kancelárska stoličkaKancelárska stolička je základným vybavením každej pracovne či home office. Poskytuje komfortné miesto na sedenie a tým, že má mnohokrát štýlový dizajn, skrášľuje interiér. Aby vám však skutočne dobre poslúžila, musí mať rôzne dodatočné funkcie, ako je napríklad možnosť prispôsobenia alebo ergonomické tvarovanie, vďaka čomu podporí zdravie vašej chrbtice a zabráni tomu, že vás po krátkom čase bude bolieť.

Výber kancelárskej stoličky je komplexným procesom, pri ktorom musíte sledovať viaceré základné aj dodatočné parametre. Len tak si zaobstaráte kúsok, ktorý budete používať s radosťou každý jeden deň. Neviete, na aké detaily sa zamerať? Využite naše overené rady.

↓ Ako vybrať tú najlepšiu kancelársku stoličku?

TOP kancelárske stoličky

NáhľadNázov produktuParametre
kancelárska stolička Antares Ergohuman
Nosnosť: 150 kg
Opierka hlavy: áno
Výška sedadla: 55 cm
kancelárska stolička Alba Game Šéf VIP
Nosnosť: 150 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: 55 cm
kancelárska stolička Antares Edge
Nosnosť: 130 kg
Opierka hlavy: áno
Výška sedadla: 53,5 cm
4.
kancelárska stolička Antares Etonnant
Nosnosť: 130 kg
Opierka hlavy: áno
Výška sedadla: 56 cm
5.
kancelárska stolička Autronic KA-G196
Nosnosť: 130 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: – cm
6.
kancelárska stolička Alba Fuxo S Line
Nosnosť: 100 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: 50 cm
7.
kancelárska stolička Kondela Lorel
Nosnosť: 110 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: 63 cm
8.
kancelárska stolička Alba Lexa
Nosnosť: 120 kg
Opierka hlavy: áno
Výška sedadla: 48 cm
9.
kancelárska stolička Autronic KA-B1013
Nosnosť: 120 kg
Opierka hlavy: áno
Výška sedadla: 54 cm
10.
kancelárska stolička Signal Daisy
Nosnosť: 120 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: 55 cm
11.
kancelárska stolička Antares MEK
Nosnosť: 120 kg
Opierka hlavy: nie
Výška sedadla: 57 cm

↑ TOP kancelárske stoličky

1 Ako vybrať tú najlepšiu kancelársku stoličku?

Výber kancelárskej stoličky mnohí často podceňujú. Nevedia totižto, ako výrazne ovplyvňuje ich celkové zdravie. A to aj v prípade, že na nej sedia len pár hodín denne. Okrem bolestí chrbta môže nesprávny model viesť aj k ďalším komplikáciám, ktoré sa nemusia prejaviť okamžite. Trápiť vás môžu až o niekoľko rokov.

Kvalitná kancelárska stolička podporí chrbticu a správne držanie tela, pričom vás poteší aj mnohými ďalšími benefitmi, ktorými sú:

 • Prevencia pred rôznymi zdravotnými problémami – nesprávne sedenie za stolom vedie k viacerým zdravotným problémom ako sú bolesti spodnej časti chrbta alebo syndróm karpálneho tunela. Ergonomicky tvarovaná stolička vám vie pomôcť predchádzať im, pretože podporuje prirodzené pohyby tela a znižuje napätie na kľúčových miestach (napr. zápästie).
 • Podpora krvného obehu – kvalitná stolička s ergonomickým tvarovaním, otočným mechanizmom a kolieskami pomáha udržať správnu cirkuláciu krvi. Takýmto spôsobom znižujete riziko vzniku kŕčových žíl a krvných zrazenín.
 • Zvýšenie produktivity – pohodlná a správne navrhnutá stolička vám vie zvýšiť produktivitu, pretože eliminuje bolesť a diskomfort, ktorý by mohol narúšať vaše sústredenie.
 • Zníženie únavy – dobrá stolička vám poskytne dostatočnú oporu a pohodlie aj pri dlhšom sedení, čím znižuje únavu a zvyšuje celkovú pohodu počas pracovného dňa.
 • Zlepšenie duševného zdravia – pohodlie a komfort automaticky znižujú stres a úzkosť, a vedú k dobrej nálade a spokojnosti.

Výhod vhodne zvoleného kancelárskeho kresla je veľké množstvo. Ak si ich chcete užívať všetky aj vy, čítajte ďalej a využite naše praktické rady a tipy.

2 Základné typy kancelárskych stoličiek

Kancelárske stoličky delíme do niekoľkých základných kategórií, ktorými sú:

A Kancelárska stolička

Ide o základný typ stoličiek, ktorý nájdete na trhu v širokom zastúpení. Charakteristický je tým, že má spravidla od 10 do 20 kg, pričom jeho dizajn je skôr kompaktný a útly. Zmestí sa tak aj do menších pracovní.

Nosnosť kancelárskej stoličky býva zvyčajne od 100 do maximálne 150 kg. V niektorých špecifických prípadoch to môže byť aj viac. Najlacnejšie modely majú len chrbtovú opierku, drahšie a masívnejšie kúsky sa pýšia aj opierkou hlavy a podrúčkami, ktoré sú spojené so sedadlom a poskytujú možnosť nastavenia výšky a uhla.

Kancelárska stolička býva vyrobená z viacerých materiálov vrátane sieťoviny, látky a koženky. To, pre ktorú z alternatív sa rozhodnete, je čisto na vás. Počítajte však s tým, že koženka bude drahšia ako látka.

Väčšina kancelárskych stoličiek je určená na dlhodobé sedenie. To znamená od 5 do 24 hodín.

💡 Viaceré štúdie zistili, že ergonomická úprava stoličiek znižuje muskuloskeletálnu bolesť a úroveň diskomfortu. Nastaviteľné funkcie ako výška sedadla, operadlo a opierky rúk boli zároveň rozhodujúce pri zmierňovaní bolesti v rôznych oblastiach tela vrátane chrbta, krku a ramien.

B Kancelárske kreslo

Kancelárske kreslá sú masívne. Ideálne sú preto do väčších officov. Ich hmotnosť je spravidla nad 25 kg, pričom nosnosť môže byť až do 180 kg. V rámci mechaniky sa najčastejšie stretnete s hojdacou.

Bežným štandardnom kancelárskych kresiel sú podrúčky, ktoré bývajú pevne spojené so sedadlom a opierkou. Na rozdiel od klasickej stoličky sa im nedá nastaviť výška alebo uhol. Opierka hlavy spravidla absentuje, pretože chrbát kresiel býva vyšší.

Na výrobu kancelárskych kresiel sa využíva najmä koženka a ekokoža, ktoré sú charakteristické luxusným výzorom. Spolu s nimi sa však môžete stretnúť aj s bežnou látkou.

Maximálna doba sedenia na kancelárskych kreslách predstavuje od 4 do 10 hodín.

C Zdravotná kancelárska stolička

Po zdravotnej kancelárskej stoličke by ste sa mali poobzerať, ak za stolom sedíte viac ako 8 hodín alebo máte problémy s kĺbmi či chrbticou. Tieto modely majú prepracovanú mechaniku, ergonomické tvarovanie a samostatné zóny, ktoré môžete poznať z matracov.

Nosnosť stoličky je rôzna, no natrafiť môžete aj na robustné a pevné kúsky, ktoré odolajú 150 až 180 kilogramom. Z materiálov sa na výrobu využíva ako koža, tak aj látka, pričom produktom nechýbajú nastaviteľné lakťové a hlavové opierky.

Vzhľad zdravotnej kancelárskej stoličky je skôr jednoduchší. Bez problémov tak zapadne do každého officu. Jediným jej mínusom je to, že je veľmi drahá. Investovať do nej musíte stovky eur.

hnedá kancelárska stolička

D Herná stolička

Ako už z názvu vyplýva, herné stoličky sú určené predovšetkým pre tých, ktorí trávia svoj voľný čas hraním hier.  Charakteristické sú masívnejšími rozmermi, štýlovým dizajnom a vyššou cenou. Základné modely sa na trhu predávajú od 80 eur, pričom za tie najprepracovanejšie zaplatíte aj cez 500 eur.

Výhodou kancelárskych stoličiek je to, že na nich môžete sedieť viac ako 15 hodín. Sú veľmi pohodlné, pričom im nechýba ergonomické tvarovanie a prispôsobiteľné opierky. Najdrahšie kúsky dokonca disponujú aj doplnkami vo forme LED podsvietenia či držiaka na pohár.

V spojitosti s hernými stoličkami sa môžete stretnúť aj s názvom racingové kreslá. Z hľadiska funkčnosti sú oba typy sedenia rovnaké. Jediným rozdielom je dizajn. Racingové modely vyzerajú ako sedadlá pretekárskych áut.

E Rokovacia stolička

Rokovacie stoličky sa od všetkých ostatných, ktoré sme spomenuli, odlišujú najmä tým, že nemajú kolieska. Namiesto toho disponujú klasickými štyrmi nohami. Jednotlivé modely sa nedajú výškovo prispôsobiť a spravidla nemajú ani žiadnu ergonomickú úpravu.

Tento typ stoličky je výborný do rokovacích miestností a zasadačiek, kde netrávite veľa času, pretože je vhodný len na krátkodobé sedenie.

3 Mechanika kancelárskej stoličky

Kancelárske stoličky sa od seba odlišujú aj v rámci mechaniky. K populárnym systémom, ktoré dnes využívajú mnohí výrobcovia, patria:

A Synchrónna mechanika

Synchrónna mechanika je známa tým, že umožňuje súčasný pohyb operadla a sedadla v pevnom pomere. Tým môže byť 1:2 alebo 1:2,5. To v praxi znamená, že jeden stupeň pohybu sedadla predstavuje 2, resp. 2,5 stupňa sklonu operadla.

Pri synchrónnej mechanike sa môžete rozhodnúť, či sedadlo a operadlo zamknete do niektorej z dostupných pozícií, alebo ich necháte odomknuté. Keď si zvolíte druhú alternatívu, stolička sa bude voľne pohybovať a kopírovať vaše pohyby.

Kancelárska stolička so synchrónnou mechanikou zaručuje komfort aj po dlhých hodinách za stolom. Je preto výborná predovšetkým pre tých, ktorí majú sedavú prácu a v sede trávia väčšinu dňa.

B Asynchrónna mechanika

Asynchrónna mechanika je presným opakom synchrónnej. To znamená, že vám umožňuje nastaviť si operadlo a sedadlo nezávisle od seba. Stoličky, ktoré ňou disponujú, majú špeciálne páčky, pomocou ktorých si viete nastaviť sklon sedadla a operadla alebo výšku sedu.

Kancelárske stoličky s asynchrónnou mechanikou sú skvelé pre ľudí, ktorí potrebujú vysokú mieru prispôsobenia. Zároveň si ich môžu zaobstarať aj osoby s bolesťami chrbta a s inými zdravotnými problémami, vedúci pracovníci či tí, ktorí sedia dlhé hodiny za stolom.

C Permanentný kontakt

Permanentný kontakt je mechanizmus, pri ktorom je operadlo v neustálom kontakte s vaším chrbtom. Vo väčšine prípadov vám umožňuje nastaviť si výšku sedadla a hĺbku a výšku operadla.

Permanentný kontakt majú spravidla základné a lacné kancelárske stoličky, ktoré sú vhodné len na občasné sedenie.

D Hojdacia mechanika

Hojdacou technikou disponujú najčastejšie kancelárske kreslá. Známa je tým, že umožňuje pohyb dopredu a dozadu. Odpor, resp. silu protitlaku pri hojdaní si môžete nastaviť podľa svojej váhy. Platí, že čím je vyššia, tým väčší odpor by mala stolička vytvárať, aby sa vám sama počas bežného sedenia neposúvala. Ak by vám však hojdanie náhodou prekážalo, stoličku si môžete zablokovať v základnej polohe.

Mínusom hojdacej mechaniky je to, že si v rámci nej nemôžete prispôsobovať sklony sedadla a operadla. Nehovoriac o tom, že takéto kreslo nie je vhodné na dlhodobú prácu.

E Multilock mechanika

Multilock mechanika funguje rovnako ako hojdacia s tým rozdielom, že stoličku dovoľuje zaseknúť nielen v základnej, ale aj v naklonenej polohe. To určite oceníte najmä po niekoľkých hodinách sedenia.

Pri multilock mechanike si však dávajte pozor na to, že naklonená poloha síce môže byť pohodlná, no nie je vhodná pre vaše zdravie. Nezostávajte v nej preto príliš dlho.

čierna kancelárska stolička

F Kĺbová mechanika

Súčasťou kĺbovej mechaniky je skrutka, pomocou ktorej si nastavujete sklon, výšku a hĺbku operadla. Nachádza sa na zadnej strane kresla alebo stoličky a spravidla je súčasťou lacnejších výrobkov.

Problémom kĺbovej mechaniky je to, že stoličky s ňou majú vyššiu poruchovosť. Plus netreba zabúdať na to, že takýto kúsok je vhodný len pre jedného človeka. Ak by ho používali viacerí, operadlo by si museli neustále upravovať.

G Hard a Extrem mechanika

Ide o mechaniky, ktoré potešia viacerými možnosťami nastavenia uhlov a sily prítlaku. Zároveň im nechýba ani vysoká odolnosť a nosnosť od 150 do 180 kg. Z hľadiska funkcií sú podobné hojdacím modelom.

Po Hard a Extrem mechanike by mali pozerať najmä vysokí ľudia a osoby s nadváhou. Ostatní by do nich investovali zbytočne, pretože by nevyužili ich potenciál na maximum.

H Body – Balance – Tec a Move & Stop mechanika

Tieto mechanizmy majú balančné stoličky, ktoré vedia nahradiť fit loptu. Tým, že sa neustále prispôsobujú vašim pohybom, musí vaše telo udržiavať balans. Vďaka tomu posilňujete svoje svaly a znižujete riziko rôznych zdravotných problémov.

Kancelárska stolička s Body – Balance – Tec alebo Move & Stop mechanizmom je výborná pre každého so sedavým zamestnaním. Myslite ale na to, že si na ňu budete musieť po kúpe dlhšie zvykať. Sedenie na nej nie je jednoduché.

💡 Odborníci sa zhodujú na tom, že ergonomické stoličky pomáhajú udržiavať prirodzené zakrivenie chrbtice, čím efektívne znižujú bolesť krížov a krku.

4 Doba sedenia na kancelárskej stoličke

Na výber stoličky má výrazný vplyv to, ako dlho na nej plánujete sedieť.

 • 4 hodiny – ak za stolom netrávite príliš veľa času, do kancelárie vám bude stačiť základný typ kancelárskej stoličky. Aby sa vám na nej však dobre sedelo, nezabúdajte sa poobzerať po modeloch s ergonomickým tvarovaním a lakťovými opierkami.
 • 8 hodín – najlepšou voľbou sú stoličky, ktoré majú ergonomické tvarovanie a dajú sa plne prispôsobiť vašim potrebám. V porovnaní s modelmi určenými na 4 hodiny sú drahšie, no rozhodne sa oplatia.
 • 12 hodín – pri výbere sa zamerajte na profesionálne stoličky s pevným mechanizmom a odolným materiálom. Následne nezabúdajte na lakťové a hlavové opierky, a ergonomický tvar. Vhodnou voľbou sú v takomto prípade zdravotné alebo herné modely.
 • Viac ako 12 hodín – aj tu platí, že najlepšou voľbou sú zdravotné a herné stoličky, ktoré vám poskytnú tú najlepšiu oporu. Do zariadenia sa nebojte investovať aj stovky eur, pretože výrazne ovplyvňuje vaše fyzické aj psychické zdravie.

5 Konštrukcia kancelárskej stoličky

Kancelárska stolička sa skladá z niekoľkých základných častí, ktorými sú:

 • Opierka hlavy – je skvelým doplnkom kancelárskej stoličky. Zaručuje pohodlie a uľavuje krčnej chrbtici. Bohužiaľ, nie je bežným štandardom. Zvyčajne ňou disponujú drahšie modely.
 • Podrúčky – ich úlohou je poskytnúť podporu rúk pri sedení. Vo väčšine prípadov sa im dá nastaviť výška. Vyrobené bývajú z ocele, ktorá je vysoko odolná.
 • Sedadlo – malo by byť anatomicky tvarované, aby zaistilo pohodlie a podporilo vaše zdravie. Zvyčajne sa mu dá nastaviť hĺbka.
 • Kolieska – k dispozícii je viacero typov, ktoré by ste mali vyberať na základe povrchu, po ktorom sa bude stolička pohybovať:
  • Klasické kolieska – bežné tvrdé kolieska z plastu, ktoré majú najlacnejšie modely stoličiek. Vhodné sú hlavne na mäkký podklad, napríklad na koberec.
  • Pogumované kolieska – ideálne sú aj na tvrdé povrchy, ako sú napríklad parkety alebo podlahy. Ich výhodou je najmä to, že povrch, po ktorom prechádzajú, nepoškriabu.
  • Univerzálne kolieska – skladajú sa z dvoch častí – z tvrdého okraja a mäkkého stredu. Známe sú tým, že sú vhodné na všetky typy povrchov.

Jednotlivé časti stoličky môžu byť vyrobené z viacerých materiálov:

 • Plast – poteší výhodnou cenou a rôznymi farbami. Na druhej strane je potrebné počítať s tým, že má kratšiu životnosť a nižšiu nosnosť.
 • Drevo – pevný a majestátny materiál, ktorý má dlhú životnosť a vysokú odolnosť. Jeho mínusom je vyššia cena a to, že je robustný. V priestore zaberá veľa miesta.
 • Kov – stoličky z neho bývajú taktiež robustnejšie. Materiál je však pevný, odolný a nadčasový. Rozhodne sa doň oplatí investovať.
 • Kombinácia viacerých materiálov – zlatá stredná cesta. Stolička kombinuje výhody aj nevýhody všetkých materiálov, ktoré boli pri jej výrobe použité.

6 Poťah stoličky

Poťah kancelárskej stoličky ovplyvňuje nielen jej dizajn, ale aj spôsob, akým ju budete čistiť.

K najrozšírenejším materiálom patrí sieťovina a textil. Tie majú viaceré farebné prevedenia, sú príjemné na dotyk a sú cenovo dostupné. Ich mínusom je len komplikované čistenie.

Následne je rozšírená aj syntetická alebo eko koža, ktorá sa predáva v mnohých farbách a je ľahká na údržbu. Jej nevýhodou je vyššia cena a to, že v lete podporuje potenie. Nie je preto veľmi príjemná.

kancelárska stolička

7 Nosnosť

Ďalší dôležitý parameter, ktorý vám napovie, či stolička po krátkom čase nevypovedá službu. Bežné modely vedia odolať hmotnosti do 100 až 150 kg. Existujú však aj špeciálne prevedenia, ktoré si poradia s hmotnosťou 170 či dokonca 180 kg.

8 Ergonómia

Kľúčová vlastnosť, ktorá nesmie chýbať žiadnej kancelárskej stoličke. O zdravú polohu chrbta sa starajú pevné a anatomicky tvarované opierky hlavy, rúk a bedier. Tie zabraňujú tomu, aby ste sa hrbili. Počas nákupu na ne preto rozhodne nezabúdajte.

9 Dizajn

Mnohé kancelárske stoličky majú jednoduchý, často jednofarebný dizajn, ktorý ľahko zladíte s iným interiérovým zariadením. Výnimkou sú len herné modely, ktoré môžu mať rôzne LED alebo farebné pásiky, zaujímavé tvarovanie a podobne.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber kancelárskej stoličky

 • Kancelárske stoličky sa delia do niekoľkých základných skupín, ktorými sú klasické stoličky, kancelárske kreslá, zdravotné kancelárske stoličky, herné stoličky a rokovacie stoličky. Všetky majú niekoľko charakteristických čŕt, o ktorých by ste pred kúpou mali vedieť.
 • Uistite sa, že sa stolička dá prispôsobiť. To znamená, že sa jej dá zmeniť výška sedenia, alebo pozícia opierok.
 • Zamerajte sa na kvalitný poťahový materiál, ktorý je komfortný a dá sa ľahko čistiť. Ideálna je syntetická alebo eko koža. Ak by sa vám zdala drahá, poobzerajte sa po textile.
 • Dôležitý je aj materiál konštrukcie stoličky. Plast je lacný, no nie je príliš pevný. Po nejakom čase sa môže oslabiť a zlomiť. Naopak kov a drevo sú síce drahšie, no vydržia vám dlhé roky.
 • Stolička by mala mať kvalitné kolieska a otočný mechanizmus pre jednoduchú mobilitu a prístup k rôznym častiam pracovného stola.

Najčastejšie otázky pri výbere kancelárskej stoličky

Aké sú hlavné výhody kancelárskych stoličiek?
Kvalitné kancelárske stoličky, ktoré majú ergonomickú úpravu, sú navrhnuté tak, aby podporovali správne držanie tela a znižovali riziko rôznych zdravotných problémov, ako je napríklad vznik kŕčových žíl a karpálneho tunela alebo bolesť krčnej chrbtice. Zároveň tento typ stoličiek zlepšuje mentálne zdravie a zvyšuje produktivitu.
Aké funkcie by mali mať kancelárske stoličky?
Kancelárskym stoličkám by nemala chýbať možnosť výškového nastavenia sedadla a opierok. Zároveň by tiež mali umožňovať prispôsobenie operadla, vďaka čomu nebudete musieť byť celý deň v tej istej polohe.
Z akých materiálov by mal byť poťah kancelárskej stoličky?
Poťah kancelárskej stoličky by mal byť vyrobený z priedušných a komfortných materiálov. Stávkou na istotu je koža (syntetická alebo eko), ktorá sa ľahko čistí a má luxusný dizajn. Jej mínusom je vyššia cena a to, že podporuje potenie. Inou voľbou je textil, ktorý je cenovo dostupnejší a nájdete ho v mnohých farbách. Nevýhodou je len komplikovaná údržba.
Ktoré značky kancelárskych stoličiek sú najlepšie?
Medzi najpopulárnejšie značky kancelárskych stoličiek patria Alba, Autronic, Antares, Halmar, Aga a Superkancl. Následne sa môžete poobzerať aj po výrobkoch od spoločností Kondela, Malatec či BHM.
Koľko stojí kancelárska stolička?
Ceny kancelárskych stoličiek sú rôzne. Tie najlacnejšie, ktoré sú vhodné na maximálne štyri hodiny sedenia, kúpite od 50 do 100 eur. Prevedenia určené na 8 až 12 hodín sú zvyčajne v cenovej kategórii od 100 do 300 eur. Najdrahšie stoličky (vo väčšine prípadov herné a zdravotné), na ktorých môžete sedieť viac ako 12 hodín, sa predávajú za sumy od 300 do 500 až 600 eur. Niekedy aj viac.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]