solárne sprchySolárne sprchy sú praktickým doplnkom každej záhrady. Ide o ekonomickú a ekologickú cestu na získanie teplej vody, ktorú môžete využiť len na rýchle osvieženie počas teplých letných mesiacov, prípadne na osprchovanie pred vojdením do bazéna. Solárnu sprchu si u vás doma zamilujú nielen dospelí, ale aj deti, ktoré sa vďaka nej môžu skvelo vyšantiť.

Keď sa rozhodnete pre kúpu solárnej sprchy, stretnete sa s rôznymi modelmi, ktoré sa od seba odlišujú viacerými parametrami. Na to, aby ste si zvolili tú správnu, musíte zohľadniť viacero detailov a faktorov, ktoré sa výrazne podieľajú na tom, koľko teplej vody vám výrobok poskytne, ako sa s ním bude pracovať a podobne. Ak premýšľate nad kúpou solárnej sprchy, no neviete, ako na to, nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi.

↓ Ako vybrať najlepšie solárne sprchy

TOP solárne sprchy

NáhľadNázov produktuParametre
solárna sprcha Formidra SO HAPPY 28L
Hmotnosť: 6 kg
Materiál: plast
Objem: 28 l
solárna sprcha Hawaj 70558 Alu 40l

Materiál: hliník
Objem: 40 l
solárna sprcha BESTWAY Comfort
Hmotnosť: 11,5 kg
Materiál: plast
Objem: 34 l
4.
solárna sprcha Clean pool 70535 Comfort 35l
Hmotnosť: 11,5 kg
Materiál: hliník
Objem: 35 l
5.
solárna sprcha Hawaj 70548 Solárna sprcha 38 L
Hmotnosť: 14,5 kg
Materiál: plast
Objem: 38 l
6.
solárna sprcha Hawaj 70535 Fantasy Rain 35 l

Materiál: plast
Objem: 35 l
7.
solárna sprcha Easy solárna sprcha 3BPZ0140
Hmotnosť: 5,5 kg
Materiál: plast
Objem: 20 l
8.
solárna sprcha MARIMEX 10992037 Ekosun UNO 20
Hmotnosť: 5,3 kg
Materiál: plast
Objem: 22 l
9.
solárna sprcha HANSCRAFT Sunny Style Premium
Hmotnosť: 7,3 kg
Materiál: plast
Objem: 8 l
10.
solárna sprcha Strend Pro Solárna sprcha 18L
Hmotnosť: 6,3 kg
Materiál: hliník
Objem: 18 l
11.
solárna sprcha MARIMEX 10992017 Sun solárna sprcha
Hmotnosť: 5 kg
Materiál: plast
Objem: 8 l

↑ TOP solárne sprchy

1 Ako vybrať tú najlepšiu solárnu sprchu?

Solárne sprchy sú nenahraditeľným pomocníkom, ktorý je ako stvorený do malej aj veľkej záhrady. Svojím štýlovým dizajnom ju skvelo doplnia a vďaka praktickým funkciám vám výborne poslúžia. Na to, aby ste si vybrali kvalitný kúsok, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, však musíte vedieť, na aké parametre sa zamerať.

Jedným z najdôležitejších parametrov je rozhodne typ. Solárne sprchy sa delia na niekoľko základných typov, pričom každý jeden z nich poskytuje iné funkcie. Následne sledujte objem, upevnenie, materiál, tlak vody, výšku solárnej sprchy, doplnkovú výbavu a v neposlednom rade aj spôsob údržby. Platí, že čím jednoduchšiu údržbu solárna sprcha má, tým lepšie.

2 Ako fungujú solárne sprchy?

Fungovanie solárnych spŕch nie je vôbec komplikované. Základ predstavuje zásobník, do ktorého musíte napustiť studenú čistú vodu. Zásobník môže byť pritom vyrobený z rôznych materiálov, ako napríklad hliník alebo plast. Vďaka slnečným lúčom, ktoré zachytávajú slnečné kolektory, sa voda v zásobníku ohrieva. Keďže sprcha využíva na ohrievanie slnečnú energiu, je dôležité, aby ste jej našli miesto, kde na ňu bude svietiť slnko takmer celý deň. Okrem toho dbajte na to, aby bola sprcha v závetrí. Vďaka tomu ju budete môcť používať od prvých slnečných dní až po tie posledné.

Teplota, na ktorú sa voda vďaka slnečným lúčom ohreje, sa odlišuje v závislosti od modelu. Dopredu si preto naštudujte, akú maximálnu teplotu udáva výrobca. Klasika predstavuje 50 °C, no v niektorých prípadoch sa stretnete aj s hodnotami 60 °C alebo 70 °C.

K solárnym sprchám si môžete zabezpečiť aj prípojku na vodu, čím ušetríte čas a zjednodušíte si celý proces používania. Nezabúdajte však, že prípojka musí mať dostatočný tlak (minimálne 3 bary), aby voda zo sprchy dobre tiekla.

Ďalej už solárna sprcha funguje rovnako, ako iné typy spŕch. To znamená, že stačí len zatiahnuť alebo otočiť kohútik a užívať si príjemne teplú vodu. Niektoré modely disponujú aj miešacou batériou, ktorá nakombinuje teplú so studenou vodou a poskytne vám tak príjemnú teplotu vhodnú na opláchnutie celého tela.

solárne sprchy

3 Základné typy solárnych spŕch

Solárne sprchy sa delia do dvoch základných skupín podľa toho, či sa s nimi dá manipulovať, alebo sú niekde pevne umiestnené. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ktoré je nutné pred kúpou zvážiť.

A Pevne stojace solárne sprchy

Ako už z ich názvu vyplýva, ide o sprchy, ktoré po kúpe niekam upevníte. Na tomto mieste sú následne počas celého leta. V prípade, že by ste ich chceli presunúť z miesta na miesto, počítajte s tým, že vás toto rozhodnutie bude stáť veľa energie a času. Práca s pevnými solárnymi sprchami je vo všeobecnosti náročnejšia v porovnaní s prenosnými modelmi, pretože si vyžadujú stavebné úpravy.

Pevne stojace solárne sprchy sa inštalujú do pevnej podložky, ktorou môže byť zámková dlažba, betónová pätka zapustená do trávnice alebo podlaha na terase. Ich výhodou je, že sú veľmi pevné a odolajú rôznym externým faktorom, ako je napríklad silný vietor alebo dážď. Majú taktiež väčší zásobník na vodu, vďaka čomu predstavujú skvelú voľbu do domácností, ktoré chcú využívať sprchu na dlhšie a dôkladnejšie sprchovanie.

K ich mínusom sa okrem stavebných prác a celkovo náročnejšej manipulácie radia aj vyššie obstarávacie náklady. Ak teda neplánujete solárnu sprchu využívať pravidelne a často, mali by ste popremýšľať, či pre vás nie je lepšou voľbou prenosný model.

Pevne stojace solárne sprchy sú vhodné ku kopaným bazénom a vírivkám, ktoré majú stabilné miesto a používajú sa na pravidelnej báze.

B Prenosné solárne sprchy

Prenosné solárne sprchy sú presným opakom tých pevne stojacích. Keďže nie sú nikde zapustené, dajú sa veľmi jednoducho prenášať z miesta na miesto. Na to, aby ste ich mohli začať používať, nemusíte robiť žiadne stavebné úpravy. Plusom je taktiež jednoduchá montáž a nižšia cena. Mnohé modely so základnými funkciami nájdete už za pár desiatok eur.

Nevýhodou prenosných solárnych spŕch je to, že majú menší zásobník na vodu. Práve preto nemusia stačiť na sprchovanie viacerých členov rodiny. Okrem toho netreba zabúdať ani na ich menšiu stabilitu. V prípade silného vetra sa môžu prevrhnúť. To je dôvod, prečo je nutné vybrať im vhodné miesto, kde budú v bezpečí počas celého leta.

Pri výbere prenosných spŕch nezabúdajte ani na šírku podstavca a ich celkovú hmotnosť. Takýmto spôsobom si zaistíte, že zvolený model vám nielenže umožní jednoduché prenášanie, ale taktiež poskytne vysokú stabilitu, vďaka ktorej sa len tak neprevrhne a nezničí.

Prenosné solárne sprchy sú ideálnym riešením k nafukovacím bazénom, ktoré sa využívajú najmä počas hlavnej letnej sezóny.

4 Aký objem majú solárne sprchy?

Jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré musíte pri solárnych sprchách sledovať, je ich objem. Ten sa odvíja od toho, či sa pomocou nich chcete len osviežiť, alebo by ste sa v záhrade chceli dôkladne umyť. V prvom prípade vám bude stačiť aj základný model sprchy s malým zásobníkom. Presný opak platí v druhom prípade, kedy budete potrebovať niekoľko litrov vody navyše.

Objem solárnych spŕch je rôzny. Jednotlivé modely však môžeme podľa tohto parametra deliť do niekoľkých základných skupín, ktorými sú:

A 8 až 10 litrový zásobník

Sprchy, ktoré majú túto veľkosť zásobníka, sa radia k tým najlacnejším na trhu. Ideálne sú na rýchle opláchnutie pred vstupom do bazéna alebo vírivky, prípadne na opláchnutie po tom, ako z nich vyjdete. Sprcha môže slúžiť aj na rýchle osvieženie počas horúceho letného dňa.

Takýto malý zásobník poslúži na opláchnutie jednej, maximálne dvom osobám. V prípade, že máte väčšiu rodinu alebo by sa pod sprchou chcelo osviežiť viac ľudí, budete musieť zvoliť solárnu sprchu s väčším objemom.

B 10 až 25 litrový zásobník

Ide o štandard, ktorý poslúži menším aj väčším domácnostiam na rýchle opláchnutie alebo dlhšie umytie. V prípade 25 litrového zásobníka (vhodný pre 4-člennú rodinu) môže ísť aj o dôkladné umytie celého tela pomocou sprchového gélu. Pre lepšiu predstavu, z takéhoto zásobníka dokáže tiecť teplá voda približne 10 až 15 minút.

C 40 až 50 litrový zásobník

Predstavuje výborné riešenie pre viacčlennú rodinu (viac ako 4 rodinní príslušníci), ktorá by sa chcela vonku dôkladne umyť. Sprcha je v záhrade spravidla ako samostatná jednotka, ktorá poskytuje výborné osvieženie, no môže predstavovať aj praktický doplnok bazéna alebo vírivky.

D 60 a viac litrový zásobník

Týmto zásobníkom disponujú spravidla najdrahšie sprchy, ktoré nájdete na trhu. Ide o výrobky, ktoré sa dokážu vyrovnať klasickej sprche. Vedia tak poskytnúť tú najvyššiu úroveň komfortu, ktorú si môžete užívať počas celého leta.

Dôležité je však vedieť, že väčšina solárnych spŕch, ktoré majú viac ako 60 litrový zásobník, sa predáva vo forme pevne stojacich prevedení.

solárne sprchy

5 Materiál solárnej sprchy

Solárne sprchy sa vyrábajú z mnohých materiálov. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Pre lepšiu predstavu sme si pre vás pripravili základné informácie o troch najpoužívanejších materiáloch a ich výhodách a nevýhodách.

A Plast

Plast je jedným z najpopulárnejších materiálov, ktorý využíva snáď každé odvetvie. Plastové solárne sprchy majú množstvo výhod. K tým najväčším sa radí nízka hmotnosť, ktorú oceníte najmä v prípade prenosných modelov. Ich prenášanie je vďaka tomu bezproblémové a rýchle. Následne netreba zabúdať ani na výhodnejšiu obstarávaciu cenu. V porovnaní s iným materiálom, ako je napríklad hliník alebo nerez, sú počiatočné náklady oveľa nižšie.

Plastové solárne sprchy však majú okrem výhod aj svoje nevýhody. K nim sa radí horšia stabilita, na ktorú má priamy vplyv nižšia hmotnosť. Plast nedokáže odolávať rôznym externým faktorom tak dobre ako hliník alebo nerez. To je dôvod, prečo môže občas dôjsť k prevrhnutiu sprchy v prípade, že ju neumiestnite do zátišia.

Mínusom je taktiež nižšia odolnosť. Plastu síce nevadí voda ani vlhkosť, no môže sa veľmi jednoducho zlomiť alebo oslabiť. Oslabenie môžu mať za následok napríklad príliš vysoké teploty alebo presný opak, tie mínusové. Ak by náhodou prišli prvé mrazy ešte predtým, ako stihnete sprchu uskladniť vo vnútri, by mohlo dôjsť k zlomeniu alebo inému narušeniu materiálu. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k deformácii plastových zásobníkov a neskôr k ich prasknutiu.

B Hliník a nerez

Ďalšími materiálmi, ktoré sa využívajú na výrobu solárnych spŕch, sú hliník a nerez. Ide o skvelú voľbu pre každého, komu nevadí do výrobku zainvestovať viac a chce si byť istý, že mu vydrží dlhé roky pravidelného používania.

Hliník aj nerez sú charakteristické tým, že zaisťujú vysokú odolnosť sprchy, no pritom si udržujú pomerne nízku hmotnosť. Ak by ste si teda zvolili prenosný model, sprcha by vám nemala pri prenášaní robiť žiadne problémy. K ďalším výhodám týchto materiálov sa radí aj vysoká odolnosť voči teplotným výkyvom, vetru, vode či vlhkosti. Plus, samozrejmosťou je aj štýlový dizajn, ktorý je nadčasový a skvelo zapadne do každej jednej záhrady.

Mínusom hliníkových a nerezových solárnych spŕch je to, že sú finančne náročnejšie. Musíte do nich zainvestovať o desiatky eur viac ako do plastových. Na druhej strane, vydržia vám dlhšie ako plastové. Ak teda plánujete sprchu používať dlhé roky, rozhodne sa vám to oplatí.

6 Tlak vody

Pri výbere solárnych spŕch nezabudnite ani na tlak vody, ktorý sa udáva v baroch a mal by byť približne 3 až 3,5 barov.

V prípade, že by ste mali prípojku s nižším tlakom, netreba sa ničoho báť. Na trhu nájdete modely, ktoré disponujú čerpadlom. K takémuto výrobku budete potrebovať rýchlospojku, ktorá zabezpečí dostatočné množstvo vody aj po tom, ako sa čerpadlo vypne. Mnohé čerpadlá totižto fungujú tak, že keď ich vypnete, voda sa vráti späť do studne. Rýchlospojka sa preto postará o to, aby voda z okruhu neodišla späť ku zdroju a vy ste následne po opätovnom pustení čerpadla nemuseli na ohriatie vody čakať príliš dlho.

7 Výška solárnej sprchy

Pri nákupe solárnej sprchy berte do úvahy aj jej výšku. Väčšina klasických a lacnejších modelov ju má pevne stanovenú, preto sa uistite, že nebude pre vás, resp. pre najvyššieho člena rodiny, príliš nízka. Niektoré prevedenia však umožňujú aj nastavenie výšky, vďaka čomu máte istotu, že si ju upravíte tak, aby vám dobre slúžila počas celého leta.

Možnosť nastavenia výšky zvážte aj v prípade, že máte doma malé deti. Pri tých určite oceníte, keď sa bude dať hlavica sprchy znížiť o niekoľko centimetrov.

8 Akú doplnkovú výbavu môžu mať solárne sprchy?

Solárne sprchy môžu disponovať praktickou a zaujímavou doplnkovou výbavou, ktorá zvyšuje komfort pri ich používaní. Spravidla sa stretnete s takýmito doplnkami:

 • Oplach na nohy – zvyčajne je riešený uzatváracím kohútikom, vďaka ktorému si môžete napríklad pred vstupom do bazéna či vírivky opláchnuť len nohy. Nemusíte používať celú sprchovú hlavicu, vďaka čomu sa môžete vyhnúť napríklad namočeniu vlasov.
 • Miešacia páková batéria – slúži na namiešanie požadovanej teploty vody, čo oceníte najmä počas horúcich letných dní, kedy sa môže voda v zásobníku ohriať až na teplotu 60 °C či dokonca 70 °C.
 • Podložka pod sprchu – zaisťuje maximálny komfort. Namiesto toho, aby ste stáli v tráve, prípadne v kaluži vody na betóne, môžete stáť na čistej podložke.

9 Údržba solárnej sprchy

Údržba solárnej sprchy sa odlišuje v závislosti od toho, aký model si zvolíte. Platí však, že čím je výrobok prepracovanejší a komplikovanejší, tým je čistenie náročnejšie.

Pre zjednodušenie údržby sme si pre vás pripravili niekoľko praktických tipov, ktoré vám v tom pomôžu:

 • V prípade, že viete, že nebudete sprchu niekoľko dní používať, vodu zo zásobníka vypustite. Vyhnete sa tak tvorbe rias a mikroorganizmov, kvôli ktorým by ste museli celú sprchu dôkladne vyčistiť.
 • Ak voda v zásobníku zostala a nepoužívala sa viac ako 2 až 3 dni, vypustite ju.
 • Ak máte tvrdú vodu, sprchovú hlavicu čistite pravidelne, čím sa vyhnete jej zaneseniu vodným kameňom, ktorý je nielenže nepekný, ale neskôr by mohol robiť rôzne problémy.
 • Na čistenie sprchy si môžete kúpiť rôzne špeciálne prípravky, ktoré nájdete na trhu.
 • Sprchu pred začiatkom zimnej sezóny demontujte a uložte na suchom mieste. Ak máte prenosný model, stačí ho len preniesť.
 • Vodu zo zásobníka nezabudnite pred zimnou sezónou vypustiť.

solárna sprcha vonku

10 Dizajn solárnej sprchy

Solárne sprchy dnes nájdete v rôznych zaujímavých prevedeniach, ktoré lákajú pozornosť a skvelo zapadnú do celkového štýlu prevládajúceho na vašej terase alebo v záhrade. Zvoliť si môžete jedno aj viacfarebné kúsky s prepracovanými detailmi lákajúcimi pozornosť. Dôležité je však pamätať na to, že dizajn je vedľajší parameter a nie je tak dôležitý ako napríklad objem, tlak, materiál či doplnková výbava.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber solárnych spŕch

 • Na začiatku celého procesu nákupu je dôležité, aby ste poznali dva základné typy solárnych spŕch, ktorými sú pevne stojace a prenosné sprchy. Podľa jednotlivých výhod a nevýhod, ktoré sa s nimi spájajú, si následne vyberte model, ktorý vám bude vyhovovať najviac.
 • Objem solárnej sprchy vyberajte na základe počtu rodinných príslušníkov a toho, akým spôsobom chcete sprchu využívať. Platí, že čím viac ľudí bude sprchu používať, tým musí byť zásobník väčší.
 • Solárne sprchy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie sa využíva plast, hliník a nerez. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, o ktorých je nutné pred kúpou sprchy vedieť.
 • Veľmi dôležitým parametrom pri výbere je aj tlak vody, ktorý by mal byť približne 3 až 3,5 barov.
 • Výška solárnej sprchy môže byť pevne stanovená, prípadne sa môže dať upravovať. Druhá možnosť je praktickejšia a dáva istotu, že sa pod ňou osprchuje každý – ako najvyšší člen rodiny, tak aj dieťa.
 • K solárnej sprche si môžete zaobstarať aj doplnkovú výbavu, ktorá zvýši váš komfort. K obľúbeným doplnkom sa radí oplach na nohy, miešacia páková batéria a podložka pod sprchu.
 • Pri výbere solárnej sprchy nezabúdajte na jej údržbu. Pravidelným čistením zaistíte dlhú životnosť výrobku a jeho správne fungovanie.
 • Sledovať môžete aj dizajn solárnej sprchy, no ten nie je tak dôležitý ako iné parametre.

Najčastejšie otázky pri výbere solárnych spŕch

Čo je solárna sprcha?
Solárna sprcha je typ sprchy, ktorý sa využíva spravidla na terasách alebo v záhradách. Slúži na ekologické ohriatie vody (pomocou slnečných lúčov), ktorú následne môžete využiť na rýchle osprchovanie sa alebo na dôkladné umytie tela. Solárnych spŕch je v súčasnosti na trhu veľké množstvo. Vybrať si môžete rôzne zaujímavé prevedenia, ktoré sa budú skvelo hodiť do vašej záhrady.
Ako funguje solárna sprcha?
Solárna sprcha funguje pomerne jednoducho. Jej základom je zásobník, ktorý sa naplní vodou. Tá sa následne ohrieva pomocou slnečných lúčov, ktoré na sprchu dopadajú. Maximálna teplota, na ktorú sa voda ohreje, sa odvíja od jednotlivých modelov. Spravidla však ide o teplotu od 50 °C do 70 °C.
Aké typy solárnych spŕch existujú?
Solárne sprchy sa delia na dva základné typy, ktorými sú prenosný a pevne stojací typ. Oba varianty majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je nutné pred výberom zhodnotiť. Len tak si zaistíte, že vami zvolený kúsok vám bude dobre slúžiť. Vo všeobecnosti platí, že pevne stojace modely sú vhodné pre tých, ktorí ich chcú využívať pravidelne a vo veľkom. Naopak, prenosné prevedenia sú vhodné pre menšie rodiny, ktoré ich chcú len na rýchle opláchnutie tela.
Musí mať solárna sprcha odtok?
Solárna sprcha nepotrebuje svoj samostatný odtok. Je však dobré, ak ho nejakým spôsobom vyriešite, pretože pri častom umývaní sa môže v tráve alebo na betóne vytvoriť veľká kaluž vody, ktorá bude nepekná a môže podporiť rast húb a plesní. Nehovoriac o tom, že mokrý povrch môže byť nebezpečný najmä v prípade terasy.
Na akú teplotu dokáže solárna sprcha zohriať vodu?
Solárna sprcha dokáže zohriať vodu na teplotu od 50 °C do 70 °C. Všetko sa odvíja od modelu, ktorý si zvolíte. Takáto teplota je však príliš vysoká na bežné používanie. Práve preto je dobré, keď má sprcha miešaciu pákovú batériu, ktorou si dokážete namiešať príjemnú teplotu vhodnú ako na rýchle osprchovanie, tak aj na dôkladné umytie tela.
Čo urobiť so solárnou sprchou v zime?
V zime stačí solárnu sprchu odpojiť od vody, dôkladne ju vyčistiť a uskladniť na suchom mieste – ideálne v pivnici alebo garáži.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]