kotolAj keď to tak nevyzerá, kotol predstavuje jednu z najdôležitejších častí domu. Spravidla slúži nielen na vyhrievanie domácnosti v chladnom období, ale takisto na ohrev vody počas celého roka. Práve to je dôvod, prečo by ste mali dbať na jeho výber a ešte pred kúpou jednotlivé modely dobre porovnať. Každý kotol vám totižto poskytne niečo iné. Jednotlivé kúsky sa od seba odlišujú cenou, funkciami aj spotrebou. Čo všetko pri nákupe sledovať a ako si vybrať ten najlepší kotol? Máme pre vás prehľadný návod, ktorý vám v tom pomôže.

Kotol je presne to zariadenie, ktoré nájdete v každej domácnosti. Ak si zariaďujete svoj nový domov, alebo sa vám práve váš starý kotol pokazil, budete musieť investovať do nového. Jeho nákup sa môže zdať náročný a komplikovaný, a to hlavne pre tých, ktorí v tejto oblasti nie sú odborníkmi, prípadne s podobným nákupom nemajú príliš veľa skúseností. Dobrou správou však je, že celý proces si viete uľahčiť. Stačí sa zamerať na niekoľko základných parametrov.

↓ Ako vybrať najlepšie kotly

TOP kotly

Elektrické

kotly Protherm Ray 18KE 0010023674

ODPORÚČAME
Na tuhé palivá

kotly Attack SLX 20 Profi 20SLXP

ODPORÚČAME

TOP 5 najlepších plynových kotlov

NáhľadNázov produktuParametre
plynový kotol Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 0010025225
Výkon: 25 kW
Hmotnosť: 55 kg
Inštalácia: závesné
plynový kotol Protherm MEDVEĎ Condens 25 KKS 0010013665
Výkon: 25 kW
Hmotnosť: 86 kg
Inštalácia: stacionárne
plynový kotol Protherm Gepard 18/24 MOV 0010023635
Výkon: 24 kW
Hmotnosť: 30 kg
Inštalácia: závesné
4.
plynový kotol Protherm Puma Condens 18/24 MKV 0010026142
Výkon: 18,3 kW
Hmotnosť: 25 kg
Inštalácia: závesné
5.
plynový kotol Attack 25EKO
Výkon: 25 kW
Hmotnosť: 125 kg
Inštalácia: stacionárne

TOP 5 najlepších elektrických kotlov

NáhľadNázov produktuParametre
elektrický kotol Protherm Ray 18KE 0010023674
Výkon: 18 kW
Hmotnosť: 25 kg
Inštalácia: závesné
elektrický kotol Protherm Ray 12KE 0010023672
Výkon: 12 kW
Hmotnosť: 24 kg
Inštalácia: závesné
elektrický kotol Protherm Ray 9KE 0010023671
Výkon: 9 kW
Hmotnosť: 24 kg
Inštalácia: závesné
4.
elektrický kotol Protherm Ray 6KE 0010023670
Výkon: 6 kW
Hmotnosť: 24 kg
Inštalácia: závesné
5.
elektrický kotol Attack Electric Easy 8 EK8EA
Výkon: 7,5 kW
Hmotnosť: 19 kg
Inštalácia: závesné

TOP 5 najlepších kotlov na tuhé palivá

NáhľadNázov produktuParametre
kotol na tuhé palivá Attack SLX 20 Profi 20SLXP
Výkon: 20 kW
Hmotnosť: 570 kg
Typ: splyňovací
kotol na tuhé palivá Atmos C 18 S
Výkon: 20 kW
Hmotnosť: 295 kg
Typ: splyňovací
kotol na tuhé palivá Attack 30 DPX Profi 30DPXP
Výkon: 30 kW
Hmotnosť: 460 kg
Typ: splyňovací
4.
kotol na tuhé palivá Attack DPX 15 Profi 15DPXP
Výkon: 15 kW
Hmotnosť: 370 kg
Typ: splyňovací
5.
kotol na tuhé palivá Attack DPX 15 Standard 15DPXS
Výkon: 15 kW
Hmotnosť: 370 kg
Typ: splyňovací

↑ TOP kotly

1 Ako si vybrať ten najlepší kotol?

Hneď na začiatok je dobré vedieť, že jeden univerzálny a ten najlepší kotol, ktorý by vyhovoval každej domácnosti, neexistuje. Práve preto model, ktorý si kúpil sused alebo známy nemusí byť pre vás ideálny. Ak si chcete vybrať kotol, ktorý splní všetky požiadavky, budete musieť sledovať niekoľko základných parametrov, ako napríklad typ kotla, palivo, prevedenie alebo ročné náklady. Podľa týchto všetkých údajov zistíte, či je vami vybraný model vhodný, alebo budete musieť hľadať ďalej.

Okrem samotných parametrov je nutné držať sa niekoľkých základných pravidiel:

  • Nový kotol si nevyberajte na základe toho starého – niektorí sa snažia uľahčiť si výber tým, že sa pozrú na parametre svojho starého kotla a podľa nich vyberajú nový. Ide však o jednu z najväčších chýb, ktoré môžete urobiť. Dôvod je ten, že starý kotol, ktorý doma máte, a ktorý má s veľkou pravdepodobnosťou viac ako 10 rokov, mal úplne inú spotrebu a funkcie, ako nové výrobky, ktoré dnes nájdete na trhu. Nehovoriac o tom, že do úvahy je nutné brať aj zateplenie, ktoré je v súčasnosti bežnou praxou, no v minulosti bolo skôr raritou.
  • Určite tepelné straty budovy – od tepelných strát sa bude odvíjať to, aký výkon musí kotol dosiahnuť, aby mohol domácnosť vykúriť, a aký typ paliva by ste mali používať. Pri výkone si ale dávajte pozor, pretože na internete nájdete rôzne orientačné výpočty, ktoré však nie sú ani zďaleka presné. To následne vedie k tomu, že kúpite predražený kotol, ktorý je pre váš dom alebo byt zbytočne drahý. Výkon ale nie je jediným parametrom. Okrem neho sledujte aj tzv. spodný výkon. Pri tom platí, že čím je nižší, tým lepšie. Vďaka nemu vie kotol pracovať takmer stále na nízkom výkone, čím šetrí vaše financie aj samotné zariadenie.
  • Myslite aj na triedu kotlov – takmer každý výrobca vám poskytne tri triedy kotlov, a to nižšiu, strednú a najvyššiu. V závislosti od triedy sa odlišujú použité materiály a výsledná cena.
  • Zbytočne nešetrite – na kotle sa šetriť neoplatí. Kúpa lacného zariadenia by vás mohla vyjsť oveľa drahšie, pretože po krátkom čase by ste ho museli vymeniť. Na druhej strane, nekupujte ani zbytočne drahé modely, ktoré by poskytovali príliš vysoký výkon pre vašu domácnosť. Najideálnejší scenár je porovnať modely kotlov s výkonom vhodným pre váš domov a vybrať ten, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky.

2 Typy kotlov

Kotly, ktoré nájdete na trhu, sa môžu deliť do niekoľkých základných kategórií podľa viacerých parametrov. Najčastejšie sa však stretnete s delením na základe paliva. V takomto prípade hovoríme o troch typoch:

  • plynové kotly
  • elektrické kotly
  • kotly na tuhé palivá

A Plynové kotly

Plynové kotly sa radia k tým najpopulárnejším na trhu. Cena vykurovania je, na rozdiel od elektriny, finančne výhodnejšia. Nehovoriac o tom, že moderný kotol dokáže spaľovať plyn s vysokou účinnosťou, čím zaručuje príjemné teplo počas celej zimy.

A1 Typy plynových kotlov

Pri výbere plynových kotlov sa stretnete s viacerými typmi, ktoré sa delia podľa niekoľkých parametrov:

  • Podľa použitého plynného paliva – pri vykurovaní kotlami sa spravidla využívajú dva typy plynného paliva:
    • Zemný plyn – ide o zmes uhľovodíkov, ktorú z veľkej časti (93 – 99 %) tvorí metán. Zemný plyn je ľahší ako vzduch a je bez chuti a zápachu. Na to, aby sa dal ľahko identifikovať, sa doň pridáva odorant. Vykurovanie zemným plynom je jednoduché a veľmi komfortné. Na rozdiel od kúrenia s drevom sa nemusíte o nič starať. Všetko necháte na kotle. Na druhej strane, nevýhodou zemného plynu je to, že jeho cena posledné roky výrazne stúpa.
    • Propán-bután – druhou možnosťou, ako vykurovať domácnosti, je propán-bután. Ide o skvapalnené plyny, ktoré sa skladujú v objekte alebo v jeho tesnej blízkosti. Silnou stránkou propánu je to, že pri spaľovaní je šetrný k životnému prostrediu. Na druhej strane, vykurovanie je finančne náročnejšie. Preto si ho nemôžu dovoliť úplne všetky domácnosti.
  • Podľa využitia – kotol nemusíte využívať len na ohrev domácnosti. Pokojne môže slúžiť aj na ohrev vody. Pri nákupe si vyberáte z troch základných modelov:
    • Vykurovacie plynové kotly – po kúpe ich môžete používať len na vykurovanie domácnosti.
    • Plynové kotly s ohrevom – vhodné sú aj na ohrev vody, ktorý riešia tromi spôsobmi:
      • Prietokový ohrev – vhodné do domácností, ktoré neohrievajú veľké množstvo vody. Nie sú tak masívne, takže nezaberajú veľa miesta. Charakteristické sú nižšou cenou, nižším výkonom a tým, že dokážu ohriať len obmedzené množstvo vody. Objem ohrievanej vody je spravidla 12 – 14 litrov.
      • Zabudovaný zásobník – ide o zlatú strednú cestu pre domácnosti, ktoré zohrievajú od 45 do 60 litrov vody. Tento typ kotlov je charakteristický tým, že nie je rozmerný, takže nezaberá veľa miesta. Je vhodný do menších bytov, pretože ho nemusíte umiestniť do technických miestností.
      • Pripojený externý zásobník – najlepšie riešenie pre tých, ktorí potrebujú ohriať veľké množstvo vody. Pre bežnú rodinu so štyrmi členmi stačí model so zásobníkom s objemom 120 litrov. Keďže kotly s pripojeným externým zásobníkom sú veľké, musíte ich umiestniť do technickej miestnosti. Výhodou tohto zariadenia je, že jeho cena je veľmi podobná ako cena kotla so zabudovaným zásobníkom.
  • Podľa spalinovej cesty – každý jeden kotol musí mať zaistený odvod dymových spalín. Urobiť tak môžete dvomi spôsobmi:
    • Odymenie do komína – ide o najčastejšiu formu odvodu spalín, ktorá sa v súčasnosti využíva. Spaliny sa vedú do klasického komína, ktorý musí pravidelne kontrolovať odborník.
    • Nútený odťah spalín – druhým spôsobom, ako riešiť odvod spalín, je nútený odťah cez stenu. Kotol v takomto prípade disponuje ventilátorom, ktorý slúži na odvod spalín. Odvod sa následne môže riešiť aj kolmo cez strechu.
  • Podľa konštrukcie – podľa konštrukcie hovoríme o niekoľkých typoch kotlov:
    • Závesný – charakteristický je tým, že má nižšiu hmotnosť, vďaka čomu sa dá ľahko zavesiť na stenu. Okrem nižšej hmotnosti má spravidla aj kompaktné rozmery.
    • Stacionárny – ťažký kotol, ktorý sa umiestňuje na zem a dosahuje hmotnosť od 100 do 200 kg. Takéto zariadenia nie sú vhodné do menších bytov, pretože zaberajú veľa miesta.
A2 Ako si vybrať plynový kotol?

Plynový kotol by ste si mali vyberať na základe niekoľkých faktorov, ku ktorým patria:

  • Výkon – ako sme už spomínali, výkon sa odvíja od tepelných strát domu a od samotnej veľkosti domácnosti.
  • Palivo – najčastejšie sa používa zemný plyn, no môžete siahnuť aj po propán-butáne. Ten však nie je cenovo výhodný a vyjde vás drahšie.
  • Konštrukcia – kotly môžu byť závesné, čiže ich môžete pohodlne zavesiť na stenu a ušetriť tak miesto, alebo stacionárne. Tie sa ukladajú klasicky na zem a sú masívnejšie.
  • Technológia – na trhu nájdete atmosferické kotly, ktoré sa síce už nevyrábajú, no môže sa stať, že nejaké obchody budú predávať posledné kusy, a kondenzačné kotly, ktoré sú ekologickejšie a ich prevádzka je oveľa bezpečnejšia.
  • Emisie oxidov dusíka – moderné kotly by mali spadať do triedy 5 a 6, ktoré nie sú legislatívne regulované.
  • Ohrev vody – ohrev vody môže byť riešený prietokovým ohrevom, zabudovaným alebo externým zásobníkom.
  • Ďalšie parametre – do tejto skupiny patrí bezpečnosť, ovládacie prvky, výrobcovia, servis a inštalácia.

kotol a radiátor

B Elektrické kotly

Druhým typom kotlov sú elektrické, ktoré sú charakteristické jednoduchou inštaláciou aj obsluhou, čistým prostredím a bezpečnou a ekologickou prevádzkou. Okrem toho potešia aj kompaktnými rozmermi, tichým chodom a dostupnou obstarávacou cenou.

Elektrické kotly sú takisto ideálnym riešením do nízkoenergetických a pasívnych domov, či do tých domácností, ktoré majú menšiu rozlohu a minimálne tepelné straty. Tento typ kotlov sa dá využiť aj ako záložný alebo doplnkový zdroj tepla.

Na druhej strane, vykurovanie elektrickými kotlami nie je finančne výhodné. Neoplatí sa vo veľkých domoch, ktoré nemajú dobrú izoláciu, a v priestranných halách.

B1 Typy elektrických kotlov

Elektrické kotly nájdete v dvoch prevedeniach, a to:

  • Priamovýhrevný kotol – o vytvorenie tepla sa stará vykurovacia špirála s vysokým výkonom, vďaka ktorému sa môžete hneď po zapnutí zariadenia tešiť z príjemného tepla. K jeho nevýhodám sa radia vysoké prevádzkové náklady.
  • Elektrokotol so zásobníkom – patrí k najrozšírenejším na trhu. Charakteristický je tým, že jeho súčasťou je aj bojler na vodu. Celý proces vykurovania funguje tak, že vykurovacie tyče ohrejú vodu, ktorá je následne rozvádzaná do teplovodného systému. Silnou stránkou elektrokotla so zásobníkom je to, že jeho chod je lacnejší. Na druhej strane, počítajte s tým, že naň budete potrebovať veľa miesta. Ak teda bývate v malom dome alebo byte, môže vám zavadzať.
B2 Praktické funkcie elektrických kotlov

Elektrické kotly môžu mať aj zopár praktických funkcií, ktoré uľahčujú ich používanie. K tým najpopulárnejším sa radia:

  • LED displej – zjednodušuje ovládanie, pretože prehľadne zobrazuje informácie o aktuálnej prevádzke.
  • Bezpečnostná poistka – zaisťuje, že v prípade nejakej chyby nedôjde k extrémnemu prehriatiu kotla.
  • Ochrana proti mrazom – zaisťuje, že kotol v prípade nízkych teplôt nezamrzne.

C Kotly na tuhé palivá

Kotly na tuhé palivá patria medzi obľúbené typy vykurovania hlavne kvôli tomu, že ich prevádzka je lacnejšia, ako prevádzka elektrických kotlov. Ich nevýhodou je však to, že si vyžadujú, aby ste k nim pravidelne chodili a dopĺňali do nich palivo.

Väčšina kotlov na tuhé palivá je poháňaná drevom, uhlím, briketami, prípadne iným tuhým palivom, ktoré musíte nielen pravidelne dokupovať, ale takisto aj skladovať. Nehovoriac o tom, že palivo vás bude niečo stáť.

Prívod paliva do kotla môžete riešiť dvomi spôsobmi:

  • Ručne – ide o kotly, ktoré sú vyrábané tak, aby sa mohli používať na spaľovanie kusového dreva, ktoré sa dávkuje ručne. To, ako často, sa odvíja od toho, ako rýchlo horí.
  • Automaticky – do tejto kategórie patria automatické kotly na pevné vykurovanie, ktoré nepotrebujú, aby ste do nich niekoľkokrát za deň vkladali drevo alebo iné palivo. Stačí, aby ste tak urobili raz za čas. Palivo vložíte do zásobníka, odkiaľ si ho následne zariadenia dávkujú samé. Za takýto komfort si však budete musieť priplatiť. Ich cena je dvoj, niekedy aj trojnásobne vyššia ako cena bežných kotlov.

3 Palivo

Palivo vo veľkom ovplyvňuje výslednú cenu, ktorú za prevádzku kotla zaplatíte. Platí, že pri plynovom kotle si vyberáte zo zemného plynu a propán-butánu, pričom plyn je lacnejší, no nie je tak ekologický.

Pri kotloch na tuhé palivo si môžete zvoliť drevo, uhlie alebo brikety. Cena sa odvíja v závislosti od toho, kde palivo kupujete.

4 Prevedenie kotla

Prevedenie kotla vyberajte podľa toho, koľko miesta máte. Spravidla máte na výber z dvoch základných typov, a to:

  • Stacionárne – ide o klasické kotly, ktoré položíte na zem. Zaberajú veľa miesta, pretože sú masívne a rozmerné.
  • Závesné – druhou možnosťou sú závesné kotly, ktoré majú nižšiu hmotnosť a sú kompaktnejšie. Ich výhodou je to, že po zavesení nezaberajú veľa miesta, takže sú vhodné aj do menších domácností. Závesné kotly nepotrebujú technickú miestnosť a umiestniť ich môžete aj do kúpeľne či kuchyne nad spotrebiče, ako napríklad umývačka riadu alebo práčka.

5 Kotol s ohrevom vody alebo bez?

To, či si zvolíte kotol s ohrevom, alebo bez sa odvíja od vašich potrieb. Za kotol s možnosťou ohrievania vody síce zaplatíte viac, no získate zariadenie, ktoré vám poskytne riešenie 2v1. Ako sme už spomínali, kotol môže riešiť ohrev vody tromi spôsobmi:

  • Prietokový ohrev – určený do domácnosti, kde sa nezohrieva veľa vody. Využijete ho aj na chalupách alebo chatách, kde chodíte len občas. Objem ohrievanej vody je spravidla 12 – 14 litrov.
  • Zabudovaný zásobník – vhodný do menších rodín, ktoré neohrievajú veľa vody, alebo pre jednotlivca. Objem ohrievanej vody je od 45 do 60 litrov.
  • Pripojený externý zásobník – vhodný do domácností, ktoré ohrievajú veľké množstvo vody. To, aký objem vám zásobník ohreje, sa odvíja od modelu zariadenia. Pre bežnú štvorčlennú rodinu stačí prevedenie so zásobníkom, ktorý má objem 120 litrov.

dym z komína

6 Obsluha kotla

Obsluha kotla sa odlišuje v závislosti od vybraného typu. Keď máte plynový alebo elektrický model, pri bežnej prevádzke meníte len teplotu na termostate. Kotol od vás nevyžaduje nič iné. Ide tak o praktické riešenie do domácností, v ktorých nie je čas na dopĺňanie paliva.

Presným opakom sú kotly na tuhé palivá. Pri tých sa musíte o prikladanie paliva starať sami. Na trhu síce nájdete automatické zariadenia, ktoré prikladajú palivo automaticky, no sú veľmi drahé. Tieto kotly fungujú na základe zásobníka. Doň raz za čas uložíte väčšie množstvo paliva, ktoré si následne kotol podľa potreby sám dávkuje.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber kotla

  • Na trhu sa stretnete s tromi základnými typmi kotlov – plynovými, elektrickými a kotlami na tuhé palivo. Vybrať si musíte podľa vlastných preferencií a toho, do akých domácností kotol vyberáte. Napríklad, elektrický je vhodný do pasívnych a dobre zateplených budov. Plynový aj do starších, kde sú tepelné straty vyššie.
  • Pri výbere kotla dbajte na typ paliva. Niektoré palivo vás vyjde lacnejšie, napríklad zemný plyn, iné drahšie, napríklad propán-bután.
  • Kotol vám môže poskytnúť len ohrev domácnosti, prípadne aj ohrev vody. To, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, sa odvíja od vašich potrieb. Za kotol s ohrevom vody zaplatíte o niečo viac, no získate praktické riešenie 2v1.
  • Kotly môžu poskytovať zaujímavé doplnkové funkcie, ktoré uľahčujú celú prevádzku. K nim sa radia napríklad LED displej alebo bezpečnostné poistky.
  • Keď si vyberiete kotol na tuhé palivo, počítajte s tým, že jeho prevádzka vás bude stáť nielen čas, ale aj energiu. Do bežných kotlov musíte ručne prihadzovať palivo. Do automatických raz za čas.

Najčastejšie otázky pri výbere kotla

Aký typ kotla je pre mňa ideálny?
 Jeden univerzálny a ten najlepší kotol, ktorý by vyhovoval každej domácnosti, neexistuje. Aby vám zariadenie vyhovovalo, musíte brať do úvahy viacero faktorov vrátane výkonu, typu paliva, obsluhy a celkovo aj údržby. Okrem toho si odpovedzte na otázku, na čo všetko chcete kotol používať. Či pôjde o váš základný zdroj tepla, alebo len doplnkový. Prípadne či má kotol slúžiť aj na vyhrievanie vody. 
Je elektrický kotol vhodný aj do starého domu?
Nie. Elektrický kotol je najideálnejší do pasívnych domov, prípadne do dobre izolovaných budov, v ktorých sú minimálne tepelné straty. Dôvodom je hlavne fakt, že prevádzka elektrických zariadení nie je najlacnejšia. V prípade starých domov by ste tak mohli za kúrenie platiť niekoľko tisíc eur.
Je výhodnejší elektrický alebo plynový kotol?
 Všetko sa odvíja od toho, kde ho montujete. Prevádzka plynových kotlov je vo všeobecnosti lacnejšia, no takéto zariadenie by mohlo byť zbytočne drahé pre pasívne a nízkoenergetické domy. Do takých sa hodia lacnejšie elektrické, ktoré si nevyžadujú komplikovaný odvod spalín. Nehovoriac o tom, že sú oveľa ekologickejšie, bezpečnejšie a tichšie. 
Sú plynové kotly nebezpečné?
 V prípade, že sa dodržujú všetky bezpečnostné pokyny, plynový kotol je úplne bezpečný a pri jeho používaní sa nemusíte ničoho báť
Aká je životnosť kotla?
 Životnosť kotla sa odvíja od množstva faktorov, ako napríklad od toho, na čo všetko ho používate, aký typ si zvolíte alebo ako sa oň staráte. Spravidla však platí, že životnosť sa pohybuje v rozpätí od 15 do 20 rokov
Ako funguje automatický kotol na tuhé palivá?
 Kotol na tuhé palivá s automatickým dopĺňaním paliva funguje na základe zásobníka. Do toho stačí raz za čas vložiť väčšie množstvo dreva, brikiet či uhlia a následne nechať na kotle, aby sa o všetko postaral úplne sám. Výhodou takýchto kotlov je, že sa nemusíte starať o ich prevádzku. Na druhej strane, automatické kotly sú veľmi drahé, preto si ich kúpu musíte dobre premyslieť. 
Oplatí sa kúpiť použitý kotol z bazára?
 Rozhodne nie. Použitý kotol vám môže urobiť viac problémov ako úžitku a za jeho opravy by ste mohli zaplatiť tisícky eur. Na zariadení, ktoré slúži celému domu, nešetrite. Najlepšie spravíte, keď si vyberiete čisto nový kotol od spoľahlivej spoločnosti, ktorá vám v prípade akýchkoľvek porúch poskytne kvalitný servis. 
Dokáže tepelné čerpadlo nahradiť kotol?
 Áno, dokáže. Výhodou tepelného čerpadla je to, že náklady na jeho prevádzku sú veľmi nízke. Dokonca, môžete naň dostať dotáciu v rádoch stoviek eur. Problémom pri tepelných čerpadlách je však to, že sú veľmi drahé. Nie každý si ich môže dovoliť. A to aj po poskytnutí dotácie.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.6]