Tefal ryžovarRyžovar je neoceniteľným pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Pomôže uvariť nadýchanú, mäkkú a voňavú ryžu, ktorú si môžete vychutnať ako prílohu k mäsu alebo ako samostatný chod vo forme rizota. Dnešné ryžovary majú okrem základných funkcií aj množstvo doplnkových, vďaka ktorým sa dokážu o varenie postarať úplne samé. Niektoré pokročilé modely dokonca vedia pripraviť celé menu bez použitia sporáka.

Ryžovary dokážu zjednodušiť proces prípravy obeda či večere a ušetriť množstvo času aj energie. Ak hľadáte model, ktorý vyhovie všetkým vašim požiadavkám a poskytne vám potrebné funkcie, ste na správnom mieste. Pripravili sme si pre vás prehľadný návod, ktorý vám celý proces nákupu ryžovaru uľahčí. Poďme na to.

↓ Ako vybrať najlepšie ryžovary

TOP ryžovary

NáhľadNázov produktuParametre
ryžovar Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
Objem: 1,5 l
Príkon: 500 W
Max. váha ryže: 1,20 kg
ryžovar ETA Granellino 4131 90000
Objem: 1,5 l
Príkon: 500 W
Max. váha ryže: 0,72 kg
ryžovar Sencor SRM 0650SS
Objem: 0,6 l
Príkon: 350 W
Max. váha ryže: 0,45 kg
4.
ryžovar Lauben Rice Cooker 1000WB
Objem: 1,0 l
Príkon: 400 W
Max. váha ryže: 1,20 kg
5.
ryžovar Sencor SRM 1550SS
Objem: 1,5 l
Príkon: 500 W
Max. váha ryže: 1,30 kg
6.
ryžovar ECG RZ 060
Objem: 0,6 l
Príkon: 300 W
Max. váha ryže: 0,45 kg
7.
ryžovar Sencor SRM 1500WH
Objem: 1,5 l
Príkon: 500 W
Max. váha ryže: 1,20 kg
8.
ryžovar Sencor SRM 0600WH
Objem: 0,6 l
Príkon: 300 W
Max. váha ryže: 0,45 kg
9.
ryžovar Sencor SRM 0601BK
Objem: 0,6 l
Príkon: 300 W
Max. váha ryže: 0,45 kg
10.
ryžovar Siguro RC 350 SGR-RC-A350W
Objem: 0,6 l
Príkon: 300 W
Max. váha ryže: 0,50 kg
11.
ryžovar Siguro RC 351 SGR-RC-A351B
Objem: 0,6 l
Príkon: 300 W
Max. váha ryže: 0,50 kg

↑ TOP ryžovary

1 Ako vybrať ten najlepší ryžovar?

Varenie ryže je náročnou úlohou nielen pre začínajúcich, ale aj pokročilých kuchárov s rokmi praxe. Uvariť mäkkú a chutnú ryžu, ktorá nebude príliš lepkavá a rozvarená je niekedy náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Práve preto existujú špeciálne prístroje s názvom ryžovary, ktoré sa vedia prispôsobiť vašim potrebám a uvariť ryžu do rizota, sushi či ako prílohu k mäsu.

Používanie ryžovarov je jednoduché a rýchle. Stačí vám do nich len nasypať ryžu, naliať potrebné množstvo vody, stlačiť jedno tlačidlo a počkať. O niekoľko minút si už budete vychutnávať tú najlepšiu ryžu, aká sa vám kedy podarila pripraviť.

Kým staršie ryžovary slúžili len na varenie ryže, dnešné multifunkčné modely pripravia aj celé menu. A síce je takéto riešenie drahšie, rozhodne sa oplatí. V rýchlom a hektickom živote vám ušetrí množstvo času.

Pri výbere ryžovarov je okrem toho nutné myslieť aj na ďalšie dodatočné faktory, ako napríklad príkon, objem alebo materiál, ktoré vo veľkom ovplyvnia spôsob používania tohto zariadenia.

2 Zásadné otázky pri výbere ryžovaru

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotného výberu a nákupu ryžovaru, je dôležité, aby ste si odpovedali na niekoľko základných otázok. Od tých sa bude odvíjať to, aký typ zariadenia je pre vás ideálny.

A Ako funguje ryžovar?

Fungovanie ryžovaru nie je vôbec komplikované a pochopí ho úplne každý. Nehovoriac o tom, že k jednotlivým modelom sú pribalené aj praktické návody na to, ako ich používať. Máte tak istotu, že zariadenie vám nebude robiť problémy a na jeho ovládanie si zvyknete v priebehu niekoľkých dní.

Základné aj pokročilé prevedenia ryžovarov fungujú na princípe varenia v pare. V balení sa preto nachádza okrem samotného tela ryžovaru aj kryt alebo pokrievka, ktorá má otvor na vypúšťanie pary. Po tom, ako prístroj vytiahnete z balenia a vyumývate ho, doň môžete vložiť ryžu, zaliať ju vodou, prístroj zakryť, zapojiť do elektrickej energie a následne sa držať samotného návodu, podľa ktorého ho zapnete a vyberiete potrebný program.

B Ako často varíte ryžu?

Výber ryžovaru vo veľkom ovplyvňuje najmä to, ako často varíte ryžu. Ak len raz za čas, do zariadenia nemusíte investovať príliš vysoké čiastky. Vystačiť by ste si mali aj so základným modelom bez špeciálnych funkcií. Takýto výrobok vám bez problémov uvarí chutnú ryžu na všetko, čo budete potrebovať, pričom zaň nezaplatíte príliš veľa.

Ak však ryžu varíte pravidelne a pripravujete z nej rôzne typy pokrmov, spravíte dobre, keď si zvolíte pokročilý model s doplnkovými funkciami, ako je napríklad možnosť varenia viacerých jedál (rizoto, rôzne kaše a pod.), ovládanie cez mobilnú aplikáciu, dlhé držanie teploty a podobne.

ryžovary

C Pre koľkých ľudí zvyčajne varíte ryžu?

Pripravujete pokrmy pre menšiu rodinu, ktorá pozostáva zo štyroch, maximálne piatich členov? V tom prípade by vám mal postačiť bežný model menších rozmerov. Tu si však dávajte pozor. Každá rodina je iná a kým v niektorých postačí štyrom členom 450 gramov uvarenej ryže, v inej bude potrebný dvojnásobok. Preto sa okrem počtu členov nezabudnite riadiť aj ich apetítom. Vy sami poznáte svoju rodinu najlepšie, preto sa uistite, že kapacita ryžovaru vám bude stačiť.

D Aké funkcie by mal ryžovar mať?

Moderné ryžovary už dávno neposkytujú len funkciu varenia ryže. Mnohé modely potešia aj tým, že sú multifunkčné a dokážu uvariť aj ovsené alebo iné kaše, rizoto či dokonca mäso. Ak by sa vám zdalo takéto riešenie zbytočne drahé, prípadne si myslíte, že ho nevyužijete, poobzerajte sa po klasickom ryžovare. Nezabúdajte však, že aj takéto prevedenie by malo mať rôzne doplnkové funkcie, ktoré zvýšia váš komfort pri varení.

K bežným vlastnostiam a funkciám, ktoré vám môže ryžovar ponúknuť, sa radí napríklad udržanie teploty ryže po dobu niekoľkých hodín, odložený štart alebo možnosť ovládania prostredníctvom mobilu.

3 Typ ryžovaru

Ryžovary sa delia do niekoľkých základných skupín. Každá skupina má pritom svoje výhody a nevýhody, ktoré je nutné pred výberom a kúpou poriadne zvážiť. Najčastejšie sa stretnete s týmito typmi ryžovarov:

A Ryžovar do mikrovlnky

Ide o jednoduchší a lacnejší typ ryžovaru, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako bežná plastová misa s vekom. Charakteristický je tým, že nemá elektrickú prípojku. Funguje len za pomoci mikrovlnky.

Výhodou ryžovaru do mikrovlnky je najmä jednoduché ovládanie. Stačí len, aby ste zariadenie naplnili ryžou, zaliali vodou v odporúčanom pomere, zatvorili, vložili do mikrovlnky a zopár minút počkali.

Ryžovarov do mikrovlnky nájdete na trhu veľké množstvo. Mnohé majú kompaktné rozmery, vďaka ktorým nerobia problémy pri skladovaní. Niektoré špeciálne modely môžu mať aj doplnkové funkcie, ako napríklad varenie zeleniny či vločiek.

A1 Výhody ryžovarov do mikrovlnky
 • kompaktné rozmery
 • výhodná cena (väčšinu modelov nájdete do sumy 10 – 15 eur)
 • môžu byť súčasťou parných hrncov
 • dajú sa v nich variť aj iné potraviny (zelenina, vločky a pod.)
 • ľahké používanie
A2 Nevýhody ryžovarov do mikrovlnky
 • sú odkázané na mikrovlnku
 • nemajú žiadne dodatočné funkcie
 • mikrovlnka dokáže negatívne ovplyvniť chuť ryže
 • zvyčajne sú menšie a nie je možné uvariť v nich veľké množstvo ryže

B Elektrický ryžovar

Klasický ryžovar, ktorý nájdete na trhu v širokom zastúpení. Ide o ideálne riešenie pre každého, kto hľadá praktického pomocníka na varenie ryže bez nutnosti spoliehania sa na mikrovlnku. Mnohé elektrické ryžovary sú charakteristické taktiež tým, že majú väčšie rozmery, vďaka ktorým v nich môžete pripraviť pokrmy pre menšie aj väčšie rodiny.

Elektrickým ryžovarom nechýbajú ani praktické funkcie, ktoré zvyšujú úroveň komfortu pri varení. Stretnúť sa môžete s časovačom, automatickým režimom, voliteľnými programami, poistkou voči prehriatiu či ohrevom ryže. Za viac funkcií si síce budete musieť doplatiť, no rozhodne stoja za to. Varenie bude vďaka nim ešte jednoduchšie a rýchlejšie.

B1 Výhody elektrických ryžovarov
 • poskytujú vysoký komfort pri varení
 • môžu disponovať množstvo doplnkových funkcií
 • mnohé majú štýlový dizajn, vďaka čomu perfektne dopĺňajú celú kuchyňu
 • ovládanie je aj napriek množstvu funkcií jednoduché a bezproblémové
 • niektoré pokročilé modely dokážu uvariť aj iné suroviny a jedlá
 • vedia uvariť aj väčšie množstvo ryže
B2 Nevýhody elektrických ryžovarov
 • v porovnaní s modelmi do mikrovlnky sú drahšie
 • sú taktiež masívnejšie a zaberajú viac miesta

ryžovar

4 Objem a veľkosť

Objem a veľkosť sú druhým najdôležitejším parametrom, na ktorý musíte pri výbere dávať pozor. Od neho sa totižto bude odvíjať, či prístroj bude vedieť uvariť ryžu pre všetkých členov rodiny. Na trhu sa stretnete s rôznymi objemami. K tým najčastejším sa radia:

 • 0,5 až 1 liter – najmenšie ryžovary, ktoré na jedenkrát dokážu uvariť približne tri až štyri porcie ryže. Vhodné sú preto pre dvoch, maximálne troch ľudí.
 • 1 – 2 litre – ide o zlatú strednú cestu, ktorá vyhovie mnohým stredne veľkým rodinám so štyrmi, maximálne piatimi členmi. Ryžovar je sám o sebe o niečo väčší ako prvá alternatíva, pričom poskytuje aj vyšší výkon a mnohokrát aj viac funkcií.
 • 2 a viac litrov – najväčšie ryžovary, ktoré zvládnu uvariť ryžu na veľkú hostinu alebo pre mnohopočetnú rodinu. Ide o skvelú voľbu aj pre tých, ktorí si radi varia do zásoby.

Objem výrazne ovplyvňuje veľkosť a hmotnosť spotrebiča. Platí, že modely, ktoré disponujú objemom nad dva litre sú masívne a rozmerné, pričom tie, ktoré majú objem do jedného litra, sú kompaktné.

Na celkové prevedenie má následne vplyv aj použitý materiál a dizajn. Ak má zariadenie väčšie ušká alebo je z masívneho a pevného materiálu, zaberie viac miesta a naopak. Pri výbere preto myslite aj na praktickú stránku a premyslite si, kde budete zariadenie skladovať a či vám pri pravidelnom používaní nebude na kuchynskej linke príliš zavadzať.

5 Materiál ryžovaru

Ako sme už načrtli, na veľkosť ryžovaru má veľký vplyv materiál. Tento faktor však neovplyvňuje len rozmery zariadenia, ale aj jeho odolnosť a životnosť. Pri ryžovaroch sa najčastejšie stretnete s týmito dvomi materiálmi:

 • Ryžovar z plastu – lacnejšie a menej odolné ryžovary, ktoré nemajú príliš moderný vzhľad. Vhodné sú pre tých, ktorí neplánujú variť ryžu pravidelne.
 • Ryžovar z nerezu – štýlové, nadčasové a odolné ryžovary určené pre tých, ktorí chcú variť ryžu niekoľkokrát do týždňa. Ich mínusom je len vyššia cena v porovnaní s plastovými prevedeniami.

Okrem toho nechýba ani kombinácia plastu a nerezu. Tá predstavuje ideálnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú odolný prístroj, no nechcú zaň zaplatiť toľko ako za model čisto z nerezu. Takéto ryžovary potešia rôznymi zaujímavými farbami a tvarmi. Spotrebič tak nebude len praktickým pomocníkom, ale aj štýlovým doplnkom, ktorý môže skrášliť kuchynskú linku.

Ďalej netreba zabúdať ani na samotný povrch nádoby na varenie. Ideálnou voľbou je nepriľnavá leštená nehrdzavejúca oceľ, prípadne špeciálny teflón. Tieto materiály vám nebudú pri varení robiť žiadne problémy a zaistia tie najlepšie výsledky.

6 Výkon a príkon

Výkon a príkon sú parametrami, od ktorých sa odvíja to, ako rýchlo a aké množstvo ryže vám zariadenie pripraví. Platí, že čím je ryžovar väčší a čím viac ryže dokáže uvariť, tým vyšší výkon by mal mať. V inom prípade budete na ryžu čakať veľmi dlho.

 • Najmenšie modely ryžovarov poskytujú príkon zvyčajne od 300 do 400 Wattov. Tieto hodnoty sú síce nižšie, no na varenie troch až štyroch porcií ryže to bude úplne stačiť.
 • Stredne veľké modely pre bežnú rodinu so 4 až 5 členmi disponujú príkonom od 400 do 700 Wattov. Ryža je vďaka tomu uvarená rýchlo a presne tak, ako požadujete.
 • Veľké ryžovary, ktoré dokážu uvariť ryžu pre mnohopočetnú rodinu a disponujú objemom nad dva litre, môžu dosahovať príkon až 2 000 Wattov. Za takéto prístroje si síce musíte priplatiť, no bez problémov uvaria veľké množstvo jedla v priebehu niekoľkých minút.

7 Funkcie a vlastnosti

Ryžovary môžu disponovať niekoľkými základnými a pokročilými funkciami. Tie zaisťujú, že varenie ryže bude rýchle, plynulé a komfortné. To, aké funkcie vám zariadenie poskytne, sa odvíja od zvolenej značky, modelu aj ceny. Pre lepší prehľad sme pre vás spísali niekoľko vlastností, s ktorými sa pri ryžovaroch stretnete najčastejšie.

A Automatický režim

Automatický režim za vás preberá kontrolu a stará sa o kvalitne pripravenú ryžu, resp. iný pokrm, ktorý v ryžovare varíte. Do zariadenia stačí len vložiť ryžu, zaliať ju vodou a všetko ostatné nechať na ňom. Ryžovar sám rozpozná, kedy je ryža uvarená tak, ako potrebujete, a vypne sa.

V prípade potreby dokáže výrobok zapnúť aj funkciu ohrevu (ak ňou disponuje), ktorá zaisťuje, že pokrm bude teplý aj o niekoľko hodín bez toho, aby sa prevaril alebo pripálil. Väčšina bežných ryžovarov dokáže ohrievať jedlo približne 5 až 6 hodín. Profesionálnejším a drahším modelom však nerobí problém ani 24 hodinový ohrev.

B Časovač

Vysoko praktická funkcia, ktorá dokáže uľahčiť život. Pomocou časovača si môžete nastaviť presný čas, kedy sa zariadenie zapne a začne s varením ryže. To znamená, že ryža môže byť hotová presne vtedy, keď prídete z práce. Prípadne sa môže začať variť niekoľko minút pred časom obeda. Budete mať tak istotu, že na ňu z dôvodu iných povinností nezabudnete.

C Bezpečnosť

Ide o dôležitú vlastnosť, ktorá je v ryžovaroch riešená viacerými spôsobmi:

 • pokrievka s otvorom na únik pary
 • tepelne odolné rukoväte
 • protišmykové nožičky
 • bezpečnostná poistka pri prehriatí hrnca
 • okamžité vypnutie v prípade nedostatku vody
 • automatické vypnutie po dovarení

Čím viac bezpečnostných riešení ryžovar má, tým lepšie. Pri varení vás nebude ohrozovať a v prípade, že niečo nebude v poriadku, sa vypne úplne sám. Bez nutnosti vášho zásahu.

D Varenie

Ide o klasické programy, ktorými disponuje každý ryžovar. Rozdiel je len v počte a v tom, aké všetky možnosti varenia poskytuje. Základné a lacnejšie modely umožňujú variť ryžu na viacero spôsobov – sypká, lepivá, na rizoto, na sushi a podobne.

Drahšie ryžovary sú charakteristické tým, že okrem ryže vám bez problémov uvaria aj zeleninu či dokonca mäso. Jednotlivé ingrediencie do nich stačí len vložiť a nechať, aby sa o všetko postarali samé.

E Ďalšie programy

Mnohé ryžovary môžu mať aj pokročilé programy, vďaka ktorým v nich viete uvariť aj zeleninu alebo vločky. Niektoré modely dokonca dokážu pripraviť celé menu bez použitia sporáka. Takýto typ zariadení sa nazýva multifunkčný a okrem klasického varenia dokáže taktiež piecť či dokonca variť pod tlakom.

Multifunkčné ryžovary sú drahé, a preto je dobré zvážiť, či ich skutočne využijete. Ak áno, nebojte sa do nich investovať. Ide o skvelé riešenie, ktoré vám doma vydrží dlhé roky a pomôže vám s prípravou jedla pre menšiu aj väčšiu rodinu.

ryža v miske

8 Údržba ryžovaru

Pravidelná údržba ryžovaru predlžuje jeho životnosť a zaručuje tie najlepšie a najchutnejšie výsledky. Celý proces čistenia nie je náročný. Väčšina ryžovarov má nádobu s nepriľnavým povrchom, ktorá bude čistá do niekoľkých minút. Dokonca, mnohé nádoby je možné dať aj do umývačky riadu.

Ak je v nádobe na varenie teflónový povrch, pri čistení si dávajte pozor. V prípade jeho poškodenia sa môže ryža alebo iné čokoľvek iné pripaľovať.

Raz za čas nezabudnite vyčistiť ryžovar aj z vonka, aby bol pekný a mohol vašu kuchyňu skvelo dopĺňať.

Tipy, ktoré vám uľahčia výber ryžovarov

 • Na začiatku celého procesu nákupu ryžovaru si odpovedzte na základné otázky – ako často varíte ryžu? Pre koľkých ľudí zvyčajne varíte ryžu? Aké funkcie by mal mať ryžovar?
 • Podľa vášho rozpočtu a toho, ako často chcete variť ryžu, si zvoľte správny materiál. Najčastejšie sa stretnete s plastom, nerezom a ich kombináciou.
 • Objem a veľkosť ryžovaru sa odvíjajú najmä od počtu členov rodiny, pre ktorých bude zariadenie ryžu variť. Okrem toho však myslite aj na veľkosť kuchyne. Príliš veľký ryžovar by mohol na kuchynskej linke zavadzať a nemusel by sa zmestiť do skrinky.
 • Od toho, pre koľkých ľudí chcete variť ryžu, sa odvíja aj výkon. Ten musí byť dostatočne vysoký, aby sa ryža nevarila príliš dlho.
 • Funkcií, ktoré môže ryžovar mať, je veľké množstvo. K základným sa radí automatický režim, časovač a funkcie varenia rôznych surovín, ako napríklad zelenina či obilniny.
 • V prípade ryžovarov musíte myslieť aj na bezpečnosť. Tá býva riešená protišmykovými nožičkami, tepelne odolnými rukoväťami, bezpečnostnou poistkou či automatickým vypnutím.
 • Na trhu sa predávajú aj špeciálne multifunkčné ryžovary, ktoré dokážu uvariť takmer všetko, čo potrebujete. Ide však o drahé riešenie. Práve preto si premyslite, či zariadenie skutočne využijete. Ak áno, rozhodne doň investujte. Efektívne vám ušetrí čas aj energiu.
 • Údržba ryžovaru nie je náročná. Dôležité je však zariadenie pravidelne umývať, aby správne fungovalo a poskytovalo tie najlepšie výsledky.

Najčastejšie otázky pri výbere ryžovarov

Koľko stojí ryžovar?
Cena ryžovaru sa odvíja od množstva faktorov. Vo veľkom ju ovplyvňuje značka, zvolený model, výkon a veľkosť. Platí, že veľké modely ryžovarov, ktoré majú vyšší výkon a dokážu uvariť ryžu pre viac ako 5 ľudí, sú drahšie ako prevedenia určené pre dve až tri osoby. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že menšie a menej výkonné ryžovary nájdete v cene od 20 do 50 eur. Stredne veľké prevedenia vhodné pre bežnú rodinu, ktoré poskytnú aj rôzne funkcie začínajú na cene od 50 eur.
Aká ryža je vhodná do ryžovaru?
V zariadení ako je ryžovar sa dá použiť akákoľvek ryža. Variť v ňom môžete guľatozrnnú, dlhozrnnú, Basmati, jazmínovú, červenú, divokú aj hnedú ryžu. Dôležité je však myslieť na to, že každá ryža je iná a vyžaduje si iný postup prípravy. Práve preto by ste sa mali držať návodu uvedenom na obale.
Čo všetko sa dá variť v ryžovare?
V základných a lacnejších modeloch ryžovarov sa dá spravidla variť len ryža. Drahšie a pokročilejšie prevedenia však umožňujú variť aj obilniny, zeleninu či dokonca mäso. V kuchyni vás tak dokážu úplne nahradiť a pripraviť za vás celé menu.
Ktoré značky ryžovarov sú tie najlepšie?
K najlepším a najobľúbenejším značkám ryžovarov, ktoré aktuálne nájdete na trhu, sa radia Tefal, Sencor, Lauben a Siguro. Dôležité je však myslieť na to, že značka je jedným z posledných parametrov, na ktoré by ste mali pozerať. Pre výber vhodného modelu sú kľúčové faktory ako príkon, výkon, objem, veľkosť a materiál.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]