čerpadloMedzi základné typy čerpadiel, s ktorými sa aktuálne stretnete na trhu, patria ponorné. Ich hlavnou úlohou je čerpanie vody zo studní, vrtov alebo septikov, vďaka čomu sú neoddeliteľnou súčasťou veľkého počtu domácností. Mnohé kvalitné ponorné čerpadlá sa môžu pochváliť aj vysokým výkonom a rôznymi dodatočnými funkciami, ktoré zvyšujú ich praktickosť a celkové využitie.

Premýšľate nad kúpou ponorného čerpadla, no neviete, čím začať? Pripravili sme si pre vás prehľadný návod, ktorý vám podrobne vysvetlí jednotlivé typy a ich silné stránky. Okrem toho nevynecháme ani základné parametre, ktoré sú pre výber kvalitného zariadenia kľúčové, a poskytneme niekoľko užitočných tipov.

↓ Ako vybrať to najlepšie ponorné čerpadlo?

TOP ponorné čerpadlá

NáhľadNázov produktuParametre
ponorné čerpadlo GARDENA 6100/5 inox automatic 1773-20
Maximálne čerpané množstvo: 6 100 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 17 m
Dopravná výška: 47 m
ponorné čerpadlo AL-KO Drain 20000 HD 112836
Maximálne čerpané množstvo: 20 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 7 m
Dopravná výška: 10 m
ponorné čerpadlo Bosch GardenPump 18V-2000 0.600.8C4.202
Maximálne čerpané množstvo: 2 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: - m
Dopravná výška: - m
4.
ponorné čerpadlo GARDENA 25000 9046-20
Maximálne čerpané množstvo: 25 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 7 m
Dopravná výška: 11 m
5.
ponorné čerpadlo Makita PF1010
Maximálne čerpané množstvo: 14 400 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 5 m
Dopravná výška: 10 m
6.
ponorné čerpadlo Einhell GC-DP 1020 N Classic
Maximálne čerpané množstvo: 18 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 5 m
Dopravná výška: 9 m
7.
ponorné čerpadlo POWERMAT PM-PDS-3000P 750W s drvičom a plavákom
Maximálne čerpané množstvo: 6 000 – 25 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: – m
Dopravná výška: 7 – 20 m
8.
ponorné čerpadlo IBO SCR 3
Maximálne čerpané množstvo: 0,28333 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 30 m
Dopravná výška: 77 m
9.
ponorné čerpadlo Fieldmann FVC 8010-EC
Maximálne čerpané množstvo: 2 800 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 7 m
Dopravná výška: 35 m
10.
ponorné čerpadlo Güde RFP 12-201-04 58492
Maximálne čerpané množstvo: 1 500 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 1 m
Dopravná výška: 11 m
11.
ponorné čerpadlo Güde GS 4003 P 94638
Maximálne čerpané množstvo: 8 000 l/hod
Maximálna ponorná hĺbka: 4 m
Dopravná výška: 5,5 m

↑ TOP ponorné čerpadlá

1 Ako vybrať to najlepšie ponorné čerpadlo?

Výber ponorného čerpadla nie je náročný. Na začiatok je len dôležité ujasniť si, na čo ho budete potrebovať. To znamená, či ním chcete prečerpávať čistú, alebo znečistenú vodu. Následne je kľúčové sledovať výkon zariadenia a to, koľko vody dokáže prečerpať za určitý čas.

Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce nákup ponorného čerpadla patrí aj ponorná hĺbka, dopravná výška, maximálna veľkosť častíc (platí predovšetkým pre kalové čerpadlá) a spôsob napájania. V niektorých prípadoch ešte zaváži aj značka a cena.

2 Typy ponorných čerpadiel podľa spôsobu použitia

Ponorné čerpadlá delíme podľa viacerých faktorov. Jedným z nich je spôsob použitia. Na základe neho rozoznávame:

A Čerpadlá určené na čistú vodu

Ponorné čerpadlá na čistú vodu sú určené do studní, vrtov a nádrží. Ich hlavnou úlohou je zásobovať domácnosti vodou, no niekedy sa využívajú aj na vyčerpávanie bazénov alebo na zavlažovanie záhrad.

Konštrukcia čerpadiel na čistú vodu je zvyčajne vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, ktorej nerobí problém ani vyššia vlhkosť. Lacnejšie prevedenia môžu mať telo z plastu. Dávajte si však pozor. Plast nie je tak odolný, preto sa môže stať, že sa po určitom čase oslabí a praskne.

Veľkosť čerpadiel závisí hlavne od toho, kde ich chcete využiť. Napríklad modely určené do vrtov sú charakteristické tým, že majú malý priemer.

💡 Vedeli ste, že prvé ponorné čerpadlo vzniklo v roku 1916? Väčšiu pozornosť však tieto zariadenia získali až v 50. rokoch minulého storočia, kedy sa začali využívať na získavanie podzemnej vody pre poľnohospodárstvo a domácnosti.

B Čerpadlá určené na dažďovú alebo úžitkovú vodu

Tieto čerpadlá sú špeciálne navrhnuté na čerpanie vody, ktorá je určená na rôzne účely, ako je napríklad zavlažovanie alebo polievanie. Spravidla majú vyšší výkon, pretože počítajú s tým, že budú prečerpávať veľké množstvo vody.

Materiál, z ktorého sú čerpadlá vyrobené, sa odlišuje v závislosti od značky a modelu. Najčastejšie sa ale stretnete s kovovou alebo plastovou konštrukciou. Mnohé kúsky majú taktiež praktickú rukoväť, vďaka ktorej ich bez problémov prenesiete z miesta na miesto.

Čerpadlá na dažďovú a úžitkovú vodu majú jednoduchú konštrukciu a v porovnaní s inými typmi potešia priaznivou cenou.

C Kalové čerpadlá

Ponorné kalové čerpadlá sa vám zídu na odčerpanie vody zo zaplavených priestorov či základov. Dokonca, použiť ich môžete aj v podzemných rezervoároch. Charakteristické sú tým, že ide o netlakové drenážne čerpadlá určené len na odčerpávanie vody. Nepoužívajú sa teda na zavlažovanie záhrady alebo zásobovanie domácnosti vodou.

Ponorné kalové čerpadlá sú pevné a robustné. Navrhnuté sú tak, aby odčerpávali vodu, ktorá obsahuje pevné častice, blato, sedimenty alebo iné nečistoty. Najčastejšie sa s nimi preto stretnete v stavebníctve, priemysle a poľnohospodárstve.

Cena kvalitných kalových čerpadiel býva vyššia ako cena prvých dvoch spomenutých typov. Keď sa však do nich rozhodnete investovať, očakávajte, že vám budú slúžiť dlhé roky.

ponorné čerpadlá

D Kalové čerpadlá s rezacím zariadením

Tieto čerpadlá sú podobné klasickým kalovým s tým rozdielom, že majú navyše rezacie zariadenie. To rozbíja väčšie nečistoty, takže nimi môžete tiež odčerpávať žumpu alebo septiky.

Ponorné kalové čerpadlá s rezacím zariadením nie sú bežnou výbavou domácností. Vo väčšine prípadov sú najviac zastúpené v priemysle, poľnohospodárstve alebo stavebníctve.

E Hlbinné čerpadlá

Ako už z ich názvu vyplýva, hlbinné čerpadlá sú konštruované tak, aby čerpali vodu aj z veľkých hĺbok. Práve preto sa používajú najmä v studniach a vrtoch. Moderné prevedenia sú technicky sofistikované a robustné. Odolávajú tak aj vyššiemu tlaku.

Väčšina hlbinných čerpadiel dokáže čerpať čistú vodu s prímesou pevných častíc. Nie je to však pravidlom. O tejto skutočnosti sa preto vždy dopredu informujte.

Hlbinné čerpadlá fungujú na elektrický prúd alebo benzínový motor. Ich telo býva vyrobené z kvalitných a pevných materiálov (kov, tvrdený plast). Vydržia vám tak dlhé roky.

3 Typy ponorných čerpadiel podľa konštrukcie

Ponorné čerpadlá vieme deliť ešte podľa konštrukcie, a to na:

A Krokové čerpadlá

Krokové čerpadlá disponujú turbínovým systémom a majú niekoľko stupňov. Každý z týchto stupňov tvorí obežné koleso a kryt obežného kolesa alebo difúzora. Počas čerpania obežné koleso rotuje, na základe čoho tlačí vodu smerom von.

Podľa počtu stupňov hovoríme o dvoch typoch krokových čerpadiel:

A1 Jednostupňové čerpadlá

Jednostupňové čerpadlá majú len jeden stupeň. Vďaka tomu sa predávajú za výhodnú cenu a majú tichý chod. Bohužiaľ, spája sa s nimi aj viac nevýhod. Je to napríklad skutočnosť, že ak chcete, aby zariadenie dosiahlo vysoký výkon, musíte ho prevádzkovať pri vysokých otáčkach. To následne vedie ako k rýchlejšiemu opotrebovaniu, tak aj k vyššej spotrebe elektrickej energie.

Dobrou správou je, že prvej nevýhode (rýchlemu opotrebovaniu) sa viete pomerne jednoducho vyhnúť. Stačí si zaobstarať kvalitné čerpadlo, ktoré je vyrobené z odolných materiálov (plast, nehrdzavejúca oceľ).

Ďalej dbajte aj na to, aby malo čerpadlo dostatočne vysoký výkon a vedelo prečerpať potrebné množstvo vody. Ak si totižto vyberiete nevýkonné prevedenie, po krátkom čase sa môže stať, že vypovie službu.

Výhody jednostupňových čerpadiel

 • sú lacné,
 • nie sú príliš hlučné,
 • poskytujú dostatočný výkon na bežné používanie,
 • k dispozícii sú modely s rôznymi priemermi (najpopulárnejšie sú s priemerom 3, 3,5 a 4 palce).

Nevýhody jednostupňových čerpadiel

 • vedia sa veľmi jednoducho opotrebovať,
 • pri vysokých otáčkach majú vyššiu spotrebu,
 • sú citlivé na piesok (ak ho čerpajú dlho, zadrhávajú sa).
A2 Viacstupňové čerpadlá

Viacstupňové čerpadlá disponujú turbínou s viacerými stupňami, čo so sebou prináša hneď niekoľko výhod. Tou prvou je, že motor poskytuje vyšší výkon aj pri nižších otáčkach. Takýmto spôsobom sa znižuje spotreba elektrickej energie a predlžuje sa životnosť čerpadla.

Silnou stránkou viacstupňového čerpadla je následne aj skutočnosť, že mu nerobí problém prečerpať väčšie množstvo vody. Práve preto sa používa nielen v domácnostiach, ale aj v priemysle.

Z nevýhod a slabých stránok by sme mohli spomenúť vyššiu cenu. Do tohto typu čerpadla musíte investovať oveľa viac ako do jednostupňového. Jeho kúpu si preto dobre premyslite.

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo viacstupňových ponorných čerpadiel. Pri výbere sa uistite, že sú vyrobené z pevných a odolných materiálov, majú dostatočne vysoký výkon a nechýbajú im ani dodatočné funkcie.

Výhody viacstupňových čerpadiel

 • majú vysoký výkon,
 • sú tiché,
 • neopotrebujú sa tak rýchlo ako jednostupňové,
 • vedia prečerpať aj väčší objem vody,
 • na trhu je k dispozícii veľké množstvo rôznych modelov.

Nevýhody viacstupňových čerpadiel

 • vyššia cena,
 • nižšia odolnosť voči piesku.

ponorné čerpadlá

B Skrutkové čerpadlá

Skrutkové čerpadlá sú výborné na preklenutie veľkých výškových rozdielov. Môžete ich tak používať napríklad v studniach alebo vrtoch. Charakteristické sú tým, že majú špirálový hriadeľ, ktorý na základe otáčania vytvára vysoký tlak a dopravuje vodu na potrebné miesto.

Skrutkové čerpadlá sú vhodné na čerpanie čistej aj znečistenej vody. Väčšina kvalitných zariadení poteší tým, že pozostáva z pevných a odolných materiálov, takže vydrží dlhé roky. To ale neznamená, že nepodlieha opotrebovaniu. Tento efekt postihuje aj tie najlepšie a najvýkonnejšie modely. Netreba sa však ničoho obávať. Na trhu nájdete náhradné diely, ktorými tie zničené a staré ľahko vymeníte.

Z mínusov skrutkových čerpadiel spomenieme asi len to, že ich maximálny výkon je 2 500 až 3 000 litrov za hodinu. Pre bežnú domácnosť to môže stačiť, no profesionálov bude takáto hodnota limitovať.

Výhody skrutkových čerpadiel

 • vedia čerpať vodu aj z veľkej hĺbky,
 • sú odolné voči piesku,
 • opotrebované časti veľmi ľahko vymeníte aj sami doma.

Nevýhody skrutkových čerpadiel

 • ich maximálny prietok je približne 3 000 l/h.

C Membránové čerpadlá

Membránové čerpadlá fungujú veľmi podobne ako vzduchové pumpy. To znamená, že tlak vytvára membrána, ktorá sa pohybuje vysokou frekvenciou.

Výhod membránových čerpadiel je nespočetne veľa. V prvom rade sú odolnejšie voči piesku ako skrutkové alebo krokové čerpadlá. Následne sú známe tým, že majú nízku cenu a špeciálnu konštrukciu, ktorá zabraňuje zadretiu.

Silné stránky však vyvažujú tie slabé. Membránové čerpadlá majú maximálny prietok okolo 2 000 l/h. Použiť ich tak môžete len na občasné zavlažovanie. Nie na napájanie domácnosti alebo v priemysle, kde sa očakáva prečerpávanie veľkého množstva vody.

Nevýhodou je aj absentujúci skrutkový spoj. Čerpadlá majú len hadicový nadstavec, kvôli čomu nie je možné vyrobiť stúpačku pomocou PE rúr.

Pri používaní membránových čerpadiel musíte počítať aj s vyššou hlučnosťou. Čerpadlá neustále bzučia, čo vám môže v niektorých situáciách vadiť.

Výhody membránových čerpadiel

 • piesok im nerobí žiaden problém,
 • nezadierajú sa,
 • sú cenovo dostupné.

Nevýhody membránových čerpadiel

 • majú vyššiu hlučnosť,
 • prietok vody je obmedzený na približne 2 000 l/h.

4 Prietok ponorného čerpadla

Prietok je parameter, ktorý vám napovie, koľko litrov vody dokáže zariadenie prečerpať za určitý čas, spravidla za hodinu. Platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým je vyšší aj výkon a následne aj cena.

Najlacnejšie a najjednoduchšie čerpadlá vedia prečerpať približne 1 000 litrov vody za hodinu. Takéto množstvo stačí napríklad na zavlažovanie záhrady. Rozhodne nie je postačujúce na napájanie domácnosti pitnou vodou alebo na profesionálne použitie.

Lepšie a drahšie zariadenia vám poskytnú prietok 6 000 až 7 000 litrov vody, čo uspokojí ako väčšie domácnosti, ktoré potrebujú pitnú vodu, tak aj profesionálov, ktorí chcú prečerpávať vodu zo žumpy alebo septiku.

5 Ponorná hĺbka a dopravná výška

Ponorná hĺbka a sacia výška sú parametre, ktoré sa výrazne ovplyvňujú.

 • Ponorná hĺbka – napovie vám, do akej hĺbky môžete čerpadlo ponoriť bez rizika poškodenia. Pri lacnejších zariadeniach je to len zopár metrov. Naopak pri tých profesionálnejších (a predovšetkým pri hlbinných) hovoríme o desiatkach metrov.
 • Dopravná výška (výtlak) – prezradí vám, do akej výšky vie čerpadlo vytlačiť vodu. Jednoduché a lacné modely majú dopravnú výšku zvyčajne v hodnote 5 metrov. Drahé a profesionálne prevedenia sa pýšia hodnotou 40 a viac metrov.
💡 Ponorné čerpadlá si od svojho vzniku prešli viacerými zmenami. Jedna z najvýraznejších sa udiala v 80. rokoch minulého storočia. V tomto období došlo k výrazným pokrokom v oblasti materiálov, vďaka čomu sa čerpadlá mohli rozšíriť do mnohých oblastí priemyslu.

6 Funkcie ponorného čerpadla

Okrem toho, že ponorné čerpadlá prečerpávajú čistú, dažďovú alebo úžitkovú vodu, majú aj dodatočné funkcie. Tými sú:

 • Spínače – automaticky zapínajú a vypínajú čerpadlo v závislosti od hladiny vody.
 • Ochrana proti chodu naprázdno – zaisťuje, že čerpadlo prestane pracovať, keď sa v jeho okolí nachádza málo vody. Takto sa zabraňuje jeho poškodeniu.
 • Variabilná rýchlosť – niektoré čerpadlá dovoľujú nastaviť si rôzne rýchlosti čerpania vody podľa potreby, vďaka čomu sa zvyšuje ich praktickosť aj flexibilita.
 • Tichá prevádzka – mnohé čerpadlá sú tiché, takže vás ani ľudí vo vašom okolí nevyrušujú pri práci či oddychu.
 • Energetická efektívnosť – moderné ponorné čerpadlá sú navrhnuté takým spôsobom, aby boli energeticky efektívne. Výrazne sa tak znižujú ich prevádzkové náklady.
 • Všestrannosť – ponorné čerpadlá sa dajú použiť na viacerých miestach. Vhodné sú do studní, vrtov alebo na odčerpanie vody v bazénoch. Nehovoriac o tom, že svoje miesto si nájdu ako v domácnostiach, tak aj v priemysle.

7 Napájanie ponorného čerpadla

Napájanie býva riešené viacerými spôsobmi v závislosti od čerpadla, ktoré si vyberiete. Na našom trhu objavíte hlavne zariadenia s elektrickým napájaním. Tie stačí zapojiť do elektrickej siete a začať používať. Spolu s nimi si môžete zaobstarať aj výrobky so spaľovacími motormi, ktoré fungujú spravidla na benzín. Veľmi podobne ako kosačky alebo reťazové píly.

Čerpadlá s benzínovým motorom bývajú zväčša prenosné. Pri práci vás totižto neobmedzuje žiaden kábel. Plusom je tiež vysoký výkon a to, že fungujú aj pri výpadku elektrickej energie.

ponorné čerpadlá

8 Cena ponorného čerpadla

Pri kúpe ponorných čerpadiel sa stretnete s tromi základnými cenovými kategóriami:

 • Čerpadlá v cenovej kategórii od 130 do 250 eur – najlacnejšie ponorné čerpadlá, ktoré objavíte na trhu. Ich dopravná výška je 30 až 50 m a postačia bežnej domácnosti na občasné zavlažovanie záhrady. Myslite však na to, že takéto zariadenia nie sú príliš odolné voči piesku alebo iným usadeninám. Po krátkej dobe sa preto môžu opotrebovať a zničiť.
 • Čerpadlá v cenovej kategórii od 250 do 400 eur – zlatá stredná cesta vhodná pre všetky domácnosti. Čerpadlá majú pomerne dobrú odolnosť a nechýba im ani vyšší prietok vody (zvyčajne do 6 000 l/h). Tlak je vyšší, no nie je postačujúci na to, aby ste zariadenie používali profesionálne.
 • Čerpadlá v cenovej kategórii od 400 eur – najvýkonnejší typ čerpadiel, ktorému nerobia problémy menšie ani väčšie častice, má vysoký výkon a je ideálny aj pre profesionálov. Plusom je tiež kvalitné spracovanie. Telo čerpadiel je vyrobené z kovu alebo tvrdeného plastu, ktorý odoláva mnohým externým faktorom.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber ponorného čerpadla

 • Na začiatok sa zoznámte s dostupnými typmi čerpadiel. Zistite, aký je rozdiel medzi jednotlivými zariadeniami a aké sú ich najväčšie výhody.
 • Pri výbere myslite aj na samotné funkcie ponorného čerpadla. Medzi najpopulárnejšie patria automatické spínače, ochrana proti chodu naprázdno a variabilná rýchlosť.
 • Podľa prietoku zistíte, koľko litrov vody dokáže zariadenie prečerpať za určitý čas, spravidla za hodinu. Čím je táto hodnota vyššia, tým je vyšší aj výkon a cena.
 • Ponorné čerpadlá majú rôzne typy napájania. Najčastejšie ide o elektrické alebo benzínové.
 • Každé čerpadlo má nejakú saciu výšku a ponornú hĺbku. Prvý parameter hovorí o tom, do akej výšky vie čerpadlo vytlačiť vodu. Druhý zas napovedá, do akej hĺbky môžete čerpadlo ponoriť bez rizika poškodenia.
 • Nákup ovplyvní aj cena ponorného čerpadla. Najlacnejšie kúsky na občasné používanie nájdete už v cene od 130 eur. Naopak, ak chcete zariadenie používať na pravidelnej báze, zainvestujte do drahších prevedení v cene od 250 eur.

Najčastejšie otázky pri výbere ponorného čerpadla

Koľko stojí ponorné čerpadlo?
Cena ponorného čerpadla sa odvíja od mnohých faktorov vrátane výkonu, spracovania, funkcií a značky. Najlacnejšie modely sú už za cenu od 150 eur. Počítajte však s tým, že takéto zariadenie je vhodné len na občasné použitie. Ak chcete prístroj, ktorý budete môcť používať každý deň, napríklad na napájanie domácnosti čistou vodou, vyberte si výrobok v cenovej relácii nad 250 eur.
Na čo všetko môžem použiť ponorné čerpadlo?
Ponorné čerpadlo využijete na desiatky rôznych spôsobov. Vo všeobecnosti je určené na čerpanie čistej, dažďovej a úžitkovej vody. To znamená, že ho oceníte pri odčerpávaní vody z bazéna a zatopenej pivnice, napájaní domácnosti čistou vodou a pri zavlažovaní záhrady.
Ako si zaistiť, že ponorné čerpadlo vydrží dlhé roky?
Životnosť čerpadla predĺžite tak, že sa vyhnete jeho prevádzke nasucho. Ďalej je kľúčové aj správne zazimovanie. Nízke teploty by totižto zariadenie mohli zničiť. A nezabúdajte ani na dodržiavanie maximálnej hĺbky ponoru a všetkých ďalších odporúčaní od výrobcu.
Na čo sú vhodné hlbinné čerpadlá?
Hlbinné čerpadlá sú známe najmä tým, že sú konštruované tak, aby odolávali aj väčšiemu tlaku. Výborné sú preto v situáciách, keď chcete čerpať vodu z väčšej hĺbky. To znamená zo studní alebo vrtov. Hĺbka, v ktorej ich môžete použiť, sa odvíja od zvoleného čerpadla. Pre lepšiu predstavu, tie najkvalitnejšie od overených značiek sa dajú ponoriť až do 90 metrov.
Aké sú najlepšie značky ponorných čerpadiel?
Na trhu dnes nájdete ponorné čerpadlá od mnohých značiek. K tým najpopulárnejším patria Güde, Fieldmann, Gardena a Elpumps. Okrem nich sa môžete poobzerať aj po výrobkoch od Bosch, Makita, GEKO a Powermat.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]