spoločenské hry activitySpoločenské hry nie sú určené len pre deti. Slúžia aj na zabavenie dospelých, strávenie príjemného času s blízkymi a na navodenie dobre nálady. Väčšina domácností disponuje rovno niekoľkými, ktoré medzi sebou pravidelne mení, čím dokáže okoreniť nejeden večer strávený v pohodlí domova. Keď sa rozhodnete, že si jednu spoločenskú hru vyberiete, musíte počítať s tým, že sa na trhu sa stretnete s desiatkami rôznych typov. Od tých, určených pre najmenších, až po tie, ktoré sú vhodné aj pre dospievajúce deti a dospelých.

Spoločenské hry, niekedy označované aj ako stolové, doskové alebo stolné, sú charakteristické tým, že pri ich hraní sedíte za stolom. Počas hrania používate hrací plán, ktorý sa vyrába z tvrdeného papiera, kartónu alebo niekedy aj plastu. Plán má vyznačené určité políčka, na základe ktorých sa pohybujete smerom dopredu. Jednotlivé hry majú spravidla minimálny a maximálny počet hráčov, ktorí sa môžu do hrania zapojiť. Stolové hry sa delia do niekoľkých základných kategórií, a to podľa špecializácie, veku alebo záujmu. V súčasnosti sa stretnete s tisíckami možností, vďaka čomu si pri nákupe prídete určite na svoje.

↓ Ako vybrať najlepšie spoločenské hry

TOP spoločenské hry

NáhľadNázov produktuParametre
spoločenská hra Harry Potter Boj o Rokfort
Typ hry: strategické
Vek od: 8 rokov
Počet hráčov: 2 – 4
spoločenská hra Albi Osadníci z Katanu: Základní hra
Typ hry: rodinné
Vek od: 10 rokov
Počet hráčov: 3 – 4
spoločenská hra Hasbro Monopoly Classic nové
Typ hry: párty
Vek od: 8 rokov
Počet hráčov: 2 – 6
4.
spoločenská hra Haba Moja prvá: Ovocný sad
Typ hry: rodinné
Vek od: 2 rokov
Počet hráčov: 2 – 4
5.
spoločenská hra Albi Karak
Typ hry: rodinné
Vek od: 7 rokov
Počet hráčov: 2 – 5
6.
spoločenská hra Piatnik Activity: Original 2 Legend
Typ hry: párty
Vek od: 12 rokov
Počet hráčov: 3 – 16
7.
spoločenská hra Mindok Desiatka
Typ hry: náučné a vedomostné
Vek od: 10 rokov
Počet hráčov: 2 – 8
8.
spoločenská hra Albi Tipni si!
Typ hry: párty
Vek od: 12 rokov
Počet hráčov: 3 – 6
9.
spoločenská hra Djeco Eduludo Topologix
Typ hry: párty
Vek od: 4 rokov
Počet hráčov: 1
10.
spoločenská hra Mindok Krycie mená
Typ hry: párty
Vek od: 10 rokov
Počet hráčov: 2 – 8
11.
spoločenská hra ADC Blackfire BrainBox Futbal
Typ hry: pamäťové
Vek od: 8 rokov
Počet hráčov: 1+
12.
spoločenská hra MindOk Smart IQ Puzzle Pro
Typ hry: vzdelávacie
Vek od: 6 rokov
Počet hráčov: 1
13.
spoločenská hra Svoboda Elektrická násobilka
Typ hry: náučné a vedomostné
Vek od: 7 rokov
Počet hráčov: 1

↑ TOP spoločenské hry

1 Ako si vybrať tie najlepšie spoločenské hry?

Značiek, ktoré vyrábajú spoločenské hry, je čím ďalej tým viac. To znamená len jedno. Trh je doslova preplnený a každý, kto si chce vybrať nejakú zábavnú spoločenskú hru strávi výberom a kúpou dlhé hodiny. Pre zjednodušenie celého procesu je preto nutné, aby ste poznali niekoľko základných parametrov. K nim sa radí hlavne vek hráčov. Ak chcete hru pre celú rodinu s rôznymi vekovými skupinami, zvoľte radšej typ pre deti. Budete mať istotu, že mu porozumejú aj tí najmenší, no pritom sa zabavia aj tí najstarší.

Ďalším dôležitým parametrom je počet účastníkov. Niektorí sa držia pravidla, čím viac, tým lepšie. Toto však neplatí, ak chcete hru hrať väčšinou vo dvojici alebo trojici. Takáto hra nemusí malému počtu ľudí vyhovovať. Dopredu sa preto informujte, či vám bude produkt vyhovovať nielen počas veľkých rodinných stretnutí, ale aj vtedy, keď budete sami doma.

A, samozrejme, netreba zabúdať ani na samotné zameranie hry, vaše záľuby a preferovaný typ pomôcok. Mnohé hry využívajú minimum príslušenstva, no niektoré sú na tom presne naopak.

2 Základné otázky

Pred nákupom si položte dve základné otázky a následne na ne zodpovedajte. Podľa toho budete vedieť ponuku vyfiltrovať a vyberať si len z kúskov, ktoré sa hodia vašim potrebám.

A Aký je vek hráčov?

Ešte predtým, ako sa pre nejakú spoločenskú hru rozhodnete, zistite, kto ju vlastne bude hrať. Hra má zabaviť a nemá trápiť, preto by mala zodpovedať nielen veku, ale aj schopnostiam a záujmom všetkých hráčov. Vekový parameter je pomerne jednoduchý v prípade, že kupujete stolovú hru pre seba a viete, že ju budú hrať len dospelí. Všetko sa ale mení vtedy, keď ju chcete zaobstarať do rodiny, kde sú aj malé deti. V takomto prípade sledujte nielen to, koľko majú rokov, ale aj to, či ich bude výrobok baviť a či majú s hrami už nejaké skúsenosti. Vo všeobecnosti platí, že pre deti do 12 rokov nie sú vhodné náročné logické, strategické, vojenské a bojové typy.

Podľa veku sa dajú hry deliť na:

A1 Spoločenské hry pre predškoláka

Ide o vek od 3 do 6 rokov. V tomto období deti nasávajú veľa informácií a zaujíma ich takmer všetko, čo sa okolo nich deje. Najmladší členovia rodiny získavajú slovnú zásobu a formujú sa nielen po psychickej, ale aj po fyzickej stránke. Práve preto by ste im mali zaobstarať hry, ktoré im v jednoduchosti vysvetlia napríklad prírodné javy. Dobré je takisto siahnuť po stolnej hre určenej na rozšírenie slovnej zásoby alebo pre zlepšenie výslovnosti. Snažte sa, aby výrobok nemal len zábavný, ale aj edukačný charakter.

A2 Spoločenské hry pre školáka

Deti si na prvom stupni základnej školy začínajú budovať svoj vlastný systém priorít. Takisto sa posilňuje ich strategické myslenie. Vďaka nemu vedia, ako usporiadať svoje prvé povinnosti. Keďže deti v tomto veku veľmi rýchlo rastú, to, čo sa im páčilo ako 7-ročným, ich už ako 9-ročných nemusí zaujímať. Preto sa snažte vyberať niečo, čo sedí ich povahe, záujmom a záľubám.

V tomto veku môžete začať premýšľať aj v dlhodobom horizonte. To znamená, voliť stolové hry, ktoré s deťmi porastú a dokážu zabaviť aj dospelého. Klasikou je Človeče, nehnevaj sa! alebo Monopoly. Pri Monopoly si ale dávajte pozor. Ide o pomerne komplexnú hru, ktorej dieťa pod 12 rokov nemusí porozumieť. Skvelo vedia padnúť aj geografické hry, ktorými svoje ratolesti naučíte napríklad hlavné mestá jednotlivých štátov.

spoločenské hry monopoly

A3 Spoločenské hry pre tínedžera

Hry pre dospievajúce deti v puberte sú oveľa rozmanitejšie a zaujímavejšie. Vyberať môžete rôzne strategické aj logické prevedenia, či dokonca detektívky. Investícia do takejto hry sa rozhodne oplatí, pretože vám vydrží dlhé roky. Zabaví nielen deti, ale aj dospelých. Okrem rýchlych hier na niekoľko minút stavte aj na tie trvajúce hodiny. Vyplníte si nimi dlhé večery.

A4 Spoločenské hry pre dospelú osobu

Dospelé osoby majú na výber rôzne hry od tých viac serióznejších, nad ktorými musia zvyčajne dlho premýšľať, až k tým zábavnejším. Práve zábavné hry dokážu vytrhnúť z bežného kolobehu života a náročných pracovných úloh. Vyčistia hlavu a zlepšia náladu. Na stretávky s priateľmi alebo rozlúčky so slobodou využijete aj alkoholické varianty známych hier. Obľúbená je napríklad Drinkopoly.

Pre staršie generácie, ktoré chcú mať stále zdravú myseľ a pamäť, sú tu hry určené na otestovanie znalostí, prípadne udalostí z histórie.

B Aké sú preferencie hráčov?

Druhou otázkou, ktorú sa pri nákupe musíte pýtať je, aké sú preferencie hráčov plánujúcich hrať hru? Majú radšej niečo akčné alebo inklinujú skôr k premýšľaniu a sledovaniu aj tých najmenších detailov? Niektoré osoby baví spolupráca s ostatnými, iní sa najradšej spoliehajú sami na seba. Keď kupujete hru do rodiny a neviete, čo majú ostatní radi, opýtajte sa ich, aby sa náhodou nestalo, že výrobok nevyužijete alebo ho budete hrať len s jedným človekom.

3 Zameranie spoločenských hier

Každá spoločenská hra je iná. Aby sa vám jednotlivé produkty lepšie hľadali, výrobcovia ich delia do niekoľkých základných skupín, a to:

  • rodinné
  • party
  • hrdinské
  • strategické
  • vzdelávacie
  • logické
  • postrehové
  • pre deti

O každom si povieme niečo viac.

A Rodinné spoločenské hry

Rodinné spoločenské hry predstavujú tú najširšiu kategóriu. Ide o univerzálne hry určené pre celú rodinu bez ohľadu na vek. Spravidla sú vhodné pre malé deti, tínedžerov, dospelých aj staršie osoby. Ich cieľom je dať šancu aj mladším hráčom, takže nebývajú založené na skúsenostiach alebo vedomostiach, ale na náhode a šťastí. Rodinné spoločenské hry majú pobaviť a spríjemniť večer.

B Party spoločenské hry

Ako už z názvu vyplýva, párty stolové hry sú určené na párty, oslavu alebo stretnutie priateľov. Počítajú s tým, že si za ne sadne viacero hráčov. Hrať ich môžete samostatne, ako jedinec, alebo vo dvojici či v skupine. Populárnymi hrami spadajúcimi medzi párty typ sa radia Activity, Párty Alias alebo Krycie mená. Do tejto kategórie sa radia aj alkoholické hry určené len pre dospelých.

C Hrdinské spoločenské hry

Hry na hrdinov sa bežne označujú aj pod skratkou RPG (role playing game). V týchto hrách hráči vystupujú ako nejaká postava a vytvárajú zápletku. Keďže na rozvíjanie deja musíte využívať trochu kreativity, hry sú perfektné pre každého, kto má bujnú fantáziu. Na rozdiel od ostatných typov hier sa im nedá určiť časová náročnosť. Bežnou praxou je, že jeden z hráčov je rozprávač, ktorý zároveň dohliada aj na priebeh hry.

D Strategické spoločenské hry

Máte radi hry, počas ktorých sa musíte neustále zamýšľať nad svojím ďalším krokom? Strategické spoločenské hry sú výbornou voľbou. Dôležité je v rámci nich taktizovať a dodržovať komplikované pravidlá. Sú vhodné skôr pre dospelých ľudí, no môžu baviť aj dospievajúce osoby. Na rozdiel od rodinných hier, pri strategických nehrá náhoda žiadnu úlohu. O všetkom rozhodujete vy a vaše zmýšľanie. Pri nákupe sa zvyčajne stretnete s dvomi typmi. Jedným sú kooperatívne. Tie sa zakladajú na spolupráci medzi viacerými hráčmi. Ďalšie sú individuálne, niekedy označované aj ako súperiace alebo budovateľské. Hráči následne môžu súťažiť medzi sebou priamo alebo nepriamo, napríklad o nejaké zdroje.

spoločenské hry s figúrkami

E Vzdelávacie spoločenské hry

Vzdelávacie hry sú výborné pre malé a dospievajúce deti, a pre milovníkov zaujímavostí. Hry výrobcovia zvyčajne vytvárajú tak, aby ste hrali na základe kvízu alebo nejakej súťaže. Vo väčšine prípadov sú vedomostné hry tematické, čiže sa zaoberajú nejakou spoločenskou témou alebo inou oblasťou (geografia, história a podobne). Keď budete takúto hru vyberať dieťaťu, sledujte vek, aby preň nebola príliš náročná.

F Logické spoločenské hry

Veľmi podobne ako strategické, ani logické hry nevyužívajú prvok náhody. Keď v nich chcete vyhrať, musíte staviť všetko na svoju myseľ. V takýchto hrách ide o spájanie tých najmenších detailov a čítanie medzi riadkami. Dôležitá je aj kreativita a využívanie predošlých skúseností. Logické hry môžu kombinovať hádanky, labyrinty alebo spájanie obrazcov.

G Postrehové spoločenské hry

Postrehové hry si zakladajú na vnímaní malých detailov. Vedia tak precvičiť nielen vašu pozornosť, ale aj pamäť. Výborné sú pre mladších i starších. Väčšina využíva logické myslenie, no niektoré pracujú aj s matematickými alebo priestorovými schopnosťami.

H Spoločenské hry pre deti

Spoločenské hry pre deti sa zvyčajne delia podľa veku, vďaka čomu sa zameriavajú presne na to, čo vaša ratolesť potrebuje. Napríklad, deti v predškolskom veku ocenia niečo, čo podporí ich slovnú zásobu a motoriku. Dospievajúce osoby zas budú vyhľadávať niečo náročnejšie, čo ich zabaví aj na dve či viac hodín. Platí, že hry pre najmenších nesmú obsahovať malé časti. Zvýšili by ste tak riziko ich vdýchnutia alebo prehltnutia.

4 Typ pomôcok

Stolové hry využívajú rôzne typy pomôcok. Podľa tohto parametra sa delia na:

A Doskové hry

Väčšina ľudí si myslí, že všetky spoločenské hry sú doskové. Pravdou je však presný opak. Doskové hry sú samostatnou a základnou kategóriou. Predstavujú bežný typ, s ktorým sa stretnete. Počas celej hry fungujete na základnej doske, ktorá je vyrobená z kartónu, plastu alebo tvrdeného papiera. Herný plán sa mení v závislosti od hry, ktorú ste si zaobstarali. Klasikou medzi doskovými prevedeniami je Monopoly.

B Figúrkové hry

Figúrkové hry fungujú na základe figúrok. Pomocou nich sa dokážete v hre posúvať ďalej a vykonávať jednotlivé operácie. Do tejto kategórie spadajú strategické hry s vojnovou tematikou, sci-fi a fantasy hry. Sú to produkty, ktoré by si mal zaobstarať hráč s viacerými skúsenosťami a s množstvom času.

C Kockové hry

Základom kockových hier je jedna, prípadne viac kociek. Tie môžu, no nemusia byť doplnené o herný plán a figúrky. Kocky majú šesť alebo viac stien a sú označené bodkami, číslami, obrázkami alebo farbami. Klasikou medzi takýmito hrami je Človeče, nehnevaj sa! Kockové hry sú presne tým prototypom, pri ktorom sa dá povedať, že to, či vyhráte, ovplyvňuje hlavne náhoda.

D Elektronické hry

Medzi najnovší typ hier patria elektronické. Na tie potrebujete zdroj energie vo forme elektriny alebo batérií. Produkty môžu mať svietiaci displej alebo blikajúce tabuľky. Zvyčajne sú určené skôr pre deti predškolskom veku a na prvom stupni základnej školy. Hry si zakladajú na postrehu, čím zlepšujú motoriku.

Niektoré drahšie elektronické hry majú USB port, prostredníctvom ktorého je možné prepojiť ju s počítačom alebo notebookom. Takáto funkcia povyšuje hranie rovno o niekoľko úrovní.

5 Koľko času zaberú spoločenské hry?

Časová náročnosť ovplyvňuje, či budete môcť hrať hry pravidelne, alebo len počas výnimočných dní, napríklad keď sa stretnete s priateľmi. Podľa času sa delia do troch kategórií:

  • krátke (do 15 min.) – výborné pre tých, ktorí sa chcú dobre zabaviť a oddýchnuť si, no nemajú veľa času. Hra príliš neunavuje, dokáže zlepšiť vašu pozornosť a naučiť vás niečo nové.
  • stredné (do 30 min.) – zlatá stredná cesta. Pri hre si dobre oddýchnete a zabavíte sa. Spravidla ide o náročnejšie hry, na ktoré sa musíte aj sústrediť a pozorne sledovať dianie okolo seba.
  • dlhé (viac ako 1 hod.) – hry ako stvorené na dlhé večery s rodinou a priateľmi. Vyplníte nimi voľný čas a podporíte tímového ducha. Nevýhodou dlhých hier je to, že vedia unaviť.

Okrem všetkých troch spomenutých existuje ešte jeden typ hier. Ide spravidla o RPG, pri ktorých sa čas nedá odhadnúť.

spoločenské hry

6 Koľko ľudí môže hrať spoločenské hry?

Plánujete hrať spoločenské hry len s jednou osobou alebo s celou veľkou rodinou? Na tento detail myslite, keď budete produkt vyberať. Zdá sa, že nie je príliš dôležitý, no vo veľkom zaváži. Ak si napríklad vyberiete Activity, potrebujete minimálne tri osoby. Aj pri Monopoly platí, že čím viac ľudí hru hrá, tým je celý zážitok oveľa lepší.

Na druhej strane, existujú hry, ktoré presným opakom. Napríklad, Človeče, nehnevaj sa! môžu hrať štyri, maximálne šesť osôb. Ak je vás na párty dvadsať, musíte vytiahnuť zo svojej zbierky niečo iné.

7 Aký cieľ majú spoločenské hry?

Doskové hry majú spravidla niekoľko cieľov. Prvým je zabaviť a vyčistiť hlavu. Pri hraní nemusíte na nič myslieť. Maximálne na to, ako porazíte druhého človeka. Takýto cieľ majú hry, ktoré fungujú na náhode, ako Človeče, nehnevaj sa!

Iným cieľom je spolupráca. Tieto hry sú určené na podporenie tímového ducha a sú skvelou voľbou na teambuilding. Okrem toho, pre niektoré hry je kľúčové naučiť vás nové poznatky a informovať vás o zaujímavostiach z domova alebo zo sveta.

8 Aký jazyk majú spoločenské hry?

Spoločenské hry s anglickým názvom nemusia byť automaticky preložené do slovenčiny. A to ani vtedy, keď ich predávajú slovenské obchody. Preto si dopredu zistite, či sú texty v kartičkách, na hracej doske a na ďalšom príslušenstve v slovenčine alebo češtine. Ak by neboli a niektorí členovia v rodine nevedia anglicky, prípadne hru kupujete dieťaťu, vyberte radšej niečo iné.

Inou kategóriou sú obrazové hry, kde nie je potrebné, aby bolo niečo preložené. Preto, ak je názov v angličtine, nie je to žiaden problém.

9 Typy hráčov

Stolové hry by ste mohli vyberať podľa desiatok rôznych parametrov a detailov. Ďalším je napríklad typ hráča. Zvyčajne hovoríme o troch základných:

  • Hráč 1 (Timmy) – osoba, ktorá sa pri hre rozhoduje impulzívne a podľa svojich pocitov. Spravidla nerozmýšľa nad tým, čo jej kroky spôsobia, preto je pre ňu najlepšia hra založená na náhode. Hráča 1 priťahujú farebné herné plány, zaujímavé figúrky a rôzne doplnky. Timmy túži po dobre zábave a oddychu. Je súťaživý, no pri hre nechce príliš premýšľať.
  • Hráč 2 (Jonny) – využíva hru na to, aby vyjadril a ukázal svoju kreativitu. Počas hrania sa vždy snaží vyskúšať niečo nové (napríklad iné ťahy). Jonny nemá rád stereotypné a nudné hry. Chce dobrodružstvo a niečo, nad čím môže premýšľať. Pre hráča dva sú výborné strategické, logické aj RPG hry.
  • Hráč 3 (Spike) – posledný typ chce stoj čo stoj vyhrať. Zameriava sa preto na premyslené ťahy a detaily, ktoré ostatným hráčom unikajú. Spike vyhľadáva skôr strategické hry, no obľubuje aj tie postrehové.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber spoločenských hier

  • Pred nákupom si položte dve základné otázky – Aký je vek hráčov a Aké preferencie majú jednotliví hráči? Keď tieto informácie zistíte, môžete sa presunúť na samotný výber.
  • Zameranie spoločenských hier je rôzne, preto sa delia do niekoľkých základných kategórií. Vyberte si podľa vašich preferencií, prípadne potrieb. Rodiny s deťmi siahnu po rodinných, dospelé osoby si zas budú pochvaľovať logické alebo strategické typy.
  • V spoločenských hrách sa takisto používajú rôzne pomôcky, ako napríklad figúrky alebo kocky. Od nich sa odvíja spôsob hrania a celkový zážitok.
  • Hry môžete vyberať aj podľa toho, koľko času vám zaberú. Ak ste zaneprázdnení, no chcete si vyčistiť hlavu, zvoľte modely s časovou náročnosťou do 15 minút. Keď sa chcete zabaviť na dlhé hodiny, voľte dlhé hry s časom viac ako 1 hodina.
  • Pomerne dôležitý je takisto počet hráčov. Keď je vás viac, hra musí umožňovať aj hranie v dvojiciach alebo skupinách.
  • Spoločenské hry majú rôzne ciele. Niektoré vás môžu niečo naučiť, iné sú určené len na to, aby ste si pri nich oddýchli.
  • Ak kupujete hry pre deti, sledujte aj jazyk. Dokonca, do rodín, kde niektoré osoby neovládajú angličtinu, je najlepšie zvoliť slovenské, prípadne české varianty.

Najčastejšie otázky pri výbere spoločenských hier

Ako vybrať spoločenskú hru pre dieťa?
Spoločenské hry pre deti sú spravidla delené podľa veku. Zamerajte sa preto hlavne naň. Následne sledujte aj zameranie. Každé dieťa je iné a už v nízkom veku inklinuje k určitej oblasti. Preto sa mu snažte vybrať niečo, čo ho bude napĺňať, pomôže mu rozšíriť slovnú zásobu a zlepší motoriku.  
Koľko stoja spoločenské hry?
Cena spoločenských hier je rôzna a odlišuje sa v závislosti od toho, aký typ nakupujete. Jednoduché a krátke hry do 15 minút vás zvyčajne nevyjdú na viac ako 10 eur. Na druhej strane, prepracované typy s rôznymi postavičkami alebo svetelnými doplnkami môžu stáť aj viac ako 50 eur. 
Môžem kúpiť hru určenú pre 12 ročné dieťa 8 ročnému?
Vekový limit je na hre napísaný z určitého dôvodu. Spravidla najmä kvôli tomu, že hra vhodná pre 12 ročné dieťa je komplexnejšia a náročnejšia. Osemročné dieťa by ju nemuselo pochopiť, nebavila by ho a celkovo by z nej nemalo žiaden úžitok. Práve preto je najlepšie, keď budete svojim ratolestiam vyberať hru vhodnú pre ich vekovú skupinu. Na trhu nájdete určite široký výber.
Existujú spoločenské hry čisto pre dospelých?
Áno, existujú. Zvyčajne sú označené ako 18+ a ich súčasťou je napríklad alkohol. Vhodné sú na stretávky, párty a rôzne posedenia, ktorých sa nezúčastňujú malé deti. Medzi doskové hry pre dospelých sa môžu radiť aj komplikované logické, strategické a postrehové typy, ktoré by deti nemuseli baviť alebo by ich nevedeli hrať.
Dajú sa spoločenské hry nejako rozšíriť?
Keď vás po určitom čase prestane spoločenská hra baviť a chceli by ste ju niečím obohatiť, vo väčšine prípadov existujú viaceré typy rozšírení. Rozšírenie môže byť vo forme nových figúrok, kariet, územia alebo nových zápletok. Ešte zaujímavejšie sú limitované edície dodatkov a rozšírení, ktoré sú dostupné len v určitom množstve a na krátky čas. 
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 16 Priemerne: 4.9]