vysokotlakové čističeVysokotlakové čističe, známe aj pod názvom wapky, sú skvelým a veľmi praktickým pomocníkom, ktorý je ideálny ako na domáce, tak aj na profesionálne použitie. Dokáže šetriť čas aj energiu. Nehovoriac o tom, že niektoré predmety alebo časti interiéru či exteriéru vie vyčistiť oveľa lepšie v porovnaní s namáhavým ručným čistením. Wapka je vo všeobecnosti univerzálnym príslušenstvom, ktoré môžete využiť na množstvo spôsobov. Jej nákup tak určite neoľutujete.

Rozhodli ste sa, že dáte vysokotlakovému čističu šancu? V tom prípade vás čaká výber zo širokého množstva rôznych modelov, ktoré nájdete v ponuke klasických aj internetových obchodov. Ak neviete, ako si zvoliť ten správny, netreba sa ničoho báť. Pripravili sme si pre vás praktické rady a všetky dôležité informácie, ktoré by ste mohli pri nákupe vysokotlakových čističov potrebovať.

↓ Ako vybrať najlepšie vysokotlakové čističe

TOP vysokotlakové čističe

NáhľadNázov produktuParametre
vysokotlakový čistič Kärcher HD 5/15 C Plus 1.520-931
Max. prietok: 500 l/hod
Max. tlak: 200 bar
Hmotnosť: 25,7 kg
vysokotlakový čistič Kärcher K 4 Power Control Car and Home 1.324-041.0
Max. prietok: 420 l/hod
Max. tlak: 130 bar
Hmotnosť: 18,8 kg
vysokotlakový čistič Kärcher K 5 Power Control Car and Home 1.324-558.0
Max. prietok: 500 l/hod
Max. tlak: 145 bar
Hmotnosť: 13 kg
4.
vysokotlakový čistič Stihl RE 100
Max. prietok: 450 l/hod
Max. tlak: 150 bar
Hmotnosť: 9 kg
5.
vysokotlakový čistič Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0
Max. prietok: 500 l/hod
Max. tlak: 145 bar
Hmotnosť: 12 kg
6.
vysokotlakový čistič Proteco 51.06-MV-02
Max. prietok: 8,25 l/hod
Max. tlak: 225 bar
Hmotnosť: 24 kg
7.
vysokotlakový čistič Kärcher K3 Power Control Car and Home 1.676-105.0
Max. prietok: 380 l/hod
Max. tlak: 120 bar
Hmotnosť: 4,4 kg
8.
vysokotlakový čistič Michelin MPX25EHDSP
Max. prietok: 500 l/hod
Max. tlak: 170 bar
Hmotnosť: 13,4 kg
9.
vysokotlakový čistič Bosch UniversalAquatak 135 0.600.8A7.C00
Max. prietok: 410 l/hod
Max. tlak: 135 bar
Hmotnosť: 7,9 kg
10.
vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET
Max. prietok: 468 l/hod
Max. tlak: 150 bar
Hmotnosť: 9,8 kg
11.
vysokotlakový čistič Riwall REPW 120 SET
Max. prietok: 432 l/hod
Max. tlak: 120 bar
Hmotnosť: 6,3 kg

↑ TOP vysokotlakové čističe

1 Použitie vysokotlakového čističa

Vysokotlakové čističe, ľudovo označované ako wapky, slúžia na čistenie rôznych povrchov – od zámkovej dlažby, áut a terás až po fasády. Ako už z názvu vyplýva, zariadenie pracuje s vysokým tlakom. Na základe neho strieka vodu, ktorá dokáže bez väčších problémov vyčistiť aj príliš znečistené povrchy.

Fungovanie vysokotlakového čerpadla nie je náročné. Pre lepšie pochopenie ho môžeme prirovnať k čerpadlu v studni. Wapka získava vodu zo zdroja a prostredníctvom hadice ju ťahá do svojho tela. Odtiaľ je už pomocou vysokého tlaku odvádzaná cez dýzu a trysku von. Vysoký tlak zaisťuje, že čistenie aj viac zašpinených povrchov je rýchle a bezproblémové. Na to, aby ste sa teda zbavili mastnoty alebo zaschnutej nečistoty, sa nemusíte namáhať alebo používať fyzickú silu. Stačí vám len zapnúť wapku a prúd vody nasmerovať na potrebné miesto.

Spôsob používania vysokotlakového čističa sa mierne odlišuje v závislosti od značky a modelu zariadenia, ktorý si vyberiete. Vo všeobecnosti je však zapnutie stroja a následné čistenie veľmi jednoduché. Po krátkej dobe používania si na jednotlivé úkony zvyknete a čistič budete používať automaticky. Bez toho, aby ste študovali manuál alebo premýšľali, čo máte stlačiť.

vysokotlakový čistič

2 Ako vybrať ten najlepší vysokotlakový čistič?

Keď sa rozhodnete, že si zaobstaráte vysokotlakový čistič, je dôležité, aby ste pri jeho výbere brali do úvahy niekoľko parametrov. Len tak si zaistíte, že si zvolíte model, ktorý vám bude vyhovovať a ktorý vás zbaví nečistôt na rôznych povrchoch.

Pred výberom wapky budete musieť zistiť, aké všetky typy existujú. Niektoré si poriadia len s klasickými usadenými nečistotami, iným nerobia problémy ani mastné škvrny. Niektoré môžete používať len vonku alebo vnútri, iné sú univerzálne a okrem jednotlivých miestností vám zvládnu vyčistiť aj auto, terasu či dvor.

V rámci výberu následne berte do úvahy aj prietok, pracovný tlak, príkon motora, priemer trysky, dĺžku tlakovej hadice a množstvo ďalších detailov, ktoré vo veľkom ovplyvnia výsledok čistenia a spôsob používania tohto zariadenia.

Pred kúpou si ešte nezabudnite odpovedať na niekoľko základných otázok, ktorými sú:

  • Ako často budete wapku používať? Plánujete ju využívať len raz za čas alebo pravidelne, niekoľkokrát do týždňa?
  • Na čo chcete vysokotlakový čistič používať? Potrebujete ním čistiť auto a bežne znečistené povrchy, alebo rôzne mastné nečistoty a usadeniny?
  • Kde budete vysokotlakový čistič používať? Vonku alebo vnútri? Prípadne potrebujete model na použitie v interiéri aj v exteriéri?
  • Chcete, aby mala wapka nejaké dodatočné funkcie alebo vám stačia len tie základné?
  • Koľko ste ochotní investovať do wapky? Máte obmedzený rozpočet alebo vám nezáleží na tom, koľko za prístroj zaplatíte?

3 Základné typy vysokotlakových čističov

Na rozdiel od iných výrobkov, pri wapkách neexistuje jedno základné rozdelenie, do ktorého by sme mohli zaradiť všetky modely nachádzajúce sa na trhu. Vysokotlakové čističe sa delia podľa viacerých faktorov. Spravidla sa stretnete s týmito:

A Rozdelenie wapiek podľa nečistôt

Každá wapka je charakteristická tým, aký typ nečistoty dokáže vyčistiť. Podľa tohto faktora môžeme hovoriť o dvoch typoch vysokotlakových čističov, a to:

  • Vysokotlakové čističe vhodné na bežné nečistoty – ide o klasické a lacnejšie wapky, ktoré si poradia aj s rôznymi usadenými nečistotami. Vo väčšine prípadov sú bez ohrevu a označujú sa ako studenovodné čističe. Tu si však treba dávať pozor. Kvôli tomu, že čistič nedokáže čistiť povrchy teplou vodou, musí mať dostatočne vysoký výkon.
  • Vysokotlakové čističe vhodné aj na mastné a olejové škvrny – tento model wapiek je známy tým, že mu nevadia ani tie najhoršie nečistoty, ktoré sa čistia len veľmi ťažko. Zariadenia sú vhodné nielen do domácností, ale aj do rôznych prevádzok či autodielní. Čističe sú charakteristické tým, že disponujú ohrevom vody. Ten pri najlepších a najkvalitnejších modeloch dokáže dosiahnuť teplotu až do 170 °C. Mínusom tohto typu wapky je to, že je oveľa drahší ako studenovodný.

B Rozdelenie wapiek podľa miesta použitia

Vysokotlakové čističe sa delia aj podľa toho, kde ich chcete použiť. Na základe tohto parametra sa stretnete s tromi typmi:

  • Vysokotlakové čističe vhodné do interiérov – ide o ideálne riešenie pre každého, kto potrebuje kvalitnú a výkonnú wapku vhodnú na používanie vo vnútorných priestoroch. Dôležité je ale zdôrazniť, že takéto zariadenia sa zvyčajne nepoužívajú na čistenie jednotlivých miestností a podláh, kútov, nábytku či okien v nich. Spravidla slúžia ako pomocníci v autoservisoch alebo továrňach. Okrem toho myslite ešte na to, že nie všetky wapky, ktoré nájdete na trhu, sú vhodné do interiérov. Niektoré, napríklad benzínové alebo naftové teplovodné modely sú určené výhradne do exteriérov, pretože môžu vypúšťať toxické výpary.
  • Vysokotlakové čističe vhodné do exteriérov – klasické modely wapiek, ktoré sú veľmi rozšírené a obľúbené. Slúžia na čistenie vonkajška, čiže terasy, dvora, auta, záhrady a záhradného zariadenia.
  • Univerzálne vysokotlakové čističe – vhodné sú na použitie vonku aj vnútri. Majú množstvo funkcií a sú drahšie. Ak však potrebujete pravidelne čistiť vnútrajšok aj vonkajšok, oplatia sa vám viac ako dva samostatné modely do interiéru a exteriéru.

Podľa miesta použitia môžeme vysokotlakové čističe deliť ešte do jednej skupiny, a to na:

  • Pohyblivé vysokotlakové čističe – praktické zariadenia, ktoré zjednodušujú celý proces čistenia. Ich súčasťou sú kolieska, pomocou ktorých sa dajú presúvať z miesta na miesto. Môžu mať rôzny pohon – na elektrinu, benzín alebo naftu. Používajú sa bez väčších problémov a nijakým spôsobom vás neobmedzujú. Jednoducho tak nimi vyčistíte všetko, čo potrebujete.
  • Vysokotlakové čističe bez možnosti pohybu (stacionárne) – tento typ čističov je charakteristický tým, že nemá kolieska. Nachádza sa na jednom mieste, odkiaľ ho nemôžete len tak presúvať. Ide o ideálne riešenie napríklad do tovární alebo autodielní. Na bežné použitie doma nie je veľmi praktický.

C Rozdelenie wapiek podľa ohrevu

Vysokotlakové čističe môžu, no nemusia disponovať ohrevom. Z tohto uhla pohľadu ich delíme do týchto dvoch skupín:

  • Vysokotlakové čističe bez ohrevu vody – sú to klasické wapky, ktoré pri svojej práci vodu nezohrievajú. Na to, aby však mohli povrch vyčistiť, potrebujú disponovať vysokým výkonom. Keď sa teda rozhodnete pre tento typ čističa, sledujte hlavne to, aký má motor a aký príkon aj celkový výkon vám poskytne.
  • Vysokotlakové čističe s ohrevom vody – vysokotlakové čističe s ohrevom vody si poriadia s takmer každou nečistotou. Nevadí im usadená špina ani mastné fľaky. Keďže vedia vodu ohriať, ich celkový výkon nemusí byť tak vysoký. Plusom ohrevu je taktiež to, že vďaka nemu môžete ušetriť. Horúca voda totižto nepotrebuje tak veľa saponátu ako studená. Predmety, podlahy či iné oblasti v interiéri alebo exteriéri vyčistí dokonalo s veľmi malým množstvom produktu, či dokonca úplne bez neho. Vysokotlakové čističe s ohrevom vody umožňujú plynulé regulovanie teploty priamo na zariadení. Nastavenie z horúcej vody na studenú alebo naopak tak môžete kedykoľvek zmeniť.

Platí, že na trhu nájdete skôr wapky bez ohrevu, ako s ním. Ak by ste teda nevedeli nájsť model s ohrevom, ktorý by vám vyhovoval, alebo by sa vám zdal príliš drahý, kúpte si prevedenie bez neho a následne ho napojte na vlastný ohrev vody, čiže na bojler alebo na vodovodný kohútik s teplou vodou.

D Rozdelenie wapiek podľa pohonu

Vysokotlakové čističe môžu mať pohon riešený viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa stretnete s týmito alternatívami:

  • Vysokotlakové čističe na elektrinu – obľúbené zariadenia, ktoré sú určené najmä do domácností. Ich výhodou je jednoduché používanie a to, že do nich nemusíte dolievať benzín alebo naftu. Na druhej strane, ich mínusom je skutočnosť, že pri práci vás limituje dĺžka prívodového kábla. Ak je kábel príliš krátky, budete musieť používať predlžovací kábel alebo hľadať zástrčku v blízkosti miesta či predmetu, ktorý chcete umyť.
  • Vysokotlakové čističe na benzín/naftu – moderné a vysokovýkonné prístroje, ktoré sa využívajú nielen v domácnostiach, ale aj v profesionálnych podnikoch a firmách. Tieto wapky vás v ničom nelimitujú, pretože nedisponujú prívodovým káblom. A síce ide o praktické riešenie, netreba zabúdať ani na jeho nevýhody. K nim sa radí nutnosť dopĺňania benzínu alebo nafty a to, že mnohé modely (najmä tie s ohrevom vody) nemôžete používať v interiéri.
  • Vysokotlakové čističe s akumulátorom – zlatou strednou cestou pre tých, ktorí chcú používať wapku bez kábla, no nechcú model na naftu alebo benzín, môže byť prevedenie s akumulátorom. To stačí len nabiť a následne používať. Pri výbere takejto wapky však sledujte, akú silnú má batériu a ako dlho dokáže vydržať nabitá. V prípade, že by bola batéria príliš slabá, by vás takéto zariadenie mohlo výrazne ovplyvňovať pri práci a znižovať vašu produktivitu.

vysokotlakový čistič

4 Základné parametre

Keď viete, aké typy vysokotlakových čističov existujú, môžete prejsť na základné parametre. Tie vo veľkom ovplyvňujú to, aký výkon zariadenie poskytne, ako sa vám s ním bude pracovať a podobne. K hlavným parametrom wapiek sa radia:

A Čerpadlo

Čerpadlo predstavuje základ vysokotlakových čističiek. Ak nie je kvalitné a výkonné, nemôžete očakávať, že vám vyčistí povrchy presne tak, ako by ste chceli. Fungovanie čerpadla je pomerne jednoduché na pochopenie. Zariadenie nasaje vodu a následne ju stlačí cez približne stonásobok jej pôvodného tlaku. Silný prúd vody ďalej prechádza cez vysokotlakovú hadicu priamo do striekacej pištole, ktorá je zakončená tryskou. Cez trysku prechádza prúd vody von a čistí vami potrebný povrch.

Čerpadlo môže získavať vodu z rôznych zdrojov. Najčastejšie ide o vodovod (hlavne pri domácom použití), no môže ísť aj o sud alebo vodnú nádrž. V takýchto prípadoch však musí čerpadlo disponovať funkciou samonasávania.

Ak sa rozhodnete pre samonasávací model, uistite sa, že je v balení všetko príslušenstvo, ktoré potrebujete. To znamená samonasávacia hadica so sitkom a spätný ventil. Vo väčšine prípadov si tieto doplnky budete musieť zaobstarať samostatne. Nebývajú súčasťou balenia.

V rámci čerpadiel je dôležité sledovať aj materiál použitý pri výrobe. Najdlhšiu životnosť majú kovové, no za tie si budete musieť priplatiť. Okrem toho sa stretnete ešte s plastovými. Tie sú síce lacnejšie, no nevydržia toľko, čo kov.

B Tlak

Platí, že čím je tlak vyšší, tým je celý proces čistenia efektívnejší. Výrobcovia aj prevádzkovatelia obchodov uvádzajú tento parameter v baroch alebo megapascaloch (MPa). Ak by ste sa stretli s megapascalmi, netreba sa ničoho báť. Údaj si veľmi jednoducho prepočítate na bary cez tento vzorec – 1 MPa = 10 barov.

Výrobcovia zvyčajne uvádzajú maximálny tlak. Ide o najvyšší tlak, ktorý zariadenie dokáže dosiahnuť. Následne sa môžete stretnúť ešte s trvalým alebo pracovným tlakom. Ten predstavuje hodnotu tlaku na výstupe čerpadla.

Tlak je komplexným parametrom, ktorý nemusíte poznať úplne detailne. Stačí vám len vedieť, koľko barov, resp. megapascalov budete potrebovať na to, čo plánujete čistiť.

  • Tlak na umývanie auta, fasády a záhradného zariadenia – na takéto čistenie je vhodný model s maximálnym tlakom 120 barov.
  • Tlak na čistenie bazéna a dlažby – na tieto povrchy budete potrebovať wapku s tlakom nad 120 barov, aby ste sa mohli zbaviť všetkých, väčších aj menších nečistôt.
  • Tlak na čistenie usadených nečistôt – ideálne je zvoliť model s tlakom nad 150 barov, ktorý môžete použiť na mastné aj usadené nečistoty.

Pri výbere vysokotlakového čističa sa uistite, že je tlak regulovateľný, aby ste náhodou nepoškodili fasádu, vozidlo alebo iný povrch. Regulovanie by sa malo nachádzať priamo na tryske alebo na tele zariadenia, no v takej blízkosti, aby ste mohli tlak počas práce kedykoľvek meniť.

C Prietok

Ide o faktor, ktorý udáva, aký objem vody dokáže čerpadlo za určitý čas pretlačiť k tryskám. Platí, že čím je hodnota vyššia, tým rýchlejší je aj celý proces práce. Menej výkonné čerpadlá zvyčajne pracujú s prietokom na úrovni 300 až 400 litrov za hodinu. Na druhej strane, vysokovýkonné modely potešia aj hodnotou 600 litrov za hodinu. Takto výkonné stroje sú však veľmi drahé a na domáce použitie zbytočné.

D Príkon

Ide o faktor, ktorý sa priamo spája s motorom. Lacnejšie modely spravidla disponujú príkonom 1 300 až 1 600 wattov. Drahšie a kvalitnejšie prevedenia poskytnú príkon od 3 400 až po 5 500 wattov. V prípade silnejších motorov zistite, akým spôsobom sa ochladzujú, aby sa náhodou nestalo, že sa vám zariadenie z dôvodu vysokej teploty vypne alebo prestane fungovať.

E Tryska

Tryska vo veľkom ovplyvňuje silu prúdu. Môže mať jeden alebo viacero otvorov, pričom druhá možnosť je efektívnejšia a lepšia. Okrem toho je ideálne, ak je tryska regulovateľná, aby ste si pomocou nej mohli kedykoľvek meniť tlak. Vyhnete sa tak rôznym komplikáciám, ktoré sme spomínali už vyššie, ako je napríklad zničenie laku na aute (z dôvodu príliš silného prúdu) alebo nedostatočné vyčistenie (z dôvodu príliš slabého prúdu).

vysokotlakový čistič

5 Ďalšie parametre

  • Dĺžka prívodového kábla – väčšina modelov má kábel do 7,5 metra, čo je praktická dĺžka na bežné používanie. Platí však, že čím je kábel dlhší, tým lepšie.
  • Dĺžka tlakovej hadice – minimálna dĺžka hadice by mala predstavovať aspoň 6 metrov. Mnohé wapky však disponujú aj 10 či dokonca 15 metrovými hadicami. Aj tu platí, že je lepšie mať hadicu dlhšiu ako kratšiu.
  • Hlučnosť – maximálna hlučnosť wapky, ktorá je zvládnuteľná a nebude pri používaní vadiť, predstavuje 85 dB. V prípade vyššej hlučnosti musíte používať ochranné slúchadlá.
  • Hmotnosť – s vysokotlakovým čističom budete chodiť z miesta na miesto (ak je mobilný), rovnako ako s vysávačom alebo inými zariadeniami. Preto sa uistite, že stroj nie je príliš ťažký. Ideálne, ak má do 13 kg.
  • Vodný filter – slúži na to, aby zabránil poškodeniu čerpadla a ostatných vnútorných častí nečistotami a inými predmetmi. Mal by ním disponovať každý jeden model.
  • Autostop – táto funkcia slúži na to, aby sa zariadenie okamžite zastavilo po tom, ako uvoľníte spúšť. Predíde sa tak nadmernému namáhaniu alebo poškodeniu čerpadla.
  • Materiál tela – mal by byť pevný, aby vám wapka slúžila dlhé roky. Ideálna je zliatina mosadze a bronzu. Ak však máte väčší rozpočet, môžete siahnuť aj po tvrdej keramike. Presným opakom je plast, ktorý je slabý a ľahko sa zničí.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber vysokotlakových čističov

  • Vysokotlakové čističe sa delia do niekoľkých skupín podľa typu nečistôt, ktoré chcete čistiť, miesta použitia, ohrevu a pohonu.
  • Wapky majú niekoľko základných parametrov, ktoré musíte pri výbere sledovať.
  • K základným a veľmi dôležitým parametrom sa radia čerpadlo, tlak, prietok, príkon motora a tryska.
  • Okrem toho existujú aj dodatočné parametre, ako napríklad hmotnosť, hlučnosť, dĺžka kábla alebo materiál tela, na ktoré by ste taktiež nemali zabúdať.
  • K wapkám si môžete zaobstarať aj praktické doplnkové príslušenstvo. K populárnym sa radí vysokotlaková pištoľ, bodová tryska, rotačná tryska, vejárová tryska a kefy s hrubšími alebo jemnejšími štetinami.
  • S wapkou môžete používať aj rôzne saponáty alebo špeciálne prípravky. Vždy však kupujte len produkty, ktoré sú určené do vysokotlakových čističov. Budete mať istotu, že sa vám prístroj nezničí.

Najčastejšie otázky pri výbere vysokotlakových čističov

Na čo je vhodný vysokotlakový čistič?
Vysokotlakový čistič je univerzálny pomocník, s ktorým môžete čistiť fasádu, dlažbu, auto, terasu, vírivku či bazén. Niektoré modely sú vhodné aj na použitie vo vnútri. Všetko sa odvíja od vami zvoleného modelu.
Ktoré značky vysokotlakových čističov sú najobľúbenejšie?
K najobľúbenejším značkám vysokotlakových čističov, s ktorými sa v súčasnosti stretnete, sa radia Kärcher, Bosch, Makita, Stihl, Riwall a Fieldmann. Pri výbere však nesledujte len značku. Myslite aj na ďalšie detaily, ako napríklad typ čerpadla, príkon, tlak, prietok a podobne.
Ako sa starať o wapku?
Starostlivosť o vysokotlakový čistič nie je náročná. Po použití ho stačí opláchnuť a nechať vyschnúť. V prípade upchatej trysky ju stačí uvoľniť čistiacou ihlou. Tá je súčasťou balenia. Vhodné je tiež kontrolovať filter, ktorý v prípade lacnejších modelov nemá dlhú životnosť.
Ako uskladniť wapku na zimu?
Tesne pred zimnou nezabudnite stroj správne uskladniť. Wapku vyčistite a uistite sa, že v nej nezostala žiadna voda, aby sa niektorá z jej častí neroztrhla. Prístroj následne umiestnite do pivnice alebo inej miestnosti, kde naň nebude pršať, snežiť alebo svietiť priame slnko.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]