nafukovacie vírivkyKto by netúžil po dobrom oddychu a relaxe, ktorý si môže užívať každý deň? Ak milujete wellness a chceli by ste si ho vytvoriť u seba doma, rozhodne by vám v ňom nemala chýbať vírivka, ktorá poskytuje príjemnú masáž tela a napomáha k lepšej fyzickej a duševnej kondícii. Okrem klasických pevných, ktoré sú často finančne aj priestorovo náročné, si môžete zaobstarať aj praktické nafukovacie vírivky. Tie potešia nielen nižšou cenou, ale aj jednoduchou manipuláciou a inštaláciou.

Nafukovacie vírivky sú v poslednej dobe čoraz obľúbenejšie. Niet sa však ani čomu čudovať. Poskytujú množstvo výhod a sú určitým symbolom luxusu a komfortu. Na trhu nájdete množstvo rôznych modelov, vďaka čomu si môžete vybrať presne podľa svojich finančných možností, veľkosti priestoru alebo počtu členov rodiny. Premýšľate, že by ste si zaobstarali kvalitnú vírivku, v ktorej si kedykoľvek oddýchnete a naberiete všetky stratené sily? Pripravili sme si pre vás praktické tipy, ktoré vám s celým procesom pomôžu.

↓ Ako vybrať najlepšie nafukovacie vírivky

TOP nafukovacie vírivky

Pre 2 až 3 osoby

vírivky Belatrix Mountine 120 Rattan

ODPORÚČAME
Pre 4 až 5 osôb

vírivky Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon 28458

ODPORÚČAME
Pre 6 a viac osôb

vírivky Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon 28462

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších nafukovacích víriviek pre 2 až 3 osoby

NáhľadNázov produktuParametre
nafukovacia vírivka Belatrix Mountine 120 Rattan
Počet osôb: 2
Objem: 550 l
Počet trysiek: 130 ks
nafukovacia vírivka Master AVENLI Milan Spa
Počet osôb: 3
Objem: 800 l
Počet trysiek: 90 ks
nafukovacia vírivka Belatrix Mountine 120
Počet osôb: 2
Objem: 500 l
Počet trysiek: 130 ks
4.
nafukovacia vírivka BESTWAY 60037 Lay-Z Spa St. Lucia
Počet osôb: 3
Objem: 605 l
Počet trysiek: 110 ks
5.
nafukovacia vírivka NetSpa IZY
Počet osôb: 3
Objem: 650 l
Počet trysiek: 100 ks

TOP 5 najlepších nafukovacích víriviek pre 4 až 5 osôb

NáhľadNázov produktuParametre
virivka Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon 28458
Počet osôb: 4
Objem: 795 l
Počet trysiek: 120 ks
nafukovacia vírivka NetSpa PYTHON SP-PYT155C
Počet osôb: 5
Objem: 850 l
Počet trysiek: 130 ks
nafukovacia vírivka Intex 28440 Purespa Greywood Deluxe HWS 800+
Počet osôb: 4
Objem: 795 l
Počet trysiek: 140 ks
4.
nafukovacia vírivka Intex 28426 Pure Spa Bubble Masage
Počet osôb: 4
Objem: 795 l
Počet trysiek: 120 ks
5.
nafukovacia vírivka BESTWAY 60001 Lay-Z-Spa Miami
Počet osôb: 4
Objem: 669 l
Počet trysiek: 120 ks

TOP 5 najlepších nafukovacích víriviek pre 6 a viac osôb

NáhľadNázov produktuParametre
virivka Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon 28462
Počet osôb: 6
Objem: 1 098 l
Počet trysiek: 146 ks
nafukovacia vírivka Bestway 60033 Lay-Z-Spa Maldives HydroJet Pro
Počet osôb: 7
Objem: 1 050 l
Počet trysiek: 188 ks
nafukovacia vírivka Bestway 60025 Lay-Z-Spa Helsinki
Počet osôb: 7
Objem: 1 123 l
Počet trysiek: 180 ks
4.
nafukovacia vírivka Intex 28442 Purespa Greywood Deluxe HWS 1100+
Počet osôb: 6
Objem: 1 098 l
Počet trysiek: 170 ks
5.
nafukovacia vírivka BESTWAY 60059 Lay-Z-Spa Hollywood
Počet osôb: 6
Objem: 908 l
Počet trysiek: 140 ks

↑ TOP nafukovacie vírivky

1 Ako si vybrať tú najlepšiu nafukovaciu vírivku?

Nafukovacie vírivky sú skvelým príslušenstvom každej jednej domácnosti. Výborne si v nich oddýchnu mladší i starší. Na to, aby ste si však vybrali vírivku, ktorá bude disponovať nielen všetkými potrebnými funkciami, ale takisto vám vydrží dlhé roky, je dôležité zvoliť si kvalitný model od overeného predajcu.

Nákup kvalitnej vírivky je v dnešnej dobe, kedy je trh preplnený rôznymi výrobkami, oveľa náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto je dôležité svoje rozhodnutie dobre premyslieť, jednotlivé modely víriviek, o ktoré máte záujem, medzi sebou porovnať a vždy sledovať niekoľko hlavných parametrov. K nim sa radia veľkosť, použité materiály, filtrácia, ohrev vody a trysky. Následne nezabúdajte ani na kvalitné príslušenstvo a správnu údržbu.

Čaká vás výber vírivky a chcete si celý proces uľahčiť? Čítajte ďalej a zistite nielen to, na čo si dať pri nákupe pozor, ale takisto to, aké výhody a nevýhody majú nafukovacie vírivky a ako zvýšiť ich bezpečnosť.

2 Prečo si zvoliť nafukovaciu vírivku?

Vírivka je pre mnohých symbolom statusu a luxusu. Toto by však pre vás nemal byť jediný dôvod, kvôli ktorému by ste si mali vírivý bazén zaobstarať. Investícia doň, ktorá sa často pohybuje v radoch niekoľkých stoviek eur, by mala predstavovať investíciu do vášho fyzického a psychického zdravia. Pravidelným kúpaním sa vo vírivke totižto dokážete bojovať proti rôznym bolestiam v oblasti krížov či chrbtice. Prípadne proti zlej nálade, vyhoreniu alebo únave.

Teplota vo vírivke dosahuje od 37 do 40 °C, vďaka čomu vám pobyt v nej dokáže pomôcť aj v boji s reumatickými ochoreniami alebo artritídou. Mnohí využívajú vírivé bazény aj ako súčasť rehabilitácií.

Plusom nafukovacích víriviek je aj to, že ich môžete umiestniť do interiéru. Stačí im len vybrať správne rovné miesto a následne si užívať perfektný oddych.

3 Klasické vs nafukovacie vírivky

Pri výbere víriviek sa stretnete s množstvom rôznych modelov, ktoré sa od seba odlišujú výzorom, veľkosťou, spracovaním alebo použitými materiálmi, pričom všetky ich delíme do dvoch základných kategórií, a to:

  • klasické vírivky,
  • nafukovacie vírivky.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Najväčší rozdiel medzi klasickými a nafukovacími vírivkami je v ich konštrukcií. Kým klasické, pevné vírivky majú pevnú konštrukciu, ktorá sa nedá ohýbať ani nijako meniť, nafukovacie vírivky sú presným opakom. Po tom, ako ich zbavíte vzduchu, ich môžete zložiť a veľmi jednoducho zazimovať. Nehovoriac o tom, že v prípade potreby ich môžete kedykoľvek presunúť z miesta na miesto.

Ďalším rozdielom je cena. Pevné vírivky sú drahšie ako nafukovacie. Tie najdrahšie modely nájdete na trhu aj za 5 000 či 8 000 eur. Nafukovacie vírivky môžete kúpiť už v cene od 400 eur, pričom drahšie modely s rôznymi doplnkovými funkciami sa spravidla predávajú za cenu od 1 000 do 2 500 eur.

Následne treba myslieť aj na to, že pevné vírivky sú spravidla odolnejšie a vydržia dlhšie ako nafukovacie. To však neznamená, že nafukovacia vírivka vám nevydrží dlhé roky pravidelného používania. Dôležité je ale, aby ste s ňou správne manipulovali a dobre sa o ňu starali.

Výber typu vírivky je čisto na vás. Platí však, že keď do tohto zariadenia nechcete investovať príliš veľa alebo nemáte veľký rozpočet, najlepšou voľbou sú nafukovacie prevedenia, ktoré sú lacnejšie a poskytnú vám rovnakú úroveň komfortu, relaxu a oddychu ako pevné modely.

nafukovacia vírivka

4 Veľkosť nafukovacej vírivky

Veľkosť nafukovacej vírivky sa odvíja od toho, koľko ľudí sa v nej chce kúpať naraz a koľko máte priestoru. K najčastejšie voleným prevedeniam sa radia vírivé bazény určené pre dve alebo štyri osoby, pričom na trhu nájdete aj väčšie modely vhodné pre šesť či viac osôb.

Nafukovacie vírivky pre dve osoby sa zmestia aj do menšej miestnosti alebo záhrady. Ľahko sa presúvajú z miesta na miesto, nezavadzajú a pomerne rýchlo ich napustíte vodou. Ich dizajn sa zvyčajne podobá klasickým vaniam. V rámci objemu by mali mať takéto vírivky minimálne 650 litrov.

Nafukovacie vírivky pre štyri osoby sú už masívnejšie a väčšie. Budete im musieť vyhradiť viac priestoru. Ich tvar môže byť okrúhly alebo štvorcový. Takýto typ víriviek disponuje objemom v hodnote približne 930 litrov a je ideálny do väčších rodín a domácností.

Posledným typom sú nafukovacie vírivky pre šesť a viac osôb, ktoré disponujú objemom od 900 do 1 100 litrov. Ich tvar je buď okrúhly alebo štvorcový. Zo všetkých spomenutých majú nielen najväčšiu veľkosť, ale aj najvyššiu cenu. Manipulácia, napúšťanie vody aj údržba takýchto zariadení je komplikovanejšia. Ide však o skvelú investíciu pre tých, ktorí majú väčšiu rodinu alebo pravidelne trávia čas s väčším počtom ľudí.

5 Materiály, z ktorých je nafukovacia vírivka vyrobená

Od toho, z akého materiálu je nafukovacia vírivka vyrobená, sa odvíja to, koľko vám vydrží, aké vlastnosti vám poskytne a akou odolnosťou disponuje. K najčastejším materiálom, ktoré sa využívajú na výrobu nafukovacích vírivých bazénov, sa radia:

  • Rhino Tech
  • PVC
  • Akryl
  • I-Beam

O každom si povieme niečo viac.

A Rhino Tech

Rhino Tech predstavuje veľmi odolný materiál, ktorý poteší dlhou životnosťou, vysokou kvalitou a príťažlivou cenou. Na rozdiel od iných materiálov s podobnou odolnosťou je totižto oveľa lacnejší. Materiál je charakteristický tým, že sa skladá zo šiestich vrstiev, vďaka čomu mu nevadia rôzne negatívne externé faktory, ako napríklad mráz, UV žiarenie, dážď, sneh alebo mechanické poškodenie.

S Rhino Tech, ktorý sa často nazýva aj premium PVC, sa stretnete pri drahších aj lacnejších vírivkách. Výrobcovia ho obľubujú najmä kvôli povrchovej ochrannej vrstve, dvojitému vystuženiu, laminátovej tkanine a dvom vrstvám inovatívneho PVC.

B PVC

V rámci nafukovacích víriviek sa využíva aj ťažké a odolné dvojvrstvové PVC, ktoré býva doplnené o sieťovinu. Takýto materiál dokáže odolávať mechanickému poškodeniu, UV žiareniu, mrazom, dažďu aj snehu. Ak si teda vyberiete vírivku vyrobenú z PVC, rozhodne sa o ňu nemusíte báť ani v prípade chladnejšieho počasia.

C Akryl

Ďalším obľúbeným materiálom, ktorý sa pomerne často využíva na výrobu víriviek, je akryl. Kvalita tohto syntetického materiálu sa odvíja od toho, aký typ je na výrobu bazéna využitý. Platí, že čínsky akryl je najmenej kvalitný aj odolný, čo je dôvod, prečo je aj najlacnejší. Presným opakom je americký akryl, ktorému nevadí ani zmena teplôt, mrazy či mechanické poškodenie.

D I-Beam

I-Beam je špeciálny materiál, ktorý sa označuje aj ako vzduchové komory. Tie si môžete všimnúť hneď, ako sa na nafukovaciu vírivku pozriete. Vzduchové komory majú množstvo výhod. Okrem toho, že sú odolné zaručujú tiež vysoký komfort a ohybnosť vírivky. Plusom je takisto to, že z vírivých bazénov, ktoré sú vyrobené z I-Beam sa voda ani pri rýchlejšom alebo výraznejšom pohybe neprelieva cez okraj.

6 Filtrácia nafukovacej vírivky

Kvalitná filtrácia zaručuje čistú vodu vhodnú na pravidelné kúpanie a oddych. Väčšina výrobcov využíva tzv. kartušovú filtráciu, ktorá je cenovo dostupná a poskytuje pomerne dobré výsledky filtrovania. Jej mínusom je skutočnosť, že sa pomerne rýchlo opotrebúva a má komplikovanú údržbu.

Iným riešením je piesková filtrácia, ktorá disponuje pieskovou kremičitou zložkou. Tá sa stará o zachytávanie nečistôt. Piesková filtrácia je síce finančne náročnejšia, no je má dlhšiu životnosť a poskytuje lepšie výsledky filtrovania ako kartušová.

nafukovacie vírivky

7 Ohrev vody a trysky nafukovacej vírivky

Pri výbere vírivky a zisťovaní informácií o nej si zistite aj údaje o rýchlosti ohrevu. Väčšina víriviek poskytuje zvýšenie teploty o 2 až 3 °C za hodinu.

Bežnou výbavou víriviek sú aj trysky. Mnohí ľudia si myslia, že čím viac sa ich v bazéne nachádza, tým lepšie. To ale nie je pravda. Namiesto kvantity hľadajte radšej kvalitu. Zamerajte sa na kombináciu viacerých typov trysiek, najmä na vzduchové a hydromasážne. Kým hydromasážne vám poskytnú perfektnú masáž a pomôžu uvoľniť stuhnuté svaly a kĺby, vzduchové vám vytvoria bublinkový kúpeľ.

8 Umiestnenie nafukovacej vírivky

To, kam nafukovaciu vírivku umiestnite, sa odvíja čisto od vás, vašich preferencií a od toho, aké priestorové možnosti máte. Po nafúknutí ju môžete postaviť na terasu, trávnik, pod altánok alebo do miestnosti určenej na domáce wellness.

Pamätajte však, že na to, aby bola vírivka bezpečná a po krátkej dobe sa nezničila, musíte dbať na niekoľko základných pravidiel:

  • Povrch, na ktorý vírivku položíte, musí byť rovný a čistý bez ostrých predmetov, ktoré by ju mohli prepichnúť alebo inak zničiť.
  • Pred položením vírivky na trávnik, terasu alebo kachličky nezabudnite na podklad rozprestrieť nepremokavú plachtu, vďaka čomu sa uistíte, že sa podlaha pod vírivkou nezničí. Špeciálnou plachtou zároveň viete efektívne odizolovať dno vírivého bazéna.
  • Pri výbere miesta pre vírivku myslite aj na jej hlučnosť. Presnejšie na hlučnosť trysiek, ohrevu a filtrácie, ktorá môže dosahovať vysokú úroveň. Práve preto sa vyhnite umiestneniu v blízkosti okien alebo v miestnosti, ktorá zdieľa stenu s obývačkou, spálňou, pracovňou či inou miestnosťou, ktorá slúži na oddych, spánok alebo sústredenie.
  • Miesto, kde vírivku položíte, by sa nemalo nachádzať pod stromom alebo v blízkosti veľmi prašného prostredia. Voda, trysky či ostatné časti vírivky by sa mohli veľmi jednoducho znečistiť, upchať či dokonca zničiť.
  • Spolu s hľadaním správneho umiestnenia vyriešte aj to, kam a ako budete vypúšťať znečistenú vodu.

9 Príslušenstvo k nafukovacej vírivke

K nafukovacej vírivke si môžete zaobstarať rôzne praktické príslušenstvo, ako napríklad:

  • Termopodložku – chráni podklad, na ktorom je vírivka umiestnená, a zároveň izoluje jej dno.
  • Termokryt – efektívne udržuje teplo a šetrí vám náklady na vyhrievanie. Okrem toho chráni vodu pred znečistením.
  • Schodíky alebo stupienky – zjednodušujú vstup do vírivky.
  • Nafukovacie vankúšiky – sú ideálne ako vankúšiky pod hlavu. Efektívne podporujú komfort.
  • Sprchy – klasické alebo solárne modely. Eliminujú znečistenie vody.

Do kategórie príslušenstva sa radí aj chémia. Do vírivky by ste mali zvoliť chlórové alebo bezchlórové výrobky, ktoré môžu mať formu tabletiek alebo klasického tekutého gélu či redšej tekutiny. Zvoliť môžete aj čistenie brómom alebo ionizáciu.

10 Bezpečnosť nafukovacej vírivky

S používaním vírivky sa spájajú aj riziká, na ktoré musia myslieť určité skupiny osôb. Ktoré to sú?

  • Nafukovacia vírivka, ktorá je nad zemou (to znamená, že nie je zapustená), nie je bezbariérová. Na to, aby ste sa do nej dostali, musíte použiť schodíky alebo rebríky, ktoré môžu byť šmykľavé. Osoby, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom, by si preto mali pri jej používaní dávať pozor.
  • Ľudia s vysokým alebo nízkym tlakom, srdcovými poruchami alebo osoby trpiace obezitou by mali používanie vírivky konzultovať s lekárom. Dôvodom je vyššia teplota, ktorá zvyšuje riziko hypertermie, čiže prehriatia. Platí, že telesná teplota by nemala presiahnuť 39,5 °C. V prípade zdravotných komplikácií si ju preto nezabudnite teplomerom pravidelne merať.
  • Používanie vírivky by mali s lekárom konzultovať aj tehotné ženy.

11 Výhody a nevýhody nafukovacích víriviek

Nafukovacie vírivky sú skvelým príslušenstvom, ktoré ocenia všetky vekové kategórie. K ich najväčším výhodám sa radia:

  • cenová dostupnosť
  • poskytujú výborný relax a oddych
  • masírujú telo
  • majú rôzne dizajny a veľkosti
  • sú mobilné, vďaka čomu sa dajú ľahko prenášať z miesta na miesto
  • jednoducho sa inštalujú
  • zlepšujú fyzickú aj duševnú kondíciu
  • nemusíte pri nich riešiť zazimovanie vody
  • vhodné sú do interiéru aj exteriéru

Okrem výhod však musíte počítať aj s niekoľkými nevýhodami, ku ktorým patria:

  • v porovnaní s klasickými pevnými vírivkami nie sú tak odolné
  • majú spravidla kratšiu životnosť (dĺžka životnosti sa odvíja od materiálu použitého na výrobu a od toho, ako sa o vírivku staráte)

nafukovacia vírivka

Tipy, ktoré vám uľahčia výber nafukovacej vírivky

  • Na začiatok sa rozhodnite, aký typ vírivky chcete. Pevná vírivka je odolná a vydrží vám roky, no je drahá. Jej ceny sa pohybujú v radoch niekoľkých tisíc eur. Za tie najdrahšie zaplatíte aj 8 000 eur. Nafukovacie prevedenia sú lacnejšie a vhodné do každej jednej domácnosti. Ak sa o ne budete dobre starať, môžu vám vydržať rovnako dlho ako pevné. Ich výhodou je okrem nižšej ceny aj jednoduchá inštalácia a ešte ľahšie presúvanie z miesta na miesto.
  • Ďalším kľúčovým parametrom je veľkosť vírivky. Väčšina víriviek sa delí na modely pre dvoch, štyroch a pre šesť a viac osôb. Pri výbere veľkosti počítajte nielen s tým, koľko ľudí sa chce naraz kúpať, ale takisto s tým, koľko miesta na vírivku máte.
  • Vírivka môže byť vyrobená z viacerých materiálov, pričom k tým najobľúbenejším sa radia Rhino Tech, PVC, Akryl a I-Beam. Každý z materiálov má iné výhody, preto si ich pred výberom nezabudnite naštudovať.
  • Kvalitná filtrácia zaistí čistú vodu vhodnú na každodenné kúpanie. Výrobcovia využívajú spravidla dva typy filtrácií, a to kartušovú, ktorá je lacnejšia, a pieskovú, ktorá je síce drahšia, no efektívnejšia.
  • Pri výbere vírivého bazéna nezabúdajte ani na samotný ohrev vody. Platí, že vyšší príkon znamená vyššiu spotrebu energie, čo sa negatívne odrazí na vašich účtoch za elektrinu. Preto sa vyhýbajte vírivkám s príliš vysokým príkonom.
  • V rámci trysiek je kľúčové myslieť nielen na ich počet, ale aj typ. Ideálne je zvoliť kombináciu vzduchových a hydromasážnych, ktoré zaistia príjemnú masáž a bublinkový kúpeľ.
  • Dôležité je zvoliť aj vhodné miesto pre nafukovaciu vírivku, ktoré by malo byť rovné a čisté, aby sa nezničila.
  • K vírivke si môžete zaobstarať aj kvalitné príslušenstvo, ako napríklad termopodložku, termokryt, schodíky alebo stupienky a nafukovacie vankúšiky.
  • Pred kúpou vírivky nezabúdajte na bezpečnosť. Niektoré skupiny ľudí by sa ohľadom jej používania mali poradiť s lekárom.

Najčastejšie otázky pri výbere nafukovacej vírivky

Aký je rozdiel medzi klasickou a nafukovacou vírivkou?
Ako už z názvu vyplýva, nafukovacia vírivka sa nafukuje. Funguje na veľmi podobný princíp ako klasický nafukovací bazén. V prípade, že ju chcete zazimovať alebo preniesť z jedného miesta na druhé, ju stačí len zbaviť vzduchu, zložiť a následne znova nafúknuť. Pevná vírivka má spravidla pevné prevedenie, ktorému sa nedá zmeniť tvar. Zmena miesta či zazimovanie je preto v takýchto prípadoch komplikovanejšie. K ďalším rozdielom sa radí skutočnosť, že pevná vírivka je spravidla drahšia, no takisto odolnejšia ako nafukovacia.
Aká je ideálna veľkosť nafukovacej vírivky pre štyri osoby?
Ideálna veľkosť vírivky pre štyri osoby je spravidla 930 litrov. Všetko sa však odvíja od vašich osobných preferencií a od toho, koľko máte miesta. Ak je priestoru viac, môžete zvoliť väčší model a naopak. Keď je miesta menej, zvoľte menší.
Aké je ideálne miesto pre nafukovaciu vírivku?
Miesto vírivky si vyberáte sami podľa svojich preferencií. Platí však, že musí byť rovné a spevnené. Väčšina majiteľov umiestňuje vírivku na terasu, na trávnik do záhrady alebo do samostatnej miestnosti určenej na oddych a wellness.
Koľko stojí nafukovacia vírivka?
Cena nafukovacej vírivky nie je jednotná a odvíja sa od množstva rôznych parametrov vrátane veľkosti, funkcií, materiálu či značky. Lacnejšie prevedenia nájdete už v cene od 400 eur. Za drahšie a luxusnejšie prevedenia zaplatíte aj cez 1 000 eur.
Aké príslušenstvo je možné zaobstarať si k nafukovacím vírivkám?
K nafukovacím vírivkám si môžete zaobstarať rôzne typy príslušenstva vrátane termokrytov, schodíkov alebo stupienkov a nafukovacích vankúšikov. Okrem toho nezabúdajte ani na kvalitnú chémiu, ktorá vám pomôže udržovať vodu vo vírivke čistú a bez zbytočných baktérií spôsobujúcich zdravotné komplikácie.
Aké značky nafukovacích víriviek sa radia k tým najobľúbenejším?
K najobľúbenejším značkám, ktoré aktuálne nájdete na trhu, sa radia Marimex, Belatrix, Intex a Bestway. Všetky poskytujú kvalitné výrobky za primerané ceny. Plusom je takisto to, že ich nájdete široko zastúpené v mnohých e-shopoch aj kamenných predajniach.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]