotrebou Sencor SCF 2003
Typ ohrievača: elektrické radiátory
Príkon: 2 000 W
Termostat: áno
11.
ohrievač s nízkou spotrebou Vigan Mammoth
Typ ohrievača: infrapanely
Príkon: 1 200 W
Termostat: -

↑ TOP ohrievače s nízkou spotrebou

1 Ako vybrať ten najlepší ohrievač s nízkou spotrebou?

Ohrievač s nízkou spotrebou je zariadením, ktoré slúži na rýchle a efektívne produkovanie tepla. Zvyčajne ide o doplnkový vykurovací zdroj, ktorý zvýši teplotu v miestnosti, kde nie sú radiátory, prípadne kde sa nekúri toľko ako v bežných častiach domácnosti.

Inštalácia a celková manipulácia s ohrievačmi je jednoduchá a rýchla. Zariadenie po kúpe nemusíte vešať na stenu, ako napríklad radiátor. Stačí ho len postaviť na miesto, kde nebude zavadzať, zapnúť a máte hotovo. Je preto ideálne nielen do bežných domov, ale aj na chaty a chalupy, kde je zbytočné zapínať klasické kúrenie, keď sa v nich zdržíte len zopár hodín alebo dní.

Ak ste sa rozhodli, že si zaobstaráte ohrievač s nízkou spotrebou, je dôležité, aby ste pri nákupe sledovali niekoľko základných parametrov. Ako prvé sa oboznámte s tým, aké typy zariadení sa nachádzajú na trhu. Následne zistite veľkosť vykurovaného priestoru, od ktorého sa bude odvíjať príkon a výkon. A v neposlednom rade nezabúdajte ani na detaily, ako spôsob umiestnenia a ovládania, rozmery, hmotnosť, úroveň hluku a funkcie ohrievača, ktoré vám napovedia, na čo všetko ho budete môcť využívať.

2 Typy ohrievačov s nízkou spotrebou podľa druhu napájania

Ohrievače s nízkou spotrebou môžeme podľa druhu napájania deliť do troch základných skupín. Tými sú:

A Elektrické ohrievače

Elektrický typ ohrievača je jedným z najpopulárnejších. Na to, aby zariadenie pracovalo, ho stačí len zapojiť do elektrickej zástrčky. Okrem toho poteší aj tým, že patrí medzi najúspornejšie a najefektívnejšie prevedenia, ktoré nájdete na trhu. Na rozdiel od iných zariadení je totižto o niečo rozmernejšie, vďaka čomu dokáže teplo koncentrovať na väčšiu plochu.

Charakteristickou vlastnosťou elektrických ohrievačov je to, že produkujú sálavé teplo, ktoré zvyšuje pocitovú teplotu. Nástup ohrevu je rýchly. Na to, aby ste ho pocítili, stačí počkať len zopár minút.

Umiestnenie elektrických ohrievačov sa odvíja čisto od vašich priestorových možností a potrieb. Pamätajte však, že ohrievače ohrievajú primárne v priamej dráhe žiarenia. To znamená predmety a miesta, ktoré nie sú zakryté žiadnou prekážkou. Ideálne je preto umiestniť ich na strop alebo v blízkosti prázdnej steny, resp. priamo na ňu.

A1 Výhody elektrických ohrievačov
 • vysoká úspora energie,
 • tichá prevádzka,
 • rýchly nástup tepla,
 • jednoduché ovládanie,
 • štýlový a nadčasový dizajn,
 • efektívna kumulácia tepla,
 • nízky príkon,
 • možnosť inštalácie na stenu alebo strop.
A2 Nevýhody elektrických ohrievačov
 • vyššia cena,
 • ohrev primárne v priamej dráhe žiarenia.

ohrievače s nízkou spotrebou

B Plynové ohrievače

Plynové ohrievače sú známe tým, že na to, aby dokázali pracovať, musia byť napojené na priamy zdroj plynu alebo na fľašu s propán-butánom. Plus, pre mnohé modely musíte zabezpečiť priamy odvod spalín. Ich používanie preto nie je tak jednoduché ako v prípade elektrických zariadení.

Na druhej strane, plynové ohrievače majú výhodu v tom, že na ich chod nie je potrebná elektrina. Ak by teda náhodou vypadla, neprídete o teplo. A netreba zabúdať ani na to, že majú dlhú životnosť, nízku spotrebu a to, že v porovnaní s inými typmi, je ich prevádzka najlacnejšia. Počas vykurovacej sezóny tak dokážete ušetriť desiatky eur.

Ďalej je dôležité spomenúť, že s používaním plynových ohrievačov sa spája zvýšené riziko vzniku požiaru alebo výbuchu, preto si na ne treba dávať pozor.

Vo všeobecnosti sú plynové ohrievače ideálne skôr do menších a dobre vetraných priestorov, ktoré vedia v priebehu niekoľkých minút efektívne vykúriť.

B1 Výhody plynových ohrievačov
 • dlhá životnosť,
 • nízka spotreba,
 • vysoký výkon,
 • rýchle vyhriatie priestoru,
 • ideálne do malých interiérov.
B2 Nevýhody plynových ohrievačov
 • musia byť napojené na priamy zdroj plynu,
 • s ich používaním sa spája riziko vzniku požiaru,
 • používanie nie je tak praktické (napr. v porovnaní s elektrickými ohrievačmi).

C Infračervené ohrievače

Infračervené ohrievače používajú na svoj chod elektrinu, no ich fungovanie je odlišné od bežných elektrických prevedení. Priestor totižto neohrievajú klasicky. Využívajú na to elektromagnetické vlny, ktoré ohrievajú fyzické predmety v okolí, ako je napríklad nábytok alebo steny. Vďaka tomu ich nijakým spôsobom neovplyvňuje okolitá teplota, kvôli ktorej by mohli svoj výkon, rovnako ako aj náklady na prevádzku, zvyšovať.

Výhodou infračervených ohrievačov je tiež to, že sa radia k energeticky najúčinnejším prevedeniam a že pri svojej práci neprodukujú žiaden hluk. Pokojne ich tak môžete mať zapnuté aj počas noci.

Tým, že sú infračervené žiariče tak výkonné, výrobcovia odporúčajú, aby ste do miestnosti zvolili vždy len jeden. Ten by mal plne stačiť a vyprodukovať dostatok tepla.

C1 Výhody infračervených ohrievačov
 • tichá prevádzka,
 • jednoduché ovládanie,
 • nízke prevádzkové náklady,
 • nevíria prach,
 • vysoká bezpečnosť,
 • na trhu sa nachádzajú desiatky rôznych prevedení.
C2 Nevýhody infračervených ohrievačov
 • niektoré zariadenia môžu byť drahšie,
 • ohrievač ohrieva len v priamej dráhe.

3 Základné typy ohrievačov s nízkou spotrebou

Okrem delenia podľa druhu napájania môžeme hovoriť ešte o jednom základnom delení. Podľa neho rozlišujeme:

 • Elektrické konvektory – ide o najmenej úsporný zdroj tepla, preto je vhodný len na občasné vykurovanie, napríklad na chaty, chalupy alebo do miestností, ktoré nevyužívate na pravidelnej báze. Väčšina zariadení sa umiestňuje priamo na stenu, no existujú aj voľne stojace prevedenia. K výhodám tohto riešenia sa radí rýchly nástup tepla, jednoduché ovládanie, nízka obstarávacia cena, moderný dizajn a to, že niektoré modely disponujú ventilátorom. Ten vie teplo efektívne rozšíriť do celej miestnosti.
 • Halogénové ohrievače – obľúbené sú najmä preto, že dokážu veľmi rýchlo produkovať teplo a tým ohriať daný interiér. Teplo pritom sálajú do priestoru priamo pred nimi, čo je menšou nevýhodou, pretože miestnosť nebude dlhší čas vyhriata rovnomerne. Plusom halogénových ohrievačov je to, že sa ľahko používajú a na trhu nájdete rovno niekoľko prevedení.
 • Olejové radiátory – majú špeciálny olej, ktorý ohrieva priestor na požadovanú teplotu. Svojím výkonom a spôsobom práce sú vhodné hlavne do stredne veľkých a veľkých miestností. Charakteristické sú dobrou tepelnou zotrvačnosťou a tým, že sa veľmi jednoducho ovládajú. Na trhu sa v súčasnosti predávajú samostatne stojace aj nástenné prevedenia. Viete si tak bez akýchkoľvek problémov vybrať alternatívu, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Menším mínusom olejových radiátorov je to, že sa s nimi spája nebezpečenstvo tečenia oleja a vyššia miera poruchovosti.
 • Ventilátorové ohrievače – ako už názov predpovedá, ide o ohrievače fungujúce na základe ventilátora. Ten slúži na to, aby teplý vzduch rozšíril do miestnosti rýchlejšie a rovnomernejšie. Zariadenia s ventilátorom sú výborné do menších a stredne veľkých miestností, ktoré vedia pomerne rýchlo vyhriať. Keď ich však skombinujete vo vyššom počte, poslúžia aj v masívnych a rozmerných priestoroch. Mínusom ventilátorových ohrievačov je to, že vytvárajú hluk. Nie sú preto ideálne na večernú prevádzku.
 • Keramické ohrievače – radia sa medzi najúspornejšie modely. Známe sú vysokou úspornosťou a jednoduchým používaním. Viaceré z nich disponujú integrovaným ventilátorom, ktorý uľahčuje distribúciu tepla do okolitého priestoru. Mínusom keramických ohrievačov je to, že víria prach a niektoré majú vyššiu cenu.

ohrievače s nízkou spotrebou

4 Veľkosť vykurovaného priestoru a vykurovací výkon

V ďalšom kroku výberu ohrievača sa musíte rozhodnúť, kde všade ho budete používať. Ak iba v jednej miestnosti, berte do úvahy jej veľkosť. Ak ho však plánujete prenášať, myslite na veľkosť najväčšieho priestoru, v ktorom bude.

Od tohto detailu sa odvíja vykurovací výkon zariadenia. Nižšie v tabuľke uvádzame približnú veľkosť priestoru a výkon, ktorý na ňu budete potrebovať:

Veľkosť priestoru Vykurovací výkon
Malá miestnosť (5 – 20 m²) 1 000 – 1 500 W
Stredná miestnosť (20 – 30 m²) 2 000 – 2 500 W
Veľká miestnosť (30 – 50 m²) minimálne 2 500 W

Tabuľka 1: Vykurovací výkon ohrievačov s nízkou spotrebou v závislosti od veľkosti priestoru

5 Príkon ohrievačov s nízkou spotrebou

Príkon je parameter, ktorý vám dopredu napovie, koľko energie zariadenie spotrebuje počas svojej prevádzky. Uvádza sa vo wattoch za hodinu, pričom bežné výrobky dosahujú príkon od 300 do 3 000 W. To, pre ktorú z možností sa rozhodnete, sa odvíja hlavne od vašich potrieb a finančných možností. Pamätajte však, že príkon je síce dôležitý, no nie je jediným parametrom. Okrem neho ovplyvní spôsob produkovania tepla a výslednú sumu za prevádzku množstvo ďalších detailov.

6 Spôsob umiestnenia a použitie

Podľa spôsobu umiestnenia hovoríme o troch základných typoch ohrievačov s nízkou spotrebou. Ide o:

 • Voľne stojace ohrievače – umiestňujú sa priamo do priestoru a veľmi jednoducho sa presúvajú z miesta na miesto. Ich nevýhodou je to, že v menších interiéroch môžu zavadzať pri prechádzaní.
 • Nástenné – po kúpe sa pripevňujú na stenu. Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické radiátory. V priestore tak nezaberajú žiadne miesto. Na druhej strane, vyžadujú si montáž, s ktorou sa pri voľne stojacich nestretnete.
 • Stropné – rovnako ako nástenné, aj stropné si vyžadujú dodatočnú montáž. Tentokrát však nie na stenu, ale priamo na strop. Šetria tak miesto a s celkom vedia efektívne splynúť.

7 Úroveň hluku

Ohrievače s nízkou spotrebou sú zariadením, ktoré bude s veľkou pravdepodobnosťou pracovať nielen počas dňa, ale aj cez noc. Práve preto je dôležité vyberať si modely, ktoré nie sú príliš hlučné a nebudú vás vyrušovať pri spánku, práci alebo oddychu.

Dobrou správou je, že moderné ohrievače sú veľmi tiché. Po tom, ako ich zapnete, ich nebudete takmer vôbec počuť. Pozor si dávajte len na prevedenia s ventilátorom. Tie spravidla nejaký zvuk, aj keď len malý, vydávajú.

8 Rozmery a hmotnosť

Rozmery sú kľúčovým parametrom, na ktorý treba pozerať najmä vtedy, keď máte menší príbytok a veľké zariadenie by mohlo brániť pri prechádzaní. Prípadne by sa nemuselo zmestiť na stenu alebo stop. Pred výberom si preto miestnosť zmerajte a zistite, aké máte priestorové možnosti. Ohrievačov je dnes veľké množstvo, určite preto nájdete model, ktorý vám bude vyhovovať aj po tejto stránke.

Hmotnosť sledujte hlavne pri voľne stojacích ohrievačoch, ktoré plánujete prenášať z miesta na miesto. V takýchto prípadoch je vhodné vybrať si kompaktné prevedenie, ktoré bez problémov zdvihnete a položíte tam, kam potrebujete.

Bežná hmotnosť ohrievačov sa pohybuje od 2 do 10 kg. Niektoré masívne modely však môžu vážiť aj 15 kg.

9 Spôsob ovládania

Ohrievače s nízkou spotrebou môžete ovládať viacerými spôsobmi. K tým, s ktorými sa stretnete najčastejšie, patria:

 • Tlačidlá priamo na tele ohrievača – klasický typ ovládania, ktorý majú hlavne staršie zariadenia.
 • Diaľkový ovládač – modernejšie a praktickejšie riešenie. Zariadenie môžete zapnúť, vypnúť alebo nastaviť aj bez toho, aby ste sa k nemu priblížili.
 • Mobilná aplikácia – podobné riešenie ako diaľkový ovládač s tým, že je ešte komfortnejšie. Mobil je totižto neustále po ruke, čo nie je pravidlom pre ovládače. Máte tak istotu, že vždy, keď budete potrebovať znížiť alebo zvýšiť teplotu, otvoríte aplikáciu a v sekunde tak urobíte.

10 Funkcie ohrievačov s nízkou spotrebou

Funkcií, ktorými môžu disponovať ohrievače s nízkou spotrebou, je veľa. Radia sa k nim napríklad:

 • LED displej – ukazuje, akú teplotu alebo program máte nastavený. Ide o oveľa lepšie riešenie ako svetelné diódy, ktoré sa nachádzajú na starších zariadeniach.
 • Časovač – umožňuje nastaviť, kedy ohrievač začne pracovať, prípadne kedy skončí. Zaistíte si tak napríklad to, že sa po dlhom dni vrátite do príjemne vyhriateho príbytku.
 • Ventilátor – podporuje rýchle a rovnomerné rozšírenie tepla do priestoru.
 • Regulácia výkonu – umožňuje prispôsobiť prevádzku zariadenia vašim preferenciám a požiadavkám.
 • Ovládanie na diaľku – praktické riešenie, ktoré zvyšuje komfort. Moderné ohrievače podporujú okrem diaľkového ovládača aj ovládanie prostredníctvom mobilu.
 • Detská poistka – najmladším členom rodiny zabráni v tom, aby zmenili zvolenú teplotu alebo program ohrievača.

ohrievače

11 Bezpečnostné prvky ohrievačov s nízkou spotrebou

Moderné ohrievače s nízkou spotrebou disponujú niekoľkými bezpečnostnými prvkami, ktoré znižujú riziko vzniku požiaru alebo iných problémov. Technológia, ktorá sa v rámci bezpečnosti používa, sa odlišuje v závislosti od značky a zariadenia, ktoré vlastníte. Spravidla sa ale stretnete s týmito riešeniami:

 • Poistka proti prehriatiu – ide o senzor, ktorý sleduje teplotu zariadenia a v prípade, že sa prekročí, automaticky ho vypne. Takýmto spôsobom sa vyhnete prehriatiu, ktoré by mohlo viesť k vzniku požiaru alebo znehodnoteniu stroja.
 • Poistka proti prevrhnutiu – majú ju hlavne samostatne stojace ohrievače. Tie sa totižto môžu prevrhnúť napríklad z dôvodu nesprávnej manipulácie alebo kvôli deťom či domácim miláčikom. Ak by sa niečo takéto stalo, senzor automaticky zariadenie vypne, čím sa zabráni vzniku požiaru.
 • Ochrana proti zamrznutiu – známa je aj pod názvom „Anti-freeze“. Senzor v ohrievači sleduje teplotu v interiéri a v prípade, že klesne pod nejakú úroveň, ho začne ohrievať. Zabraňuje tak zamrznutiu okolitých predmetov a tým aj ich znehodnoteniu.
 • Cool-Touch Housing – ide o prvok, vďaka ktorému zostáva ohrievač studený aj po niekoľkých hodinách práce. Kedykoľvek ho tak môžete preniesť z miesta na miesto.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber ohrievača s nízkou spotrebou

 • Ohrievače s nízkou spotrebou sa podľa napájania delia na elektrické, plynové a infračervené. Každý typ má svoje výhody a nevýhody.
 • Ohrievače následne delíme ešte na elektrické konvektory, halogénové ohrievače, olejové radiátory, ventilátorové ohrievače a keramické ohrievače. Aj tu platí, že každý typ má nejaké plusy a mínusy.
 • Základným parametrom pre výber toho najlepšieho ohrievača je vykurovací výkon, ktorý sa odvíja od veľkosti vykurovaného priestoru. Pre ten platí, že čím je väčší, tým vyšší vykurovací výkon musí zariadenie mať.
 • Príkon vám dopredu napovie, koľko energie ohrievač spotrebuje pri svojej bežnej prevádzke. Klasické modely dosahujú od 300 do 3 000 W.
 • Ohrievače môžete umiestniť do priestoru, na stenu alebo na strop. Alternatíva, ktorú si vyberiete, sa odvíja od veľkosti interiéru.
 • Väčšina ohrievačov nemá príliš vysokú úroveň hluku. Niektoré modely však môžete počuť, a to hlavne počas noci. Ak ich chcete využívať práve vtedy, porozmýšľajte nad kúpou iného prevedenia.
 • Podľa rozmerov zistíte, či sa vám zvolený ohrievač zmestí do priestoru. Hmotnosť vám zas naznačí, či ho budete môcť bez problémov presúvať z miesta na miesto.
 • Novodobé ohrievače môžu mať jeden alebo viacero spôsobov ovládania. Najčastejšie sa využívajú tlačidlá, diaľkový ovládač a mobilná aplikácia.
 • Funkcie ohrievačov zvyšujú komfort pri ich používaní. Populárnymi sú LED displej, časovač, ventilátor, regulácia výkonu, ovládanie na diaľku a detská poistka.
 • Ohrievače s nízkou spotrebou majú aj bezpečnostné prvky, ktoré znižujú riziko vzniku požiaru a iných komplikácií. Výrobcovia zvyčajne používajú poistku proti prehriatiu, prevrhnutiu a zamrznutiu. A často nechýba ani funkcia Cool-Touch Housing, ktorá zaisťuje, že telo zariadenia zostane studené a pri prenášaní vás nepopáli.

Najčastejšie otázky pri výbere ohrievača s nízkou spotrebou

Ktorý typ ohrievača je energeticky najúčinnejší?
Priestorové ohrievače sú vo všeobecnosti veľmi účinné. Váš priestor vykúria rýchlo a bez toho, aby vám spravili dieru do rozpočteu. V ich spotrebe však existujú určité rozdiely. K tým, ktoré vás pri bežnom používaní vyjdú najmenej, patria elektrické, infračervené, olejové a keramické ohrievače.
Ktoré značky patria medzi najlepšie v oblasti ohrievačov s nízkou spotrebou?
K najlepším značkám v oblasti ohrievačov s nízkou spotrebou patria Klarstein, Sencor, Fenix, Eliz a Dimplex. Pri výbere však nesledujte len samotnú značku, ale aj základné parametre, ktoré sme spomínali vyššie v článku.
Aká funkcia by rozhodne nemala ohrievaču chýbať?
Jednou z najpraktickejších funkcií, ktorá by nemala chýbať žiadnemu ohrievaču, je regulácia výkonu. Tá umožňuje nastaviť si výkon presne podľa potrieb daného priestoru. Okrem toho však v mnohom pomáha aj časovač, ktorý vám dovolí naplánovať si kúrenie na určité časové úseky, a detská poistka, ktorá zabráni rôznym nešťastiam v rodinách s deťmi.
Kam umiestniť ohrievač s nízkou spotrebou?
Voľne stojace ohrievače umiestnite niekam, kde ich nebude nič zakrývať. Vďaka tomu budú bez problémov ohrievať celý priestor. Nástenné modely umiestnite na voľnú stenu, ktorú nič neblokuje, a stropné prevedenia namontujte do stredu stropu.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]