kávaKáva patrí bezpochyby k najobľúbenejším nápojom na svete. Niet sa však ani čomu čudovať. Pripraviť si ju viete presne podľa svojich predstáv a tak, aby chutila každému, komu ju naservírujete. Niekto preferuje skôr silné a jednoduchšie alternatívy bez mlieka či smotany. Iný zas túži po mliečnom nápoji, v ktorom je len veľmi malé množstvo kávy. Nehľadiac na to, či patríte skôr do prvej, alebo druhej skupiny, mali by ste vedieť, ako si vybrať kvalitnú kávu, ktorá splní všetky vaše tajné priania. Dávajte však pozor, na trhu sa v súčasnosti nachádza veľké množstvo rôznych výrobkov. Tie môžu celý proces nákupu skomplikovať.

S obľubou a popularitou kávy sa v ponukách obchodov objavuje čoraz viac rôznych druhov. Niektoré sú určené do klasických kávovarov, iné môžete využiť len v špeciálnych prístrojoch. Kľúčová však nie je len príprava, ale takisto chuť. Od tej sa odvíja, či sa k výrobku vrátite, alebo budete hľadať niečo iné. Ak neviete, kde začať a čo všetko sledovať, máme pre vás zopár praktických rád, ktoré vám určite pomôžu.

↓ Ako vybrať najlepšie kávy

TOP kávy

NáhľadNázov produktuParametre
káva DeLonghi Kimbo Espresso 100% Arabica zrnková káva 1000 g
Krajina pôvodu: Brazília, Peru
Druh kávy: 100 % Arabica
Hmotnosť: 1 kg
káva DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: India, Kolumbia
Druh kávy: zmes Arabica a Robusta
Hmotnosť: 1 kg
káva Lavazza Super Crema zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Taliansko, Brazília, Indonézia
Druh kávy: zmes Arabica a Robusta
Hmotnosť: 1 kg
4.
káva Lavazza Top Class zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Taliansko
Druh kávy: zmes Arabica a Robusta
Hmotnosť: 1 kg
5.
káva Tchibo Barista Caffe Crema zrnková 1 kg
Krajina pôvodu: Kolumbia
Druh kávy: 100 % Arabica
Hmotnosť: 1 kg
6.
káva Kimbo Aroma Gold zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Taliansko
Druh kávy: 100 % Arabica
Hmotnosť: 1 kg
7.
káva Lavazza Qualita Oro zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Taliansko
Druh kávy: 100 % Arabica
Hmotnosť: 1 kg
8.
káva Dallmayr Crema d´Oro zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Nemecko
Druh kávy: 100 % Arabica
Hmotnosť: 1 kg
9.
káva Lucaffé Mamma Lucia zrnková káva 1 kg
Krajina pôvodu: Taliansko
Druh kávy: zmes Arabica a Robusta
Hmotnosť: 1 kg
10.
káva Jacobs Krönung mletá káva, 500 g
Krajina pôvodu: Nemecko
Druh kávy: Mix Arabica a Robusta
Hmotnosť: 500 g
11.
káva Jihlavanka Standard, mletá káva 1 kg
Krajina pôvodu: Nemecko
Druh kávy: zmes Arabica a Robusta
Hmotnosť: 1 kg

↑ TOP kávy

1 Ako si vybrať tú najlepšiu kávu?

Chutnú kávu získate len vtedy, keď si vyberiete správny produkt. Na čo sa však zamerať, keď nemáte s kávou žiadne skúsenosti a trh je plný rôznych výrobkov a značiek? Celý nákup začnite formou. Tú určuje stroj, ktorý už máte doma, prípadne si ho chcete kúpiť. Potrebujete doň zrnkovú, mletú, instantnú kávu alebo kapsule?

Ďalej sa zamerajte na druhy kávy. Arabica a robusta patria k základným druhom. Následne sa stretnete s rôznymi zmesami a špeciálnymi typmi. Nákup dokáže ovplyvniť aj krajina pôvodu. Veľmi cenené sú odrody z Brazílie, Kolumbie či Vietnamu a Indonézie. Ku koncu si vyberte vhodnú veľkosť balenia. Platí, že na začiatok stačí len menšie balenie, a keď zistíte, že vám káva chutí, zvolíte si väčšie. Ak si nie ste stále istí a bojíte sa, že si vyberiete zle, nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi.

2 Forma kávy

Pri káve rozoznávame niekoľko základných foriem. Formu by ste mali vyberať na základe toho, čo preferujete a čo váš kávovar dokáže pripraviť. Napríklad, kávovar na kapsule si neporadí so zrnkovou kávou a naopak. Niektoré modely kávovarov sú multifunkčné a vedia vám urobiť nápoj zo zrnkovej aj mletej. Nie je to ale pravidlom.

A Zrnková káva

Zrnková káva sa radí medzi tie najlepšie, ktoré na trhu nájdete. Celé zrnká si totižto dokážu udržať skvelú a silnú chuť aj arómu. Vďaka tomu sa môžete vždy tešiť na dokonalú, silnú a sýtu chuť espressa, ristretta či iného kávového nápoja.

Pri nákupe si vyberáte arabicu, robustu alebo rôzne kávové zmesi. Ak si chcete byť istí, že káva je skutočne dostatočne silná, sledujte jej intenzitu. Tá býva uvedená na obale formou ikoniek alebo textom v slovenskom či anglickom jazyku.

Na zrnkovú kávu budete potrebovať niekoľko vecí. Základom je nádoba, v ktorej ju uchováte. Tá by mala mať dobré tesnenie, aby ste zabránili prístupu vlhkosti a vzduchu. Následne si kúpte ešte mlynček, prípadne kávovar s mlynčekom, ktorý kávu dobre namelie. Najlepšie je, ak má mlynček možnosť nastavenia hrubosti mletia.

Výhody zrnkovej kávy:

 • intenzívna aróma a chuť
 • univerzálna a vhodná na všetky kávové nápoje
 • dlho si udržuje svoju charakteristickú arómu a chuť

Nevýhody zrnkovej kávy:

 • na to, aby ste ju pripravili, musíte vlastniť mlynček
 • jej príprava je dlhšia ako príprava kapsulovej kávy

B Mletá káva

Mletá káva sa radí medzi klasiky. Nachádza sa v mnohých domácnostiach, pretože sa pomerne ľahko pripravuje. Ak máte radi jednoduché kávy, nebudete potrebovať ani žiaden špeciálny prístroj. Postačí vám len rýchlovarná kanvica.

Rovnako ako pri zrnkovej, aj pri mletej si môžete vyberať z druhov ako arabica, robusta a kávové zmesi. Na to, aby ste kávu pripravili, nemusíte nič mlieť. Odpadá tak povinnosť kúpy mlynčeka alebo kávovaru, ktorý ním disponuje.

Kávu môžete pripraviť k klasickom kávovare, prekvapkávači, moka kanvičke aj French Presse. Prípadne ju len zalejte horúcou vodou a spravte si tzv. slovenského turka. Problém s mletou kávou je v tom, že je už nejaký čas pomletá. Preto môže stratiť zo svojej intenzity.

Výhody mletej kávy:

 • nemusíte ju mlieť, takže celý proces prípravy je rýchlejší
 • má výraznejšiu chuť ako instantná káva
 • nepotrebujete na ňu žiaden špeciálny prístroj

Nevýhody mletej kávy:

 • je dlhšie pomletá, takže nie je tak intenzívna ako zrnková
 • jej príprava je stále dlhšia ako príprava kapsulovej kávy

káva

C Instantná káva

Instantná káva je takisto veľmi populárnou alternatívou. Na jej prípravu vám postačí len rýchlovarná kanvica. Nič iné nepotrebujete. Spraviť ju môžete aj na studeno, ako ľadovú kávu, pretože sa ľahko rozpúšťa v chladnejšej vode.

Ak hľadáte kvalitnú kávu, ktorá vám dá silnú a intenzívnu chuť a arómu, instantná nie je tým najlepším riešením. Predstavuje skôr rýchlu alternatívu v situáciách, keď nemáte čas alebo ste na cestách. Zrnkovej alebo mletej káve sa totižto nedokáže vyrovnať.

Výhody instantnej kávy:

 • nepotrebujete na ňu žiaden špeciálny prístroj
 • dokážete ju pripraviť v priebehu niekoľkých minút
 • je 100 % rozpustná, takže vám v šálke nezostane žiadna usadenina
 • môžete ju pripraviť aj na studeno

Nevýhody instantnej kávy:

 • chuť a aróma nie sú tak výrazné
 • je chemicky aromatizovaná

D Kapsule

Najlepšia káva do kávovaru síce neexistuje, no kapsule od nej nemajú ďaleko. V súčasnosti sa vyrábajú špeciálnou technológiou, vďaka čomu si udržujú intenzívnu arómu aj chuť. Okrem toho je práca s nimi veľmi rýchla a čistá. Kapsulu stačí vložiť do kávovaru, zapnúť potrebný program a počkať, kým prístroj spraví svoju prácu. Kapsulu následne len vyhodíte do koša a máte hotovo.

Skladovanie kapsúl je jednoduché. Nechať ich môžete v krabici, v ktorej ste ich kúpili, prípadne ich dajte do špeciálneho stojana, ktorý si môžete dodatočne dokúpiť.

Okrem klasických kapsúl sa stretnete aj s označením E.S.E. pody (Easy Serving Espresso). Ide o kapsule podobné čajovým vrecúškam. Tie obsahujú vopred naporciovanú, hermeticky uzatvorenú kávu. Vďaka tomu je jej príprava veľmi jednoduchá a výsledok perfektný. Na to, aby ste si však kávu z E.S.E. podov mohli vychutnať, potrebujete špeciálny kávovar.

Nevýhodou kapsúl je pre mnohých to, že nie sú ekologické a sú drahšie. Kávový nápoj vás vyjde o niekoľko eur viac ako v prípade zrnkovej alebo mletej alternatívy.

Výhody kapsúl:

 • čistá a rýchla príprava
 • silná a intenzívna chuť aj aróma
 • nepotrebujete na ňu žiaden mlynček

Nevýhody kapsúl:

 • na prípravu kávy potrebujete špeciálny prístroj
 • kapsule aj E.S.E. pody sú drahšie
💡 Účinky kávy: Mierne až stredné množstvá kofeínu môžu byť prospešné, pretože zlepšujú bdelosť a koncentráciu. Na druhej strane, nadmerné dávky môžu mať negatívne účinky, ako je napríklad úzkosť alebo nepokoj. (Zdroj: Harvard – Káva a Zdravie)

3 Druhy kávy

Káva sa spravidla delí na dva základné druhy, a to:

A Arabica

Arabica pochádza z plodov kávovníka arabského. Patrí k najobľúbenejším a najrozšírenejším odrodám na svete. Charakteristická je podlhovastými zrnami s esovitou ryhou. Arabica je charakteristická tým, že jej zrná sú aromatickejšie a chuť jemnejšia. Pri jej pití môžete cítiť mierne sladkasté až ovocné tóny. Arabica je ako stvorená pre tých, ktorí by nechceli tak silnú kávu. Na porovnanie s robustou je slabšia.

Cena kávy arabica je síce vyššia, no rozhodne sa oplatí. Výslednú sumu zvyšuje hlavne fakt, že je zbieraná ručne a spôsob spracovania je náročnejší ako u robusty.

mokka káva

B Robusta

Robusta zas pochádza z plodov kávovníka statného. Jej plody sú charakteristické tým, že sú viac zaoblené a nie sú tak dlhé, ako plody kávy arabica. Robusta je silnejšia ako arabica. Obsahuje dvakrát viac kofeínu a antioxidantov. Keď si ju zvolíte, očakávajte horkejšiu a zemitejšiu chuť. Keďže je robusta silná, mnohokrát je súčasťou kávových zmesí. Na porovnanie s arabicou je lacnejšia.

C Kávové zmesi

Ak by ste si nevedeli vybrať medzi jemnejšou arabicou a silnejšou robustou, využite kávové zmesi. Tie poskytujú lahodnú chuť a perfektnú arómu. Vytvoria vám takisto profesionálnu penu, ktorá by nemala chýbať žiadnemu kávovému nápoju.

Kávové zmesi majú rôzne pomery, no tým najlepším je 80 % arabica a 20 % robusta.

4 Špeciálne druhy kávy

K základným druhom káv sa následne pridávajú aj špeciálne. Tie sú určené napríklad pre ľudí, ktorí nemôžu kofeín, prípadne majú iné nároky na kávu. Do tejto kategórie patria:

A Zelená káva

Ide o nepražené zrná kávy arabica, ktoré si uchovávajú všetky zdraviu prospešné látky a antioxidanty. Nechýba im ani kyselina chlorogenová, ktorá pomáha v tele štiepiť cukor a zlepšuje jeho vstrebávanie. Mnohí pijú zelenú kávu hlavne z dôvodu chudnutia. Obsahuje totižto veľa kofeínu, ktorý podporuje redukciu hmotnosti.

Na to, aby ste si mohli zelenú kávu pripraviť, budete potrebovať kvalitný mlynček. Ten sa postará aj o rozomletie tvrdších zŕn.

Dávajte si však pozor. Aj napriek tomu, že zelená káva má množstvo výhod, nechutí ako klasická. Pripomína skôr zelený čaj.

B Káva bez kofeínu

Ako už z názvu vyplýva, káva bez kofeínu neobsahuje kofeín. Ide tak o skvelú alternatívu pre osoby, ktoré kofeín nemôžu. Sú to napríklad tehotné alebo dojčiace ženy, prípadne staršie osoby. Kofeín sa z kávy odstraňuje ešte predtým, ako sa zrnká pražia. Využíva sa na to tzv. európsky alebo švajčiarsky proces.

C BIO káva

Organická káva je pestovaná prirodzeným spôsobom bez použitia umelých hnojív a ďalších látok. Je drahšia, no veľmi kvalitná. Výsledná káva má čisté zloženie a výhodou je takisto to, že produkcia nemá negatívny vplyv na životné prostredie. Nie každý si ju však môže dovoliť, pretože je veľmi drahá.

D Aromatizovaná káva

Ide o kávu, ktorá sa ochucuje aromatickými látkami. Tie môžu byť prirodzené alebo syntetické. Samozrejme, prvá možnosť je najlepšia, no aj drahšia. A aké možnosti máte pri nákupe aromatizovaných káv? Zvyčajne sa stretnete s orechovou, karamelovou, vanilkovou, čokoládovou a škoricovou príchuťou.

E Cibetková káva

Cibetková káva je známa po celom svete. Patrí k tým najdrahším. Prechádza tráviacim traktom cibetiek, šeliem, ktoré žerú najzrelšie kávové čerešne. Vďaka tomu, že káva prechádza fermentáciou v žalúdku týchto zvierat, dostáva nezameniteľnú, čokoládovo-karamelovú chuť.

F Slonia káva

K najdrahším kávam na svete sa bezpochyby radí aj slonia, ktorá prechádza tráviacim traktom slona. Na trhu ju nájdete aj po názvom Black Ivory Coffee. Nestrávené zrnká, ktorú sú vyberané z trusu slona, sa umývajú, sušia a následne pražia. Výsledná chuť je vďaka tomu úplne bez horkosti a s jemnou čokoládovou chuťou.

kava z kavovaru

5 Krajina pôvodu

Ak hľadáte najlepšiu kávu do kávovaru, musíte si najprv vybrať formu kávy, následne jej druh a nakoniec krajinu pôvodu. Na pôvod nezabúdajte. Je dôležitejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Podľa toho, odkiaľ káva pochádza, sa totižto mení jej chuť. K miestam, kde sa vyrábajú najlepšie kávy, sa radia:

 • Brazília – najviac cenená je odroda Santos, ktorá rastie v železitých pôdach. Charakteristická je jemnosťou a kyslosťou.
 • Kolumbia – káva z Kolumbie je charakteristická tým, že je veľmi intenzívna a silná. Výsledný nápoj je sýty, výrazný a cítiť v ňom ovocie. Kyslosť je veľmi jemná.
 • Vietnam – keď budete piť kávu z Vietnamu, môžete sa tešiť na sýtosť, jemnú chuť a výraznú intenzitu. Jednotlivé odrody sa môžu týmito vlastnosťami pýšiť hlavne vďaka mikroklimatickým podmienkam.
 • Indonézia – väčšina káv z Indonézie sa radí do kategórie robusta. Káva je silná a sýta, nechýba jej pena a výrazná aróma.

6 Hmotnosť kávy

Hmotnosť kávy nie je síce tak dôležitý parameter, no mali by ste ho pri výbere zvážiť. Na trhu sa stretnete s rôznymi veľkosťami, no najčastejšie sa predávajú:

 • 250 g – takéto balenie je najlepšie v prípade, že si kávou nie ste istí a chceli by ste ju vyskúšať. Ak by vám káva nevyhovovala, môžete ju posunúť niekomu inému, prípadne ju rýchlo dopiť. Prípadne s ňou vyskúšajte experimentovať. Spravte z nej mliečne cappuccino alebo latte.
 • 1 000 g a viac – ideálne balenie pre tých, ktorí vedia, že im káva chutí a je dobrá. Väčšie balenie je spravidla aj lacnejšie a môžete na ňom ušetriť desiatky eur.

Nehľadiac na to, akú veľkosť kávy si vyberiete, vždy myslite na jej správne skladovanie. Ani tá najlepšia káva do kávovaru vám nevydrží v nesprávnych podmienkach. Ak si chcete byť istí, že zrná alebo pomletá káva budú chutiť dobre aj po niekoľkých týždňoch, uskladnite ich v nádobe s tesniacim vekom a v tme.

7 Pomôcky na kávu

Na kávu budete potrebovať aj niekoľko pomôcok, ktoré vám uľahčia jej prípravu. K tým najdôležitejším sa radia:

 • Mlynček – ak si kupujete zrnkovú kávu, budete potrebovať kvalitný mlynček na kávu. Najlepšie spravíte, keď si vyberiete model, ktorý vám umožní zrnká mlieť presne podľa vašich potrieb. Takýmto spôsobom môžete s kávou experimentovať a skúšať stále niečo nové.
 • Prístroj na prípravu kávy – na prípravu kávy si môžete zaobstarať viacero typov prístrojov:
  • Kávovar – stará dobrá klasika vhodná na zrnkovú, mletú alebo kapsulovú kávu. Ak máte zrnkovú, uistite sa, že prístroj disponuje mlynčekom. Keď ho nemá, budete si ho musieť zaobstarať samostatne. Kávovar spravidla dokáže vytvoriť viacero veľkostí či druhov káv. Za takýto luxus si však musíte niečo zaplatiť.
  • Prekvapkávač – ideálny na mletú kávu. Ak by ste mali zrnkovú, musíte si k nemu zaobstarať aj mlynček. Okrem toho potrebujete aj rýchlovarnú kanvicu, ktorá zohreje vodu.
  • Moka kanvička – ide o tradičný spôsob prípravy kávy, ktorý zaberie pomerne veľa času. Keď teda chcete kanvičku používať ráno, musíte si kvôli nej privstať. Do moka kanvičky sa využíva mletá káva.
  • French Press – rovnako ako do moka kanvičky, aj do French Pressu musíte použiť mletú kávu. Príprava je kratšia ako pri moka kanvičke, no zaberie viac času ako v prípade prípravy v kávovare.
 • Napeňovač mlieka – určený pre tých, ktorí milujú cappuccino alebo latte macchiato. Napeňovač býva často súčasťou kávovaru a môže byť automatický, kedy stačí do nádoby naliať mlieko a počkať na penu, alebo vo forme trysky, kedy musíte mlieko napeniť sami.
 • Džezva – budete ju potrebovať, ak je súčasťou kávovaru tryska a mlieko si budete napeňovať sami. Ide o kovovú kanvičku s malým zobáčikom a uškom.
 • Smotana alebo mlieko – keď chcete penu, potrebujete špeciálne barista mlieko s vyšším obsahom tuku alebo smotanu na šľahanie.
 • Šálka alebo termohrnček – výsledný kávový nápoj už len prelejte do šálky alebo termohrnčeka. Keď máte kávovar, nechajte si kávu urobiť priamo do neho.

Aké kávy si môžete doma urobiť?

Doma si môžete urobiť rôzne druhy káv. Stačí, aby ste mali kávu, správny prístroj a ďalšie pomôcky podľa toho, o akú kávu ide.

 • Espresso – potrebovať naň budete 7 gramov kávy a vodu s teplotou 90 °C. Aby ste získali čo najlepší a najintenzívnejší nápoj, voda by mala pretekať cez tlak 8 – 10 barov. Výsledné espresso má 30 ml a podávať by ste ho mali v menšej šálke.
 • Ristretto – na ristretto potrebujete to isté, čo na espresso s tým rozdielom, že káva by mala byť zomletá menej. Výsledkom by mala byť približne 20 ml káva podávaná v malej šálke.
 • Cappuccino – základom mliečnych káv, ako je napríklad cappuccino alebo latte macchiato, je vždy espresso. To sa následne zalieva horúcou penou, ktorú napeníte zo špeciálneho barista mlieka alebo smotany. Objem cappuccina je od 150 do 180 ml a podáva sa v širšej šálke.
 • Latte macchiato – základom je espresso, ktoré sa podáva s horúcim mliekom v úzkom pohári. Existuje tu však niekoľko odlišností od cappuccina. Prvou je tá, že mlieko je v pohári naspodku, následne je káva a tretia je pena. Druhou odlišnosťou je objem. Latte macchiato má približne 200 ml. A posledným rozdielom je, že sa podáva v pohári a nie v šálke.
 • Ďalšie druhy – doma si môžete urobiť aj ďalšie druhy káv, ako napríklad turecká, ľadová, alžírska, írska či vietnamská. Nebojte sa experimentovať a skúšať niečo nové. Káva poskytuje nespočetné možnosti.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber kávy

 • Ak je pre vás dôležitá hlavne chuť a vôňa kávy, vyberte si zrnkovú, nie kapsulovú alebo instantnú kávu. Na druhej strane, ak by ste chceli rýchlu a čistú prípravu, zvoľte kapsuly.
 • Pred výberom zistite, aké typy káv dokáže spracovať váš kávovar. Ak kávovar ešte nemáte, premyslite si, ktorá z možností je pre vás najlepšia. Kapsulové zaisťujú rýchlu a čistú prípravu, na zrnkovú kávu budete potrebovať samostatný mlynček, prípadne kávovar, ktorý ním disponuje.
 • Ak chcete vyskúšať niečo nové, pokojne siahnite po špeciálnych druhoch kávy. Tie lákajú svojou zaujímavou chuťou a pôvodom v exotických krajinách.
 • Kľúčová je aj hmotnosť kávy. Menšie balenia sú vhodné v prípade, že výrobky chcete len vyskúšať. Na druhej strane, veľké balenia by ste mali vyberať, keď viete, že vám káva chutí. Sú finančne výhodnejšie.
 • Na prípravu kávy si nezabudnite zaobstarať kvalitné pomôcky, ako napríklad mlynček, napeňovač či samotný kávovar.
 • Drahšia káva nemusí hneď znamenať, že je najlepšia. V niektorých prípadoch platíte viac len za značku. Ešte predtým, ako výrobok kúpite, zistite, či má všetky požadované vlastnosti – čiže správnu formu alebo pôvod. Sledujte takisto druh a to, aké pomôcky naň potrebujete.

Najčastejšie otázky pri výbere kávy

Aká káva je tá najlepšia?
Vo všeobecnosti sa nedá povedať, aká káva je tá najlepšia. Na trhu nájdete desiatky rôznych produktov, pričom jednotlivé výrobky sa od seba odlišujú cenou, formou či krajinou pôvodu. Spravíte dobre, keď zistíte, s akou kávou dokáže pracovať váš kávovar. Následne si naštudujte, aké sú rozdiely medzi arabicou, robustou a jednotlivými kávovými zmesami. Podľa všetkých informácií si vyberte kávu, ktorá vyzerá, že by mohla byť pre vás ideálna. Zaobstarajte si však len menšie balenie a vyskúšajte ho. Keď vám bude chutiť, môžete si kúpiť väčšie. 
Čo znamená technológia E.S.E.?
Ide o špeciálne kávové E.S.E. pody, ktoré sú pripravované vždy rovnako. Majú rovnaké množstvo kávy, stupeň mletia aj kompresiu. Všetko je upravované podľa prísnych štandardov, ktoré zaručujú vysokú kvalitu. Pri kúpe E.S.E. podov si môžete byť istí, že získate perfektnú kávu, pretože sú balené v špeciálnej ochrannej atmosfére. Nezabúdajte ale na to, že E.S.E. pody musíte používať v špeciálnych prístrojoch určených presne na ne. Tie majú dostatočne vysoký tlak, aby pripravili perfektnú kávu. 
Čo všetko potrebujem na prípravu kávy?
To, čo potrebujete na prípravu kávy sa odvíja od toho, akú kávu máte. Na kapsule potrebujete špeciálny kávovar, ktorý s nimi dokáže pracovať. To isté platí aj v prípade E.S.E. podov. Na druhej strane, na zrnkovú kávu potrebujete klasický kávovar, ktorý disponuje mlynčekom na kávu. Prípadne siahnite po samostatnom mlynčeku a french presse. Obľúbené sú aj prekvapkávače alebo moka kanvičky. Ak milujete mliečne kávy, ako je napríklad capuccino alebo latté, budete potrebovať aj napeňovač. Niektoré kávovary ho majú, k iným si ho budete musieť dokúpiť samostatne.
Aké kávové nápoje si viem pripraviť doma?
S dobrou kávou a správnym prístrojom si viete doma pripraviť úplne všetky kávové nápoje, ktoré vám ponúkajú profesionálni baristi v kaviarni. Okrem espressa a cappuccina si môžete pripraviť aj ristretto, írsku, alžírsku alebo tureckú kávu. Obľúbená je aj ľadová, biela alebo vietnamská káva, prípadne latte macchiato.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.9]