Bezpečnostné dvere si v posledných rokoch vyslúžili veľa pozornosti. Netreba sa však ani čomu čudovať. Čoraz viac ľudí túži po profesionálne zabezpečenom domove, v ktorom sa budú cítiť dobre. Bohužiaľ, zvýšená popularita tohto typu dverí spôsobila, že sa na trhu objavujú nielen profesionálne modely, ale aj lacné a nekvalitné kúsky. Tie celý proces výberu zbytočne komplikujú a predlžujú.
Zorientovať sa v širokej ponuke rôznych bezpečnostných dverí je náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Ak neviete, ako správne začať alebo na čo si dávať pozor, ste na správnom mieste. V našom sprievodcovi vám poskytneme praktické tipy a rady, vďaka ktorým si zvolíte ten najlepší kúsok na trhu.
↓ Ako vybrať tie najlepšie bezpečnostné dvere
TOP bezpečnostné dvere
Obsah článku
- TOP bezpečnostné dvere
- 1 Ako vybrať tie najlepšie bezpečnostné dvere?
- 2 Ako fungujú bezpečnostné dvere?
- 3 Bezpečnostná trieda
- 4 Určenie prostredia
- 5 Materiál bezpečnostných dverí
- 6 Konštrukcia bezpečnostných dverí
- 7 Ochrany bezpečnostných dverí
- 8 Servis a dodávateľ
- Tipy, ktoré vám uľahčia výber bezpečnostných dverí
- Najčastejšie otázky pri výbere bezpečnostných dverí
1 Ako vybrať tie najlepšie bezpečnostné dvere?
Bezpečnostné dvere sú v súčasnosti neoceniteľným pomocníkom. Zaručujú vysokú úroveň bezpečnosti a starajú sa o vašu pohodu a pokoj. Pri ich výbere si musíte dávať pozor hlavne na rôznych podvodníkov alebo menej kvalitných dodávateľov. Tí vám často poskytnú dvere o niečo lacnejšie, no vo výsledku vám predajú neprofesionálny výrobok bez schopnosti ochrániť vás pred viacerými externými faktormi.
Na začiatok sa preto uistite, že produkt, ktorý si vyberáte, disponuje certifikáciou. Plus, že pochádza z dielne overeného výrobcu. Tu však celý proces nákupu ani zďaleka nekončí. Ďalej si musíte vybrať správneho dodávateľa. Značka, ktorá dvere produkuje, ich zvyčajne nepredáva priamo zákazníkom. Využíva na to miestne e-shopy a kamenné predajne.
Dodávateľ by vám mal okrem poradenstva poskytnúť aj odborný servis. To znamená, že by vám mal dvere po kúpe namontovať a poskytnúť vám minimálne záručný servis. Ak by sa niečo stalo, budete sa naň môcť obrátiť.
Následne pri výbere zavážia ďalšie dôležité faktory, ako napríklad bezpečnostná trieda, materiál, istiace body, konštrukcia dverí či protipožiarna alebo protihluková ochrana.
2 Ako fungujú bezpečnostné dvere?
Ako už z názvu vyplýva, hlavnou úlohou bezpečnostných dverí je ochrana majetku pred násilným vniknutím do domu alebo bytu. Slúžia na to, aby vás ochránili, a to nielen pred zlodejmi, ale aj pred inými externými faktormi. K nim sa radí napríklad požiar, hluk alebo pach.
Dobre spracované bezpečnostné dvere vedia zaistiť dokonalú kombináciu zvukovej a tepelnej izolácie. V interiéri je tak počas celého roka príjemne. Nehovoriac o tom, že pri práci, oddychu alebo čomkoľvek inom vás nebude vôbec nič rušiť.
Úroveň bezpečnosti uvádza bezpečnostná trieda, ktorá je jedným z kľúčových faktorov pri výbere. Nehľadiac na to, akú triedu si však zvolíte, musíte vedieť jednu vec. Každé dvere, dokonca aj tie najdrahšie a najkvalitnejšie, sa dajú prekonať. Rozdiel je len v čase, za ktorý sa tak stane. Kým v prípade bezpečnostnej triedy 2 je to približne 15 minút, bezpečnostná trieda 4 vám poskytne okolo 40 minút.
Bezpečnostné dvere sú kľúčovým prvkom, no nie sú všetkým. Ak máte doma nejaké cennosti, mali by ste popremýšľať nad investíciou do trezoru.
3 Bezpečnostná trieda
Bezpečnostné dvere môžu mať podľa európskych noriem EN 1627 a EN 163 až šesť bezpečnostných tried. Väčšina modelov určených do domov a bytov sa nachádza v triede 2, 3 a 4. Vyššie čísla sú určené primárne pre trezory. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj so špeciálnym označením, napríklad 3+ alebo 4+. Nič takéto však neexistuje. Ide o marketingový trik výrobcov alebo dodávateľov, vďaka ktorému si môžu pýtať viac peňazí.
Bezpečnostné triedy sa dverám udeľujú po ich testovaní v autorizovanej skúšobni. Výrobca si ich nemôže udávať podľa svojich vlastných predstáv. Pri výbere platí, že čím je trieda vyššia, tým lepšie. Na druhej strane, netreba to preháňať. Príliš vysoká trieda, napríklad 4 alebo 5, by vás mohla vyjsť zbytočne draho, pričom by ste ju nemuseli vôbec potrebovať.
Ak si chcete byť istí, že ste si zvolili správnu bezpečnostnú triedu, odpovedzte si najprv na tieto otázky:
- Aké bezpečné je miesto, kde bývate? Aj napriek tomu, že bezpečnostné dvere vás vedia ochrániť pred množstvom rôznych faktorov, vykradnutie je tým najdôležitejším. Práve preto sa pri výbere bezpečnostnej triedy hľadí hlavne na mieru kriminality vo vašom mieste bydliska. Ak je nižšia, môžete si zaobstarať dvere s nižšou bezpečnostnou triedou, ako je napríklad 2. Naopak na miestach, kde k vlámaniu dochádza často, by ste mali siahnuť po modeloch z bezpečnostnej triedy 3 alebo 4.
- Koľko máte vchodov? Spolu s hlavným vchodom máte v dome alebo byte určite ešte zopár ďalších. Spravidla ide o vchod na balkón alebo terasu, do pivnice a do garáže. Ak túžite po najvyššej úrovni bezpečnosti, mali by ste zvoliť bezpečnostné dvere do každého z nich. Uistíte sa, že zlodejom dáte minimálnu šancu na to, aby sa k vám dostali.
Pre lepšie pochopenie bezpečnostných tried prikladáme ich stručný opis.
A Bezpečnostná trieda 1 (BT-1 – jednoduchá ochrana)
Dvere s touto bezpečnostnou triedou predstavujú základný a najlacnejší typ ochrany domácnosti. Disponujú protihlukovou bariérou a dokážu znížiť riziko šírenia požiaru. Charakteristické sú tým, že vedia odolať fyzickej sile bez použitia špeciálneho príslušenstva, čiže úderom, kopancom a podobne. Tým, že neposkytujú príliš vysokú ochranu, nie sú ideálne ako vchodové dvere. Hodia sa skôr do interiéru. Celkový čas skúšky, čiže to, ako dlho vedia odolávať externým faktorom, sa neuvádza, pretože sa netestujú.
B Bezpečnostná trieda 2 (BT-2 – vyššia ochrana)
Takéto dvere poskytujú vyšší typ ochrany, ktorý je dostatočný na miestach so zníženou kriminalitou. Tam, kde je zvýšená, by ste sa im mali vyhýbať. Zlodeji ich totižto vedia pomocou náradia pomerne jednoducho prekonať. Okrem hlavného vchodu sa často objavujú aj na zadných vchodoch domov. Ich výhodou je nižšia cena (v porovnaní s vyššími triedami) a veľa dizajnov. Celkový čas skúšky predstavuje 15 minút.
C Bezpečnostná trieda 3 (BT-3 – vysoká ochrana)
Bezpečnostná trieda 3 je jednou z najpredávanejších v oblasti dverí pre bežné domácnosti. Výrobky, ktoré do nej spadajú, poskytujú skvelú kombináciu ochrany proti zlodejom, požiaru, pachom aj rôznym teplotným výkyvom. Na ich prekonanie je potrebné vlastniť zložitejšie pomôcky, ako napríklad kladivá alebo páčidlá. Celkový čas skúšky dverí, resp. ich prekonania je okolo 20 minút. To je dostatočný čas na to, aby ste si lúpežníkov všimli vy sami (ak ste doma), alebo vaši susedia.
D Bezpečnostná trieda 4 (BT-4 – veľmi vysoká ochrana)
Dvere spadajúcej do tejto triedy poskytujú vysokú úroveň ochrany. Mnohí ich inštalujú na miesta, ktoré si vyžadujú vysoké zabezpečenie z dôvodu, že sa v nich nachádzajú nejaké vzácne predmety. Lúpežníci ich môžu otvoriť len pomocou špeciálneho náradia. Nehovoriac o tom, že ich prekonávanie trvá dlho (celkový čas skúšky je okolo 30 minút) a spája sa s veľkým hlukom. V prípade, že by sa do miestnosti alebo budovy chcel niekto dostať, prilákal by na seba pozornosť.
Bezpečnostná trieda 4 je vhodná do domov, ktoré sa nachádzajú v oblasti s vysokou kriminalitou. Okrem toho ich kupujú aj banky, držitelia zbraní alebo veľké firmy.
E Bezpečnostná trieda 5 (BT-5 – trezorová ochrana)
Bezpečnostná trieda 5 sa označuje aj ako trezorová ochrana. Dôvodom je skutočnosť, že sa najčastejšie používa práve v trezoroch. Efektívne dokáže odolať násilnému vniknutiu lúpežníkov. A to dokonca aj vtedy, keď sa pokúšajú prestreliť zámok. V niektorých prípadoch sa dvere spadajúce do tejto triedy môžu objavovať aj vo veľkých firmách. Stáva sa to však spravidla len vtedy, keď sa v budove uchovávajú citlivé dokumenty. Celkový čas skúšky dosahuje 40 minút.
F Bezpečnostná trieda 6 (BT-6 – najvyššia ochrana)
Číslo 6 označuje tú najvyššiu ochranu. Bezpečnostné dvere, ktoré spadajú do tejto kategórie, sú drahé a neobjavujú sa v bežných domácnostiach. Najčastejšie sa využívajú v rámci trezorov v bankách alebo múzeách, ktoré skladujú drahé exponáty. Celkový čas skúšky dosahuje až 50 minút.
4 Určenie prostredia
Bezpečnostné dvere môžete umiestniť do interiéru aj exteriéru. Od toho, ktorú z možností si vyberiete, sa odvíja viacero faktorov. O všetkých si povieme nižšie.
A Do interiéru
Dvere do interiéru spĺňajú všetky kritériá dané miestom inštalácie dverí. To znamená nielen tie praktické, vďaka ktorým dobre fungujú, ale taktiež tie dizajnové. Jednotlivé modely vyzerajú štýlovo, lákajú pozornosť a krásne ladia s iným zariadením nachádzajúcim sa v miestnosti. Vo väčšine prípadov disponujú protipožiarnou ochranou a dajú sa upraviť presne podľa vašich potrieb. Niektoré majú aj funkciu tlmenia hluku. Po ich zatvorení tak nebudete počuť chladničku, umývačku, práčku ani sušičku.
Bezpečnostné dvere do interiéru nie sú tak odolné ako tie do exteriéru. To však neznamená, že nie sú kvalitné. Priamo vo vnútri domu ale nepotrebujete tak vysokú úroveň bezpečnosti ako pri vstupe doň.
B Do exteriéru
Bezpečnostné dvere do exteriéru sa vyznačujú vyššou odolnosťou a masívnosťou. Na trhu sú k dispozícii vo viacerých farbách, dizajnoch aj veľkostiach. Majú protipožiarnu a často aj mnohé ďalšie ochrany. Zaručujú tak, že sa k vám domov nedostanú žiadne nepovolané osoby.
5 Materiál bezpečnostných dverí
Materiál bezpečnostných dverí musí odolávať nielen zlodejom a ich rôznym trikom či fyzickej sile, ale aj ďalším externým faktorom. K nim sa radí napríklad mráz, dážď alebo vysoké teploty.
Väčšina bezpečnostných dverí sa skladá z rámu zvareného do celku a z tela, v ktorom sa nachádzajú kovové výstuže. Medzi výstužami býva protipožiarna ochrana a v prednej a zadnej časti sú umiestnené ešte kovové pláty. Vďaka nim sú dvere masívnejšie, ťažšie a mohutnejšie.
Na povrchu dverí sa následne nachádza laminát. Ten dáva výrobcovi možnosť experimentovať s farbami, povrchmi, dekormi a podobne.
6 Konštrukcia bezpečnostných dverí
Bezpečnostné dvere pozostávajú z viacerých častí. K tým hlavným sa radia:
A Zámok
Zámok je najslabším článkom celých dverí. Práve preto si musíte pri jeho výbere dávať pozor. Najhorším typom je ten, ktorý sa otvára na kľúč. Z neho si môže zlodej kedykoľvek urobiť kópiu a bez problémov sa dostať do domu, bytu, firmy alebo akéhokoľvek iného priestoru.
Modernejším a bezpečnejším je elektronické riadenie vstupu. Na odomknutie dverí je potrebný identifikačný prvok, napríklad čipová karta alebo biometrický údaj. Systém po načítaní informácií vyhodnotí, či osobu môže pustiť ďalej. Jediným mínusom tohto riešenia je skutočnosť, že je drahšie ako klasické odomykanie kľúčom. Investícia doň sa však vo väčšine prípadov oplatí.
B Istiace body
Hlavnou úlohou istiacich bodov je zaistiť dvere v bezpečnostnej zárubni. Ich počet síce dokáže ovplyvniť bezpečnosť, no oveľa dôležitejšia je ich veľkosť a pevnosť.
Poznáme dva typy istiacich bodov, a to:
- Pasívne istiace body – charakteristické sú tým, že sú vysunuté a pevne uchytené k oceľovej konštrukcii dverí. Nachádzajú sa na závesnej strane dverí a nehýbu sa. Zabraňujú tomu, aby zlodej vysadil dvere zo závesov, vypáčil ich alebo vytlačil zo zárubne.
- Aktívne istiace body – sú vysúvateľné a navarené priamo do konštrukcie dverí. Na rozdiel od pasívnych sa vedia pohybovať. Ich úloha je však rovnaká ako v prípade prvej možnosti. Slúžia na to, aby zabránili vysadeniu dverí zo závesov, ich vypáčeniu a vytlačeniu zo zárubne.
C Doplnky zvyšujúce bezpečnosť dverí
Bezpečnostné dvere disponujú niekoľkými praktickými doplnkami starajúcimi sa o vyššiu bezpečnosť. Do tejto kategórie spadajú:
- Bezpečnostná zárubňa – ide o kľúčovú súčasť bezpečnostných dverí, bez ktorej je ich inštalácia zbytočná. Na rozdiel od bežnej zárubne je niekoľkokrát posilnená, a to hlavne v zámkovej časti a na často napádaných miestach. Zlodejom nedovoľuje dvere vypáčiť ani zlomiť.
- Bezpečnostné kovanie – praktické riešenie na ochranu bezpečnostnej vložky. Neoprávneným osobám ju nedovoľuje odvŕtať ani vylomiť. Pri výbere kovania by ste si mali zvoliť rovnakú bezpečnostnú triedu akú majú dvere, alebo vyššiu.
- Bezpečnostná vložka – nedá sa len tak odvŕtať alebo mechanicky zničiť. Platí tu to isté čo pri kovaní. Bezpečnostná trieda sa odvíja od dverí. Mala by byť rovnaká alebo vyššia.
- Bezpečnostná retiazka – klasika, ktorá nikdy neomrzí. Dovoľuje vám dvere mierne pootvoriť bez toho, aby ste osobe za nimi umožnili vojsť dnu. Kvalitné retiazky od overených dodávateľov majú jednotlivé články zvarené. Tým sa zabraňuje ich roztrhnutiu alebo inému zničeniu.
- Panoramatický priezorník – umožňuje pozrieť sa, kto zaklopal alebo zazvonil ešte predtým, ako otvoríte dvere. Vytvára širokouhlý obraz, takže vidíte nielen osobu priamo pred dverami, ale aj toho, kto stojí na boku.
7 Ochrany bezpečnostných dverí
Bezpečnostné dvere môžu mať viacero typov ochrán. Vďaka nim sú veľmi praktické a zaručujú vám príjemné a pohodlné nažívanie vo vašom príbytku.
K najčastejším ochranám, s ktorými sa stretnete, sa radia:
A Protipožiarna ochrana
Slúži na to, aby dvere spomalili rozširovanie ohňa a poskytli vám čas na presun do bezpečia. Pri nákupe bezpečnostných dverí však dbajte na to, že nie všetky modely sú automaticky aj protipožiarne. Ak teda tento parameter vyžadujete, dobre sledujte, čo kupujete.
Protipožiarna ochrana sa označuje dvoma skratkami, a to EW (požiarna odolnosť obmedzujúca šírenie tepla) a EI (požiarna odolnosť brániaca šíreniu tepla). K najčastejšie dostupným prevedeniam nachádzajúcim sa na trhu sa radí hodnota EI/EW 30. To v praxi znamená, že dvere dokážu odolávať požiaru minimálne 30 minút.
B Protihluková ochrana
Protihluková ochrana je výborným doplnkom, ak žijete v blízkosti rušnej cesty alebo na mieste, kde je veľký hluk. Dobrou správou je, že bežné bezpečnostné dvere, ktoré nemajú nejakú špeciálnu ochranu, poskytujú útlm o minimálne 28 dB. Dôvodom je ich masívna konštrukcia. Pokročilejšie prevedenia, ktoré sú špeciálne upravené tak, aby hluk znižovali, dokážu poskytnúť útlm vyšší ako 40 dB.
C Tepelná izolácia
Bezpečnostným dverám nesmie chýbať ani tepelná izolácia. Tá sa postará o to, aby vám v zime z domu neunikalo drahé teplo a v lete zas chlad (v prípade používania klimatizácie). Ak žijete v dome, nároky na tepelnú izoláciu sú o niečo vyššie. Preto sa o dverách dobre informujte. Zisťujte, či sú pre vás vhodné.
Kvalitný dodávateľ vám s výberom dverí pomôže. Vypočíta vám tzv. súčiniteľ prestupu tepla. Podľa toho budete vedieť, aké dvere si môžete do svojho domova zvoliť a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať.
8 Servis a dodávateľ
Ak chcete, aby vaše dvere skutočne odolali zlodejom a rôznym iným externým faktorom, musíte si vybrať overeného dodávateľa. Ten vám zaistí, že výrobky sú skutočne certifikované, overené a vydržia dlhé roky pravidelného používania.
Kvalitný dodávateľ vám okrem toho poskytne profesionálny servis. To znamená, že vám pomôže vybrať dvere presne podľa vašich potrieb. Nebude sa snažiť predať vám niečo nasilu.
Ďalej sa zaujímajte, či predajca ponúka aj montáž dverí. Ak totižto dvere nebudú profesionálne namontované, úroveň bezpečnosti sa drasticky znižuje. A následne nezabúdajte na záručný a pozáručný servis. Dvere sú niečo, čo budete používať dlhé roky. Aj tie najkvalitnejšie kúsky sa môžu hocikedy pokaziť.
Tipy, ktoré vám uľahčia výber bezpečnostných dverí
- Bezpečnostné dvere sa delia do niekoľkých bezpečnostných tried. Pre bežné domácnosti sú ideálne triedy 2, 3 a 4.
- Bezpečnostné dvere by ste mali vyberať na základe toho, či ich chcete použiť v exteriéri (do vchodu), alebo v interiéri.
- Rovnako ako iné typy dverí, aj bezpečnostné sa skladajú z niekoľkých prvkov, ako je napríklad zámok, istiace body, bezpečnostné kovanie, bezpečnostná vložka a podobne.
- Niektorí predajcovia, resp. značky, poskytujú k dverám špeciálne doplnky, ako sú pripojenie na Wi-Fi, digitálne kukátko či digitálny priezorník. Tie zvyšujú praktickosť a efektívnosť výrobku.
- Pri výbere dverí je kľúčová aj ochrana. K dispozícii sú tri základné, a to protipožiarna, protihluková a tepelná.
- Zabúdať netreba ani na dodávateľa, ktorý vám poskytne kvalitný záručný a pozáručný servis.
- Cena bezpečnostných dverí je rôzna a pohybuje sa od 400 eur až do 1 000 eur, niekedy dokonca aj viac. Na dverách sa zbytočne nesnažte ušetriť. Príliš lacné kúsky vám neposkytnú žiadnu úroveň bezpečia. Nehovoriac o tom, že k nim s veľkou pravdepodobnosťou nezískate žiaden odborný servis.