akumulátorové kosačkyKosenie trávy nebolo nikdy jednoduchšie. V dnešnej dobe nájdete na trhu veľké množstvo kosačiek, ktoré si poradia s rôznym terénom a postarajú sa o krásnu záhradu či dvor presne podľa vašich predstáv. Pri nákupe kosačky máte na výber viacero prevedení. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie. Každý model vám pritom ponúka iné funkcie či výkon. Medzi veľmi obľúbené sa už roky radia akumulátorové kosačky známe aj pod skratkou AKU. Tie dokážu fungovať aj bez kábla, vďaka čomu uľahčujú a urýchľujú celý proces práce.

Akumulátorové kosačky sú výborným pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Ich použitie nie je náročné nehovoriac o tom, že majú ľahkú údržbu a sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Keď sa pre AKU kosačku rozhodnete, nezabúdajte sledovať niekoľko dôležitých parametrov a detailov, ktoré vo veľkom ovplyvnia nielen jej výkon, ale aj samotné výsledky kosenia.

↓ Ako vybrať najlepšie akumulátorové kosačky

TOP akumulátorové kosačky

NáhľadNázov produktuParametre
akumulátorová kosačka Makita DLM432PT2
Šírka záberu: 43 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
akumulátorová kosačka MAKITA DLM382PT2
Šírka záberu: 38 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
akumulátorová kosačka Makita DLM382CM2
Šírka záberu: 38 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
4.
akumulátorová kosačka Makita DLM330ST
Šírka záberu: 33 cm
Pojazd: nie
5.
akumulátorová kosačka Makita DLM382Z
Šírka záberu: 38 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
6.
akumulátorová kosačka Riwall Pro RALM 3820 AM18E2001003B
Šírka záberu: 38 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
7.
akumulátorová kosačka Fieldmann FZR 70335-A 50004555
Šírka záberu: 33 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
8.
akumulátorová kosačka Gardena PowerMax Li-40/32 05033-20
Šírka záberu: 32 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
9.
akumulátorová kosačka Makita DLM432Z
Šírka záberu: 43 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
10.
akumulátorová kosačka Makita DLM330Z
Šírka záberu: 33 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné
11.
akumulátorová kosačka Fieldmann FZR 2110-Li
Šírka záberu: 32 cm
Pojazd: nie
Typ kosenia: rotačné

↑ TOP akumulátorové kosačky

1 Prečo si vybrať akumulátorovú kosačku?

Akumulátorové kosačky majú oproti iným typom kosačiek veľké množstvo výhod. Tou hlavnou je skutočnosť, že na svoju prevádzku nepotrebujú vôbec žiaden kábel. To znamená, že s nimi môžete prechádzať po dvore, záhrade alebo inej trávnatej ploche úplne voľne. Bez toho, aby ste premýšľali, kde sa nachádza najbližšia elektrická zástrčka a aký dlhý predlžovací kábel budete potrebovať.

Keďže akumulátorové kosačky fungujú na akumulátor, ktorý stačí len nabiť, odpadajú vám taktiež starosti s benzínom. Zabudnite na jeho komplikované dolievanie a zápach všade naokolo.

K ďalším plusom AKU kosačiek sa radí aj:

 • nižšia hmotnosť (spravidla do 15 kg),
 • jednoduché používanie,
 • viacero funkcií,
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

Okrem toho netreba zabúdať ani na skutočnosť, že akumulátorové kosačky sú tichšie. Ich hlučnosť zvyčajne nepresahuje 95 dB. Nehovoriac o tom, že aj samotný typ zvuku je oveľa príjemnejší v porovnaní s benzínovými prevedeniami.

Na akumulátorových kosačkách môžete taktiež ušetriť. Mnohé modely sú oveľa lacnejšie ako benzínové. Plus, niektorí výrobcovia ich predávajú aj bez akumulátora. Dôvodom je skutočnosť, že v portfóliu majú aj iné produkty z oblasti záhradníctva, ako napríklad píly alebo krovinorezy, ktoré používajú ten istý akumulátor. Ak by ste si teda chceli zaobstarať kosačku danej značky, no akumulátor už vlastníte, výsledná cena nákupu môže byť o desiatky až stovky eur nižšia.

Na druhej strane, akumulátorové kosačky majú aj svoje nevýhody. Tou najväčšou je to, že ich akumulátor nemá nekonečnú výdrž. To v praxi znamená, že po určitom čase sa opotrebuje, kvôli čomu kosačka nevydrží na jedno nabitie tak dlho ako na začiatku. K zníženiu kapacity akumulátora však dochádza spravidla až po niekoľkých rokoch pravidelného používania, preto sa tejto nevýhody netreba báť.

akumulátorová kosačka

2 Ako vybrať tú najlepšiu akumulátorovú kosačku?

Výber akumulátorovej kosačky sa môže zdať náročný, no keď viete, na aké detaily a parametre sa zamerať, celý proces si môžete uľahčiť a urýchliť. Pri nákupe AKU kosačky do domácnosti je dôležité vedieť najmä to, akú veľkosť má kosená plocha. Ak disponujete len menšou záhradkou, bude vám stačiť aj menej výkonný a lacnejší model. Ak však máte veľký pozemok, prípadne sú súčasťou záhrady aj rôzne kopce alebo svahy, budete potrebovať drahší model, ktorému nebude vadiť ani náročnejší terén.

K ďalším parametrom, na ktoré je počas nákupu nutné myslieť, sa radí mechanizmus kosenia, šírka záberu a akumulátor. Ten musí byť dostatočne silný na to, aby ste kosačku mohli používať dlhé roky bez nutnosti výmeny alebo opravy. Následne sledujte samotné funkcie kosačky, ktoré dokážu zvýšiť komfort pri práci, príslušenstvo a spôsob údržby.

V neposlednom rade dbajte ešte na hmotnosť a rozmery kosačky, ktoré vo veľkom ovplyvnia to, ako sa vám bude nástroj používať, a veľkosť zberného koša. Platí, že čím je kôš menší, tým častejšie budete musieť prácu prerušovať, aby ste ho mohli vysypať.

3 Veľkosť a typ kosenej plochy

Plánujete akumulátorovou kosačkou kosiť malú plochu alebo máte veľký trávnik, ktorého kosenie zaberie niekoľko hodín? Od veľkosti záhrady alebo dvora sa bude odvíjať viacero parametrov, ako napríklad veľkosť zberného koša, šírka záberu alebo výkon akumulátora. Pamätajte, že čím je trávnatá plocha väčšia, tým musí byť akumulátor výkonnejší, aby vám kosačka v polovici práce nezastavila z dôvodu nedostatku energie.

Výber kosačky výrazne ovplyvní aj typ kosenej plochy. Kým niektoré modely si poradia len s rovným terénom, iným nebude vadiť ani svah či členitá záhrada s množstvom stromov a kríkov. Informáciu o tom, na akú plochu je zariadenie určené, by ste mali nájsť priamo v popise produktu. Dopredu tak budete vedieť, či zvolená kosačka bude skutočne vhodná do vašej záhrady alebo by ste mali hľadať ďalej.

4 Typy akumulátorových kosačiek

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi akumulátorových kosačiek. Jednotlivé prevedenia sa od seba odlišujú spôsobom použitia, funkciami a tým, na akú trávnatú plochu sú vhodné.

A Rotačné akumulátorové kosačky

Patria medzi veľmi obľúbený typ akumulátorových kosačiek. Trávu kosia pomocou noža umiestneného vodorovne vo vnútri kosačky, ktorý vo veľkej rýchlosti rotuje okolo svojej osi. Keď je nôž nabrúsený, dokáže záhradu zbaviť aj vyššej trávy alebo buriny. A síce ide o najrýchlejší spôsob kosenia, jeho mínusom je to, že pri ňom dochádza k štiepeniu stebiel. To môže neskôr spôsobovať nepekné hnednutie trávnika.

Rotačné akumulátorové kosačky nájdete na trhu v mnohých prevedeniach. Zvoliť si môžete kosačku na menšie aj väčšie plochy či rovný alebo svahovitý terén. Nechýba ani možnosť výberu z rôznych cenových kategórií.

B Bubnové akumulátorové kosačky

Bubnové akumulátorové kosačky sú charakteristické tým, že disponujú bubnom s nožmi zavesenými na čapoch. Pri kosení sa nože dokážu sklopiť, vďaka čomu sa znižuje riziko ich poškodenia. Tento typ kosačiek je vhodný aj na kosenie bežných rovných trávnikov, no najlepšie ho využijete v prípade nepravidelných plôch, napríklad v sadoch.

Mínusom bubnových AKU kosačiek je skutočnosť, že bývajú drahšie ako rotačné. Ak teda nepotrebujete kosiť nepravidelné terény, zbytočne do nich neinvestujte. Nikdy by ste ich totižto nevyužili naplno.

C Vretenové akumulátorové kosačky

Vretenové akumulátorové kosačky majú v prednej časti nožovú skrutkovicu, pričom v tej spodnej sa nachádza protiostrie. Celý proces kosenia funguje jednoducho. Keď sa s kosačkou pohnete vpred, skrutkovica sa otáča. Medzi čepele sa dostávajú steblá trávy, ktoré následne odstrihne protiostrie. Používanie vretenových kosačiek je vo všeobecnosti praktické a komfortné. Na rozdiel od rotačných dokážu trávu pokosiť zdravším spôsobom. Jednotlivé steblá sa vedia regenerovať už do jedného dňa, vďaka čomu nedochádza k hnednutiu trávnika.

Mínusom vretenových akumulátorových kosačiek je to, že nie sú ideálne na príliš vysokú trávu. Ak ich teda chcete používať vo svojej záhradke, trávnik budete musieť kosiť pravidelne.

akumulátorová kosačka

D Robotické akumulátorové kosačky

Robotické akumulátorové kosačky patria v súčasnosti medzi veľmi obľúbené. Šetria čas aj energiu, pretože trávnik kosia úplne samé. Ich princíp fungovania je podobný tomu, s ktorým sa stretnete pri robotických vysávačoch.

Pohyb robotických kosačiek je zabezpečený kolieskami. Zariadenie je pritom poháňané elektromotorom. Lacnejšie modely sú vhodné na menšie a rovné plochy. Výkonné a drahšie prevedenia si poradia aj so svahom a veľkou záhradou. Mínusom robotických kosačiek je to, že sú spravidla drahšie ako všetky ostatné typy.

E Strunové akumulátorové kosačky

Strunové akumulátorové kosačky sú praktickým nástrojom na úpravu trávnika. Dokážete nimi posekať porast okolo múrov, schodov, plotov alebo záhonov. Väčšina modelov má nižšiu hmotnosť, kompaktné rozmery, jednoduché ovládanie a ergonomicky tvarovanú rukoväť, čím sa zaručuje vysoká úroveň komfortu.

Strunové kosačky však nie sú úplnou náhradou rotačných alebo bubnových modelov. Zvyčajne sú len doplnkovým príslušenstvom, ktorým dokončíte úpravu trávnika.

5 Šírka záberu kosačky

Šírka záberu je parameter, ktorý udáva, aký široký pruh dokáže kosačka pokosiť. V popise produktu je vždy uvedený v centimetroch, pričom platí, že čím je šírka väčšia, tým rýchlejšie dokážete trávnik pokosiť. Nezabúdajte však, že spolu so šírkou záberu rastie aj veľkosť kosačky. Ak teda chcete model s veľmi širokým záberom, počítajte s tým, že telo zariadenia bude masívne, veľké a ťažké.

Na trhu najčastejšie nájdete kosačky, ktoré majú takúto šírku záberu:

 • 30 až 32 cm – určená na menšie trávniky a trávnaté plochy do 250 m².
 • 33 až 40 cm – vhodná aj na väčšie trávniky a plochy do 500 m².
 • 40 až 50 cm – ideálne riešenie na trávniky s plochou do 1 000 m².
 • nad 50 cm – ide o masívne a veľké kosačky, ktoré sú vhodné na kosenie plôch, ktoré majú nad 1 000 m².

6 Akumulátor kosačky

Srdcom akumulátorovej kosačky je, rovnako ako v prípade niektorých wapiek, akumulátor, čiže batéria, ktorá zariadeniu dodáva energiu. Počas nákupu preto nezabúdajte zohľadniť jej kapacitu. Od tej totižto záleží, ako dlho budete môcť kosiť a či na jedno nabitie pokosíte celú záhradu.

Kapacita sa udáva v ampérhodinách (Ah). To, koľko Ah bude kosačka potrebovať, sa odvíja najmä od veľkosti vašej záhrady. Vo všeobecnosti však platí, že:

 • Plocha do približne 300 m² – kapacita 2 až 3 Ah.
 • Plocha do približne 500 m² – kapacita 3 až 4 Ah.

V rámci typu batérie sa stretnete najmä s Li-ion batériami, ktoré sú výkonné a ich nabíjanie je pomerne rýchle. Doba nabíjania zvyčajne neprekročí viac ako 3 hodiny. Dokonca, niektorí výrobcovia poskytujú k svojim produktom aj rýchlonabíjačky. Tie sú síce za poplatok, no kosačku dokážu nabiť oveľa rýchlejšie.

7 Zberný kôš kosačky

Zberný kôš je súčasťou väčšiny akumulátorových kosačiek. Ako už z jeho názvu vyplýva, slúži na zbieranie pokosenej trávy, ktorá vďaka tomu nezostáva na trávnatej ploche. Vyhýbate sa tak nepeknému vzhľadu záhrady či dvora a zároveň znižujete riziko udusenia trávnika.

Veľkosť zberného koša je rôzna a odvíja sa najmä od veľkosti kosačky. To znamená, že malá kosačka bude mať malý zberný kôš a naopak. Pamätajte však, že príliš malý kôš môže komplikovať vašu prácu. Po krátkom čase budete musieť zastaviť a vysypať ho. Na druhej strane, veľmi veľký kôš vám zas môže zavadzať pri manipulácii s kosačkou a taktiež pri jeho vysypávaní. Práve preto to zbytočne nepreháňajte a poobzerajte sa po klasike od 30 do 60 litrov.

8 Pojazd kosačky

V rámci pojazdu môžeme hovoriť o dvoch základných typoch akumulátorových kosačiek:

 • Akumulátorové kosačky s pojazdom – praktické riešenie, ktoré uľahčuje celý proces kosenia trávnika. Zariadenie disponuje pohonom a jeho fungovanie je riešené tak, že po tom, ako ho spustíte, sa pohne dopredu. To v praxi znamená, že kosačku nemusíte namáhavo tlačiť pred sebou. Sama sa mechanicky posúva, čím vám efektívne pomáha. Pohon môže byť len na predných alebo zadných kolesách, prípadne na všetkých štyroch. Akumulátorové kosačky s pojazdom nemajú problém kosiť husté trávnaté plochy alebo svahovitý terén. V porovnaní s modelmi bez pojazdu sú však drahšie.
 • Akumulátorové kosačky bez pojazdu – lacnejší typ kosačiek, ktorý vám pri práci nepomáha. V prípade kosenia ho musíte namáhavo tlačiť pred sebou. Okrem nižšej ceny je plusom taktiež úspora energie. Mínusom je zas to, že sa pri kosení narobíte.

9 Hmotnosť, rozmery  a materiál kosačky

Ak chcete, aby sa vám s kosačkou pracovalo dobre, musíte sledovať jej hmotnosť a rozmery. Dobrou správou však je, že akumulátorové modely sú vo všeobecnosti menšie a ľahšie ako benzínové. Kosenie menších či väčších trávnatých plôch tak nie je vôbec náročné. Kompaktné rozmery taktiež zjednodušujú skladovanie. To poteší najmä tých, ktorí majú menší dom alebo záhradný domček, kam by sa im nezmestilo veľké a masívne zariadenie.

Z materiálov sa na výrobu akumulátorových kosačiek využíva najčastejšie plast. Ten je síce menej odolný, no ľahký. Zbytočne tak nezvyšuje celkovú hmotnosť výrobku. Ak by ste sa báli jeho výdrže, nemusíte. Keď sa oň budete správne starať, bude vám slúžiť dlhé roky.

akumulátorová kosačka

10 Funkcie akumulátorových kosačiek

Akumulátorové kosačky môžu mať rôzne funkcie. K tým základným patria:

 • Svietidlá – niektoré akumulátorové kosačky disponujú praktickým osvetlením, vďaka čomu ich môžete používať aj vo večerných hodinách. Dôležité je však vedieť, že používanie svietidiel výrazne ovplyvňuje batériu. Kosačkou na jedno pokosenie pokosíte oveľa menšiu plochu.
 • Ergonómia – ide o kľúčový parameter, ktorý by nemal chýbať žiadnej kosačke. Zaisťuje pohodlnú prácu aj po niekoľkých hodinách kosenia. Dobrou správou je, že v dnešnej dobe majú ergonomický úchop a tvarovanie takmer všetky kvalitné kosačky od renomovaných výrobcov.
 • Mulčovanie – ide o režim kosenia, pri ktorom sa tráva premieňa na mulč. Ten následne predstavuje dôležité hnojivo pre trávnik. Výhodou mulču je najmä to, že prirodzenou cestou vracia do pôdy potrebné živiny. Plus, odpadá vám aj práca vyhadzovania trávy zo zberného koša. Bohužiaľ, funkcia mulčovania nie je bežným štandardom. Disponujú ňou zvyčajne drahšie modely kosačiek. Lacnejšie prevedenia, ktoré mulčovanie poskytujú, zvyčajne nevedia mulčovať kvalitne. Trávu posekajú nie na jemné, ale hrubšie časti, ktoré sa nedokážu dostať ku koreňom trávy a ktoré môžu spôsobiť dusenie trávnika a následne jeho hnednutie.
 • Nastavenie výšky kosenia – rozsah výšky kosenia akumulátorových kosačiek môže byť pevne daný, alebo nastaviteľný. Druhá možnosť je praktickejšia, pretože vám dáva voľnosť pri úprave trávnika.

11 Údržba akumulátorových kosačiek

Akumulátorové kosačky takmer bezúdržbové. Ich motor nie je tak komplikovaný ako motor benzínových, vďaka čomu je ich čistenie jednoduché. To, na čo by ste však mali dávať väčší pozor, je nôž, ktorý sa dokáže rýchlo opotrebovať. Kosenie s opotrebovaným nožom je komplikované a neefektívne. Preto ho raz za čas skontrolujte.

Spolu s nožom je zraniteľnou súčasťou aj akumulátor. Ten má zvyčajne 1 000 cyklov, po ktorých ho budete musieť vymeniť. Takýto počet cyklov by vám mal vydržať minimálne 5 rokov. Nemusíte sa preto báť, že by ste nad jeho výmenou museli premýšľať krátko po tom, ako kosačku kúpite.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber akumulátorových kosačiek

 • Na začiatok si ujasnite, aký máte trávnik, resp. akú trávnatú plochu chcete kosiť. Aká je jej veľkosť a typ? Je rovná alebo sú jej súčasťou aj rôzne svahy? Ak by bol terén náročnejší, budete potrebovať výkonnejšiu kosačku, ktorá si poradí aj s horšími podmienkami.
 • Vyberte si kosačku vyrobenú z kvalitných materiálov. Ideálny je tvrdený plast, ktorý poteší nízkou hmotnosťou a v prípade správneho zaobchádzania aj dlhou výdržou.
 • Nekupujte zbytočne drahú kosačku, ktorú nevyužijete na maximum. Ak máte malý trávnik, bude vám stačiť aj lacnejší model bez extra funkcií a vysokého výkonu.
 • Zvoľte si kosačku od overených výrobcov, ktorí sú zárukou kvality a bezpečnosti.
 • Keď sa vám nejaký model akumulátorovej kosačky zapáči, prečítajte si jeho recenzie a porovnajte si ho s inými kosačkami z rovnakej kategórie.
 • Nákup si vždy dobre premyslite. Nenakupujte v zhone alebo časovej tiesni. Akumulátorová kosačka je nástroj, ktorý by vám mal vydržať niekoľko dlhých rokov, nie iba jednu sezónu. Práve preto vám musí poskytovať všetky potrebné funkcie a dostatočný výkon.
 • Nezabúdajte, že cena nie je všetko. Okrem nej sledujte aj ďalšie parametre, ktoré výrazne ovplyvnia používanie kosačky a výsledok kosenia, ako je napríklad kapacita akumulátora, veľkosť zberného koša, funkcie a podobne.

Najčastejšie otázky pri výbere akumulátorových kosačiek

Prečo si zvoliť akumulátorovú kosačku?
Akumulátorová kosačka má množstvo skvelých výhod. K tým najväčším sa radí skutočnosť, že na jej používanie nepotrebujete kábel. Funguje totižto na akumulátor, čiže batériu. Následne netreba zabúdať na to, že je ľahká, vďaka čomu sa s ňou pracuje jednoducho, a je šetrnejšia k životnému prostrediu. Mnohí zákazníci si taktiež pochvaľujú ceny, ktoré sú v porovnaní s inými typmi kosačiek výrazne nižšie.
Ako funguje akumulátorová kosačka?
Akumulátorová kosačka funguje veľmi podobne ako iné typy kosačiek s tým rozdielom, že ju musíte pred používaním nabiť. Po tom, ako sa akumulátor nabije, ju stačí len zapnúť a začať kosiť váš trávnik.
Ako dlho sa akumulátorová kosačka nabíja?
Dĺžka nabíjania akumulátorovej kosačky sa odvíja od množstva faktorov vrátane modelu kosačky, kapacity akumulátora a samotnej nabíjačky. Väčšinu kosačiek však nabijete do troch hodín.
Ktoré značky kosačiek patria medzi najobľúbenejšie?
K najobľúbenejším značkám akumulátorových kosačiek sa radia Makita, Bosch, Stiga, Husqvarna, Fieldmann, Hecht a Kärcher. Títo výrobcovia sú zárukou kvality a stávkou na istotu. Ich výrobky sú overené časom, takže sa na ne môžete plne spoľahnúť.
Ako dlho vydrží akumulátorová kosačka?
Akumulátorová kosačka predstavuje investíciu na niekoľko rokov. To, ako dlho vám vydrží, sa odvíja najmä od toho, ako sa o ňu staráte. Spravidla však platí, že pri pravidelnom používaní a vhodnej údržbe vám bude kosiť trávnik 8 až 10 rokov.
Môže sa akumulátorovou kosačkou kosiť aj mokrá tráva?
Áno, môže, no ideálne je kosiť skôr suchú alebo mierne vlhkú trávu, ktorá sa nebude lepiť na bubon kosačky.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]